No. 17. WOENSDAG 1 MAAR! 1871. Fransche Landbouwers. Buitenlandsch Overzicht. BINNENLAND. pots den d, iaat MEMMES® Verschijnt op WOENSDAG- en ZATERDAG PRIJS der A D V E R T E N T1N. 10 Cents per Regel. De Inzènding kan geschieden uiterlijk tot Dinsdag en Vrijdag morgen 11 ure. ABONNEMENT S-P RIJS. Per drie maanden f 1,Franco per Post f 1,—. («HAKT. Het Telegraafkantoor is geopend van 1 October tot 31 MaartOp Werkdagen Van 8 u. 'svoormidd. tot 9 u. 's namidd. Op Zon- en Feestdagen: Van 8'9 'svoorm.van 13 en van 79 u. 's namidd. Het Postkantoor is geopend met inbegrip van Zon- en Feestdagen Van des voormiddags van 97:sID/2 nur. namiddags 23 s avonds 777» 1 s 97s10 n, lelijks srhoopt erd. post fs tenreit de uit- smede rzi O S' -1s VEREENIGING TOT ONDERSTEUNING Éen mud graan van zijn overvloed afgestaan bewaart wellicht een geheel huisgezin voor altijd van den bedelstaf. Ontvangen na 22 Febr. 0,00 te zamen alzoo met het voorgaande 4,Tot onze blijdschap zijn Iwe tot de ontdekking gekomendat er eindelijk eene commissie is opgestaanom ook hier wat zaaikoorn te verzamelen voor de door vriend en vijand leegge plunderde Fransche streken. Het bestuur van de af- deeling Schouwen en Huiveland der Zeeuwsche maat schappij van landbouw heeft zich de zaak aangetrokken en doet' nu een beroep óp de liefdadigheid vooral van de landbouwers op ons eiland. Onze ingezamelde 4, zullen we nu storten in hun kas. Wij twijfelen niet of zij zullen meer vermogen om die liefdadigheid te wekken dan wij. En wat het medelijden niet doetzal misschien hier en daar de trotschlieid doendie toch niet kan toelatendat het rijke Schouwen en Huiveland zulk een lam figuur zou vertooneu tegenover het land van Goes, 't Is waarer kan van liefdadigheid wel geen sprake meer zijnals geen liefde het doetmaar er worden dan toch weer wat ongelukkigen geholpendie het zoo noodig hebben en zoo onschuldig lijden. Zeker zullen we van den toestand ook dier plattelands- bevolking meer hooren door den heer Perk, aan wiens voordracht op aanstaanden Honderdag avond, half acht, J wij onze lezers herinneren. Hartelijk hopen wij dat een goed gevulde zaal hem loone voor de moeite, die 2 hij geheel belangeloos zich getroost om in dit seizoen i ook herwaarts de reis te ondernemen. Nog steeds heerscht er onzekerheid omtrent de be slissing van de zaak des vredes. He meest tegen strijdige berichten kruisseu elkander aangaande de definitieve voorwaarden die den grondslag zullen uit maken van het vredestractaat. Terwijl een blad als zeker opgeeft dat men het eens is over den afstand van den Elzas met Belfort en Lotharingen met Metz en over 2 milliards thalers schadeloosstellingspreekt een ander weer van voor Frankrijk meer gunstige bepalingen. Metz zou alleen ontmanteld worden. Nancy zelfs zou Bismarck loslaten en er zou slechts 1 milliard thalers betaald moeten worden, 't Ware weet men echter blijkbaar nog maar alleen in den beperkten kring der onderhandelaars te Versailles en die onderhandelaars hebben zich potdicht gehouden 't geen nu wel niet prettig is voor de belangstellende telegrammenlezersmaar zeker heeft bijgedragen tot bewaring der betrekkelijk kalme stemming waarin Frankrijk den uitslag van den raad der Goden van Versailles afwacht. Een oogenblik schijnt er vrees te hebben bestaan dat de onderhandelingen zouden af springen zooals twee verontrustende berichten van troepenbewegingen bij de Huitschers schenen aan te duidendoch daarop gevolgde officieele berichten namen die onrust weder weg. Nog steeds was in de laatste dagen de kwestie van den intocht der Huitschers binnen Parijshoewel een ondergeschikt punttoch 't onderwerp van allerlei gesprekken meeningen en gissingen. He koele pro zaïsche von Bismarckzeide menhechtte al heel weinig aan die militaire promenade. Keizer Wilhelm en von Moltke daarentegen waren van meening dat men die militaire voldoening volstrekt moest hebben opdat zij in de geschiedenis mocht kunnen prijken als een luisterrijk pendant voor den intocht der Franschen onder Napoleon I te Berlijn. He kroonprins gaf er zooveel niet om en was 'tmeer eens met von Bismarck. Thiers kantte zich vierkant er tegen aan. In Parijs was men ondertusschen met groot succes op de orsi- nibonimenjacht gegaan en had' er rin een paar dagen 'wél achthonderd verzameld. Of men nu die bommen vervaardigd had om den eventueelen intocht der Huitschers in een moordtooneel te herscheppen, dan wel of men ze alleen overal ging vinden om den Huitschers een zekeren angst aan te jagen, laat zich voor 't oogenblik niet wel beslissen/ Men heeft te Parijs wel meer met denkbeeldige orsinibommen te doen gehad en wij denken onwillekeurig aan die schandelijke bommencomédie uit den laatstën tijd van 't Keizerrijk, die zelfs nog voor 'tHooge Gerechtshof werd doorgespeeld. Maar wat nu nog zonderlinger klinkt is 't bericht dat von Bismarck zou te kennen ;egeven hebben, dat hij de 200 mülioen van de stad 'arijs zou teruggeven als de Parijzenaars zich gedu rende den doortocht der legercorpsen bedaard en fat soenlijk wilden houden. NB! Een man als hij zou dat soldatenpretje voor 200 millioen willen koopen en dat om zulk een schitterenden veldtocht te besluiten Ondertusschen kan men wel resumeerenvrede tegen afstand van grondgebied en krijgskosten. En daarmede zal dan de vinnigste, hardnekkigste rcusachtigste strijd der nieuwere tijden besloten worden. He oorlogen van 't eerste keizerrijk bezorgden Frank rijk schuren vol bloedige lauwerenliep ten laatste uit op Frankrijks vernedering maar die vernedering was slechts een theatrale vertooningna welker afloop het land grooter, machtiger en geduchfcer bleef dan 't voor 1789 geweest was. In dezen oorlog is Frank rijk geknakt, geslagen zooals 't nimmer geslagen is, ver nederd verplet. Geen enkele maal heeft de zon van Austerlitz het bloedige kamp veld beschenen. He keizer-veldheer is eene verachtelijke bespotting geworden van zijn grooten oom. 't Was of de krijgs god die sedert eeuwen bij voorkeur in Frankrijk ge troond had 't aangezicht had afgewend en den wierook zijner ontaarde dienaren versmaad, 't Eens zoo trotsclïe Frankrijk is diep vernederd't kan niet meer inwendig nokkend van schaamte en spijt buigt het den nek en gaat onder 't juk door voor den ou- barmhartigen overwinnaarmaar latermaar later Ach zoo al dat bloed en die tranen eens te vergeefs gevloeid hadden Wee dan over Europa als misschien een nieuw geslacht zich sterk genoeg zal achten om de vernedering der vaderen te wreken, even als nu de Huitsche dweepers in al wat er ge schiedt den terugslag willen zien van al de mishan deling die Napoleon I eens aan Huitschland heeft doen ondergaan. Toch behoeft 't gelukkig niet juist zoo te gaan. Alles kan een stoot zijn voor Frankrijk om naar voor uitgang en verbetering te strevenniet enkel voor Parijs alleen in ijdele pracht en een op den duur toch onhoudbare weeldemaar vooral in zedelijke en ver standelijke ontwikkelingwaarin de ware grootheid eener natie bestaat. He gevolgen van den oorlog doen zich in Parijs gedurig meer op allerlei wijzen gevoelen. He fabrieken staan meest allen stilvan daar dat men heeft moeten afzien van den maatregel om met 1 Maart de bezoldiging der nationale gardes in te trekken en dit nu alleen doen zal met die werklieden die weder in de verdienste geraakt zijn. He winkeliers van allerlei artikelen van weelde of niet dagelijksche behoefte hebben niets te doen gehad al sedert maanden. Tal van faillissementen staan er te wachten. He waarde der gebouwde eigen dommen is gedaald zoo als die der actiën in de tijden van den windhandeltrouwens dit is eigenlijk voor de Parijssche bevolking een voordeelal is 't ook ver lies voor de tegenwoordige eigenaars de bestaande toestand der laatste jaren werd op den duur toch onhoudbaar. He nationale vergadering zal waarscliijulijk zich niet lang meer te Bordeaux ophouden, maar meer de hoofdstad naderen. Dq partijen beginnen meer en meer hare krachten te monsteren en te concentreeren om terstond na 't sluiten van den vrede de parlemen taire campagne te kunnen aanvangen. He Orleansche prinsen hebben zich op dringenden raad van Thiers voorloopig lijdelijk gehouden. Thiers heeft gedreigd zijn ontslag te zullen nemen als zij zich naar Bordeaux begaven. He groote staatsman heeft aldus de moeie- lijkheden uit elkander willen houden. Hij wil eerst vrede maken en dan de vergadering of misschien 't volk laten beslissen over Frankrijks nieuwe constitutie. He tegenwoordige orde van zaken kan toch bezwaar lijk iets anders zijn dan een toestand van overgang tot de definitieve vestiging van een regeeringsvorm. Wij hopen dat de mannen, die geroepen zijfl om uit spraak te doen over 'tlot van hun Vaderland, de noodige wijsheid vinden om die zware taak goed te vervullen. Bijna alle mogendheden hebben nu de Fransche re geer ing erkend. Het ministerie van Thiers is vooreen deelvooral te Parijs niet zeer populair. Parijs heeft in de nationale vergadering wederom een bloedroode kleur maar de dagen zijn nu tijdelijk voorbij dat Parijs Frankrijk was.- In DiAitschlancL is de geest nog altoos opge wonden en zijn de hoofden bedwelmd door den krijgsroem. Alles doet ook daar zien dat de vrede maar hoe eerder hoe beter komen moet. 't Zal gewis in den nieuwen rijksdag nietaan tegenstrijdige elementen ontbreken en waarlijk als Frankrijk aan den èeneii kant en Huitsch land aan den anderen zich nu eens hoofdzakelijk wil den ten doel stellen hunne binnenlandsche aangelegen heden in 't reine te brengendan zou er in tal van jaren voor geen op nieuw uitbreken van den krijg te vreezen zijn. Oostenrijks nieuwe ministerie heeft tot program gesteld wacht 'op onze daden wij weten er niet anders op dan maar geduldig daarop te wachten. Mogelijk wacht geheel Oostenrijk zelf wel op 'tgeen de eerste rijksdag van het nieuwe rijk zal opleveren en. zal het eerst daarna zijn eigen positie meer bepaald kunnen beoordeelen. Een stille bede die in geheel Huitschland op vele lippen zweeft is: Heere, behoed ons voor de Jezuïten. Wij beamen van harte die bede. In JErig-eland werd het ministerie herhaal delijk lastig gevallen wegers den uitslag der confe rentie voor de Pontus-kweslie en wegens de houding der regeering tegenover Frankrijk. Men verweet den heer Gladstone dat hij nu zonder tegenstand had toe gestaan iets waartegen in 55 op 't congres te Parijs juist Engelands grootste tegenstand gericht geweest was ii: 1. het openstellen der Zwarte Zee voor oor logschepen. Ook werd het gegispt omdat ér te Versailles een Engelsch gezant was geweest om keizer Wilhelm met zijn succes te complimenteeren. He heer Gladstone verklaarde échter dat er alleen een boodschapper was heengezonden met particuliere brieven der koningin aan leden barer familie. Ook de nieuw beraamde reor- 'ganisatie der Engelsche land- en zeemacht was een onderwerp van levendige debatten. Heeft Engeland berouw dat het geen partij gekozen heeft bij 't begin van den oorlog en ziet liet nu de wrange vruchten van zijn onverschilligheid omtrent de zaken van liet vasteland, 'tis zeker nu te laat om zich nog te doen gelden en om zich nu al in geduchte defensieve hou ding te stellen is 'tnaar wij meenen, nog wel een halve eeuw te vroeg. Sjianj<3 9 aanvankelijk zoo te vreden met zijn koning, schijnt toch inwendig nog niet gezond te wezen. Haar broeit weder iets en 't is of 't monster van de intrigue en samenzwering in -dat ongelukkige land nooit kan sterven. Prim is gevallen, zijne moordenaars zijn niet ontdekt de minister Zorilla is ter nauwernood een moordaanslag ontsnapt Serrano is plotseling op geheimzinnige wijze gearresteerd wat zal 't zijn P Italië met Home en al zat in de afgcloopen week onder 't masker van 't carneval als daar de dwaas heid tijdelijk de baas is staan zelfs de hoogste belan gen van land en kerk achter. Op dit oogenblik behoeven we niet meer in onze kerheid te zijn over het al of niet sluiten van den vrede en over de gestelde voorwaarden. He telegraaf toch heeft reeds de volgende tijdingen gebracht IParifs 25 Febr. He vrede is verzekerd. He voorwaarden, die door de heerenThiers en Favre, als mede door de vijftien leden der commissie (van de Kamer) zijn goedgekeurdzijn als volgt: Frankrijk staat den Elzas en Metz af, maar Belfort blijft Franscb. Fran krijk betaalt voor oorlogsvergoeding vijf milliardeen gedeelte van het Fransche grondgebied en zijne vestingen waaronder Sedan, blijven in 'tbezit der Huitschers tot dat de voorwaarden door Frankrijk zijn nagekomen. Het Pruissische leger zal Maandag den intocht te Parijs doen langs de Champs Elysees en de Are d'Etoile tot aan de Place de la Concorde. He vrede zal afge kondigd worden, zoodra de nationale vergadering te Bordeaux hare goedkeuring aan de voorwaarden zal hebben gegeven. Brussel, 27 Febr. Hit particuliere bron wordt ge meld, dat daar de wapenstilstand gepasseerden nacht ten 12 ure afliep en de gisteren geteekendevredespreliminairen aan de goedkeuring der nationale vergadering te Bordeaux moe ten worden onderworpen, zoo is de wapenstilstand verlengd tot 6 Maart. Bij het teekenen der vredespreliminairen is bepaald dat de Huitsche. troepen tc Parijs hunnen intocht zullen doen. "Vooreerst zullen twee korpsen aldaar verschijnen. He zegetocht binnen Berlijn is twee maanden uitge steld. Geheel. Duitschland zal zes weken rouwen over de slachtoffers van den oorlog. Thiers bood een milliard thalers voor het behoud van Metz. Hit aanbod werd van de hand gewezen. Berlijn, 27 Febr. Gisteren namiddag tusschen 5 en 6 ure werden de vredespreliminairen geteekend. He voor waarden zijn deze: Frankrijk staat den Elzas en Huitsch Lotharingen met Metz aan Huitschland af. Belfort blijft tot Frankrijk behooren. Frankrijk betaalt voorts vijf milliard oorlogsvergoeding die binnen driejaren moeten voldaan zijn. Gedurende dien tijd blijven Fransche vestingen en ander grondgebied door Hufteche troepen bezet. LI. Donderdag avond werd in een betrekkelijk goed bezochte vergadering van ons nutsdepartement het voorstel besproken tot oprichting' e'ener volks-zomer- societeit. He voorsteller wenschte daartoe van de gemeente in kostelooze erfpacht te vragen een gedeelte van het Zeiketerrein. Hij wilde daar een. klein gebouwtje stichten voor de woning van een custos tevens buf fethouder en verder tal van tenten en zitjes voor de ledeneen muziektempelschommels wipplank kegelbaan etc. Hij hoopte daardoor voor weinig gel aan de liandwerksklasse een uitspanning te bezorgei waaraan geheel het huisgezin kon deelnemen en waa voor allicht deze of gene die zijn Zoiulagsontspannin op verkeerde wijs placht te zoeken, van die verkeere gewoonte kon worden teruggebracht. Terwijl lmn die geen kroeg bezoeken omdat ze hun gezin daarvo< te lief hebben zeker de gelegenheid welkom zijn zo» om op sclioone zomermiddagen eens met geheel hu troepje derwaarts te gaan wandelen en met liet oo op hun vroolijk spelende kinderen te genieten van c Zondagsrust. Het voorstel vond echter weinig sympathie. He mee ten zagen er veel meer bezwaren dan lichtzijden il Men moest, zoo zei de eenniet zooveel doen vo1 de ontwikkeling en de maatschappelijke verheffing dtl mindere standen, maar eerst voor armen, ziekenout' mannen en vrouwen en weezen gestichten bouwet Het volk (zoo meende een ander) had aan zoo ie! geen behoeftehet volk zou daarvoor pas over eenig eeuwen rijp zijn. Het zou nu de menschen sleclii uithuizig maken. He menschen (zoo verklaarde e<{ derde) zouden er niet willen komen. Een vierde meend dat het genot van bij spelende kinderen te zitten ee een straf dan een genot heeten mocht etc. Het bestuur heeft het voorstel aangehouden. Oitt trenfc den vredebond was meer eenstemmigheid. Hod wel bij velen in het afgetrokkene de vredebond syrapathf vond als protest tegen het kanibalisme van het zocr genaamde geciviliseerd Europa begreep men toch da" vooral nu de algemeene vredebond zoo weinig algemee1 is eii de aansluiting van de begaande vereen igingë» zoo gebrekkig gaat daardoor de invloed die ec4 vredebond misschien van uit ons land nog zou kunne- oefenentot nul wordt gereduceerd. Nieüweiikerk 25 Februari. He vergadering va liet kiescollege alhier, welke door 17 leden werd bii gewoond, beriep op lieden tot predikant 1)§. ItAMAToji van Baarland. e Yan de heeren Blotemaker en Bartstra wellju met den beroepene op het drietal stonden verkredn eerstgenoemde 1 stem, laatstgenoemde 7 stemmen, oe Uit Nieuwediep wordt van 23 Febr. gemeld^ Bij het laden van steenkolen aan boord van Z. ÏMn stoomschip Viee-Admiraal Koopman had heden midekpt 1 eene allertreurigste gebeurtenis plaats. Hie steenkolej9 moesten over eene vlotbrug naar genoemden bodejie worden gebracht. Bij liet oprijden van die brug schijr)r men den met steenkolen beladen wagen met niet gfie noegznine voorzichtigheid te hebben bestuurd allhaipt de wagen geraakte met kracht tegen de broze leu trim11 der vlotbrug en viel met den matroos die op de zak11- ken met kolen zatin liet bassin. Niet zoodra web1' dit opgemerktof twee matrozen sprongen de^~ drenkeling nadeze schijnt zich aan een zijner red3 ders te hebben vastgeklemd zoodat die beiden zeee^ spoedig wegzonken een derde en vierde schepelingT- die ook tot redding in het water waren gesprongen11* deden vruclitelóoze pogingen. He eerst in het wate1" gevallene werd spoedig met een dreg naar boven gebracht maar liij was reeds een lijk de tweede die he11 offer werd zijner menschlievendlieid is nog niet ge* vonden. Hevig is te Berlikum de strijd geweest om een :-*--» predikant. He con fession eele dom ine Kruijf van Schil.'1 laard en de moderne dominé Wijt van Becsterzwaagi. hadden beiden hunne voorstanders. Het getal der'o stemmen op den laatstën uitgebracht was het grootste fd hij werd dus gekozen. He confessioneelen protesteerden^ tegen een zeker getal stemmen op den heer Wijt uit-is gebracht, doch het klassikaal kerkbestuur verwierp hefcd protest. Daarop zijn de Kruijfianen weerbarstig ge-le worden en uitten hunne verbolgenheid door harde$R woorden en wierpen bij avond bij modernen de gla zen in. He burgemeester heeft zich gedron gen gevoelt de zaak te onderzoekenen men meentdat de straatschenders reeds zijn ontdekt. ITet departement Middelburg van de maatschappij! //tot nut van H algemeenheeft een zeer lezeuswaardig verslag uitgegeven van zijn wedervaren en verrichtingen1' gedurende het tijdvak Maart 186SJuli 1870. Dcd' medeclcelingen daarin gedaan omtrent den staat deir,| finantiën de spaarbankde hulpbank de volksbibli otheek de bewaarscholen de werkzaamheden van dé commissie tot belang van den dienstbaren stand de volksvoorlezingen, de openbare vergaderingen met dames,d' de gewone vergaderingenwaar verschillende belang rijke vragen werden besproken niet alleenmaar^16 menigmaal ook aanleiding gaven tot krachtig handelen, dat alles geeft ons een uitnemenden indruk van de ,llC veel omvattende werkzaamheid van dat departement11^ Was er in alle departementen onzer maatschappij tot nut van 't algemeen zoo krachtig leven de maatschappij) zou nog oneindig liooger staan aangeschreven, dan zij het nu reeds is,

Zierikzeesche Courant | 1871 | | pagina 1