jVo. 13. WOENSDAG 15 FEBRUARI 1871. Louter een vraag. Een praatje over den Hoofdelijken Omslag. Buitenlanclscli Overzicht. BINNENLAND. ZIGBIKZEESCHE COURANT. Verschijnt op WOENSDAG en ZATERDAG PRIJS der AD VBBTMT1ËN. 10 Cents per Regel. De Inzending kan geschieden uiterlijk tot Dinsdag en Vrijdag morgen 11 ure. A B O N N E M E N T S-P R IJ S. Per drie maanden f 1,Franco per Post 1, Het Telegraafkantoor is geopend van 1 October t.ot 31 Maart: Op Werkdagen Van 8 u. 's voormidd. tot 9 u. 's namidd. Op Zon- en Feestdagen: Van 89 's voorin.van 13 en van 1—9 a. 's namidd. Het Postkantoor is geopend met inbegrip vaii Zon- en Feestdagen i Van des voormiddags van 9VslU/s UU1'. namiddags 23 avonds 7?Ys 9Vs10 Overal in den lande strijdt men en wapent men zich tegen de pok-epidemie. Ons in andere opzichten be klagenswaardig isolement heeft al weer deze lichtzijde, dat° tot lieden de besmetting uit Holland nog niet herwaarts werd overgebracht. Maar we staan er toch aan bloot en bij open water vooral kan zij spoedig komen. Zou het ook zaak zijn eenige voorbereidende maatregelen te nemen P of althans een plan te vormen van wat men doen wil en kan als het eens zoover kwam Zou er bijv. ook gelegenheid kunnen worden opengesteld tot kostelooze vaccinatie en revaccinatie Zou de diaconie soms kunnen beginnen met de be woners van het armengesticht en alle bedeelden in de stad te doen revaccineren Zou de vaccine niet ver plichtend kunnen worden gemaakt ook voor de leer lingen der bijzondere school Zou de kwestie omtrent het plaatsen van een teeken bij besmette woningen hier niet vooruit kunnen worden uitgemaakt In den Haag en Amsterdam werd het verworpen, o. a. omdat het er te laat voor was en de besmetting toch reeds overal was doorgedrongen. Is er een geschikt locaal tot iso lering van poklijders of liever is het daartoe bestemde gebouw in orde Wij willen geen uitspraak doen maar doen slechts vragenopdat de aandacht van de bevoegde autoriteiten er op gevestigd worde en er, zoo er gehandeld worden moettijdig gehandeld worde. IX. Ik ben nog volstrekt niet bekomen van mijn ergernis over de klachten die ik van en in naam van den handwerksman hooren moest tegen den hoofdelijken omslag. Integendeel, zoo ik niet meendedat velen volslagen onbekend zijn met vroegere toestandenof die althans geheel vergeten hebben, zou ik die klagers van grove ondankbaarheid moeten beschuldigen. Is er toch iets, waarin wij den zedelijken vooruitgang der mensch- lieidden gezegenden invloed van het Christendom ook op de maatschappelijke toestanden als met den vinger kunnen aanwijzen, dan is het zeker in het al gemeen ontwaakt en ontwakend bewustzijn, dat recht en billijkheid en zij alleen de wijze moeten voorschrijven, waarop de belastingen zullen worden geheven. Hoe kwam de gemeente vroeger, toen er nog geen hoofdelijke omslag was, aan het geld, dat zij toen toch evenmin als nu missen kon Het was voornamelijk door de heffing van allerlei stedelijke accijnsen. De poorten waren toen geen overtollige meubels zooals nu, want er mocht waarlijk bijna niets binnenkomen, waarvan niet eerst de stad het hare hebben moest. Dat tabak met 10 cent per Ned. pond, en snuif zelfs met 21 cent belast was, kwam zeker slechts voort uit vaderlijke bezorgdheid der stedelijke regei'ing, dat haar stadskinderen zich aan zulke artikelen van weelde zouden te buiten gaan. En de rookers in onze goede stad Zierikzee mochten waarlijk wel dankbaar zijn, dat er slechts zoo'n zacht middel gebruikt werd om hen hun harts tocht te doen matigen: in Turkije, thans het echte vaderland der rookers, werden in de zestiende eeuw zij, die rookende op straat werden aangetroffen, met roedén door de stad gedreven, nadat men hun vooraf het roer eener pijp door den neus geboord had en later nog liet Sultan Amuret hen handen en voeten afhouwen. (Als ik jok, doe ik het in commissie, zie Nieuws v. d. dag no. 222.) Even bezorgd was onze stedelijke regering voor de magen harer burgers, want ook de zoetekoek was zwaar belastzoodat met St. Nicolaas bijv. de kinderen hun nieuwsgierigheid naar den inhoud van den door oom of tante uit Holland gestuurden trommel nooit konden bevredigen, voordat eerst de ambtenaren op het kantoor der stedelijke accijnsen hem hadden doorsnuffeld. Dat was zeker voor kinderen heel erg, maar toch wat we tot nu toe hoörden, zelfs al meldden we er den accijns op vruchtennat, limoensap etc. nog bij, het is niet erg genoeg om er een ernstige grieve van te maken tegen den ouden tijd. Erger wordt het, als wij hooren dat wie vee hield voor elke 1000 pond hooi, die hij zelfs van zijn eigen weide binnen haalde, ƒ1,10 betalen moest en na zons ondergang met geen voer hooi meer de stad inrijden mocht; tenzij hij zich geabonneerd d. i. den accijns op het hooi afgekocht had, waarvoor menigeen c. f30,- per jaar betaalde. Erger, als wij hooren dat niemand denken kon aan timmeren of metselen zonder er bij te berekenen, dat alle bouwmaterialen belast waren met 6 percent van de waarde. Maar oneindig veel schandelijker nog dan al deze land bouw en ambacht zoozeer belemmerende accijnsen, waren die op de eerste onmisbare levensbehoeften, op vleesch, turf, steenkolen en brood. En terwijl verscheidene van die ik straks noemde al vrij ver in het verleden liggen, is het betrekkelijk nog niet lang geleden, dat de twee laatsten, die op steenkolen en brood, werden afgeschaft. Waarom noemde ik die stedelijke inkomsten schandelijk en waarom zijn ze dan ook afgeschaft? Omdat ze zoo schreeuwend onrechtvaardig warenomdat ze zoo ongelijk drukten. Omdat de arme met een groot ge zin juist daardoor meer, veel meer tot de stedelijke inkomsten bijdroeg dan de alleen wonende rijke en er toch volstrekt niet meer om geteld werd. En vergelijk nu eens het bedrag dier accijnsen gedurende een jaar betaald, met wat een handwerks man nu in den hoofdelijken omslag te storten heeft. Bij den prijs van ieder Ned. pond brood kwamen nog 4 cents voor belasting. Neem nu een gezin van 6 personen en steldat liet genoeg had aan 2 brooden per dagwat zeker niet te ruim is gerekend dan betaalde zulk een gezin alleen aan broodbelasting 365 maal 8 centen dat is 29,20 in het jaar. Op één mud steenkolen kwam 60 centen belasting. Van 25 mud per jaar zullen ze niet hebben overgehouden, dat is nog eens 25maal 0,60 of 15.Wil men er nog boter bij rekenen (5 cent per Ned. pond) en wat turf (10 cent per ton) en een enkelen keer een pond spek (4 cent per pond of 5 cent als het gerookt was) dan zuilen we niet ver van de vijftig gulden komenbe taald per jaar aan stedelijke belasting door een gezin uit den arbeidenden stand. En hoe grooter het gezin was hoe minder er dus voor belasting kon overschie ten te meer moest er toch maar worden neergelegd. En zulk een gezin zal nu misschien 2,50 per jaar moeten betalen en over die »2,50 schreeuwt men als ware het onbillijk Zulk een weldadige juist voor den minderen man zoo weldadige hervorming in de wijze van heffing der stedelijke belastingdurft men een schandaal noemen ja men schaamt zich niet er elkaar tegen op te ruien Dat is slecht. Zekerde meer gegoeden kunnen voor de lagere klassen nog veel en velerlei doen maar dit is althans iets waarvoor zij den dank des volks verdienen, 't Is waar het was niet meer dan hun plichtmaar we mogen elkaar ook wel dankbaar zijnzoo we maar onzen plicht jegens elkaar vervullen. En nu zegge niemand //jamaar die accijnsen hadden toch dit voordat ze zoo ongemerkt betaald werden." Want, vooreerst wie van ƒ6,per week leven moet hij zal het wel degelijk merken of er een gulden meer of minder af moetof bijv. een mud kolen 1,of' 1,60 kosten ten tweede ligt juist in dat //Ongemerkt" het verraderlijke dier accijnsen. Was het wat minder ongemerkt gegaan een zoo schreeuwend onrechtvaardige belasting had niet zoo langen tijd kunnen blijven bestaan. In het geniep liet men den minderen man een ongehoord zware be lasting betalen terwijl het alleen maar geen belasting heette en hij haar niet aan den ontvangermaar aan bakker en handelaar betaalde. JN eenzoo er geen grooter bezwaren tegen den hoofdelijken omslag bestonden dan die waarover we tot nu toe spraken ik zou meenen dat hij onze volle sympathie verdiende. Maar er zijn er grootere en nu ik toch eenmaal aan de praat benmoet mij nog wat van het hart. Het eerste moment van den toestand, die door den wapenstilstand in Frankrijk was in 't leven geroepen, is gelukkig doorworsteld. Wij zeggen gelukkigwant wat kon er in deze pijnlijke (lagen voor Frankrijk nog verderfelijker zijn dan openbare inwendige verdeelheicl, die niet anders dreigde te zijn dan 'tbegin van den burgeroorlog? Hoe zou de, oudanks den ongelukkigen afloop tot inderdaad sclioone zaak der wanhopige ver dediging van Frankrijk nog ontsierd zijn geworden, zoo de mannen, die de ziel van den tegenstand ge weest zijn, nu als slot van 'tdrama de noodlottigste aller rampen, den burgerkrijg, hadden ontstokenGe lukkig evenwel is dit oordeel, althans voor 't oogenblik nog, afgewend. Gambetta is bezweken voor den aan- uit Parijs en Versailles en heeft zich teruggetrokken. Zijne onvoorzichtige maatregelen zijn te niet gedaan en men moet erkennen, dat Frankrijks zaak daardoor weder op een veel zuiverder terrein is gebracht. liet tweede moment van den toestand is de stembus de geheimzinnige urn die soms de beslissing van 't wel of 't wee in haar binnenste omsloten houdt. Wat zou hare opening zeker met zenuwachtige spanning verwacht opleveren De uitspraak van Jules Favre en v. Bismarck dat de eönstituante te beslissen zou hebben of 't vrede zou worden of oorlog zou blijven, was slechts ten deele waar want van den uitslag der stemming kon nog veel meer afhangen eene gelukkige uitkomst zou alligt op éénmaal den grond kunnen leggen tot wederopbouw van het Frausche staatsgebouw en' tot vestiging- van eene levensvatbare duurzame regeering, weldadig voor Frankrijk en Europa tegelijk terwijl daaren tegen door een min of meer groot overwicht der uiterste republikeinen het terrein kan geopend worden voor de operation van allerlei fortuinzoekers die door de re publiek heen Frankrijk weder onder den eeu of anderen, misschien zelfs den nu verworpen despoot zonden voeren. Er is reden te hopen dat de uitslag der stemming de verwachting zal overtreffen, 't Schijnt dat de gematigden 'tzij dan republikeinen of monarchalen wat nog niet te beslissen is, de overwinning zullen behalen. Gambetta zal als eerlijk man en goed patriot geen berouw gevoelen dat hij zich in het uiterste oogenblik nog heeft terugge trokken en zoo den burgeroorlog verhoed; want liet blijkt datde algemeene kreet is vrede vrede en niet strijd zonder hoop. En zoo zal 'tbeter zijn; want de toestand was werkelijk hopeloos en de geheele wereld zucht en heigt naar vrede, naar 'teinde van dezen vreeselijksten aller nieuwere oorlogen, al moet ook de gedaante der Staat kundige wereld daaruit geheel veranderd te voorschijn komen en eene nieuwe toekomst worden ingegaan. De leden van 't gouvernement der nationale verdedi ging hebben verklaard dat zij dadelijk na de bijeenkomst der constituante hunne functie zullen nederleggen. Die vergadering zal alzoo onmiddellijk voor de oplossing- van groote vraagstukken geplaatst worden en alles zal misschien afhangen vaii- de persoonlijkheid der mannen, die in het eerste oogenblik op den voorgrond zullen treden. De verwikkeling der omstandigheden is zoodanig dat mogelijk 't toeval over de zaken zal beslissen want 't gaat niet om vooraf een persoon te noemen die als 't ware de aangewezen man the right man on the right place zijn zal. Bij 't wispelturige Frausche volk is een reputatie te winnen of te verspelen soms 't werk van een oogenblik. Wij hebben dit in dezen oorlog menigmaal bewaar heid gezien. Al de sommiteiten hebben achtervolgens op de nominatien tot het half-godendom gestaan en ook de één voorde ander na hunne populariteit van 't oogenblik verloren. Generaals die men den éénen dag nog verheerlijkt als de kurken waar 't schip der hoop op dreef, werden den anderen dagna een geleden nederlaag door 't slijk gesleurd. Zoo vielen Bazaine Paladine Chanzy Trochu Bourbakikor tom allen. Ook de populariteit van Jules Favre en Gambetta heeft ernstig geleden. Daarentegen schijnt Thiers weder meer op den voorgrond te zullen treden en misschien wel met eetiigszins gewijzigde beginselen. Van hot oorlog.stooneel want er is nog een hoek waar de strijd steeds voortduurtis nog niets beslissends te melden na de ontbinding van het leger van Bourbaki. Alleen hebben de Prui sen de forten Hantes-Perches en Basses-Perches den 8 Februari genomen nadat zij den 26 Januari reeds een bestorming dier sterkten clie tot de geduchte stelling van Belfort behoorenhadden ondernomen doch toen met groot verlies afgeslagen waren. Omtrent generaal Bourbaki zelf wordt wederom gemekl dat hij niet over leden maar integendeel herstellende zou zijn. Uit St.-Petersburg verneemt men dat de Czaar den keizer van Duitschland zijne geluk wenschingen heeft doen toebrengen wegens zijne verheffing en tevens wegens de capitulatie van Parijs, doch de Czaar moet daarbij tevens de lioop te kennen gegeven hebben dat aan Frankrijk aannemelijke voorwaarden zouden opgelegd worden. Ook bij de andere mogendheden schijnt er weer aan een soort van tusschenkomst ten gunste van Frankrijk gedacht te worden. Tussclien OostenrijkEngeland en Italië moet de wenschelijkheid besproken zijn om Frank rijk geen grondgebied te ontnemen maar liever den Elzas en Lotharingen neutraal te verklaren en die neu traliteit door al de mogendheden te doen waarborgen. Zal von Bismarck zich hier echter veel van aantrekken 't Is te betwijfelen hoewel liij echter zelf 't gewicht wel zal zien van een stap als dien der annexatie zijn zou en hij ook wel rekening zal moeten houden met een machtige partij in Duitschland zelfdie van die annexatie terecht afkecrig is. Omtrent de betaling der oorlogsschatting van de stad Parijs is men liet volgens de Berlijnsche bladen, eens geworden. Er moet 53 millioen Thaler opgebracht worden waarvan 40 millioen voor do, Noord-Duitsclie Bond en 13 millioen voor de Zuid-Duitsche Staten be stemd zijn. Alzoo is er van de gestelde 200 millioen Francs niets afgegaan. Dat dit echter met de 10 milli ards 't geval wel zal moeten zijn is bijna zeker. In een Engelseli blad komt een ruim genomen berekening voor van alle gemaakte oorlogskosten en schaden vanDuitsclie zijde en het totaal dier berekening is noggeen 5 milliards. Bovendien schijnt er niet aan te denken te zijn Frankrijk bij al zijn leed nog te belasten met een zoo enorm schuldenlast als 10 milliards bédragen. Misschien hei de heef von Bismarck dus wat overvraagd öd zal hij iets moeten laten vallen. 3) De conferentie te Londen voor de Zwarte Zee-za heeft hare taak geëindigd: Het resultaat is dat Portë de bepalingen der neutraliteit van de Zwaj Zee loslaat en dus in zooverre Rusland té wille j doch de Dardenellen en de Bosporus blijven ter Schikking van de Portedie den doortocht van o' logsdhepen al of niet kan toelaten. Eerst na het ein van den oorlog zullen de besluiten der conferentie j een traktaat worden opgesteld en geratificeerd. De proviandeeririg van Parijs vindt te Londen vf medewerking. In de City is 2000 bijééngebral als bijdrage tot verlichting van dén nood. Het huis der afgevaardigden te Berlijn heeft in algemeene stemmen aangenomen het wetsontwerp w graaf v. Bismarck tot het verle'enen van een cred|< van 50 millioen thaler' naar 't geval dat de oorlog v mocht wol-den voortgezet. Dit. zou echter slechts voorschot zijn aan den rijksdag en vóóy 1 Juli 18 niet dit staatslichaam moeten afgerekend worden. G hopen dat dit geld niet nicef unodig zal zijn.' Ml verneemt dat v. Bismarck en Jules Favre zich vfc elkander verstaan hebben omtrent eene. verl mi ging vji den wapenstilstand als dit voor hersfcöiümiiigen e» mocht noodig zijd. [r J) Om zich (le grootte van eene so'ni van 10 milliaiji zoo wat te kunnen voorstellen merke men op dat zij i(., maakt 47,500,000 kilo's zilver dat is 47500 tweep'aaif, wagenvrachten elk van 1000 kilo's. In guldens na, elkander gelegd zou men er een band van knntietx mak, die meer dan driemaal om de geheele aarde kan daarenboven nog rond liet geheele nieuwe Duitsche ril jt Zierikzee 13 Fn'ir. lieden mond hield iiêt ment Zierikzee vau de Maatschappij tot bevorder ng v Nijverheid hari gewone vergadering. Op nieuw wij' de opheffing van ons Isolement ter sprake gebracht. Na lair* dnrige duscussien werd besloten, dat het Departemcp zich zou wenden tot het Hoofdbestuur met verzoek ei13 dit zoo spoedig doenlijk zich wende tot de RcgeeriF3 om hare medewerking te verkrijgen in bet tot steip brengen van een weg die over Zijpe, Schouwen Duiveiaud verbinden kan met den spoorwtpt Tevens werd besloten, dat officieus enkele leden vim het bestuur een adres zouden opstellen Hat door efU zoo groot mogelijk aantal ingezetenen geteekeud ótf V* de Regeering ingediend misschien een krach'ig midd.l- zal kunnen zijn om onzen zoo vurig gekoesterde» wenses eindelijk te vervullen. (Wij verheugen ons zeer, dat llel Departement van Nijverheid de zaak, waarvoor ook yi. strijdenzoo fliuk aanpakt en wij hopen zeer rijn* Zierikzee's burgerij nu ook door het teekeneu van hji- ftdres zal toonen, dat zij ook het hare wil doen. (Redo- Na de pauze deelde het bestuur mede, dat de maaffi schappij voor tuinbouw „Liuneus" te Amsterdam zii« tot een' onzer stadgenooten, den Heer Can, had gewei; met verzoek om zoo mogelijk, de belangstelling in deP-mé zaak welker bloei voor gansch Nederland van gro° voordeel zal kunnen zijn, optewekken. De heer Can h;. deze missive gesteld in handen van den heer mr. de Clercf' als belaughebbende bij de maatschappij, die ze te'r ovcj1^ weging zond aan het bestuur van het Departemer^* Uit de voorlezing bleek datwanneer in eenige gr& meerite 20 personen lid worden vau „Linnens" iJ3 die gemeente eene afdeeling ontstaat, die het. recl^f bezit den bekenden heer de Beïicker te doen ove'rkoraele tot liet houden van een leergang over tuinbouw. DÜf*- contributie van dit lidmaatschap is bepaald op /'5,0(j Maar (en hierop wenschen we onze lezers vooral o/J merkzaam te maken) voor deze ƒ5,00 ontvangt mA planten, bloemenkortom alles wat Linnens in zoo groot verscheidenheid oplevert, naar eigen keuzewaarvod ieder lid iu 't bezit is van een uitgebre'den catalogus "Wij wekken onze medeburgers tot krachtige deelneming op. Wie koopt niet voor ƒ5,00 bloemen in 'tjaar' Eu welke leverancier kan ons beter bedienen dau Linnens}} Maar bovenal wijzen wij op liet voordeel dat, ook voo velen onzer stad- en eilaudgenooteu uit eene overkoms van den heer de Beucker kan voortvloeien, 'tls voo onze tuiulieden niet aileen, maar voor alle tuin bezitten van 'thoogste belang dat ze eens kennis maken me al de veranderingendie de wetenschap ook op he- Re gebied van den tuinbouw (in den meest uitgeü^ strekten zin des woords) reeds heeft tot stand gebracht^ En niemand, die daartoe beter in staat is dau d<.- heer de Beuckerdie niet alleen theoretisch maar öolj praktisch gevormd is die wanneer daartoe maar evet mogelijkheid bestaataan zijn' theoretisohen ook eej' praktischeu leergang verbindt. - En deze nu 'ikt

Zierikzeesche Courant | 1871 | | pagina 1