JVo. 11. WOENSDAG 8 FEBRUARI 187.1. Buitenlandsch Overzicht. Het Nieuwe Europa. ,s ZIERIKZEGSUIE («I R VVT. Verschijnt op WOENSDAG- en ZATERDAG PRIJS der ADYERTENTIËN. 10 Cents per Regel. De Inzending kan geschieden uiterlijk tot Dinsdag en Vrijdag morgen 11 ure. ABONNEMENTS-PRIJS. Per drie maanden f 1,— Franco per Post f 1, Het Telegraafkantoor is geopend van 1 October tot Tl MaartOp Werkdagen Van 8 u. 's voormidcl. tot 9 u. 's namidd. Op Zon- en FeestdagenVan 89 'svoorm.Van 13 en van 7—9 u. 's namidd. Het Postkantoor is geopend met inbegrip van Zon- en Feestdagen Van des voormiddags van 9Va11]/-2 uur. namiddags 23 avonds 7VU 9V210 ONS ISOLEMENT. IV. We vragen onzen lezers geen verscliooning, waar we wederom terugkomen op een zaakdie we reeds lang en breed bespraken en waarover voor bet oogenblik niet veel nieuws te zeggen valt. We zullen niet op houden telkens en telkens weer op dat aambeeld te slaanovertuigd dat de aanhouder wint. Er staan hier te waarachtige belangen op het spelclan dat wij er niet een beetje verveling voor zouden willen over hebben. Yoorloopig hebben we ons niet te beklagen over gebrek aan sympathie. Ook anderemeer gelezen bladen dan het onze, hebben onze klachten overgenomen en aan liet door ons aangeprezen plan meer publioiteit gegeven. De Nieuwe Rotterdammer gaf een uitvoerig uittreksel van onze drie vorige artikelen, het Noorden ruimde er mede een plaats voor in en ook de Micl- delburgsche, al vergat zij de bron te noemen waaruit zij putte maakte toch melding van de zaak. Misschien pijn er meer geweest die ons hielpen om aan onze recht- Inatige; klachten en wenschen kracht bij te zetten door [{publiciteitwij herinneren ons niet het gelezen te hebben. Dozer dagen echter werden we verblijd door eindelijk ook uit Goes eens een bewijs van belangstel ling te ontvangen. In de N. Rott. van 3 Eebr. toch lezen we in eene correspondentie uit Goes het volgende //Zierikzee dat meer dan eenige andere plaats de nadeelen van eene gestremde communicatie voelt, liet in den jongsten tijd weder spreken van een nieuw plan, om den geregelden gang dier communicatie te verze- keren. Er was daarbij geene sprake van kostbare spoorwegen met nog veel kostbaarder kunstwerken, maar eenvoudig van een middel om spoediger en ge makkelijker dan thans in verbinding te komen met den N.-Brabantschen spoorweg. Waar men bet meerdere niet verkrijgen kan en dus met het mindere tevreden zijn moetbeveelt zich het plan wel aanook voor hen, die van elders naar hier willen komen. Als er nu maar niet zoolang over gedacht wordt als over vroegere plannen, want het is hier waarlijk eene dringende behoefte. Een eiland, dat zooveel behoefte heeft aan gunstige gelegenheden om met anderen handel te drijven, dat in andere opzichten ook voor den handel zoo be langrijk is, mag niet langer verstoken blijven van voor rechten waarin reeds andere deelen onzer provincie zich verheugen. En, zooals ik zeide, het is hier niet alleen het eigenbelang van Zierikzee en Brouwershaven, maar de handel daarbuiten kan niet onverschillig zijn voor betere aansluiting met Schouwen, 't Zou daarom niet kwaad zijnals ook van elders belangstelling getoond werd in de middelen tot verbetering van het bestaande." Waarlijk de schrijver heeft gelijk als hij zegtals er nu maar niet zoolang over gedacht wordt als over vroegere plannenNeener is nu waarlijk sedert 1853 genoeg gedacht, het wordt tijd om te handelen. Maar wat kunnen wij doen Zijn wijinwoners van Schouwen en Duiveland niet gedoemd tot lijdelijk wachten Ons dunkter staat ons nog een weg open, nog een middel ten dienste. De officieele lichamen kamer van koophandeldepartement van nijverheid gemeenteraadzij hebben bun adressen over deze zaak reeds afgezonden naar de Tweede Kamer. Maar dat is niet genoeg. Er kan meer worden gedaan. We kunnen duidelijker nog toonendat het hier een al gemeen volksbelang geldthet belang van alle handel en nering ja van ieder particulier handelaar of niet. Het moet blijken dat we hierover sprekende slechts de tolken zijn van een door allen gekoesterden wensch. We zouden het daarom hoogst nuttig achtenzoo een paar handelaars of winkeliers te dezer stede een adres op touw zetten en ter onderteekening aanboden aan al wat belang beeft bij een beter sneller en vooral ook goedkooper communicatie met den vasten wal, aan alle mannen van zaken en zaakjesaan allen die be lang stellen in den bloei van ons gewest. Wij twijfelen niet of dat voorbeeld zou welhaast worden gevolgd altans te Brouwershaven en te Briïïnisse. Wie weet of Goes niet zou inzien dat de zaak ook voor haar van genoegzaam belang is om aan onze adressen ad- hffisie te schenken Wie weet of ook in Brabant onze klachten en wenschen geen sympathie genoeg zullen wekken om ons ook daar steun te doen vinden P Zeker legt een algemeen geopenbaarde volkswensch nog meer gewicht in de schaal dan de stemmen van eenige offi cieele lichamen. Maar indien we ons ook al daarin bedriegen mochten, toch wordt daardoor de zaak warm gehouden de aandacht wordt er op gevestigd in steeds meerdere mate de geestenwier wakkerheid we tot welslagen niet missen kunnenworden er door weer houden van indommelen en berusten. Wij voor ons we kunnen en mogen niet rusten eer er van onze rechtmatige wenschen althans notitie genomen is door de bevoegde macht. De capitulatie van Parijs zal - hopen we - de voor bode van den vrede zijnzoo schreven we in ons vorig noraraer. We hopen dat nogmaar twijfel is geoorloofd. Wij weten niet op welke wijze Frank rijk na het. verlies van al zijne legers te velde het hoofd zou kunnen bieden aan de overmachtige Pruis-, sisohe heirscharen die van alle kanten voortdringende de zuidelijke provincies, de een voor de ander na zullen innemenzonder datnaar wij meenen de tot fanatisme opgevoerde vaderlandsliefde en Pruisen- haat der Franschen in staat zal zijn een dam op te werpen tegen den bommen en granatenstroom, maar een feit is het dat in het zuiden des Rijks de stum= ming zeer oorlogzixclxtig" is, 'tls niet alleen Gambetta, die in zijne proclamatie aan de Fransche natie verklaart, dat het slechts van haar af hangt alle berekeningen van Pruissen te schande te maken en te gebruiken, de werktuigen, die bestemd waren om den geest van den tegenstand te dooden om dien op nieuw op te wekken en te versterken//Laten wij ons den wapenstilstand ten nutte maken," zoo gaat hij voort, //om onze jonge troepen te oefenen en naden wapenstilstand met nieuwe kracht den oorlog voortte- zetten. Laten wij zorgen dat eene kamer bijeenkoine, die waarachtig nationaal en republiekeinsch gezind den l vrede wilwanneer de eer de grootheid en de inte griteit van het land ongeschonden blijven maar even vast besloten is den moordaanslag die op Frankrijk gedaan wordt, te verhinderen door krijg tot het uiterste. Wie zal een'schandelijken vrede onderteekenen Noch gij, Legitimisten, die kampt onder de vanen der repu bliek, nocli gij zonen en burgers van 1789 noch. gij stedelingen, noch gij landbewoners, die alles veil hebt voor de verdediging des vaderlands. Zweren wij dan als vrije mannen Frankrijk en de republiek tegen alle aanvallen te zullen verdedigen. Te wapen! te wapen!" Gambetta staat te dezen opzichte niet alleen. De gemeenteraad van ÏLryoïï. heeft een adres aan de regering te Bordeaux gericht van den volgenden inhoud//D.e gemeenteraad van Lyon Overwegende dat de vrede, wanneer de regeering toegeeftclat cle vijand het grondgebied van het rijk schendt, voor de republiek eene schande zou zijn en dat de oorlog tot het uiterste het eenige middel is om dit te voorkomen, besluit De gemeente Lyon, besloten om alle maatregelen te nemen, die bet gemeenschappelijk gevaar no.odig maakt, dringt bij het gouvernement aan om met verdubbelden ijvey en kracht de verdediging van het vaderland voorttezetten. Zij zou aan de regering hare ondersteuning onttrekkenwanneer deze toegaf, dat Frankrijk grond gebied moest afstaan Overtuigd dat de loop der gebeurtenissen en de> ligging der stad voortaan van Lyon het middenpunt maken van den tegenstandnoodigt zij de delegatie uit het bewind daar te vestigen om van naderbij en krachtdadiger de operatiën te leidendie liet vader land moeten redden. Dit adres door twee leden van den gemeenteraad aan het bewind overgebracht, beeft dadelijk weerklank gevonden bij de gemeenteraden van Bordeaux en Marseille die hunne ad hees ie hebben betuigd. En terwijl Engelsche en Oostenrijksclie bladen over- vuld zijn met voorspellingen over den vrede en aller lei bespiegelingen houden over de vredesvoorwaarden vinden we in eene Duitsolie correspondentie uit Ver sailles de mededeeling, dat in Parijs eene menigte hoogere en lagere officieren de capitulatie veroordeelen evenals het zuiden des Rijks omdat zij meenen dat in elk geval nog een uitval in massa had moeten worden gedaan dat het volk van dezelfde opinie is en tengevolge daarvan waarschijnlijk uit een zeer groot gedeelte van Frankrijk //afgevaardigden naar de consti tuante zullen worden gezonden, die met kracht zullen opkomen voor de voortzetting van den krijg." Ook in eene proclamatie van de regeering te JParijs, die op genomen is in de Siècle vinden we niets dat aanleiding geeft om te meenen dat de stemming zeer vredelievend zou zijn. Integendeel, na er op gewezen te hebben, dat de honger alleen de oorzaak is der oapitulatie zegt de regeering letterlijk het volgende//de republiek zal voordeel weten te trekken uit ons langdurig lijden. Kalm staken wij den strijd hier, kalm gaan we den nieuwen kamp tegen, die beginnen zal. Hoeveel smart ons de tegenwoordige omstandigheden baren, wij hebben bewaard onze eer en onze hoop beide meer dan ooit vertrouwen we op het goede geluk van ons vaderland." FEUILLETON. (Vervolg en slot van ons vorig nommer.) Rusland is als een reuzenschip, welks gelijke men nog niet heeft gezien; aireede is 'tvan stapel geloopen, de bemanning is er, 'theeft al menigen proeftocht ge daan in den omtrek van de werf, maar de uitrusting is nog niet genoegzaam voltooid, om voor goed den Oceaan der wereld in te stevenen en zijn bestemming te vervolgen. Engeland, Duitscliland en Rusland dat zullen, dunkt mij, in den nu ingetrede periode der geschiedenis van Europa de drie groote machten zijn, van welker ver houding de algemeene rust zal afhangen. Op Duitscbland komt een dure verplichting te rusten en het zal een edele roeping te vervullen hebben. Het is toch niet voldoendedat het nu getoond heeft zijne volken als een ijzeren moker te kunnen samensmeden om er den erfvijand mede te vermorselen. Dat het dit doen kon was een gevolg van de Duitsche intelligenz (Men zegge er van wat men wil); maar het zal nu zich het verworven standpunt moeten waardig betoonen en moeten vooruitgaan ook in liberalen zin. Het zal daartoe door de omstandigheden als van zelf gedrongen worden en ook daarin alleen zijn heil en kracht voor de toekomst kunnen vinden. In onderwijs, verlichting, burgerlijke vrijheid moet het de bronwellen zijner in nerlijke zedelijke kracht zien, die alleen een blijvende kracht is. Daarom zal het er wel voor moeten waken, dat liet nieuwe rijk niet reeds bij zijn geboorte de kiemen van 't verderf in zich opneemt. Er zijn wel redenen om te doen vreezen dat dompige orthodoxie en Jesuitisme, priester-in trigue en dweeperij zullen be proeven zich rondom den nieuwen troon te nestelen. De maobt van het absolutisme verdubbeld door onge hoord succes loopt altoos gevaar zich te verstrikken in de macht van den liclitschuwen uilengeest der geeste lijke en verstandelijke dwingelandij. Zoo zal ook Duitschland vooreerst in zichzelve wel genoeg hebben om zijne positie te overzien zijn toe stand te beheersohen en in den waren zin des woords zijn gebouw te kroonen. Het gevaar voor de kleine statenzooals b. v. Nederland, naast zulk een kolossalen buurman is, als ik wel zie volstrekt niet zoo groot als men hier en daar missohien wel denkt. Wie daarom misschien op Frankrijks voorspoed gehoopt heeftdwaaltdunkt mijzeer. De geschiedenis leert ons dat Frankrijk ons altoos heeft begeerd doch dat Duitscliland nimmer de hand naar ons heeft uitgestoken dan om ons te helpen. Mocht Duitschland ons met een begeerig oog gadeslaan, 't zou moeten zijn om onze koloniën. Maar Duitschland weet ook zeer wel dat cle Pruisen te Amsterdam 't zelfde zou wezen als de Engelschen of Amerikanen te Batavia. Duitschland heeft nu meer voordeel van de Nederlandsche koloniën dan 't ooit anders hebben zou. De intelligente N.-Duitsche koop lieden begeeren ook geenszins koloniën integendeel. Duitscbland zal ons eu Belgie niets doen al was 't al leen uit welbegrepen eigenbelang. Wel zal het Duitsche individu zich gedurig meer ook in ons land komen vestigenzoo als ,t reeds lang gedaan heeftom er fortuin te zoeken en te vinden ook. Dit kwaad, zoo 't al een kwaad is is echter zoo groot niet en 't kan zelfs een prikkel zijn tegen de Hollandsche slaperigheid, tegen het gebrek aan initiatiefaan wildat ons maar al te zeer aankleeft. Nederland loopt meer gevaar van ingepakt te worden door het Duitsche individu door den Duitschen geestdan door de legerscharen van Keizer Wilhelm. Zierikzee, 21 Januari 1871. WERTKER. Uit het weekblad van bet recht blijktdat de minister van justitie op 30 Januari jl. cle volgende circulaire gericht heeft aan de heeren procureurs-gene raal bij cle provinciale gerechtshoven. //Velerlei en dikwerf niet ongegrond zijn de bez\yaren tegen de preventieve gevangenis. z/Aan die bezwaren kanzelfs bij de bestaande wetgevingzoo niet geheeldan toch voor een aan zienlijk deel worden tegemoet gekomen. Immers bestaat wel in bepaalde gevallen de bevoegdheid doch nimmer de verplichting tot hare toepassing. Waar nu de preventieve gevangenis wetting is veroorloofd is zij te veel regel geworden, terwijl zij veeleer uit zondering had kunnen blijven. Overal worden clan ook voorbereidende maatregele' getroffen om den kamp voorttezetten. Gambetta' rechterhand de beer Clement Laurier heeft in een depêche aan cle verschillende prefecten kennis gegeve dat, //vermits de leuze ook nu blijft: krijg tot Ju uiterste, zij den tijd van wapenstilstand zicli ten nutl hebben te maken. De troepen zullen aan een strenge dh cipline worden onder worpen, eiken dag zullen ze g'i ruimen tijd geoefend worden om bij elke gelegenhei marschvaarclig te zijn." TuidJui'be heeft al zijr, troepen saamgetrokken in Rijssel om gedurende dtj wapenstilstand het leger te reorganiseren. Hij lied daar reeds meer dan 50000 verzameld en ook te DouJ reeds een groote massa cavallerie, mariuetroepen en bijeengebracht. Een gedeelte van het corps van Bon baki, die zich, nadat zijn leger, S0000 man sterk zich Zwitsersch grondgebied had gered, om het leven hei gebracht, heeft zich bij tijcis weten te redden en di weg naar Lyon ingeslagen, wnay liet zich vereenig zal met het corps van Garibaldi 50000 man steri dat, aangevuld door- de mobielen van bet zuiden, i nieuw den strijd aanvaarden zal. Belfort heeft geweigerd zich overtegeven en volge cle verklaring van Julius v. Wickede zal wanneer- levensmiddelen niet ontbreken cle rotsvesting n< gedurende geruimen tijd alle aanvallen van cle Du sohers kunnen afslaan. Dat de verdediging krach! is bewijst het feitclat cle belegeringstroepen ree meer verliezen hebben geleden dan gedurende het ga sohe beleg van Straatsburg. Maar welk eene wencli de zaken ook mogen nemen, dit is zeker dat er, wa neer eenmaal de constituante bijeengekomen en zij o door v. Bismarck als de wettige vertegenwoorcligs 'f van Frankrijk is erkend in eik geval over den vre gesproken en onderhandeld zal worden. Alles zal d f afhangen van de voorwaarden, die Pruissen zal stelle f1 Allerlei geruchten zijn daaromtrent in omloop. Eb r en Lotharingen, zoo beweert men, zullen moeten wc 6 den afgestaan. In plaats van geheel Lotharingen noe 'n J. v. Wiokede dat gedeelte, wat onder den nar 11 Duitsoh Lotharingen bekend staatomdat in het anch deel der bewoners nooit Duitsch zal kunnen wordi De Schlesisehe Zeitung meende te weten, dat Bismai j1* zich niet meer met deze beide provinciën zou tevrec P stellen maar cle Maaslinie als grenslijn zou eiscli tusschen Frankrijk en het Duitsche rijkwaarde Metz Nancy en andere steden ook aan Frankrijk zoud worden ontrukt. Even groote onzekerheid heerscht ten opzichte van vergoeding van cle oorlogskoste die de Fransche natie zal moeten uitkeeren aan hai vijand. Tienzesvier milliarden zoo luiden 1 opgaven. Twintig oorlogschepen en eene kolonie vot* f" weder een ander er hij. De waarheid is waarschijn! 'r~ wel dezeclat niemand met de vredes voor waard (f3, bekend is. Waarschijnlijk is het clat Pruissen vorderen afstand van den Elzas en het grootste l' ft Metz ims de iter riri) ene ec- ieft iti- ild 'ut ue bij >el te it. id deelte van Lotharingen ontmanteling van misschien eenige andere kleine plaatsen. Omtrent de oorlogskosten meldt een Duitsch bl£ ffi dat de heer v. Roon nog niet gereed is met zijne 1 rekeningdat Frankrijk zal moeten betalen al t f leeningen van den oorlog aangegaan door Pruis^ 1 af z/En al moge nu ook aan het onderzoek der z! meermalen eene voorloopige aanhouding bevordej. kunnen zijn, daar tegenover staat de zware druk di inzonderheid bij geringere misdrijven of bij het T bestaan van vrees voor de ontvluchtingeene v loopige gevangenneming medebrengt. Ik vermeer6 dien hoofde uwe aandacht op deze aangelegenheid aandrang te moeten vestigen met uitnoodiging uy r zijdszooveel bestaanbaarte willen medewerk I clat cle toepassing der preventieve aanhouding lichtvaardig plaats vindeen gevangenhouding en- vnngenneming niet buiten noodzakelijkheid wor-j gerequireerdIk behoef ternauwernood hierbij te voe,(t dat eene bespoediging van den afloop der rechtt- dingen zoowel in het belang der maatschappij al? dat der beklaagden moet worden geacht. Ook daare zooveel van u zal afhangen stel ik prijs op uw&, vloed rijke en door mij zeer gewaardeerde inedewerkiid Zierikzee 6 Febr. In de buitengewone algeme.s 'I vergadering van cle ingelanden van den polderSchouv. op den 4den dezer alhier gehoudenis met eene gr<e meerderheid, overeenkomstig het voorstel der commi; lie besloten clat die polder niet calamiteu.s zon blijv». 204 stemmen verklaarden zich vóór het voorstel e 'ik daar tegen en 3 ingelanden hielden zich buiten stemm« Hst n Met den 1 Januari 1872 zal de polder Schouwen a*r j een vrije polder zijn, en uit eigen middelen in de ko zijner zeewering en oeververdediging moeten voor; I

Zierikzeesche Courant | 1871 | | pagina 1