JVo. 9. WOENSDAG 1 FEBBLAHI 1871. Buitenlandsch Overzicht. BINNENLAND. i Het Nieuwe Europa. r ZIEK1KZ Verschijnt op W OENbDAG en ZATERDAG PRIJS der ADVERTENT 1ËN. 10 Cents per Regel. De Inzending kan geschieden uiterlijk tot Dinsdag en Vrijdag morgen 11 ure. A B O N N E M E N T S-P R IJ S. Per drie maanden f 1,Franco per Post f 1, HE COURANT. Het 'Telegraafkantoor is geopend ran 1 October tot 31 Maart: Op Werkdagen Van 8 u. 's foormidd. tot 9 u. 's namidd. Op Zon- en Feestdagen: Van 89 'sTOorm.van 13 en van 79 u. 's namidd. Het Postkantoor is geopend met inbegrip van Zon- en Feestdagen Van des voormiddags van 97»ll'/a uur. namiddags 23 Avóndé 77 Va 9Va—10 Welke is de oorzaak van de capitulatie van Parijs ietdaar eene vraag die telkens op nieuw gedaan wordt n waarop het antwoord niet zal kunnen gegeven iiorden vóór meer nauwkeurige berichten uit Frank- ijk tot ons zijn gekomen. Zeker is het dat de nood ïoog zeer hoog gerezen was en het gebrek aan le vensmiddelen van dag tot dag zich dringender liet gevoelen. De hoop om door de Pruissisclie linien te cunnen heenbreken was na den laatsten uitval ver- jdeld. Trochu schijnt voornemens geweest te zijn vele dagen achtereen deze uitvallen voorttezetten, maar le eerste dag was reeds zoo beslissend dat de troepen jjnnen de forten terugtrokken. Uit Versailles wordt u een' particulieren brief daaromtrent het volgende gemeld Volgens verklaringen der gevangenen moesten de .litVallen vijf dagen achtereen worden volgehouden. Maar reeds den 23 Jan. zagen de Parijssche bewind voerders zich genoodzaakt een wapenstilstand van 48 iren te verzoeken. De Pruissische bevelhebber meende lat zulk eeue langdurige staking der vijandelijkheden liet mocht worden toegestaan maar beloofde dat jogenblikkelijk aan alle voorposten bevel zou worden gezonden om de manschappen die uit Parijs zouden vorden afgezonden om de dooden te begraven en de gekwetsten naar de stad te voerenin geen enkel op- icht bemoeilijkt zouden worden. Heden middag ;wamen dan ook 250 ongewapende Franschen op de lamppluats. Duidelijk zag men toen dat de lijken ètterlijk barricaden vormdenzoo dicht opeen waren de traders iveggemaaid. Op één plek, ongeveer 100 schre ien voor de schans Montretouttelde men ongeveer 1000 lijken. Het verlies der Franschen op dezen éénen lag wordt op meer dan 2000 doodeii geschat 'twelk aan gewonden volgens de ervaringdie wij daaromtrent ïebben opgedaan een getal van 6000 geeft. In den irief komen nog eenige wetenswaardigheden voor. De schans Montretout die gewoonlijk slechts door ïene patrouille der ouzen bezet is was gisteren avond log in handen der Franschen gebleven. Ten minste nen geloofde het en het besluit werd genomen om nog les nachts haar stormenderhand intenemen. Eerst werd 'ij gedurende eenige uren gebombardeerd. Toen trok ïene compagnie vooruitverspreidde zich over het veld im tirailleursgewijze van alle kanten te naderen en den ;oestand te verkennen. Dadelijk daarop rukten een paar •egimenten op om een aanval met de bajonet te doen. 1 wijgend, ruJcf? men. voort., 't Was verbodpp, ook maar jen enkel, schot te lossen: Reeds had' men de'borstwering lekiomnien toen plotseling een echt Duitsch Halt IVerda weerklonk. De verrassing en vreugde waren »Toót. De compagnie tirailleurs had de schans verlaten cevonden en haar reeds in bezit genomen. Ge künt légrijpen hoe verheugd men was dat de aanval met le bajonet gekommandeerd was. Ook in St. Cloud hadden de Franschen zich ge- lesteld en ook uit deze wijkplaats moesten zij nog rerdreven worden. De onzen rukten 'op en bevonden lat de vijand zich in twee huizen sterk verschanst ïad. Eene eerste aanmaning om zich overtegeven werd afgewezen. De Franschen vroegen echter twee uren tijd om zich te bedenkenwat natuurlijk geweigerd werd. Daarop eiscliten zij vrijen aftocht met wapens en geweer. En ten slotte, toen al hunne voorstellen van de hand waren gewezenverzochten zijdat in de oorkonde de uitdrukking zou voorkomendat zij //Voor de overmacht hadden moeten wijken." Dit was onzen soldaten nu toch wat al te erg en zonder zich met verdere onderhandelingen in te laten commandeerde onze eerste officier een paar kanonnen voor-kartetscherlading-vuur. De Franschen begrepen alles van deze toebereidselen en besloten pu toetégeven. 't Waren 850 BretagUfen forsche, groote gestalten, die hunne wapenen neerlegden. Zij droegen allen een zilveren kruis op de muts. Toen een onzer vroeg wat dit beteekende antwoordde een hunner zeer snedig c'est la'croux de la misère - ('t is het kruis onzer ellende.) Zierikzee 31 Jan. Evenals in vorige jaren gaven eenige jeugdige élèves van den heer D. H. Ezerman, mu- zijkonderwijzer alhier gisteren avond in de Concertzaal proeven hunner bekwaamheden in het pianospelin tegenwoordigheid hunner ouders en belangstellende vrienden. Aan variatie ontbrak het niet, daar niet alleen meer dan ééne piano maar ook een harmonium werd bespeeld en het programma ook stukken voor 4 6 en 8 mains bevatte. Met lof kweten de élèves zich van hunne taak, de verst gevorderden verschaften reeds veel muzij- kaal genot. Het ensemble leverde eene vereerende getuigenis voor de degelijkheid van het genoten onderwijs en voor de goede vorderingen der élèves. Na de piano-voor drachten Werd door het jeugdige rederijkers-gezelschap O. E.: U. een zeer aardig kluchtspel. //Het spreekuur van den dokter." op alleraardigste wijze uitgevoerd. De veftooners werden dan ook bij bet einde terug geroepen en met een daverend apploudissement begroet. Een kinderbal besloot dien genoegelijken avond die bij ouders en kinderen lang in aangename herinnering zal blijven. Nieuwerkerk, 31 Jan. Alhier is het volgende drie tal van predikanten geformeerd P. Bartstra te Gaast en Terwoude W. .T. Ramaker te Baarland en L. Slote- maker te 's Heer Hendrikskinderen en Wissenkerke. Dordrecht 26 Jan. In de op gisteren alhier ge houden zitting der kamer van koophandel en fabrie ken heeft de kamer besloten 1° Met liet oog op den tegenwoordigen afgesloten toestand onzer staclen de wenschelijkheid van den aanleg van een havendok te Willeinsdorpeen onderzoek in te stellen naar de volgende punten a. Ofen in welke mate en hoe lang de gemeenschap tusschen Willemsdorp en Moer dijk en tusschen deze plaatsen en Brouwershaven en Hellevoetsluisin de maanden December 1870 en Januari 1871, voor stoomschepen en voor zeilschepen door stoombooten gesleeptonmogelijk is geweest. b. Welke der gedurende dien tijd te Brouwershaven binnengekomen en thans nog daar liggende schepen (43 in getal) hetzij methetzij zonder lichten naar Willemsdorp zouden hebben kunnen opkomenbijal dien aldaar een veilige haven ware aauwezig geweest. c. Of de stoomboot Martinus en Heuriëtte van Helle voetsluis naar het Nieuwe Diep is gestoomd omdat het voortdurend onmogelijk was Willemsdorp of Moer dijk te bereiken dan wel om andere redenen dewijl toch volgens de Staats-Courant het water van beneden de Lage Zwaluwe tot Hellevoetsluis reeds den 11 Januari open was. 2° Op de aan den Grand Central Beige verleende ontheffing van den verplichten win- terdienst tusschen Moerdijk en Rotterdam bij den tegen woordigen minister van binnenlandsclie zakeu terug te komenop grond dat die ontheffing niet alleen is in strijd met de concessiemaar ook met de bepa lingen van het internationaal tractaat in 1852 tusschen Nederland en België omtrent de spoorwegverbinding tusschen Antwerpen en Rotterdam gesloten voorko mende in het Staatsblad n°. 137 van dat jaaren hierbij tevens te wijzen op bet nadeeldat Dordrecht daardoor lijdt in het brievenverkeer. (Vaderland.) De kommandant der te Brielle gestationeerde torpedo-compagnie en de officier Steenkamp zijn met de noodige materialen naar de Nieuwe Merwede ver trokkenom den zich in die rivier bevindenden ijsdam te inspecteeren en zoo mogelijk door torpedo's te ver brijzelen. Algemeen neemt men in den Alblasserwaard maatregelen tegen een mogelijke doorbraak der dijken, waarvoor veel vrees bestaat daar de ijsmassa ongeveer tweemalen zoo groot isnu de rivieren met lioogen waterstand met ij* bezet zijn geworden, dan bij lagen rivierstand het geval zou zijn. Van onderscheidene zijden wordt het denkbeeld geopperd of het niet moge lijk zouzijn de ijsverstoppingen door middel van torpedo's uit den weg te ruimen. De Zwoïsche Courant ontving van geachte'zijde het volgende stukwaarin eenige wenken worden gegeven ten aanzien van de maatregelen die wonsche- lijk zijn bij de verschijning der kinderziekte. De autori teiten zullen wel doen bij dreigen een er pokken-epidemie: 1° om toe te zien dat art. 6 der wet van 1 Juni 1865 (St. bl. No. 60), nagekomen worde 2o. de inenting en herinenting zooveel mogelijk te bevorderenbij de mingegoeden des noods door het uitreiken van beloo ningen aan hen die zich bereid verklaren weder stof te willen afstaan. 3o te zorgen dat er gelegenheid besta de zieken af te zonderen bij gebrek aan een ziekenhuis moet tot dit doel eene woning worden ingericht4o buiten de gemeenteliefst nabij het kerkhof, daar waar geen lijkenhuis bestaat, eene ge schikte gelegenheid aan te wijzen om de aan pokken overledenen te plaatsenopdat de lijken niet in bekrom pen woningen blijven staan 5o. aan armbesturen aan te bevelen om mede te werken tot bevordering van rein heid in de woning der armen door het doen witten der muren het uitreiken van versch ligstroo enz. en ook de voeding en kleeding niet uit het oog te verliezen. Is de ziekte uitgebroken dan moet worden toegezien lo. dat zooveel mogelijk van de gelegenheid tot afzondering zoowel van zieken als van lijken, gebruik worde gemaakt; 2o. dat de bijgezette lijken dagelijks door een geneesheer bezocht worden; 3o. dat voor de deur of voor het huis, waarin zich een poklijder bevindt, duidelijk bet woord kinderziekte geplaatst worde. Waar geen ver- ordening hiertoe de macht verleent, kan de gemeente bij weigering van deu betrokken persoon, voor het huis dit woord op een paal doen plaatsen 4o. dat de huizen, waar de bewoners met de zieken slechts één vertrek ter dispositie hebben, worden ontruimd als de zieke afgezonderd of overleden is ten einde ze te desinfecfeeren5o. dat het beddegoed, waarop een poklijder gestorven is, verbrand worde. Verder dient acht gegeven te worden op de ziekten van reizigers, zoowel in logem'enten als slaapsteden, daar deze vooral dikwerf geheim gehouden worden. Sedert eenige dagen loopt te Maastricht het gerucht, dat twee kinderen uit een eerste huwelijk van den man door hunne ouders zouden mishandeld zijn zoodat een er van een meisje, aan de gevolgen was overleden. De vader der kinderen heeft zich naar verhaald wordt, door hunne stiefmoeder laten overhalen om zijn eigen kin deren in een ongezonde plaats op te sluiten waar zij aan de hevigste koude waren blootgesteld. De zaak wordt gerechtelijk onderzocht. Koudum 25 Jan. Zekere B. vond 11. Dinsdag aan den grindweg alhier een briefjeaan den grond vast bevroren dat bij het openen bleek eenige munt en bankbilletten te bevatten men zegt ter waarde van 300 gulden. De eerlijke vinder vermoedende dat iemand liet verloren hadgaf hiervan kennis en |r stelde het later den eigenaar ter hand. Tot belooning j' ontving hij niets dan drie korven niet van de beste P aardappelendie hij tegen andere eetwaren heeft y< verruild. Te Egmond aan Zee woedt de typhus op schrik- barende wijze. Meer dan 100 personen zijn door deze ziekte aangetast. Er zijn huisgezinnen waarvan zeven jt personen door de tvphus zijn aangetastdie bij elkaar f in een ellendig klein vertrekje liggen ontbloot van de eerste levensbehoeften. In de Haarlemsclie Ct. lezen wij bet volgend ;l gedicht 1 Vrouwtje Gortjer is weder verjaaid Cornelisje en Dirkje zijn ook nog gespaard Klaa9 Fokke en Piet-er .zijn ook nog gebleven. Alzoo nog alle zes in rt leven. Nu telt dat zestal door elkaar Het zeldzaam hoog getal van 78 jaar. Hoogwoud, 27 Januari 1871 Jb. Brouwer. i Woensdag avond omstreeks 5 uurvermiste - een dame te Zwolle haar vijfjarig zoontjeen de straatdeur open vindendedacht zij dat het kind de woning verlaten en zich wellicht op het ijs begeven had te meer daar zij meende eenige oogenblikken te i voren een dergelijk knaapje op het ijs nabij de fabriek 1 der heeren Jansen en Wicherlink te hebben gezien. Vreezende dat haar kind in het daar aanwezige open vak geraakt was ijlde zij derwaarts maar had het ongeluk door het broze ijs te zakken waarop haar echtgenoot die van het voorgevallene werd verwittigd, haar ter hulp snelde maar mede door het ijs zakte. Beiden zijn er echter met den schrik en een nat pak afgekomen. Het kind liep intusschen zeer bedaard in den tuin spelen. Er heeft zich te Amsterdam onder voorzitterschap \>r ims de 3ter ari) ene er- ïöffc iti- jld 'ut de iel te it. id FEUILLETON. Ofschoon de algemeen vurig gewenschtevrede nog aiet gesloten is, en het zich zelfs nog nietj.daat voor den of er nog wel zoo spoedig vrede tewachtenis, !oo kan men toch nu al met genoegzame zekerheid stellen dat er met het merkwaardige jaar 1870voor Europa een, nieuw tijdvak is begonnen. Met recht raag menspreken van een nieuw Europa. Het zwaartepunt van het gevaarte der Europeesche staten is verlegd en dit zal voor de toekomst gewis groote gevolgen hebben. Welke kunnen die zijn? De macht van Frankrijk is voor langen, tijd geknakt, üijnl prestige vernietigd. De trotsche natie die groot geworden is ten koste van anderen, die door hare ge- .ukkige ligging in Europa endoorhaar militairen ?eest al sinds eeuwen ontzien én gevreesd is geweest iie ook vaak een geducht werktuig was in de' hand ;fan ^iet ultramontanismezelfs danals zij voorgaf jptetreden voor vrijheid en verlichtingde natie die jr lang aan gewoon was geworden de eerste te leeten, is overwonnen en vernederd zooals zij nooit e voren zou hebben willen gelooven dat een machtige -C%-Drtr stiik werd geschreven vóór dat de laatste be- ichten bekend waren. natie kon vernederd worden. Moge ook niemand twijfelen aan den Franschen moed en aan de Fransche geestkraelitniemand zal 't thans in de gedachte komen om Frankrijk nog onder de natiën van Europa de eerste plaats toe te kennen waarop het toch altoos zoo prat is geweest. En tegenover den vernederden Galliër heeft zich de Germaansche reus opgeheven en met vreeselijk succes getoond welke geduchte kracht er al sinds duizend jaren in hem sluimerdedoch die zich eerst nu in al haar omvang gaat openbaren. Was tot heden toe het groote Duitschland niet meer dan een naam, een ge ografisch begrip; van heden af zal liet een kolossale staatkundige eenheid zijn, die het niet boven zich zal achten te staan naar den eersten rang onder de natiën. Plet zaad door het jonge Duitschland van 1813 uitgestrooid is ontkiemd en ontwikkeldde vrucht daarvan wordt nu geoogst al gaat dan ook geheel Duitschland op in Pruisen. De gedaante van Europa is veranderdhet brand punt van het politieke wereldbestuur is verplaatst, de naaste toekomst zal dit ongetwijfeld in richting en gevolgen openbaren. Een vreemd verschijnsel vind ik het dat zoovelen, die in Juli 1870 hun volle sympathie schonken aan de zaak van Duitschlandomdat Duitschland uitgetart getergd en onrechtmatig aangevallen was, omdat de eerste moordtuigen geslingerd werden in een weerloos stadje en nog- wel tot amusement voor een Keizerlijk kind, dat zoovelen, zeg ik, nu omgekeerd zijn en gaan dweepen met het arme, ongelukkige Frankrijk alsof tniet zich zelve luid juichende aan het Gods oordeel onderworpen had. Bij de meesten zal dit wel niet anders beteekenen dan dat zij hartelijk wenschen naar het einde van het bloedige drama. Maar men moet de groote wereldgebeurtenissen niet beoordeelen naar een grillige sympathie of autipathie, als men ge tuige is van zulke groote feiten, van zulke totale omkeer ingen in den samenhang van het staten verband, dan moet men niet toegeveu aan onoverdachte op wellingen maar men moet de gebeurtenissen accepteeren zooals ze zich uit natuurlijke oorzaken ontwikkelen wetende dat vooruit ook de leuze is van dat hoogere wereldbestuur, waardoor het lot der menschheid ge regeld wordt en dat de baan afperkt waarlangs deze tot hare bestemming geleid wordt. Misschien is 't ook een soort van gehechtheid aan de oude bestaande vormen en een zekere onbestemde vrees voor de ontwikkeling van een geheel nieuwen toestand die sommiger beschouwingen van den loopenden strijd heeft gewijzigd. 'tldeé van de Franschen en dat zij ook aan het overige Europa willen smakelijk maken is dat Frankrijk een soort van heiligland is dat niet mag geschonden worden. Zelfs meent het het recht te hebben zich steeds en overal de eerste te noemen iedereen te bedreigen aan te vallente berooven en te plunderen, maar Frankrijk moet onschendbaar blijven. Deze leer is te eenenmale een dwaling. Frankrijk is geenszins verheven boven het recht der volkeneven zoo min als het verheven is boven het recht des oorlogs en heeft het, de negentiende eeuw en zijne eigene theorieën van vrede in 't aangezicht slaande de fakkel van een schandelijken oorlog ontstoken welnuhet drage daarvan de gevolgen en zoo die fakkel nu den brand steekt in zijn eigen heiligdom 't moge daardoor het medelijden opwekkenrecht op sympathie heeft het niet. Men behoeft echter ook evenmin van geestdrift te gloeien voor de Duitschers. 't Beste voor ons en alle neutralen zal wel zijn werkelijk neutraal te zijn wat de beginselen betreft en zich vooral te vereenigen in de vurige hoop op een spoedigen vrede. Alle bijzondere sympathieën zullen per slot van rekening toch uiet in staat zijn de eenmaal voldongen feiten ongedaan te maken. Het is daarom een zaak die wel de belangstelling verdient van iedereen eens na te gaan hoe de nieuwe toestanden zijn zullen. Er zijn er die meenen dat deze oorlog de bron zal wezen van eene eeuwige vete tusschenFranschnian en Duitscher en dat er wel spoedigals het verslagen Frankrijk zich hersteld zal .hebben een poging tot bet nemen van revanche zal volgen. Ik geloof dat dit niet zoo bijzonder te duchten is. Wat de nationale baat aan gaat die dagteekent al van eeuwen en zal vooreerst niet verminderenmaar om groote oorlogen te voeren is nog wat meer en wat anders noodig dan haat. Wordt vervólgd.) I ue aet 'ik ikt

Zierikzeesche Courant | 1871 | | pagina 1