J No. 8. ZATERDAG 28 JANUARI 1S7E Buiteniandsch Overzicht. BINNENLAND. ZÏE1KZEMHI I f i i 115,000, 6000, 13 a a 500, 430 a toege- Verschijnt op WOENSDAG en ZATERDAG PRIJS der A D V E R T E N T1N. 10 Cents per Regel. De Inzending kan geschieden uiterlijk tót Dinsdag en Vrijdag morgen 11 ure. A B O N N E M E N T S-P R IJ S. Per drie maanden f 1,Franco per Post f 1, Het Telegraafkantoor is geopend van 1 October tot 31 Maart: Op Werkdage» Van 8 u. 's voormidd. tot 9 u. 's namidd. Op Zon- en Feestdagen: Van 89 's voorin.van 13 en van 79 u. 's naiiiidd Hét Postkantoor is geopend met inbegrip van Zon- en Feestdagen Van des voormiddags van 97a117a uur. namiddags 2--3 avonds 7772 i 97s10 Van liet Oorlogstooneel. De Fransche legers zijn verslagen maar de Fransche natie zal den strijd voortzetten - zietdaar in korte woorden den indrukdien de laatste berichten van liet oorlogstoonëel op ons gemaakt hebben. Den strijd voortzetten ?-Alles, zoo luidt de redenering der Fran- schen in de districten die het meest geleden hebben alles hebben onze vijanden ons ontnomen onze huizen hebben ze verbrandonzen oogst vernield of wegge voerd onze kinderenonze broedersonze vrienden gedood - wat kunnen ze ons nu nog meer ontnemen. La guerre a outrance. De oorlog tot het uiterste. De hoogste uitdrukking dezer tot hardnekkigheid toe opgevoerde standvastigheid vinden we in de redevoe ring van welke wè reeds in ons vorig noinmer mel ding maakten als door Gambetta te Rijssel gehouden. (In 't voorbijgaan zij opgemerkt dat de Duitschers met bijtende spotternij zich uitlaten over het hoofd der Fransche provisionele regering en geen' woorden bijna kunnen vinden om hunne veraohting uit te drukken voor den man, die, wanneer hij 70 jaar vroeger in Duitscliland had geleefd, zeker nu eene eereplaats zou innemen onder Gennanjes grootste zonen. Zoo ver haalt heden de Köln. Zeit. //dat de beroemdheid 'Gambetta zoo goed bekomt dat de mandie een jaar geleden nog broodmager was nu reeds clik en vet is geworden." En zulke laagheden slikt het Duitsche publiek.) z/Wij zijn de verklaarde vijanden van eiken krijg zoo sprak Gambetta//maar bovenal van dezendien wij voor een misdaad houden. Wij hebben het onze gedaan om hem te voorkomenwij hebben de slaven- vergadering (de kamers in Frankrijk) opgeroepen om eene krachtige houding aan te nemen wij hebben 'den krijg vervloekt - niets heeft kunnen helpeu. Maar nu', nu zijn wij gedoemd hem te blijven voeren, want Frankrijks heilFrankrijks eerFrankrijks toekomst hangt er van af. Heden zou de vrede de verminking des vaderlands zijn. Men beweert dat wij slechts onze ■eigene verhooging zoeken. Welnuals het laatste woord gesproken isals wij heroverd hebben het hoogste goed dat geene jiatie en geon individu zich mag laten ontnemen, dan zullen wij toonen dat wij geene dictatoren zijnwij zullen onze plaats weer innemen onder het volkwaaruit wij zijn voortgekomen." liet vuur door Gambetta ontstoken sohijnt het ge- lieele Noorden in vlam gezet te hebben. Cambray 't welk een klein uitstel had gevraagd om antwoord te kunnen geven op den eisch der Pruissen overgave op genade of ongenade 'schijnt in elk geval den vijand des vaderlands te willen ophouden, om aan Faidherbe gelegenheid te geven hot Noorderleger te reorganiseren en volgens de laatste berichten zijn de Duitschers dan ook reeds bezig de stad te bombarderen. Een latei- bericht meldt dat men het bombardement niet heeft voortgezet en de Pruissen weder eene rugwaartsche be weging hebben gemaakt. Faidherbe zelf schijnt evenmin als Gambetta den moed verloren te hebben. In Rijssel heeft hij eene dagorder uitgevaardigdwaarin hij zijne soldaten dankt voor hunne betoonde dapperheider op wijstdat zij in ■eene maand drie veldslagen hebben geleverd tegen een overmachtigen vijanddat zij geleden hebben zooals niemand zich het lijden misschien kan voor stellen zonder te morren en te klagendat zij ver slagen zijnmaar dat geen Duitscher ook maar een enkel stuk geschut van hunne batterijen heeft kunnen buit maken. //Eenige dagen rustzoo eindigt dit stuk, en zij die het verderf, den ondergang van Frankrijk besloten hebbenzullen u weder voor zich ziensterkmoedig en krachtig als altijd." Het schijnt dus dat do paniek niet zoo hevig is geweest als men in den beginne dacht en men grootendeels reeds van den schrik begint te bekomen, Rijssel vooral 'neemt krachtige maatregelen om den vijand buiten zijne muren te houden niet alleenmaar ook zooveel ^mogelijk de pogingen van Faidherbe te ondersteunen. .Zou werkelijk' de republiek in staat zijn het onmoge lijke mogelijk te maken en legers uit den bodem van 'Frankrijk kunnen tooveren Van het leg-er van Bourbaki geen Kr., S nieuws. Volgens geruchten zou hij steeds meer Zuid waarts trekken om eene omsingeling te ontgaan. De M. J. i Duitschers schijnen oogenblikkelijk na de nederlaag van Faidherbe groote massa's troepen van het corps ;ie. IVan Karl en ook van voor Parijs naar den Elzas gedirigeerd te hebben om door geforceerde marschen en flankbewegingen Bourbaki naar Besanqon te drijven en hem daar het lot te doen ondergaan V O i van het Fransche leger bij Sedan en Mefcz. Intusschen heeft volgens een telegram Garibaldi de Duitschers «ij Dyon teruggedreven. Deze schijnen hoe langer zoo meer te lijden van de frano-tireurs dié gelieele land streken o. a. het gansche departement Haute-Marne onveilig maken. Verscholen in rotsklovenbekend met alle schuilhoekenmet alle paden en wegen van dit berg- en boschachtige landschap komen zij plotse ling in benden van honderden te voorschijn snijden patrouilles van de hoofdmacht af en verdwijnen even plotseling als zij gekomen zijn wanneer de Duitschers in gesloten gelederen aanrukken. Eenig denkbeeld van de wijze waarop deze lieden hun bloedigen ar beid volbrengen en wraak nemen over het bloed hunner landgenooten geeft ons een briefdie uit I/urcy den 16 Jan. door een Pruissisch soldaat geschreven is //Verleden Zaterdag middag," zoo schrijft hij,//be trok mijne compagnie de wacht. De kleinste helft zette zooals wij dat gewoon zijn, posten uit voor en rondom het dorp terwijl de grootste helft de kwar tieren betrok in het dorp maar zich gereed hield om elk oogenblik een' vijandelijken aanval afteweren. De manschappen der alarmwacht moeten ook patrouilles uitzenden en ook ik kreeg eene der vierdie den omtrek moesten doorzoeken onder mijn bevel, Wij trokken uit, 16 man sterk. We waren nauwe lijks van ons patrouilleren teruggekomen of we kregen des morgens 4 ure bevel óp te. rukken om eene ver kenning te doen in liet dorp Louvrièresten zuiden van Chaumontalwaar zich naar men beweerde eene vrij aanzienlijke afdeeling vijandelijke troepen vertoond had. Wij trokken voort en namen uit voorzichtigheid het diepste stilzwijgen in acht. Ons detachement be stond uit één hoofdofficier, een luitenant, zeven onder officieren en 68 manschappenbenevens 3 tamboers. Het dorp dat we moesten doorzoeken lag ongeveer 2i/2 uur van het onze verwijderd. Wij passeerden twee dorpenalles was rustigde boeren lagen nog in diepen slaap. Vooraf moet ik nog opmerkendat ter linkerzijde van den wegdien wij volgdenzich een steile berg verhief, die aan zijne helling met struikgewas was begroeid. In het tweede dorp klopten wij een boer op. We vroegen hem of de Franschen ei- geweest waren. Hij antwoordde, dat den vorigen dag ongeveer 30 soldaten in het dorp waren geweest, maar denzelfden dag weder waren afgetrokken. Wij namen den boer mee als gijzelaar en als wegwijzer. Eindelijk kwamen wij in Louvrières waar ook alles nog in diepen slaap verzonken lag. Aan de beide uitgangen van het dorp plaatsten wij één onderoffi cier met 10 man en zonden rechts en links patrouilles door de hoofdstraten. Eenigen onzer gingen naar den maire. Onze officier vroeg ook hem of hij iets van de Franschen wistmaar hij gaf hetzelfde antwoord als de boer, De officier vroeg brood en wijn voor ons daar wij voor onzen marsch nog niets haddeu'gebruikt. Alles werd bereidwillig gehaald. Er waren drie her bergen in het dorp en voor elk stond eene afdeeling van ons. De eene helft ging naar binnen om te eten en te drinkenterwijl de anderen buiten op wacht stonden. Ieder man kreeg een halve flesch wijn en een stuk brood. Ik behoorde onder de eersten. Nauwelijks echter hadden onze makkers zich gezet om met hun ontbijt te beginnen of een soldaat stormde naar binnen met den uitroepvuurvuurzij zijn aan 't schieten. Onze herberg lag juist voor aan 't dorp. Wij stormden naar buitenmaar nauwelijks waren we op straat of de kogels snorden aan alle kanten langs onze ooren en ketsten tegen de muren der huizen. Wat zouden wij doen De vijand had ons den terugtocht afge sneden, op de dorpsstraat kwam hij ons tegen en van eene hoogte rechts regende het kogels. Hij overtrof ons zeker 20maal in sterkte en ivij gaven reeds alle hoop op om te ontkomen. Wij stonden allen achter een huis. Het hevige vuren verhinderde ons een stap vooruit te doen. Eensklaps klonk het//Daar komen ze uit liet bosch over de weide op ons aan En werkelijk stormde een klein aantal mannen uit een bosehje en liepen' naar een muurdie een tuin vlak bij onze positie omringde. Wij hadden nu geen keus meer. We moesten vooruit. Vijftien man beklommen den mum- en onderhielden van daar zulk een levendig vuurdat de vijand weldra in het bosch terug vluchtte. Intusschen zocht onze officier de hoogte te bereiken en man voor man volgden we hem als gemsen tegen de rotsen klauterende terwijl de kogels van alle kanten op ons .aangierden. Van dc ccne punt op de andere springend kwamen wij eindelijk boven. Zooveel mo gelijk beantwoordden we liet vijandelijk vuur en trokken zoo links af. Gelukkig had de vijand er niet op gerekend dat wij langs dezen weg zouden kunnen ontsnappen en kwamen wij met verlies van zeven man eindelijk weer bij de onzen. Ik ben nooit in gevaarlijker toe stand geweest. Yoor TParijs hebben de Pruissen nu ook hun vuur tegen de Noorder forten, bepaaldelijk tegen St. Denis geopend. Waarschijnlijk zullen de ingesloten troepen binnen eenige dagen weder een ernstigen uit val ondernemen. Ten minste generaal Leflo is benoemd tot interimistisch gouverneur van Parijs bij afwezigheid van Trochu hetwelk waarschijnlijk zal moeten betee- kenen als Trochu het bevel voert bij een uitval. Alle Parijzenaarszijn uitgenoodigd hun voorraad koren ter beschikking van het gouvernement te stellen. De ge ruchten alsof Jules Favre voorslagen zou gedaan hebben, rakende de capitulatie van Parijs zijn tot nu toe niet niet bevestigd geworden. Welken indruk de tijding van Faidherbe's nederlaag op de Parijzenaars heeft gemaaktis nog niet met zekerheid bekend. Algemeen is men van oordeel dat ook nu nog de verdediging met alle macht zal worden voortgezet. Het einde niemand kan het voorzien. In plaats van den heer Booms is tot. minister van oorlog benoemd de beef Engelvaart luit. kol. gou verneur aan de militaire academie te Breda. Te Scharen- dijke in het eiland Schouwen geboren waar zijn vader kustkanounier was, is hij zeer vroeg in dienst gegaan en heeft hij door ijver en talent zich thans tot den hoog- sten rang den weg gebaand. Met bevreemding (om geen ander woord te gebruiken) heeft men te dezer stede het besluit van den gemeente raad vernomen om aan den gemeente-architect den heer CouvÉEeene som van f400 te schenken tot be looning voor den door liein betoonden ijver bij het bouwen der nieuwe scholen. Niet dat wij het onzen stads-bouwmeester misgunnen of beweren willen dat zijn tractement vau 900 te groot is. Er werd misschien niet ten onrechte gezegd dat het niet zoo weinig was, als het scheen j omdat hij den tijd overhield voor meerdere bezoldigde betrekkingen en liet uitvoeren van particuliere werken. Maar dit nog geheel daargelaten aangenomen zelfs dat hij op hoogere bezoldiging aanspraak maken mochtook dan nog hebben wij bezwaren tegen den vorm. Meent men werkelijk dat zijn arbeid niet wordt betaald, men verhooge zijn traktement of kenne hem een zeker procent toe van de som voor buitengewone werken besteed. Dan is er ten minste geen willekeur. Deze ƒ400 zijn door geenerlei berekening gemotiveerd, steunen op geen beginselhet konden er evengoed ƒ600 of 200 zijn. Op het gebied der liefdadigheid, waar men vaak allereerst zijn gevoel raadpleegtheeft willekeur een betrekkelijk rechtmaar op een gemeenterekening moet zooveel mogelijk iedere uitgave op een beginsel steunen - Aan kinderen geeft men soms een prijsjeals zij bijzonder goed hebben opgepast en zij zijn er blij mee. Een man echter voelt er zich ietwat door gekrenkt zoo men hem extra belooning geeftomdat hij zijn plicht deed het heeft toch al den schijn, alsof hij dien anders niet ver vulde. Pleeft een man recht op meer belooning, hij eischt diemaar barmhartigheid en genade wijst hij af. Wij zijn daarom ook vast overtuigd dat de heer Couvée dit raadsbesluit niet met onvermengde blijdschap kan heb ben vernomen en het verwondert ons lioogelijk dat de meerderheid in den gemeenteraad deze zaak zoo geheel anders heeft ingezien. HetTwentsche Volksblad bericht het volgende: v/Naar wij vernemen heeft de minister van binnen- landsche zaken de postadministratie gemachtigd de briefkaartenwanneer zij hatelijke personaliteiten bevatten of van zoodanigen inhoud zijn dat de admi nistratie het noodig acht dat ze niet onder ieders oogen komen van een enveloppe te voorzien en kos teloos aan den geadresseerde te verzenden. De toezending van een briefkaart met zeer beleedigende uitdrukkingen aan een hooggeplaatst persoon te 's Gravenhage heeft aanleiding tot deze handeling gegeven." Mocht boven staand bericht waarheid bevatten - wat wij ineenen te moeten betwijfelen - dan wordt der postadministratie niet alleen de last opgelegd om al de te verzenden briefkaarten nauwkeurig te lezen, maar wordt zij tevens in een groote moeilijkheid gebrachtdaar dc beoor deeling of de briefkaarten hatelijke personialiteiten bevatten of van zoodanigen inhoud zijn dat zij niet onder ieders oogen mogen komenmeestal alleen van individueele opvatting zal moeten afhangen. M. C. Vreeselijk wordt de residentie door de pokziekte geteisterd.. Het aantal aangetasten bedraagt reeds 1 op eike 60 inwoners van de aangetasten sterven 30 percent. Ook te Utrecht maakt die ziekte nog zeer vele offers. In Groningen schijnt zij aan het afnemen. Te Hoogeveen zijn 8 van de 21 aangetaste personen gestorven. Te Antwerpen is zooveel gebrek nan werkvolk dat men de schepen niet lossen kan; dit gebrek zal toenemen als wij weder open vaarwater krijgen. Vele werklieden verdienden in de jongste week'ruim 70 fr. Voor ruim twintig jaren werd te Wageningen eene zondagschool opgericht voor lieden die in hunne jeugd geen lezen en schrijven geleerd hadden. D school is dit jaar opgeheven omdat de réden haar bestaan was vervallendaar er geen persoi meer waren welke in die termen vielen. De commissie van oppertoezicht en beheer c de Kweekschool voor Zeevaart te Leiden zal op i 30sten dezer aldaar eene keuring houden van knap welke bij 's Rijks zeemacht een verbindtenis wensc aan te gaan. t In Vlaardingen komt een nieuw weekblad i een //blad gewjjd aan de belangen van Nederlande dienstboden." Het wil dezen standvoor wiens f; wikkeling betrekkelijk het minste gedaan wordtcji middel van lectuur beschaven niet door eeiizij verstandelijk ontwikkeling, maar door die van g en gemoed beide. De redactie wil de keuken niet een vrouwelijke leesmuseum maken maar biedt slet sene versnapering aan, meer niet. De naam van biad is dan ook //Versnapering." De //waardige v wen die tn hunne dienstboden nog iets meer dan enkel huurlingen welke voor haar werken oir ze door haar betaald worden worden om hulp zochtopdat de Versnapering verspreid worde aan de //meisjes," voor welke de jufvrouwen of ïnevrou [iet blad niet koopen wordt deze courant aangeboqt z/Een courant voor dienstboden meisjes wie win van gediend?" De inhoud is behalve het inleid f woord Maar een dienstbode Twee spreekwoord! Spreuken, Wenke.fr en raadgevingen voor de ke.ul- Verscheidenheid. (Goesche Ct.) h Amsterdam 22 Januari. Aan dr. II. C. Dibfc, was bij de hervatting zijner lessen op den. 20 dc, éene aangename verassing bereid. De leerlingen '3, de 4 klasse der hoogere burgerschool boden hem lelijkals een bewijs hunner blijvende hoogachtiu in nrachtio- in sihildnad en iroud irehonden albi, ims de iter ari) ene er- :effc iti- ;ld 'ut fre bij iel te it. ld een prachtigin s 'hildpad en met hunne portretten aap. |it Eindhoven, 21 Januari. De luitenant |e maréchaussee Sieraerink op wiens bevel onlangs ;[l 3 Fransche gevangenen tegeii de'order van den Cn cier van justitie alhiernaar de Pruisische greiv)e moesten getransporteerd worden is heden o vergeplai ft naar 's-Bosch terwijl de luitenant Prins uit 's-Boj^ zijn plaats zal vervangen. pt; Gaarne voldoen wij aan liet uit Goes tot ons geie men verzoek om onderstaand stuk over te nemen)r ie Het mag als bekend aangenomen wordend 3j. tengevolge van den bloedigen krijg' die in Frank ;11 gévoerd wordt de bevolking eener uitgestrekte la,.n streek niet alleen totaal verarmd maar zelfs zoo A alles beroofd isdat voorloopig slechts de liefdat i heid in staat is, in de vele en velerlei behoefteii fr, dfrar te voorzien. (^i Deze overtuiging schijnt vrij algemeen in ons !'i. derland ie zijn zooals blijken kan uit de oprichter te 's Gravenhage van eene vereenigingdie zich 'i- doel stelt overal verzamelingen te doen van geldt g* kleedingstukkcn enz. ten behoeve der bevolking die u zeer door den oorlog geleden heeft. Een aantal aanzienlijke invloedrijke mannen heeft zich met d zorg belastterwijl II. M. onze geëerbiedigde konin, zich als beschermvrouw aan liet lioofd dier vereenig heeft geplaatst. u. Ook de ondergeteekendeu zijn van oordeel dat iets dat er veel zelfs moet gedaan worden om een ,lu zins te gemoet te kuimen komen aan ai de ellei in waaraan die geteisterde departementen zijn bloot l13 stelt!Zij stellen zich echter voor oj> eene andere wi dan bovengenoemde vereeniging in de groote behoefi .^e k dier streken te voorzien. Bekend als bet. is (bit ïi.jj3' alleen de levensmiddelen vooral landbouwproduktef aldaar bijna geheel ontbreken maar dat vele landlx wers zelfs niet eens in staat zullen zijnzich 1 benoodigde zaaigraan voor de voorjaars uitzaai aan schaften waardoor het grootste gedeelte dier grond onbezaaid zoude blijven liggenineenen zij dat onze landbouwende provincie de poging om, in di ij dringende nood althans eeiiigerniate te vóórzien vor 'jj' zeker vele en ruiriie ondersteuning zal vinden. I overweging deed ons besluitenook in navolgi van hetgeen in liet buitenland geschiedteen com te vormen tot inzameling en verzending van zaaigran eii zaden ten behoeve dier landbouwer; Wij hebben daarom genteend in zooverre geeu g Tv volg te moeten geven aan cle uLnoödiging der 's Gi V venhaagsche vereeniging om ons in zekeren zin venhaagsche vereeniging om onsiu zekeren zin sub-comité bij haar aantesluiten daar liet doel wij beoogen te zeer verschillend van het hare Daarentegen hebben wij voorgesteld dat die vereei ging trachten zoude om ook voor ons doel bijdrag te ontvangen en ons bereid verklaard tevens in har geest werkzaam te zijn. Gaarne zullen wij dus o gaveii in kleedingstukken ontvangen.

Zierikzeesche Courant | 1871 | | pagina 1