\o. 6. ZATERDAG 21 JAM AKI •1871. V A Buitenlandsch Overzicht. ge- ^O. [amliura: ZIKRIkZEESCIIE COURANT. igende ns wijk draagt a deze j| el nog I ïhtens j )r het J inzendt voor i astge- J s. 1 ijzen J i. >nder j van I loten n ge-1 Holl. elling •ijzen, orden oege- loten r be~ dan Kot in I ver- op- P op- j van ■nede- maam Rioten >men. regt- Verscliijnt op WOENSDAG en ZATERDAG P R IJ Sder AD VERTEN T1N. 10 Cents per Regel. De Inzending kan geschieden uiterlijk tot Dinsdag en Vrijdag morgen 11 ure. ABONNEMENTS-PRIJS, Per drie maanden f 1,— Franco per Post f 1,— Het Telegraafkantoor is geopend van 1 October tot 31 Maart: Öp Werkdag'ött Van 8 u. 's voormidd. tot 9 u. 'snamidd. Op Zon- en Feestdagen: \an 89 'svoorm.van 18 en van 79 u. 'snamidd. Het Postkantoor is geopend met inbegrip van Zon- en Feestdagen Van des voormiddags van 9Va HVs uur- namiddags 2 —3 avonds 77\/$ 9Va10 [)e Gemeenteraad van Zierikzee ield den 17 Januari jl. èene zitting waarin werd ledegedeeld de goedkeuring van eenige raadsbesluiten, {Missives van de heeren C. J. Znndijk jhr. mr. -J. S. Boeije en dr. J. K. de Bruijne, berichtende at zij hunne benoemingen aannemen. - Eene missive an de kamer van koophandel berichtende de benoe- iing van de heeren jhr. J. L. de Jonge tot president ti. H. Gr. Mulock Houwer tot vice-president der amer. - Het proces-verbaal van de jongste opname er ontvangerskaswaaruit bleek dat zich in kas be- ond 1(5652,87. - De opbrengst van de volgende niddelen in 1870 mÊ de zelkasch 12837,65 de schorgronden - 218,72 graszoden en korenaarde - 18,86 iu-gebruik gegeven gemeentegr. - 40,70 de Avekelijksche marktgelden - 217,025. Voorts kwamen in behandeling de volgende zaken. Dp een verzoekschrift van M. van den Ende om vrijstel ling van do op hem toegepaste boetewegens te late oplevering van het gebouw der hoogere burgerschool P wordt besloten op het genomen besluit terug te ko men. - Op eene missive van de kamer van koophandel begeleidende afschrift van een adres aan Z.E. den f minister van Binnen!. Zaken verzoekende het leggen van een kunstweg door den Anna-Jacoba-Polder en een berijdbaren dam door het Slaak en verzoekende de pogingen der kamer te ondersteunen wordt beslo- ten adhfesk fte- verleen en. De burgemeester deelde 1 mede dat burgemeester en wethouders reeds vroeger besloten hadden zich omtrent die zaak tot het hooger bestimr te wenden. - Op een verzoekschrift van J. van der Linden om vergoeding van schade, wegens geleden nadeel aan het door hem aangenomen werk van het maken van een duiker in den Westhavendijk, wordt inet 7 tegen 5 stemmen afwijzend beschikt. - Uit de voordracht ter benoeming van eene onderwijzeres in de meisjesliandwerken, waarop geplaatst waren mej. A. II. Jansen mej. C. van der Poel en mej. S. P. van Dishoeck wordt met 7 stemmen gekozen mej. C. van der Poel. Er waren 5 stemmen op mej. Jansen uitgebracht. - De gewijzigde begrooting voor het bur ger-weeshuis werd overeenkomstig het rapport der commissie ad hoe goedgekeurd. - Een voorstel van burgemeester en wethouders tot het doen van af- en overschrijving werd goedgekeurd. - De gewone toelage aan de onderlinge waarborg-vereeniging voor arbeiders eu werklieden ad 100 wordt' voor 1870 toegestaan. - Nadat de raad in besloten zitting was vergaderd ge weest wordt bij de heropening behandeld eene missive van den directeur van het telegraafkantoor vragende of de gemeente genegen zou zijn om tegemoetkoming te verleenen voor den aankoop van een geschikt gebouw voor post- en telegraafkantoor. Wordt besloten om van wege de gemeente te geven de rente van de op brengst van liet tegenwoordig "gebouw der telegrafie ten behoeve van bovenbedoeld gebouw voor post- en telegraaf kantoor waarvoor door het rijk zal aangekocht worden het tegenwoordig logement "de Kroo n" in de Meelstraat alhier. - Op voorstel van burgemeester en wethouders wordt na discussie met 7 stemmen tegen 5 besloten aan den gemeente bouwmeester den heer M. Couvéeeene gratificatie van 400 te ver leenen voor buitengewone werkzaamheden in 1870 door den bouw der hoogere burgerschool en andere school gebouwen. - Wordt besloten de rechten der gemeente op een erf .in de Wevershoek aan W-. Douw af te staan voor de som van 5. - Het suppletoir kohier der hondenbelasting over 1870 wordt vastgesteld. - Aan de commissie voor de gymnastiek-school wordt bij de toelage van 100 nog eene toelage van 200 verstrekt alsmede het gebouw der voormalige tusschen- school voor dat onderwijs afgestaan onder verplichting om gratis onderwijs aan de leerlingen der hoogere burgerschool te geven. - Wordt toegestaan dat een der localen der hoogere burgerschool door de hulponder wijzers worde gebezigd voor het houden hunner wekelijksche vergaderingen. - Komt in behandeling het voorstel der commissie van onderzoek der gemeente- begrooting voor 1871 betreffende liet verleggen van den straatweg bij het Zelketerrein hetwelk na discus sie wordt gesteld in handen van burgemeester en wethouders ten fine van rapport. Hierna wordt de vergadering gesloten. Het schijnt dat de Fransche legers slechts op het einde van den vorst hebben gewacht om hunne offen sieve bewegingen weer te hervatten en hoe langer zoo meer blijkt het dat de Pruissen de weerstandskracht van de Fransche natie veel te laag hebben gesohat. Een blik op 'tgeen er in de laatste maand op het oorlogstoon eel is voorgevallen doet ons ziendat niettegenstaande de enorme verliezendie de legers van Faidherbe, Chanzy en Bourbaki geleden hebben f niettegenstaande de ellende, die de oorlog over Frank rijk reeds heeft gebracht en de donkere vooruitzichten, de natie als zoodanig er niet aan denkt om vrede te vragen iedereen bereid is zich nog zwaardere offers te getroosten dan hij reeds gebracht heeft. Overal w var de Pruissen hebben aangevallen zijn zij over winnaars gebleven. De armee van v. Manteuffel in het IVoorden (nu gecommandeerd door v. Goeben) heeft Faidherbe verhinderd voorwaarts te dringen. Toen deze den 4 Jan. bij Bapaume eenige voordeelen had behaald zag hij zich toch spoedig genoodzaakt met verlies van een aantal gevangenen eene rugwaart- solie beweging te maken. Het corps van Chanzy, hetwelk door een' stouten tochtnaar men meende het ontzet yan Parijs mogelijk zou maken, werd door den hertog van Mecklenburg aangevallen en in wan orde achter lc Mans teruggedreven. Meer dan 20000 gevangenen vielen den Pruissen in handen en lui.Ie verkondigden zij dat het Loire-loger vernietigd was. Bourbaki en Garibaldi trokken in de Vogezen voort en 't scheen een oogenblik alsof v. Werder, na Dy on verlaten te hebben, niet meer in staat zou zijn Belfort te blijven belegeren. Maar toen hij versterking had bekomentastte hij Danjoutin aan en de do.or de Franschen behaalde voordeelen werden ruimschoots opgewogen door de inneming van dit dorp, waardoor tie beschieting van Belfort gemakkelijker wordt. Zon der overdrijving berekend hebben de Franschen in 't geheel meer dan 60000 man verloren benevens een aantal stukken geschut en een groote voorraad munitie. Voor Parijs zenden de getrokken kanonnen van Krupp hunne granaten en bommen in de stad en meer dan eens heeft de brandende wereldstad een bloedrood licht verspreid over den eens zoo heerlijk schoonen omtrek, die nu in eene woestenij is verander.';, waarin niet menschenmaar alleen soldaten kunnen wonen. En toch hebben de Pruissen niets gewonnen. Volgens de laatste berichten staan, de Fransche armeen even sterkzoo niet sterker dan vroeger tegeuover den vijand. Zoodra het weder het toeliet is Faidherbe weder voorwaarts gerukt en heeft op nieuw Albert dat in den laatsten tijd nu eens door Pruissen dan weer door Franschen bezet wasin bezit genomen. Het leger van Chanzy is inet 50000 troepen uit Cherbourg versterkt en Duitsohe officieren getuigen dat de artillerie der Franschen beter dan ooit bediend wordt. Geen wonder, daar men nu bijna alle marine soldaten van de vloot heeft gehaald en ze als artille risten bij het leger heeft geplaatst. Een niet gering voordeel, daar de overmacht der Duitsoliers voornamelijk steunt op hunne artillerie en cavallerie. De Franschen hebben bepaald gebrek aan goede ruiterij en voorloopig kan daarin niet worden voorzien. Maar wanneer een maal liet leger' van Chanzy'gereorganiseerd is zal ook deze waarschijnlijk het voorbeeld volgen van Faidherbe en zullen de omstreken van Orleans op nieuw het toon cel worden van een' bloedige# strijd; Reeds nu meldt de telegraaf .dat er op den avond van den 15 Januari een levendigvoorpostengevecht heeft plaats gehad dat langzamerhand het karakter aannam van een slag. Het 16e corps vocht met wanhopendeu moed. Een ander corps geraakte in verwarring maar het leger kon zich in zijne versterkte 'posities terug trekken zonder eenig verlies: Voor 't-oogenblik is de aandacht bovenal gevestigd op Bourbaki én Garibaldi i die naar men meent thans gezamenlijk over 100,000 man kunnen beschikken. Hun plan is duidelijk. Zij zullen v. Werder moeten slaan eu Belfort moeten ont- zetten om een steunpunt voor hunne verdere opératies I te hebben. Daarna zullen zij door den Elzas moeten oprukken zich meester maken van de spoorweglijn f die langs Luueville loopt en dc voornaamste coinrau- nicatie onderhoudt met Duitschlan.cl Misschien zoit I dan ook Nancy en de lijn Thionville bedreigd worden. I Met de uitvoering van dit plan is - reeds, een aanvang! gemaakt. Reeds den 15 viel Bourbaki v. Werder aan P en bezette Montbeliardeen gewichtig strategisch 3 plint benevens zeven andere dorpen. Het schijnt dab A v. Werderhet gewicht van den toestand begrijpende j* allo krachten inspant om liet verder voortdringen te r beletten. Den 16 nieuwe gevechten zonder dat er f eene bepaalde beslissing viel. Maar dat in de Duitschö j" berichten niet meer gewag wordt gemaakt vankrijgs- a gevangenen bewijstdunkt ons s dat de strijd een ander beloop heeft dan wij gewoon, zijih Generaal v. Glumor en v. Werder mogen beweren dat hunne verliezen gering zijn Julius vou Wickede heeft ons 5 geleerddat Manteuffel en de overige Duitsche gene- ie raals in Frankrijk reeds hebben geleerd hoe men gunstige ju verslagen van gevechten kan leveren a la Napoleon. )n Dinsdag den 17 heeft Bourbaki den strijd hervat en 'e welzooals een telegram uit Pruntrut meldtlangs de ;u gansche linie. Den vijand geen rust laten schijnt het ,u parool te zijn. Altijd voorwaarts Huizende mogen >e vallen, 't vaderland is meer waard dan duizenden zijner ft kinderen. |u Die vallen, vallen met eetfe» Hunne plaats zal wor-et den ingenomen door tienduizenden die uit het Zuidert ia en uit het Westen haardsteevrouwen en kinderen heb- ie ben verlaten op de roepstem van den agitator Ganibetta< )r We vervloeken den krijg, met vreugde hebben we begroet »e )t 'Ei Losse Goedachten over den YBEDÉBOIVD. //Zalig zijn de vredemakers" werd reeds in de oudheid gezegd. Zonder bedenking mag men ook de bedoeling van den vredebond edel en humaan noemen. De oorlog is een kwaad en kan dat kwaad wegge nomen of verhoed worden 't zal der menschheid tot een zegen zijn. Zal men door een vredebond in den vorm eener burgerlijke vereeniging dat grootsche doel bereiken Optimisten meènén ditdoch bedaard nadenken wekt de vrees op dat men alleen een ijdele poging te meer zal kunnen tellen en dat na het bedaren van de vrede bondsmanie de zaak zal wegsterven zonder vrucht te hebben opgeleverd. Wat men tot heden heeft gezien van den jongen vredebond even als van alle vroegere dergelijke ver- eeuigingenen vrëde-Congrësseii laat zich samen vatten en karakfceriseeren door weinige woorden .- onstuimige vergaderingen gloeiende redevoeringen, krakeel, ijdele petitien contributie verslagen druk- en schrijfwerk, opgewekte hartstochten vechtpartijen met pen en vuist, politie en sluiting van de deur. Toch is het wel een goed teeken des tijds dat de oprichters van vredebonden hier en daar mede werking en sympathie ondervinden. Men mag daar een bewijs in zien van de waarheid, dat ook de natiën elkander, de oorlogsplagen niet opleggen uit lust tot plagenmaar dat zij veeleer door ernstige motieven buiten hun macht en tegen hun wil tot die bloedige processen worden gebracht. In onze dagenwaarin ieder meent van alles te wetenzou men bijna kunnen zeggen dat er drie ërlei politiek bestaateen populaire politiek die ieder meent te verstaan en die zoo tamelijk onschadelijk is, een hoogeremeer eigenlijke politiekdie door de mannen van het vak als een wetenschap volgens zekere regelen beoefend wordten nog een die voortvloeit uit de onderlinge betrekkingen, reactie en tegenstrijdig heid der elementen waaruit de natiën bestaan. De eerste politiek leidt niet tot oorlogde tweede som tijds de derde drijft er vaak toe met onweerstaan bare kracht. Dat het oorlogvoeren een soort van vorsten lief hebberij zou wezen houd ik voor een groote dwaling vooral in de nieuwere tijden de oorzaken der oorlogen liggen veel dieper. Een vredebond kan alleen iets te beteekenen hebben wanneer hij alle menschen uit alle landen omvat. Dit te verwachten binnen de eerste duizend jaar houd ik voor een utopie. De vredebond kan er toch een stap toe wezen, kan een zaadkorrel zijn - Ik heb er niet veel verwachting van. Een vingerhoed water uit de Zuiderzee geschept kan men een begin van droogmaking dier plas noemen, doch niet wel anders dan met een glimlachend schou derophalen. Alen zal nu nog niet veel anders kunnen tot stand brengen dan een soort van zustervereeniging der bekende Internationale. Zou dit wenschelijk zijn Blijft de vredebond lokaal, d. i. omvat hij slechts een bepaald land dan is hiervan het gevolg dat dit land zich a la merci stelt van zijn buurman, die zoo achterlijk is nog 'een leger te blijven onderhouden. In geval van verovering doet de overwinnaar van de vrienden des vredes natuurlijk dadelijk hun werk te niet en geeft hij hun een geweer in handendoch nu om voor hem te vechten als 'tnoodig is. Tot afschaffing van den oorlog zijn onderschei dene middelen denkbaar Eene algemeene overeenkomst der regeeringen ozn op eenmaal al hunne wapenen te vernietigen en alle versterkingen te slechten. Om even wel tot die gezegende overeenstemming te komen zullen er nog wel wie weet hoeveel eeuwen ontwikkeling noodig zijn. De algemeene volkswilmaar de volstrekt algemeene en van alle volken anders ontstaat er biu- nenlandsche krijg over de vrede-kwestieof levert zich het niet gewapende volk over aan het wel gewa pende. De volksvertegenwoordigers kunnen alle -geld middelen voor een oorlogsbudget afstemmen en zoo het onderhoud eens legers onmogelijk maken. Maar zoo niet in alle staten te gelijk ditzelfde geschiedt wordt de eerste goedwillige er al wederom het slacht offer van. In de laatste eeuwen hebben de staatkundigen van Europa het behoud des vredes gezocht in een juiste machtsverhouding der staten. Veel vóór veel tegen ook. Het eeuwigdurend balanceeren om den vrede is tevens ook een voortdurend dreigement met oorlog. Wape ning en krachtige wapening is zoodoende een ruim zoo goed middel tegen den oorlog geworden als ont wapening. Deze politiek heeft van lieverlede de uitbreiding der strijdkrachten van de meeste staten ten gevolge gehad* en geleid tot uitputting van de beste krachten der volken. Vele oorlogzuchtige vorsten uit de oude tijden durfden nauwlijks droomen van legers zoo groot als tegenwoordig de normale staande legers van hunne vredelievende nazaten zijn. Is dit vooruitgang of ach teruitgang De meeste vredebonden hebben een republikeinsohe meestal socialistische, klem- en in de eerste plaats de strekking geopenbaard om het zwaartepunt der politiek in „liet volkte leggen. Men wane echter niet dat-de republieken minder oorlogvoeren dan de monarchieën. De geschiedenis bewijst het tegendeel. De strekking van den vredebond ontaardt zoo licht, omdat politieke drijvers en woelgeesten juist zulke vereenigingen kiezen tot hun veld ter exploitatie. Wanneer b. v. in een vredebonds-vergadering het- be sluit wordt aangenomen om het initiatief van oorlog en vrede aan den koning te ontnemen en naar de volksvertegenwoording over te brengen dan is dit niet meer vrede maken maar strijd voeren tegen het koning schap. Zoo wordt vrede vrede een leus waaronder de revolutionaire woelingen kunnen gestaakt worden. - Het verschijnsel dat afdeelingen van den vredebond spoedig vele leden tellen is bedriegelijk. Men kan tegen geringe contributie'gemakkelijk veel leden win nen vooral onder de werkende klassen maar wat be- teekent dit'? De menschen zullen mogelijk naïef genoeg zijn .oil! te deuken dat hunne deelneming er aan zal 'helpen vrijstelling van den militiedienst te verkrijgen Voor huuïie zoiien. Men zou ook wel veel deelnemers kunnen verkrijgen aan een iederwerhna.neikenZondag eengrootstnkoleeschindenpotbezorgend-verbondZou 't iets helpen Een permanent congres van alle volken (het denkbeeld van Garibaldi c. s.) is een schoone droom. Er zou immers al spoedig gevochten worden om de meestö stemnlen in dit congres te verkrijgen en zoo de wereldheerschappij te winnen? Gaf men in zulk een congres elk vertegenwoordiger zooveel stemmen als zijn land inwoners telde- welnu dan was dat feitelijk de oplossing van alle staten in één of twee der grootste. Bracht elke staat op dat congres slechts, ééne stem uit't was even onrechtvaardig tegenover de groote staten. //Recht gaat boven macht zegt men maar wat is recht zonder macht Wat is de rechter zonder sterke dienaren die zijne rechtspraken beteekenis ge ven. En wat beteekent het recht van een volk als 't ook de macht niet heeft zijn recht te doen gelden Hieruit volgt nog niet dat de stelling omgekeerd kan worden //macht boven recht maar wei dat een volk niet lichtvaardig zichzelven moet buiten staat stellen zijne rechten te handhaven. Als een vredelievend volk wordt aangevallen of ernstig bedreigd dan is de Oorlog niet te vermijden, ten zij men aamieme dat steeds de ongerechtigheid moet zegepralen Vele oorlogen hebben gezegende gevolgen gehad; Men onthoudt het kwdde echter beter dan het goede; Zoo lang er verschillende nationaliteiten en zeer verschillende godsdiensten bestaan zal er ook aan leiding blijven bestaan tot botsing en strijd tussöhen de volken. In absoluten zin zijn de belangen van handel eit industrie over dc geheele aarde dezelfde maar vol gens de opvattting der afzonderlijke volken strijden die belangen menigmaal. Wie zal al die niillioerifen dwa lenden op eens tot goede staathuishoudkundigen maken? De geheele geschiedenis leert ons dat verlichting en ontwikkelingzoowel in het maatschappelijke als godsdienstigeleidt tot veredeling, verheffing, vrede in den waren Zin. Maar de ougerechtige en de dui sternis gaan'met geweld te werk en daarom moet het licht en het recht ook niet van stoffelijke macht ont bloot worden. De geschiedenis leert verder dat bijna alle groote stappen tot den vooruitgang niet zonder bloedigen strijd konden gedaan worden. Zierikzee Januari 1871. WERTHEK; lie aet •ik ikt

Zierikzeesche Courant | 1871 | | pagina 1