DE.1 "No.' 104. WOENSDAG 28 DECEMBER 1870. J. H. de Laat de Kanter. BUITENLAND. ZIERIKZEESCHE ««AST. Verschijnt op WOENSDAG en ZATERDAG P R IJ de-p ADVERTENTIE N. 10 Cents per Regel. De Inzending kan geschieden uiterlijk tot Dinsdag en Vrijdag morgen 11 ure. A B 0 N N E M E N T S-P R IJ S. Per drie maanden f 1,Franco per Post f 1,25. Het Telegraafkantoor is geopend van 1 October tot 31 MaartOp Werkdagen Van 8 u. 's voormidd. tot 9 u. 's namidd. Op Zon- en Feestdagen: Van 89 's voorin.van 13 en van 7 -9 u. 's namidd. Het Postkantoor is geopend met inbegrip van Zon- en Feestdagen Van des voormiddags van O1/.TI1/'» uur. namiddags 23 avonds 77l/s O1/»10 a a A w ES ca a Pi TET.D verkiezing van een lid voor !-ie Provinciale Staten in liet district Goes. (Ingezonden.) Eerstdaags zullen de Zuid-Bevelandsche kiezers be- lissen of er een liberaal of een conservatief lid in de 'rovinciale Staten zitting zal nemen dewijl er eene jerstemming moet plaats hebben tusschen Jhr. Mr. J. Pompe van Meerdervoort die 329 stemmen -erkreeg en Mr. J. H. de Laat de Kanter welke 298 bekwam. Zij die in het schoone Zuid-Beve- iand inzonderheid in het middelpunt Goes het oelen en werken tusschen liberalen en conservatieven, '.ij liet slechts vluchtighebben gadegeslagenvooral lij en na de verkiezing van Mr. P. H. Saaymans Vader tot lid van de Tweede Kamerzullen besef- ;en welk een strijd er opnieuw te wachten is. En ;een wonderhet geldt telkens de zegepraal van twee litersten het licht of de duisternis van het vooruit, f van het achterwaarts tot voor 1848 of tot bij de jaren 1618 en 1619. Telkens stellen de partijen zich •cherper tegenover elkaartelkens zoeken beide hare reuzen uit te breiden, telkens worden de lijnen juister afgeteekend. Goes, de sta l zoowel als het landis een kweekplaatseen iroeinest der orthodoxie. Nergens tiert ze weliger nergens heeft ze zooveel kerken en scholen nergens rordt het wroeten en sjouwen der conservatieven en orthodoxen met beter uitslag bekroond: gezegend zeg den zij. Lang een eiland in den vollen zin des woordsis de nieuwe de vrije milde geest er slechts langzaam eu nog nauwelijks tot de helft der bewoners doorge drongen. En waar hij zich tracht te verheffen en met zijn voorstuwende kracht de overhand dreigt te krijgen, zich aan de gausche schare wil meedeelendaar staat thans feller dan ooit eene machtigesterk drijvende partij gereed om den nieuwen levensgeest te verstikken, de nieuwe leer in oude verstijfde vormen te wringen. Van drie vierde der bevolking is de grondtoon orthodox-conservatief. Men heeft dus slechts de- ak koorden in dien toon aan te slaan om uitstekend te slagen. Nergens speelt de orthodoxie dan ook mooier hare rol. Men mag er weten dat een komeet een star met een staart is maar met dat licht moet men dan ook tevreden zijn. Te velen zijn er helaas mee tevreden! Zie slechtsom dit ten volle bewaarheid te -zien, op den hevigen strijd in den Gemeenteraad te Goes op de verkiezing van Mr,. P. II. Saaymans Vader thans vermaard door zijne ellenlange 'redevoeringendie waarschijnlijk alleen door zijne kiezers gelezen worden, doch voor wien Mr. de Kanter moest zwichten. Te vergeefs snort gedurende twee jaren de locomotief van Goes naar Bergen-op-Zoomte vergeefs drukte en verkeerte vergeefs wisselingwrijving van ge dachten. Stoom en drukte schijnen niet bij machte den ouden muffen dampkring weg te vagendie lood zwaar omknelt of benevelt. Het eenzijdig provinci alisme,. onvatbaar .voor licht en leven, wil er niet wijkenen hoe meer het licht zoekt door te breken hoe grooterhoe dikker en dichter de orthodoxen en conservatieven hun mystiek gordijn weven. Zielver- kneuterend werken zij er achter en zeggen Wij zien geen licht, Ergo kan 'tniet schijnen. Gaat dit nu zoo voorten vormen de liberalen te Goes en op het platte land - wij raden hun ernstig aan dit te doen - geen aaneengesloten korps dan zal binnen weinige jaren geheel Goesgeheel Zuid- Beveland in een ondoordringbaren conservatief-or- thodox-katholieken mantel gehuld zijn waarop elke lichtstraal afstuit als een kogel op een baal katoen. Maar de liberalen zullen dit voorkomenzullen waken eendrachtig strijden en toonen dat al is Otto Verhagen hun ontvallen en al heeft Mr. de Kanter door den drang der lichtschuwers den Goesschen raad veriaten daarmee de liberale vaan niet is neergehaaldde liberale beginselen niet zijn onder gegaan. Neen krachtig opgestaan en moedig als één man voorwaarts getreden. Het licht zal zegepralen. Keeren wij thans tot onze personen terug. Jhr. mr. J. J. Pompe van Meerdervoort schoon zoon van voornoemdeu mr. P. H. Saaijmans Vader in diens plaats naar wij meenen onder het ministerie Heemskerk, benoemd tot lid der rechtbank te Goes en later ook in diens plaats door de orthodoxen in den Gemeenteraad gekozen is een waardig opvolger en dient zijnedat is de orthodoxe- en conservatieve partijwaarvan hij hoofd of medeleider is uitnemend. Zij kon dan ook voor deze zaak geen beter candidaat stellen. Ten bewijze daarvan gaven 329 kiezers hem hunne stem. MV. J. H. de Laat de Kan ter advocaatpro cureur schoolopziener enz.vroeger lid van de Tweede Kamer en van den Gemeenteraad staat om zijn zuiver liberale beginselen om den uitnemenden tact waarmee hij die ontvouwt en verdedigtom zijne algemeene en degelijke kennisom zijn royaal en rechtschapen karakterbij allen, liberalen en conservatievenhoog aangeschreven. Wie herinnert zich niet met genoegen zijne klemmende zaakrijke vertoogen zoo in de Tweede Kamer 'als in den Gemeenteraad en het nut dat hij in beide gesticht heeft Wat hij aanraakt wordt goud onder zijne handen. Menig citaat uit zijne redevoe ringen zou dit kunnen staven. Mr. de Kanter is een man met uitmuntende antecedentenen gewis konden ook de liberalen geen betere keuze doen. Hij verkreeg echter om de aangestipte redenenen door de verdeeldheid der liberalenslechts 298 stemmen. Waar beide candidaten zoo uitstekend zijn daar kan het niet anders of er zal een hevige strijd gestreden worden. Elk candidaat zouieder op zijn standpuntieder voor zijne partijeen waardige plaats in de Provin ciale Staten vervullen. Toch verdient mr. de Kanter èn om zijne beginselen èn om zijne antecedenten verre de voorkeur., en dat hij de meerderheid zal behalen is naar ons inzien niet twijfelachtigmits men slechts eendrachtig handele. Welaan dan liberale kiezers van Zuid-Beveland als één man opgestaan consequent en eenparig gehandeld. He twee fractien der liberale partij waarvan de eene zetelt in het oostelijk- en de andere in het westelijk deeldeden zeker verkeerd door aan hunne illusie om ook een caudidaat te hebbenbot te vieren en daardoor aan H. P. Hominicus 69 en aan Mr. C. van Citters -36 stemmen te geven. 96 stemmen gin gen door die verbrokkeling voor de liberalen verloren. Zulk een dwaasheid is alleen goed voor de tegenpartij. Met grond kan men verwachten dat zij hare fout zullen goed maken, en dat deze deelen met de liberale kiezers uit Goes en het geheele Zuid-Bevelandvoor de zegepraal hunner beginselen, trouw zullen opkomen, zich niet zullen laten bedotten door de zalvende aan bevelingen der orthodoxen en conservatieven maar gezamenlijk hunne stemmen zullen uitbrengen op Mr. Gelijk bekend is is er geen groote stad in Europa, waar de scherpe winterkou onaangenamer gevoeld wordt, dan in Parijs. Men herinnere zich slechts de klachten die in gewone tijden bij het dalen van den thermometer door de Parijsche bladen als om strijd worden aange heven. Ook bij de komst der koude winternevels in dit jaar werd omtrent dier slechten invloed op de wachtdienst op de wallen veel verhaald,dat den lach lust der Buitschers wekte. Nu denke men zich echter den tegenwoordigen exceptioneelen toestand der arme stadswijken en en men zal zich de vrees voor opruer kunnen verklarendie onverholen in de laatst ver schenen bladen van Bordeaux wordt uitgesproken. Zeker zal het verbruik van brandstoffen en verwarmende levensmiddelen bij de tegenwoordige koude heel wat sneller gaan dan bij een zachten winter. Be vrolijke vorst bij een koude van 5 graden is daarom van groot belang bij de insluiting der hoofdstad. Be Duitsche troepenaan koude gewoonzullen minder lijden dan bij vochtig, weder en het transport op de doorweekte wegen in den omtrek van Parijs wordt er veel ge makkelijker door. Bat het uitvalleud leger van generaal Trochu onder zulke omstandigheden weer onrustig begint te worden, laat zich begrijpen. Ook de Fransclie mobielen iu de oefeningslègers bij Conlie enz. zullen indezen tijd te meer lijden, naarmate het hun meer aan het noodigste ontbreektgelijk de patriotische op roepingen bewijzen die reeds voor de ingevallen vorst vol warer van droevige" schilderingen omtrent hun gemis aan kleeding, dek enz. Be correspondent van Daily News te Havre doet een verhaaltje, waaruit blijkt, hoe de Duitsche legers aan zooveel plaatskennis in Frankrijk komen. Voor ongeveer een week, zoo schrijft hij, hielden zes Prui sische ruiters in de stad Saint Jtomain stil voor een zeker kofiijhuis en eischten per man een flesch wijn. Be waard bracht den vijanden zijns vaderlands den begeerden drank en keek ze daarbij met geen vrien delijk gezicht aan, toen hij meende een der Ulhanen te herkennen. Hij vertrouwde zijne oogen niet., wreef ze zich nog eens goed uit en zag- toen den ruiter nog eens aan. //He, Monsieur, riep hij uit, ik dacht wel, dat ik u kendenu herinner ik mijdat ik uw gelaat voor den oorlog dikwijls in deze streek gezien heb." Toen bleek hetdat twee der dorstige Ulanen vroeger trouwe bezoekers van den waard geweest warenbeide toch waren werkzaam geweest op een kantoor in Havre en plachten Zondags een wandeling te doen naar Saint ltomain. Be correspondent, geraakt bij deze ge schiedenis bijna in extase en roept uitHoe kan het ons nog verwonderen, dat Duitschland in dezen veld tocht zoo gelukkig is? Hoe kan het ons verwonderen, dat de Buitschers in de geografie van Frankrijk zoo thuis zijn, als zij hun voortroepen doen bestaan uit mannen, wien elk paaltje aan den weg bekend is? Voor eenigen tijd werden drie Franctireurs door Badensche troepen opgehangen. Ten gevolge daarvan wendde zich de overste Bourens met het volgend schrijven tot generaal von Werder: Mijnheer de generaal! Ik heb vernomen, dat drie mijner Franctireursdie door uwe soldaten gevangen genomen werden, zijn opgehangen, Ik verzoek u mij te willen mededeelen of dit geval een op zich zelf staand feit. is, dat zich niet weer herhalen zal. Werd deze wijze om gevangenen te behandelen tot regel, zoo zou ik mij genoodzaakt zienmij daarvoor genoegdoening te verschaffen op de 70 Duitsche gevangenen, die zich tegenwoordig in mijne handen bevinden. Generaal von Werder gaf op dit schrijven het volgende antwoord: Mijnheer de overste! Ik heb bevel gegeven om onderzoek te doen naar het geval mij door u meegedeeld. In elk geval echter haast ik mij, u de ve -klaring te geven, dat soortgelijke dingen niet meer voorkomen zullen, dat ik nooit veroorloven zal, dat een krijgsgevangene wordt aan de galg gehangen. Uit Autun wordt 13 Dec. aan het ,/Giornale di Forino" geschreven: Heden werd Chernier, com mandant der guerilla in het oosten, gedegradeerd, omdat hij niet alleen met zijn bataiüon voor den vijand is op de vlucht gegaan, maar zelfs aan Menotti, die hem het bevel gaf tegen de Buitschers op te trekken, ten antwoord gegeven had, dat hij aan Italiaansche generaals in Frankrijk niet gehoorzamen wilde. Men verwacht thans de toestemming der regering te Bor deaux om hem te fusilleeren. -A.ndei*ïiacll 23 Dec. Heden verscheen alhier op hei militaire bureau de nog sterke 76jarige voormalige vaandrig Karl Friedrich Beiuzom op nieuw in het leger een plaats te verkrijgen. Be va derlandslievende krijgsman heeft reeds de vrijheidsoor logen medegemaaktden lsten Nov. 1813 werd hij in het leger opgenomen en diende er 25 jaren. 21 Dec. Be gouverneur van Hanstein heeft de volgende proclamatie gericht aan de tegenwoordige krijgsgevangenen://Aan de krijgsge vangenen wordt hierbij ter kennisse gebracht, dat zij van heden af aan de strenge toepassing der krijgs- strafwetten worden onderworpen. Dientengevolge heeft ieder, die van dit oogenblik af zich aan eene der in de strafwet omschreven vergrijpen schuldig maakt daarvoor veel strenger straf te verwachten dan in vredestijd. Allen, die geweld gebruiken tegen hen, die over hen gesteld zijn, hetzij ten aanzien der troepen, om hunne kameraden tot insubordinatie aan te zetten, hetzij slechts zijdelings zulk een poging steunende worden met den dood gestraft; zij, die in tegenwoor digheid der troepen gehoorzaamheid weigeren aan deu over hen gestelde, worden met 20 jaren dwangarbeid, zij, die door zich niet te onderwerpen aan de voor schriften van den militairen dienst de uitvoering dezer voorschriften schaden of dreigen te schaden worden met levenslangen dwangarbeid gestraft. Met den dood gestraft worden verder zijdie zich open-of heimelijk met den vijand in verbinding stel len en daardoor de Duitsche troepen of den Duitscheu bond nadeel bezorgen. ÜJXSSei, 21 Dec. Heden nacht 12 uur kwam een trein met 1500 gevangen Franschen van de Loire- annee onder begeleiding van 80 Beiersche en Pruisische landweermannen aan het station aanzij moesten nog heel wat verder; daar echter het grootste deel in open wagens lag en er reeds een man was doodgevroren zoo had de officier, die het commando voerde, zich tot dit. station gewend en verzocht, dat den gevangenen te Kassei eenige verkwikking mocht worden bezorgd. Dientengevolge bleef de trein hier staan en werden de gevangenennadat zij op het station waren ver kwikt, hier en daar onder dak gebracht, 's Avonds 8 uur was eveneens een trein met 800 gewonden en krauken van het Duitsche Loire-leger aangekomen welke grootendeels op nieuw verbonden en zorgviddig verpleegd werden. Bit was te meer noodigomdat de arme zieken nog den gansehen nacht doorrijden moesten, voor zij de plaats hunner bes emming be reiken konden. Praagsche dagbladen verhalen de volgende pi kante geschiedenis: In het hotel van Noel zette zich gisteren een jonge nette luitenantaan de officierstafel en begon een gesprek met den hier met verlof zich bevindenden luitenant-kolonel. Den laatste trof liet dat de jonge luitenant, die nauwlijks 16 jaar oud kon zijn, verscheidene malen zich grovelijk vergreep aan het officiers-reglement en omtrent dienstzaken een sterke onbekendheid verried. Hij bemerkte, dat de jonge man zelfs niet eens officier was en zond oin de politie, die hem dadelijk in een rijtuig naar de hoofdwacht bracht. Eindelijk in de gevangenis gebracht, werd hij 's avonds laat nauwkeurig gevisiteerd daar meu be vreesd was, dat. hij wapens bij zich had. Be cipier, men dat was opgedragen, ontdekte daarbij weldra genoeg- om hem verschrikt te doen ophouden, daar het ver moeden bij hem rees, dat de luitenant een vermomde vrouw was. En zoo was het ook. Be dadelijk er bij geroepen cipiersvrouw bevestigde het. Be verkleedde verkreeg dadelijk vrouweukleeding en bekende dat zij Amalia F. heette. In haar vroegste jeugd reeds had zij graag jongens ki eer en gedragen. Haar moeder had die hartstocht lang tegengegaan maar eindelijk toegegeven. Ze werd als knaap gekleed verscheidene jaren in de woning barer moeder door studenten onderwezen en toonde daarbijTvoornl voor cle technische wetenschappen groote voorliefde. Be onderwijzers hadden nog jaren daarna geenerlei vermoeden dat zij aan een meisje onderricht gaven. Later moet zij als student gekleed zelve lessen ge geven hebben aan kinderen of wel als klerk geiverkt hebben op kantoren. Hare liefde voor haar mannenrol nam met de jaren toe en reeds in die mate had zij er zich in gevoegddat ze zelfs aan andere meisjes het hof had gemaakt. Ze trad nu onder deze dan weer onder een anderen naam op maar altijd met een' adelijken titel. Onder den naam van vorst Batthvannivan baron Raitzenstein enz. gaf zij wis sels uit tot voor 200 6. Ze droeg bij zich een valschen pas en andere soortgelijke papieren doopbewijs wis sels en schuldbrieven. Haar laatste amourette had zij sedert Mei van dit jaar met een meisjedat haar dikwijls met geld hielp. Gewoonlijk droeg zij rouw kleederen, naar zij voorgaf over haar gestorven verwante, de gravin Cavriari. In hotels en zelfs in huiselijke kringen gedroeg zij zich geheid als een jong heertje. Zij rookte Virginia-cigaren dronk bier in groote hoeveelheid en wilde ook leeren paardrijden. Toen zij gisteren avond reeds in vrouwenkleeding tegenover haar geliefde gesteld werd was deze bijna sprakeloos en wilde niet aan de werkelijkheid gelooven tot dat de p-eudo-luitenant, haar zelf lachend verzekerde dat hij een meisje was. Eerst scheen de vroegere geliefde daarover tranen te willen storten maar weldra kwam zij het te boven en barstte toen in een luid gelach uit. Gedurende geheel het verhoor en de ontmoeting met haar geliefde bleven Amalia F. de manieren bij van een man. Zij is wegens bedrog en vervalsching in geschriften in handen gesteld van het gericht. Rijssel26 December. De Impartial ont leent aan den Progrès du Nord de dépêche van den generaal Faidherbe aan den prefect van liet departementbetreffende den slag bij Pont-Noyelles. In die dépêche weidt het vol gende gezegd „Het Noorderlegerdat, bij een koude van 4 graden vorst (Celsius)op het slagveld den nacht had doorgebrachtis tot 2 ure des na middags in een afwachtende positie gebleven om te zien of cle Pr nissen op nieuw zouden beginnen. Daar de vijand niet kwam opdagen is ons leger zijn kantonnementen nabij Albert gaan betrekken in plaats van de dorpen die bet te voren bezet haden die voor de helft tijdens het gevecht afgebrand zijn." De Propagateur van Kijssel maakt de vol gende dépêche van den majoor-generaal aan de prefecten hekend. Het stuk is gedagteekend van den 23 des middernachts „Op alle punten van Daours tot aan Oon- tay wordt slag geleverd. Ons succes is vol komen op den rechtervleugeldoch onbeslist op den linker. In liet centrum hebben wij het dorp Pont Noyelles, dat afgebrand is, niet kunnen hernemen. Wij brengen den nacht op het slagveld door." Uit Bordeaux wordt van den 24sten December gemeld Gisteren avond hebben de troepen onder hevel van generaal Chanzyzich in een hevig gevecht staande gehoudentegenover de troepen onder bevel van den hertog van Mecklen burg. De Franschen hielden de hoogten bezet, waarop de Duitscbers een heftigen aanval deden: Zij werden echter met een moorddadig vuur

Zierikzeesche Courant | 1870 | | pagina 1