No. 103. ZATERDAG 24 DECEMBER 1870. BUIT E i\ L A IX J. de ZIERIKZEESCHE COHAHT. Ve r s c h ij n t o p WOENSDAG- en ZATERÜ A G PRIJS der ADVERT EN TIN. 10 Cents per Regel. De Inzending kan geschieden uiterlijk tot Dinsdag en Vrijdag morgen 11 ure. ABONNEMENTSPRIJS. ^ér-drié maahden f Franco per Post 1,25. Het Telegraafkantoor is geopend van I October tot 31 Maart: Op Werkdagen Van 8 u. 's yoormidd. tot 9 u. 's namidd. Op Zon- en Feestdagen: Van 89 'svoorm., van 13 ,en van 79 u. 's nainidd. Het Postkantoor is geopend met inbegrip van Zon- en Feestdagen Van des voormiddags van 9]/2~~ 11 Va uur. namiddags 23 avonds 7 71 /'2 9lA>10 De Courant van Dinsdag avond, zal tengevolge van liet Kerstfeest 9 W oensdag- avond worden nitg-eg-even. KAMERNIEUWS. Over de benoeming van een commies-griffier der tweede kamer waarmede deze instelling zich in hare vergadering van heden bezig hieldbesliste het lot ten gunste "van den; heer O. 'W. Star.Numan nadat op hem évenals op jonkheer mr. V. de Stuers beiden advocaten bij den hoogen raad der Nederlanden 34 stemmen waren uitgebracht. Voorts werden in de zitting van heden onderscheidene wetten van ondergeschikt belang aangenomen. De voorgestelde post wegens de controle der werkzaamheden op 's lands drukkerij werd verworpen. De behandeling der kredietwetten ter ver vanging der staatsbegrooting heeft Donderdag een aanvang genomen. O-eriieèntei-aaciszittiiio- op él Dec. Worden meegedeeld en voor kennisgeving aangeno men goedkeuringen door Ged, Staten van het raadsbe sluit waarbij subsidie aan de armbesturen is verleend de begrooting der schutterij voor 1871, gemeentebegrooting 1871, gemeenterekening over 1869.. - Van den kom- maridant der gepantserde Stoomkanonneerboot no. 1 is Een missive ontvangen houdende dankbetuiging voor de ondervonden medewerking. - Herbenoemd zijn dr. J. K. de Bruijne tot lid der plaatselijke schoolcommissie, jhr. mr. M. J. S. Boeije tot lid der commissie van toezicht op het middelbaar onderwijsC. J. van Zan- dijk tot regent van het burgerlijk armbestuurjhr. mr. M. J. S. Boeije tot regent van het burgerweeshuis. De gewijzigde begrooting- van het burgerweeshuis over 1869 wordt tot onderzoek en rapport in handen ge steld van de HH. jhr. J. L. de Jonge, R. Koole en P. Labrijn. - Aan P. J. Brouwers wordt op zijn ver zoek eervol ontslag verleendals hulponderwijzer aan de armenschool - Wordt besloten om aan de Tweede Kamer, der Staten Generaal een adres van adhaesie in te dienen aan het adres van den heer M. H. Jnnsen, om eene subsidie, voor eene stoomvaart-maatschappij van Vlissingen naar Amerika. - Wordt medegedeeld een schrijven van den directeur der hoogere burgerschool waarbij hij verzoekt terug te komen op het besluit om nog geen gevolg te geven aan de aanvraag tot plaatsing van een werktafel en daarbij de noodzakelijkheid van liet aan schaffen. vaii zoodanige tafel aanfcóèntHet verzoek wordt alsnu toegestaan. - Door Burg. en Weth. wordt betrekkelijk het gebouw dat tot dusver is gebruikt voor tusschenschoolen de' onderwijzerswoning- en tnin een drieledig voorstel gedaan namelijk 1°. den tuin voor een plantentuin interichten2°. de woning aan den beclifende van de hoogere burgerschool in gebruik te geven en 3°. de school voor het onderwijs in de gym nastiek te laten dienen. - Dienovereenkomstig wordt na langdurige discussien besloten. - Wordt mede op voorstel van Burg. en Wéth. besloten het terrein van den Westelijken vleugel van de voormalige calicotsfa- briek beschikbaar te stellen voor eene kweekerij ten behoeve van het plantsoen. - Op voorstel van Burg. en Weth. wordt besloten den Sasmeester eene belooning to.etekennen .voor meerdere werkzaamheden het bijeen brengen der grooté stukken enz. bij de uitgraving der zelkasch en wel 40 cents per kabel. - De rekening der begraafplaats van 1 Jan. en 31 Aug. 1870 wordt goedgekeurd 1°. die van; het fonds, van zerken en leien in ontvang op 898,21., in uitgaaf op 215,06, goed slot 683,15 2°, die van de begrafenisrechten in ontvang op 401.75 in. uitgaaf op f 12.05, goed slot ƒ389.70 met last aan den ontvanger de voormelde goede saldo's te storten in de gemeentekas. - Wordt besloten te beschikken uit den post van onvoorziene uitgaven van 1870 over de som van ƒ37.45 voor kosten van registers voor de begraafplaats en van 30 voor onkosten van verkoop-inschrijving op het Groot boek der Nafc. Schuldbehoudens goedkeuring van Ged. Staten. - Worden benoemd de vasté commissien, te weten tot leden der commissie voor de straatwegen de HH. mr. C. J. Fokker en Moolenburgh tot leden der commissie van fabricage de HH. mr. van DongenLabrijn en van der Grijp tot leden der commissie voor de gasfabriek de I^H. van der GrijpMulock Houwer en Labrijn tot commissaris voor de beplantingen de heef-vaa der Grijpen tot commissarissen der vischmarkt dè HH. Mulock Houwer en van der Grijp zullende de commissie voor de strafverordeningen gepresideerd worden door den burgemeester ingevolge de wetde commissie van fabricage door den wet houder jhr. de Jonge en bij diens onstentenis door den wethouder mr. Fokker en de commissie voor de gasfabriek door den burgemeester en bij diens verhin dering door den wethouder jhr. de Jonge. - Komt in behandeling het suppletoir kohier voor den Hoofdei, omslag over 1870. De openbare vergadering gaat over in eene met gesloten deuren. - Na heropening wordt het kohier voorloop'g vastgesteld op een bedrag van ƒ101.855 zullende alsnog gedurende 8 dagen ter openbare visie worden gelegd en daarna aan Ged. Staten ter goed keuring worden opgezonden. - Hierna sluit de voor zitter de vergadering. In de Loterij spelen. In een vorig nummer onzer courant vestigt ,/,een getrouw lezer, die gaarne ieder aanraadt, elk dubbel tje tweemaal om te keeren eer hij het uitgeeft" de aandacht op de menigvuldige annonces in alle bladen betrekkelijk de Hamburger geldverloting en verzoekt hij daaromtrent inlichting van elk die in staat is die te geven. Wij hebben er toen dadelijk ons werk van gemaakt en kunnen er nu een en ander van mededeelen. De slotsom van ons onderzoek is dit.De' Hamburger geldverloting zelve is geen bedrogde annonces van HaasIsenthal en hoe de Hamburger geldmannen verder heeten mogen hebben er al den schijn van. De geldverloting zelve is een soortgelijke als onze Nederiandsche staatsloterij, aan welke, nu haar wakkere bestrijder de vroegere afgevaardigde naar de Tweede Kamer van Middelburg, mr. Fokker, zijn ontslag nam, zoo wij vreezen nog een lang leven verzekerd is. Het is een geldverloting met zeven trekkingen of klassen, waarvan de eerste plaats had op 21 Dec. 18 70, de tweede zal. plaats hebben 18 Jan., de d: rde 8 Febr.de vierde 1 Maart, de vijfde 22 Maart, de zesde 12 April en de zevende 5 Mei 1871. Er zijn 43000 loten en 23000 prijzen, maar die prijzen zijn over de zeven verschillende trek kingen verdeeldzoodat erbijv. bij de eerste trekking slechts 1500 zijn, waaronder 1458 van 5 marken, d. w. z. van denzelfden prijs 3.50), waarvoor men het lot kocht. Daarbij komen dan nog 1500 vrijloten voor de tweede trekkingzoodat er in 't geheel voor maar 3000 van de 43000 een kansje bestaatterwijl er maar 42 ietwat betere kansen zijn. Wie nu met zijn lot de eerste maal niet uitkwamkan de tweede keer weer mee trekken maar moet dan daarvoor het dub bele betalen van de vorige maaldus 10 marken of ƒ7. Nu zijn er weer 43000 loten met 2500 prijzen waaronder weêr 2458 van maar ƒ3.50 en 2500 vrij loten. Wil de spelernog niet uitgekomenvolhou dendan moet hij voor de derde trekking 10,50 voor de vierdevijfde en zesde telkens ƒ14 en voor de laatste nog eens 7 betalen zoodat zulk een lot in zijn geheel komt op 70 in plaats van op 3.50. Eerst dan kan men zeggenals men voor al de zeven trekkingen heeft betaalddat de kans om iets te winnen zoo voordeelig staat als men bij het eerste hooren van 43000 loten en 23000 prijzen denken zon. En men vergete nietdat er dan onder die 23000 -prijzen nog 7374 zijn van 3.50 er» 5630 van 7, dus in 'tgeheel ruim 13000 prijzen, waarop men, ook zoo men een prijs trekttoch nog verliest. Maar er is één kans om 250000 marken of ƒ180000 te trékken Ja maar wilt ge weten welke die kans is P In de zevende klasse of trekking komen 133 hoofd prijzen voor. De laatst getrokkene van die 133 hoofd prijzen krijgt er eene premie van 150000 marken bij. Was nu eens juist de laatstuitkomende prijs die van 100000 marken (het is de hoogste en eenige) dan maakt die dus met de premie van 150.000 marken de som van 250.000 marken of 180.000. Dat gunstigste geval is dan wel een bijna ondenkbaar. Waarom meen ik nu recht te hebben om de deze geldverloting aanprijzende advertenties misleiding te noemen Omdat er veel verzwegen wordten dus te veel beloofd. De onkundige leze.r verkeert in de mee- ning dat hij voor 3.50 kans heeft 180.000 te trekken. We zagen die kans bestaat alleen in de zevende of laatste trekking, wanneer men reeds 70 heeft betaald. De onkundige lezer vermoedtdat de kans van wat te trekken staat als 1 tegen 1. We zagen dat dit alleen geldt van de steeds bijbetaalde loten. Bij elke afzonderlijke trekking staan tegenover de 43000 loten eu nooit meer dan2500prijzen. De onder- nemershandelen daivook niet uitpure menschenliefde. Zij winnen er xneê 258000 mark of bijna 2 tonnen gouds behalve nog de 10 a 12 pet. die van de gevallen prijzen worden ingehouden. Zou het dus wel een aanprijzenswaardige geldbe legging zijn? Van het Oorlogstooneel. In den stand der verschillende legers is na ons laatste bericht geene verandering gekomen. De Pmissen schijnen hunne voorwaartsche beweging van Orleans naar Tours zeer langzaam voort te zetten. Dat hunne Loire-Armee door de opeenvolgende ge vechten vrij zware verliezen geleden heeft blijkt uit het feitdat bij legerorder aan de armee twee dagen rust is verleend. De Duitschers schijnen positie te willen nemen aan de Loire. In de omstreken van Orleans is een verschanst kamp opgericht voor 8 a 10000 man en de hoogten op den linker Loire-oever zijn met sterke artillerie bezet. Ook de Noorder-armee schijnt noch maar altijd niet zoo snel vooruit te komen als men gedacht en gehoopt had. Van voorbereidende maatregelen voor een aanval op Havre hoort men niets meer. Het schijntdat cle Pruissische bevel hebbers zich vergist hebben wat aangaat de sterkte der troepen die daar tegenover hen zouden kunnen worden geplaatst. Bovendien worden de Franschen in dit gedeelte des lands aangevoerd door een der weinige generaals die in dezen ongelukkigen oorlog bewijzen van bekwaamheid hebben gegeven ook in het manoeuvrereu den generaal Faïdherbe die zooals de "Moniteur van 18 Dec. melddede Pruissen belette voorwaarts te dringen. Voor Parijs verwacht men nog steeds eiken dag dat met het bombardement een aanvang zal worden gemaakt. Dat ook daar echter niet alles couleur de rose is blijkt uit een schrijven van den correspondent van den Daily Newswiens berichten uit Metz gebleken zijn alle geloof te verdienen. Op den 13 December schreef hij het volgende„Ik ge loof dat het nu niet meer te ontkennen is dat de Duitschers zich verrekend hebbentoen zij meenden dat de voorraad levensmiddelen in Parijs spoedig ver teerd zou zijn. Volgens hunne berekening moesten de Parijzenaars nu reeds kennis hebben gemaakt met den hongerdie hen dan wel tot de overgave zou hebben gedwongen terwijl het nu blijktdat men nog altijd vrij groote rantsoenen versch vleeseh kan uitdeelen. Zoo vast hadden zij op het gebrek aan levensmiddelen vertrouwd dat zelfs de meest nood zakelijke voorbereidende maatregelen voor een bom bardement niet genomen zijn. Nu den belegeraars de oogen zijn opengegaan en ze zien dat ze tot andere hulpmiddelen hunne toevlucht moeten nemen kunnen zij niet in enkele dagen den verloren tijd weer inhalen. Zij moeten nu een arbeid verrichten die in dit jaargetij uiterst moeielijk is kanonnen en ammuuitie vervoeren langs wegen die door afwisselende vorst en dooiweer bijna onbruikbaar zijn. Intusschen verwonderen zich de soldatendie hard naar het bombardement be ginnen te verlangen over het voortdurende (toch zoo noodzakelijks) uitstel en verliezen zé langzamerhand hun vertrouwen op de voorzichtigheid en 't beleid hunner aauvoerders. De donder van het geschut zal dit gemor wel weer doen verstommenmaar juist daardoor is het noodig dat er haast gemaakt worde met het bombardement. De uiterste krachten worden dan ook ingespannen. Tot nu toe echter heeft men slechts aan ééne zijde der stad het noodige belegerings- materieel kunnen «inpaoeren en zoo noodig zou men daar morgen reeds kunnen beginnen maar aan de oostzijde die toch het dichtst bij de spoorweglijn ligt, is van belegeringsgeschut niets te vinden. Wanneer zal men hier gereed zijn Als er alleen kanonnen noodig waren zou de vertraging van het bombarde ment niet lang duren maar in de Krim heeft men de ervaring opgedaan, dat de beschieting eener vesting alleen dan eenig nut oplevertwanneer zij onafge broken kari worden voortgezet. De voo raad munitie moet dus zeer groot zijn en op deze wacht men. Als zij is aangekomen dan zal Europamisschien op het Kerstfeesteen slag hoorenwaarvan het huiverend zal opspringen. Maar reeds vroeger zullen de belegeraars waarschijnlijk reeds krachtig bewijs van leven hebben gegeven, daar er vooraf nog eenigsposities bestormd moeten wordendie hen in de gelegenheid zullen stellen hunne batterijen op de gunstigste plaatsen op te werpen en die niet dan ten kostte van groote offers zullen kunnen worden ingenomen. S3 ij zonderheden. TL/yon9 19 Dec. Den loen passeerde hier een //Gum" van twintig Arabische ruiters. Men meent, dat zij de voorhoede zijn van een corps Bedouinen, die tegen de Pruissische Uhlanen te velde zullen trekken. Den 11 Dec. zijn uit Algerie 2800 paarden aangebracht voor de Chasseurs d' Afrique en de Spahis. Een nieuw vrijcorps is hier gevormd. De- leden dragen den naam van: //de verloren zonen van delthoue." Zij ont vangen geene soldij en hebben geen ander doel dan aan de Pruissen, zooveel mogelijk den toevoer van proviand af te snijden door alle convooien optelichten. Door de uitgiften van actiën, ter waarde van 1000 fr., heeft men een kapitaal van 50000 fr. bijeengebracht, (lat terugbetaald zal worden uit de opbrengst van den te behalen buit. JPfeLlzlini'g". De Duitsche bladen deel en een brief mede van een Pruisisch soldaatdie aan de belegering heeft deelgenomen en ook de overgave heeft bijgewoond. Hij m ;ldt het volgende. Heden (14 Dec.) zijn wij de veroverde vesting binnengetrokken. Op aller gelaat was de vreugde te lezen flat er nu ein delijk een einde gekomen was aan al de vermoeienissen en ontberingen, die we nu gedurende 17 weken hebben moeten verduren. De bezetting 53 officieren en 1828 man, waaronder 900 mobiele gardes werd per spoor naar Kastadt gebracht, 't Scheen alsof burgers en soldaten even verheugd waren als wijdat het uur der verlossing eindelijk geslagen had. Ongeloofelijk scheen hun het berichtdat de Fransche legérs in Parijs opgesloten of in het Zuiden en Westen des rijks geconcentreerd waren.» Nog altijd hoopten- zij eiken dag hunne wapenbroeders te zien verschijnen. Ook hier hoorde men de klachtdat de bevelhebbers verraad hadden gepleegd hoewel het ons bleekdat bij de overgave de voorraad levensmifIdelen hoogstens nog een' halven dag voldoende zou geweest zijn. In de laatste zes weken had men kruid moeten gebruiken in plaats van zout. Wanneer men daarbij in aanmerking neemt flat. de bevolking gedurende de belegering geteisterd werd door de zwarte pokken, dat ons kanonvuur onberekenbare schade heeft aangericht, zoodat behalve de publieke ge bouwen meer dan 60 huizen geheel zijn afgebrand, dan behoeft men juist niet aan verraad te denken om eenige geldige reden te vinden voor cle overgave. "VViesLacfen ,19 Dec. In den lihein. Kour. vinden we de vertaling van eenen brief, die uit Parijs verzonden werd met de ballon, die bij Sinn is neder- ge vallen. Parijs, 13 Dcc. Madame A.Ik heb de eer u als ten vervolge op 'tgeen ik u den 7en schreef nog liet volgende te melden. De toestand is hier altijd dezelfde. Daar het onzen generaals niet gelukt is de blokade te verbreken zoo worden cle noodige maatregelen genomen om zoo spoe dig mogelijk weder een krachtigen wanhopen den uitval te doen. 't Wordt noodzakelijk dat er een eind gemaakt worde aan de zaak, want onze diende wordt door dm honger hoe langer zoo grooter. Ik geloof dat de be slissende dag nadert. Wij worden bevrijd of wij moeten ons overgeven. Maar nadat we zooveel geleden hebben, niets te kunnen uitrichtendat is hard. Als er niets gebruikt wordt dan brood en wijn kunnen w\j 5t nog uithouden tot den eersten Januari. Pgardenvleesch kan nog worden uitgedeeld 50 grammen per dag- eu per persoon. De slag, die morgen of in elk geval binnen kort zal geleverd wordon, zal een der bloedigste zijn, die EiU'opa ooit gezien heeft. De toekomst der Pruissen, die het Lafcijnsche ras wilden uitroeienis'zeer donker Wij wachten geduldig, vol vertrouwen op God, die Frankrijk beschermt. Ik hoop dat gij zorgen zult alle artikelen die ik u gevraagd heb, in voorraad te bonden, want, zoodra het beleg opgebroken is, zullen sik /ak- .i weder be ginnen en wij eene groote hoeveelheid papier noodig hebben Ontvang enz. GONDRET. Madame .T. M. Auss&dat, pnpierfabriekant in Annecy. Anserre, 17 Dec. Gisteren viel cle ballon Pnumndet* in het Marnedepnrtement heer. De lucht schippers redden de depêches en de postduiven. Uit Parijs wordt van den 17 Dec. gemeld: Na den 1 Dec. geen ernstig gevecht. Postduiven brachten depêches van Gambetta van 5 en 11 Deo. De depêches hebben de bevolking niet moedeloos gemarkt. Ook nu nog is zij voornemens tot het laatste toe weerstand te blijven bieden. Alles is rustig. Eene offlciëele depêche luidt: //Parijs heeft nog voor geruiraen tijd levens middelen. Ook cle Wiener Presse bevat berichten van haren correspondent uit Versailles houdende de tijding, dat alles in de stad rustig isdat Parijs gelijkt op één groot huisgezin, waarvan alle leden uit één. pot eten en dat de requisities bij particulieren ingesteld nog veel in eer levensmiddelen hebben bezorgd dan do re- geering gedacht had. Allen geven zonder tegenstreven van liet hunne. JE&ijssssel 9 20 Dee. De prelect van Vorvins telegrafeert: 1200 Pruissen rukten, nadat zij Marle beschoten hadden op Vervins aan. lieden kwamen 2500 man naar deze streken om een verkenningstocht te doen. Zij voerden artillerie mede. Twee bataillons der divisie Panlse het 18e bataillon chasseurs en liet le bataiSon van het 91eregementtastten den vijand aan en dreven hem binnen cle poorten van Amiens. Het verlies aan beide zijden bedroeg 10 doodeu en gewonden. Faïdherbe.

Zierikzeesche Courant | 1870 | | pagina 1