No. 101. ZATERDAG 17 DECEMBER 1S7Ü. 5 BÜTTË¥ï7ANDr~ BIN NE NL A NI). mmmmw coïrant. Verschijnt op "WOENSDAG en ZATERDAG PRIJS der ADVERTENTIËN. 10 Cents per Regel. De Inzending kan geschieden uiterlijk tot Dinsdag en Vrijdag morgen 11 ure. ABONNEMENTS-PRIJS. Per drie maanden ƒ1,Franco per Post 1,25. Het Telegraafkantoor is geopend van 1 October tot 31 Maart: Öp Werkdagen Van 8 u. 's voormidd. tot 9 u. 'snamidd. Op Zon- en Feestdagen: Van S9 'svoorm.van 1—3 en van 79 u. 'snamidd. Het Postkantoor is geopend met inbegrip van Zon»- en Feestdagen Van des voormiddags van 9Vs11 Va nur. namiddags 23 avonds 777s 9Vs10 KAMERNIEUWS. Aan den minister van buitenl. zakenmr. F. W. Roest van Limburg is op zijn verzoek eervol ontslag verleend, ingaande den 12 dezer, en het beheer van zijn departementad interim opgedragen aan den heer J. J. van Muikenminister van oorlog. In de heden namiddag gehouden zitting van de Tweede Kamer der Staten-Generaal heeft de minister van marine eenige mededeelingen gedaan betreffende de nu bestaande ministerieele crisis. Door den heer Jonckbloet werd op eene spoedige, beslissingdienaangaande aangedrongen. Den heer de Casembroot is verlof verleendom op een nader te bepalen tijd de regering te interpelleren aangaande de uitzetting van gevluchte krijgsgevangenen. De heer van Sypestein heeft gelijk verlof bekomen met betrekking tot de geruchten omtrent de overgifte van de Kust van Guinea aan Engeland. In de zitting der Tweede Kamer van 15 Dec. is het ontwerp-adres van rouwbeklagwegens het over lijden van prinses Frederik ter tafel gebracht en naai de afdeelingen verzonden. De interpellation van de heeren de Casembroot en van Sypesteinover de quaestie der krijgsgevangenen en over de Kust van Guineazijn bepaald op morgen ten II uur. Dooi den heer Kerstens is verlof gevraagd en bekomen om de regering te interpelleren over het gevolg, door haar gegeven of nog te geven aan het petitionnement van Katholieken over de schending der souvereine rechten van het hoofd hunner kérk. De dag dezer interpellatie zal nader bepaald'worden. (Zie ons par ticulier Telegram De Eerste Kamer is tot hervatting harer werkzaam heden bijeengeroepen tegen Dinsdag 20 December. T)e Stoomvaart van Ylis- singen op cle Vereeniffde Staten, van N oor cl-Amerika. Vervolg en slot van ons vorig Nummer We sloten ons vorig artikel met het antwoord van den minister, luidende „dat, vermits de staatsinkomsten reeds nu niet toereiken om de uitgaven te dekken en eene vei hooging van belasting is moeten voorgedragen worden om in het ontbrekende te voorzien een voorstel tot vermeerdering der staatsuitgaven, thans ontijdig moet worden geacht." 't Zij met eerbied voor Z. Excellentie den heer v. Bosse gezegd maar onwillekeurig ontsnapte ons de wensch had de minister liever niet dan zoo geantwoord. Hoe nu Omdat dit jaar de staatsinkomsten niet dekken de uitgaven, moet daarom botweg alle subsidie worden geweigerd ook voor 1872 wanneer groote sommen, die nu uitgetrokken zijn voor 't aanleggen van spoor wegen, vrij vallen? Is de minister misschien voornemens om in 't vervolg geen cent meer uit te geven aan subsidies voor welke ondernemiug ookzelfs wanneer haar nut (voor den staat in zijn geheel) boven alle bedenking verheven is, dan alleen als hij wat overhoudt? Zal in't vervolg misschien 't mager saldotje ponds pondsgewijze worden uitgereikt aan de subsidievragers Geldt de leer niet meer dat de staat somtijds zelfs schulden moet maken om later de staatsinkomsten daardoor aanmerkelijk te vermeer deren en het nationaal vermogen te vergrooten Wan neer morgen (en wat we hier schrijven is na 'fc geen we in den laatsten tijd hebben gehoord van den toestaud van ons krijgswezen lang zoo onmogelijk niet) de mi nister van oorlog aanklopt bij ziju collega van finan- tiën om bij zijn 12 millioen nog een paar millioen te voegen, om proeven te nemen met de nieuwe torpedos van Ericson waardoor de pantserschepen nutteloos worden en dus kunnen worden opgeruimd of om een fortje te bouwen dat lijdt aan verzakking of om eens wat anders te doen, dat volgens 's ministers oordeel noodig is zal dan onze administrateur zeggen mijn waarde heer 't Nut van de veranderingen die ge voorstelt is boven alle bedenking verheven maar 'k heb niets over gehouden Twijfelen is hier geoorloofd, 't Gansche antwoord van den minister in verband met zijn lang durig stilzwijgen toont duidelijk dat hij zich een voudig van de zaak heeft willen afmaken. „De uit voering van zulke plannen moet de regering aan eigene inspanning van de belanghebbenden overlaten." Ziet, na de pogingen aangewend door de Rotterdammers en de mislukte leening van de koninklijke Nederlandsche stoombootmaatschappij, klinkt zulk eene verwijzing ons als spot in de ooren. Onder de belanghebbenden behoort ook, en wel in de eerste plaats, de heer Jansen merkte het ree'ds terecht aande Nederlandsche staat en de Ned. schatkist. Gelukkig is de heer J. geen man die zich met een kluitje in 't riet laat sturen. Nu de minister hem heeft afgewezen wendt hij zich tot de Tweede Kamer der staten-generaal met verzoek dat zij het initiatief neme in deze zaak. Inderdaad de zaak is te gewichtig dan. dat zij dood gezwegen worde. 't Is waar of 't is niet waar wat de heer J. beweert dat door deze onderneming handel en nijverheid ook in ons land een nieuwe vlucht zullen nemen. De Tweede Kamer is bij uitnemendheid de plaats waar dit kan worden uitgemaakt. Maar is de bewering juist dan mag geene misplaatste zuinigheid en ook geene vrees voor impo pulariteit een' Nederl. minister bewegen subsidie te blijven weigeren. Zal de Kamer aan den wensch van den heer J. voldoen Als de natie hare stem laat hooren, zeker. En 't is daarom een goed werk van het Middelburgsche comité tot bevordering der Atlantische stoomvaart om de aandacht van velen op deze zaak te vestigen. Wij hebben met 't schrijven van dit artikel geen ander doel dan het comité overeenkomstig zijn verzoek daarin te helpen. Trouwens in Zierikzee is dat gemakkelijk. Ver gissen we ons niet dan is de zaak reeds in de Kamer van Koophandel besproken. Een uitstekende gelegenheid voor deze corporatie om weder teekenen van leven te geven. Ook in de laatste vergadering van de Maat schappij van Nijverheid heeft ze in een der leden een uitmuntenden pleitbezorger gevonden. Bij uitnemendheid waar was de opmerking dat het geld besteed voor den aanleg van den Zeeuwsch-Limbnrgschen spoorweg weg geworpen geld zou zijn, wanneer die weg niet doorge trokken wanneer niet een brug over den Oceaan gelegd werdop welken de transatlantische Steamers als treinen zouden fungeren. Men heeft beweerd dat de kosten van dezen weg zullen worden vergoed door de afdamming van het Sloe en de Schelde. Te onrechte. De voordeelen dezer afdamming zijn de baten ver kregen niet door 't aanleggen van den spoorweg, maar door 't maken van de voor de afdamming noodzakelijke werken. Hoogstens zou men kunnen beweren dat nut teloos besteed is 't geld voor den aanleg van den spoorweg minus de voor de afdamming gemaakte onkosten. Wij hopen hartelijk dat beide bovengenoemde lichamen zich aan de zaak ernstig zullen laten gelegen liggen, 't Geldt hier een Nederlandsch en tevens hij uitnemendheid een' Zeeuwsch belang. Eu Zierikzee moge dan al niet on- middeiijk deelen in de baten die deze onderneming afwerpt, waar het het geheel goed gaat, gaat het ook de deelen goed. En wanneer eenmaal de locomotief de volgepropte wagons met landverhuizers en de zwaar geladen goederenwagens uit het hart van Midden Europa uaar Vlissingen sleept om daar zijn rijken last over te storten in Nederlandsche transatlantische stoomschepen wanneer de nijverheid zich nieuwe debouchés heeft geopend en daardoor met nieuwe levenskracht is bezield, zou 't dan zoo onmogelijk zijn dat ook Zierikzee met zijn uitgediepten haven, met zijn' aansluiting, zijn regelmatige aansluiting aan den spoorweg de nijverheids- ondernemingen, die nu reeds bestaan, zich zag uitbreiden al meer en meer, en dat zoo ook wij of onze kinderen eens de vruchten konden plukken van dezen arbeid En ook wanneer dit niet zoo ware dan zullen wij toch eerbied genoeg hebben voor den kloeken ontwerper van het plan om "Vlissingen te maken tot een der schoonste havens van Europa om hem te steunen in zijnen arbeid. Slechts één middel staat ons daarvoor ten dienste bij adres ons te wenden tot de Tweede Kamer opdat zij voldoe aan het verzoek van den heer Jansen. Mogen zij die in onze gemeente zich deze zaak hebben aange trokken haar voortzetten en ten einde brengen. Van het Oorlogstooneel. Zooals na de laatste gevechten in de nabijheid van Orleans te verwachten was hebben er in de laatste dagen geene ernstige botsingen tusschen de beide vijandelijke lAoIre=leg"eï*S plaats gehad. Na tuurlijk ontbreekt het niet aan gevechten tusschen verschillende kleinere afdeelingen. Aan den linker oever in de nabijheid van Blois hebben de Franschen getracht stand te houden, maar zijn alweder met groot verlies teruggeslagen. Blois ligt ongeveer halfweg tusschen Orleans en Tours en het blijkt dus, dat weldra de Duitsche troepen ook den zetel der regee ring in bezit zullen hebben genomen. Het voorloopig bestuur is dan ook reeds vertrokken. Eerst wilden Glais-Bizoin en Keratry naar BrestGambetta naar Lyon. Het verschil is bijgelegd en Bordeaux zal van nu af der regeering herbergzaamheid moeten verleenen. Gambetta evenwel is voorloopig in Tours gebleven, om zooveel mogelijk zelf alles voor de verdere ver dediging gereed te maken. In zijne proclamatie houdt hij nog altijd vol dat de Loire-armee in goede orde is afgetrokken en gereed staat om den strijd te her vatten. Generaal Aurelles de Palacline is voor een krijgsraad gedaagd om rekenschap af te leggen van zijd gedrag en heeft daarop zijn commando neergelegd. Men hoopt nu in 't Zuiden eene armee van 80000 man op de been te brengen, met deze de Loire-armee te versterken en dan op nieuw aanvallenderwijze te werk te gaan. Intusschen rukken de Pruissen onder Manteuffel steeds voorwaarts. Zooals men weet is het doel van den tocht der zoogenaamde Noorder«»armee Havre, eene uitmuntende zeehaven, waar eene groote hoeveelheid wapenen, 'ammunitie en levensmiddelen van allerlei aard opgestapeld ligt. Bijna evenwijdig met de Loire-armee gaat Manteuffel vooruit en het is te voorzien, dat binnen korten tijd geheel Bretngne door de Duitschers zal zijn overstroomd en verplicht zal wezen met zijnen voorraad ook het leger voor Parijs te voeden. Mag men geloof slaan aan de laatste berichten dan is Havre in staat krachtigen tegenstand te bieden en is de bevolking zoowel als de 60000 man troepen, die van alle kanten zijn toegesneld vol komen in staat den vijand met bebloede koppen wederom huiswaarts te zenden. Wanneer men echter in aan merking neemt dat deze 60000 man eigenlijk niet anders zijn dan de vluchtelingen, die van Rouaan af bijna den gansehen weg te voet hebben moeten afleg gen steeds vluchtende voor het Pruissische leger, dat hen niet eens vervolgdedan is het te vreezen dat deze verdediging tot het uiterste in 't laatste oogen- blik plaats zal maken voor vrees en ontmoediging. Tót op dit oogenblik luiden de berichtendie van Fransche zijde tot ons komen allergunstigst. Eene legerafdeeling van 10000 man zou de Duitschers vier uren van Honfleur tegengetrokken zijn, hen verslagen en vele gevangenen gemaakt hebben. Driehonderd vijftig kanonnen staan op de wallen en een goed georgani seerd corps mariniers zal hier op even voortreffelijke wijze het geschut bedienen als hunne wapenbroeders dat in Parijs doen. //Wij zullen," zoo getuigde men dezer dagen, «wanneer de vijand ook van ons eene oorlogs schatting van 17 millioen fr. eischt, hem 17 millioen kogels zenden." De fransche vloot ligt voor de haven om zooveel mogelijk hulp te bieden. In en om ï*a,x*Tj s geen nieuws van eenig belang. Na de laatste uitvallen bij welkezooals nu blijkt, Tröchu en Ducrot 123000 man in 't gevecht brachtenhebben de forten hun vuur gestaakt. Men gelooft algemeen dat vóór de overgave de bevolking nog eenmaal eene poging zal wagen om den ijzeren ring te verbreken. De tegenwoordige stilte kondigt een' nabijzijnden storm aan. Ook de dezer dagen verspreide berichten, dat Trochu met zijn leger reeds ontsnapt was, spreken voor deze pogingen. Meestal werd het welgelukken van den aanvul aan Frankrijk meegedeeld eenige dagen voor de aanval geschiedde. De aandacht is nu gevestigd op den Mont Valerien. Nog altijd schijnt de krijgstucht veel te wenscheu over- telaten. De commandant der nationale garde, Clement Thomasheeft in eene dagorder aan de onder zijn bevel geplaatste troepen meegedeelddat hij geene vervolging zou instellen tegen de soldaten die eenige oogenblikken vóór zij uitrukten tot den aanval, hunnen commandant hadden gevangen genomen. Het is mins tens twijfelachtig of ziük eene vergevensgezindheid gunstig werken zal op de dicipline. Wat den voorraad levensmiddelen aangaat verkondigen de Duitschers nu op spottenden toon (en wij noemen dat een' lage spotternij) dat «Parijs nu het gevaar van uithongering niet meer behoeft te vreezen. Het heeft nu een wel voorziene ratten-markt." Paris-Journal schrijft over deze rattenconsumtie het volgende «Als men meent dat alleen de honger ons dwingt ratten te etenver gist men zich zeer. In Parijs is alles mode en, daar 't nu mode is, eten juist de rijken dit nieuwe gerecht 't meest. Een bekend restaurateur heeft een schotel klaargemaakt van deze knabbelaarsdie toebereid met champagne wijn en kruiderijen werkelijk heerlijk mag worden genoemd. Een rat kost 60 centimes en men heeft berekend dat in Parijs meer dan 20 millioen ratten zijn. Men eet ook ratten toebereid ais eend vogelsmet olijven. Intusschen maakt Friedrich Wil helm zich tot den aanval gereed. Dc correspondenten der Engelselie bladendie zich in 't hoofdkwartier van den koning hebben gevestigd berichten eenstem mig dat binnen eenige dagen het bombardement een aanvang zal nemen. De Daily Telegraph heeft hier omtrent het volgende telegram gekregen «Wanneer de Parijzen aars ten gevolge van de gebeurtenissen, die in de vorige week hebben plaats gehad niet tot het besluit komen, dat hun toestand hopeloos is, dan zal onge twijfeld de gruwelijke arbeid binnen eenige dagen een aanvang nemen die als 't einde van dit vreeselijk treurspel moet worden beschouwd. Ik kan nu reeds zonder misbruik van vertrouwen te maken u mede deel en dat de kanonnen die in batterij gesteld zijn hunne projectielen tot midden in de stad kunnen werpen en dat we de Notre Dame even gemakkelijk tot mik punt kunnen nemen als vroeger den Munster in Straatsburg. Naar ik verneem zal 't bombardement den 19 Dcc. beginnen. Ook heeft Krupp weder een zeker aantal stukken geschut gezondendie moeten dienen om de opstijgende ballons te beschieten en de kogels tot eene hoogte van 3000 voet kunnen brengen. De juistheid der schoten laat naar de genomen proeven niets te wenschen over. Nu de verschillende spoorweg-lijnen in de macht der Duitschers zijn is ook de verpleging dor troepen IKÖ stekend geregeld. Alles is gereed ofti den wiil in de legerplaatsen te kunnen afwachten. En w;l schijnlijk acht men het dat de Fransche overmoed cl koning dwingen zal om den. oorlog ook na cle iuneinl van Parijs nog menige maand te rekken tot hijfl geheel Frankrijk iu zijne handen gevallen zal zijn. I Langzamerhand veroveren de Pruissen ook B kleinere vestingen langs de Belgische grens. Hl bezit is vooral daarom van gewichtonulat I sohuilplaatsen zijn voor benden franc-tireuvs en I ongehinderd gebruik van verschillende spoorweglijil beiemmeren. Moutmedv heeft reeds gecapitulel Ook in den Elzas schijnt het geluk den DuitschB nog altijd te begunstigen. Van Garibaldi met zil vrijscharen geen. nieuws. Belfort, cle Vesting, I den toegang tot het Zuiden van Frankrijk afslul wordt dag aan dag lievig beschoten. PfahbnrgI de passen der Vogeaen verdedigtis reeds, gevalll Zal straks deze JSlswt-armee misschien regelrecht I Lyon aanrukken om daar de. hand te reiken Uau il Duitsche Loire-leger en allen tegenstand in 't zuidl van Frankrijk in de geboorte te smoren De tl zal 'tleeren Zierikzee 10 Dec. Voor de verkiezing van cH lid van de Kamer van Koophandel alhier op hcdl hebben van de 160 kiezers 35 hunne stembriefjes geleverd. Bij de opening bleek, dat 34 geldige steiumH waren uitgebrachten 1 van onwaarde. Op den hel D. Q. MuLock Houwer hadden zich 15 op den hel A. A. Mes, Gz. 12 stemmen vereenigd. Voorts bil kwam de heer J. W. Y. Lab rand 5 stemmen cle hel W. A, Ochtman 1 en de lieer A. Bnijze Mz. 1 stem. li moet alzoo herstemming plaats hebben tusschen cl heeren D. Q,. Mnlock Houwer en A. A. Mes, Gz. I Als iets zeldzaams verdient melding dat voor del verkiezing niemand was aanbevolen. SiitJANSliAND. Alhier is in de laatste nachten bl verschillende burgers een deel van de wasch gestoleil Blijkbaar zijn die diefstallen niet uit armoecl geschiedwant terwijl do dief stukken val waarde, laken en tafelgoed, liet liggen, nam hij cl zij bij voorkeur vrouweii-onderkleederen net bewerkt! rokken enz. mee. Het is te hopen dat het der pol litie gelukken moge den dader of de daders in handel te krijgen en onschadelijk te maken. Nog zijn onze bladen vervuld van de vier uil Wesel ontvluchte krijgsgevangenen. De zaak was dezcl Te Heese gevatwaren zij in handen gesteld val baron de Biebersteinofficier van justitie te Eindl hoven. Deze verzorgde hen naar zij behoefden wanil ze waren uitgeput en uitgehongerd en beloofde heil stellig dat ze naar Belgie en niet naar Pruisen zoudénl gebracht worden, 's Avonds echter komt de kom man -I dant der maréohausséhoort wat er geschied is enl geeft contra-bevel. De cipier gaf toe en de Franschèil werden buiten weten van den'officier onbarmhartig! teruggedreven naar Pruisen waar zijnaar een cor-l respondent van de Arnh. Ct. berichtreeds zijn ge-1 fusileerd. Het gedrag der Pruissen is gruwelijk ,1 maar zij zijn nu eenmaal door den oorlog te zeer g*e-l demoraliseerd, clan dat men bij hen zich over zulk eenl onmensclielijkheid verwonderen kan. Maar het gedrag] van dien kommandant der maréchaussee is erger. Men] beweert, dat de officier van justitie geen récht heeft hem aan te klagen aangezien de kommandant zijn onderhoorige niet is en veeleer de officier in deze zaak zijne bevoegdheid ietwat was te buiten gegaan. Het is zeer wel mogelijk, Maar het neemt niets weg van het onverantwoordelijk en onmenschelijk gedrag van genoemden kommandantwiens naam zooveel wij wetennog door geen der binden genoemd waard is te worden prijsgegeven aan cle openbare verachting van het Nederlandsche volk. Wij vernemen dan ook met blijdschap dat de minister van justitie volledige instructies voor dergelijke gevallen uaar de grenssteden gezonden heeftwaaruit blijktdat er niet de minste reden bestaat om zulke menschen die geenszins tegen de maatschappij hebben gezondigd maar slechts ongelukkige slachtoffers zijn van den oorlog nietzoo dra ze zich zelf hebben vrijgemaakt, ook als vrije mannen te behandelen en te laten gaan werwaarts zij willen. Het is noodigdat ook de publieke opinie zich krachtig hierover uitspreke zoodra toch Nederland zich gaat verlagen tot handlangster van het machtige Pruissen, is liet den naam van een vrij land niet meer waard, Onlangs werd bericht, dat evenals te Arnhem ook te Amsterdam eene vereeniging was opgericht om minvermogenden van naaimachines te voorzien. Het

Zierikzeesche Courant | 1870 | | pagina 1