mg aas! No. 100. WOENSDAG 14 DECEMBER )0 Gld. lelaar i ia-. ~BUITENLANP. Wetenschap pelijk aan.be Ïvolen tegen- koude op de maag, hoest, slechte spijs- vertering,kort 8 ademigheiden graveel. Voor- hauden in ge- plombeerde doozen met gebruiks-aau- wijzing a 30 feKr. 8 '/a Sgr. Ki 51 Centen. see bij M. J, de ZIERIKZEESCHE COURANT. Versehijnt op WOENSDAG en ZATERDAG PRIJS derADVERTENTIËN. 10 Cents per Regel. De Inzending kan geschieden uiterlijk tot Dinsdag en Vrijdag morgen 11 ure. ABONNEMENTS-PRIJS. Per drie maanden f 1,Franco per Post f 1,25. Het Telegraafkantoor is geopend van 1 October tot 31 Maart: Op Werkdagen Van 8 u. 's voormidd. tot 9 u. 's namidd. Op Zon- en Feestdagen: Van 89 'svoorm., van 13 en van 79. u. 's namidd. Het Postkantoor is geopend met inbegrip van Zon- en Feestdagen Van des voormiddags van 972HVs nur. namiddags 23 avonds 7VU 9Vs10 X>e Stoomvaart van Ylis- singen op de Vereenigde Staten van Noord-Amerika. aanvangende at Hamburg oote g, 5val bedraagt 00, 40,000, 3 a 12,000, 8000, 4a 16 a 300o 200 156 a 219 a 200 rden in deze n het geheel krachtens In door het lag verzendt ii voor de 1 e ldreeds op a. sl iste prijzen 1. 3.50. 1.75. -00, onder ■ningj mij de van .neele loten stellen zijn. lt bij iedere worden de ambtelijke iden nauw- h deze loten ik ook be- welke dan gentot in rig en ver te en regt- j willen op- daarop op- ending van brief mede- k de naam Banknoten ngenomen. Onder dén titel„Een brug over den Oceaan gaf heer Jansen, gepensioneerd kapt. ter zee in 1869 :ene brochure uitin welke hij zijne landgenooten xaehtte op te wekken om eene krachtige poging te ivagen ten einde den stroom van personen en goederen, be onophoudelijk van liet vaste land vau Europa naar Amerika vloeit, door ons land te leiden. Hij meende d?.t zulk eene poging moest slagen en staafde deze zijne meening met zeer krachtige bewijzen. Vlissingen was ;ijns inziens de aangewezen plaats van waar Neder- anders hunne transatlantische stoomvaartuigen naar de Nieuwe Wereld zouden moeten zenden. Geen zeehaven leoosten en benoorden liet Engelsclie kanaal, die voor Vfidden Europa voordeelen aanbiedt als "Vlissingen. De heer Jansen resumeert ze als volgt: Onmiddelijke ïabijheid van het Engelsche kanaalhetwelk in weinige iren en bijna zonder gevaar te bereiken is terwijl de toomschepen van Bremen en Hamburg vóór zij op de ioogte van Vlissingen zijn, reeds eene reis van circa 30 uren hebben gemaakt door de zoo gevaarlijke Noordzee ;oegankelijkheid Van de haven voor schepen van grooten diepgang 't gansche jaar door terwijl alle meer oostelijk ©legen havens een paar maanden in den winter door js gesloten zijn gemeenschap met de ScheldeMaas u Rijn aansluiting aan het Europeescb spoorwegnet :Oor den Zeeuwsch Limburgschen spoorweg. Time is noney zoo ergens dan is dit waar op 't gebied van ien handel en zoo lijdt het geen twijfel of de Europesche laudelaars zullen als eenmaal do gelegenheid geopend is im in minderen tijd en dus goedkooper landverhuizers on goederen te vervoeren over "Vlissingen dan over Bremen ;u Hamburg van deze gunstige gelegenheid gebruik ma- :en. Al dadelijk echter deed zich een gewiohiigbezwaar op, lat de klip dreigt te wordenwaarop het vaartuig van le Atlantische stoomvaart te gronde zal gaan. De op :e richten maatschappij zal in de eerste jaren niet kunnen >estaan zonder subsidie van staatswege: Natuurlijk niet. We hebben nu eenmaal jaren achtereen geduldig toege- ;ien dat onze buren door hunnen ijver en ondernemings geest vergoedden wat de uatuur hun onthouden had. l'erwijl in het jaar 18G6/67 uit het Tolverbond over Bremen en Hamburg werd uitgevoerd voor eene waarde bijna 20 millioen stelde het gunstiger gelegen Nederland zich tevreden met een' uitvoer van nog geen f 700,000. En 'tis niet zoo gemakkelijk als men meent dezen stroom af te leiden. Eerst zullen we eene stoom vaart moeten scheppen en aan handelaren en industriëlen j knoeten fcoonendat de geregelde vaart op Amerika verzekerd iswe zullen met cijfersmet statistieke pgaven moeten kunnen aantoonendat de weg door ons land de gemakkelijkstede kortste eu de goedkoopste is vóór we kunnen verwachten dat Europa onze havens tot stapelplaatsen zal piaken. In de eerste jaren dus tal de op te richten maatschappij zonder twijfel werken met verlies. Elke transatlantische stoomvaartmaatschappij iu Frankrijk en Engeland heeft zich dan ook mogen verheugen in 't genot van vrij aanzienlijke subsidies van den staatdie begreep dat de indirecte voordeelen meer dan opwegen tegen het directe nadeeldat eene subsidie uit 's lands schatkist kon opleveren. Ook de heer Jansen wendde zicli dus 26 Jan. 1S70 tot de re gering met verzoek „om hem liet vooruitzicht te openen Dm over eene subsidie te onderhandelen of, zoo z, exc. minister van finantiën voor alsnog ..daarin meende niet te kunnen toestemmen, ten minste de prioriteit te mogen hebbenwanneer het gouvernement later tot het verleenen van subsidie zou willen overgaan." En wat antwoordde Z. E. Niets hoegenaamd. Was de rege- 'ing misschien niet overtuigdvan het nut der onder- cming -Integendeel, toen later de Twéntsohe vereeniging ;ot bevordering van handel en nijverheid zich insgelijks ^dresseerde aan den minister om den heer Jansen te ite Be •1 steunen an woord de de minister, dat „het nut eener toomvaart op Amerika boven alle bedenking verheven was." ^n, Toch, niettegenstaande deze overtuiging, liet ze den B I ^Wakkeren Jansen wachten van 26 Jan. tot in't midden Van October en zon ze misschien ook nu nog haar stil zwijgen niet verbroken hebben wanneer Twenthe niet iijne stem had doen hooren. We noemen dat rechtaf bene onverantwoordelijke handelwijze. Maar 't antwoord is er nu en 't luidt„datvermits de staatsinkomsten :eeds nu niet toereiken om de uitgaver. te dekken en seae verhooging van belasting is moeten voor- •en worden om in het ontbrekende te voorzien een voorstel tot vermeerdering der staatsuitgaven thans ontijdig' moet worden geacht. (Vervolg en slot in een volgend Nummer,) Algemeen overzicht (Luxemburg.) Verschillende dagbladen hebben in den laatsten tijd de geruchten vermeld die in Duitschland in omloop Jkkery V OS ubbeldcl Cognac- ïeranz tz. zijn, als zouPruissen niet alleen den Elizas en Lotharingen \yillen annexeren, maar ook langs den vreedzamen weg dei' onderhandelingen zich in 't bezit willen stellen van Luxemburg, dat om zijne ligging en om de ge duchte vestingwerken zijner hoofdstad van groot belang is voor het Duitsche rijk. Zelfs is uit Belgie een particulier telegram gekomen meldende dat Pi'uissen het tractaat van 1867 zou hebben opgezegd. In zulk eene traptatén-opzegging vinden we natuurlijk niets onwaarschijnlijks meer. De eerste stap op dieü weg is gedaan en al heeft Rusland voor den vorm er in toegestemd om over de Pontus-kwestie nog eens met de heeren te pratenals de heeren 't eens niet goed mochten vindenzou Gortsehakoff zijn land toch niet langer in de vernederende positie kunnen laten blijven van niet te mogen bouwen schepen en arsenalen waar het wil en zou hij dus door de omstandigheden gedwongen worden te doen, alsof het traktaat van 1856 niet meer bestond. Dit particulier gerucht wordt lieden beves- tiigd. En de Luxemburgsc-he kwestie heeft in der tijd in ons land zooveel sensatie gemaakt en de vrees voor verwikkelingenwaarin de fijne po litiek van van Znylen ons in de toekomst misschien zou kunnen doen deelen, was een jaar of wat geleden zoo grootdat alles wat op Luxemburg betrekking heeftonze aandacht trekt. Zoolang wij Nederlanders werkelijk niets met het groot-hertogdom te maken hadden was 't een andere zaak nu wij ook voor een gedeelte de neutraliteit hebben gewaarborgd van de personeele bezitting van onzen koninghebben we ook een woordje mee te spreken. En dan be groeten we met ingenomenheid een artikeldat dezer dagen in de Kölnische Zeitung gepubliceerd werd. Wij deelen onzen lezers een klein uittreksel daaruit mee. /Oranje boven J" zoo vangt de Keulsche redaotie aan. //In liet naburige landje Luxemburg is in de laatste dagen een ware storm van loyauteits- adressen losgebroken. Wij hadden er op gewezen dat nu de tijd voor Pruissen gekomen was om Luxem burg dat in 1866 uit den Duitschen bond was ge treden, weder met Duitschland te vereenigen en het, evenals Frankrijk dit in 186,7 wilde doen, van koning Willem III te koopen. De Luxemburgers nu bevreesd voor 't verlies van hunne neutraliteit en on afhankelijkheid, hebben in menigte van adressen aan prins Hendrikden broeder des koningsverklaard dat zij onderdanen wilden blijven van het huis van Oranje. Zes en twintig verschillende vereenigingen hebben aan deze adresdemonstratie deelgenomen en hun aantal is reeds gestegen tot zes en zestig." De redactie wijst er dan op hoe deze liefde van Luxemburg voor 't huis van Oranje niets is dan eene fictie. Zij kan zich zulk eene aanhankelijkheid voor stellen wanneer eeuwen achtereen een volk met het stamhuis vreugde en leed heeft gedeeldmaar hier kan daarvan geene sprake zijn, Eerst in 1815 werd Luxemburg aan den koniug der Nederlanden gegeven door het Weener Congres (dat Weener Congres schijnt Europa voor een legkaart te hebben gehoudendie op meer dan eene manier in elkaar gezet kon worden) als compensatie voor 't verlies der Nassausche erflanden. En 'tis van algemeene bekendheid dat in 1867 de Luxemburgers zich zouden hebben verklaard voor eene vereeniging met Frankrijkdat Willem III niets had tegen den verkoopdie door omstandigheden onaf hankelijk van liem is afgesprongen. Waar is clan die wederzijdsche liefde en aanhankelijkheid Ook de Neue freie Presse meent, dat de annexatie van Luxemburg een stap tot den vrede zou zijndaar Duitschland de stad tot de sterkste vesting van Europa zou kunnen maken en daardoor in de gelegenheid zou worden ge steld om afstand te doen van zijne aanspraken op Metz, dat dan eenvoudig ontmanteld zou kunnen worden. Holland, zoo voegt dit blad er bijHolland heeft niets tegen dien afstand. Neen zeker niet. Of onze koning ook groothertog is of nietintërresseert ons in 't afgetrokkene beschouwd niets. Maar nu hij groothertog van Luxemburg iswensohen we recht hartelijk dat hij zeer spoedig in 't bezit kome van eenige millioenen die hem 't verlies van zijn hertogdom kunnen vergoeden. Ook wij gelooven niet aan die mnige hartelijke liefde der Luxemburgers voor hunnen vorstdien ze misschien nooit in hun leven hebben gezien. En wanneer de Luxemburgers zelve er niets tegen hebben leden te worden van het groote. Duitsche rijk dan zouden wij den dag zegenen, waarop groote Duitsche bladen niet meer in de mogelijkheid zouden zijn groote artikelen te schrijven over Luxemburg onder het opschrift „NederlandenV en daardoor het denkbeeld ingang te doen vinden dat wij toch eigenlijk wel wat met Luxemburg te maken hebben. Natuurlijk kunnen alleen de Luxemburgers dezen wensGh vervullen. De zielverkooperij, zooals die eeuwen achtereen in Europa gedreven iswaarbij aan de vorsten 't recht werd toegekend om hunne onderdanen //overte- doen valt niet erg in onzen smaak. Maar men lokke een plebisciet uit. Deze uiting van den volkswilze moge na 't plebisciet van Mexicovan Frankrijk en van Nizza en Savoye in discrediet zijn geraakt niet te ontkennen is het dat er een beginsel aan ten grond slag ligtdat eenmaal algemeen als het ware zal worden erkendditdat de volken het recht bezitten zelve uitspraak te doen over den vormwaaronder en den persoon door wien ze geregeerd wensohen te worden» Welnu men passé dat beginsel eerlijk in Luxemburg toe. Men oefene geene pressie. liet volk spreke. Geene vereeniging maar het volk openbare zijnen wil. Dan zal het blijken of de liefde voor het regerende stamhuis groot genoeg is om Luxemburg geduldig te doen dragen al de nadeelendie uit eene niet aansluiting van het Duitsche rijk zouden voort vloeien en die volgens een artikel van Unsere Zeit. in niets minder zouden bestaan dan in Uitdrijving uit het toj verhondj volkomen isolement. Maar wanneer de meer derheid zich ten gunste van vereeniging met Duitsch land heeft uitgesproken dat dan ook de groothertog geene belemmering in den weg legge en tegen de noodige vergoeding afstand doe niet van zijn land van zijn volk maar eenvoudig van zijne souvereiniteits- rechten. Hij zal er zich de eer mee verwerven van een vonk te hebben gebluscht, die ontstoken door een politicus agitator heel gemakkelijk een vlam kan worden die nieer verteert dan met den afstand van Luxemburg verloren kan worden. Bij zon der lieden. Als aanvulling van het bovenstaande volgt eene mededeeling uit Brusselj 10 Dee. Brieven uit Luxemburg bevestigen liet gerucht, dat Pruissen aan de regeering aldaar kennis zou hebben gegeven dat het zich niet meer gebonden acht door het verdrag van 1867. Deze mededeeling heeft in Luxemburg algemeen groote ontsteltenis te weeg gebracht en men is zeer- vertoornd op de directie van den Franschen Oosterspoorweg, aan welke men de sohuld geeft, dat het zooverre gekomen is. Deze direotie heerscht in het kleine staatje bijna als soeverein en is de bron, waaruit alle anti-duitsche demonstraties voortvloeien. In bovengemelde brieven wordt de vrees uitgesprokendat deze maatschappij Luxemburg te gronde zal richten. Dat de vijandelijke houding van Pruissen tegen liet Groothertogdom niet geheel ongegrond is, blijkt uit een brief door den correspondent van den Daily News aan dat blad gericht. //'t Is merkwaardig," zoo schrijft hij//tegenwoordig het Fransche vioe-consulaat alhier te bezoeken. Het bureau van dit Consulaat ligt vlak bij het spoorweg station en de vice-consulzoowel ais zijn secretaris zijn den gansohen dag bezig, Fransolie gevangenen te ontvangen, aan wie het gelukt is uit Duitschland te ontkomen. Zij behooren meest allen tot de troepen die zich bij de capitulatie van Metz hebben overge geven. In de zonderlingste vermommingen komen zij hier aan. Zoodra zij dit neutraal grondgebied hebben bereikt zijn zij veilig en 't is dan de plicht van den Franschen vertegenwoordiger zijne laiidgenooten te ondersteunen. Natuurlijk legt hij bij de vervulling van dezen plicht veel ijver aan den dag, vooral als de vluchtelingen genegen zijn zich noordwaarts te wenden dat wil zeggen weder dienst te nemen bij de Noord er- armee, waarin zij dan gewoonlijk een' hoogeren rang innemen dan zij vroeger hebben bekleed. Niet aan honderden maar aan duizenden is reeds op zulk eene wijze de gelegenheid verschaft op nieuw tegeu Duitschland de wapenen op te vatten. Ik zelf heb in de Ardennen geheele veldbatterijen eu sGharen van mobiele gardes gezien, die preoies langs de Bel gische grenzen voortrukken en zichnu zij in hunne eigene departementen geen nut meer kunnen doen, laten inlijven in de Noorder armee. De Duitsche bladen geven nog altijd zeer uitvoerige beschrijvingen van de gevechten om en bij Orleans. Allen komen daarin overeen, dat het Loireleger totaal verslagen is en in den eersten tijd daar ten minste geene groote veldslagen meer te wachten zijn. //Plet resultaat vau deze gevechten," zoo schrijft de officieële Staatsanzeiger, is nog niet met zekerheid op te geven. Wij weten nu dat, behalve de verliezen, die de Fran schen in verschillende kleine gevechten hebben geleden in Orleans 10000 man gevangenen77 stukken ge schut en vier stoombooten gewapend met 4 stukken geschut in onze handen gevallen zijn. De Loire-armee zelve is in alle richtingen uiteengestoven. Zij is geheel in wanorde en zal zich in den eersten tijd niet meer kunnen reorganiseren. De grootste belangrijkheid verkrijgt deze tweede inneming van Orleans hierdoor, dat door de vernietiging van dit machtigste leger der republiek alle hoop op ontzet van de Fransche hoofd stad (en de machthebbers in Tours zelve hebben ve klaard, dat dit hunne laatste hoop. was) verloren is. De Duitsche armee heeft zich in twee deelen ver deeld. Het eene gedeelte rukt Noord- lief.andere. Zuidwaarts-. Waarschijnlijk is het eerste bestemd om later de hand té reiken aai\ de Duitsche Noord er-armee die, na Amiens irigënomört te hebben op Havre aan rukt om ook daar de zegevierende Duitsche banier tö planten. Hoezeer men de komst der Duitsehers aldaar vreest blijkt uit onderstaand bericht uit Havre. Havre, 7 Dec. In deze srad heerscht de grootste gisting. Van alle zijdon stroomen mnsshs troepen aan. Gisteren arriveerden meer dan 20000 mobiele gardes. Zij werden op stoom- en sleepbooten en zelfs in bootjes van Honfieur naar Havre gebracht. Te nauwernood waren zij de Pruissen ontsnapt. Iu drie dagen haddeü zij 60 engelsche mijlen afgelegd. Geen wonder clan ook dat zij uitgeput hier aankwamen. Van Cherbourg kwamen twee oorlogsschepen met 1200 zeesoldaten» Ook hebben we cavalerie en linie-troepen-. Morgen vei'" wachten wij 10000 zeesoldaten uit Brest: Waarschijnlijk zullen we hier 50000 man kunnen bijeenbrengen tot verdediging der stad. De aanrukkende vijand wordt op 70000 man geschat. Het geschut wordt op de wallen geplaatst en alle niaiineii van 40 tot 60 jareii met liet snidergeweer gewapend-. Men vermoedt dat er PrUissische spionnen in de stad zijn» Gisteren zijn reeds zes onder verdenking gevangen genomen. Brussel, 10 Dec. De Independence heeft bericht ontvangen dat de regering te Tours door de laatste nederlagen voor goéd gedwongen zal wordert haren zetel naar Bordeaux te verleggen. Vergissen we ons niet, dan is daarmede feitelijk Uitgemaaktdat binnen korten tijd geheel Noordelijk Frankrijk in handen der Duitsehers zal zijn, en dat de tegenstand» die de republiek nog zal bieden» zal moeten bestaan in liet vormen van nieuwe legers in liét Zuiden. Het schijnt echter dat langzamerhand eene zekere moede" loosheid zich van de Franschen meester maakt, 't Zoii kinderachtig zijn, schrijft het Belgische blad zich nil nog te willen diets maken dat er voor de Fransche legers eenige kans zal bestaan om den vijand iii 't open veld te overwinnen. 10 Deo. Een nieuw conflict is ontstaan tusschen de delegatie der regering en de municipals teit der stad wegens de benoeming van een1 Gommis-» saris van politie. Versailles 9 10 Dec. De groothertog van Mecklenburg Scliwerin tastte den vijand, die uit Tours versterking had gekregen met kracht aan bij Beau- gency, wierp hem teriigbezette de stad en maakte 1500 gevangenen. Zes stukken geschut vielen in onze handen. De tweede armee vervolgt de verstrooide overblijfselen van het leger in de richting van Bourges. Versailles 9 10 Dec. Oogenblikkelijk nadat de nederlaag van het Loire-leger bekend was geworden heeft de koning aan generaal Trochu een schrijven gericht orp hem van deze zaak die op de verdediging' van Parijs grooten invloed moest uitoefenen, kennis te geven en hem den voorslag te doen zelf een officier naar Orleans te zenden om zich van den stand der zaken aldaar te overtuigen. Generaal Trochu heeft geweigerd van dit aanbod gebruik te maken. De Pall Mall Gazette geeft de volgende beschrijving" van liet gevecht bij JBeauue, alwaar de Franschen een hevigen aanval deden op het leger van prins Friedrich Karl. //Het dorp was bezet door eene brigade van het armee-corps van generaal Voigtè-Rhefs. Zij had van haren kommandant bevel gekregen het dorp bezet te houden en zich liever tot den laatsten man te liften neersabelen dan zich gevangen te geven. De beide regimenten gehoorzaamden. De Franschen rukten aan en sloten weldra de Duitsehers van alle kanten in het dorp in. Drie divisies vielen onophoudelijk aan en eischten eindelijk de overgave op genade of ongenade l)e Duitsehers weigerden. De kamp ontbrandde met vernieuwde woede. Zes volle ureii hielden zij het dorp bezet zonder dat eenige hoop op ontzet hen staande hield. Nog eenmaal werd de overgave gecischt. Toen ook deze eisch afgeslagen was deden de Franschen eenen hevigen aanval met de bajonet. De Pruissen volgden weder hunne gewpne taktiek. Bedaard en kalm wacht ten zij den vijand af tot hij op 300 schreden genaderd was. Toen klonk eensklaps het kommando vnnr. Knetterend volgden de schoten elkander op en als hagelsteen en vielen de kogels op de aanrukkende Fran schen. De dooden lagen letterlijk bij koopen op elkander. Op één plaats lagen meer dan 1000 doode Franschen. In deze opgave heerscht niet de minste overdrijving. De chef van den staf beval de dooden te tellen. Toch stond de kans der Pruissen zeer hachelijktoen plotseling generaal Alvensleben kwam opdagen met eene brigade versclie troepen. De Franschen werden teruggedreven en verloren bij deze gelegenheid 1300 gevangenen en één kanon.

Zierikzeesche Courant | 1870 | | pagina 1