181 iar ZATERDAG 10 DECEMBER 1570. Be- i on- BUITENLAND. BINNENLAND. ■zeil i 0. nder J van loten zijn. Iedere j ;en de elijke :j lauw- loten ij i be-1 dan 'I ;ot in-, ver- [n op- p op- II van S nede- naam II noten imen. 3SÊÊ mr ZIERIKZEESCHE COURANT. Verschijnt op WOENSDAG- ZATERDAG PRIJS der AD VERTE NTIËN. 10 Cents per Regel. De Inzending kan geschieden uiterlijk tot Dinsdag en Vrijdag morgen 11 ure. A B O N N E M E N T S-P R IJ S. Per drie maanden f 1,Franco per Post f 1,25. Het Telegraafkantoor is geopend van 1 October tot 31 MaartOp Werkdagen Van 8 n. 's voormidd. tot 9 n. 's namidd. Op Zon- en FeestdagenVan 89 's voorin., van 13 en van 79 u. 's namidd. Het Postkantoor is geopend met inbegrip van Zon- en Feestdagen Van des voormiddags van 9VaUVs uur- namiddags 23 avonds 77'/s d i> 9Vs10 belde □paao. •anz- 33e Jpjrovinciale Straatweg van Zierikzee naar Zijpe. Wanneer men langs den Provincialen Straatweg per Diligence van'Zierikzee naar Zijpe .of omgekeerd rijdt, dan komt men vermoeid en versuft op de plaats zijner bestemming aan en. venvenscht het schokken en schom melen dat men op dien weg te verduren had. De ■klachten over de weiiaige zorg aan dien weg besteed izijn dan ook algemeen. Hoe verheugde dipt mij :dus -te; vernemen dat er eene commissie benoemd was om den toestand van dien weg te onderzoeken en daaromtrent rapportuittebrengen. Want nu f tochkéndemenmet regt j hopen dat de handen* aan dén. ploeg zouden, geslagen worden. Doch hoe deerlijk zag-ik mij -teleurgesteldtoen ik in het verslag der Provinciale Staten las dat genoemde oommissie dien -weg voor zeer voldoende en zeer goed had verklaard. Nu wist ik waarlijk nietwaarover ik mij meer moest verwonderen, over den middeneenwschen Straat weg of over de middeneeuwsche Commissie In den tijd dien wij beleven nu ieder zich beijvert om wegen te verbeteren spoorwegen aan te leggen en alle mid delen van vervoer gemakkelijker te makenin dezen tijd een weg te moeten berijden in het misdeelde Schouwen en Dniveland, welks bestrating reeds dag- teekent uit overoude tijden, dat is hinderlijk; maar nog heel wat hinderlijker is het dat eene commissie, die voorzeker niet uit bewoners van ons eiland was te zamengesteld over zulk een weg een guustig rapport durft uitbrengen. Langer nog zoude ik het stilzwijgen daarover hebben bewaard indien niet een ongeluk op dien weg voor- je vallen tot openlijk spreken dwong. Om het schokken en schommelen op dien straatweg te ontgaanhad men de aardebaan gekozen, in het duisterniet bemer kende dat (waarom weten we niet) er midden op die baan aardhoopen waren opgeworpen. Tengevolge daarvan stortte het rijtuig om en werden verscheidene reizigers gekneusd en gewond. Dat is reeds eenige maanden geleden geschied en nog is er niets aan ge daan Langer stilzwijgen zou nu misdadig worden daarom wensch ik de Leden van de Provinciale Staten van Zeeland aandachtig te maken op de noodzakelijkheid van het wegruimen dier aardhoopen, die bij avond èn voor voetgangers èn voor rijtuigen hoogst gevaarlijk zijnmaar tevens lien optewekken om hunne pogingen aantewenden tot verbetering van den eenigen weg die ons in verbinding brengt met de bootenwelke te Zijpe ons eiland aandoen. Wij ruimen gaarne voor bovenstaand artikel van den geachten inzender een plaats in aan het hoofd van ons bladopdat op de zaak de volle aandacht valle •die zij verdient. Wij weten niet of de Provinciale Staten soms meenen dat het -er voor Schouwen en Duivelend zoo net niet op aankomtmaar laat ons dan althans niet zoo achterhoeksch zijn van in zulk oordeel te berusten. - Voorloopig neme ieder de waar schuwing .ter harte - om bij ay.emd. nietzonder licht den -Provincialen - weg te berijden -t hij is-er zijn leven niet zeker. (Heb.) ery V O St Een Troonrede en een Boodschap. ■Maandag 5 Dec. opende de koning van Italië de zitting van het parlement met eene troonrededie zooals de telegraaf er bij meldde, uitbundig werd toe gejuicht. 'tWas dan ook een mooie rede. //Nu Home de hoofdstad is geworden van het rijk zoo luidde het//heb ik mijne belofte vervuld, het gebouw vol tooid waarvan mijn vader 25 jaren geleden het fon dament heeft gelegd. Italië is vrij de gewenschte éénheid hebben wij verkregenhet zal nu maar van ons afhangen,'het groot en gelukkig te .maken. Terwijl wij z$>o de herleving van het ééne Italië vieren woedt tusschen twee met roem bedekte volkerenvertegen woordigers van de moderne beschaving een' vreeselijke 6trijd. Wij die nog kort geleden met Frankrijk en Pruissen traktaten hadden gesloten die een' weldadigen invloed uitoefendenwaren verplicht een strenge neu traliteit ih acht te nemen.. Ook mochten wij niet er toe meewerken den brand nog verder om zich heen te doen grijpen en steeds koesterden wij den wensch een -onpartijdig woord te kunnen spreken. Wij zullen voortdurend dezen plicht der humaniteit en der vriendschap blijven vervullen en geene moeite sparen om een' oorlog te doen eindigendie nooit had moeten uitbreken tusschen twee natiën wier groot heid voor dè beschaving even noodzakelijk isenz. Natuurlijk is het einde van dezezooals van elke troonredegeld. Op denzelfden dag zond de president der Vereenigde Staten een boodschap naar het congres. //America," zoo ;'hept hetdaarin bemoeit zich niet met den Europeschen oorlog. Het denkt niet aan interventie. Het bewijst aan de burgers van beide Staten vriendendiensten. Zoo noodig zal het alles doèn wat in zijn vermogen is om de vrede te bevorderen. De opstand op Cuba duurt voort. De Alabamakwestie is nog niet uitgemaakt enz. tot ten slotte de minister van finautien de geheele boodschap eindigt met de mededeeling dat de Unie dit jaar 101 millioen dollars van zijne schuld heeft kunnen aflossen en daarmee 't volgende jaar voort zal gaan. Beide staatsstukken dragen hun naam met eere. 't Eerste is in waarheid een Troonredeeen speech afgevuurd door een vorstdie gedoscht in 't rijk ge borduurd gewaad zich een oogenblik verbeeldtof doet alsof hij 't zich verbeeldtdat hij de kampioen is van waarheidvrijheidbeschaving - een ridder .die ..poseert en, tegelijk .een paar van 'die.bekende veel kleurige luchtballons laat opgaan dié zoo prachtig opstijgen en 'toog verrukken totdat ze eensklaps uit eenspatten en den een' of ander goeien rekenaar doen getuigen dat zulke vodden geld kosten. Daartegen over staat cle eenvoudige boodschap. Wij denken aan een man in burgerldéedingmisschien niet eens in eeu rokeen dienaar van den staatwien het volk de taak heeft opgedragen zijne belangen te behartigen en die nu rekenschap komt afleggen. En zoo'n reke ning en 'verantwoording is een zaak, naar hij meent, geen idylle en kortaf komt hij achtereenvolgens met de stukkendie in orde zijn en wijst de posten aan om te sluiten met de geruststellende verklaring dat er geld over is. In de troonrede is het de vorst die spreekt van ik en van mij. Ik heb vervuld - door ons zal Italië groot gemaakt worden, 'tls onze wensch etc. Maar wanneer nu onze wensch eens in strijd was met den wensch des volks dat gebeuren kanzooals Victor Emanuel wel weet - wat dan IkWij - onwille keurig kwam de gedachte bij ons op of misschien zoo'n parlement vergadert om een bulletin aan te hooren van den lichaams- en zielstoestand van Z. M. America - zoo zegt de boodschapper - wil wenscht. De dienaar van het volk spreekt en hij heeft eenvoudig te verkondigen wat zijns inziens de volks- wensch is. Maar wat ten slotte 't grootste verschil uitmaakt tusschen deze beide openingsredevoeringen' - 't is 't gebrek aan waarheid in de troonrede de naakte waarheid in de boodschap. Dit laatste behoeft geen betoog. Wat we hier vinden zijn eenvoudig feiten, cijfers. Feiten niet aangekleed met troonrede-liuma- niteit en koninklijk-oratorische civilisatie-liefde maar naakt - cijfers niet gegroepeerd maar volgens Hartjes onder mekaar. Gebrek aan waarheid in de Troonrede, Italië is vrij zou niemand bij die woorden gedacht hebben aan de jongste drukpersvervolging? of bestaat de vrijheid van Italië eenvoudig in 't beheerscht worden door Victor Emanuel, Van ons hangt het af Italië groot en cjélukkig te maken - Zoo Wij zijn aan Frankrijk en Pruissen verbonden door traktaten die een "WelcifLClig'erSL invloedWeldadig dat is waar - Lombardye VenetieHome, 'tzijn eigenlijk weldaden. „luist door die herinnering aan die weldadige traktaten zijn wij verplicht neutraal te blijven F Hoe gelukkig dat juist nu .dié verplichting gevoeld, wordt, nu-de Spaansche banier; inhet gansche. schiereiland, wappert,en bij een oorlog niets met neutraliteit alles te winnen is. „De strijd, had nooit moeten uitbreken lioe gelukkig wederom dat die vrees voor den strijd den ridderlijken vorst niet eer heeft bevangen hoe gelukkig voor Italië dat niet wat v roeger de wensch om een onpartijdig woord te spreken den koning belet heeft zijne soldaten naar de Krim en Montebelli en Venetie te zenden. //Wij zullen voortgaan de plichten der humaniteit te vervullen." Voortgaan nam. zoolang dat nuttig, noodig en voordeelig is. Humaniteit, beschavingvriendschap - Als in 't jaar 1870 zulke woor den door de troonzalen weerklinken, als we nu nog eens moeten hooren dat deze beginselen de leiden de beginselen der politiek - der politiek NB. - zijn, dan is 'ton? onwil lekeurig of we onder den troonzetel den satanische n lach hooren van den ouden Mefistofeles, die straks als cle zaal leeg is plaats zal nemen op den koninklijken troon en zijn bekende woord zal doen hooren Hab) meine Freudedran. Zou de hoflucht zoo gezond wezen voor zoo'n Melitofe- lische natuur Dan zou 't ook voor Italië misschien zoo kwaad niet wezen om het ventilatie-systeem van 't Witte Pluis in Washington eens te proberen. 13 ij zonderheden. Omtrent den uitval uit Parijs deelen we 't volgende Heeds lang had men een' ernstiger», uitval-verwacht. Alles was voorbereid. Bij decreet was het aan de bladendie in Parijs verschenen verboden eenige an- dére mededeeling over de bewegingen der troepen te doen dan die ze van de regering zouden ontvangen. De. offensieve .beweging begon den 28 November des avonds'met'"'eene vreeselijke kanonade uit het geschut van het fort Gennevilliers. Het geschutvuur zweeg den ganschen nacht niet. Vroeg in den morgeit .van den 29 rukten daarop de Fransche troepen tegen de verschansingen opwelke bij Buzenval en de hoogten van Do is preau zijn aangelegd. Tegelijkertijd viel generaal Vinoy zuidwaarts 1' Hay en liet spoorweg station Choisg le ïtoi aan. Het gelukte hem doorte- dringen tot de eerste vijandelijke linie maar kreeg toen bevel stand te houden daar'het niet in de bedoeling van den opperbevelhebber lag de voorwaartsche be weging nog verder uittestrekken. Den 30 had de hoofd aanval plaats. Met een groot aantal troepen (men schat ze op 100000 mail) trachtte-Trochu de Pruissen- uit hunne stellingen bij de Marne te verjagen den ijzeren gordel te verbreken, waarin Parijs als geboeid is en de hand te reiken aan de Loire-armee. Een oogen blik scheen dit plan te zullen - gelukken. De dorpen Charapigny en Brie werden bezetmaar de verdediging was krachtig genoeg geweest om de uitvallers den ganschen dag bezig te houden. Tegen den nacht ein digde liet gevecht. Den volgenden morgen waren door de Duitschers alle maatregelen genomen om het geluk weer aan hunne vanen te verbinden. Zij maakten vroeg reeds eene aanvallende beweging. De eerste Wurtem- bergsche .brigade, vereenigde zich met het tweede armee corps der Pruissen en 24e divisie der Saksers en veroverde na een woedenden aanval des morgens te 7 ure- de verloren positie. Drie uren later had Trochu zijne troepen weder verzameld. Beide partijen begrepen dat van het bezit der beide dorpen veel misschien alles zou afhangen. De Fransche bevelhebber beval den aanval en bracht steeds nieuwe troepen in hét ge vecht. Maar ook de Duitschers kregen versterking. Plet 12 Pruisische armee-corps rukte aan. Acht uren reeds woedde de strijd op deze kleine plek gronds. Elke aanval der Franschèh werd afgeslagen. Nog eenmaal klonk het sigmaal. Op nieuw werden hunne batailions gedecimeerd. Nu voor het laatst. Met de bajonet op 't geweer verlieten de Pruissen hunne stel lingen en rukten.met den stormpas voort. Niets kon hen weerstaan." Weldra waren twee opgeworpen batte rijen in hunne machtelf stukken geschut werden genomen en in wilde vlucht trokken de Fransche krijgers onder de bescherming hunner forten weder binnen hunne liniën. Uit het hoofdkwartier van den kroonprins van Saksen schrijft een correspondent van Daily-News, dat uit velerlei teekenen blijktdat het begin van het einde reeds gekomen is. Drie dagen voor de capitulatie van Metz kregen de leveranciers van het leger bevel zich gereed te houden om op de eerste aanvraag voorraad in de stad ts brengen. Dit zelfde bevel is dezer dag-en weder aan de leveranciers gezonden. Gisteren avond kregen zij een telegram höiid'ehde aanschrijving om hunne magazijnen zoo te voorzien dat zij ook aan buitengewone eischen zouden kunnen voldoen. Het bevel was dringend en veroorzaakte overal groote be weging: Ook onder de cavallerie-corgseii merkt men iets buitengewoons op. Alle troepenafdeeliïigen van dit .wapen hebben bevel gekregen zich voor 16 dagen van levensmiddelen te voorzien. De voorraaddie ge woonlijk op marscli wordt meegenomen is berekend voor drie dagen. De vermeerderde hoeveelheid' is noodig met het oog op het verwachte gebrek aan four rage iu Parijs. Omtrent de verrassing van de Pruissische bezetting van Chaüllon door de Garibaldianen wordt uit Mom bard het volgende gemeld Des avonds te 6 ure rukte Bicciotti van hier naar Chatillön op waar hij des morgens te 5 uur aankwam. Eerst ging een zekere kapitein Bichard uit Savoye over de Seine en doodde den Pruissisclien schild wacht. Daarop drong de geheele troep in stilte het dorp. binnen. Eensklaps ontmoette zij eene Pruissische patrouille, die met de bajonet werd afgemaakt. Vijftig van de zestig Pruissen werden gedood. Daarop drongen wij in het hotel Cóte d'Or en openden een levendig geweervuur. In het hotel hadden zich de Pruissische officieren met meubels verschanst. Wij moesten elke deur met geweld openen. Eindelijk na een half uur kregen wij de officieren drie in getal in onze handen. Daarna tastten we straat voor straat en huis voor huis aan. Te twaalf ure was alles gedaan. De Alpen jagers maakten 143 gevangenen en doodden 150 man, waaronder een overste. Ongeveer 80 geweren, 13 sabels en even zooveel revolvers, 40 lansen, 40 paarden en een vaandel vielen in onze handen. Wij hadden slechts ééueu doode en twee gewonden. Bicciotti heeft reeds alle maatregelen genomen voor eene nieuwe verrassing." We weten intusschen dat generaal v. Werder de achterhoede van liet Garibaldiaansche korps in de pan heeft gehakt. IVTvincb-ön 9 6 December. De briefdien de koning van Beieren aan den koning van Saksen heeft geschreven betreffende het verleenen van den titel van keizer aan koning Wilhelm luidt als volgt z/Allerdoorluchtigste en allermachtigste Vorst,dier- bare Broeder en Neef! z/De door den Pruisischen heldenkonitfg| zegevierend aangevoerde Duitsclie stammen sedert eeuwen saam verbonden door taal en zeden door wetenschap en kunstmogen zich thans ook in een wapen verb roe- dering verheugen die schitterend doet zien hoe groot de macht van het Vereenigde Duitscliland is. Geleid door het verlangen om naar mate mijner krachten mede te werken tot een nieuwen vorm van Duitsch- lands eenheidben ikmet het oog hierop-, oogen- blikkelijk .met -de kanselarij van den Noord- Duitschen Bond in onderhandeling gestreden die dezer dagen te Versailles ten einde is gebracht. z/Ik wend mij derhalve tot de Duitsclie vorsten en in 'tbijzonder tot Uwe Majesteit, om gezamenlijk den koning van Pruissen voor te stellendat aan het bonclspresidium de titel van Duitsch keizer verbonden zal worden. z/Het is mij eene verhevene gedachte dat ik door mijne positie in Duitschland en door de geschiedenis mijns landsmij geroepen kan voelen den eersten stap te doen tot. krooning van het gebouw der Duitsclie eenheid, en ik koester de hoop, dat Uwe-Koninklijke Majesteit mijn voorstel vriendschappelijk zal onder steunen. //Uwe Koninklijke Majesteit verzoekendeeven als de overige verbonden Vorsten en vrije stedenom mij welwillend hunne meening nopens deze zaak ken baar te maken ben ikmet betuiging mijner hoog achting en vriendschap //Van Uwe Koninklijke Majesteit de vriendschap pelijke Broeder en Neef, //lodf/wijk. Op 7 December, 's namiddags 4 uur, over- I leed na een langdurig en dikwerf smartelijk j lijden op het huis de Paauw II. IC. H. Prinses jj I Frederik der Nederlanden, zuster, van den f 11'gemvoordigeii Koning van Pruisen. Dent lsten Februari 1808 geboren was H. K. li. I den 2lsten Mei 1825 gehuwd met Prins I I Frederik der Nederlanden, oom des Konings. I - De Tweede Kamer der Staten-Generaal is tegen a.v Din'gsdag f den! 13en dezer.'bijeengeroepen. De heeren Fock en Buocx'hebben hun mandaat töl de vorming van een nieuw ministerie- neergelegd. Wij vestigende aandacht op de aanstaande tweede openbare nutsvergaderingwaar ten K.yte zal op treden, ten Kate de dichter van de Scheppingde man, die, tehuis in de letterkunde van bijna alle lan den met uitnemenden takt van overal het schoonste bijeen te zamelen en met wondere gemakkelijkheid terug te geven weet iu Nederduitschen vorm. Denken we daarbij aan ten Kate's uitstekende bezielde voor dracht zoo hebben we alle reden om ons té verheugen bij het vooruitzicht van zoo edel genot en allen op te^ wekken om deze gelegenheid ,nict. ongebruikt voorbij te doen gaan. Dat toch' echte'poesie hier weerklank vindt, dit heeft nu twee jaren geleden het enthusiasme over van Beers geleerd. Wij meenen het publiek 'er opmerkzaam op te moeten makendat het tegenwoordig zaak ja bepaald voordeel wordt om lid van het Nut te worden. Wie met éene dame dezen winter de vier aangekondigde vergaderingen wil bijwonen (en zoo zullen er velen zijn) moet f 8 be talen. Wordt hij daarentegen lidzoo heeft hij voor 5 met eene dame vrij toegangtoegang tevens tot de volksvoordrachten ontvangt hij verder de door de maatschappij uitgegeven gesch ilten en. wat het meest? zegthij is lid van het Nutwat niet slechts ieder fatsoenlijk man, maar bovenal ieder die prijs stelt op volksontwikkelingzich een eer rekent. De Zierikzeesche Nieuwsbode schijnt het heel ergerlijk te vindendat de dochters der gravin van Vlaanderen princessen worden genoemd en laat op het bericht harer bevalling op schamperen toon volgen, dat er onlangs te St. Nicolaas een gezin van honger is omgekomenals of de gravin van Vlaanderen dat

Zierikzeesche Courant | 1870 | | pagina 1