sl No. 94. WOENSDAG 23 NOVEMBER 1870. BUITENLAND. BINNENLAND. ZIERIKZEESCHE (OlIIUT. Verschijnt op WOENSDAG en ZATERDAG PRIJS der ADVERTENTIE N. 10 Cents per Regel. De Inzending kan geschieden uiterlijk tot Dinsdag en Vrijdag morgen 11 ure. ABONNEMENTS-PRIJS. Per drie maanden f 1,Franco per Post f 1,25. Het Telegraafkantoor is geopend van 1 October tot 31 Maart: Op Werkdagen Van 8 u. 's voormidd. tot 9 u. 'snamidd. Op Zom en Feestdagen; Van 89 's voorin., van 13 en van 79 u. 'snamidd. Het Postkantoor is geopend met inbegrip van Zon- en Feestdagen Van des voormiddags van O'/sHVb Ulir» namiddags 23 avonds 77Vs 9 Va10 KAMERNIETTWS daternogaltijdlnietis. De ministerieele crisis is nog geheel in denzelfden toestandzij duurt nu reeds vier weken. Al leen aan den heer de Waal is het ontslag gegeven en de heer Broxmin. van marineis ad interim met zijne portefeuille belast. Het bericht van de Middelburger Ct. omtrent prof. Opzoomer's optreden als minister wordt van onderscheiden kanten tegengesproken. De heer van Reenen was met de samenstelling van een, ministerie belastmaar is volgens het Handelsblad niet geslaagdwaarop de taak aan den heer Fock werd opgedragen. Anders weer meent het Vaderland het te wetenhetwelk meedeeltdat de heer van Reenen een conferentie gehad heeft met den heer Pijnappel. Gemeenteraad. Van het verhandelde in den Gemeenteraad op 11. Zat. 19 Nov. stippen wij het voornaamste aan. Af wezig waren mr. Fokker mr. Moolenburgli en de lieer Labrijn. Eenige brieven van Ged. Staten ter goed keuring van vroegere raadsbesluiten werden voor ken nisgeving aangenomen. Volgens den Voorzitter heeft de verkoop van boomen waartoe in een vorige zitting besloten was, opgebracht ƒ289,10. Eene uitgebreide discussie over de vraag of de koninklijke goedkeuring noodig is voor de voortdurende heffing van opcenten op de personeele belasting zullen we onzen lezers schenkenEen voorstel van B. en Weth. waarmee zich tie ter adviseering hieromtrent benoemde commissie vereenigdeom nam. ook die voorstellingen aan de belasting te onderwerpen welke onder den naam van Cafe Chani'ant gegeven worden, speciaal in zalen wordt aan genomen. Goedgekeurd worden 1° de rekening over 1809 van het R. Kath. armbestuur, (ontv.3816,42, uitg. ƒ4141,68, nadeelig saldo 325,24) en 2° die van het Burgerl. armbestuur (ontv. ƒ12209,75 uitg. ƒ12052,69 goed slot 157,06). Een voorstel van B. en Weth. om een werktafel te doen maken voor de scheikundige lessen aan de hoogere burgerschool welker kosten geraamd waren opƒ174,5 0 wordt op voorstel van den heer van der Grijp aangehouden tot Januari indien nam. dan het getal leerlingen voor de practische oefeningen grooter is. Aan de stoomkanonneerboot wordt op verzoek het brandspuithuisje gratis afgestaan tot het bergen van victualie. Na de benoeming van een paar commissies wordt de zitting gesloten. Algemeen Overzicht. Omtrent de Turksch-Russiscbe kwestie kunnen we onzen lezers het volgende mededeelen: Italië heeft geweigerd om gezamenlijk met Oosten rijk en Engeland ééne nota naar Petersburg te zenden, en wenscht dat iedere mogendheid afzonderlijk pro- testere tegen het verbreken der traktaten. Het is daardoor in de gelegenheid aan zijne protesterende nota het karakter van een vriendscliappelijkeu raad te geven en schijnt dus in geen geval genegen om nog eens weder als in 1855 de wapenen op te vatten tegen Rusland ten behoeve van Turkije. Trouwens in 1855 had Italië de hulp van Engeland en vooral van Frankrijk noodig tegen Oostenrijk. Nu zou het bij een oorlog niets kunnen winnen en een traktaat is natuurlijk maar een stuk papier. Oorlogzuchtiger is de stemming in Hongarije en Oostenrijk. Van af 1848, toen Rus- land's leger de opgestane Hongaren ten onder bracht ten behoeve van Oostenrijk, haat de Magyaar den Rus met een gloeienden haat. De oorlog tegen Rusland zou daarom bepaald populair zijn en de president minister Andrassg laat zich alles behalve vredelievend uit. De Hongaarsche pers volgt dit voorbeeld na. De Pesther Lloyd b. v. een blad, dat algemeen voor een orgaan van den handelsstand gehouden wordt en daarom zeer zelden den oorlog predikt schrijft: //Zoo diep zijn wij nog niet gezonken, dat wij ons zoo maar door Rusland een slag in 't gezicht zullen laten geven. Het is te hopendat de heeren in Weenen het rechte woord mogen vinden mannelijk en kloek om krachtig den russischen overmoed te breidelen en zij kunnen overtuigd zijn, dat hunne woorden niet alleen weerklank zullen vinden in ons land maar zich ook armen genoeg zullen verheffen om die woorden wat kracht bij te zetten." Ook de Pesti Naplo wil dat vóór alle dingen eene politiek worde gevolgd, die de monarchie zal bewaren voor vernederingen. Zelfs het vreedzaamste der bladen Hon meent dat men zulke dingen niet kalm kan aanzien. Niet te verwonderen zou het zijn wanneer de Oostenrijksche diplomaten deze gelegenheid aangrepen om den naijver tusschen Hongarije en Oostenrijk uit te blusschen door aan den volkswensch oorlog met Rusland gehoor te geven. Niet minder sterk spreekt zich de openbare meening uit in De bladen spreken onophoudelijk van rechtsschennis woordbreukwillekeur, en onbeschaamdheid. De nota van lord Granville draagt de algemeene goedkeuring weg. Brit- tanje mag niet toestaan zoo spreekt men Granville nadat ééne mogendheid zich het recht aanmatige verdragen te verbreken. Heeft Rusland dat recht voor een enkel artikel dan kan het morgen alle andere opzeggen en keeren wij terug tot de tijden van het vuistrecht. En wanneer dat zoo is dan zal John Buil toonendat zijne vuisten ook nog sterk genoeg zijn om zich wat ruimte te maken en zich de vrijheid ver oorloven een woordje mee te spreken. In een correspon dentie artikel uit Londen aan de Köln. Zeitung wordt ronduit gezegd, dat in den eersten tijd diplomatieke notas gewisseld zullen wordenmaar datwanneer geen middel gevonden wordt om Rusland te overtui gen van het onrechtmatige zijner eischen, noch Glad stone, noch Bright invloed genoeg zullen hebben om te verhinderen, dat Engeland zijn geschut richte op elk russisch oorlogschip dat het waagt in de zwarte Zee te verschijnen. De groote vraag blijft echter steeds wat Pruissen zal doen. Tot. Hit toe heeft Bismarck zich naar liet schijnt, niet over de zaak Uitgelaten. Alge meen eoliter zijn de Duitsche bladen zeer vredelievend, 't Is dan trouwens ook wat veel gevergd dat ook de last van ceu Russischen oorlog op de schouders van het Duitsche volk zou worden gelegd. Ruslartd's houding is onverdedigbaar, zoo roept men, de mogend heden moesten eigenlijk tusschen beide komen, Hiaat zij zullen "t niet doen. Waarom niet? Niets te winnen I Ziet daar 't beginsel en de moraal. Intussclien wapent zich Turkije en daar vooral is een hoop brandstof bijeengehoopt die een enkele vonk in lichtelaaie vlam kan zetten. Of de brand voorkomen zal worden Op dit oogenblik is er niemand, die ons een bepaald antwoord op deze vraag kan geven. Wij voor ons vreezen zeer. Bij/:oiiderhedeii. Versa illes 9 18 Nov. Scheen voor een oogenblik de krijgskans te zullen keeren ten gunste van Frankrijkde dagendie er verloopen zijn nadat generaal Aurelles de Pruissen uit Orleans heeft ge dreven hebben getoonddat de door de Duitschers geledene nederlaag geen invloed op hunne verdere operatien heeft gehad. Na zich een goed eind wegs op Toury teruggetrokken te hebben heeft generaal v. d. Tann zich vereenigd met het vrij talrijke corps van den groothertog van Mecklenburg en heeft deze lieden den vijand langs de gansche linie teruggedreven Dreux hernomen en een groot aantal gevangenen ge maakt. Men verwacht spoedig een' beslissenden slag. Keratry schijnt voornemens met ongeveer 30,000 man zich met het Loire-leger te vereenigen. De Pruissen hebben hunne maatregelen genomen om ook dit leger corps te onderscheppen. Van Pruissischgezinde zijde wordt aan de Augsb. Zeitung geschreven dat Garibaldi's toestand onhoud baar is en hij waarschijnlijk spoedig over de Zwit- sersche grenzen zal worden gedreven. Straatsbrirg' 9 17 Nov. Men heeft hier een geheim werfbureau voor franc-tireurs ontdekt. Onder het volk worden allerlei zonderlinge verhalen verspreid om den gezonken moed op te wekken en de hoop op eindelijke zegepraal der Frauschen levendig te houden. Zoo verhaalt men dat de koning van Pruissen in Versailles een merkwaardigen droom zou hebben gehad. Hij zag drie zakken. De eene was vol bloed, de andere vol water, de derde ledig. De zak met bloed voorspelde de totale vernietiging der Duitsche legers, de zak met water had betrekking op de tranen die het Duitsche volk over die nederlaag zoude vergieten, de ledige zak moest aanduiden, dat de Koning met ledige handen naar zijn land zou terugkeeren. Een ander verhaal luidtdat een Turco eene witte gedaante zou hebben gezien, die hem voor spelde dat hij binnen vier dagen sterven zoumaar de Pruissen binnen veertig dagen uit Frankrijk ver dreven zouden worden. Men begrijpt dat door zulke vertelseltjes de haat tegen Duitschland steeds levendig wordt gehouden. Bij de gisteren gehouden herstemming voor eert gemachtigde in liet kiescollege der Hérv. gemeente alhier tusschen de heeren A. Tujjtel en O. L» Kloëk zijn 434 stemmen uitgebrachtwaarvan op den heer TüijtèL 258 eii op den lieer Kloek 176. De eëi'ste is dus gekozen. Bruinisse 20 Nov. lieden deed ds. NoomeïL, alhier zijne intrede met 1 Kon. 9:16. Ds. Vos van Goesbevestigde hem met 2 Tim. 2:3. Het kerkgebouw was voor de hoorders te klein in weerwil dat ook irt de drie andere kerken dezer gemeente ge predikt werd. Algemeen heeft het de aandacht der ingezetenen getrokken en bij velen een ongunstigen indruk gemaaktdat beide predikanten ^geen enkel woord hebben gerept van den overleden predikant de Vos die gedurende een tijdvak van 46 jaren de algemeene achting en liefde der ingezetenen bezat een man ;bij wien humaniteit en liefde tot den naaste geene klanken warenmaar feitenen die daarom steeds in de harten der ingezetenen zal herdacht worden. De nieuwe predikant is de 18e dezer gemeente sedert de reformatie in 1590. Mr. J. van Gennep prof. Kern prof. Quack F. J. Stieltjes en A. (J. Wertheim hebbeil zich tot eene commissie gevormd om den schrijver van den Max Havelaardie met vrouw en kinderen in zeer ongelukkige omstandigheden verkeertte gemoet te komenzoo mogelijk door het vormen van een fonds. Zij doen een beroep op de liefde die Multutali (d. i. die veel geleden heeft) verdient van elk Nederlander daar hij het was, die het eerst ons volksgeweten tegen over Iiïdic wakker schudde en de volksovertuiging deed geboren worden dat Indic naar recht en billijkheid behoort te worden geregeerd en dat geen koloniale politiek met de eer en het welzijn van Nederland ver- eenigbaar isdie niet de belangen van moederland en kolonie weet te doen samentreffen. Ze richten zich tot allen van wat godsdienstpolitieke beginse len kunne, leeftijd, rang of stand, die door de lezing van den Max Havelaar sympathie hebben leeren voelen voor Indie en zijn millioenen goedaardige en nijvere bewoners. Naar men verneemt heeft de heer Jansen te Delftna de afwijzende beschikking door hem ont vangen op zijn adres aan den minister van financien waarbij hij verzocht dat hem eenig vooruitzicht werd geopend op staatssubsidie na Mei 1872 voor een op te richten stoomvaart van Vlissingen op de Atlantische havens van Noord-Amerika zich thans tot de Tweede. Kamer gewend met verzoek dat deze mi het initiatiet neme in die zoo gewichtige zaak, ^Vilei-lei. mm» ''heeffcl chafï ïu is uit dart ischc king ti bijl \laui >urg reerl ischc uit ing- enze' ;stert: teil-, i in' arnii: ti fcél Eenige excentrieke damesmaar op wier zeden niets te zeggen valthadden te Chicago eene vereeni- ging tot stand gebrachtwelke zich ten doel stelde nde-l leer1 orstl dit! ;zer i op en-jk Bij 1 ren A jen n I vat M °1" !i|| ng i| lit. I ;en iet ;l ral I rel in et te ;ii n .r> Ti Ifl 9$ "I ï- a n e ie e t,J 3 zö i'! n. e. et ij' y ;e =>f «tt 11 sh- l* e iR' s in FEUILLETON. VOLKSLETTERKUNDE. Van kwaad tot erger. Vervolg van ons vorig nummer. III. In de gevangenis. Toen vrolijk en uitgelaten nu somber en mokkend toen vrij om te gaan en te komennu onafscheidelijk verbonden aan den veldwachter die hem vergezelde toen zijn best doende om het aan iedereen te laten zien hoeveel pleizier hij wel hadnu te vergeefs zich trachtende te onttrekken aan de nieuwsgierige blikken der menigte. Want een misdadiger die vervoerd wordt schijnt een schouwspel te wezen dat een bijzondere aantrekkelijkheid bezitde liefde voor het schandaal voor het ergerlijkevoor het misdadige schijnt bij ons volk nog zoo diep gewortelddat men er als 't ware op aast, als er het een of ander van dien aard voor valt. //Wat is er te doen?" zoo vraagt de een aan den ander. //Er wordt er een opgebracht" zoo klinkt het antwoord dat nauwelijks gegeven is of aan alle kanten uit straten en stegen stroomt de massa toe om het te aanschouwenom er zooveel mogelijk van te hooren en te zienom den ongelukkige die van po- litie-agenten omringd zijn weg vervolgt, onbeschaamd aan te staren en menigmaal maar voorloopig te von nissen en te veroordeelen. 'tls schande dat dat ge beurt en vrij wat beter was het den blik af te wenden vrij wat beter was het vonnissen en veroordeelen aan de daartoe bevoegde rechterlijke macht over te laten vrij wat beter was het niet zoo nieuwsgierig te vragen en te vorschen naar alle omstaudighedeumaar liever het zich zelf te herinneren die staat zie toe dat hij niet valledie zich aan een ander spiegeltspiegelt zich zacht. Van een groote hoop nieuwsgierigen vergezeld kwam Jakob dan aan de gevangenis de cipier opende de zware deur liet Jakob met den hem vergezellen den gerechtsdienaar binnen en zoo bevond hij zich dan in het verblijf der ellende waar het binnenkomen dikwijls gemakkelijkhet uitgaan altijd zoo moeilijk valt. Over dat alles dacht hij nu echter niet ja ik geloof, als het hem was gevraagd dat hij bezwaar lijk had kunnen zeggen waar zijn gedachten waren het was hem alles nog een roeseen droom hij had kunnen twijfelen of hij het werkelijk was die daar gevankelijk werd binnengebrachthij had kunnen meenen dat het niets was dan een benauwde droom waarin zijne verbeelding hem booze parten speelde. Als hij aan iets dacht dan was het daaraan hoe hij zich wreken zou op zijne makkers, die hem lafhartig hadden in den steek gelaten, dan was het hoe hij hun schuld zooveel mogelijk zou kunnen verzwaren. Als iets hem bezig hield dan was het een blik in de toe komst waarin hij weder vrij wezen en het zijn vroegere vrienden toonen zou dat hij een man was die zelf plannen wist te beramen waarvan de uitslag zeker goed was en niet meer de jongen dien zij konden gebruiken om hun streken te bedekken en er zelf goed af te komen. En bij dat alles kwam niet bij hem op het beeld der ouderlijke woning, die hij nu verruild had met het verblijf der schandeniet de herinnering aan zijne ouders wien hij lichtzinnig en baldadig de eerkroon had van het hoofd geruktarme arme Jakob Zelfs nu nog herleefden niet in hem de waarschuwin gen zijns Vaders de beden zijner Moeder die beiden nog onbekend waren met het lot van hun afgedoold maar toch geliefd of misschien juist daarom dubbel dierbaar kind armediep beklagenswaardige Jakob z/Uw naani" zoo wordt hem gevraagd en Jakob schrikt op uit zijn gepeinzen want hij iszonder dat hij er acht op sloeg waarheen hij geleid werd in het kantoor van den directeur der gevangenis ge komen waar eenige onbekende gezichten hem aanzien waar hem zijn naamwoonplaatsleeftijdberoep worden afgevraagd waar hij nog eenmaal de toedracht der zaak verhalen moet waar zijn signalement wordt opgenomenwaar er wordt onderzocht wat hij bij zich heeft en het omioodige hem wordt afgevraagd, van waar hij weder wordt weggebracht om voorloopig afgezonderd te worden opgesloten. Zoo was hij dan nu voor het eerst na het plegen der misdaad alleen, alleen met God en met zijn eigen gedachten. Het kleine vertrek waarin hij zich nu bevond, voorzien van het aller-allenioodigste en van niets meer dan dat, waarheen bijkans geen enkel gerucht der buitenwereld doordrong, waar hij niets vernam dan alleen van tijd tot tijd den eentoonigen, dof klinkenden stap des be waarders die op gangen en portalen de ronde deed het stemde hem neen hij wist zelf niet hoe. Zijn gemoed scheen weeker te worden tot nog toe was hij oiider menschen geweest, had hij menschelijke ge zichten gezien, menschelijke stemmen gehoord maar nu, dat alleen zijit het benauwt, het beangstigt hem hij zou wel willen roepenmaar hij is bevreesd het geluid van zijn eigen stem te zullen vernemendaar is het hem of hem uit het hart iets naar boven be gint te komen het stokt hem in de keeldaar valt er een traaner rollen er meerderehij kan zich niet langer bedwingenmet het hoofd op zijn zitbank geleund barst hij in schreijen lo> arme Jakob wie zou u niet beklagen wie zou niet een woord van meelij van deernis voor u in uwen rampzaligen toe stand over hebben. Jakob was niet //buiten toegang" geplaatst dat wil zeggen dat het niet verboden was dat deze of gene hem kwam bezoeken. Nog niet heel lang dan ook had hij in eenzaamheid doorgebracht of de deur zijner cel werd geopend en er trad iemand binnen een heer dien hij niet kende maar van wien hij in den loop van het gesprek vernam dat het zijn werk was voor de geestelijke behoeften der gevangenen te zorgen. Jakob had hem nauwelijks zien binnenkomen of hij nam weder het norsche ontevreden onver schillige voorkomen aan dat hij vroeger had. Hij gaf zijn bezoeker ter nauwernood antwoord en wat hij nog zeide kwam er op zulk een bar seleen toon uit dat menig ander van een voortzetting van het gesprek zou afgeschrikt zijn. Wordt vervolgd.

Zierikzeesche Courant | 1870 | | pagina 1