No. 92. WOENSDAG 16 NOVEMBER 1870. Koloniale Politiek? BUITENLAND. BINNENLAND. ZIERIKZEESCHE COIIRAIT. Verschijnt o p WOENSDAG en ZATEEDA G PRIJS der ADVERTENT IËN. 10 Cents per Regel. De Inzending kan geschieden uiterlijk tot Dinsdag en Vrijdag morgen 11 ure. ABONNEMENT S-P R, IJ S. Per d r i e .maanden f 1,Franco [per Post f 1,25. Het Telegraafkantoor is geopend van 1 October tot 31 MaartOp Werkdagen Van 8 u. 's voormidd. tot 9 u. 's naniidd. Op Zon- en FeestdagenVan 89 's voorm.van 13 en van 79 u. 's namidd. Het Postkantoor is geopend met inbegrip van Zon- en Feestdagen Van des voormiddags van 9Vsll1/» "nr. namiddags 23 avonds 77'/s 9Vs—10 KAMERNIEUWS. In de zitting van de Eerste Kamer op 11. Vrijdag is Hoofdstuk Ider Indische begrooting uitgaven in Nederland aangenomen met 19 tegen 12 stemmen. Hoofdstuk IIuitgaven in Indie waarin het gewij zigd Preanger-stelsel is opgenomenwerd verworpen met 17 tegen 16 stemmen. De middelen in Nederland werden aangenomen met 23 tegen 10 stemmen en de middelen in Indië werden mede verworpen inèt.; 17 tegen 16 stemmen. De Kamer is hierop tot nadere bijeenroeping gescheiden. Transactie of Beginselloosheid? Opmerkelijk is hethoe in betrekkelijk korten tijd liet oordeel over den Javaan gewijzigd is. Vroeger was hij lui en vadzig wérkte hij niet meer dan juist noodig was om niet van honger omtekomen waren al zijne behoeften bevredigd wanneer hij maar wat rijst had en een vischje. Overigens bekommerde hij zich om niets. Langzamerhand heeft zich de overtuiging gevestigd dat het volk, 't welk eenmaal de reuzenwerken schiep waarvan Gram in zijn Madjapahit ons verhaalt, ook nu. nog wel werken wilwanneer de prikkel om te werken maar bestaat dat b. v. de wetenschapdat ook hij van den bodem van zijn vaderland een gedeelte in eigendom kan verkrijgen hem een spoorslag zal zijn om zich meer dan vroeger toe te leggen op de be bouwing van den grond. Vroeger was hij geheel ongeschikt om zich verstandelijk te ontwikkelen totdat men in den laatsten tijd al meer begon in te zien, dat gebrek aan ontwikkeling even goed 't gevolg kan zijn van voortdurende onderdrukking, van gebrek aan middelen om zich te verhellen als van gebrek aan aanleg. Naarmate deze overtuiging veld won, moest ook de aandacht meer gevestigd worden op het on derwijs van den inlander, kon men zich minder ont trekken aan de beantwoording der vraagwat er te dezen opzichte door het Nederlandsche gouvernement was verricht. En dat was bitter, bitter weinig. De Oost-Indische Compagnie deed niets. Natuurlijk, liaar systeem was eenvoudig te halen wat er te halen viel. Na haren val scheen het een oogenblikdat er ver andering zou komen en verbetering. Daendels decre teerde in 1808: 7/Voor het onderwijs van de jeugd en het oprichten van scholen zal door regenten gezorgd moeten worden," en op voordracht van Com missarissen generaal werd in 1818 het besluit afge kondigd „T)e regeering maakt de noodige verordeningen omtrent de scholen der inlanders. Zij geeft aan de inlanders gelegenheid om op de Nederlandsche scholen onderwezen te worden enz." Maar alles bleef bij de creten en verordeningen. En toen in het tiental jaren tussclien 1830 en 1840 de Nederlandsche schatkist leeg was en men in het Cultuurstelsel de perspomp gevonden had, waardoor Java kon worden uitgezogen ten voordeele van Nederlandtoen de eenvoudige vraag wasproducten, veel producten, tot remises voor de Europesche markt, toen was men van de overbo- FEUILLETON. VOLKSLETTERKUNDE. "Van kwaad tot erger. Vervolg van ons vorig nummer. II. Op de Kermis te 1) Jakob was dan ook te kermis gegaan. Zooals we gezien hebben had hij het laatste gelddat zijn ouders in huis haddenmachtig weten te worden en vol op gewondenheid zich bij zijn zoogenaamde vrienden ge voegddie met hem liet plan ter feestviering beraamd hadden. Een plan, zeg ikmaar dien naam verdiende het eigenlijk niethet was niet meer dan een in een halven roes opgevat voornemen. In de herberg waar Jakob gewoonlijk met zijn vrienden zamenkwamwas door een hunner zoo ter loops over de kermis gesproken eerst was het onderwerp niet verder aangeroerd, maar toen er een paar borrels waren gedronkenwas de zaak weder op het tapijt gebrachten onder daverende toejuichingen werd er besloten, dat allen 's middags van de partij wezen zoudenieder zou zien wat geld bij elkander te brengenwie daar geen kans op zag werd door de meest vindingrijke de geslepen ste vernuften uit den troep het een of ander middel, het een al minder eerlijk dan het ander aan de liand gedaan er werd nog een glaasje op het aanstaande pleizier digheid van 't onderwijs zoo zeer overtuigd, dat op aanvragen van subsidies van ƒ240 en ƒ300 'sjaars voor onderwijzers te Krawang en Banjoemaas afwijzend werd beschiktomdat te Krawang „een onderwijzer niet noodig kon zijn" en ook //de noodzakelijkheid van zulke uitgaven niet was geilekenIntusschen deed zich spoedig die noodzakelijkheid gevoelen. Onder de Indische ambtenaren van lageren rang waren er //die geroepen werden tot het vervullen van zekere plichten, waartoe zekere bekwaamheden onontbeerlijk waren." Men zou dus onderwijs moeten geven aan hendie tot het ambtelijke leven geroepen konden worden. (Volksonderwijs daaraan dacht men niet). En dus verscheen eindelijk het Koninklijk besluit van 30 Sept. 1848, waarbij jaarlijks 25,000 gld. werd bestemd tot oprichting van scholen onder de Javanen //voornamelijk bestemd tot opleiding van inlandsclie ambtenaren." Over 't algemeen echter werkt men in Indie niet vlug, en zoo kwam het misschien dat eerst in 1852 de eerste en in 1866 (dus 14 jaar later) een tweede kweekschool geopend werd, terwijl in 1868 machtiging werd verleend tot het oprichten eener derde kweek school die er nog niet is. Onze ruimte gedoogt niet een eenigszins uitvoerig overzicht te geven van 'tgeen voor het onderwijs aan inlanders op Java ge daan is den weetgierigen verwijzen wij naar het //Rapport over dat onderwijs" 't vorige jaar uitgegeven. Alleen vermelden we dat in 1854 slechts 29 in 1866, 58 scholen op Java waren dat er ook nog in onzen tijd gebrek is aan alles aan onderwijzersleeshoeken kaarten schrijfbehoeften en al wat voor een goed onderwijs vereischt wordt. Het onderwijs door de dorpspriesters gegeven is geheel onvoldoende. Het bestaat in niets meer dan in het letter voor letter herhalen van 't geen de onderwijzer voorzegttot alle leerlingen het voorgezegde van buiten kennen. Het aantal leerlingen op de gouvernementsscholen bedraagt 5000 op eene bevolking van twaalf millioen zielen. De bevordering en uitbreiding van het onderwijs aan in landers ligt dunkt ons geheel op den wegdien de liberale partij wenscht te volgen. Onder de conser vatieve leden der Eerste en Tweede Kamerzijn ons te veel mannendie even als nu weder de heer mr. van der Lek de Clercq bij de begropting van Indie alles beoordeelen naar de winsten die 't afwerptdie even als eens Cato zijn beroemd Carthago moet ver woest zoo hun 't batig slot moet behouden maken tot het eeuwigdurend refrein, waarmede lnmne koloniale redevoeringen worden besloten, dan dat we niet zouden vreezen dat in hen nog de geest lieerschtdie eenmaal Mllietas Bousquet deed getuigen //dat door het geven van onderwijs de kiem zou worden gelegd van „te spoedige zedelijke ontwikkelingzeggete spoedige zedelijke ontwikkeling des inlanders welke uit zelfbehoud door ons vermeden behoort te worden!" Welnu nu reeds eenige jaren achtereen is een liberaal minister van koloniën de bestuurder der Indische zaken, wat heeft hijwat heeft onder zijn bestuur de liberale partij voor het onderwijs der inlanders gedaan Welsprekender dan elke redenering is het cijfer dat te lezen staat in onderafdeeling 62 van liet wets-ont- werp tot vaststelling van hoofdstuk II luidende: gedronken en met een „tot van middag aan de stoom boot" giug men uiteen. Eén gulden om kermis te hojidenwe weten het wel al zijn we geen geroutineerde kermishouderséén gulden om kermis te houden is niet veel en duurt niet langvooral niet als de weg naar de kermis bestaat in een uur varen op de stoombootzooals hier het geval wasvooral niet als dan de dorstige kelen her haaldelijk moeten gelaafd worden, voordat men nog op de kermis gekomen is. De een (bonk uit louter pret, de ander om zich de muizenissen uit het hoofd te zetten, een derde om zich groot te houden en met de anderen mede te doen maar in elk geval toen men te D eindelijk aankwam, was'de gemeenschappelijke beurs reeds heel wat geslonken. Toch kon Jakob hoeveel hij ook dronk zijne gewone opgeruimdheid ik moest liever zeggen uitgelatenheid maar niet doen boven komen. Er waren bittere woorden gevallen toen hij thuis geld kwam eischen er waren van beide kanten maar vooral van den zijne uitdrukkingen gebezigd die beter waren gezwegen er waren verwijtingen gedaan die de klove nog grooter hadden gemaakt dan zij reeds was en vol verbittering en vol wrevel had hij de ouderlijke woning verlaten zonder te zeggen waar heen hij ging of wat hij dacht te beginnen. Hij hacl geen berouw't was er zelfs verre van daan maar toch daar van binnen voel le hij iets onpleizierigs iets pijnlijkswat hem verhinderde in te stemmen met het woeste gejuich zijner makkers ja wat hem wanneer ze het woord tot hem richtten en hem in hunne uitgelatenheid wilden cloen deelen in antwoord Onderwijs aan de inlandsclie bevolking ƒ338,709. Inder daad dat cijfer is welsprekend. Brie ton voor 't onderwijs aan eene bevolking van 20 millioen zielen en daarnaast bijna 8 ton voor de Europesche bevolking in onze Oost-Indische bezittingen, die slechts eenige duizenden bedraagt. De minister noemde de woorden door den hr. Moens bij deze onderafdeeling gesproken hard, dat is, dunkt ons de vraag niet, deze is of ze waar zijn. „Plannen heeft men gemaakt, riep de hr. Moens: er zou een kweekschool komen" er zou dit en er zou dat! En van dat'alles gebeurt niets. Dit is het wat we tegen den liberalen heer de Waal hebben dat zijn spreekwoordelijke bedaarde stap die bij de uitvoering der agrarische wet veel van achteruitgang had, bij 't onder wijs zoo bedaard is, dat er zeer goede oogen voor noodig zijn om dat gaan van stilstaan te onderscheiden. Wij wen- schen niet dat eensklaps op gansch Java scholen zullen worden opgericht maar wat we meenden te kunnen verwachten 't was dat deze minister van 't eerste oogenblik af aan dat hij plaats nam aan de groene tafel, de regeling van 't onderwijs ter hand zon hebben genomen(lat deze ministerdie beter dan iemand weet hoe groot de behoefte is, ons niet zou komen zeggen: als er behoefte bestaat is er nog meer geld. Als er geklaagd wordt over het geringe aantal scholen dan wijst men op 't gebrek aan onder wijzers; als het blijkt dat te Soerakarfca alleen nog negen kweekelingen zijn geschikt om aan 't hoofd eener inlandsclie school te staan, die niet geplaatst worden, dan heet hetwij hebben geen gebouwen. (Bijblad p. 14-4). We zouden zeggen richt ze dan op, maar spreek niet meer voorwaardelijk, als er behoefte bestaat. Ouder gewoonte is de liberale partij den bedaarden minister bedaard gevolgd. Na liet kloeke woord van (len hr. Moens verkondigde de hr. v. Blom dat hij 'tmet den hr. Moens eens was toen meende men dat er genoeg was gedaan de afd. werd aangenomen en 't onderwijs van de inlanders was weer een jaar in den doofpot. Dat getuigt tegen de liberale partijdat legt ons de vraag op de lippen: heeft die partij in zake onderwijs een beginsel of heeft (le geest dei- transactie haar in zijne boeien geklonken? Is ook zij misschien bevreesd dezen of genen uitgaafpost te ver- hoogen omdat de traditioneele 10 millioen dan nog met zooveel verminderd zouden moeten worden? We zullen deze vragen niet beantwoorden maar slechts den wensch uitspreken dat liet Nederlandsche volk leere inzien, al meer en meer, dat alleen door goed onderwijs de schuld kan worden afgedaan die wij aan de inland sclie bevolking te betalen hebben voor jaren van onderdrukking' en afpersing, dat woorden als door den afgevaardigde uit Sneek gesproken het volk wakker mogen maken opdat dat Nederlandsche volk zulk eene pressie moge uitoefenen op regering en volksvertegen woordiging dat zij gezamenlijk handen aan 't werk mogen slaan om in den kortst mogelijken tijd het ontbrekende aan te vullen. Bijzonderheden. De hertog van Aosta schijnt bepaald van plan tc -op hunne grappen een norscli en bits bescheid deed geven. Hij was in geen .stemming om feest te gaan vieren't speet hem dat hij in het plan had toege stemd. We weten natuurlijk niet, lezer, of Jakob zou zijn teruggekeerd., al had de gelegenheid voor hem bestaan hij ookhij bezatja ik weet er geen beter woord voor, hij bezat die dwaze hoofdigheid van door te willen zetten ook waar liij wist dat dat verkeerd was hij was zóó vol valsche schaamte dat hij zelfs voor zich zelveii het niet wilde bekennen dat hij niet goed had gedaan. De ongelukkige jongen maakte dus ook hierin geen uitzondering op den regel door zoo velen misschien wel door de mees ten gevolgddie het er voor houden dat er iets flaanws en lafhartigs in gelegen is om eerlijk te zeggen ik heb gedwaald ik han delde verkeerd. We weten het allen wel dat het niet gemakkelijk is om ruiterlijk zijn domheid of zijn on kunde of zijn misslag te erkennenwe weten het allen welmisschien een enkele maal bij ondervinding wat een reeks van onaangename gevolgen dat voor ons kan na zich slepenmaar juist omdat het moeilijk of lastig of onpleizierig is kunnen we van te voren reeds vaststellen dat het eene daad is waartoe mannen moed wordt vereischt. Wat zoo gemakkelijk iszoo van zelf gaat is dikwijls zoo flaauw en onbeteekenend wat inspanning van alle krachten en vermogens vor dert voorspelt ons wat goeds en wat groots. Och had Jakob dan ook dat gevoel van spijt in zich maar tot zijn recht laten komenhad hij maar den moed bezeten om een krachtig besluit te nemen om geen zijn den Spaanschen troon te beklimmen ook wanneer het niet blijken mocht dat het Spaansche volk hem tot koning wenscht. Eenige Spaansche dagbladen '3j| hadden gemeld (lat hij alleen dan de keuze zich zou laten welgevallen wanneer door eene volksstemming lf, was uitgemaake (lat hij niet alleen de man der Cortes maar ook de man van het volk was. Thans wordt uit Florence gemeld (12 Nov.) (lat de hertog nooit I zulk eene voorwaarde heeft gesteld dat hij integendeel van oordeel isdat de verkiezing door de Cortes die IJ| hun mandaat hebben ontvangen van het volk vol- 'l\ doende is. Generaal Espartero heeft aan zijne vrienden. geschreven dat hij zelf de kroon in geen geval zou r'| aannemen en zich voor de candidatuur van den hertog iel van Aosta verklaard. I Londen. In den loop van dit jaar is door het lt Engelsch parlement eene wet aangenomen waarbij ;~i het schoolwezen in Engeland geregeld en de school- '®3 plichtigheid wordt ingevoerd opdat gewetenlooze ouders !"1 en voogden niet meer in de gelegenheid zullen zijn hunne kinderen zedelijk te vermoorden. Tegen ll. den 29 Nov. a. s. zullen nu in Londen de keuzen moeten plaats hebben voor leden der schoolcommissie. J De geheime raad heeft de wereldstad verdeeld in 10 kiesdistrikten(lie elk van vier tot zeven afgevaardigden :",1 kiezen. Deze vormen te zamen de schoolcommissie 'f|| aan welke de zorg voor het onderwijs van eene be- J volking van drie millioen menschen is opgedragen. jl Deze verkiezing geschiedt op zeer eigenaardige wijze. "M Tot den 17 Nov. kunnen twee kiezers schriftelijk (le naam van een kandidaat opgeven aan den voorzitter J van de commissiedie met de regeling der verkiezing is belast. Deze maakt alle Bijgestelde kandidaten fl openlijk bekend voor den 21. Gedurende 4-8 uren heeft elk kandidaat - en ook vrouwen kunnen als zoodanig r ]K optreden - het recht zijnen naam van de lijst te laten schrap- 5 pen. De kiezershebben zich in hunne keuze te bepalen bij i de overgebleven kandidatenwier namen alle op eene j J lijst worden gedrukt die aan den kiezer wordt ter hand gesteld. Deze behoeft eenvoudig de namen te I schrappen van hen die hij gekozen wenscht te zien. i Om ook de rechten der minderheden te waarborgen «J is er besloten dat (1e kiezers hunne stemmen op één ;J persoon kunnen cumuleeren cl. w. z, wanneer een i( kiezer zeven personen m'oet kiezen en dus eigenlijk j]| zeven stemmen moet uitbrengen kan hij (leze verdeelen over zeven kandidaten of ze alle aan éénen kandidaat M geven die daardoor de vertegenwoordiger wordt eener al minderheid. sl Met gespannen verwachting ziet men den uitslag al der stemming te genioet. Algemeen is men van oordcel u dat het schoone geslacht, dat in den laatsten tijd ?f\ zich meer bijzonder met de onderwijskwestie heeft in- d gelaten een' grooten invloed zal uitoefenen en meer- al dere dames tot leden der schoolcommissie gekozen v|| zulien worden. ja na B Te Oosterland is 11. Zondag afgekondigddat I de heer de Vlieger de beroeping tot predikant lieeft g— e I voet op de kermis te zetten wat zon daar veel an- ,11 derswat zon daar veel beter gegaan zijn Maar nu, J nu hij de kracht miste om zijne schreden van het hellende vlak terug te houden ging hij al sneller en snel- Ier en eindelijk in toomelooze vaart den afgrond te gemoet. HI Het doel der reis was dan bereikt en wat op de stoomboot niet wilde gelukken slaagde thans onder ,u| al het gewoel en gejoelonder al de drukte en leven- jfl digheid beter. Jacob verkreeg weder de heerschappij over zijn beter ikdat pijnlijk gevoel hinderde hem niet langer't duurde niet lang of hij was weder de is-jl vroolijkste de dolste van allen hij werd wilder en sul woester dan ooit. Tierende en geweldmakende zooals in dat hij uitzondering alleen op onze kermissen (onze is-| zoogenaamde volksvermaken gehoord en door velen .e-l "eduld of zelfs toegejuicht wordt, tierende en geweld- rdl makende vervolgde ons troepje kermisgasten zijn weg ml niet verzuimende om wanneer ze behoefte daartoe )e gevoelden wat nog al menigvuldig plaats hadhun et kelen te verfrisschen met wat niet missen kon ze nog i meer verwilderd te maken en nog meer dorst te be- -r.l zorgen. Ongemerkt was nu deze dan gene van het eel gezelschap wien het loopen wat moeilijk begon te vallenal achtergebleven zoodat er ten laatste nog eti maar drie met hun pleizier maken volhielden de twee oudste jongensdie in zulk soort vermaken meer IsJ waren gehard en dus blijken gaven van grooter onder- gJ vinding en onze Jacob die in een toestand van als het ware koortsachtige overspanning verkeerende niet vatbaar scheen te zijn voor vermoeienis of voor dronkenschap. Wordt vervolgd.

Zierikzeesche Courant | 1870 | | pagina 1