ij I No. 91. ZATERDAG 12 NOVEMBER 1870. BUITENLAND. BINNENLAND. I ZIERIKZEHSCHE COURANT. Verschijnt op WOENSDAG en ZATERDAG PRIJS der ADVERTENTIE N. 10 Cents per Regel. De Inzending kan geschieden uiterlijk tot Dinsdag en Vrijdag morgen 11 ure. ABONNEMENT S-PR IJ S. Per drie maanden ƒ1,Franco per Post f 1,25. Het Telegraafkantoor is geopend van 1 October tot 3i MaartOp WerkdageO Van 8 u. 's voormidd. tot 9 u. 'snamidch Op Zon- en Feestdagen! Vaii 89 's voorm.van 13 en van 79 u. 's namidd; Het Postkantoor is geopend met inbegrip van Zon- en Feestdagen Van des voormiddags van 9]/2HVs nur- namiddags 23 avonds 773/o 9]/210 KAMERNIETJWS. De heer de Waal heeft aan de Tweede Kamer eenige ophelderingen gegeven over de zaak der Preanger regentschappen. Volgens Z. E. mocht de gouverneur-generaal a an het besluit geen uitvoering geven vóór de beslissing der Wetgevende macht bekend was. Maar, zouden we willen vragen mocht Myer dan wel alle voorbereidende maatregelen treffen om later aan bevolkingregentenpriesters en wie er meer in betrokken zijn medetedeelen de zaak gaat niet door? Dienen zulke maatregelen om ons prestige, onze waardigheid, te handhaven Toen ik zoo gaat de Minister voort, bekend werd met het voornemen van den Gouverneur-generaal om het besluit (dus toch een besluit) ten uitvoer te leggen vóór het tijd was seinde ik, maar mijn telegram kwam te laat. Nog eens we onthouden ons van verdere aanmerkingen, maar hopen toch zeer dat het den Minister moge ge lukken nog meer ophelderingen te geven. Dat eeuwige ie laat is een vloekdie op onze liberale ministers rustnaar 't schijnt. Het is reeds algemeen bekend wat de minister van Financien in de zitting der Tweede Kamer van 9 November heeft meegedeelddat nam. de ministers van Buitenlandsche Zaken van Koloniën van Justitie en van Oorlog hun ontslag aan den koning hebben aangeboden en daarna ook de overige ministers hunne portefeuilles ter beschikking des konings hebben gesteld. In de zitting van 10 November zijn nog enkele zaken afgedaanwaaronder het besluit met 5 3 tegen 5 stemmen genomen om het voorstel van den heer van Houten tot wijziging van sommige bepalingen der wet op de personeele belasting. Ten slotte werd besloten naar aanleiding van de ministerieele crisis de vergadering tot nadere bijeenroeping uiteen te doen gaan. Algemeen Overzicht. (De Wapenstilstand.) Bestond er tot voor weinige dagen ten minste nog eenige hoop dat de wapenstilstand die door den heer Bismarck aan Thiers was aangeboden ook door de provisionele regering in Parijs zou worden aangenomen, dat men in de gestelde 25 dagen gelegenheid zou vinden om eene regering samentestellen die niet alleen door Parijs maar door geheel Frankrijk en ook door Pruissen zou kunnen worden erkend die dus met den zegevierenden vijand zou kunnen onderhandelen over het sluiten van een' definitieven vrede - ook deze hoop bleek ijdel te zijn. En op nieuw biüdert van de Parijsche forten het kanon met verdubbelde woede. Nog langer zal de menschheid getuige moeten zijn van eene menschen- slachting op groote schaal. Aan wie der beide oor logvoerende partijen ligt de schuld? Waarschijnlijk aan beiden. Hoe aannemelijk de voorwaarden van den bondskanselier ook schenen te zijnhoe zeer ze de uitdrukking schenen te wezen van zijn menschelijk gevoeldat naar den vrede haakte - we kunnen de gedachte niet van ons zettendat de gansche onder handelingvan zijnen kant niets is geweest dan eene comedie. Zoo iemand dan weet Bismarck dat de voorraad levens middelen in Parijs niet zoo "groot is als de Frausche bladen die opgeven, dat de prijs ook der eerste levens behoeften reeds eeii verbazende hoogte heeft bereikt dat in elk geval de vesting slechts tot 15 Dec. met vleesch is geproviandeerd. Is in zulke omstan digheden het aanbod van een wapenstilstand van 25 dagen waarin de ingesloten bevolking niets zal doen dan etenaannemelijk En dat werkelijk de honger het zwaard zal wezenwaarmede de Duitscliers den 1 kamp om Parijs ten einde willen brengendat de ge dachte Parijs moet zijne poorten openende Duitsche legers beziel t blij kt niet alleen uit de onophoudelijke vertra ging van het bombardement, maar ook uit een schrijven van den correspondent van den Times die zich in Ver sailles heeft gevestigd en bij meer dan eene gelegen heid heeft getoond goed op de hoogte te zijneen schrij ven dat we om zijne belangrijkheid woordelijk mede- deelen. //In het hoofdkwartier zoo schrijft hij, heeft men nauwkeurig uitgerekend, dat Parijs zich nog 65 dagen kan verdedigen te rekenen van den 1 November afvoor het door hongersnood gedwongen zal worden zich overtegeven. Als het dus niet door een bombarde ment valt zal eerst den 3 Januari Germanie hare vaandels op de wallen van Parijs kunnen planten. En de aanvallers zijn bereid alles te doen en alles te lijden. Nu reeds een maand lang hebben zij zich dag en nacht laten beschietenzonder ook maar met een enkel schot te antwoorden. Eiken uitval hebben zij afge slagen en toonde ook het laatste gevecht bij Boiu-get, dat de zegepraal duur zou worden gekochtzij wan kelen niet. Zij schrikken niet terug voor de gruwe len die hunne landgenooten voor Metz hebben moeten uitstaan waar in de onder water gezette veldbarakken en de in moerassen herschapen verschansingen dagelijks 500 man omkwamen meest door typhus. Zij zijn op alles voorbereid Parijs moet vallen. Is de verden king geheel ongegrond dat Bismarck zich even groot politicus wil betoonen als Moltke is gebleken takticus te zijn, dat hij, nu zijn vriend de georganiseerde Frausche legers naar Duitschland heeft getooverdde ongeor ganiseerde troepen voor zijne rekening wil nemen en op zijne manier hen slaan wil Is niet deze taktiek bij Metz volkomen geslaagd Bazaine is een verrader, schreeuwen de Fransehen maar wie zal ons op 't oogen- blik een juist inzicht geven van 'tgeen er in Metz en Versailles gebeurd is wie zou 't gedecideerd kunnen tegensprekenwanneer iemand eens met het oog op het onophoudelijk heen en weer trekken van generaal Boyer beweerde dat Bismarck èn Boyer èn Bazaine en nu ook Thiers aan 't lijntje gehouden heeft. Maar niet minder draagt de Fransche natie zelve- de schuld van de vertraging die 't sluiten van den vrede ondervindt. Geen steen van een vesting geen duim breed gronds zijn prachtige woorden maar die op een vijanddie met bijna een raillioen soldaten in 't hart van het land staat, weinig of geen invloed uitoefenen. Maar de echte Parijsche republiekeiuende mannen van Belleville en la Vilette nemen de zaak ernstig op. Deze kinderen van Dan ton en Robespierre en Marat verbeelden zich werkelijk dat de republiek een wonder doende geest is, die met een tooverstaf uit den met bloed gedrenkten bodem krachtige krijgers te voorschijn roept de Pruissen nu als iii 't jaar 1792 bang voor het roode spook gehavend door koude en hagel en regen, zich zullen haasten om te ontkomen aan eene totale ver nietiging. Eu dat men deze mannen heeft gevleid niet alleenmaar hen zelfs heeft gewapend, hen in hun waar element heeft geplaatst door hun de oprichting- van barricades toetevertrouwen is eene foutgfooter misschien dan eene misdaad. De Parijsche regering is feitelijk niet bij machte haar gezag meer te hand haven. De raddraaiers mogen gedurende 24 uren het Hotel de Ville in bezit nemen en de leden der pro-, visionele regering gevangen nemenzelfs wanneer de nationale garde haar heeft ontzetwanneer 400000 stemmen haar verzoeken hare plaats te blijven innemen heeft ze niet den moed de onruststokers te vatten en onschadelijk te maken. Ja zelfs, wanneer nn op nieuw en luider dan ooit in de clubs de aftreding der re gering geëischt en de vermoording van Trochu als eene vaderlandslievende daad gepredikt wordt, is zij niet machtig of niet krachtig genoeg de hoofden van den opstand Blanqui en Flourens uit hunne schuil hoeken te jagen. En zoolang deze vrees de regering blijft bezielen is elke poging tot het aanknoopen van vredesonderhandelingen vruchteloos. De 50 a 60 duizend Jacobijnen die in Parijs wonen zijn sterk genoeg om ze te verijdelen. Bi?* oi&dl erJieden. Berlijn, 8 Nov. Ook Verdun heeft gekapi- tuleerd. Heden had bij Chaumont een gevecht plaats tusschen eene afdeeling van de negende brigade infan terie en mobiele garde. De vijand verloor 70 dooden en gewonden. Van onze zijde werden slechts 2 soldaten gewond. Wij maakten 70 gevangenen. Co lm ar 9 Nov. De troepen sluiten Belfort steeds nauwer in. Mümpelgard is bezet zonder dat tegenweer geboden werd. Geneve, S Nov, Volgens tijdingen uit Lyon maakt de filiaalbank van Frankrijk zich gereed naar Toulon te verhuizen. Reeds verscheidene malen heeft de maire van Lyon, vreezen de dat binnen korten tijd de Pruissische legers van verschillende kanten op Lyon zullen aanrukken, om versterking van de bezetting- gevraagd. Versailles, S Nov. In en om Parijs niets nieuws. We haasten ons onzen lezers nog eenige bijzonderheden mede te deelen over het oproer te Parijs op 31 Okt. die bij uitnemendheid in staat zijn ons van den toestand binnen de vesting eenig denkbeeld te geven. De oproerlingen hebben de leden der regering, die in hunne handen gevallen zijn schandelijk mishandeld. Zij werden op stoelen vastgebonden. Op Jules Favre werd een schot gelost, dat echter mistte. Te 6 ure ver scheen een bataillon nationale gardes. Ouder trommel slag marcheerden ze de groote trap op naar de zaal, waarin de aanhangers van Tibaldi en Flourens zich betonden. Men wilde hen tegenhouden, maar zonder aarzelen drongen ze tot midden in de zaal en plaatsten hun vaandel op de tafel, rondom welke de nieuwe regering gezeten was. Flourens stond op een kleine tafel en hield eene redevoering. Eensklaps verschenen twee batailloiis aanhangers der Commune en eischic* gebiedend dat liet 106de bataillon terug zou trekker* Ds commandant ziende dat hij geen weerstand ko* bieden riep eensklaps: //nemen we Trochu met ons!* Dadelijk trad een man te voorschijn, snelde op dei* generaal toe, greep hem in zijne armen en droeg hei* in 't midden zijner kameraden naar de deur. //Slu de deuren!" riepen de oproerlingen, maar 'twas laat de vrienden van Trochu stormden reeds c]j trappen af met Trochu en nog twee leden der regerinjp in hun midden. Eensklaps zagen een paar soldata.' de muts van den generaal. Bliksemsnel legden zij an en een paar kogels floten den grijsaard om het hoofct Toen de rook was opgetrokken zag men de bekeiiq muts niet meer.men had den géneraal eene geworjj soldaten-czako opgezet. Zoo werd hij in een fiaei. naar huis gebracht. Spoedig daarna verscheen Rochpj fort. Toen hij in de zaal verscheen werd hij ontvangef met de kreten //Leve Rochefort!" terwijl een andrt gedeelte riep //weg met Rochefort!" Hij zag zeer bleek Op een tafel geklommen //burgersde nationale //Weg met Rochefort!" klonk het weder. //Geene ba rnadslagingen meer! De Commune!" Een a rb ei do- vloog op Rochefort aan en greep hem bij zijn kraag- Slechts met moeite werd hij ontzet, lntusschen gin; er een gehuil op! //Gij zijt lid der regering! Wij wille;, geen slapers meerWeg met RochefortLeve het volk Nog eens trachtte Rochefort te spreken: k behoo! tot het volk, zoo goed als gij//Loop naar den satan!) was het antwoord. //Ik ben een kind van Parijs!) z/Eeii Aristokraat zijt gijWeg met Rochefort!" //Hedei a vónd zal de dag der verkiezing worden bepaald!; z/Geene verkiezing!" buldert liet gepeupel. //Geel wapenstilstand geen Thiers geen Rochefortgeei --.-.J ■"■o en sprak hij liet volk aan'fc regering beraadslaagt slaapmutsen nomen was Hangt ze op Toeit dit woord ver verdween Rochefort. In de ons vorig nommer opgegeven cijfers var het aantal stemmen uitgebracht op gemacht'gden voor hei kiescollege deV Herv. gemeente is een fout. Het kleins: aantal stemmen door de verkozen candidalen van dt kiesvereeniging //Vrijheid en Geweten" verkregen bedroeg niet zooals fautief gemeld werd 212, maai 277. Dreischor 9 November. Bij de herstemming vooi een lid van den gemeenteraad bekwamen beide kan didaten P. Goemans j Jaxsz. en P. Goemans, Jotisz. een gelijk aantal stemmen. De oudste in jaren P. Goemans Jansz. zal dus zitting nemen. In de Nieuwe Middelburger Courant van 29 Oct. komt eene correspondentie voor uit Zierikzee, op welke wij reeds vroeger de aandacht zouden hebben gevestigd als plaatsgebrek ons dat niet verhinderd had. Heden vinden we in't. Noorden een'Zeenwschen brief die geheel onze meening over gezegde corres pondentie uitdrukt. Naar aanleiding van de opmert king van den correspondent van de X. Middelburger FEUILLETON. VOLKSLETTERKUNDE. Vankwaad tot erger. Vervolg van otis vorig nummer. In de Achterbuurt. Zoo gij, lezer, daar straks met mij de zolderkamer zijt binnengetredendan hebt ge uit het gesprek der ouders kunnen vernemen hoe hun zoon, vier dagen ge leden de laatste maal thuis geweest ishoe hij den eenigen gulden dien de behoeftigen bezaten, heeft medegenomenhoe hij geen acht geslagen heeft op de woorden zijner ouders die hem bezwoeren bij hen te blijven en te breken met zijn zoogenaamde vrienden, dan hebt ge tevens gehoord hoe hun door een buur vrouw gedienstig als buurvrouwen veelal zijnliet gerucht was overgebrachtdat hun zoon den vorigen dag op de kermis in het naburige Dgezien zou zijn. Wij kunnen ons gemakkelijk begrijpenniet waar, dat zulk een mededeeling niet geschikt was om de ouders wat meer gerust te stellenmaar dat ze in tegendeel hun angst slechts vermeerderde. Het door Jakob meegenomen geld kondat wisten ze genoeg maar korten tijd strekken, vooral op een kermis. En wat zou hij dan Ze durfden het verschrikkelijke woord dat ze in gedachten ja op de lippen hadden voor el kander niet uitspreken zij konden er niet aan denken dat hun kindhun Jakob zoo diep vallen zou. Arme ouders jawel in dubbelen zinarme ouders wier grievend harteleed wij ons zoo kunnen voorstellen. Hun armoede deerde hen niethun broodgebrek was nog wel te verdurenhun goeden naam bezaten ze toch nogarm maar eerlijk konden ze nog zeggen maar o indien hundoor den zoon dien ze zoo lief hadden de kroon werd van het hoofd genomen maar o indien de menschen daar buiten op de straten hen met de vingers konden nawijzen als de ouders van eenneenzij durfden dat woord der schande, zij durfden het niet uitensprakeloos bleven ze bij elkander zittenterwijl tranen alleen getuigden van wat er in hun binnenste omging. Komlezereerbiedigen wij die uiting van droef- he'.d.h Laat ons van hier gaan en zien waar Jakob in- tussc en zich bevond en hoe het hem ging. II. Op de Kermis te O 't Was kermis in 't dorp - en de blonde boerinnen Verzelden de juichende boeren ten dans." Zoo heeft de Vlaamsche dichter Jan van Beers gezongen in zijn gedicht //de zieke jongeling." 't Was kermis te Den niet enkel blonde boerinnen of juichende boeren waren 't. die aan de kermispret deelnamen, neen ook menige stedeling uit het nabu rige Rotterdam was gekomen om liet zijne aan de algemeene vreugde toe te brengen. Ge zoudt er wél eens verwonderd van hebben kunnen staan, als ge daar hadt gezienhoe menschen in de stad immer als stil en ingetogen bekendplotseling met alle ingetogenheid ja met alle fatsoen hadden gebrokenwanneer ze buiten de grenspalen der stad waren en ei* geen zoo groot gevaar voor' bestond dat hun doen zou worden opgemerkt en aanleiding zou geven tot velerlei gepraat. Verwonderd?.... och neen, lezer, want het is zulk een gewoon verschijuseldat fatsoen en beschaving en ingetogenheid geen deel uitmaken van den eigenlijken mensch, maar niet veel anders zijn dan een kleed dat naar de behoeften van 't oogenblik wordt omgehangen of afgelaten; we zien het zoo menigwerf dat het fat soen, zooals het bij den armste even zoo goed als bij den rijkste aanwezig moest zijn, niet tot den inwen- digen mensch behoortdoch slechts een aangeleerde kunst is, die niet immer nauwgezet genoeg wordt in beoefening gebracht. We zien dat zoo dikwijls en waar zien wij het beter, waar zien wij het duidelijker dan op onze kermissenwaar de bevolking van stad of dorp eenmaal 'sjaars door een soort van waanzin wordt aangegrependie spot met ordefatsoen en ingetogenheideen soort van koortsachtige opgewon denheid die er naar streefc om pleizier te maken, het moge kosten wat liet wil. Och! waarom moeten ïve nog altijd weer tegen die. kennissen te velde trekken; och! waarom moeten we bij al onze beschaving en verlichting nog altijd weer op die kermissen de aan» dacht vestigen als de onwederlegbare teekenendat onze beschaving nog niet heel veel gevorderd en onze verlichting nog niet heel groot is? Pleizier. het moge kosten wat het wil-, indien we eens wisten al de ge schiedenissen vol van gewetensknaging en naberouw en wanhoopdie aan de kermissen haren oorsprong hebben ontleend; indien we ze eens konden tellen al de tranen vergoten ten gevolge van dat zoogenaamde pleizier; indien we het eens.konden weten hoe menigeen later het niir, waarop hij ter kermis heenging, vervloekt heeftwé zouden onze krachten er meer aan wijden edeler genietingen te doen kennen en te leeren op prijs stellen, we zouden medewerken om die pest hoe langer zoo meer te doen verdwijnen, we zouden wei geren Uitgelaten dartelheid en zondige zedeloosheid in de hand te werken. Waarlijk het is een onderwerp waarvan we ons niet met een schouderophalen moeten afmaken, maar waarover elk mensch, die. zijn eernaam //mensch" terecht wil dragen, wel eens nadenken mag. We zullen het in de geschiedenis van onzen hold van onzen Jakob,' bij vernieuwing zien, hoe de kermis hem van kwaad tot erger, van lichtzinnigheid tot diefstal bracht. Wordt vervolgd. TURKSCHE SPREEKWOORDEN. 't Verstand zit niet iu de jaren maar in 't hoofd. Doe het goede en werp het in zee (vergeet het). Ileht ge slechte kindereu en veel geld, wat baat het uen hebt ge goede, waarvoor zoudt ge 't gebruiken. Loopt gc hard dan noemen ze u eeu havdlooper loopt ge langzaam dan schelden ze u voor een beer. ,ls

Zierikzeesche Courant | 1870 | | pagina 1