LONGTERING. f 80,000, f 75,000, f 40,000, 30,000, f 25,000 ƒ20,000, f 10,000 enz. BINNENLAND. Advertentiën. Meubilaire en andere Roerende GOEDEREN. Kissinger Pastilles, Ko L tut ran 's landa TSH^rfraarlt^ijl. I'REMfKT,LENING GRiiOT 1,000,000 Verdeeld in 400,000 Loten ieder a f 2,50 EERSTE TREKKING 6 DECEMBER 1870 EN VERVOLGENS OP DEN 1 JULI VAN ELK JAAR. YOORBEELEN UE2ER GEENING: Magazijn hoek Poststraat bij do Kerk te Zierikzee. Parapluis - Overschoenen - Hout- en Turfmanden Kolenbakken - Petroleum-Tafellampen - Nacht- Looplampjes - Lampenkappen. Ruime Keuze. - Vaste Prijzen. J. DE JONG ZYLSTRA. zuilen re§us van liet daartoe in beslag genomeue worden afgegeven. In den Pays worden de krijgskosten en de ver liezen die Frankrijk nu reeds geleden heeft op de volgende wijze berekendOorlogstoerustingen van 1866 tot 1870 één milliardfr., vernielde fortificatiën, die herbouwd moeten worden 1 milliard, verlies aan geweren, kauou- ren en ander krijgsmaterieel door de Duitscbers vernield of buitgemaakt 1 milliardverwoesting van gebouwen door Frauscben en Duitscbers 2 milliard, geheele of gedeeltelijke ruïnering van industriëlen en grond eigendommen 1 milliard, aan Duitschland te vergoeden oorlogskosten 2% milliard, schaden die in geene bepaalde rubriek gebracht kunnen worden eu 't gevolg zijn van den oorlog 2 milliard te zamen 11 Vs milliard fr. Aan de Francfurter Zeïtung; wordt uit Weissembourg geschreven, dat aldaar door den comman dant de volgende mededeeling is gedaan: „Namens den opperbevelhebber der derde armee van Z. M. den Kouing der Pruissen wordt bekend gemaakt, dat van nu af aan op eiken trein, die van hier naar het binnenlaud vertrekt, eenige van de meest aanzien lijke inwoners plaats zullen nemen op de locomotief. l)eze maatregel is een gevolg van de steeds zjch herhalende beschadigingen van den spoorweg. Hij wordt ter ken- nisse gebracht van alle ingezetenen opdat een ieder wete, dat elk spoorwegongeluk allereerst den dood van hunne eigene landslieden ten gevolge zal hebben Soli ei ti ll in majoor. Voor ÜYTetz» De voorwaarden onder welke Bazaine zich wilde overgeven waren bepaald onaannemelijk. Hij eischte vrijen aftogt voor zijn geheele leger, onder be lofte dat de manschappen de eerste drie maanden de wapenen niet meer zouden dragen, maar het hun na dien tijd geoorloofd zou zijn den krijg tegen Pruissen te hervatten. Bovendien zou er in Metz een garnizoen blijven van 18000 man, tegen welke de Duitscbers als zij 't verkozen de belegering zouden kuunen voortzetten. Dergelijke voorwaarden koudeu reeds daarom alleen niet worden aangenomen omdat bet bewezen is dat iu Frankrijk algemeen het gevoelen heerschtdat men tegeuover wilden als de Pruissen zijn eerewoord niet behoeft te houden. Zoo meldden zich dezer dagen meer dan 50 Fransche officieren bij onze voorposten aanmet ver zoek om als gevaugenen naar Duitschland te worden opgezonden daar men hendie naar hunne woonplaatsen hadden kunnen terugkeeren, onder voorwaarde dat zij in dezen oorlog niet meer zouden dienen, eenvoudig wilde dwingen hun woord te breken. Zelfs moet het gemeen in Lyon zulk een officier, die weigerde, ver moord hebben. Eene grootc menigte hunner echter is op verzoek der provisorische regering te Tours weder in dienst getreden. De koning heeft besloten, dat van nu af aan alle gevangen officieren naar Duitschland zullen worden gebracht. Dagelijks komen deserteurs bij dozijnen tot de Pruissen over. Allen klagen over gebrek aan voedsel en vooral aan zout. De maire van Toursoverwegende dat de op voering van tooneelsfukken 'en het ziugen in de koffie huizen iu snijdend contrast staan met den ongelukkigen "toestand, waarin bet vaderland verkeert, dat ieder burger in de gegeven omstandigheden aan niets anders heeft te denken dan aan de redding des vaderlauds heeft besloten lo. het is verboden in de koffiehuizen of op de straten te zingen 2o. het is aan alle koffiehuis- en logementhouders verboden buiten hunne inrichtingen drank te verkoopen3o. ieder koffiehuishouder, die voor een besehonkene de deur opent wordt gerechtelijk ver volgd 4 o. alle koffiehuizen worden te twaalf ure gesloten. Zierikzee 28 October. LI. Woensdag werd alhier een algemeene vergadering gehouden door liet departe ment der maatschappij „Tot nut van het algemeen." IJit een rekening van den thesaurier bleek dat de toestand der kas zeer voldoende isde meerdere uitgaven in het vorig jaar gedaan ten behoeve van elders gekomen sprekers werden door meerdere inkomsten genoegzaam opgewogen. Het ledental neemt toe. Alleen door mr. C. van der Lek de Clercq is het lidmaatschap opgezegd. Naar aanleiding van ingekomen circulaires over vrede bonden en vredevereenigingen werd beslotendat het Departement als zoodanig zich bij geen van deze zou aansluiten hoe men ook in het algemeen daarvoor gunstig gestemd was. Men begreep dat de keuze der midde len zeer licht in den boezem van het departement een twistappel zou opwerpendie voor den bloei ervan niet wenschelijk is. Evenwel besloot men dat, zoodra de door Dordrecht bijeengeroepen algemeene vergadering te Utrecht heeft plaats gehad en haar resultaten bekend zijnons departementindien er althans vroeger van de zaak niet door anderen Lier ter stede was werkge- maakthet initiatief zou uemen om een meeting bijeen te roepen, waar na gedacbtenwisseling een afdeeling zou kunnen geboren worden met een zelfstandig van het nutsdepartement geheel onafhankelijk, bestaan. Plet bestuur deelde meê dat het reeds in overeen stemming met de afdeeling Nijverheid bier ter stede de voorbereidende maatregelen genomen had om op de eerste vergadering te doen optreden den bekenden Majudat daartoe de 4de November was vastgesteld, en hij tevens geëngageerd was om den volgenden dagZaturdag 5 November, de volksvoordrachten te openen. De kosten van een en ander zouden door beide departementen ge meenschappelijk worden gedragen. Yoor de volgende openbare vergaderingen zijn als sprekers gevraagd de HH. ds. J. J. L. ten Kate en P. Pi. Hugenholtz jr.beide te Amsterdam en E. Haverschmidt te Schiedam. Yan den tweede is reeds een gunstig antwoord ontvangen. Wij hopen dat menigeen in onze stad zich zal opge wekt gevoelen om nog als lid toe te tredenwaardoor hij zich niet alleen het genot van eenige degelijke kunst avonden bezorgtmaar tegelijk mede helpt ondersteunen menige goede instelling die reeds van deze maatschappij is uitgegaan en nog voortdurend kan uitgaan Dreisciior 26 Oktober. Bij de alhier gehouden stemming voor een lid van den gemeenteraad hebben 56 van de 67 stemgerechtigden hunne stem uitgebracht. P. Goemans, Johsz. verkreeg 17 P. Goemans Jansz, 13, Jobs. van der Linde 10 Jobs. Doeleman 4, Jobs, van Bloois en A. de Arieze, elk 3 stemmen, terwijl A. de Wilde, J. Yattekaune, C. Kip, G. Gakeeren A. van de Yelde, elk 1 stem kregen. !Éen stembiljet was van onwaarde. Er moet dus herstemming plaats hebben tusschen P. Goemans Johsz. en P. Goemans Jansz. BBIEYENBUS. 1. Te midden van al de geruchten van oorlogen komt gij me daar plotseling overvallen met eene nieuwe of liever een vernieuwde Courant. Ge vraagt mijn oor deel over uwe onderneming en tegelijk mijne medewer king. In onderstaande regelen hebt ge beide. Naar hetgeen de inteekenlijst ons meldt, „heeft ook de oude Zierikzeesche de liberale vaan ontplooid.'5 Inderdaad ge verdient een pluimpje over uwe nederigheid om niet van een vlag slechts van een vaan te spreken. En verder „ge wenscht uwe krachten in te spannen om door uw blad mede te werken aau de ontwikkeling der liberale beginselen in Schouwen en Duivelanden ge rekent daarbij op de medewrerking van het publiek." Yan ganscher harte zij die u toegewenscht op uw goed en loffelijk streven, want waarlijk 't was wel wat erg dat we verlegen moesten zijn om een antwoord te geven, als ons builen af werd gevraagd of er ook in Zierikzee een Courant werd uitgegeven. Ge gaat een loffelijk, werk beginnenwant de slapers die moeten worden wakker geschud zijn ook hier vele en de onverschilligen die moeten worden opgewekt zijn ook hier veleen de onkundigen die moeten worden onderwezen zijn ook hier vele en de bevooroordeelden, die beter moe ten leeren zien zijn ook hier velein één woordhet is hier als overal, er is nog werk, werk in overvloed te vinden werk dat noodzakelijk dringend noodzakelijk moet worden verricht. Want zie, dat bij keuzen voor Provinciale Staten, voor Staten generaal, voor Gemeen teraden en dergelijke de liberalen gewoonlijk de over winning behalen dat zooal niet Duiveland dan toch Schouwen op kerkelijk gebied een broeinest is dier door velen verafschuwde moderne theologiedat er ten platte lande meer ontwikkeling meer beschaving wordt gevonden dan in de meeste zoo niet alle overige provinciën van ons vaderland, het is iets, laat het veel zijn maar het is nog niet genoeg, het is nog niet alles, want o daar schuilt onder al die vrijzinnigheid zooveel partijzucht eu zooveel zelfzucht, eu die ontwik keling is menigmaal een zoo hoogst eenzijdige en bij die keuzen (vooral voor de gemeenteraden) gaat het soms zoo wonderlijk toe, dat er veel, nog heel veel veranderd en verbeterd worden kan. En daarom nog eens medewerking en ondersteuning in ruimen kring zij u toegewenscht. Laat uwe courant worden eene volkscourantwaarin niet allerlei laffe nieuwtjes en zenuwpvikkelende verhalen te lezen staan, maar waaruit degelijke kenniswaaruit ware ontwikke ling kan worden verkregen. Zulk een courant moet kunnen bestaan in „het liberale Schouwen daarvoor staat ons borg het vele goedehet vele waarachtig vrijzinnige, dat daar na aftrek van al wat verkeerd is overblijft. Een volgende maal over iels anders. "Voor heden V. T E E E G R. A M. M E IV. BERLIJN27 Oct. (Officiëel.) De Koning aan Koningin Augusta. Dezen morgen heeft het leger van Bazaine en de vesting Metz ge capituleerd 150,000 gevangenenwaaronder 20,000 gekwetsten en zieken zijn in onze handen. Heden middag zal het leger en garnizoen de wapens nederleggen. Dit is het gewichtigste feit van de maand. De Voorzienigheid zij gedankt. Wilhelm. Brussel, 26 October. De lndépendance zegt, dat Thiers gisteren uit Tours naar Parijs eu vervolgens naar Versailles is vertrokken. Het Gouvernement heeft het besluit genomen geen enkele voorwaarde tot het sluiten van een wapenstilstand aan te nemen, indien die voor schrijft liet doen van afstand van grondgebied. Saarbrucken 25 October. De bakkers en vleeseh- houwers iu den omtrek hebben last gekregen veel brood, meelvleesch en worst in voorraad te houdendaar groote aankoopen zullen plaats hebbenten einde de bevolking en bezetting van Metz na de capitulatie van het noodige te kunnen voorzien. Met hetzelfde doel wordt een voorraad zout bijeengebracht. De noodige manschappen staan gereed om den spoorweg tusschen Metz en Courcelles te herstellen. Zeetijdingen. Zierikzee Gearriveerd 27 Oct. Meteor L. A. Bronluud New-YorkRott. Uitgezeild: 26 Rovena 11. Palmer Zierikzee New-Castle terug op de reedete weinig ballast. Brouwershaven Gearriveerd 25 Oct. Amico, J. OlivariTaganrog, 25 Estelle, E. Even, Portau Priuce, 26 Jane Brown "W. Mann Akyab 26 Isabella Kerr, A. Kerr, Rangoon, 26 Bezoekie C. J. A. Reekers Menado 27 Vesta, A. SorensenNew-York, 27 Charles Gumm R. Frefry Philadelphia 27 Robert Charlotte "W. "WrightsonYesk 27 Ida (st)T. Simmelkair, Liverpool 27 Kinghorn (st) J. W. Craig Leith allen naar Rotterdam. 27 Bulgerstein I. H. v. Wijngaarden Sundswall, Dordt. 27 Sherlock J. Robinson Shields Hansweert (Bijlegger.) 27 Europa, H. N. Cristensen» Guldborg, Antwerpen, (Bijlegger.) de beide laatste zijn ingeklaard en zullen binnendoor vertrekken. Uitgezeild: 26 Gironde (st) P. J. van EmmerikRotterdam St. Petersburg. C. BAL J.C.z. is voornemens op Dingsdag en Woensdag 8 en 9 November e. k. ten overstaan van den Deurwaarder J. FRANSE in het Verkoophuis te Zierikzee publieke veiling te houden van eene partij Inelinerenden tot bijbrengen van asïnilelijlre GOEDE R E IN vervoegen zich vóór of op den 2 November bij bovengenoemden Deurwaarder of bij C. BAL J.C.z. Zierikzee 28 October 1870. zameugesteld uit de mineraalwateren van Rakoczij over welker geneeskracht deu hofrath dr. Balling dr. Erïiardt en dr. Diruf in hunne geschriften met grooten lof spreken. Bijzonder aanbeveliugswaari tegen trage spijsvertering gebiekkige ontlasting, ble zuchtbloedarmoede, gelijk niet minder tegen aambeii neigiug tot jicht en klierachtigheid. Prijs per üa> 30 Kr. 8 x/2 Sgr. -51 Cents. Alleen echt te verkrijgen te Zierikzee bij M. J. LQ07jE Zoon Apothekers. Kon. Beijer. Mineraalwater-Expediite. Alleen echt le verkrijgen te Zierikzee bij M. J. LOOZE Zoon Apothekers. Het Bestunr der Rotsbronnen. We tenscL pel ijk aaiil vol en tegj koude op maag hoe slechte spij vertering, h ademigheidi graveel. Vol handen in e ploinbeerd doozen gebruiks-ai wijzing a Kr. 8 Si 51 CenteT*'^)11f^ niiteu Gewon berie Borst en Keelziekten worden op eene natuu lijke wijzezonder medicijnen in te nemen door eene sedert jaren beproefde, eenvoudig handelingper briefwisseling gen.ezen. AdresDoctor ROTTMANN te Aschaffenbur (Brieven wederkeerig franco) 25. Ai uitvoeren gadering •het toezi de da het onde dier werl van aant 26. D benoemd derbestui hoofding 27. B aantal wi den. diik ingevolge machtiging- bij Ministriëele Resolutie dd. 2 Juli 1870, No. 30, Afdeeling Registratie en Domeinen. afgedeeld in 8000 Seriën a 50 nummers per Serie, aflosbaar in60 jaren met hooge premiè'n, waaronder va Minimum van aflossing van iederlot/S.50, achter een volge us opklimmende 3. Zi ijkra. zijn van 28. H men wo' derbes tu der wet 29. D de zeewf dn ar mee 30. lans-en 31. baar aai in het van ■beneden wateiscl •de banc 32. geschiet 33. De uitgeschoten f 2^0 voor ieder Lot gaat «ooit verluren zelfs in liet ergste geval nog met eene hoogiug terugbetaald. Het Waarborgfonds levert voor de houders der JLoten genoegzame zekerheid op voor de geregelden afloop iedere uitlotingzooals bij het plan is bepaald. Op 6 December aanstaande wordt reeds een groot deel van het kapitaal bij de eerste uitloting terugbetaald en bestaat reeds de kans om een prijs van 75,000 één van f 25,000, drie van f 2,500 twintig va: t 1000 enz. enz. te trekken. 1. Voor don duur der Leening hebben acht groote uitlotingen plaats, met Hoofdpremiën van f 80,000, f 40,001 f SO,000 f 20,000 en f 10,000 enz. die bij de regelmatige jaarlijkscke aflossingen ook voor de toekom eene zekere kans op winst aan de Loten aanbieden. 5. Yoor de laatste uitloting na al de plaats gehad hebbende trekkingen blijft nog f 1,091,700 met hoofdpremië van f 80,000 en 20,000 beschikbaar, zoodat het kapitaal, gelijk in de aan het slot van het plan gei Recapitulatie aangewezen meer dan verdubbeld wordt teruggegeven. 6. De verloting beeft plaats zonder nieten en op de wijze als bij de Staats-Loterij gebruikelijk doch zonder kortini en ten overstaan van een bevoegd beambte. Wij bevelen deze Leeningdie bij allen die in Nederlands onafhankelijkheid belangstellen sympathie moe bezitten niet verder aan maar rekenen op ouverdeelde medewerking. De inschrijving heeft plaats bij alle Makelaars en Commissionairs in Effecten in Nederland, bij wien teven gratis Prospectussen en Plans van Uitloting te bekomen zijn. De Raad van Beheer der „Vereeniging tot Bevordering van 's Lands Weerbaarheid/ ROTTERDAM, October 1870. A. TAS STOLK Czn.President H. J. J. BOS, Secretaris. -E3SM-- haalde' minste eii verd de jaarl (ïn het dijk lamiteus uit de lijke lan der gro 34. grootte van het onzuive waarde 35. 3 desk De 1 36. der on: dijken 37. April c vóór 1 worpen en in i stuur ingelau bezwar Staten. 38. Geaepu dering 39. middel Boek- en Courant-Drukkerij Firma E B V E N A. (1 e "V O

Zierikzeesche Courant | 1870 | | pagina 2