W°. 87 Zaterdag 29 October 1870 fOEISDAG ER ZATERDAG en BUITENLAND. ebbenden gebracht jutie vau Nut van nvoor irekenen ning van ZIERIKZSESCHE COÜRANT PRIJS DEK ADVERTENTIËN. Gewone 10 cent de regel. Geboorte-, Huwelijks- en Dood- berigtenvan 18 regels a 0,50. VERSCHIJNT: A B O N N E M E N T S-P R IJ S. Per drie maanden 1,Franco per post 1,25. Inzen ding der Advertentiën daags te voren, vóór 10 ure 's morg 1 30 Kr. Onderstaande regelen werden ter beantwoor ding van het stuk van Q. in den Nieuwsbode van 23 dezer door ons ingezondenmaar de Redactie weigerde ze op te nemen zelfs ze als advertentie te plaatsen. De gelegenheid is ons 'daardoor benomen om ons antwoord anders jbehalve door ons blad onder de oogen te brengen van de lezers van den Nieuwsbode. Aan de Redactie van den Zierilv- zeesclien Nieuwsbode. Met genoegen lazen wij in den Nieuwsbode [van gisteren de moeite door uwen dw. Q. ge- gnomen om een bij ongeluk ongecorrigeerd ge bleven stuk in de Zierikzeesclie Courant van 11. Zaturdag na te zien en ter lezing aan te bevelen aan al uwe lezers. Wij verblijden er ons hartelijk in, dat de ijskorst, waarmede de Nieuwsbode zijn hart ten opzichte van de Zierik zeesclie Courant omsloten hield plotseling ge broken is en hij alzoo al de bitterheid van zijn gemoed tegen ons en onze abonnés verraadt door aan zulk een geheimzinnige grootheid als zijn dw. Q. dit woord te gunnen. Eerlijk gezegdhet valt ons meê. Wel hadden wij na ons eerste nommerwaarin we onver holen ons oordeel over den Nieuwsbode uit spraken een klein hatelijkheid]'e verwacht en reeds lazen we in onze verbeelding onder de Gemengde Berichten Een pasgeboren papieren schreeuwstertjete Z. wordt aangeraden niet zoo- veel kwaad te spreken van haar algemeen ge- wilden broeder zullende zij anders met naam en toenaam openlijk worden bekend gemaakt of iets soortgelijks. Maar neen niets daarvan evenmin als eene enkele poging om te toonen dat de Nieuwsbode wel eene redactie en wel een karakter heeft. Nu op zulke beschuldigingen is een verachtelijk stilzwijgen dan ook wel het beste (en het gemakkelijkste) antwoord. Te meer echter danken wij den Nieuwsbodedat hij nu werkelijk onze Courant ook zonder vooraf gegane waarschuwing met naam en toenaam noemtja zelfs haar ter lezing aanbeveelt aan alle onderwijzers in stad en land. Hartelijk hopen wij dat alle onderwijzers zich haasten zullen om zich op onze Courant te abonneeren. Door middel van de school zal ons blaadje dan ook wel in de huizen zijn weg vinden en dat is juist wat wij wenschen. Niet om de kakografiëndie wij leveren hoewel wij merken dat ook deze strekken kunnen tot amusemental is het dan ook maar van een' op den Nieuwsbode verliefden criticus, maar omdat we overtuigd zijn, datmoge de correctie ook een enkele maal te wenschen hebben over gelaten moge er zelfs hier en daar een stijlfout zijn binnengeslopentoch de inhoud onzer Courant (ook van de stukken door onzen ge- achten medewerker geleverd over de Tienden) de lezing niet geheel onwaard is. Met de beste wenschen voor den vooruitgang ook van uw blad Be Redactie der Zierikzeesche Courant. Bij ongeluk maakten wij in oris vorig nommer den Nieuwsbode vrouwelijkWij bekennen dit zonder aarzelingopdat toeli niemand zelfs niet uw dw. Q, meenen mocht dat bet met opzet geschied was alsof wij den Nieuwsbode van onmannelijkheid verdachten. Bat zij verre Ontwerp-Reglement voor de cala- witeus© Waterschappen in Zeeland I Bij de wet van 19 Juli 1870 (Staatsblad no. 119) houdeude vaststelling der voorwaarden waarop aan calamiteuse polders in onze provincie tegemoetkoming Uit 's Rijks schatkist kan worden verleend is bepaald dat de polder in Zeeland die door de kosten van zeewering en oeververdediging te zwaar belast isop zijn verzoek calamiteus- en dat de calamiteuse polder vrij kan worden verklaard volgens regelen bij provinciaal reglement te stellen door Provinciale Statenonder goedkeuring des konings terwijl de polders waarvan de uitgaven thans uit het fonds van de calamiteuse polders in Zeeland worden bestreden bij voortduring als calamiteuse polders zullen worden beschouwd bijaldien de ingelanden binnen zes maanden na het in werking treden dier wet hiertoe aan den Commissaris des Konings den wensch verklaren. (Meu weet dat er eene commissie benoemd is om te onderzoeken of het wenschelijk is dat de polder Schouwen ophoude calamiteus te zijn.) "Vóór den 25 Juli 1871 moeten de Provinciale Staten vaststellen en aan 's konings goedkeuring onderwerpen de reglementen op die calamiteus- en vrijverklaring be trekkelijk en op het bestuur en beheer van de werken en belangendie tot zeewering en oever verdediging behooren. Om aan dien last te voldoen en tevens om de in wendige polderbelangen te regelen is door Gedeputeerde Staten van Zeeland in hunne vergadering van 5/6 October 11. bovengenoemd ontwerp-reglement opgemaakt en door verschillende polderbesturen van Schouwen Duiveland en van elders met toelichtende memorie ter inzage van belanghebbenden gelegdten einde daar tegen hunne bezwaren in te brengen. Daar dit ontwerp in de najaarsvergadering der Pro vinciale Staten van ons gewest moet behandeld worden, en het ons welwillend is afgestaan meenen we velen onzer grondeigenaars geen ondienst te doen door eenige der voornaamste bepalingen er van beknopt mêe te deelen. 1. Het reglement geldt voor waterschappen die binnen bovenstaande tijdruimteden wensch hebben te kennen gegeven om als calamiteus te worden beschouwd en voor die welke calamiteus worden verklaard. 2. De algemeene vergadering, die eene calamiteus- verklaring wenschtricht zich tot de Provinciale Staten. Als er geene algemeene vergadering is doen de eigenaars dit verzoekmet overlegging van al de gevorderde bescheiden. 3. Gedeputeerde Staten stellen daarna een onderzoek in en vragen het gevoelen van aangrenzende water schappen. 4. Omtrent het verzoek beslissen de Provinciale Staten, die geen calamiteusverklaring uitspreken dan van polders die gedurende de laatste 30 jaren zijn bedijkt geweest, en goed zijn beheerd en onderhouden. 5. Het besluit der calamiteusverklaring wordt aan 's konings goedkeuring ouderworpen. 6. Het bestuur en beheer van calamiteuse waterschap pen, voor zooveel de uitwendige belangen betreft, als zeeweringen oeververdediging onderhoud aanleg en vernieuwing van dijken en sluizen wordt opgedragen aan een dijkraadbijgestaan door een secretaris, tevens ontvanger, en voor zooveel de inwendige belangen be treft aan een polderbestuur, bijgestaan door een secretaris, tevens ontvanger, onder toezicht en medewerking van de vergadering der ingelanden of der hoofdingelanden. 7. Waterkeerende werken, van twee of meer cala miteuse poldersonmiddellijk aan elkander grenzende, worden geacht tot de zeewering en oeververdedigine; van het geheele dijkvak te behooren en worden beheerd door één dijkraad. 8. De dijkraad bestaat uit een voorzitter en drie leden in calamiteuse waterschappen hoogstens groot 2000 hectarenen bij meerdere uitgestrektheid uit een voorzitter en zes leden. (Schouwen Burgh en Westland zijn reeds onder één bestuur, en met uitzondering van Schouwen hebben de tegenwoordige calamiteuse waterschappen eene mindere grootte dan 2000 hectaren.) (Mem. v. "toelichting.) 9. De voorzitter en de leden worden door den Koning benoemd, de laatsten voor uit eene voordracht van 3 personen op te maken door de vergadering van in gelanden of hoofdingelanden, en voor y3 uit personen voorgedragen door aangrenzende waterschappen. 10. Als het calamiteuse waterschap tevens onder- houdplichtige is van de aangrenzende dijken zoo treedt het polderbestuur als afzonderlijke dijkraad op. 11. Het polderbestuur is samengesteld uit een voor zitter en twee leden als het waterschap hoogstens 2000 hectaren groot is bij meerdere grootte uit een voorzitter en vier leden, Ze worden benoemd door den Koninguit eene voordracht van 3 personenop te maken door de vergadering van ingelanden of hoofd ingelanden. 12. Stembevoegd zijn de meerderjarige ingelauden welke een zeker getal hectaren in het waterschap bezitten waarvoor zij in het dijkgesohot zijn aange slagen. 13. Vrouwen, welke die vereischteu bezitten kunnen zich door gemachtigden doen vertegenwoordigen docli niet ter vergadering verschijnen. 14. In waterschappen meer dan 2000 hectaren groot, is het beheer der iuwendige belangeu opgedragen aan het polderbestuur, onder toezicht en medewerking der hoofdingelanden. (Alleen in Schouwen zal zulk eene vertegenwoor diging behooren te wordeu in het leven geroepen.) (Mem v. toelichting.) 15. Het getal dier hoofdingelanden is: voor water schappen van 3000 hectaren 12, van 4000,14 en zoo ver volgens voor elke 1000 hectaren 2 hoofdingelanden meer. 16. Stemgerechtigd zijn alle personen, maatschap pijen enz. die 2 hectaren in eigendomerfpacht of vruchtgebruik bezitten. 17. Om voorzitter, lid van den dijkraad, of van bet polderbestuur of hoofdingeland te zijn, moet men Ne derlander, 23 jaar oud en in het bezit der burgerlijke en burgerschapsrechten zijn. en wonen in eene der ge meenten liggende in het waterschap. 18. Om hoofdingeland te zijn moet men daarenboven in vollen eigendom minstens 10 hectaren grond bezifteu. 19. De voorzitter en de leden van den dijkraad en van het polderbestuur en de hoofdingelanden worden benoemd voor 6 jaren. Om de 2 jaren, op 1 November, treedt y3 der leden af. Aftredende leden zijn weder verkiesbaar. 20. De bevoegdheid en werkkring der dijkraden strekken zich o. a. uit tot het beheer, het onderhoud en de vernieuwing van het uitwendige der polders, het opmaken van bestekken der werken, de vertegenwoordiging in rechten, den aanslag der aangrenzende waterschappen, het vaststelllen der begrooting, het onderzoek der reke ning, enz. Het beheer, het onderhoud, de vernieuwing en de aanleg van sluizen en sluiswerken geschiedt met medewerking van het polderbestuur. 21. Tot opzegging van uitstaande gelden, het verkoopen van eigendommen, het aangaan van dadingen, het doen van geldleeningenhet instellen van rechtsvorderingen en het berusten daarinmoet de dijkraad raadplegen met de vergadering van ingelanden of hoofdingelanden. 22. Als het polderbestuur het noodig acht dat werkeu worden uitgevoerd aan de sluiswerken, niet door den dijk raad ontworpen, kan het de noodige voorstellen daartoe aan den dijkraad doen, 23. Aan de vergaderingen van ingelanden en in waterschappen grooter dan 2000 hectaren aan de ver gadering van hoofdingelanden zijn o. a. de besluiten opgedragen omtrent de imoendige belangen het vast stellen der begrootinghet onderzoek der rekening be treffende het beheer dier belaugenhet opmaken der voordracht voor leden van den dijkraad van den voor zitter en van het polderbestuur het benoemen van den secretaris-ontvangerhet vaststellen van het dijkgeschot enz. 24. De vergadering van hoofdingelanden is bevoegd tot het vaststellen van keuren of policie-verordeniugen op de werken. (Slot in een volgend no.) Algemeen Overzicht (R o m e). In ons vorig artikel over Ilome trachtten we onzen lezers door een terugblik in de geschiedenis van den Keikelijken Staat ten minste eenig denkbeeld te geven van de verschillende oorzaken die hebben samengewerkt, om het Romeinsche volk zulk een streng vonnis te doen vellen over het pauselijk bestuur als dat in het plebisciet geschied is. Wat we toen schreven zouden we nu, nu hoe langer zoo meer de sluier des geheims wordt opgeheven, met meer dan één voorbeeld kunnen bevestigen. Neen ze hadden den paus als wereldlijken vorst niet lief die Romeinen, die in hun midden zagen treuren de bloedverwanten vanduitende (zonder overdrijving) balliugendie door de pauselijke Camarilla over de grenzen waren gezet de Romeinsche onderdanen konden geen eerbied hebben voor eene regeringdie de orde zocht te handhaven door mannen als Baldoni, het opperhoofd der sbirrentegen wien nu eene aan klacht is ingediend, omdat hij in 1867 drie personen welke hij gevangen moest nemen bij St. Paolo, op een' geheimen wenk van een hooggeplaatst prelaat eenvoudig om het leven liet brengen dewijl zijn lastgever vreesde, dat hij door hunne bekentenissen gecompromitteerd zou kunnen worden (één voorbeeld uit honderd voegt een Italiaansch blad er bij); eene regering kan zich niet staande houden die ter belooning van bewezen diensten steeds nieuwe betrekkingen scheptzoodat eindelijk één derde van hare onderdanen uit ambtenaren bestaat. Hoe dikwijls in protesten waarvan de stroom bijna eiken dag wast, ook gesproken wordt van de liefde voor en de aanhankelijkheid aan den paus koningde feiten spreken te luide. „De geest der bevolking is uitstekeud," zoo luiden dan ook niet alleen de officiëcle maar ook de particuliere berichten. „Er zijn er zeker zeer velen, die door den veranderden toestand schade zullen lijden in hunne zakenmaar ook van hen verneemt men geen enkele klacht. Allen begrijpen dat er in het heden offers gebracht moeten worden om eenmaal in eene niet zeer verwijderde toekomst de vrucht te kuimen oogsten." 't Is dan ook niet te verwachten dat in Italië zelf de strijd voor de wereldlijke heerschappij van «den II. Vader gestreden zal worden. De curie is er machteloos. De Italianen hebben te veel van het pauselijk hof ge zien dan dat ze voor de herstelling dezer regering de wapenen zouden willen aangorden. En zijdie i.i den beginne misschien vreesden dat de paus niet meer in de gelegenheid zou zijn ook als opperhoofd der kerk zijne functien uit te oefenen, zijn gerustgesteld door de proclamatie van la Marmora, waarin deze uitnaam der Italiaansche regering verklaartdat het haar wil is dat de paus bekleed blijve met de waardigheid van sou- verein en in volle vrijheid de rechten kunne uitoefenen als opperhoofd der kerk" Bovendien vergete men niet, dat ook onder de priesters in Italië eene vrij sterke vrijheidspartij bestaatdie reeds bij meer dan ééne ge legenheid bij monde van pater IPassagTia protesteerde tegen de aanmatigingen van de hoogere prelaten en nu zich heeft vereenigd tot eene Societa iiati ^iiale emancipatrice e cl a mutuo succorso del sacerdocio Italiaiio (Nationale ver- eeniging tot vrijmaking en onderlinge ondersteuning der Italiaansche priesterschap). Getrouw aan hunne belofte „ik N. N. verklaar op mijn geweten en mijne eer het programma en de statuten der nationale veree aging aan- tenemen en beloof plechtig mij daaraan te zullen o?ider- werpen. Ik beloof mede te zullen werken aan de hervorming van <ten Katholieken godsdienst overeenkomstig zijn oor spronkelijke instellingen en met al mijne krachte?i de éénheidde vrijheid en onafhankelijkheid van onze natie met Rome tot hoofdstad te zullen handhaven getrouw aan deze belofte vaardigde zij na de inbezitneming van Rome een protest uitwaarvan de volgende zinsneden ons het best den geest der vereeniging zullen doen kennen „Allerheiligste Vader!" zoo heet het daar, „God, die alleen onfeilbaar is heeft U voor het laatst een bewijs willen geven van zijne eindelooze barmhartigheid en zijne onverbiddelijke rechtvaardigheid door toetelaten dat onder uw pontificaat de scepter verbroken werd die de kerk in wereldlijke slavernij hield. Ja, heiligste Vader, wij meenen, dat het Gods wil is geweest, dat ons zegepralend leger Rome is binnengetrokken. Een nieuw tijdperk is voor de Christelijke priesterschap aan gebroken. Tot nu toe waart Gij de onvoorwaardelijke ontkenning der vrijheid wij in uwe handen de willooze werktuigen der tyranr.ie. Van de oorspronkelijke apos tolische instellingen was bijna geen spoor meer te vin den." Dat zal nn anders worden gaat de vereeniging voort. „Van nu af aan zal niemand ons (den paus en de vereeniging) meer kunnen verdenken en ons leven wekkend woord zal als de stem Gods weerklinken in de harten der geloovigen. Vereerd door de achting en de liefde, welke de beoefening van de deugd iedereen in boezemt, zullen wij weer kuunen zijn de ladder die den menscli opwaarts voert naar zijn laatste doelGod." (Wordt vervolgd.) Bjjzoiiderliedei!. JEtcxme 9 21 Okt. In verscheidene kerken is een schrijven van den paus aangeplakt, waarin hij verklaart, dat het coucilie voor onbepaalden tijd is verdaagd, omdat de vrijheid van discussie na de inbezitneming der stad niet meer gewaarborgd is. Keulen 9 21 Okt. De ex-koningin van Spanje Isabella H is heclen bier aangekomen om na een kort oponthoud naar Munchen door te reizen. Zij was ver gezeld door een I alrijk gevolg van vrouwen die echter, naar de berichtgever meldtdoor alles uitmuntten be halve door bekoorlijkheid en bevalligheid. Tours 26 Oct. De regeering heeft een decreet uitgevaardigd, waarbij de militairen comités in de depar tementen, die in staat van beleg zijn verklaard, gemachtigd worden tot de requisitie, verplaatsing of vernieling van paarden, vee, rijtuigen en levensmiddelen, iugeval deze den vijand van dienst kunnen zijn. Aan de eigenaars 'h rd

Zierikzeesche Courant | 1870 | | pagina 1