tf°. 86 Woensdag 26 October 1870 WOENSDAG EU ZATERDAG. BUITENLAND. BINNENLAND. Amsterdamsche Brieven. ZIERIKZEESCHE COURANT. PRIJS DER ADVERTENTIËN. Gewone 10 cent de regel. Geboorte-, Huwelijks- en Dood- berigtenvan 18 regels a 0,50. VERSCHIJNT: ABONNEMENTS-PRIJS. Per drie maanden f 1,— Franco per post 1,25. Inzen ding der Advertentiën daags te vorenvóór 10 nre 's morg De Redacteur der Zierikzeesche Nieuwsbode heeft zijnen dw. dienaar Q vergunning verleend in no. 284-1 zijner Courant de aandacht der onderwijzers te vestigen op een foutief opstel voorkomende in de Zierikzeesche Courant van 22 October. De Redactie der laatste haast zich door middel van haar blad haren dank te be tuigen, aan den dw. Q die haar in de gelegenheid stelt even aan hare vrienden mede te deelen dat zij ■waarschijnlijk ook reeds begrepen hebben wat deze geheele „caco- graphié" haar ontstaan is verschuldigd aan een mis verstandwaardoor de proef van het stuk over de tienden ongecorrigeerd is afgedrukt. Gemeenteraad -van Zierikzee gehouden 21 October 1870. Afwezig zijn de heeren jhr. de Jonge en Nauta van der Grijp wegens uitlaiidigheid. De notulen der vorige zitting worden gelezen en goed gekeurd. Wordt benoemd tot Boekhouder - Secretaris bij het collegie van regenten van het. burgerweeshuis de heer A. Buijze Mz. met 6 stemmen. De heer P. O. Olivier verkreeg 4 stemmen. Er was één briefje in blanco. Op voorstel van B. en W. wordt de behandeling van den brief van den comm. des konings betrekkelijk de vacature in het bestuur der visscherijen op de Schelde en de Zeeuwsche stroomeu welke in de vorige zitting is medegedeeld en sedert met de daarbij behoorende stukken voor de leden ter visie heeft gelegenaangehou den, om na de behandeling der punten voor de openbare raadsvergaderingte behandelen in besloten raadsver gadering. In handen der heeren mr. Moolenburgh, Mulock Houwer en Koole wordt gesteld een voorstel van burgemeester eu wethouders tot wijziging der verordening op de heffing van belasting op de tooneelvertooniugen en andere open bare vermakelijkheden. Na langdurige discussie is het voorstel der commissie betrekkelijk eene wijziging van art. 8 van het besluit lot heffing van den hoofd, omslag, waarin de wijze wordt aangegeven voor de berekening van het inkomeu verwor pen met uitzondering van dat gedeeltewaarin wordt voorgesteld de zuivere wins!en voortvloeiende uit be roepen bedrijven neringen, ondernemingen of arbeid, voor zoover die niet zijn bedoeld bij letter a. van art. 8 te berekenen over het afgeloopen jaar. Ook is aangenomen het voorstel der commissie be trekkelijk de wijziging van art. 10 van dat besluit strekkende om van de klassen van f 1000 en daar be neden f 200 en van de klassen van f 1000 tot f 2000, f 100 onbelast te laten. Overigens zijn de voorstellen van burgemeester en wethouders betreffende de voort durende heffing van den hoofdelijken omslag en van opcenten op de personele belasting goedgekeurd. De openbare zitting wordt gesloten. De zitting duurt met gesloten deuren voort. Iets over het wetsontwerp tot afkoopbaarstelling fier Tienden. III. Naar onze meening openen zich twee wegen die de Staat zou kunnen volgen om den tiendafkoopzonder zijn nadeeltot stand te brengen. We nemen de vrijheid ze aan onze staathuishoud kundigen in overweging te geven. De grondlasten worden nog steeds geheven naar de klasse waarin de eigendommen bij de invoering van het kadaster nu 40 jaren geleden, werden geplaatst. Van eene herziening, die om de 10 jaren zou plaats hebben is geen sprake. Herhaaldelijk is de noodzakelijkheid er van betoogd en gewezen op de belangrijke som die uit eene nieuweverbeterde klassiiicatie jaarlijks in de schatkist zou vloeien daar de prijs der vaste goederen uiet alleen meer dan de helft verhoogd ismaar vele gronden die toen bijna geene waarde haddenen daar door nu nog nagenoeg geene lasten geventhans door op- en aanwasdoor aanhoudende zorgdoor betere bebouwingdoor eene goede suatie in welige akkers of in frissche weiden zijn veranderd. Wat een tal van sckotbare gronden zouden er heden meer zijn dan destijds: Het is billijk dat alle lasten betalen naar hunne waarde. Gewis zouden de kosten van herziening veel bedragen, maar zeker zou men verbaasd staan over de hoegroot heid van het telken jare terugkeerend voordeel. Het een zoowel als het ander is van algemeene bekendheid. Zou men nude herziening aanvankelijk achterwege latendevoor een bepaald getal jaren de grondlasten der ongebouwde eigendommen van elke tiendschuldige streek niet kunnen verhoogen het kapitaal dat jaarlijks uit die verhooging verkregen wordtten name van den Staat, op het Grootboek inschrijven, telkens met bij voeging der verschenen halfjaarlijksche reutenen dit zoo regelen dat na 15 jaren de tiendheffers betaald en de tienden in waarheid afgeschaft werden Gelijk men iemand met angstvallige nauwkeurigheid in de patentbelasting zetonze deuren en vensters (het licht) schoorsteenen enz. telt en belastzelfs vraagt of men met zilver eet, en op verschillende belastingen opcenten hefteven zoo gemakkelijken met niet min der rechtzou men de grondlasten kunnen verhoogen. De tienden, het is waar, zouden dan nog 15 jareu op den bestaauden voet geheven worden hetgeen zeker geen aangenaam verschiet ismaar de zekerheid van hun vervallen, zou dien last veel zoo niet geheel verlichten. Wordt het aanhangig voorstel verworpen dan gaat er stellig weer een jaar of wat voorbij alvorens er een ander uit het Ministerieel Departement te voorschijn komt, en wat van het ontwerp als wet te verwachten is, heeft men in ons vorig vertoog gezien het tiend zou dan op duizeude perceelen blijven drukken. Men wil en terecht van den tienddruk bevrijd zijn welnu men deinze voor geen doortastenden maatregel terug. Een tweede en sneller werkend middel zou dan ook zijn als het Rijk in het begin van 1872 eene leening slootzoo groot als het benoodigde afkoopskapitaal en daaruit al de tiendheffers naar den vermelden maat staf voldeed. De verhooging der grondlasten stelle men tot dekking van kapitaal en rente op 20 jaren en sluite de leei.ing onder voorwaarde dat elk jaar y20 bij uitloting zal worden afgelost. Hierdoor zouden in twee jaren de tienden te niet, en na 20 jaren het door het Rijk opge nomen afkoopskapitaal terugbetaald ziju. De Regeering had alleen de moeite van de inning der verhoogde grondlasten eu het beheer van het kapi taal en daarvoor staan haar tal van ambtenaren ten dienste. De perceelen, die bij de invoering van't kadaster als weiden, bosch vergraven, als rietveld, schor, moeras of als water aangeteekend en sedert iu geen bouwland her schapen zijn en dus ook geen tiend geven zouden door den heffer zonder vergoeding van het daarop toch drukkende tiend recht ontslagen moeten worden als eene tegemoetkoming aan den dubbelen last des grondeigenaarsdie van zijn bouwlaud óf 15 jaren de verhoogde lasten en het tiend heeft voldaan, óf in 20 jaren het afkoopskapitaal en de daarvan bedongen rente moet betalen. Welke afkoopsom noodig zou wezen kan de minister zeker in ééne maand weten. Hij heeft daartoe slechts eene aanschrijving te richten tot de ontvangers der registratie om opgaaf van het bedrag der tieudverpach- tingen Aan de 15 laatste jaren elk jaar afzonderlijk met vermeerdering van een kleine som voor de weinigen die uit de baud verkocht worden. Blijkt het dat 15 voor de eerst en 20 jareu voor de laatst voorgestelde kapitaalsverkrijging voldoende waren, men bepale dat hetzij in het zestiende jaar hetzij in het laatst van 1872, elk rechthebbende in plaats van zijn deel in de opbrengstdé afkoopsom zou moeten ontvangen bij eene commissie waut zou der commis sie is tegenwoordig niets meer denkbaar bestaande uit de ontvangers der registratiede rentmeesters en verdeelers der particuliere- en der domeintienden die daarmee uitnemend bekend en soms in de praktijk ver grijsd zijn. Tot de ontvangst zouden de tiendeigenareu onder overlegging van hunne vereischte bescheiden ziclfbij die commissie moeten aanmelden, en de uitbetaling binnen een bepaalden tijd plaats hebbentegen vooraf vast te stellen en te hunnen koste in duplo te verlijden quitau- tien waarin de betrekking der handelende personen beknopt omschreven en vau alle tiendrechten geheel en al afstand werd gedaan. Eene der quitantien zou dienen voor het rijksarchiefeene voor den grondeigenaar, en zoo min als ooit iemand vergeten heeft zijn aandeel in de tiendopbrengst te ontvangen of dit niet is uit betaald zoo min over de vorderingen der tieudgelden ooit rechtsgedingen zijn ontstaan zoo min zou dit het geval zijn met of over de afkoopsom. Ieder zou zich zeker haasten zijne stukken in orde te krijgen en zijn aandeel spoedig in bezit hebben. Even als men nu de zoogenaamde verpachtingende ontvangst en de verdeeliug der opbrengst geheel aan rentmeesters overlaatzou de uitbetaling en verdeeling van den afkoopprijs door de voorgestelde commissie kunnen geschieden. Dé Regeering zou daarna nog één jaar kunhen stellen, waarin zijdie vermeenen mochten nog eenige tiendrechten te hebbenzich bij haar konden aanmeldenop ver beurte van onherroepelijk van hun recht verstoken te ziju. Registratie eu overschrijving en alle niets beteekenende formaliteiten zouden onnoodig en na verloop der gestelde termijnen de geheele tiendwinkel geliquideerd ziju. Eene wetop den dag harer afkondiging van kracht, zou alsdanuit overweging dat alle tiendheffers naar genoegen voldaan Avaren uitgevaardigd kunnen worden, waarvan het eenig artikel luidde De rechten van alle tiendheffers, hoe ook voorbehouden gevestigd of geheven, zijn vervallen. Dan zou in geheel Nederland een juichtoon opgaan, en de landbouw eene groote schrede voorwaarts hebben gezet op het pad der volmaking. Bijzonderheden. Aan een' brief van den bekenden Julius a'an Wickede ontleeuen wij het volgende: Erankrijk bezit op dit oogenblik geeu leger meer om aanvallenderwijs te werk te gaan. Den verdedigings oorlog zal een land, zoo rijk aan allerlei hulpmiddelen, lang kunnen volhouden. De belegering van Sebastopol heeft een vol jaar geduurd, men vergete dit niet. Ten slotte echter zal Frankrijk gedwongen worden om voor eiken dagdien de oorlog gerekt wordt een paar mil- lioen oorlogskosten te betalen. De Franschen laten ons geen rust. Eiken avond, wanneer in de huizen der dorpen de lichten ontstoken worden kiezen^ zij de verlichte ven sters tot het mikpunt hunner ver dragende kanonnen. Onze aanvoerders hebben bevel gegeven des avonds zorgvuldig alle vensters met zakken of luiken te sluiten opdat het licht de aanwezigheid der Pruissen aan de kanonniers der forten niet zal verraden. Eenige dagen geleden bezocht ik eenige officieren die hun kwartier hadden opgeslagen in eene villa bij Levres, in het bereik van de kanonnen van fort Issy. Wij hadden geen licht aangestoken, omdat de vensters juist naar het fort ge keerd waren en het heldere maanlicht voldoende voor ons was om een goed glas vurigen wijn te drinken dien wij in den kelder gevonden hadden en te luisteren naar het gezang der krijgsliederen, waarmede de jong- sten van het gezelschap ons vermaakten. Maar waar schijnlijk had men in het fort toch het flikkeren van het maanlicht, op de vensterruiten opgemerkt. Plotseling ten minste kraakten er achter elkaareen zestal schoten en werd een gedeelte van het dak vlak boven de zaal, waar wij zaten door een paar granaten weggenomen. Zoo spoedig mogelijk hingen wij een paar paardedekken voor de ra men, waarop het vuren ophield.... Dat de Franschen ook nu nog niet alle illusies ver loren hebben blijkt uit een artikel in de Liberté waarin o. a. het volgende voorkomt: Het schijnt zeker, dat Bazaine pogingen aanwendt om uit Metz te komen en óf in Duitschland te vallen, óf Parijs ter hulpe te komen Als hij maar zeker was dat hij de Fransche vloot in Kiel zou vinden zou hij ongetwijfeld dwars door Duitsch land trekkendaar alles te vuur en te zwaard verwoesten, Frankrijk wreken op zijne onderdrukkers, zich inschepen in Kiel en naar het vaderland terugkeeren." Daar echter de Fransche vloot niet voor Kiel ligtraadt de Liberté aanzoo spoedig mogelijk bij Lyon eene armee te vormen van 60,000 man en daarmede naar de Duitsche grenzen te rukken waardoor Bazaine ge legenheid zal krijgen het Bismarcksche Pruissen te vernietigen. Berlijn. 21 Oct. Dc onderhandelingen tusschen generaal Boyer en den koning schijnen nog niet het verwachte resultaat te hebben opgeleverd. Men verwacht evenwel eiken dag de capitulatie van Metz waardoor het leger om Parijs met 200,000 man zal worden versterkt. Brussel 22 Oct. In de Independance komt een brief voor van den heer Pietbi den secretaris van Napoleon die verklaart dat de op de Tuileriën ge vonden lijst van effecten die door zijnen meester zijn aangekocht, betrekking heeft op het vermogen van den hertog van Brunswijk en in geen enkel opzicht kon strekken ten bewijze dat Napoleon zich ten koste van Frankrijk zou verrijkt hebben. Brussel 22 Oct. Yolgens berichten uit Parijs is aldaar reeds gebrek aan vleesch en koopt de regering de paarden op om die te laten slachten. Ook de melk koeien worden afgemaakt. Er is gebrek aau voedsel. De runderpest richt vreeselijke verwoestingen aau. De roode republikeinen vallen bij elke gelegenheid generaal Trochu in hunne bladen aan. Stxittg-aa't ,21 Okt. De kamers zijn geopend De regeering vroeg een crediet van 8,700,000 gld. to voortzetting van den oorlog. "Washington 20 Ocl. Heden hadden hier te YorkMontreal en Toronto aardschuddingeu plaats. In Boston en Bungor zijn de muren der huizen gebarsten. Grlacllbaeh. 18 Oct. Een bakker te dezer stede reisde van hier om zijnen zoon die in het veldhospitaal aan typhus gestorven was, ter aarde te bestellen. Toen hij terugkeerde kreeg hij denzelfden dag een' brief van zijnen tweeden zoon waarin deze hem meldde dat hij het afsterven van zijnen broeder had vernomen dat hij zelf lijdende was aan dezelfde ziekte en geene hoop had op herstel. De moeder werd op het hooren van dit bericht door eene beroerte getroffen en viel dood neder. Te Utrecht is eene vergadering gehouden van den Protestanten-boud waarin o. a. de middelen der werk zaamheid worden vastgesteld. De bond tracht zijn doel te bereiken door het houden van algemeene protestantendagen, door het aanmoedigen tot de vrije uitoefening van het kiesrechtdoor voor lichting van de kiezers en opwekking van het rechts bewustzijn der gemeenten door geschriften, en meetingen. Hij wenscht predikanten, leden van den bond, te doen optreden in plaatsen waar daaraan behoefte is voor drachten te doen houden eu hen die zich voor het predikambt voorbereiden te ondersteun en. Hij neemt onder zijne werkzaamheden ophet oprichten van zou- dagscholen en volksbibliothekenhij zal medewerken tot verbetering van het godsdienstonderwijs wil plaat selijke inrichtiugen ter bevordering van volks-welzijn en volka-ontwikkeling stichten en ondersteunen. Bij al deze middelen om zijn doel te bereiken zal de bond ook met audere binnen- en buitenlandsche vereenigingen die in gelijken geest werkzaam zijn, zich in betrekking stellen. 20 leden vormen een afdeeling. leder lid betaalt f 0.50 op ziju minst. Jaarlijks zoo mogelijk op 31 Oct. wordt een openbare vergadering, Protestanten dag gehouden. Tot bestuursleden Averden benoemd jhr. mr. J. de Bosch Kemper, dr. W. Moll, mr. C. W. Opzoomer P. J. de Keizer, J. G. L. Nolst Trenité Carpeutier Alting en W. Zaalberg. Het N. Kerk. Weekblad voegt er aan toe Zoo is dan de Protestanten-bond geconstitueerd. W'ij hopen dat allen die de Evangelische vrijheid liefhebbenzullen sameinverken om hem eeu krachtig leven te verzekeren. Hij kan genoeg en zal indien de teekenen der tijden niet bedriegen uog meer te doen vinden. Mogen er overal afdeelingeu verrijzen en ook zij die tot nu toe een afwachtende houding aannamen weldra als leden toetreden. Amsterdam 23 Okt. Heden hadden alhier twee treurige ongevallen plaats. Door den hevigen Avind werd de imperiaal eener vigilante naar beneden geslingerd en kwetste een juist voorbijgaand man zoodanig aan het hoofd dat hij een kwartier daarna overleed. De onge lukkige laat eene vromv na en vijf onverzorgde kindereu. (Uit Amsterdam is tot ons liet verzoek gerichtzoo mogelijk eenige gelden bijeen te verzamelen voor de ongelukkige weduwe. "Wij verklaren ons bereid in ont vangst te nemen wat onze lezers zouden willen afzonderen.) Op denzelfden dag zonk iu het Y een tjalkscliip ge laden met steenkolen. Op het vaartuig beA'onden zich de schipper met zijne vrouw en zijn kind van 7 jaren benevens zijn broeder. De atouw had geen tijd meer om uit het vooronder te komen en zonk met het schip in de diepte. De vader greep iü doodsangst zijn kind en trachtte er zwemmende den wal mee te bereiken. Een golf ontwrong het aan zijne armen. Op hetzelfde oogenblik klonk naast hem een hartverscheurende gil. Ook zijn broeder was verdwenen. Men vreest zeer dat de geredde krankzinnig zal worden. I. Geachte Redactie, Gij hebt mij verzocht U van tijd tot tijd op de hoogte te houden van 't nieuws in de hoofdstad. Schoon er juist niet heel veel bijzonders is voorge vallen ten minste niet wat de Avereld buiten Amsterdam zou kunnen interesseeren wil ik U toonen geneigd te wezen aan uw verzoek te voldoen. Ware mij in de vorige week gelegenheid tot schrijven geschonken onder den betooverenden indruk van Patti's stemgeluidik twijfel niet of uwe lezers hadden ietwat medegenoten van de Goddelijke gave der „DiAra."

Zierikzeesche Courant | 1870 | | pagina 1