r Zaterdag 22 October flT°. 85 1870 WOENSDAGEN ZATERDAG. tl BUITENLAND. 1. !/2 '/4 'x8 '/t ZIERIKZEESCHE COD PRIJS DER ADVERTENÏIËN. Gewone 10 cent de regel. Geboorte-, Huwelijks- en Dood- berigtenvan 18 regels 4 0,50. VERSCHIJNT: ABONNEMENTS-PRIJS. Per drie maanden f 1,Franco per post 1,25. Inzen ding der Advertentiën daags te vorenvóór 10 ure 's morg Tweede Kamer. De zittingen zijn geopendde algemeene beraadsla^ gingen hebben een aanvang genomen. In een volgend no. zullen we onzen lezers de voornaamste bijzonder heden van de öiscussien over de Indische begrooting meedeèlen. Iets oyer liet wetsontwerp tot afkoopbaarstelling dier Tienden» li Als wij het vluchtig doorloopen dan ver nemen wij dat alle vóór 1 October 1838 het tijdstip der invoering van het Burgerlijk Wetboek gevestigde schuldplichtigheid van tienden of van eenige andere evenredige hoeveelheid Aan vruchten, hetzij in deze, hetzij in geld te voldoen al ware het tegendeel bedon gen afkoopbaar is. De afkoop kan zoowel door den heffer als door den plichtige worden gevorderd. De vordering tot afkoop kan ook dan wanneer de schuldplichtigheid zich als een geheel over zekere oppervlakte of o\rer onderscheidene gronden uitstrektzoöwèl door als tegen ieder der plichtigen voor zijn deel worden ingesteld. In vroegere ontwerpen kwam deze bepaling dit we- derkeerigheidsbeginsel niet aldus voor. Aan den plichtige en aan den heffer zijn nu gelijke rechten verleend. Dat op deze gelijkheid wel is af te dingen, is buiten twijfel, toch vleit de minister van justitie zich dat deze be voegdheid tot afkoop van beide zijden misschien de vernietiging der tienden zal kunnen tengevolge hebben. Op hoe groote of op hoe kleine uitgestrektheid ze nu drukken beiden kunnen er zich naar de voorgestelde regeling van ontdoen. Mocht de eigenaar van eeu blok- tiend vermeenen zich in zijne rechten benadeeld de éénheid verbroken te zien wanneer iemand b, v. voor eeu halveu hectaar daarin tiendplichtig dit afkocht hij noodzake de overigen daartoe. Gelijk bij alle dergelijke zaken bestaat de afkoopprijs bij gebreke van overeenkomst in het twintigvoud van de jaarlijksche opbrengst. Tot maatstaf daarvan strekt de gemiddelde zuivere opbrengst der 15 laatste jaren na aftrek der 2 voordeeligste en der 2 nadeeligste. Kan de waarde niet aldusnoch door marktprijzen bepaald worden dan wordt de afkoopprijs door den rechter na verhoor van deskundigenvastgesteld. Dit zal zeker van toepassing zijn, wanneer men de schuld plichtigheid van wéilaiidenbósschën en dergelijke wil afkoopen? Geschiedt de afkoop op vordering van den heffer ,dan kan de kooper dadelijk betalen of hypotheek voor den afkoopprijs op het afgekochte perceel vestigen tegen 5% rente 'sjaars, met bevoegdheid om de schuld ten allen tijde af te lossen welke aflossing de schuld- eischer gedurende de tien eerste jaren niet kan vorderen. Na die 10 jaar moet de schuldenaar elk jaar l/l0 deel Van het oorspronkelijk bedrag der schuld afleggen. "Wij gelooven niet dat van deze bevoegdheidom de daarmee gepaard gaande kosten vee) gebruik zal worden gemaakt. Behalve de kosten van afkoop heeft de kooper dan nog die van vestiging der hypotheek en later die van hare doorhaling te voldoen en de eerste zoowel als de toestemming tot de laatste moeten bij nóiariéele akte verleend worden. Bovendien blijft zijn eigendom langen rijd met een nieuwen last bezwaard en op vele vaste goederen rust reeds een hypothekair verband. Ziedaar de voor den landbouwer voornaamste rechten en verplichtingen aangestipt. Het ontwerp zelf telt niet minder dan 28 artikelen. "Voor ons doel kunnen we veilig van de overigen zwijgen. Alleen vermelden we nog dat de practijkdie steeds naar eene weinig omslachtige en min kostbare uitvoering zoekt, vermoedelijk het registreerèn en het overschrijven van den afkoopstitel in de registers des hypotheekbe waarders zal nalaten en zich met een gezegeld bewijs van kwijting vergenoegen De leggers van het kadaster toonen niet aan of een perceel al of niet tiendschuldig iswaar en waartoe zou men dus de vrijwording aan- teekenen? In elk geval zou billijkheidshalve móeten bepaald wor- ndat bij vrijwillige overeenkomst de kosten door beide partijenieder voor de helftgedragen zullen worden. Oogenschijulijk ziet het ontwerp er nog al aanlokkelijk lit, en toch vragen wij wacht het een beter lot dan pijue voorgangersis het bestemd om wet te worden eu den landbouw van een storenden druk te bevrijden, of zou het, na eerst door de Tweede Kamer onkenbaar gemaakt te zijn bezwijken of daardoor na verknoeiing vun veel nationaleii tijdworden ingetrokken en bij vele broederen vergaderd worden, of na eene loutering en aanneming der Tweede Kamerdoor de grijze tiend- keffers en tiendplichtigen der Eerste als vroeger veworpen worden en andermaal eenige jaren heengaan eer er van een gewijzigd ontwerp sprake isen de tienddruk in middels voortduren Maar laat al het voorstel eens wet wordenzal het uitvoerbaar zijn en uitgevoerd wordenof even als de wet op de Rechterlijke Organisatie eene nutte- looze plaats in het Staatsblad beslaan Wij hopen het nietmaar kunnen toch de vrees er voor niet onderdrukken, hoewel het beginsel van weder- keerigheid met uitzondering der kosten volkomen mis schien te volkomen is aangenomen. Wie slechts even een kijkje in de tiendwereld heeft genomen die weet bos oneindig velen er in betrokken zijn die komt schier tot conclusie dat het dus onmogelijk is. We zijn misschien pessimistisch. In een tiendblok van b. v. 100 bnnders (en hoeveel zulke grootere en kleinere zijn er niet alleen in Zeeland) zijn vaak 50 en veel meer plichtigen welk eene menigte tiendeigenaren zijn er nieten voor welk bespottelijk klein deel zijn ze soms tot de heffing in het tiend gerechtigd. Beide partijen wonen hier en elders ver spreid tellen minderjarigen, afwezigen onder curateele gestelden en eene massa koppigen die het liefst laten zoo als het is. Door overlijden neemt beider getal veelal toe en hoe die allengezwegen nog van de kosten, ofschoon op geenerlei stukken zegel noch registratierechten verschuldigd zijn met het oog op de eindelooze formaliteiten te vereenigen om b. v. de afkoop van het tiend van één bunder en kleinere hoe veelheden vrijwillig tot stand te brengen of in rechten te vorderenhetzij door den plichtige hetzij door den heffer. Wil men den afkoop gerechtelijk vordereu men moet beginnen met eiken tiendheffer, hoe klein zijn deel ook zij tot dat ze samen tot den verkoop van het geheele tiend bevoegd zijn hunne voogdencurators of gemachtigden te laten dagvaarden daar elke rechts ingang aanvangt met eene dagvaard. Minderjarigen hebben soms geen voogdenonnoozelen geen curator afwezigen geen gemachtigde maar laat ons zwijgen en toch is dat alles noodig voor den eersten stap op den weg van rechten. Den tiendheffer wachten dezelfde formaliteiten. Denkt men nu dat onder al de keffers en dat nog maar in één bloker iemand kan zijn die niet vrijwillig tot den afkoop verkiest mee te werkenen dat hij toch voor 100/iooo eu zulke en soortgelijke deelen zijn er veel en overal in het geheel van het tiend van den plichtigen grond komt, of omgekeerd de grondeigenaar er 50 roeden tiendschuldigen grond in bezit, dan is dit alles noodig voor dien éénen weerbarstige om den grond geheel van den tiendlast te zuiveren Hoe zal het du3 gaan met de duizende tiendblokken Eigenaars van groote aaneengelegen partijen zullen tot den afkoop besluiten maar op ontelbaar veie per- ceelen zal de schuldplichtigheid blijven rusteneenvoudig omdat de wet onuitvoerbaar is. De tienden van het Kroondomein zijn sedert laag afkoopbaar en nagenoeg niemand maakt er althans in Zeeland gebruik van ook daar niet waar het domein de eenige heffer is. Het jachtrecktdat men langzamerhand onbillijk en ondragelijk: begint te vinden is mede afkoopbaar en wie is er toe overgegaan P En boe te doen met weiland bosckenz. waar do schuldplichtigheid insgelijks op kleeft en die nu of laterdoor voortdurende verbetering tot bouwgrond gemaakt kunnen worden en dan dadelijk tiendschuldig zijn F De tienden afschaffen zou alleen een monarch als Napoleon I gekuud hebbendie er niet opzag met één pennestreek een geheel koningrijk weg te wisscben. Een doortastend middel, het eenige dat o. i. tot de verdwijning der tienden zou kunnen leiden is even als bij de beteugeling der veeziektede afkoopde afma king door den Staateen middel datvolgens de meening der Regeeringom de groote geldelijke lasten voor als nog niet in practijk kan gebracht worden. Daar ze evenwel hoe eer boe beter verdwijnen moeien, zou het dan inderdaad onmogelij/c zijn dat de Staat er zich mee belast Wij willen dit in een volgend nommer onderzoeken. Later zijn er geene meer gevestigd. Algemeen Overzicht. (Rome) Terwijl de aandacht van geheel Europa gevestigd was op Frankrijk en zijne worsteling tegen de over machtige Pruissiscbe legers had in het Italiaansche schiereiland eene gebeurtenis plaatsdie bij elke andere gelegenheid ous werelddeel tot op zijne grondvesten zon geschokt hebben. Cadornade bevelhebber der troepen van Victor Emanueltrok op bevel van zijnen vorst tegen de heilige stad opzoodra het vertrek der Fransche troepen uit Rome de handhaving der beruchte September-conveutie onmogelijk had gemaakt. Den 20 Sept. 's morgens te 5 ure werd het eerste schot vau de porta del Popoio gehoord en eenige uren later was Rome eene Italiaansche stad. Spoedig daarna (2 Okt.) verklaarden de Romeinen dat ze deel wilden uitmaken van bet rijk van den Sardinisehen koning en weldra misschien zal Victor zijnen zetel hebben gevestigd in bet Quirinaal of in een der andere prachtige paleizen van Rome. 't Was te voorzien, dat met de bezetting van Rome niet alles gedaan zou zijn. Pius IX, de pauskoning en zijn kardinalenstoet hadden te dikwijls tegenover de eischen die hun gesteld werden door den geest des tijds hun non possumus (wij kunnen niet) doen hooren, dan dat men nu zou hebben kunnen verwachten dat zij stilzwijgend zich zouden hebben on derworpen aan het gebeurde feit en de klachten over de beroovmg van het patrimonium Petri (het erfdeel van Petrus) alleen zouden hebben doen weerklinken in de eenzame zalen van het Vaticaan. Reeds den 28 Sept. zond kardiuaal Antonelli eene nota aan het corps diplomatiquewaarin hij protesteerde tegen de geweld dadige inbezitneming van den kerkelijken staat „Uwe Excellentie kent," zoo spreekt de kardinaal in de ge zwollen taai var, het Romeinsche hof, „de gebeurtenissen van 1859 docr welke aan den B. Vader zijn grond gebied ontnomen werd. Zeker de regering die ons op zulk eeüe wijze overviel zou niet hebben nagelaten met zijne godslasterlijke berooving voorttegaanals de Fransche regering niet tusschenbeide was gekomen." Hij herinnert voorts aan den inval van Garibaldi en den slag bij Mentana (zonder van de Chassepots- wonderen te spreken) in Sept. 1867aan 'fc verdrag met Italië gesloten en eindigt het eerste gedeelte van zijn protest met de verklariug /„dat de Floreutijnsche regering het deloyale besluit nam om gebruik te maken van het ongeluk der Fransche wapenende gesloten overeenkomsten te breken en met de spoliatie (berooving) van den kerkelijken staat voerttegaan niettegenstaande in Rome de meest volmaakte rust beerschte en van alle zijden onophoudelijk aan de verhevene persoon van den Heiligen Vader bewijzen werden gegeven van trouw aanhankelijkheid en kinderlijke liefde." Dat de kardinaal zoo spreekt is natuurlijkmaar is het waar, wat hij zegt? Wat is er van „die trouw, die aanhankelijkheid en kinderlijke liefde der Romeinen voor den Paus Als zij geroepen worden hunne meeniug te zeggen over 't geen gebeurd is, antwoorden bij de stembus 133,681 Romeinen „wij willen vereenigd zijn met Italië" en slechts 1507 wenschen ouder het vaderlijk bestuur van den paus te blijven. Liefde voor den paus Piusmen zoeke ze niet in Rome. Geen Italiaan geen Romein heeft vergeten en kan vergeten het in de geschiedenis van Europa zoo merkwaardige jaar 1848. Eiken dag bijna zag men toen de Romeinen in processie door de straten der eeuwige stad trekken en uit duizende monden weerklonk de kreet Viva I?io IXafge wisseld door bet Viva lo Statuto fonda- meutale (Leve de grondwet, de Constitutie). Toen was Pius dc beminde, de aangebedene zijns volks. Hij stond aan het hoofd van alle liberale Italianen. Men bad bem gevraagd (in 1847 reeds) de instelling van eene Consulta di Stato (een soort tweede kamer) eu de paus had haar gevormd uit de voornaamste en bekwaamste mannen des lands. De consulta had hervormingen ge vraagd emancipatie der joden die nog altijd op schan delijke wijze onderdrukt werden, verwijdering der jezuieten, vrijheid van drukpershet vormen van een Italiaansch verbond; de paus had schoone beloften voor de toekomst gedaan. Toen de opstand tegen de gehate Oostenrijkers losbarstte en Rome's bevolking als ééu man zich wapende om Karei Albert van Sardinië ter hulpc te snellen zegende de paus de vaandels en eindigde hij zijne toe spraak met het gebed „o groote God zegen Italië. Schenk bet Uwen zegen. Ootmoedig bidt Uw Vicaris er om." De verlosser van Italië heette Pius. Eensklaps verauderde alles. In het. consistorie van kardinalen legde dezelfde Pins de verklaring af dat „hij nooit kon onder steld worden een oorlog aan te moedigen tegen zijne beminde kinderen de Duitschers." De reeds uitgetrokken Romeinen werden door deze verklaring buiten het krijgs- recht gesloten, 't waren eenvoudig bandieten. Nog geloofde het volk aan de liberaliteit van den Paus en toen hij gedwongen door de omstandigheden, aan Oostenrijk den oorlog verklaardewas hij weder de Papa. Maar ook dit ging voorbij. Eu toen eindelijk op nieuw de heilige Vader meende te moeten verklaren „dat de gedachte om den oorlog te ondernemen tegen de Duitschers zoo ver mogelijk van hem verwijderd was toen de ruwe Kroaten de bloem der Romeinsche jongelingschap neer sabelde onder denzelfden kreetleve Pius IX dien zij bad aangeheven bij het zegenen der vaandels» toen was de ure der wrake gekomen. De dood Van graaf Rossi was het sein tot den opstand de paus stelde nog eens een vrijzinnig ministerie aanmaar verliet, nog denzelfden nacht Rome, als lakei vermomd, achter op het rijtuig van graaf Spaur. Rome was eene republiek totdat de paus door Fransche bajonetten gesteund zijne geliefde stad weer kon binnentrekken. Van datoogen- blik af aan waren de terechtstellingen de verbanningen, de verbeurdverklaringen aan de orde totdat er in schijn ten minste rust beerschte. Maar nooit heeft de bevolking dezen tijd vergeten en toen in 1860 Victor Emanuel den kerkelijken staat binnentrokkwamen de meeste steden (Pesaro Sinigaglia enz.) in opstand en riepen de bescherming der Sardinische regering in. En wat nu in Rome is gebeurd is slechts 't natuurlijk gevolg van de vroegere gebeurtenissen het zaad der twee dracht van 1848 af gezaaid heeft rijke vrucht gedragen. Wat nu is gebeurd zou reeds lang hebben plaats gehad, wanneer niet Frankrijks legerscharen zich hadden geplaatst tussch'n den paus en zijne onderdanen. Maar altijd bleef de burgerij hopen op verlossing. Vrijheid van drukpers was nog eveu als in 1847 hun wensch. Ondragelijk noemden ze hetdat Italiaansche bladen uit de stad werden geweerdEngelsche en Eransche slechts zeer gehavend door de censuur in hunne handen kwamen. Hoe bespottelijk bang de pauselijke regering was voor eene liberale demonstratie blijkt b.v. üieruitdat sommige operas niet mochten worden op gevoerd dan alleen omgewerkt. De Norma b. v. werd „het boscb van Irmirsul" en in den Wilhelm Teil werd de plaats der handeling van Zwitserland naar Tarfarye verlegd. „Bedelarij (zegt naar waarheid een Ned. blad) gold als eene instelliug van God. Ieder Romein stond van zijne geboorte af aan onder toezicht. Daar spoor wegen en fabrieken den schadelijken geest van onderzoek heetten te bevorderen werkte het gouvernement met zeldzame hardnekkigheid bunnen aanleg tegen enz." Dat werkelijk vrees voor onderzoek ook nu nog de pauselijke re gering bezieltblijkt o. a. uit het protest door den paus zeiven gericht aan de leden van het college van kardi nalen, waarin letterlijk het volgende voorkomt„Boven dien wordt liet openbaar onderwijs in deze stad door een zeer ernstig gevaar bedreigd. Spoedig is de tijd weer aangebroken, wanneer de studiën aan de Romeinsche universiteit weder een aanvang zullen nemenen dan zal deze zelfde plaats die tot nu beroemd was door den ijver van ongeveer 1200 jongelieden als een toe vlucht werd beschouwd door zoovele Christelijke en eer waardige ouders waarheen ze hunne zonen konden zenden zonder vrees dat zij bedorven zouden worden deze zelfde plaats zal of door de valsche leeringen, die er verspreid of door de onbekwaamheid der leeraars die er aangesteld zullen worden in een' toestand geraken, die zooals men begrijpt, heel wat van den vroegeren verschillen zal." In een volgend artikel wenschen we dit protest van den paus verder te bespreken en tevens de pogingen medetedeelen die men tot herstel der pauselijke macht meent te moeten aanwenden. Bijzonderheden. Weenen 19 Okt. In diplomatieke kringen ver zekert men dat binnen betrekkelijk korten lijd de vrede zou gesloten worden op de volgende voorwaardeu. Eazaine zal de regentes in haar gezag herstellen. Pruissen zal er van afzien Elzas en Lotharingen in te lijven. Alle vestingen in deze provinciën gelegen zullen ontmanteld worden. Behalve eene aanzienlijke vergoeding van oorlogskosten zou Pruisseu ook Luxemburg ver- krijgen. Bome, 19 Okt. De paus is niet ziek. T.mnrien 10 Okt. De Standard meldt, dat het bombardement van Parijs over 10 a 15 dagen zal be ginnen. De Engelsche bladen dringen bijna eenstemmig er op aan dat Gladstone zijne vredelievende politiek late varen en krachtig optrede tegen China, uit vrees dat, wanneer eenmaal de nederlagen der Franscben ook daar bekend zullen worden een alge meene moord op fransche en engelsche onderdanen het gevolg er van zou zijn. Uit Liverpool wordt gemeld dat aldaar het gerucht liep van eene gemeenschappelijke rg lij ui lit ;r. et nt al id ilt 51 n ia ij1' e,

Zierikzeesche Courant | 1870 | | pagina 1