i\°. 84 Woensdag 19 October '1870 WOENSDAG EH ZATERDAG. Bericht. BINNENLAND. st ZIERIEZEESCHE COURANT PEIJS DEK ADVERTENTIE N. Gewone 10 cent de regel. Geboorte-, Huwelijks- en Dood- berigtenvan 18 regels a 0,50. VERSCHIJNT: ABONNEMENT S-P E IJ S. Per drie maanden f 1,— Franco per post 1,25. Inzen ding der Advertentiën daags te vorenvóór 10 ure 's moiq De Redactie deelt haren lezers mededat plaatsgebrek haar noodzaakt slechts eenmaal in de week een algemeen overzicht van het buiten land te plaatsen. Zij wenscht daarbij ook ver der den weg te volgendien zij nu reeds heelt ingeslagen om niet telkens de verschillende landen tegelijk te behandelen maarwanneer dat noodig schijnteen weinig dieper in te dringen in den toestand van één bepaald land. Zij meent op deze wijze beter dan op eenige andere manier in staat te zijn aan het lezend publiek een juist inzicht te geven in den stand van zaken. Natuurlijk zal elke Courant in een' reeks bijzonderheden het nieuws van den dag blijven brengen. De Redactie. OPENBARE ZITTING VAN DEN GEMEENTERAAD te Zierikzee van 17 October 1870. Afwezig zijn wegens uitlandigheid de heeren jhr. J. L. de Jouge en S. G. Nauta van der Grijp. Na leziug en goedkeuring der notulen van de vorige vergad«3riug, wordt gelezeu een brief van den heer commis saris des konings, houdende verzoek om advie3 betreffende de vervulling der vacature in het bestuur der visscherij op de Schelde en Zeeuwsche stroomen ontstaan door het over- lijdenvau den heer H. A. v. IJsselstein daar eene voordragt was gedaan door den Voorzitter van het bestuur der visscherijen bestaande uit 3 personen te weten de heeren mr. «T. M. Isebree Moens mr. J. P. N. Ermerins en mr. J. A. Bolle en de minister van binnenl. zaken vermeent dat het belang van de vissckers het medebrengt de gemeenteraden van Zierikzee en Bruinisse daarop te liooren. De gemeenteraad van Bruinisse heeft als zijn gevoelen te kennen gegeven dat het van groot belang wordt geachtdat het te benoemen lid een ingezeten der gemeente Bruinisse en een deskundige zij en be veelt daartoe het volgende drietal aan J. van den Berg Mz. schipper, Marinus Cornelis Voorbeijtelkoopman en Johannes de "Waal schipper. Wordt ter visie van de leden gelegd om in eene volgende vergadering te behanden. Twee missives van Gedeputeerde Staten. a. houdende goedkeuring Raadsbesluit tot onderhandsche verpachting van gemeentegrond en b. idem suppl. begrooting der dd. schutterij 1870 met voor stel tot het doen der iioodige af- en overschrijving op de gemeentebegrootig beiden voor kennisgeving aange nomen en het voorstel goedgekeurd. Wordt medegedeeld dat door den commissaris des konings tot leden van het collegie van het collegie van zetters der directe belastingen voor 1871 zijn benoemd de heeren H G. Mulock HouwerJ. van der Linden C. van der "Vliet en mr. J. de Clercq van Weel. "Voor kennisgeving aangenomen. Idem een schrijven van de plaatselijke schoolcommissie met nader advies betreffende het onderwijs in het breijen en naaijen. Op voorstel des Voorzitters wordt na discus sie besloten dit ter visie te leggen van de Raadsleden. Op een adres van de hulponderwijzers der armenschool voor eene gratificatie voor buitengewone werkzaamheden, wordt na discussie" besloten voor verleende hulp van het tijdstip van het eervol ontslag aan B. K. van der Zalm tot het in dienst treden van Lakeman een maand jaarwedde zijnde f25.toe te kennen. Aan A. J. Croin wordt op daartoe gedaan verzoek wegens vertrek naar elders remissie van hoofd, omslag verleend voor den tijd van 7 maanden ten bedrage van f 13,59. Idem aan de elders wonende erfgenamen van wijlen mej. S. W. Mogge Pousde som van f 20,385. Op een verzoek van den hulponderwijzer A. van Schelven, om genot te hebben van zijne jaarwedde ook gedurende den tijd dat hij wegens militiedienst buiten functie is geweest wordt gunstig beschikt. Wordt medegedeeld het proces-verb aal der jongste opname van de kas en boeken des gemeente-ontvangers waaruit bleek dat zich in kas bevond f 15 257,585. Yoor kennisgeving aangenomen. Wordt gesteld in handen der Commissie voor de Gemeentebegrooting ten fine van rapport een adres van de Looze en Waale, uitgevers van den Zierikzeeschen Nieuwsbode om eenige tegemoetkoming in de kosten van het Gemeenteblad. De rekening van het Burgerlijk Armbestuur over 1869 wordt gesteld in handen eener Commissie tot onderzoek, bestaande uit de heeren Jhr. J. L. de Jonge, Mr. Moens en Labrijn. Wordt voorgesteld de boomen langs den grachtweg tusschen de Nobelpoort en de Zuidwelle Barrière te rooijen en met steenijpe veeren te beplanten ten einde daaruit te verkrijgen opgaande boomenwaarvan de kosten vermoedelijk f150 zulleu bedi-agen en voorts tot rooijing van eenige boomen op de wandelingen en de Oude haven, hetwelk wordt goedgekeurd. Wordt voorloopig vastgesteld conform het rapport der Commissie ad hoe de rekening der dienstdoende schutterij over 1869, zullende aau de goedkeuring van Gedeputeerde Staten worden onderworpen. Wordt rapport uitgebragt namens de Commissie ad hoe bij monde van Mr. Moens op twee voorstellen van B. en W. 1. tot voortdurende heffing van een hoofdelijken omslag, met eenige wijziging in de heffing 2. tot voortdurende heffing van opceuten op de hoofd som der rijks personele belastingdaar de 5 jaren voor welke die belastingen zijn goedgekeurd op 31 December e. k. zijn geëxpireerd. De Commissie vereenigt zich met de strekking der voorgestelde wijziging en acht het billijk dat ook inge zetenen die nu een inkomen hebben van f30 0 belast baar zijn. Zij acht echter het progressive in de voorgestelde hef fing te beperkt. Zij wenscht daarom de voorgestelde wijze, om van het werkelijk inkomen een gedeelte on belast te laten alleen te bepalen tot een zeker aantal der laagste klassen, terwijl zij de overige klasseri voor het volle bedrag van het werkelijk inkomen wenschte aan te slaan. Zij stelt daarom voor om van de klassen van f 1000 en daarbeneden f 200 en van de klassen van f 1000 tot f 2000 honderd gulden onbelast te laten en in dien zin art. 10 te wijzigen. Voorts stelt de Commissie voor eene wijziging van art. 8, waarin de wijze wordt aangegeven voor bereke ning van het inkomen, welke voornamelijk met het oog op de berekening van de opbrengst van industriële ondernemingen en speculatieve geldbeleggingen meer malen tot moeijelijkhedea en misschien tot onbillijkheden aanleiding heeft gegeven. De voorgestelde wijziging zou volgens de meening der Commissie aan die bezwaren tegemoet komen. Overigens vereenigt zich de commissie met de voor stellen van B. en W. Wordt ter visie van de leden gelegd om in eene volgende vergadering te behandelen. Wordt gesteld in handen der commissie voor de begrooting a. eene missive van het R. Cath. armbestuur, verzoekende tengevolge van de wijziging der armenwetwijziging in het contract en dientengevolge verhoogiug van de subsidie met gewijzigde begrooting. b. idem van het Evang. Luth. armbestuur behelzende gelijk verzoek. c. de gewijzigde begrooting van het burgerlijk armbestuur welke om dezelfde reden vermindert. W7ordt medegedeeld een voordragt van regenten van het burger weeshuis ter vervulling der vacature van boekhouder-secretaris bij gemeld collegie ontstaan door het overlijden van den heer H. A. van IJsselsteijn bestaande uit de heeren A. Buijze Mz. en P. O. Olivier. De benoeming wordt aangehouden tot eene volgende vergadering. Hierna wordt de openbare zitting in eene met ge sloten deuren veranderd. Iets over Liet Wetsontwerp tu>t afïsoopïDaai.-stelllRig' der TiendLeiio Hoe beschaafd een volk ook zijzeker behoort de kunst Jom wetten te maken tot de moeielijksteen zijn de ontwerpen na eene worsteling van dagen en weken als elk er een woord noodig of onnoodig over heeft meegesproken eindelijk tot wet verheven en zelfs in het Staatsblad geplaatstdan deinst men soms nog voor hare uitvoering terug getuige de wet op de Rech terlijke organisatie van 31 Mei 1861 (Staatsblad no. 49), die onlangs zonder geleefd, zonder ooit gewerkt te hebben voor goed is begraven ofschoon bij de grondwet ge biedend voorgeschreven. Maar keeren wij tot ons onderwerp terug en be schouwen we vluchtig de tienden en de pogingen tot hunne opheffing. De tienden zijn haast zoo oud als de beschaving ze werden reeds door de Levieten gehevende bekende Parizeer beroemde er zich op tienden van alles te geven eene vroomheid, die zeker weinig in den smaak zou vallen van onze tegenwoordige landbouwers. Waar ze in bestaan weet iedereen zoowel ais dat elke boer ze lastig hatelijk vervelend en belemmerend vindt. Nu het is ook alles behalve prettig alj jaar aan jaar het domein en de particuliere tiendeigenaren die legio zijn, aan wie men geen de miuste verplichting heeftdie niets tob behoud noch tot verbetering van den grond doen door ijverige en onbaatzuchtige rentmeesters ver tegenwoordigd aankondigen dat ze in 't openbaar de tienden van uwe veldgewassen natuurlijk zonder ver goeding, te hunuen bate zullen verkoopen. Ten onrechte noemt men het verhuren of verpachten. Is dat gedaan dan komt weder een ander, de kooperdie er aan ie tiendheffers vaak nog meer voor betaalt dan de taxatie de tiend vruchten weghalenvan het land waaraan mest en zaaigraan gegeven, tijd, geld eo arbeid zijn gewijd waarvan men rente of pacht en al de lasteu betalen moet. De landbouwer moet dit lijdelijk aanzien eu is bovendien nog verplicht, alvorens hij zijne eigen vruchten mag vervoeren, den tiendkooper een dag te voren te verzoeken ze te komen vertienden zijn deel aan te wijzen Evenwel hebben de tienden bij ons te lande een wettig bestaan en werden bij uitgifte cf verkoop van grond voorbehouden of bij Verlij brieven gevestigd. Ze zijn echter hier niet van kerkelijken oorsprongmaar zooals S. van Leeuwen zegt in zijn Rooms-Hollands- Regt „wt Wereltlijke handen eerst aan de Hoogste magt tot een teekken van ouderhorigheidovergegeven de welke daarmede de Grave van Holland in der tijd begiftigt hebben." Zoo bepaalde Graaf Willem van Henegouwen in eene Handvest, des Woensdags na St. Maarten van het jaar 1337 aan den lande van Zwijn- dreclit gegeven Den Tienden sullen wy behouden dat is, te weten den elfden Schoof, ende dat elfde Lam. De wijze van heffing is bij verschilleude keuren en bij plakkaten van keizer Karei en koning Philips geregeld. In Zeeland's oudste keuren worden ze reeds vermeld, en de ougelukkige Jacoba van Beieren ver leende bij het gaaischieten te s' lieer Hendrikskiuderen (Zuid-Beveland) toen zij den koniugsvogel afschoot aan deze en omliggende plaatsen voor altijd vrijdom van de opbrengst der vlastienden. Nog leeft dit feest in den mond des volks. Als blijk van onderhoorigheid - dit is de ware aard - geheven kwam zeker bij cle heeren (de keffers) de gedachte niet op ze te doen ophouden. Immers met hunne verdwijning zou de aristocratie ook een deel van hare macht bij het volk verliezen. De tiendplichtige de grondeigenaarleerde ze door gewoonte meer als onvermijdelijk dan als last beschouwen en stond zonder nadenken, zonder morren jaarlijks Vio deel zijner vruch ten afdaarvoor was hij onderhoorig. Het volksidee nog lang niet verdwenen dat ze van goddeiijken oorsprong of ten minste door de Kerk ingesteld waren, maakte hem nog williger. Zoo gingen jaren en eeuwen daarheen. Eerst bij de staatsregeling der Bataafsche Republiek, in 1798 werden bij art. 25 de tienden uit het leenrecht voorl gesprof en afgeschaft. Napoleon Iin wdens rijk men ze niet kende cn wiens wetten er van zwijgen haatte de tienden doch moest ze nietteminbij de invoeriug van het Pransche recht in liet overheerschte Nederland handhaven, bij. art. 218 van zijn decreet van 15 Oct. 1810, doch bepaalde bij besluit van 11 Juni en 21 October 1811 dat de grond eigenaar y5 deel der tienden mocht inhouden tot ver goeding der grondbelastingzoo men wil om de sym pathie der boeren te verkrijgen. Dit besluit is tot heden in werking gebleven. Zulke besluiten en de meer en meer ontwakende volksbewustheid deden nadenken en begonnen aan het oude maar stevige tiendrecht te knagen. Men veelde zich minder onderhoorig. Hier en daar verrezen zelfs klachten tegen de wettigheid er van en hoorde men stemmen om er zich op de eene of andere wijze van te ontslaan. De toenemende landbouwontwikkeling sloot zich daarbij aan en vormde een steeds luider akkoord. Men begon er naar te luisterenen behalve de voorstellen van den heer Sloet tot Oldhuis tot afkoopbaar- stelling- dienden eindelijk afwisselende regeeringen ge noopt door den steeds duidelijker geformuleerden volks- wensch in 1863, 66, eu 68 verschillende wetsvoorstellen in, die of werden ingetrokken of onder het gedrang der tegenstrijdige discussiën verstikten. Het verlangen om den landbouw van dien last te ontheffen blijft mtusschen levendig en de noodzakelijk heid er van wordt algemeen erkend. Om hiertoe te geraken werd bij koninklijke boodschap van den 23eu Juni 11. der Tweede Kamer andermaal een wetsontwerp tot afkoopbaarstelling der tienden aangeboden en na het openen van het tegenwoordige zittingjaar, daarliet anders vervallen was(eene bepaling die best kon in getrokken worden) opnieuw ingediend. Ouwebkerk 18 Oct. Gisteren is door den raad dezer gemeente na gehouden examen benoemd let hoofdonderwijzer aan de openbare lagere school alhier de heer W. Scuoo Hz. Zonnemaire 18 Oct. 1870. TTeden nacht 'omstreeks half één ure brandde de korenmolen dezer gemeente staande in de vroegere gemeente Bommen ede binnen een paar uur tot den grond toe af. De molen was oud en had nog onlangs eene roede verloren. Ilij was onbewoond en bevatte weinig waarde. De belendende huisjes leden bij het stille weer geene schade en ook verdere ongelukken zijn niet te betreuren. De molen was tegen brandschade verzekerd. De oorzaak van den brand is onbekend men gist dat hij welligt door het ouweder getroffen is geworden. Te 's Hertogenbosch is door het departement Jer maatschapoij tot nut van het algemeente Dordrecht door den gemeenteraad besloten tot het oprichten eener school van middelbaar onderwijs voor meisjes. Te Am sterdam wordt daartoe in den gemeenteraad na het mislukken van vroegeie plannen op nieuw een poging gewaagd. De aanhouder wint. Te "VVaalsdorp zijn proeven met mitrailleuses ge nomen. We schijnen dus aan alles te moeten meedoen. De Duitschers strijden en overwinnen nog zonder mi trailleuses zouden wij dan niet zonder haar onze neutraliteit kunnen bewaren Als amusement zijn die proeven misschien onschuldig maar het. zijn zulke dure amuse menten. Reeds zijn de loopen voor onze Beaumontgeweren gereed gemaakt in beslag genomen om ze in mitrailleuses te vervormen. .Allerlei® Met het oog op de nieuwe postwetdie met 1 Jan. aanstaande in werking komt en waarbij voor 2 ''.2 cent correspondentie-kaarten (kleine open brieven) door het geheele rijk kunnen verzonden wordenis het vol gend bericht niet onbelangrijk. "Van de onlangs in Engeland ingevoerde correspondentiekaarten wordt zulk een druk gebruik gemaakt dat de postbeambten er schier door overstelpt worden. Ook een ander, onedel gebruik wordt er van gemaakt, nameliik tot het beledigen en lasteren enz.iets wat men reeds véór de invoe ring vreesde, doch waartegen de directie van het post kantoor een afdoenden maatregel genomen heeftdoor te bepalen dat zulke kaarten niet verzonden en de daders zooveel mogelijk opgespoord en gestraft zullen worden. De befaamde kiudermoordster van beroep do „baby farmer" Margaret Waters heeft Diugsdag jl. haar gerechte straf ondergaan. Zij stierf kalm eu gelaten en gedroeg zich tot op het laatste oogenblik met een zekere waardigheid. Toen haar de strop om den hals was gedaan sprak zij luide, en, volgens de omstanders, in treffende en welgekozen bewoordingen een gebed uit hierop drukte zij den geestelijke den beul en een der gevangenbewaarders de hand een oogenblik later viel het luik en haar dood was oogenblikkelijk. Margaret Waters was indertijd een welgestelde vrouw geweest. Als weduwe had geldgebrek haar genoodzaakt, kamers te verhuren later had zij een onecht kind van een harer commensalen onder hare hoede genomen. Eenmaal op dien weg geraaktverviel zij van kwaad tot erger. Meerdere kinderen werden haar toevertrouwd Gaandeweg werd het bezigheid voor Waters wat in den aanvang slechts tijdverdrijf was geweestbijzaak werd hoofdzaakzij begon advertenties te plaatsen waarbij ze aanbood zich te belasten met kinderen tegen een vergoeding van f 60 tot f 120. Voor zulk een geringe som kon zij klaarblijkelijk de schepseltjes niet onderhouden. Haar doel was dus het geld te ontvangen en de kinderen kwijt te werden. Dit laatste was gemak kelijk genoeg te meer daar de ouders zelden een nader onderzoek naar het lot hunner spruiten instelden. De schapen werden derhalve uit den weg geruimd zoo mogelijkdoor ze te vondeling te leggen zoo noodigdoor ze -zachtkens aau in 't graf te helpen. Op een goeden dag kwam de gansche walgelijke his torie aan het licht, doordien een agent van politie on verwachts de woning van Haters binnentrad. Een vreeselijk schouwspel trof 's mans blik. Op een sofa in een achterkamer lagen een zestal kindereu als pakgoed op en over malkauder gesmeten alle meer been dan vleesch in de hoogste mate vervuild, en door laudanum tot een staat vau doffe bewusteloosheid gebracht. 5rij ros

Zierikzeesche Courant | 1870 | | pagina 1