KOF! IJ. TELEGRAMMEN. Advertentiën. Het CASCO MARIA ABRIANA, EEN LEERLING Zeetijdingen. Beurs- en Marktherigten. Magazijn hoek Poststraat bij de Kerk te Zierikzee. kei persoon koe uitnemend hij moge zijn dan wan neer de beslissing afhangt van een groot aantal menscken. „Daarom dringen zij eerbiedigmaar met den meest ■mogelijken nadruk aan bij Uwe Majesteit, om eene grondwetsverandering voor te stellen waarbij bet ver klaren van oorlog zoowel als het sluiten van vrede wordt overgedragen aan de Wetgevende Macht, zocdat voor taan slechts bij gemeen overleg vau den Vorst met de Vertegenwoordiging des volks tot zulke veel beslissende stappeu kan worden overgegaan. 't Wrelk doende enz." De directeuren van de Nederl. Maatschappij ter oevordering van nijverheid hebben aan de depaitomen- ten opgaven gevraagd, omtrent instellingen tot ontwik keling van den haudwerksstand in hun kring gevestigd, ten einde daaruit een overzigt zamen tc stellen van hetgeen in Nederland ii> het algemeen tot ontwikkeling van dien stand wordt gedaan. Sinds eenige weken is de bekende vuurtoren te Haamstede in telegraphische verbinding gesteld met het kantoor te Brouwershavendoch alleen ten dienste der scheepvaart. Thans worden ernaar wij vernemen, te Haamstede ijverige pogingen aangewend om ook berichten van en voor de inwoners van Haamstede en omstreken over te breugen of te ontvangen. Wij twijfelen niet ofbij de toenemende uitbreiding die men aan de telegrapkie geeftzullen die pogingen door de regeering met gunstig gevolg bekroond wordeu en het rijke westelijk deel van Schouwen alzoo spoedig van naderbij aan het telegraafnet verbonden zijnte meer daar dit nu op zoo gemakkelijke wijze kan plaats hebben. De oesterhand el te Brninissesedert 1 October geopendis nog niet bijzonder levendighetgeen men aaü de hooee prijken f 4 de honderd toeschrijft Als een historische herinnering wordt vermeld dat in het begin van November a. s. juist zeven eeuwen verloopen zijn sedert den zoogenaamden Allerheiligen vloed. Door aien vloed werd een groot deel van Holland, Zeeland, Friesland, Utrecht- en Vlaanderen geteisterd. Het zeewater klom zoo hoog dat men te Utrecht op de bruggen zeevisch ving. Naar velen beweren zouden toen de eilanden Texel en Wieringen zijn ontstaan, al het land lusschen Texel, Stavoren en Medemblik ver dronken en zoodoende het vroegere meer Flevo in de Zuiderzee veranderd zijn. In de Staats-Courant geeft het Hoofd-Comité van het Roode Kruis bier te lande te kennen, dat het voor- loopig genoeg heeft en dus de ISederlandsche liefdadig heid haar gewonen loop (voor binnenlandsche belangen) hernemen kan. AlleiTeï. Het is een vermakelijk feitdat door den Duitsch- Franschen oorlog de bierconsumtie in Amerika krachtig is toegenomen. De Duilschers aldaar toch vierden een reeks van feesten, waarhij het bier stroomde. In meer dan eene stad konden de brouwers aan de aanvragen naanwelijks voldoen. Ook de staatsinkomsten profiteren er van. Alle biervaten worden gestempeld en sedert 1 Augustus is de aanvrage om bierstempels verdubbeld. Zoo is de oorlog dus althans ergens toe nutal is het maar voor bierbrouwers eu de Amerikaansche staatskas. Wie iets meer wil weten van de bekende wonder- worst kan in „Ons Streven" no. 34 zijn weetlust be vredigen. Iets er van nemen wij over. De uitvinding is van den kok Grüneberg en werd door de Pruisische regeriug dadelijk zoo belangrijk en zoo juist van pas geachtdat zij voor 35,000 tlialer hem zijn geheim afkocht. Dat geheim bestaat in het toevoegsel, dat de worsten jaren lang tegen bederf kan bewaren en waaraan de uitvinder den zonderlingen naam van „Lupus" gaf. Oogenblikkelijk is een fabriek opgericht op groeten voet. Aan 36 groote weegschalen vinden wij boekhouders bezig, om den ontzetteuden inkomenden voorraad af te wegen en na te zien. Drie soorten van erwtenmeel, in fijnheid verschillend, worden uit de magazijnen bezorgd en in bepaalde verhouding vermengd met gerookt spek en ham (meest Hougaarsche) en Russische talkwaarna alles in 12 groote gemetselde ketels gaar gekookt wordt en daarna in kleine wagens naar eene andere plaats gebracht in dobbelsteenen gesneden en vervolgens naar de toebereidings- of eigenlijke kookmachines ver voerd wordt. Bij ieder dezer groote ketels, (er zijn er 50) is een kok, die onder het koken acht moet geven op de behoorlijke vermenging van al de bovenvermelde bestanddeelenwaarbij nog komen uien in dobbel steenen gesneden benevens de geheimzinnige „Lupus." Bij eiken ketel draaien twee man een horizontaal scheprad, dat de massa voortdurend omroert en aldus voor aanbranden bewaart. Is nu het vulsel gaar en vloeibaar zoo wordt het in vertinde wageus naar de 100 worstmachiues gereden bij elke daarvan staat een man, die- het vulsel in groote spuiten doet en uit deze in de darmen perststeeds stukken van een pond zwaar met een daaronder geplaatst mes afsnijdt en die aan zijn naast hem staanden makker overlaatdie alsdan met gereedhangende touwen, welke reeds op de nóodige lengte ziju afgesneden de worsten boven en onderen afbindt, en door twee, in't middefl er omgelegde touwen liet pond in drieën, elk voldoende voor ééne portie verdeelt. Daarua vervoert men de gereed zijnde worsten naar vrouwen, die ze op lekken opstapeleu. na verloop van twee uren de steenhard gewordene er afnemen en elke afzonderlijk in perk am entpapier vouwen weder aan andere vrouwen wordt liet inpakken in de gemerkte en genummerde kisten, altijd 100 of 150 worsten be vattende, toevertrouwden de waai is in weinige uren van de grondstof af, geheel gereed en geschikt ter verzending. Péj het gebruik wordt het worstvulsel in heet water een half uur gekookt en dan is eene zeer rijkelijke portie smakelijk en krachtig voedsel, voldoende voor een man uit het derde gedeelte eener worst ge- re.; d, Voor officiereu werdt de massa in kleine blik ken bussen, die 1 pond inhouden, gepakt. Letterkunde van den dag. In de voorlaatste Kerkelijke Courant lezen we „Men zou zeggendat de oorlog den oorlog dooden moest omdat de afkeer er van voor het vervolg den oorlog onmogelijk maakte. Maar jaweleen Amsterdammer vindt een nieuw kanon uit. Dichters maken krijgsliede ren en Nederlandsche dagbladen dringen met het oog op den gevoerden krijg op de algemeeue dienstplichtig heid aan. Zou de wereld ongeneeselijk zijn? Wat nu het eerste betreftvoor uitvinders van nieuwe kanonnen kunnen wij evenmin eenige sympathie voelen als de Kerkelijke Courant. Wel mogen we met steeds meer grond blijven hopen dat juist al die uitvindingen zooals bijv. (indien het waar is want het is uit Parijs bericht) de nieuwe stoom-mitrailleuse waarbij men slechts een bak met kogels behoeft gevuld te houden om haar den ganscheu dag door kogels te doen spuwen den oorlog eindelijk geheel onmogelijk zulleu maken maar toch al komt uit het kwade het goede vooithet blijft niet- min kwaad en mij dunkt geen gewoon mensch met een alledaagsch geweten zou in dagen als deze graag in de schoenen staan van den Duitschen kanonnen-koning Kruppwiens geweten wel even ruim mag zijn als zijne fabrieken die eenige honderden morgens beslaan. Maa£ het tweede argument, dat de Kerkelijke Courant gebruikt om de ongeneeslijkheid der wereld te betoogen, schijnt ons minder billijk evenals het derdewaarop wii later terugkomen. Misschien beeft zij daarbij het oog op de „Acht liedjes voor Neêrland's volk en in zonderheid voor Neêrland's dapper leger, te Nijmegen bij Blomhert" uitgegeven. Naar het publiek gerucht wil, beeft de dichter, prof. Jongeneel te Deventer, zich tot het maken er van gezetnadat hij zich bedroefd en ver ontwaardigd had over de gemeene en onzinnige liedjes die door „Neêrlandsch dapper leger" werden aangeheven. Onder den indruk daarvan werd de geest vaardig over hem en trachtte hij zich geheel in een soldatenziel te verplaatsen opdat zijn liedjes werkelijk in die zielen weerklank zouden kunnen vinden. Moet eenmaal ons leger worden opgeroepen laten dan de gedachten die het bezielen en die het uitspreekt iu zirn gezang, zoo goed mogelijk zijn. Zoo opgevat schijnt ons liet dichten van soldatenliedjes niet onverdienstelijk toe vooral niet zoo ze werkelijk dichterlijke waarde hebbeu gelijk bijv. het liedje „Neêrland waakt," waarvan de eerste regels Ze zullen het niet hebben Het vrije Nederland aan da Cosla's vers herinneren, maar vooral het laatste couplet frisch en schoon is Ze zullen 't- anders krijgen Het kleine Nederland Als we allen huivrig zwijgen En vrees den moed verbant. 'tls 't vrije lied, dat helden maakt, 'tIs geestdrift, die de lafheid wraakt, Dies strijdensreê den kreet geslaakt Neêrland waakt Misschien zeer geschikt om populair te wordenis 't volgende S t r ij d 1 i e d. Laat vrij de kogels gieren hoera 't Kanongebulder tieren hoera "VVij duchten staal noch lood Geen onzer vreest den dood Wij staan als de helden bij Quatrebras En 't gaat er op in met een luid hoera Hoera Laat hoog het vaandel zwieren hoezee Slechts dappren zegevieren hoezee "Vooruit! tot 'sLands behoud, Wie wijkt raakt toch om koud. Wij volgen het spoor van papa Chassé En 't gaat er op los mét een luid hoezee Hoezee En dat de dichter graag ook teerder snaren in de soldatenborst wil doen trillen en juist dan het best slaagtomdat hij dan 't meest uit eigen hart spreekt bewijst duidelijk zijn schoone Beê om Vrede. Zoete vrede keer o keer Weer op aarde neder, Och dat eens de liefdeleer Aller hart verteeder Heerlijk toont het Roode Kruis 't Rechte mededoogen In de hel hoort de oorlog thuis Wie hem prijzen mogen, Niet een vreedzaam volk als wij Neen wanneer wij strijden Is 't omdat wij dwinglandij Niet ten onzent lijden. Wat wij wenschen 't is o keer Wederzoete vrede Breng ons van den Hemel meer Ware vrijheid mede Kerknieuws. Beroepen te Ochten P. Doedesvan Hemmen. Te Maassluis W. Zegersvan Alphen a/d Rijn. Te Zevenhoven A. J. Eijkman van Cothen. Te Warmond E. A. G. van Hoogenhuijze van Heino. Te Kollum A. A. van Eerdevan Ballum. Te Oude-Pekela IJ. van Veen jr., van Ingen. Te Utrecht H. v. Hoogerzeil, van Driebergen, Te "VVageningen J. C. de Vijver van Scheveningen. Te Oostkapelle C. J". G. van Hoogstra ten van Veessen. A a n gen o men Oude-Pekela door IT. van Veen jr. van Ingen. Schiedam door ds. de Wilde, van Poortvliet. Bedankt voor Vlissingen door E. Jansen Schoon hoven van Moerdijk. Voor Zuidewoude door W. v. Markenvan Jutphaas. Emeritaat zal worden gevraagd door ds. Griet huizen te Zutfen. Proponent s-e xainen gedaan door D. J. C. Heldring, A. Adam aT. van Berkmn H. Tydeman theol. dr.L. Schuller tot Peursum en Ph. Peter. De meeste hervormde 'gemeenten in Friesland hebben zich tegen het algemeen reglement op het beheeer der kerk. goederen verklaard. Oosterland. De heer Ruiscb van Duchteren heeft voor de beroeping voor deze gemeente bedankt. "Versailles. (Officieël) 12 Oct. Gisteren is na een strijd van negen uren het Loire-leger naar Or leans over de Lome teruggeworpen. Eenige duizenden zijn krijgsgevangen gemaakt. H et verlies der Duitschers is betrekkelijk gering. Orleans is stormenderhand ingenomen. V er sal 11 es 1 2 Oct. Aan koningin Augusta, te Homburg. Generaal v. d. Tann heeft de Loire-armee totaal verslagen. Eenige duizenden zijn krijgsgevangen gemaakt. De strijd duurde van half tien tot 's avonds 7 ure. Des nachts is Orleans ingenomen. Bijzonder heden ontbreken. WILHELM. Hamburg. De Franscbe vloot vertoont zich weder in deze wateren. De-kustverdedigers zijn gewaarschuwd. Men vermoedt dat er plan bestond bij verrassing een of ander punt intenemen. De Loire armee volgens Fransche berichten nu reeds 200,000 man sterk was bestemd de Pruissen in den rug te vallen. Ook deze hoop is dus verloren. Getrouwd -. P. J. vak TILBURG den BOER en B. E. OCHTMAN. Zierikzee, 14 October 1870. Heden overleed tot onze diepe droef- beid onze geliefde Moeder Mej.PIETRONELLA FKEDERIKA den BOER, Weduwe van den Heer F. C. CATSin den ouderdom van ruim 68 jaren. Zierikzee 8 October 1870. Uit aller naam M. de LANGE CATS. De Notaris J. van der BENT, zal op Donderdag den 20 October 1870, 's morgens ten 9 ure te Brouwershaven om contant geld publiek verkoopen van het op „Dwars in den wegbij de reede van Brouwershavenaan den grond zittend Barkschip Gezagvoerder RUÏÏAAK en den geborgen IN VENTARIS, ZEILEN, TUIGAADJEenz. Mitsgaders eene aanzienlijke partij door Zee water beschadigde Nadere informatiën te bekomen bij de Heeren J. de KATER Jz. Scheepsmakelaars en boven- genoemden Notaris te Brouwershaven. Iran dadelijk geplaatst worden ter Drukkerij van de Uitgevers dezer Courant. Zierikzee Gearriveerd 12 Oct. Jersie of Rochester, G. Stone, New-Castle, Rotterdam. 12 Brothers, W. Martimer, St. Petersburg, Antwerpen 14 Rovena, 11. Palmer, Runcorn, Zierikzee, laatst van Brouwershaven. Brouwershaven Gearriveerd 10 Oct. Osborn, (st) J. Johnston, Leith 10 Rhone (st) W. J. TV ilk ens Riga beiden naar- Rotterdam. 3 0 Peter, R. A. Andersen, Erederikstad Dordt. 11 Prospero Lavarello E. Magnaco Taganrog 11 Noordster C. Tobiassen Söderham 11 Excelsior G. J. Pendleton, Ne w-York 11 Willem Kroonprins der NederlandenW. J. de Bourgbelles Ze-tteler Batavia allen naar Rott. 11 Thomas Haden J. Trattles Sunderland 11 WindaliJ. Grill Riga beiden naar Schiedam 11 Sancho W. Nelson New Castle Dordt. 11 Rovena, H. Palmer, Runcorn, Zierikzee. 11 Iduna P. Wahl gr enSundswallAntwerpen. De twee laatste zijn ingeklaard en zullen bin nendoor vertrekken. 11 Oct. Philo W. Gayland Nicolajeff Botterdam. 12 Ara, H. Olsen Biga Schiedam, 12 Twee schooners namen nog onbekend. 13 Martin us Henriette, (st.) E. C. Schot, Londen. Dordt. 13 Ousel(st.) T. Perry Rotterdam Liverpool. Per het schip Willem Kroonprins der Aederlanden is als passagier aangebrachtde heer Lin Raven. PRIJZEN DER EEEECTEN TE AMSTERDAM den 12 October 1S70. Nederland, Spanje. Portugal. Rusland. Oostenrijk. Turken. Egypte. N.-Amerika. Werkel. Schuld, dito dito dito dito Obligatiën 1867 dito 1869 dito Binnen! Obligatiën. 1856-63 dito 1S67 dito 1869 Obligatiën 179 S/1816 dito I860 Obl. pap. Mei-Nov. Zilv. Jan.-Julij, Algem. Schuld 1865 Obligatiën 1868 dito 1882 dito 1885 Brazilië. dito 1865 Mexico. dito 1851 dif.o 1864 St. Paul&Pac. Sp. Obl. 18G9 2>/2 pCt. 3 4 3 3 3 3 3 3 5 5 5 5 7 6 6 5 3 3 52Via 61"/,, 83 V„ •273/, 27% 23% 2»3/,o 283,.. SS3/ '1» 80 Va 44'/, 5 2 Vl 9 95 91'/,. ss% "1 33, 1 4 Aft 643/3 Marktprijzen van de volgende artikelen te Zierikzee. van den 13 October 1870. De Ned. Mudde, De Ned. Mu Oude Tarwe 1869 Nieuwe dito 1870 Afwijkende dito Z.-Zomer dito Ordinaire dito Rogge 1868 Rogge 1869 Winter-Gerst 1869 Zomer dito Haver diie. 10.25 Paardenboonen 7.50 - 10.25 j Witte boonen - 10.75 - 00.00 j Bruine dito - 10. 50 - 00.00 GraauweErwten - 00.00 - 00.00 j Groene dito - 8.25 0.00 Gele dito - 00.00 KooJzaa l - 00.00 Zaai Lijnzaad - 00.00 Slag-Lijnzaad - 00.00 7.26 6.50 5.75 j 3.50 Marktprijzen der Meekrap te Zierikzee van den 13 October IS70. Teelt 18«%9. per 50 Nederlandsche Vonden. Twee en een Twee en een Twee en een Een en een Een en een Een en een Onberoofde Oriberoofde Onberoofde lste kwaliteit middelbare mindere lste kwaliteit middelbare mindere 1 ste kwaliteit middelbare mindere blank dito dito blank dito dito blank dito dito Nieuwe Onberoofde Muilen Middelbare dito f 24.50 - 23.50 - 00.00 - 24.50 - 23.50 - 00.00 - 24.50 - 23.50 - 00.00 - 00.00 - 0.00 - 2.50 a 25.00 a 24.00 a 00.00 a 25.00 a 24.00 a 00.00 a 25.00 a 24.00 a 00.00 h 00.00 a 0.00 3,00 Hout- en Turfmanden. Kolenemmers en Bakken. Haard-veger.tjes in kleuren. Kagchelborstels en insmeerders. Kagchelpoletoer en Pleetpoeder. i Sgg-r— Petroleum- Tafel- en Hanglampen. Porcelein en Papieren-Lampenkappen- IJzeren en koperen Supports. Porcelein- Thee- en Ontbijt-Serviezen- Yictoria-Serviezen Chocoladeketels. Wijn- en Likeur-karaffen. Wijn-Likeur-en Bitterglazen. Ornamenten van bronsPorcelein en gesneden hout. Fijn en ordinair gelakt. Orabre-doozen Fiches Rookstellen Tabak- en Cigarenpijpen Portemonnaies Tabaksdoozen Cigarenkokers en Lucifersdoosjes Dames-colliers en parures - Kinderspeelgoed Dam- Domino- en Gezelschaps spelen Reisartikelen Parapluis en Wandelstokken. Grooctlïoojp»© JT* «XCXÜNPG* ZYKSTKA» "V Prijzen. Prijzen. Boek- en Courant-Drukkerij Birma s JEU "V TB .A.. d "V O

Zierikzeesche Courant | 1870 | | pagina 2