Zaterdag 8 October 1810 VOERSOAG ER ZATERDAG. i\<\ 81 :en. De nationale tijd en het adres van antwoord op de Troonrede. BUITENLAND. BINNENLAND. loden en Suilham. genomen. inden en ifticieren. bepaald itschland ZIERIKZEESCHE v [eeft een gebied Ipen aan opmer- zijn de It dogme zwaren PRIJS DER ADVERTENTIËN. Gewone 10 cent de regel. Geboorte-, Huwelijks- en Dood- fa engten van 18 regels a 0,50. VERSCHIJNT: ABONNEMENT S-P R IJ S. Per drie maanden f 1,— Franco per post 1,25. Inzen- dlesbrö IDAM 52'/, 62% 82'/» 96 Vs 281/3 92'/, 209 51% 52 48«</„ U'/u ding der Advertentiën daags te voren, vóór 10 ure 'smorg 140®. Bruiue-, f 12.00 - 9.90 - 7.90 - 5.90 - 6.60 - 4.00 - 4.40 - 8.60 - 11.50 11.50 15.00 8.30 >AG AG, -p J, Zierilczee erg. 8.45 >rg. 8,45 ™g. 10,30 •g. 10,30 pnj T O S De vergadering der Tweede Kamer is geopend de beraadslagingen hebben een' aanvang genomen. Het begin van dit zittingjaar belooft veel. Meer dan eens heeft men er op gewezen dat de nationale tijd kostbaar is en onze kamerleden dus zoo zuinig mogelijk daarmede behooren te wezen. Men schijnt dat dit jaar te zullen inzien. Reeds in de zesde zitting ontspon zich eene discussie tussclien de Hfl. Kransen v. d. Puttevan Nispen v, Sevenaer en anderen over de vraag of de Kamer een vrijen dagzou nemen. (Volgens de op vatting van den beer v. Nispen schijnt dat de parle mentaire uitdrukking te wezen voor „een dag vrijaf'). Men besloot met 39 tegen 32 stemmen geen'vrijen dag te nemen maar door te werken. Voortreffelijk Maar onwillekeurig kwam de gedachte bij ous op dat het zeer wenschelijk zou zijn geweestwanneer de kamer deze zuinigiieidsleer wat vroeger in praktijk bad gebracht b. v. vóör de discussien over 't adres van antwoord op de troonrede. Elk jaar worden de Kamerzittingen geopend met eei.e troonrede, waarin de koning in korte woorden een soort overzicht geeft van den toestand des -lands. Eene com missie uit de Staten verzameld zich een antwoord op dat koninklijk staatsstuk (?J - de uitdrukking is van den heer Catwijk - wordt voorloopig vastgestelden dit ontwerp adres in de Kamer gebracht. Daar worden eerst algenneene discussies geopend en eindelijk elke paragraaf afzonderlijk onder den presidialen hamer gebracht. Niets natuurlijker dau dat de Kamerals Zijne Majesteit gesproken beeft een. autwoord geeft op liet gesprokene - niets ougerijmder tevens dunkt ons dan' dat ze ziek', zooals nu weder is gebeurd twee dagen afslove om vast te stellen wat ze wel zeggen zal en vooral wat ze wel gaarne zeggen wou, maar toch niet zeggen zal. Het adres van antwoord is feitelijk niet anders dan een weerklank op de troonrede. De kamer „is dankbaar voor paragraaf twee,,'t was haar aangenaam de derde paragraaf te vernemen" - „zij verblijdde zieb over de vierde" - „met ingenomenheid vernam zij de vijfde" enz. Zou de Kamer baren tijd niet nuttiger kunnen besteden dan tot het afleggen van zulke verklaringen Zou het land er iets bij verliezen wanneer zp eenvoudig achterwege bleven Maarzegt men de waarde van zulke ver klaringen is eigenlijk gelegen in de voorafgaande dis cussies. Eerst worden de zaken grondig besproken en dan Grondigals dat waar waswe hadden er niets tegenmaar juist aan die grondigheid der discussie twijfelen we zeer. Zeker nu en dan worden bij de behandeling van het adres van antwoord algemeene beginselen van regeringsbeleid tér sprake gebracht - een oordeel wordt er geveld over de richting door de regering gevolgd maar telkenswanneer de discussie op dat teirein wordt overgebrachthaast zich gewoonlijk de spreker om na kortere of langere uitweidingente ver klarendat alles wat hij gezegd heeft, eigenlijk meer bij de discussie over de begrootingen 'thuis behoort en daar dan ook wel zijne plaats zal vinden en besproken zal worden. Men brengt dus eenvoudig eenige alge meenheden aan den man of men vermaakt zich met het opstellen van amendementendie juist het tegenover- ilde moeten zeggen van hetgeen de woorden aan duiden totdat men eindelijk tot het verrassende resultaat :omt, dat er langs dezen weg geen praktisch resultaat [te verkrijgen is. Het-bijblad levert ons bijna bij elke paragraaf een oorbeeld. De troonrede noemt den algenieenen toestand les rijks allezins bevredigend. De beer van "Wassenaar latwijk tracht aan te tooneu dat dit niet juist is Ie Minister houdt natuurlijk vol, dat zijne voorstelling is overeenkomstig de waarheid en het debat wordt gesloten met de eenvoudige opmerking „dat het niet ib de bedoeling der Kamer kan liggen nu in een finan- ciëel debat te treden," (Bijblad p. 23) dat daartoe later j de gelegenheid bestaat. De heer van Lijnden van Sandenburg is niet gerust ver ons buitenlandsch beheer. Na de repliek van den kluister meent hij het debat te mogen sluiten met de pmerkingdat er bij dc begrootiug gelegenheid zal 1 estaan nm op de zaak terug te komen p. 24. j j Stelt de heer de lloo eeu amendement voor in de keening, dat de behandelde .kwestie hier meer dau bij de begrooting 'thuis behoort, de Commissie roept hem tot de orde met de verklaring dat de discussie meer passen bij de behandeling van de begrooting van Jt departement van oorlog. De heer van Houten wenseht aan te dringen op de invoering eeiier nieuwe rechterlijke inrichting en is zoo vrij tevens een afkeurend oordeel uit te spreken over 's ministers werkzaamheid tot nu toe. De minister ver klaart heel leuk dat hij doen zal wat van hem verlangt (zonder bepaling wanneerDe vergadering weigert te debatteren. De heer van Houten constateert het feit en trekt zijn araendement in. Maar, wanneer 't nu zoo blijkt, dat alle kwesties zullen wordeu besproken bij de begrootingwat in 's hemels naam kan dan toch de oorzaak zijn, dat een paar dagen moeten worden door gebracht om te zeggen wat men later nog eens maar dan vollediger en beter zal bespreken. Toch schijnt het voorbeeld besmettend te zijn. De heer Storm b. v. „had bij vroegere gelegenheden meer dan eens verklaard, dat de discussie over 't adres van antwoord tijdverspil ling was;" ook nu weder meende hij „dat tegen deze discussie kou wordeu ingebracht dat zij louter redene ring (een praatje dus) bleef, die niet kon leiden tot besluiten. Maar desniettegenstaande kon hij de verzoe king nietweerstaan om zelf een speech te houden, die twee kolommen van 't Bijblad vult. Nu meenen we dat het beter, oneindig veel beter, veel praktischer zou zijn, wanneer' men eenvoudig verklaarde b. v.' dat meu de troonrede met genoegen gehoord had en bereid was om met de regering mede te werken in alles wat 's lands belang bevorderen kan. Of vergissen we ons en zou het zwaartepunt der dis- cusie liggen in de siaaltjes van "stichtelijke welsprekend heid, die de heer Catwijk ten beste gaf over „la morale indepeudaute" en over welvaart zonder godsvrucht die het grofste of wil men liever het meest verfijnde ma terialisme is." Die dit vasten kan vatte het, maar liefst\ioo- ren wij in de tweede kamer zulke tirades in 't geheel met. Zou de heer van Eek werkelijk meenen dat het vaderland nut zou getrokken hebben uit de verklaring die hij wilde afleggen dat „het meer en meer in beschaving toenemende meus'clidom" (o dat Hollandsoh„zijne vurigsten wensch zou vervuld zien als Z. M. doeltref fende maatregelen wist te treffen om den oorlog te voorkomen Zou de heer Saaijmans Vader inderdaad van oordeel zijn geweest dat hij de zaak van 't onderwijs bevorderde, toen hij de kamer wilde laten getuigen „dat zij met ingenomenheid vernomen had dat de regeering zich be- vlijtigt het volksonderwijs te verbeteren," terwijl het later bleek dat hij de arrière pensee koesterde „dathet volksonderwijs zooals de regeering dat wensobthet volk ten ondergang voert Nog eens, we zijn hoogelijk ingenomen met het be sluit der Kamer cm geen vrijen dag te nemen en we hopen zelfs dat de Centrale Sectie de opmerking van den heer Gratama ter harto neme „dat geen dag zon der openbare of afdeelings vergaderingen voorbij ga," maar men snijde tegelijk zooveel mogelijk alle onnoodige discusie af. Dikwijls genoeg booreu wij dezelfde waar heid achtereenvolgens door verschillende leden op vol komen dezelfde wijze verkondigen - men late 't daarbij en geve ons niet tevens 't schouwspel van mannen, die zelve ons komen verklaren dat de discussiendie ze nu voereneigenlijk eerst later te pas komen en dus best gemist kunnen worden. Als ieder van onze kamerleden dat bedacht dan zou er best een' vrijen' dag af kunnen. Het mocht eens hooghartig schijnen zoo wij het stuk van mr. P. A. J. Botjvin onbeantwoord lietendaarom een enkel woord. Wat de grieven vau den vroegeren redacteur dezer courant tegen de uitgevers betrefthier van kunnen wij alleen zeggendat wij hun willekeurig weglaten van eenige woorden uit den afscheidsgroet van de oude Redactie van heeler harte hebben afgekeurd terwijl zij overigens o. i. huu gedrag zullen kunnen verdedigen, Mr. Bouvin dankt ous op ironischen toon voor de vijf dagenhem ook onzentwege aangeboden. ZEd. moge uiet vergetendat het juist de laatste dagen voor de verkiezing warenwat die vijf dagen wel eenigzins in waarde stijgen doet. Gesteld wij hadden ZEd. vijf weken of meer gegund zou hij ze niet zonder aarzeling ver worpen hebben, nu hij toch wist dat de uitgevers, op goede gronden wanhopend aan eenig sncces op dezen wegbesloten waren een anderen weg in te slaan P ZEd. had van te voren een persoonlijk onderhoud van de nieuwe Redactie verwacht. Wij meeuendat wij door dit niet te zoekenhem slechts een pijnlijk oogen- blik hebben bespaard daar zulk onderhoud toch nooit eeu bevredigend resultaat had kunnen opleveren. Einde lijk het is niet goed van mr. Bouvin dat hij zich (getuige zijne aanhalingsupprimons les journaux) het slachtoffer veinst eeuer politieke intrige. Hij wist dat de zaak van de uitgevers was uitgegaan en zij allereerst door fiuantieele noodzakelijkheid gedrongen werden. De Redactie. overal klinkt liet wapengekletter u tegenarm arm Erankrijk Algemeen Overzicht. Parijs - nog maar weinige maanden geleden was het de wereldstad die binnen hare muren gastvrijheid ver leende aan alle natiën en tongen. De zon des genots ging er niet onder en van heinde en ver stroomden ze toe die zich weuschten te koesteren in haar licht. Plot seling is die stroom versperd en Parijs heeft uitgedreven allen, die niet behoorden tot de echte zonen van Erankrijk. Is het wonderdat ook nu nog allen met innig mede lijden 'toog gericht houden cp de stad, die zoovelen liefhebben V Wat is er in en voor Parijs gebenrd ziedaar de vraag van den dag. De andere landen van Europa, de andere werelddeelen zelfs schijnen ons alleen belang inteboezemen voor zoover ze op het lot van Parijs (d. i. van Erankrijk) invloed zouden kunnen uitoefenen. Niets natuurlijker dan dat het geteisterde Gallie hulp zoekt tegen den overwinnaar. Zal het die vinden Wij twijfelen er aan. DÊug-eJtfniüitrX moge het met zijne begrippen van neutrali teit kunnen overeenbrengen om regelmatig wapenen en munitie naar Erankrijk te zenden, zijne arbeidersbevolking moge bij monde van den lieer Odger hare sympathie betuigen voor de Eransche republiek sir Henry Bulver moge in zijne brieven aan den Times de verklaring afleggen dat Engeland den oorlog had kunnen voorkomen - de kalme Gladstone blijft kalm. en den 2 Oct. wist geheel Londen dat de ministerraad besloten had te blijven volharden bij de politiek van non-interventie. Oog#tenr|jk spant alle zijne krachten in ora den Bo- heerascheu landdag over te halen afgevaardigden te zenden naar den rijksraad - maar aan het constutionele raderwerk schijnt de eene of andere partijschroef te vast aangedraaid - het loopt nieten ook van Beusthoe gaarne hij ook nu. zich zou mengen in de hangende geschillenziet zich de handen gebonden. wapent zichzoo luiclden verschillende tijdingen. De vrees voor den Pruissischen adelaardie naar men beweerdezijne klauwen ook naar de Baltische provinciën zou uitstrekken, had den noordschen kolossus gedwongen de wapenen aantegorden en zoo een woord mee te spreken. En zeker de oud-Russische partij bij gestaan door den kroonprins en zijne Deensche gemalin, die nog altijd treurt over haar Dannewirk, zou niets liever zienmaar zoolang de keizer en de keizerin „enthusi- astiscb" Duitschgezind zijn, zullen degelukwenschingen aan „Oom Wilhelm" en den dapperen Moltke wel aan Erankrijk verkondigen dat de winter misschien maar het koude Noorden waarschijnlijk geene hulp breugeu zal. De pogingen door Thiers aangewend te Londen, Peters - burg en Weenen ziju dan ook mislukt. Zal hij heter slagen in Italië De Eransche bladen spreken van de dankbaarheid door Italië aan Frankrijk verschuldigd. Zij vergeten dat ook te dezen opzichte de Chassepots van de Failly wonderen hebben gedaan. Zij hebben 't geheugen der Italianen weggeschoten. "Victor Emanuel zetelt straks te Rome maar geleid door de zegevierende hand van den man die hem ook Ycnetie bezorgde. Garibaldi moge van Caprera zijne stem verheffen, hoogst waarschijnlijk zal zijne vurige liefde voor de republiek even weinig nut doen aan de Eransche natie als wanneer in Ameaika het volk den raad volgt van de Tribune om „met donderende stem" te spreken voor deu vrede. En daarvoor, zegt de Kölnische Zeit.heeft men noch kanonnen noch geld maar alleen goede longen noodig. De Duitschers zouden volgens de Tribune naar huis moeten gaan wie fromme Schwalben heimwarts ziebu. Grant echter legt zijn hoofd rustig neer op de peluwdie Monroe hem schudt geene interventie. Gecne interventie. Zeker Mazade heeft gelijk „Van 't begin van den oorlog af is Europa's sympathie voor ons minstens zeer twijfelachtig geweest. Sedert eenige dagen is 't iets beter maar 't zijn en blijven temoig- nages de sympathie" (de dad^n ontbreken.) „De oorlog begint nu pas," zegt dezelfde schrijver. Ongelukkig Erankrijk De scepter is aan uwe hand ontvallen. In de woestijnen van Algerie die uwe krijgers met hun bloed hebben gekochtjagen mis schien nu reeds vrije Bedouïnen rond die den Gailischen bloei hebben verbroken in Nizza ontwaakt krachtiger dan ooit de liefde voor het ééne groote Italië en dreigt een opstand zelfs China heeft zich ontworsteld aan uwen greep weigert u voldoening voor uwe vermoorde kin deren en verkondigt krijg waarheen ge uw gelaat wendt overal ontmoet gij deuzelfden koelen blik Ziebjkzee 5 October. Bij de opening der biljetten is heden gebleken dat de lieer van der Have 294 en de heer van Lijnden '104 stemmen hebben verkregen zoodat eerstgenoemde is hrekozen. Bij de eerste verkiezing op 20 September bekwam de heer van der Have 157 en de heer van Lijnden 141 stemmen. De collecte van het Roode kruis te Zonnemaire gehouden bracht op dc som van f 133,21waarvan f 117,59 langs de huizen, f 11 in de kerk en f 41,05s in de school werd verzameld. Te 's Gravenhage zal een derde Dagblad worden uitgegeven onder den titel van „De Toekomst," orgaan der democratie in Nederland. In 1871 zal van rijkswege een wedstrijd tussclien leerlingen van burgerscholen en teekenseholeu worden gehouden; daarvoor is f1000 (een vierde gedeelte voor medailles bestemd) uitgetrokken. Tc Zaandam is een cursus van raiddelb aar onder wijs voor vrouwen geopend omvattende het onderricht in wiskundeItaliaanseb boekhoudennatuurkunde en staathuishoudkunde. Voor dezen cursus verleen en drie leeraren der boogere burgerschool aldaar hunne mede- Te Deventer opende docter Iuda zijn lessen over gezondsleer en ziekenverpleging. Tot inleiding leert hij eerst zijn toehoorder essen het zamenstel van het men- schelijk lichaam kennen. Reeds bij den aanvang was bet auditorium vrij aanzienlijk, en sedert is de belang- steling nog zoo zeer geklommen dat nu de lessen wordeu bijgewoond door 50 a 60 dames Soortgelijke lessen zijn op meer plaatsen een van de gelukkige vruchten van het Roode kruis o. a. ook te 's Rage waar de lessen, naar wij vernemen, worden bijgewoond door twee baronessen, niet omdat deze er ook wel wat van willen laeren maar om te controlerendat de dames-ooren en oogen door geer.erlei onkieschheid worden gekwetst "Waarlijk, dat riekt naar hoflucht, dat is typisch voor de onzedelijkheid der Haagsche etiquette 1 Allerlei. De welbekende tuinbouwkundige de heer do Beucker sprak onlangs weer te Sn eek. Hij behandelde er o. a. het enten oculeren en snoeien der vruchtboomen. Zou het niet zeer wenschelyk en ook mogelijk zijn dien verdienstelijken man ook eens op ons eiland te noodigen Vooral het behandelen der vruchtboomen laatzoo wij meenenhier te lande althans hier ter stede nog' al iets te wenschen over. Menigeendie van elders hier komt woiien, treft het groot aantal dooven, die hier gevonden worden. Zeer gewoon is dan ook in onze kerken het aantreffen vau doovenbanken gelijk er nog onlangs te Nieuwer- kerk een werd gemaaktnog voor de eergestoelten der vooraan-zitters. We kunnen evenwel in de zorg voor ouze dooven nog een lesje nemen te Chicago Noord- Amerika) waar men in een nieuwe kerk den preekstoel in verbinding heeft gesteld met een koperen spreek trompet waarvan dc personen op elf kerkbanken zich kunnen bedienen door middel van elastieke buizen en oorstukken welke aldaar zijn aangebracht. Uit Hoorn wordt gemeld dat het bericht omtrent het ongeluk mevrouw W. overkomen met naptha over dreven en gedeeltelijk onwaar is. De ontvangen brand wonden zijn hevig ïhaar niet levensgevaarlijkwaiït haar toestaud verbetert. Ilare oogen zijn eveneens be houden en het verkoelen van handen en beenen is niet waar. Volgens Duitsche bladen, is den 16en September des avonds in 't bed van graaf von Bismarck te Meanx een ongeveer vier weken oud kind gevonden. Zijn kamer in 't aartsbisschoppelijk paleis zag uit in den tuin en door dezen moet het een persoon gelukt zijn, in 's graven verblijf te komen. Von Bismarckdie cm tien uur van eene conferentie met den koning terugkwam wilde daar hij zeer vermoeid was naar bed gaan toen bij eenig gedruis daar binnen boorde. Hij sloeg de gordijnen op en "\ond een kind, dat een briefje in de hand had, waarop geschreven was „Mijn man viel bij Sedan ik heb geen brood, en de wanhoop drijft mij aan om van mijn eenig kind te scheiden. Het heet Vincent." Later vond men ook de moeder die zich opgehangen had. De kleine i$ naar Berlijn opgezonden. Een correspondent van de Leipziger Zeitung doe^ m

Zierikzeesche Courant | 1870 | | pagina 1