BI\j\E\LA\l>~ Aclvertentiën. „VRIJHEID EN GEWETEi" Magazijn hoek Poststraat bij de Kerk te Zierikzee. MUïiP, REDDOG, GENEZING B E L A N G E IJ K E AANKONDIGING voor Booven en Wardhooreoden» I o c t o r III; i n s a's G e h o r-0 I i e. TELEGRAMMEN. Zeetijdingen. Beurs- en Marktberigten. 5 5 Vervoer-middelen. '«fr is intusschen blijkens een bericht uit Berlijn eene nieuwe phase van ontwikkeling iugetreden in plaats vau boonen is zij nu rijstworst geworden. De heer W. N. Wolte- rink van Sirjansland die aan het welslagen van de poging des heeren Hartogh Heijs twijfeldewordt door laatstgenoemde in de N. Rott. Courant uitgenoodigd om mede te Berlijn de worst te gaan proeven. Vele handwerkslieden uit den omtrek van Arnhem vertrekken naar de llijn-provineienwaar hun een hoog loon naar men zegt tot f 3,60 daags geschonken wordt. (in. v. d. D.) Te Keulen is men reeds bezig wollen hemden te makenvoor het geval dat de Duitsche soldaten in Frankrijk moeten overwinteren. Een Duitsche marketentster is na den slag vau Sedau bevallen van een flinkcn zoondie terstond met mama op marscb moest naar Parijseen geheel korps officieren zal peet zijn over dezen PruissischenEranschmau. Op een Fransche school in Hamburg is oproer ontstaan. Den onderwijzer floten de Duitsche meisjes uitde onderwijzeres smeten zij de boeken voor de voeten. Ze wilden niets meer te maken hebben met de taal van den vijand. Dat is eerst echt nationaliteitsgevoel De trouwbijbel van Prinses Marie zal worden ge geven door 26250 Nederlanders. Zierikzee 4 October. Bij de herstemming voor een lid der Provinciale Staten van Zeeland op heden hebben van de 262 kiezers, alhier 155 hun stembriefje ingeleverd. Bij de eerste stemming bedroeg dit getal 150. De heer J. P. R. Tak candidaat gesteld voor het lidmaatschap der Tweede Kamer, wordt in een vlugschrift van den heer G. A. Kokker met warmte aan bevolen. Verkreeg zijne candidatuur reeds door deze aanbeveling van Middelburg's vroegeren afgevaardigde veel leans van slagen te grooter wordt die nu prof. J. E. Buijsdoor de kiesvereeniging de Grondwet can didaat gesteldverklaard heeftniet iu aanmerkiug te willen komen. Er zullen ter uitvoering van de nieuwe wet op het veeartsenijkundig staatstoezigt, eerlang vijf districls- veeartscn en hunne plaatsvervangers worden aangesteld. De bezoldiging dier veeartsen is gesteld op f 1800 's jaars. Voortdurend trekken over ouze noordelijke gren zen jeugdige Pruissen dieom te ontsnappen aan de algemeene dienstpligtigheid, hun heil zoeken in Noord- Am eri ka. Volgens het Noorden zou Vrijdag jl. in de ge meente llheden bij Arnhem de veetyphus zijn uitgebro ken. Op verzoek van den minister van binnenlandsche zaken heeft de te Arnhem gestationeerde geëxamineerde veearts J. G. Rutgers zich derwaarts begeven om een onderzoek in loco te doen. Er worden, voegt het blad er bijstrenge maatregelen genomen om de versprei ding dezer ziekte tegen te gaan. Amsterdam, 1 October. Het bevestigt zich, helaas dat de naamlooze veunootscbap „de fabriek vanstoom- cn andere werktuigen"onder directie der heeren Paul van "Vlissingen en Dudok van Heel, surséance van betaling heeft- aangevraagd. Het verwekt algemeen verontwaardiging dat deze treurige staat van zaken blijkt, zoo kort nadat de leening van f 500,000 is volteekend en zelfs gestort. Men verdiept zich deswege in allerlei gissingen. De fluancieele wereld houdt zich ernstig bezig met dit geval. Leiden 4 October. Heden is door den hoogleer aar Goudsmit, als rector magnificus, ter Senaatskamer van de Hoogesckool Z. K.1 li. Prins Alexander als student ingeschreven. Te Amsterdam heeft zich een afdeeling van den internationalen vredebond gevormd een bestuur geko zen en statuten voorloopig vastgesteld. Te Harlingcn is een adres aan Zijne Maj. den Koning en aan de beide kamers opgesteld tot het verkrijgen van een grond wetsherziening bepaaldelijk van art. 56 (het recht des konings tot oorlogsverklaring). Ook een afdeeling van den vredebond kwam daar tot stand gelijk mede in Deventerwaar reeds ruim S0 leden toetraden. De voornaamste artikelen van de Amsterdamsche afdeeling zijn deze Doeite trachten door alle geoor loofde middelen den vrede tusschen de volkeren te bevorderen. Jaarlijksche contributie minstens 50 cents. Middelen uitgeven van populaire geschriftenhouden van voordrachten en het zich in verbinding stellen met binnen- en buitenlandsche vereenigingen ter bevordering van vrede volksbeschaving en volksveredeling. Tien personen kunnen een afdeeling vormen. Het hoofdbe stuur blijft te Amsterdam gevestigd. FEUILLETON. De VELDTOCHT. Nu voor eenige dagen ten minste bet treffen van voorbereidende maatregelen om Parijs in te sluiten de Pruisische legers bezig houdt en daardoor de reeks van elkander met verbazende snelheid opvolgende veldslagen en geforceerde marschen voorloopig gesloten is meent de Redactie haren lezers geen ondienst te doen door eeu kort -overzicht te geven van den loop der zaken van af het begin van den veldtocht tot op heden. Toen in de laatste helft van Juli de oorlogsverklaring van Napoleon naar Berlijn was verzonden meende bijna iedereen dat hoe ook de eind-uitslag mocht zijn het begin van den veldtocht zeker voor de Franschen voor- deelig zou wezen. In eene lange lijn stonden hunne legerafdeelingen geschaard langs de Duitsche grenzen van het Noorden naar het Zuiden, van Thionville over Metz en Straatsburg naar Belfort. Behalve Metz en Straatsburg behoorde ook de vrij sterke vesting vVcis- semburg met den Geisberg tot de steunpunten van hun leger. Men heeft gemeend dat Napoleon er op gere kend had dat dc Zuid-Duitsche staten onzijdig zouden blijven de opstelling zijner troepen bewijst dunkt ons het tegendeel. In «fat geval was er geen' enkele roden waarom de talrijke divisies van Mac Malion en Douay zoo ver naar het Zuiden moesten worden ge schoven dat zij in geval van plotselingen tegenspoed noodzakelijk te laat moesten komen in den strijd die toch in het Noorden een aanvang moest nemen. Daar concentreerden de Pruisen hunne troepen 12 leger korpsen sterk waarvan drie onder Steinmetz te Coblentz, zes onder Priedrich Carl in Mainz en drie onder den kroonprins in Riju-Beieren. Een blik op de kaart doet zien hoe de lijn dezer legers een hoek vormen die met de openo zijde naar Frankrijk is gekeerd en waar van een der beenen loopt tot Landau. Lang wachtte men te vergeefs op den aanval. Einde- delijk (4 Aug.) zou de telegraaf het eerste verbazing wekkende gerucht mededcelen dat de Pruisen eene beslissende zegepraal hadden behaald. Mae Malion zond eene divisie vooruit onder Abel Douay om in Weissem- burg- tegenover het leger van den Kroonprins eene sterke posilie in te nemen. Hij zelf zou dan waarschijnlijk met de hoofdmacht volgen om liet leger van den Kroonprins aan te tasten en op het hoofdleger in Mainz terug te slaan, waardoor Rhijn Beieren in zijne handen gevallen en de weg naar Duitschlaud geopend zou zijn. Maar ook de Duitsche legers waren nu gereed. Nog voor Malion zijnen tocht had kunueu voleindigen bestormde de Kroonprins de hoogten van Weissemburg dreef na een' vreeselijk gevecht Douay uit al zijne stellingen en vernielde een groot gedeelte zijner divisie. Op denzelf den dag deed de Badensche generaal Beijer een' aanval bij Lauterburg, vlak bij Weissemburg gelegen en joeg ook daar de Fransche troepen op de vlucht. In plaats van een militaire wandeling naar Berlijn te doen moest hot Fransche leger den weg naar Parijs verdedigen. (Wordt vervolgd.) Kerknieuws. Beroepen te Angeren W. Callenbachvan Berg- schenhoek. Te Zeiken toezegging aan A. J. Eijkman van Cothen. Te Wichmond Th. II. Nahuis, van Zeist. Te Opheusden Wr. Mensevan Bodegraven. 'Te Leks- mond N. de Jonge, cand. Te Dirksland P. Doedes van Hemmen. Te Hilversum G. Boer van Ouderkerk a/d IJssel. Te Oosterland C. J. L. Ruisch van Dugte- ren van St, Annaland. Te Oude-Pekela H. v. Veen jr., van Ingen. Te Vlissingen E. Jansen Schoonhoven van Moerdijk. Aangenomen. Leksmond door N. de Jonge cand. Zevenhuizen in Zuid-Holland door P. G. v. d. Horst van Asch. Koudekerke op W'alcheren door P. C. Eijkman, cand. Bedankt: voor Wichmond door Th. H. Nahuijs, van Zeist. Voor Oude en Nieuwe Wetering en voor Sluis door P. C. v. d. Horst van Asche Voor Wouden berg door C. J. G. van Hoogstraten van Veessen. l'oor Ooltgensplaat door C. P, van Tooren van Hellevoetsluis. Voor Zoutelande door H. W. van Lindonk. Voor Koeken- gen door E. Jansen cand. Voor IJsselstein door A. II. de Klerk, van Garderen. Voor Waddinxveen door A. G. Boom, van den Ham. Verleden Zondag ham. sprak ds. Dainsté van Nieuwer- kerk tot zijn gemeepte een woord, van afscheid met 2 Cor. 13 vs. 13c tot tekst. Te Goes heeft de meerderheid dhr m apsli dm aten van de Hervormde Gemeente zich tegen de aanneming van het alg. reglement op het beheer der kerkelijke goederen verklaard. Haamstede en Noordwelle, de eerste ge meente met algemeene stemmen, de laatste met algemeene op één na verklaarden zich er vóór, Dreischor vóór met 44 van de 47 uitgebrachte stemmen. Bevallen van een Zoon T. M. KOOLE Bal. Zierikzee 4 October 1870. VERGADERING op 7 October e. k. des avonds ten 7 ure bij Scuock in bet Lange Pad. Punten van behandeling: Vervulling' der vacaturen in liet bestuur der Vereeniging en in liet biescollegie. De namen der aftredende leden liggen ter visie bij de ondergeteekenden. Zierikzee 4 October 1870. Het Bestuur dor Vereeniging, K. KOOLE. F. W. N. HUGENHOLTZ. O. vak die VLIET, Dz. A. BUIJZE, Mz. Hout- en Turfmanden. Petroleum- Tafel- en Hanglampen. Wijn- en Likeur-karaffen. Kolenemmers en Bakken. 1 orcelein en Papieren-Lampenkappen. Wijn- Likeur- en Bitterglazen. Haardvegertjes in kleuren. IJzeren en koperen Supports. Ornamenten van brons, Kagchelborstels en insmeerders. Porcelein- Thee- en Ontbijt-Serviezen. Poreelein en gesneden hout. Kagchelpolitoer en Pleetpoeder. "Victoria-Serviezen. Chocoladeketels. Fijn en ordinair gelakt. Ombre-doozen Fiches Rookstellen Tabak- en Cigarenpijpen Portemonnaies Tabaksdoozen Cigarenkokers en Lucifersdoosjes Dames-colliers en parures Kinderspeelgoed Dam- Domino- en Gezelschaps spelen Reisartikelen Parapluis en Wandelstokken. Goedkoope J. de JTOIVG; ZYLSTRA. Vaste Prezen. Prijzeu. Alle Dooven en Hardhoorendenalsook diegenendie aan suizen n de Ooren lijdenmaak ik opmerkzaam op de beroemde De openbaarmaking van de talrijke genezingen en de vele dankbetuigingen zijn met te grootc onkosten verbonden en daarom deel ik slechts enkele mede. Bestellingen verzoek ik franco, terwijl deze prompt met bijvoeging van gebruiksaanwijzing worden uitgevoerd. De originele flacon beuevens gebruiksaanwijzing kost fl. 10. Soest, in Pruissen, 1870. H. BRAKELMANN. Daadzaken bewijzen de groote geneeskracht van Dr. Robinson's Gclioor-Olie. Stanowitz, den 11 April 18G8. Den Heer BRAKELMANN, te Soest. In bet najaar van 1805 ontving ik van UEd. een flacon van Dr. Robinson's Gekoor-Oliewelker uiterst gunstige werking ik reeds vroeger mededeelen wilde. Hierin ben ik echter telkens ver hinderd zoodat ik nu in staat benU te kunnen berichtendat ik ook andere lijders met liet beste gevolg daarmede geholpen heb. In omstreeks eene maand heb ik het gehoor teruggekregen nadat ik door het linkeroor bijna niets meer hoorde, en tot heden is dit niet weer gebeurd. Daarom kan ik met genoegen getuigendat deze Olie uitstekend in hare werking is en zal het mij verblijden, als mijn schrijven daartoe kon bijdragen, om hare verdereuitbreiding4ebevorderen. Met hoogachting en aanbeveling teekent Saarlodis, den 12 Juni 1868. (w. g.) C. BESCHMIEDT. Den Heer BRAKELMANN, te Soest. Den 16 Februari 1867 zondt UEd. mij een flacon Dr. Robinson's Gehoor-Olie. Ik heb dezelve met gunstig gevolg aangewend en verzoek U mij ton spoedigste een dergelijke flacon te doen toe komen. Op eene reis naar Maintzdoor bet rijden met den spoortrein en de ontzettende hitte raakte ik mijn gehoor weder kwijten daar mijn flacon met olie omgevallen washeb ik slechts 4 maal (dagelijks) achter elkander van bedoelde olie gebruikt, doch door deze 4maal is mijn ge hoor volkomen hersteld. Berlijn, 3 Oct. Officieële dépêche. Uit Versailles wordt 2 dezer gemeld De verliezen der Franschen in het gevecht van 30 Sept. bedragen 1200 dooden en gewondenwaaronder de brigade-generaal Guilham. 300 ongekwetste Franschen zijn gevangen genomen. Aan onze zijde bedragen de verliezen 80 dooden en circa 120 gewonden. Ouder de dooden zijn 8 officieren. Op 1 en 2 dezer hebben de vijandelijkheden zich bepaald tot geisoleerde schoten, uit de forten. Berlijn 2 Oct. De Staatsanzeiger bevat eene opgave van het aantal krijgsgevangenendie in Duitsckland geinterneerd zijn. Het beloopt reeds 150,000. Parijs 29 Sept. Bij decreet van 26 Sept. is bepaald dat dagelijks 500 ossen en 4000 schapen ter beschikking der bevolking zullen worden gesteld. Het vleesch wordt, door de slagers verkocht voor rekening van den slaat Hunne nam,en \yorden ing.esqhyeyqn bij, de yersphillendq mairien. De luchtpost neemt ppk particulier^, -brieven, ipee. Het gewicht mag niet hoo'ger zijn dan 4' wichtjes. De port is 20 centimes. Keulen. De aartsbisschop van Keulen heeft een herderlijke brief uitgevaardigd aan de in zijn gebied woonachtige Katholieken om zich te onderwerpen aan het dogme der onfeilbaarheid. Men maakt de opmer king dat de aartsbisschop vergeten schijnt te zijn de vroegere verklaring door hem afgelegd dat- dit dogme niet kon worden erkend wanneer niet alle bezwaren door hem geopperd volkomen waren opgelost. Met groete, (w. g.) H. RENNEFELD. Brouwershaven Gearriveerd 1 Oct. Pollux, (st) J. W. WilkensGlasgow, 1 Henry Bolcken(st) C. Smith,, Middlesbrö beiden naar Rotterdam. PRIJZEN DER EFFECTEN TE AMSTERDAM den 3 October 1870. Nederland. Wentel. Schuld, 21/2 pCt. 52'/* dito dito s Ü23/8 dito dito 4 82'/a Amorfc Sijndic. 3-.S Ned. Hyp.-Bank België. Cert, bij Rothschild 2 v2 Spanje. Obligatiën. 2% 26-/8 Portugal. Obligatiën. 3 28 Vi Rusland. Obl. bij Hope en Co. 5 9 2'/a dito 1828/29 5 Cert. 1810 4 Spoorweg-Actiën. 209 Polen. Aandeel en 1S35. Pruissen. Obligatiën 1849. 5 Oostenrijk, Obl. Met. in zilver. 5 5l3/4 dito dito 52 dito in papier 43«V18 dito dito 0 44 3/J# Mexico. Obligatiën 5 Griekenland. Obl. Geldl. 1825. 5 Turkije Binnenl. Oblig. 5 40% ROTTERDAM .3 October 1870. Tarwe en Rogge, als voren, flaauw afgaande, Bruine-, Witte Boonen rest onveranderd. Jarige Zeeuwsche Tarwe f 11.00 a f 12.00 - Nieuwe 1869 - 8.90 a - 9.90 Rogge 1869 - 6.60 a - 7.90 Win tergerst - 5.15 a - 5.90 Zoinergerst - 5.00 a 6.50 Ini. lange Haver - 3.00 a - 4.00 korte - 4.90 a - 4.40 Kleine blaauwe Erwten 1869. - 7,60 a - 8.60 Groote - 10.00 a - 11.50 Bruine Boonen - 10.50 b. - 11.50 Witte - 14.00 a - 15.00 Zeouwscbe Paardenboonen - 7.80 - 8.30 Stoomjagten TELEGRAAF V A IV ROTTERDAM: ZONDAG, DINGSDAG, WOENSDAG en VRIJDAG, 's morgens 8 'u. 10; m. V -A. IV A IV T "W E R P E N ZONDAG, DINGSDAG, WOENSDAG, en VRIJDAG, 's morgens 8 u. 10 m. DILIGENCE-DIENST „TELEGRAAF.", De Diligence rijdt van Brouwershaven naar Zierikzee In correspond, met de stoomb. n. Rotterd. smorg.. 8.45 In corresp. met de stoomb. naar Antwerp, 'smorg. 8,45 Van Zierikzee naar Zijpe., In correspond, met de stoomb. n. Rottërd. smorg. 10,30 In coresp.met de stoomb. n. Antwerpen 'smorg. 10,30 Yan Zierikzee naar Brouwershaven na aankomst der Diligence van Zijpe. Agent de Heer J. A. va.n der Halen. Boek- en Courant-Drukkerij FirmaE ïfc "V E IS" A. de "VOS

Zierikzeesche Courant | 1870 | | pagina 2