Woensdag 5 October 1810 VOEISDAG El ZATERDAG. l\°. 80 Rijks-T elegraaf. Aan den Lezer. BUITENLAND. ZIERIKZEESCHE COURANT PRIJS DER ADVERTEU TIEN. Gewone 10 cent de regel. Geboorte-Huwelijks- en Dood- berigtenvan 18 regels a 0,60. VERSCHIJNT: ABONNEMENTS-PRIJS. Per drie maanden f 1,— Franco per post 1,25. Inzen ding der Advcrtentiën daags te voren vóór 10 ure 's morg De ondergeteelcende brengt in herinnering dat van 1 October tot 31 Maart, het kantoor zal geopend zijn Op werkdagen van 8 u. voormidd. tot 9 u. namidd. Op Zon- en feestdagen van 8 tot 9 voormidd., 1 tot 3 en 7 tot 9 u. namidd. De Directeur, PILAAR. De Zierikzeesche Courant, hoe oud en wei bedaagd ook, is nog niet der dagen zat. Wel sleepte zij in de laatste jaren een tamelijk treurig bestaan voort. Ook reeds toen zij nog de offi- cieele stads-courant was. Al was dat een ge- noegelijke en om de subsidie niette verwerpen sinecure, toch voelde zij zich daarbij ver van krachtiggelijk alle bladendie inwendige levenskracht missen. Die subsidie werd haar ontnomen en dat ware doodelijk geweest voor onze patient, zoo er niet juist bijtijds redding was gedaagd. Een uiet-liberale redactie bood zich aan en diende haar geneesmiddelen toewaardoor zij hoopte haar leven gedurende korteren of langeren tijd te rekken. Zij en velen met haarverblijdde zich in de kuur want in één opzicht was ze althans rijker dan ooit te vorenze had een karakteWgekregcn. De oude apathie verdween en maakte plaats voor lustigen moed en trouw hield ze zich aan haar geneesheer. Maar hot mocht niet baten. Meer en meer bleek het dat de geest wel gewillig maar het vleesch zwakzeer zwak was. Ze kreeg de tering en ging hard achteruit. Ze kwam weinig meer onder de mensehen en als zij het nog nu en dan waagdedan kon zij het hun aanziendat ze medelijden met haar hadden en hoorde zij den een tot den ander zeggen „ze zal het niet lang meer maken En ze wofi toch zoo graag nog wat levenonze oude Zie rikzeesche Was het wonderdat zij die haar het meest liefhaddenhare ouders naar het vleeschdachten er zijn toch nog meer dokters in de wereldwij willen het nog eens met een ander beproeven En wat sommige keunissen al lang hadden aangeradendat was het be paalde advies van den nieuwen dokter: „ge moet verandering van lucht hebbenge leeft in veel te bedompten dampkring. Maar geef den moed niet verlorenzoo gij zelve wilt meewerken zullen we trachten u weer op de been te helpen." De Zierikzeesche Courant nam een kloek be sluit en onderwierp zich aan de. aanbevolen verjongingskuur. Zoo is dan nu ook dit blaadje bezweken voor den drang der tijden en vraagt het onder de vrijzinnige vlag de ondersteuning van Zierikzee en gansch Schouwen en Duiveland. Zal het dus zijnwat men gewoonlijk noemt eene liberale courant, die zweert bij de uit spraken der liberale partij Niets ligt minder in onze bedoeling. Als wij kondenzouden wij gaarne boven de partijen willen staan. Maar aangezien ook wij kinderen zijn van onzen tijd, levende en deelende in den strijd op elk ge bied zoo zullen ook wij aan den invloed dei- partijen ons niet kunnen onttrekken. Maar tochterwijl wij zonder aarzeling de zaak van den vooruitgang dienen willenterwijl wij in zake b. v. van koloniënonderwijs, census, kortom in alle vraagstukkendie in onzen tijd aan de orde zijn, naar de mate onzer krachten de be ginselen willen verdedigendie gerekend wor den te zijn de beginselen der liberale partij willen we steeds in het oog hondendat ook zij hare zwakke zijde heeft en niet zelden in transactie haar heil zoekt, - willen we ook hare daden toetsen aan de eeuwige begin selen van waarheid en rechtvaardigheidtot welker zegepraal ook wij zoo gaarne iets zouden bijdragen. Ons best willen we doen om rond en openhartigeerlijk en zonder aan zien des persoonsook vooralwaar het plaat selijke belangen betreft, een oordeel uit te spreken over de vraagpunten van den dag. Natuurlijk willen wij nooit vergeten dat ons blad een nieuwsblad moet zijn. De vorm onzer mededeelingen zal echter eenigzins van den vroegeren verschillen. In plaats van aan elk land eene afzonderlijke plaats in te ruimen wenschen we eenvoudigvoorloopig althans slechts een buitenlandsch overzicht te geven waarin we den loop van de voornaamste ge beurtenissen buiten ons vaderland zamenvatten. Niet minder zal het ons streven zijn onze lezers op de hoogte te brengen van de binueu- landschevooral Zeetiwsche nieuwtjes. Is er plaatsruimte beschikbaarzoo willen wij die bestemmen voor de literatuur van den dag be paaldelijk voor zulke geschriften, die ouder het bereik van velen komen kunnen. Vraagt soms iemand wat wij hier met twee liberale blaadjes zullen doen in zoo kleinen kring, zoo moeten wij antwoordendat wij aan de Nieuwsbode niet onvoorwaardelijk die qualiteit van liberaal durven toekennen. Dikwijls (zij moge het ons ten goede houden) hebben we ons be droefd over haar gebrek aan karakter. Het is waarzij geeft soms een degelijk hoofdartikel, maar wie kreeg van zulk een artikel in de Nieuwsbode niet soms den indruk als of het toevallig daar eene plaats gevonden had. Was ooit de overige inhoud in overeenstemming met deze trouwens vrij dun gezaaide hoofdartikelen Wie weet ooit het gevoelen van hare redactie over zaken van plaatselijk belangwaarover zij nooit hoofdartikelen geeftRonduit gesproken, wie heeft ooit kunnen merkendat de Nieuws bode een redactie heeft Juist dit niets zijn of dit half zijn is eene der hoofdredenen geweestwaarom wij de gelegen heid die ons geboden werd, hebben aangegrepen om eene proef te wagen of een zuiver liberaal blad in Schouwen en Duiveland bestaan kon. Was de Nieuwsbode in al hare leden wat ze dikwijls aan haar hoofd schijntwe zouden misschien op de aanvraag tot ons gericht een weigerend antwoord hebben gegeven. Onze uitgevers willen van hun kant niet achterblijven. Welhaast zal ons blaadje ook uit wendig worden vernieuwd. Op beter papier zal een nieuw hoofd, zal eene nieuwe letter goed uitkomen. En te gelijk willen zij den prijs ver minderen op f 1.per kwartaal. Allendie eenige sympathie voelen voor deze onze poging roepen wij met aandrang op ons te helpen door abonnement en door advertenties. Mocht onze Zierikzeesche alzoo op haar ouden dag nog jong leven wekken en er door haar wat goeds worden gesticht. De Redactie. Wij gebruiken het woord liberaal natuur lijk in dien zin, die door het spraakgebruik gewettigd is. Algemeen Overzicht. Hoe langer zoo meer blijkt het, dat het jaar 1870 een der belangrijkste jaren zal zijn in de geschiedenis van Europa. Ons werelddeel zal naar het schijnt geheel gereorganiseerd worden. De Duitschers komen hun ideaal de éénheid van Germanic steeds nader. De eerste .stoot werd gegeven in IS66. Aan de verbrokkeling van Dnitschland in een groot aantal kleine stalen kwam een einde. Toch was de óénheiü slechts uitwendig. Vele der geannexeerde staten konden zich moeielijk schikken in hunnen nieuwen toestand. Niet zoo spoedig was de oude naijver te over winnen. Niet zoo gemakkelijk deden de vorsteu en vorstjes afstand van de praal, waarmede ze zich hadden omringd. „Ik heb Duitschland ii. den zadel gezet" zei Bismarck „bet moet nu, zelf toonendat het rijden kan." Maar nu was er een gebrek aan den teugel dan weer voelde de ruiter dat hij zoolang Zuid-Duitsch- land zijne gereserveerde houding behield, maar met een stijgbeugel reed. Maar de Goden waakten. Toen uit Frankrijk de krijgstrompet hare toonen over den Rijn zond haastte Zuid-Duitschland zich voor 't oogen- blik een stijgbeugel te leenen. Baden Wurtemberg en Beieren zegden hunne hulp toe. Het fiere Germaauscbe ros steigerde va.n ongeduld en de ruiter gevoelde zich sterk genoeg, zat stevig genoeg in den zadel om de teugels te laten schieten en in vollen ren over de grenzen te vliegen. Zal deze éénheid blijven als 't gevaar is afgewend In alle Duitsche staten worden daartoe poging-en aangewend. De Zuid- en Noordd. bladen zijn vol van projecten voor eene blijvende vereeniging. En dat de staatslieden niet vreemd zijn aan deze plannen blijkt uit een bericht uit Berlijn waarin gemeld wordtdat „de ouderhandelingen over het weder oprichten van een' Duitschen bond waarin het geheele Duitschland zal worden opgenomen eerstdaags een' aanvang zullen nemen nadat reeds voorloopig ver trouwelijke besprekingen hebben plaats gehad." 'Zoo iets deze aereeniging in den weg staat dan is 't de invloed der jonkerpartij in Pruissen door wier invloed nu dezer dagen dr. Jacoby in Koniugsbergen werd ge vangen genomenomdat hij een afkeurend oordeel had uitgesproken over de annexatie van den Elzas en Lotharingen. Elzas en Lotharingen. Zal de jeugdige republiek deze beide provinciën weten te behouden Gf zal de reor ganisatie van Duitschiaud de verkleining van Efankrijk na zich slepen Yoor 't oogenblilc schijnt de Eransche natie aan dit cngeluk niet te kunnen of niet te willen gelooven. De regering gaat haar daarin voor. Zij vaardigde de volgende proclamatie uit„Men heeft het gerucht verspreid dat de regering die de verdediging des lands op zich heeft genomen haren politieleen gedrags lijn veranderen zal. Zij geeft bij deze kennis aan de natiedat het beginsel waarvan zij blijft uitgaan vervat is in de woorden „geen duimbreed van ons grondgebiedgeen steen van onze vestingen zullen we afstaan." Moedige taal. Is 't misschien cle moed van den wanhoop Erankrijks toestand is werkelijk om wanhopend te woiden. Rondom Parijs eenige honderd- duizende zegevierende vijauden daar binnen eene ge wapende bevolkingwaarvan een gedeelte telkens ge reed staat om mannen te volgen als Cluzeret en tutti quantidie 't heil des vaderlands zoeken in de roode republiek. De regering iu Tours gehoorzaamd tot en in hoeverre In Lyon eene bepaald socialistische be weging naar 't schijnt - manifesten van de Bourbons - woelingen van de Napoleontische partij - niemand die den eindelijken afloop voorzien kan. Anders is het in Italië. Rome is gevallen. Cadorua is de eeuwige stad binnengetrokken. En alsof bij voor raad reeds de Romeinsche bevolking- protesteren wilde tegen 't beweren van bladen als le Monde dat de Ro meinsche bevolking den wereldlijken paus zoo liefheeft, •staat de vicus Leoninus (de Leoninische wijk) die men den paus als. zijn particulier gebied had aangewezen op en ziet de Heilige "Vader zich genoodzaakt eene wacht te vragen aan zijne vijanden. Den 2 Oktober heeft de volksstemming plaats gehad over de volgende formule „Wij willen vereenigd zijn met het koninkrijk Italië onder de monarchaal-constitutionele regering van koning Victor Emanuel en zijne opvolgers." In de stad stemden 40,805 ja en slechts 46 neen. De stemmiug in de provinciën is nog niet geheel bekend. Tot nu toe zijn er 22 neen tegen 6406 ja. Den 6 Oct. zal "Vic tor Emanuel de Romeinsche commissien outfangen den 12 zal de uitslag der stemming aan het parlement worden meegedeeld en den 18 de koning zijnen plechtigen intocht te Rome houden. Ook Italie's reorganisatie zal dan voltooid zijn. Moeielijker schijnt dit te zullen gaan in Oostenrijk, waar tussehen de verschillende deelen der monarchie een na ijver bestaat, die haren ondergang dreigt te bewerken. Zoodra de strijd ook daar nog andere resultaten levert dan het uitstellen van zittiugen en bet vormen van com missies wenschen we ouzen lezers daarvan bericht te doen. IBIJ^oxrcS ex-ïiecl eii. Een correspondent van bet Engelscbe geneeskun dige blad the Lancet schrijft uit Saarbrückcn o. a. het volgende „Op het oogenblik is hier verdere adsistentie over bodig den dag na den slag (bij Eorbach) lagen liier 5000 gewonden in alle richtingen verspreid thans echter begint er orde te heerschen in de hospitalen. De Bol- landoche ambulances verdien en boven alle andere lof wegens bare organisatie. Geneeskundigen oppassers dragersallen goed toegerustook gereedschappen vleesch, zelfs beafsteaks zijn uit Amsterdam gezouden. Ook zijn er 'jonge dames uit Holland. De Hollandsclie chirurgen werken zeer goed. Verbazende hoeveelheden geneesmiddelen en ververschingen zijn van alle kanten ingekomen doch behalve in de Hollandsclie en Bel gische inrichtingen vindt men geen orde en geen ge regeld stelsel." Versailles. 30 Sept. De bevelhebbers der vijfde en zesde armee-korpsen rapporteren dat op bovenge noemde i. datum de Pruissen door eene brigade en drie bataillons zijn aangevallen. In het gevechtdat twee uren duurde leed de vijand aanmerkelijke verliezen en zag zich genoodzaakt met achterlating van 200 gevan genen onder de bescherming der forten terug te trekken. Metz. De Nieuwe Pr. Zeit. deelt aangaande den t.oestaud in Metz de volgende bijzonderheden mede De stad heeft geen ander garnizoen dan de mobiele garde. De armee van Bazaine is om Metz gecantoneerd. Sedert 14 dagen eten de soldaten alleen paardenvleesch. Er is overvloed van brood rijst en drooge groenten maar gebrek aan zout. Epidemiën heerschen niet. Buiten de stad is een tijdelijk lazaret opgeslagen van spoor- wegwaggons. In de stad liggen 12 a 30.000 zieke en gewonde soldaten. De generaal Ducrot, die gevangen was genomen is uit Pont a Mousscn ontsnapt. Hij heeft zich boe- renkleederen weten te verschaffenheeft toen een paar ossen gekocht en die aan de Pruissen ten verkoop aan geboden. Deze zeer verheugd over den handel gaven den g-ewaandeu koopman een veiligheidspas waarvoor hij beloofde spoedig met een nieuwen voorraad vleesch terug te zullen keeren. De Pruissen hebben aan de stad Pontoise eene oorlogsbelasting opgelegd van 100,000 fr. Men accor deerde vogi' 30,000 fr. Bovendien requireerden zij 40,000 pond brood, 1600 pond zout, 1600pond koffij, 1600 pond suiker en 400 meter flanel. Ten slotte namen zij nog voor 500,000 fr. tabak mee. Daar Parijs geheel ingesloten is beeft men een middel gezocht om de gemeenschap met Tours te kun nen onderhonden. Een geregelde postdienst met lucht ballons is georganiseerd. Den 25 dezer steeg Jules Durnof uit Parijs op des morgens te 8 uur. Hij ver hief zich 3000 meters boven de oppervlakte der aarde, waar hij veilig was voor het geschut-en geweervuur der Pruissen. Te elf uur daalde hij neer bij Evreux, waar hij aan den prefect de Parijsche bladen en brieveu ter hand stelde. Den 30 is weder een andere luchtreiziger met dépêches te Chartres aangekomen. Straatsburg 30 Sept. De meeste Fransche officie ren en ook generaal Uhrich hebben hun eerewoord verpand dat zij in dezen oorlog de wapenen niet meer tegen Pruissen zouden voeren. Zij zijn daarop in vrij heid gesteld en naar Zwitserland vertrokken. Allerlei. Wij hebben twee spotprenten gezien van den eenigen man die tot de vervaardiging daarvan in de hoofdstad van Ned.-ïudie in staat schijnt. De eene stelt voor den ijverigen en bekwamen re dacteur van het militair tijdschrift, gezeten m eeuen leuningstoel voor zijne schrijftafel met eene pen achter- de ooren en uitroepende „hoe goed is het dat ik bijtijds de middelen van verdediging van Ned.-Indie heb aan de hand gedaan De andere plaat betreft de middelen welke worden aangewend om bij eventueelen aanval van de koloniën den vijand op eene waardige wijze te ontvangen. Men ziet daar twee inlanders, onder het toezicht van eenen militair, ijverig bezig om de Welkomstbatterij behoor lijk te witten en te teeren. (Bat. Hbl.) De kastelein uit „den Koningvan Pruissen" te Wou- drichem is overleden op den Gorkumschen marktdag tengevolge waarvan zich op dieu dag lot Den Bosch toe de mare verspreidde dat de koning van Pruissen dood was. De heer IJartogh Heijs van Zouteveen heeft een ver- geefsche poging gedaan om te Delftte beginnen met 1871 de kermis voor goed afgeschaft te krijgen. Het is te hopen dat bij zijn moed om v®or volksbelangen op te komen niet zal laten zakken en in zijne pogiugen om in den bekenden wenderworst eene goede volksvoe ding te leveren beter slagen zal. Deze wonderwtfrs^

Zierikzeesche Courant | 1870 | | pagina 1