N°. 78 Woensdag 28 September 1870 WOENSDAG EH ZATERDAG. IP. J. C. E. BARON VfJ LIJNDEN; Binnenlandsche Tijdingen. Buitenlandsche Tijdingen. ZIERIKZEESCHE COURANT PRIJS DER ADVERTENTIE N. Gewone 5 cent de regel. Geboorte-, Huwelijks- en Dood- berigtenvan 18 regels a 0,50. V E R S C II IJ N T ABONNEMENT S-P R IJ S. Per drie maanden f 1,25 Franco per post 1,50. Inzeri ding der Advertentiën daags te vorenvóór 10 ure 's morg De Redactie dezer Courant beveelt bij de herstemming, die op Dingsdag 4 October aanstaande voor bet lidmaatschap der Provinciale Staten van Zeeland moet plaats Rebbenaan een man die om zijne algemeene kennis en om zijne kennis van provinciale zaken in het belang van dit district en van deze provincie voor deze "betrekking de aangewezen persoon is. TjIErikzi.e 24 Sept. De stemgerechtigde leden der Hervormde gemeente alhier hebben ten getale van 253, verklaard, dat zij verlangen dat dc Hervormde gemeente /.al worden bestuurdvolgens liet Algemeen lleglement van 17 Juni 1870. 21 stemmen verklaarden er zich tegen terwijl 3 billetten van onwaarde werden verklaard. Als eene bijzonderheid wordt medegedeeld, dat er :zich thans in het vischwater genaamd „de Guil" tusscben "Vinnen en Oosterland 8 witte zwanen ophouden. Te •moer kan zulks als eene bijzonderheid gemeld worden, daar die dieren anders alleen bij het strenge weder .-somtijds aldaar gezien worden. Door de rechterlijke macht zijn geen termen ge vonden om op de klacht van den heer Knoestonder wijzer te Brielle, den heer rar. Mourner te vervolgen. Het door den lieer Mounier in het Weekblad van Voorne -cn Putten geplaatste stuk gaf hoegenaamd geen aan leiding tot vervolging wegens hoon. Omtrent de valschheden in de bevolkingsregisters te Amsterdam meldt het Handelsblad nog het volgende Niet sedert ecuigen tijd hebben de vervalschingen plaats gehad maar voor een gcruimen tijd immers dc per sonen die bij de verandering belang hebben gehad hadden zioh niet nu maar voor een paar jaar ter inschrijving voor de schutterij moeten aanmelden. Toen "het feitook ten gevolge van cte tijdsomstandigheden werd ontdekt, is er aan dc bevoegde macht kennis van .gegeven nadat een voorloopig onderzoek zooveel ze kerheid had verschaft, dat er aan bepaalde valschheid moest worden gedacht. De instructie bij dc juistitie is •sedert het laatst der vorige maand aangevangen. Uit Eindhoven wordt gemeld, dat eenigo Eransche krijgsgevangenen, uit het kamp te Beverloo gedeserteerd «en bezoek aan ons land hebben gebracht. Woeusdag namiddag zouden er vijf te V alkeuswaard (Noord-Brabant), ■door dc rijks-politieen Donderdag morgen 10 ouder •de gemeente Statum door dc maréchaussee zijn aan gehouden, die allen op last van den officier van justi tie, via alkeuswaard, per staatsspoor over de Belgische grenzen zijn gebracht. Daar onze diplomatieke betrekkingen met China geheel zijn afgebroken moet bij de regering het voor nemen bestaan voor het volgend jaar een consul-generaal vte doen benoemen om Nederland bij het honielschc rijk te vertegenwoordigen. Uit Nieuwediep schrijft, mendat men er steeds komst van 'L. M. den koning verwachtdie stellig ia gemeld. Intusschen zullen dc zeemilicieiis van 1869 1870 weldra met groot verlof gaanmen meende tegen 1 October. Dan zullen natuurlijk de pantser- :schepen door hen bemandbuiten dienst worden ge steld. De Neptunus wordt afgedankt en het wachtschip waarschijnlijk voor de zeemilitie ingericht. Dit een en ander zal aan vele officieren der marine nou-activiteit bezorgen. Er zullen echter spoedig dan weder een aantal officieren van de marine per scheeps gelegenheid naar Oost-Indië bestemd wordenen de non-activiteit voor onderscheideuen slechts van korten duur wezen. Men schrijft uit Schoonhovendat de burgemees ter der gemeenten Lopik Jaarsveld en Willige Lange- rak aan de veehouders in zijne gemeente biljetten rond gezonden heeftbevattende een recept tegen besmettelijke longziekte dat reeds vele gelukkige uitkomsten moet gehad hebben. Het moet luiden als volgt„Men diene dagelijksaan ieder dier in twee giften telkens vóór het voederen, 15 grammen kamfer toe opgelost" in een halven liter gewonen brandewijn. Te Schoonebeek barstte een hevig onweer los. Een vader en eene dochter, die aan 't ploegen waren .schuilden met de beide paarden van de ploeg, op eene plaats, waar een oogenblik daarna de bliksem neersloeg. De beide paarden werden gedood en dc vader en dochter bekwamen zoo ernstige brandwondendat men voor hun leven vreest. Men deelt ons het volgende schrijven van een assistent geneesheer bij de 11e internationale ambulance te Sédan aan zijne ouders mede. Wij geven den brief zooals wij dien ontvangenzonder te beslissen of er al dan niet overdrijving in hecrscht. Sédan Sedert ik hier beu is het mij onmogelijk geweest een oogenblik te vinden om u te schrijven en heden doe ik het, gezeten op een trap, versperd door ge wonden die op stroo uitgestrekt liggen. Ik zal trachten u dezen brief toe te zenden. Ik ben nog redelijk wel, hoewel vermoeid zoo als trouwens al dc anderen wij hebben sedert ons vertrek ontzettend weer gehad aan houdende slagregens maar toch zou ik voor niets ter wereld weuschen niet hier te zijn gekomen. Gisteren nog hebben wij een dorp ontdekt - ontdekt - dat is het juiste woord zoo groot is de verwarring en ont stelteniswaar 650 Eransche gekwetsten liggen, reeds 10 dagen geleden gewond, en die nog geen geneesheer gezien hadden. Zij liggen in varkenshokken in stallen, te midden van water, op tafels, onder schoorsteen mantels smeekende om een pistool om een eind aan hun lijden te maken. Ik vrees u niet te kunnen doen begrijpen en ge voelen wat ik hier gezien heb. O ik wenschte wel dat men geheel Europa voor een oogenblik hier kon verplaatsen Het slagveld de gewonden dat is vreeselijk af schrikwekkend maar het is een noodzakelijk gevolg van den oorlog doch wat alle verschrikking te boven gaat wat maaktdat wij onze tranen niet kunnen bedwingen dat wij uren achtereen doorbrengen zonder te spreken daar onze wanhoop te groot is om ze in woorden uit te drukkendat zijn twee dingende transporten van 10,000 gevangenen eu het kamp waar 80,000 ongelukkige Eransche soldaten en officieren van honger omkomen. Zoudt gij gclooven dat zij van honger in dc Maas springen Dat zij u 40 (veertig) francs aanbieden (want zij hebben nog geld) voor een stukje brood, en dat men het hun niet geven kan omdat er niets is Sedert 48 uren defileeren hier onophoudelijk korpsen, ten getale van 10,000 manzonder wapenen nagenoeg zonder klecren leunende op een ellendigen stoksnik kend van smart en wanhoop geëscorteerd door Pruissen, die lien met de kolven hunner geweren voortdrijven. Terwijl ik aan u schrijf, zie ik 10,000 laucierskuras siers eu dragonders met zouaven en mariniers half naakt, vau alles ontbloot, voorbijtrekken; 500 Beieren geleiden henzij hebben het voorkomen van een convooi galeiboeven. Enkelen hebben nog een ranselde anderen hebben alles verloren en de regen valt bij stroomen neerZij vallen voor u op de knieën om brood te vragengeld of huil horloge als zij er een hebben aanbiedende en wij kunnen niets voor hen doen. Al zou ik honderd jaar oud worden dit tooneel zal ik altijd voor mij zien VA at het kamp aangaatik kan u de ellendedie daar heerschtniet beschrijven daar worden de soldaten bewaardtotdat men ze wegbrengtik heb er met X naar toe willen gaanmaar na vijf minuten zijn wij beiden snikkende teruggekomen. Ik herhaal het: de gewonden met al hun lijden, 'tis nog een paradijs daarbij vergeleken. O die keizer Geen enkel officier heeft de capitulatie geteekend Men brengt de ongelukkigen thans te voet door ver woeste streken naar Duitschland zij weten dat zij on derweg vau honger zullen sterven. Als men gezien heeft, wat wij gezien hebben dan kan men alles zien. Ik alleen heb gisteren 90 gekwet sten verbondendie nog geen hulp gehad hebben. (N. Hott. Ct.) EP ANK HIJK. Indrukken uit Parijs. Een correspondent van Ihe Daily News deelt de vol gende bijzonderheden uit het leven van Parijs mede „Ik nam een fiacre eu reed naar Belleville om den toe stand van het volle aldaar te gaan waarnemen, daar men vertelde dat liet voornemens was in opstar.d te komen eu de gehcelc stad te plunderen. Natuurlijk maakte ik konnis met den koetsier. Onderweg ontmoetten wij een vriend van den koetsierdie op weg naar zijne woning in Belleville was. Hij werd uitgöuoodigd om mede te rijden. liet was een zeCr oorlogzuchtig patriot. De koetsier, de patriot eu ik rcJen door dc hoofdstraten vau Belleville en zongcu de Marseillaise. De mannen vau Belleville bevonden zich in de stratenzij hadden wapenen ontvangen en oefenden zich den gansclien dag, als zij niet op het vaderland dronken. De vrouwen lagen met het hoofd uit de ramen en snapten naar hartelust. Ik noodigde den koetsier en den patriot op een ontbijt eu genoot de eer (fat zij het aannamen. Wij gingen naar een kroeg waarvolgens dc verzekering van deu patriot, de wijn en de keuken uitmuntend warenen de vader landslievende denkwijze der gasten eveneeus. Van de wijn en de keuken kan ik niet veel zeggen maar zooveel te meer van de gevoelens der aanwezigen. Het gesprek was algemeen en ieder verklaardedat Belleville deu strijd tot het uiterste wilde volhouden Jules Eavre en de regeering waven te gematigd zij mochten zich wel iu acht nemen of Belleville zou ze doodslaanIlocliefort luid ziju goede zijle, doch begon te lauw te worden; eindelijk was men in Belleville voornemens om de bezit tingen der rijken te verdeelen doch eerst de Pruissen te verdrijven. „Ik sprak mijn oordeel vrij uit. Eeu smerig iudividu iu een oude uniform vermoedde dat ik geen Eranseh- man was, misschieu wel een spion. Mijn knieën knikten. De patriot hielp mij, zwoer dat hij mij van kindsbeen af had gekend en dat ik eeu duchtig Amerikaansch republikein was. De patriot cn ik omhelsden elkander, andere patriotten omhelsdeu mij de koetsier omhelsde mij eveneensallen roken naar uien ik ook maar dat is niets De kroeg was intusschen geheel vol gc- loopen. De Amerikaansche republikein de vriend van "Washington moest eene redevoeriug houden ik werd op een tafel getild. Daar ik bet laatste adres van Victor Hugo aan het volk had gelezcu, was ik voldoende voorbereid. Ik veroordeelde de vorsten in het algemeen cn Napoleon, als een ellendigen schurk, iu het bijzon der. Ik stelde mijn rcpublikeinscb vaderland in het verre westen voor als een land waar iedereen rijk was, waar geen koning en geen grooten waren slechts al leen „le peuple." Onder daverende toejuchiugen nam ik mijn plaats weder in en werd door verscheidene patriot ten omhelsd. „De burger-koetsier had geen lust terug te rijden. Hij was een weinig- dronkenik betaalde, omhelsde hem vervolgens, en begaf mij „met gevolg" naar hel naaste station van den omuibus. Bovenop den omnibus zat het vol met mobielen, die hun geweren met bajonetten bij zich hadden zoodat het rijtuig veel op een stekel varken geleek ik giug binnenin zitten, waar ik ecu ouden man een oude vrouw en twee mobielen vond. Wij spraken over de quaestie van bombardement. De oude beer meende dat de riolen de veiligste plaats zouden zijn de oude vrouw had gehoord dat ze met kruit gevuld werden om de Pruissen in de lucht te laten springen. Wij kwamen echter overeen de riolen maar niet te bezoekenvoordat de nood op het ergste was. De oude heer vertelde aan de mobielendat hij drie zonen iu het leger had gehad die allen den hel dendood voor het vaderland waren gestorven hij loog het bepaald. Alle oude heereu vertellen hetzelfde en deze rouwde niet eens. „De mobielen ziju boeren uit de Girondczij gelijken echter meer op groote meisjes dan op soldatenals men ze aanspreekt kijken ze als schapen en grijnzen elkander aan. Ik vroeg hen wat ze van Trochu dachten, maar ze scheneu zijn naam niet eens te keuncn. Zij en de oude vrouw stegen uitik bleef met den ouden heer alleen. Lord Palmerston heeft gezegd „„als gij inderdaad iets van de publieke opinie wilt weteu vraag er dan den man met den vilten hoed in den omnibus uaar.'"' De oude heir had een vitten hoed op en zat in den omnibus ik volgde dus den raad van den ouden man en vroeg den ouden heer wat hij van de zaken dacht. „„Parijs zal niet laug weder stand bieden de burgerij wil zich niet laten ruïneeren,"" meende hij. Ik vroeg wat de ultra's zoudcu doen. „„De burgerij zal ze onderdrukken als ze zicli verhef fen was het antwoord en toen scheidden wij." Generaal Ublrich wien men reeds doch ten onrechte tot maarschalk door volkskeuze had gedoopt, is aan don schouder en de voet gekwetst. Hij heeft zijne bureaux iu de kelders van de prefectuur doen overbrengen. Men deelt mede, dat de bevolkiug bij eene door hem uit gelokte stemming met groote meerderheid haren wil zou te kennen hebbeu gegeven om de worsteling voort tc zetten. De nieuwe prefectValentinwiens aankomst te Straatsburg men reeds gemeld had schijnt echter daar nog niet te zijn gekomen. Men denkt, dat hij in de handen van den vijand gevallen is. Pond Parijs zijn duizende hooibergen verbrand om de Pruissen te beletten zich daarvan meester tc maken. Iu Parijs, verhaalt men, is cenc vreemde vondst gedaan. Men heeft er nl. wel 10,000 Pmissische uni- lormen gevonden met knoopen waarop Je nummers J en 2. Ook spreekt men van een groot aantal laarzen en zelfs van naaldgeweren. Die onfdekkingen zouden tc danken zijn aan de vondst van een klein meisje. Onder de geheime papieren van het. keizerrijk welke de tegenwoordige regering inachlig is geworden bevindt zich ook het door den ambtenaar van liet geheime ka binet gemaakte afschrift van den brief, in 1806 aan generaal Tro'cku geschreven door den generaal Ducrot, waarbij deze zeer juist de Pruissische strijdkrachten op gaf en met veel scherpzinnigheid alles wat gebeuren moest voorspelde. Voorts werden cr ook brieven vau eeu bijzonder persoon gevonden, die er in belijdt, dat hij jegens liet hoofd van den staat zeer onredelijk is geweest. Ook zegt mendat uit de brieven van maar schalk Leboeuf zou blijken dat de keizer niet voor den oorlog gezind was evenmin als de heer Ollivier. In dc garde nationale wordt sterk geprotesteerd tegen de eigenmagtige oprichting van connte's voor do nationale verdediging iu de verschillende arrondissementen van Parijs. Iteeds ziju in vele huizen van verschillende wijken huiszoekingen door die comite's geschied. In een adres aan Trochu wordt daarover hevig geklaagd en verzocht dat vau regeringswege verklaard wordtdat die comite's geen het minste gezag kunr.cn uitoefenen. De Triersehe Zeitung dec.lt uit Coin lesOuvryhet, navolgende schrijven van een onderofficier mede: Ik ben Goddank levend uit Metz gekomen. Ik zat er 16 dagen gevangen eu ik ben daardoor zóó verzwakt, dat ik nauwelijks op mijn beenen staan kan. Wij leden den grootsten honger en men gunde ons ter nauwor- nood het overigens zeer slechte wal er. Noch voor geld, noch voor goede, woorden was iets te krijgen. Sommige inlichtingen geef ik u ten beste. Gij zult daaruit kunnen opmaken hoeveel men in die bedompte kazematten van Metz te lijden heeft. Patten muizen cn vledermuizen vindt men er in legio wc kregen niet minder dan 8 pond insectenpoeder om de vlooien tc verdelgen - maar onze pogingen bleken nutteloos tc zijn. Schrale kost; vuil slecht watereen slechte legplaats op britsen een wantrouwend en gemeen volk dat ons moest bewaken want we waren in den vollen zin des voords gearres teerden. Diarrhee en buikloop en geen dokter; tien dagen waren we reeds ziek eu toen verscheen er voor 't eerst een geneesheer (zoogenaamde veearts die ons met de hongerkuur genezen wilde. Er waren vele ge wondenen er was totaal gebrek aan verpleging; die arme soldaten moesten wij zoo goed en kwaad als 't ging verbinden. Een kapitein Lamet gehceten wilde ons allen eenvoudig laten fusilecren sommigen deelde hij klappen toe omdat zij niet de muts voor hem afnamen, 'tgcen natuurlijk geheel met onze instruction strijdt. Op het gezegde van een Brandenburger „Dat is bij ons de gewoonte niet"zeide dc officier dat hij er ons toe dwingen zou. Ons tijdverdrijf was water drinken, beschuit knabbelen en slapen. De gevangenen werden met gebonden handen binnen gebracht. Een bankier gaf ons voor een zilveren tlialer slechts drie francs voor een papieren thaler slechts twee frs.de mail maakte misbruik van onze treurige positie. Ous dagelijksch vleesch bestond uit I '/2 lood long en lever de krachtelooze soep uit water en brood onze dagelijksche soldij we hebben nog 10 dagen te goed 7 '/2 centimes. Den 18 Augustus kwamen 30 gewonden bij onsdie wij persoonlijk verbonden. Er waren er onderdie vier kogels en een stuk of wat houwen hadden bekomen. Deuzelfdeu dag klom het aantal gevangenen tot 710. De ruimte die wij allen ter beschikking hadden bedroeg slechts 1600 vierk. voeten, 's Nachts heerschto er zulk een stiklucht, dat er 's morgens verscheidenen fUiauw gevallen waren. Over dag kregen we eenmaal warm eten. "Voor een 4ponds brooddat slechts met. de grootste moeite te krijgen was, betaalde men 12 francs. Ten laatste was er in 't geheel geen brood te krijgen. Dit, is dc zuivere waarheid, Het Journal de Genève bevat het volgende „Kalmte in het gevaar in een schoone eigenschap maar zij moet niet iu zorgeloosheid ontaarden. Thans op het plechtige oogenblik waarin de vijand voor de poorten van Parijs staal, zou men meeneu, dat de be volking een ernstige houding aannam. Helaas neen Parijs heeft haar gewoon voorkomen, levendig, lachend, uitgelaten. Bijna zou men aan overspanning gelooven, evenals van iemand die zijn gevoel van smart wil ver- dooven. Het voorkomen der boulevards des nachts doet ons pijnlijk aan. De wilde vreugde de tentoon stelling van nieuwe uniformen gepaard met toiletten die evenmin republikeinsch als eerbaar zijn, maakt den indruk alsof Beethoven's treurmarsch door een galop

Zierikzeesche Courant | 1870 | | pagina 1