f Zaterdag 24 September - ija». 1810 WOENSDAGEN ZATERDAG. Binneqlandsohe Tijdingen. Buitenlandsche Tijdingen. ieste ZIERIEZEESCHE COURANT PEIJS DER ADVERT EN TIËN. Gewone 5 cent de regel. Geboorte-, Huwelijks- en Dood- berigtenvan 18 regels a 0,50. VERSCHIJNT: ABONNEMENTSPRIJS. Per drie maanden f 1,25 Franco per post f 1,50. Inzen ding der Advertenticn daags te vorenvóór 10 nro 's morg De uitslag van de Diugsdag jl. gehouden stemming is dat zijn uitgebracht 461 geldige stemmen waarvan er op zich vereenigden de heer B. Gr. van der HAVE 157 Mr. J. O. E. Baron van LIJIVDEN 141 mr. J. M. Isebree Moens 89, L. J. van Yessem 30, C. L. Gast 16-, E. Bouman 10jhr. W. M. H. de Jonge 4 J. M. de Glcpper 4 en eenige anderen 1 stem. Dingsdag den 4den October zal er derhalve eene herstemming moeten plaats hebben tussschen de heeren B. G. van der Have en Mr. J. C. E. Baron van Lijnden. Hebben vroegere verkiezingen zich meermalen door buitengewone hartstochtelijkheid gekenmerktzoodat men zich tegen de aanbevolen candidateu allerlei hate lijke insinuaties veroorloofde, en achtingswaardige mannen laaghartig door het slijk gesleurd werden, deze ver kiezingsstrijd is tot nu toe van beide zijden op eene wijs govoerd waarop niemand iets te zeggen kon hebben. Wij beschouwen dit als een verblijdend verschijnsel als een teeken van vooruitgang in het politiek volks levendat ieder die in het welzijn vau zijn vaderland belang stelthoogelijk zal waardeeren. Waar de can didateu als het ware met vuist- en stokslagen worden beschermd of aangevallen daar bestaan treurige ziekte verschijnselen daar is het volksleven krank, en hitst de onverdraagzaamheid burgers van een zelfde land zou der noodzaak tegen elkander op. leder beschouwe de overwinning van zijn candidaat als eene goede zaak, maar hij bevordere haar dan ook enkel door eerlijke,- loyale middelen, die het helderste dag licht kunnen verdragen. Zoo nietdan doet men zijne eigene zaak schande aaü en men beleedigt den can didaat dien men gekozen zoude willen zien, er nog het meeste mede. Gebeurt het niet zelden dat bij herstemmingen de politieke hartstocht vooral woedt en kookt, wij hopen dat bij de aanstaande herstemming men in ons kies district den eenmaal ingeslagen weg niet zal verlaten en dat men bij de aanbevelingen in dagblad-artikelen en advertenties een waardigen bezadigden toon moge blijven voeren. Men zal dan voorzeker volgens het verlangen van de beide mannen handelen tusschen wie de keuze zich thans moei bepalen. Elk hunner za^ eene aanbeveling die met verguizing van den tegen- candidaat gepaard gaatmisbillijkenen liever vallen dan aldus overwinnen. Deze streken zal het tot eer strekken als men bij de behartiging der publieke be- langen, de eischen van een goede "zaak niet uit het oog verliest. Alles wat men in het openbaaronver onverschillig of men dit al of niet anonym doetover personen schrijftmoet zoo zijn dat men er zich in een particulier gesprek niet over zoude moeten schamen en in ieders tegenwoordigheidzelfs van hem, wien men wenscht niet gekozen te zien, zoude durven zeggen. Aldus blijft bij het grootste verschil van inzichten die hoogere eensgezindheid tussGhen de staatsburgers be waard die alleen tot heil van land en volk kan gedijen en geen ander doel dan dat na wil streven. De bespottelijke ep. nog wel met groote letters gedrukte advertentie van geen kiezerin de Nieuws bode van 20 September zondere men uit. In de Nieuwsbode van 22 September jl. komt een ingezonden stuk voor van den heer A. Büijze Mz waarin hij de bedoeling der stemming die heden 23' September heeft plaats gevonden en waarbij de gemeente moet verklaren of zij al of niet volgens het algemeen reglement van 17 Junij 1870 hare kerkelijke goederen beheerd wenscht te zientoelicht en aangeeft waarom hij niet zooals jhr. J. L. de Jonge de voorgestelde vraag met neen maar wel met ja wenscht beantwoord te zien. In dit stuk heeft ZEd. tevens getracht eenige valsche voorstellingen, die ^hr. de Jonge in een inge zonden stuk vcorkomende iu ons vorig nummer en in het bovengemelde exemplaar van de Nieuwsbode ge geven heeft te wederleggen. Wij gelooven dat de heer Buijze in hetzelfde kwaad vervallen is als waarvan hij jhr. de Jonge beticht, en dat hij al^ hij jhr. de Jonge beschuldigt van deze zaak eene partijzaak gemaakt te hebbenjuist het tegenovergestelde 'van de waarheid beweert. „De schrijver (jhr. de Jonge) maakt van eene zuivere financiëele regeling eene partijzaak." Wanneer men zich de gebeurtenissen in het begin van IS69 maar gelieft te herinneren zal men zien dat juist de hoofden van de moderne partij alhier toen hier ter stede nog niemand er aan dacht dat dit eene partijzaak kon worden er eene van gemaakt hebben. In December 1868 of omstreeks dien tijd hadden de gewone verkiezingen plaats gehad manuen van alle richtiugen waren tot nu in het college van notabelen geweest ook toen wederom herkozen. In Januari 1869 moesten er echter nieuwe notabelen iu plaats van het oude collegie tengevolge der nieuwe regeling die men begonnen was in te voeren door de gemeente benoemd worden Wat doet nu de moderne kiesvereeniging „Vrijheid en Geweten" Was zij zoo liberaal hiervan geene partijzaak tp maken Neenzij gaf eene lijst van candidjitenc}ip uifsluitegd tot de moderne of oud liberale richting behoorenen de orthodoxen die in het oude collegie gezeten hebbenwerden aldus uit het nieuwe geweerd. Wat doet de kiesvereeniging „Steunende op den Bijbel" in welker bestuur jhr. de Jonge zit? Niet in ziende hoe hierbij de vraag, zijt gij modern of orthodox, verstandigerwijs kau gedaan worden beveelt zij de af tredende notabelen allen wederom aan. De heer Buijze zal dus met ons moeten erkennen dat jhr. de Jonge deze regeliug hier ter stede niet tot een partijzaak gemaakt heeften dat het juist door diens tegenstanders gebeurd is. Nd I^et gebleken is dat men hier tpr stede deze regeling als een wapen tegen de orthodoxen wil gebruiken, (waartoe hen anders uitgesloten kunnen zijof zij zouden al zeer onverstandig handelen niet anders doen dan het wapen trachten af te keereu en hoe voortref felijk de inwendige waarde dier regeling moge zijn haar om hjgfeep pqnsicjeratiions verwerpen. Zoodra er nieuwe notabelen gékozen moeten worden zal het blijken of de moderne richting hier plan heeft de regeling als een partijzaak te blijven behandelen. Te Eindhoven is tot lid der Tweede Kamer ver kozen mr. J. B. Botz met 802 van de 830 geldige stemmen. De Internationale en permanente Vredebond heeft aan den koning van Pruissen een adres gezonden waarin o. a. het volgende voorkomt „Sire er zijn lieden in Pruissen, zoowel als in Erankrijk, die meenen hun vaderland te kunnen beminnenzonder dat van anderen te haten die in iederen mensch wie hij zijn mogeeen broeder zien. Het zijn die lieden welke voorheen, toen Erankrijk en Pruissen op het punt schenen elkander te verscheuren, in naam van allen tegen deze slagting van de Europeesche familie geprotesteerd heb ben die lieden welketoen dezer dagen de vrede andermaal bedreigd werd niet geaarzeld hebben aan de souvereinen en de volkeren te verkondigen wat zij voor waar en regtvaardig hieldenwelke toen de furie des oorlogs losgelaten was, niet opgehouden hebben hunne gebeden ten Hemel en aan de magthebbenden der aarde te zendenom het rijk des vredes spoedig te herstellen. Dezelfde menschen nu zijn het, die u, Siretoeroepen houd op niet in naam van één volk, maar in naam van het ongelukkige Erankrijk wenden zij zich tot uals zoodanig hebben zij geen lastbrief zij bidden u in naam van Erankrijk en Pruissen bei den in naam van het ontstelde en verarmde Europa, in naam der wereld, in naam der beschaving. Zij bidden u Sirehoud op ook ter wille van u zelf. Wart plechtig hebt gij verklaard, dat gij geen oorlog voert om aan te vallenmaar om u te verdedigeu. Gij hebt ten aanhoore van Erankrijkvan Pruissen en ^van Europa gezegd, dat. gij niet in oorlog waart met 'de Eransche natie, maar met bet Eransche gouvernement. Welnu, dat gouvernement bestaat niet meer; gij wordt nu niet meer aangevallen. Wees dus niet ontrouw aan uw woord. De eer gebiedt het. De menschlievend- heidde godsdieustde ware grootheid vau uw eigen vaderland gebieden het niet minder. Houd op Stapel niet verder lijken op lijken. Laten de beide natiën die de moordende hand naar elkander hebben uitge strekt hare wonden heelen Ach het is al last ge noeg. En moge de wereld, die de weldaden des vredes niet genoeg op prijs heeft gesteldvoortaan haar voor deel doen met de zoo duur gekochte ervariug. Moge zij het woord zeggen en gestand doen De periode der broedermoordende oorlogen is voortaan onherroepe lijk gesloten Dit adres is onderteekeuel door de bh. Erédéric Passsy, Martin Paschoud en Jozeph Garnier. (G. Ct.) DUITSCHLAND. Laatstleden Vrijdag zijn te Spandau drie perso nen gefussilleerddie zich hadden schuldig gemaakt aau het berooven van dooden en gekwetsten op de slagvelden. Drie anderen zijn naar de cellulaire ge- vaugenis te Moabit gebragt, iu afwachting der nadere bewijzen die men tegen hen te gemoct ziet. In een brief uit het kamp voor Toul wordt be rekend, dat er tot nu toe in 't geheel 14U.000 Eransche sol daten 62 generaals en 4800 officieren zijn gevangen genomen. Als men daarbij gelijk men meent veilig te kunnen doen het aantal dooden en gekwetsten even hoog steltdan moet het totaal verlies bij de Eransche armee 280.000 man bedragen. Uit Appenweier schrijft men van 11 dezer Gis teren werden 27 Duitsche burgerlijke gevangenen uit Straatsburg ontslagen. Een daarvau verhaalde dat de komraandant aan den schouder en het been gekwetst is, en dat onlangs de burgers zich bij meerderheid van stemmen tegen de overgave hadden verklaard. De Hessische Morgenzeitung meldt dat een jong mensch in het park van Willielmshöhe met een pistool gearresteerd iswien men verdacht van een aanslag op het leven van keizer Napoleon. Friedrich Gerstiiker scliryft het navolgende aan de Kölnisclie Zeitung Toen ik mij nog in Coitrselles bevondwerd een der pioniers, die op een eenigzins gevaar lijken post stond, uit een hinderlaag door een dorpsbewoner want fanc-tireurs zijn hier niet meer in den schouder gewond. Nog afschuwe lijker werd echter een Pruissische gewonde kapitein door een oud wijf behandeld. Zij stak hemterwijl hij nog leefdede oogen uit. Te nauwernood was die wreede euveldaad bedreven of er kwamen Pruissische huzaren in het huis, zij ontwaarden de gruweldaadsleepten de oude, die reeds zeventig jaren teldein den tuin en vertrapten haar letterlijk. Het verminkte lijk werd onmiddellijk door hen onder de aarde gestopt. Eene andere vrouw die betrapt werd dat zij een stervenden soldaat den vinger afsneed, om zich van een ring meester te makenwerd aan een wagen gebonden en in vollen galop voortgesleurd tot dat zij dood was. Dit schijnt wat schrik onder de bevolking te hebben gebracht, want sedert hoorde men niet meer van die gruweldaden. De soldaten zijn hier letterlyk in het slijk gebivacqueerd. De stortbuien houden dag aan dag aanen herscheppen den grond in een modderpoel. Toch hoort men de soldaten niet morrenofschoon zy dagen lang met een nat pak hebben rondgeloopen. 't Eenige waarover, zij zich beklagen is dat zij schier werkeloos voor Metz moeten blijven liggenterwijl hunne kameraden den zegetocht naar Parijs maken. De gezondheidstoestand isondanks de vele ontberingen, voortreffelijk te noemen. ERANKRIJK. Volgeus berichten uit Parijs aau de Eugelsche dagbladen zou de prefect vau policie de Keratry officieele brieven iu beslag' hebben genomen waaruit zou blijken dat de minister Palikao en de keizerin-regentes besloten hadden om de leden der linkerzijde te doen arresteeren, teneinde alzoo zonder oppositie zulk een vredestactaat met Pruissen te sluiten als zij verkozen. Volgens mededeeling van een correspondent van the Standard in het Pruissisch hoofdkwartier zou de heer von Bismarck verwachten dat er spoedig verdeeldheid in Parij3_ zal ontstaan en zon hij aandringen op het be machtigen der stad door insluiting en uithongering. De "heer Henri Rochefort is benoemd tot president der commissie belast met de uitvoering van den be volen maatregel om Parijs door een volledig barrikaden- stelsel nog meer in staat van verdediging te breugen. Uit een strategisch oogpunt wordt echter aan deze barrikaden weinig waarde gehecht. In Parijs is het niet zeer veilig. Een koetsier van een voiture de place, die met een lieer, wien hij gere den had, twist kreeg over hetgeen deze betalen moest, heeft met een pistool twee schoten op hem gelost, die slechts eene ligte kwetsuur aau cleu wang te weeg brag- ten. De koetsier reed op een galop weg en is niet eens gearresteerd. Het land der vrijheid heeft, zoo als men ziet, zijne inconvenieutcn. Volgens berichten uit Parijs hebben de troepen welke dezer dagen waren uitgerukt om verkenningen te doen en de naar de hoofdstad op marsch zijnde vijan delijke legers te harceleeren op verschillende punten ernstige gevechten geleverd. Zoo zou gisteren een leger korps van vijf en twintig duizend man Eransche troepen in de nabijheid van Montlery waarheen de Pruissen na het gevecht in de vlakte van Champlan zich zouden hebben teruggetrokken eene overwinning hebben be haald op den vijand, waarin dezeu belangrijke verliezen zouden zijn toegebracht. Dergelijke kleine overwinningen zijn echter onder de bestaande omstandigheden van geenerlei beteekenis en kunnen slechts eeu moreelen invloed uitoefenen op de verdedigers der hoofdstad. Omtrent de moeilijkheden, welke de tegen 2 Oc tober in Erankrijk uitgeschreven verkiezingen voor de Assemblee constituante opleveren, bevatten de Eransche dagbladen verschillende beschouwingen. Twintig of vijf en twintig departementen zullen zich iu de onmogelijk heid bevinden om aan de stemming deel te neinen. Zelfs het Seine-departement zalbuiten Parijsslechts voor een zeer gering deel zijn votum kunnen uitbrengen, terwijl de uit Parijs verkozen leden zich, na de insluiting der hoofdstad, niet naar de vergadering zullen kunnen begeven. Le Temps zou het, onder deze omstandigheden en bij het verlangen van Duitschland om met een vol komen wettig gouvernement te onderhandelen, weuschelijk achten dat een korte wapenschorsing werd gesloten gedurende welke de verkiezingen konden plaats hebben. Le Temps beweert dat Duitschland dergelijk verzoek moeilijk zou kunnen weigeren Den 13en September ziju te Viucenues proefnemin gen gedaan met een rieuwe mitrailleuse. Dit werktuig is voorzien van een kleine stoommachine van één paarden kracht waardoor de kogels worden geworpen. Het schiet dus zonder kruitzonder patronen en geeft geen knal. Men verwacht gunstige gevolgen van deze uitvinding. Deze nieuwe mitrailleuse wordt nooit warm, kau zon der ophouden een ganschen dag doorwerken en werpt een oneindig aantal kogels. Een mitrailleuse vau 3 paarden krachten zou 200 kogels in de seconde kunueu werpen, zonder een oogeublik op te houden. Deze mitrailleuse behoeft men niet telkens te laden. De kogels worden bij schoppenvol in een bak geworpen en de machine doet het overige. Het plan voor dit werktuig werd eerst tien dagen ge leden aan generaal Trocliu voorgelegd die terstond het bevel tot proefnemingen gaf, welke een zeer gunstig resul taat hebben opgeleverd. De draagkracht van deze mi trailleuses is bijna gelijk aan die van het chassepotgeweer. De uitvinder heeft bevel ontvangen om binnen acht dagen twee honderd stuks te doen vervaardigen. Te Parijs wordt een protest geteekend tegen de geheele of gedeeltelijke afscheiding van Lotharingen van Erankrijk. Het wordt geteekend door personen die al daar geboren zijn of er gevestigd waren, Men verwacht dat Parijs door de Duitsche troepen zal worden aangetast tusschen Cliarenton en Clamart aan de Zuid-Oostelijke zijde. Te Versailles thans reeds door Pruissische Uhlauen bezetzal waarschijnlijk de kroonprins van Pruissen zijn hoofdkwartier vestigen. Koniug Wilbelm's hoofdkwartier is nog altijd te Meaux. De Eransche regeering zal zooveel mogelijk doof estafettes in den langs de spoorweglijnen verbroken post dienst trachten te voorzien. Nadere berichten omtrent het plan van een door Jules Eavre te brengen bezoek aan het Pruissisch hobfd-

Zierikzeesche Courant | 1870 | | pagina 1