Y Woensdag 21 September 1870 WOENSDAGEN ZATERDAG. F jj Binnenlaodsche Tijdingen. Buitenlandsche Tijdingen. COURANT r - 1 w- -ww mm* PRIJS DER ADVERTENTIE] I. VERSCHIJNT: A B O N N E M E N TS-PRIJ S. Gewone 5 cent de regel. Geboorte-, Huwelijks- en Dood- O i berigtenvan 18 regels a 0,o0. Per drie maanden f 1,25 Franco per post 1,50. Inzert ding der Advertentiën daags te voren vóór 10 ure 's morg Ziebikzee 20 Sept. Voor de verkiezing van een lid der Provinciale Staten op heden hebben, van de 262 kiezers in deze gemeente, 150 hun stembriefje ingeleverd. De zitting der Staten-Generaal is heden door den minister van binneniandsche zaken gesloten met de volgende rede Mijne Ileeren „De koning draagt mij op aan de Staten Generaal bij het sluiten hunner vergadering dank te zeggen voor de ijverige behartiging van de zaken des lands. „Gewichtige maatregelen van finantieel belang kwamen tot stand. Ik noem de wetgeving omtrent de grond- 5 belastingdie betreffende de regeling van het briefport I';omtrent den accijns op den wijn en betreffende de instelling van de collegiën van zetters. „Door talrijke wetten tof onteigening zoowel als door inwilliging van de beuoodigde geldmiddelen hebt gij medegewerkt om groote werken van algemeen nut, waaronder het, uitwateringskanaal in Zeeland en de sedert jaren, gewenschte verbetering van de haven van Harliugen mogelijk te maken. „Eenige onderwerpen die reeds lang als dringend uw aandacht hadden getrokkenwerden tot rijpheid gebrachtde regeling van het onderwijs in de beeldende kunsten, die van het toekennen van subsidiën aan ca- lamifuise polders in Zeelanden van de veeartsenij- kundige politie. „Aan de schier algemeene klacht over de slechte werking der bestaande armenwet, werd door herziening te genioet gekomen, welke den 15den Juli in werking is getreden. „Tot regeling van de aangelegenheden onzer koloniën leidde Uwe wetgevende arbeid tot zeer gewichtige be sluiten vaststelling van twee belangrijke wetten de een betreffende agrarische en industriëele ondernemingen de andere tot regeling van de op hoog gezag ingevoerde Suiker-cultuur. „De afschaffing der doodstraf, door U goedgekeurd, is een spu kende getuigenis van de toeneming der beschaving in ons "Vaderland. „Uwe medewerking werd gevorderd tot de maat regelen, die de regeering noodig aebtte ter verzekering van onze neutraliteit in deii 'oorlog, die in midden- Europa is uitgebroken. Spoedig en bereidwillig werd zij door U verleend. „Van vele zeer gewichtige onderwerpen bij U aan hangig moest óf de laatste behandeling óf het eerste onderzoek tot een volgende zitting wachten. „Met de verkregen uitkomsten var: het zeer werk zame jaar mag ik u geluk wenschen." „Namens den koning wordt de vergadering der Staten-Generaal gesloten." Onder dc vele Nederlanders die te Parijs en el ders in frankrijk waren gevestigd, maar oin de een of andere reden door de politie verwijderd en nu in ons land aangekomen zijn bevinden zich ook fwee Am sterdammers, wie te Parijs het ongeluk trof, te worden aaugezien voor Pruissische spionnen en als zoodanig te worden aangehouden. Zij werden toen eerst naar het politie-bureau en van daar naar de prefectuur gebracht, en ofschoón zij bij de verhooren, welke zij ondergingen, hunne hoedanigheid van Nederlanders bewezen, en vol strekt niet het vermoeden wettigden dat tot hunne gevangenneming had geleid, bracht men hen naar Mazas, in welken kerker men hen dadelijk hei gevangenpak aantrok en waar zij 23 dagen opgesloten bleven in den allererbarmelijksten toestand. De republiek werd geproclameerd, Mazas stond open en met honderden anderen werden de twee Amsterdammers, een diamant slijper en eeu handelaar iu glaskoralen, op vrije voeten gesteld, of steldeu zich zelven met de overigen op vrije voeten. Zij moesten échter Parijs verlaten en kregen voor hun vertrek ondersteuning van den gezant en van den consul der Nederlanden. Te Appingedam werd een persoondie wegens diefstal een verhoor bij den officier van justitie had on dergaan eenige oogenblikken in de wachtkamer ge plaatst. Toen hij naar de gevangenis zou worden overgebracht-, was het horloge van den brigadier-majoor, dat iu de wachtkamer had gehangen verdwenen. Overal werd gezochtmaar nergens was het te vinden totdat men eindelijk op de gedachte kwam, dat de beschuldigde het kon hebben weggenomen. Men on dervroeg hem, maar hij wist van niets en men kon bij visitatie dan ook niets bij hem vinden. Hiermede ech ter niet tevreden ging een veldwachter hem achterna naar de gevangenis en verzocht, daar dat men zijne cel en iiitgefrokken kleederen nog eens mocht onderzoekeu. Dit geschiedde 'en dadelijk kwam het horloge voor den- dag rollendat hij reeds tusschen zijn stroozak had gestoken. De ketting was er evenwel af en mei* vond dien afgedraaid in een zijner zakken terug. Hoe hij dit alles zonder gezien te worden heeft kunnen verrich tenis bijna een raadsel, maar tevens eeu bewijs, dat de man bedreven is in zijn vak. Groningen, 10 Sept. Aan ccn particulier schrijven van een onzer geneesheeren die zich thans te Mann heim bevindt, óutleenen wij het volgende„Dinsdag is de groothertogin van Paden bij ons geweest met haar gevolg, begeleid door professor Bilroth, die ons als de Hollandsche artsen voorstelde en heeft zij ons kracht en geluk gewenscht in de verpleging van hare arme gewonde laudgenooten. Zij zeide zich zeer te verheugen, dat ook Nederland was toegesneld om hulp te vcrlee- nen. Juist was ik bij hare komst bezig met eenige verlichting toe te brengen aan een stervenden turco. De turco's zijn zeer bang voor onze instrumenten; ze spreken zeer gebroken Eransch ze zijn anders min of meer kinderachtig. Donderdagavond kwam er een be zending in ons lazaretmeest Eransclien en turco's. Een- was er bij die allerverschrikkelijkst was gewond liet been had zich (op het been doorzagen na) vanzelf afgezet-, ten gevolge van koudvuur iu het bovenste derde gedeelte van het dijbeen alle spieren lagen tot op het heupbeen blootzoodat men spier voor spier kon aan wijzen en bovendien heeft diezelfde patient nog eene verwondingveroorzaakt door een granaat. Als men zulke lijders ziet vraagt men onwillekeurig hoe het mogelijk is dat meu ze door kunst en natuur nog laat leven en zij willen zoo gaarne nog leven. „Na de opneming der patiënten kwam er plotseling eeu onweer en wind op, zooals ik nog nooit heb beleefd wij vlogen verschrikt van onze posten op de ramen vlogen in stukken de lampen door de wind naar be neden alles werd door elkander geworpen. Het weer licht was gedurende een vierde uurs geen seconde van de lucht en onophoudelijk ratelde de donder het ge bouw kraakte en wankelde. De patiënten kreunden en schreeuwden de Turco's hoe erg ook gewond waren bij dit weder even als wilden zij trokken de dekens over hun hoofden en gluurden dan weder even daar over heen en lieten een helsch gelach of akelige gelui den hooren." (Rott. Gt.) Men schrijft uit Noordwijk aan zee van 15 dezer Heden voormiddag werd door een wachthebbenden mili tair iets in zee gezien, dat op het eerste gezicht voor een drijvend stuk werd aangezien maar toen het naderbij kwam, ontdekte lnj dat het een boot met menscheu wasdie op de kust aanroeiden. Onmiddellijk gaf hij er kennis van zoodat de directeur van de reddingboot er bericht van ontving. Dadelijk wist deze eenige manschappen bijeen te krijgen om dc reddingboot aan strand, te brengen 'tgeen zeer spoedig plaats had; maar manschappen om zee te kiezen waren op dat oogeu- blik niet aanwezig daar ieder in zijue betrekking af wezig was. Gelukkig stelde zich op dat oogenblik dehr. E. Smitreeder aibferop deu voorgronden daar er iu dien korten tusscheutijd eenigen waren aangekomen, die met de riemen konden omgaan stapte de heer Smit met hen in de booten zoo roeide men door de bran ding met goed gevolg heen. In tusschen kwam de in nood zijnde boot op een gegeven sein op hen aan tengevolge hiervan waren zij spoedig bij elkander de manschappen gingen dadelijk in de reddingbootover en kwamen zoodoende behouden aan wal (op een kwar tier bezuiden het dorp)waarna zij met een wagen naar het dorp werden gereden en door den burgemeester ontvangen die hen dadelijk van drooge kleederen deed voorzien en ververschingen liet toedienen. Zij' hadden gisteren avond te negen uren voor Egmond het schip verlaten dat dadelijk daarna .gezonken is. De naam van het schip is Pelion, gezagv. Waltevan Sunderland naar Nieuwediep. (N. Rott. Cour.) Het rergaan van het schip „Neerlandsch Vlag*.'9 De correspondent van de E. E. Herald, teHumans- dorp levert onder datum van 24 Julij de volgende bijzonderheden van deze zeeramp. „Het Hollandsche schip Neerlandsch Vlag van 600 tonnen last, onder bevel van kapitein van den Broek Humfrie, van Makasser op reis Daar Amsterdam, met eene lading specerijenkoffij en andere Oost Indische producten is totaal vergaan langs de kust van Ziet- zikamma omtrent vijf-en-dertig mijlen ten westen van Kaap St. Francis en binnen eenige schreden afstands van de plek waar de ongelukkige Bosphorus op strand geloopen is. De kapitein en twaalf van de officieren en manschap zijn verdronken de eerste stuurman bootsman en een matroos werden gered. Het vaartuig- hao eene zeer voorspoedige reis van Makasser tot aan Kaap St. Marie, Madagaskar, en had van daar te kampen met eene reeks van zeer zware Westelijke en Noord-Westelijke stormen met hooge zeeën tot om trent veertien dagen geleden toen men op de hoogte was van Kaap Receiffe. Sedert dien tijd dreef het schip rond in gezelschap van andere vaartuigen, en iu den nacht van Donderdag werd het overvallen door een der allervreeselijkste stormen vergezeld van donder bliksem en zware regens. Het schip werd bijgedraaid onder voorstengzeilstagzeil en bezaan, en was, naar men op dien dag Volgens berekening meende onge veer veertig mijlen van het vaste land verwijderd. Ongeveer ten 2 ure op Vrijdag morgen stootte het vaartuig, en in minder dan vijf minuten tijds brak het geheel. Toen het vaartuig stootte kwam de kapitein, die eenigen tijd lang ongesteld was geweestop dek eu verdween het eerst toen het schip aan stukkeu ging. Er was geen tijd om de booten te water te lateu wegens de ontzettende zeeëndie over liet schip sloe gen en iedereen moest zich redden zoo goed hij kon. De eerste en tweede stuurman de timmerman en vijf matrozen vonden elkander terug, gezamenlijk drijvende op de overblijfselen van het wrak tot dat een vreese- lijke golf ze uiteen sloeg en de eerste stuurman zich alieen bevond en om zijne eigene woorden te ge bruiken zicbzelven als verloren beschouwde, toen hij staanplaats voelde en den booTsman nabij hem zich aan eene rots zag vasthouden. Later op den morgen vim- den zij nog een van de bemanning op de rotsenen dezede eenige overgeblevenen slaagden er in met groote moeite aan land te komen en de woning te be reiken van een kleurling, Nicolaas Jonas geheeten van wiens vriendelijkheid en gastvrijheid zij niet in ge noegzaam vleijeude en dankbare bewoordingen spreken kunnen en wiens gedrag jegens deze ongelukkigen naar de schrijver hooptdoor de autoriteiten niet on beloond zal worden gelaten. De overgeblevenen zijn goed verzorgd gewordenen de eerste stuurman is thans de gast van den civielen commissaris, den heer J. J. Ie Seuer, die te zamen met den veldcornetzich onmiddellijk naar het tooneel yan het wrak begaf, en stappen deed om zoo veel mogelijk te redden en de belangen der assuradeurs te behartigen. DUITSCHLAND. De Neue Ereie Presse behelst een correspondentie uit Berlijn waarin gezegd wordtdat koning Wilhelm, zoodra hij Parijs ingeuomeu heefteen manifest zal uitvaardigen en verklaren dat hij de republiek niet er kent Napoleon III is keizer van Frankrijk 'en met hem zal men vrede sluiten. In plaats van de Duitsche overwinnaars zal dan de keizer Parijs binnentrekken aan het hoofd van Let Eransch e leger en de teugels van het bewind aanvaarden. De burgerklasse en de grond bezitters zullen zich allen, uit vrees voor de sociale revolutie om hem scharen en Dnitschland zal dau eerst de nocdigè waarborgen hebben. Dat de Elzas en Lotha ringen Duitsche gewesten blijven zullen, spreekt van zelf. Uit Darmstadt wordt gemeld dat liet bombardement van Metz Vrijdag avond den 9eu September is aangevan gen terwijl eeu geweldige storm woedde vergezeld van zoo hevigen regendat de nog losse aarde van de zeer ondiepe graven op het slagveld wegstroomde en de blootliggende lijken een vreeselijken reuk verspreidden. De vesting Pitche wordt sedert den 11 en dezer door 16 twaalfponders onophoudelijk beschoten en er wordt nog meer zwaar belegeringsgeschut aangevoerd. Op ver schillende plaatsen waren reeds herige branden iu de stad uitgebroken. Officieel is te Berlijn de mededeeling ontvangen dat door de Eransche vloot alleen de blokkade van Weser en Elbe is opgeheven. Van den rechter Rijnoever voor Straatsburg wordt aan het Erankf. Journal dd. 10 Sept. geschreven „Het bombardement, gaat zijn geregelden gang. De belegeringswerken zijn nog zoo ver niet gevorderd, om een bestorming te kunnen ondernemen. Kehl blijft sinds eenige dagen tamelijk wel van Eransche kosels verschoond. De inwoners keeren langzamerhand naar hunne wonin gen terug en gaan weer aan hun bezigheden. Over 't algemeen is men zoo gewend aan het gevaar en het schieten dat de landlieden geen 10 minuten van de batterijen hun veldarbeid verrichten. De militaire maat regelen tegen vreemdelingen en nieuwsgierigen zijn zeer streng liet is moeielijk om in Kehl te komeu. Deze plaats is vreeselijk toegetakeld. „De paradeplaats te Straatsburg moet in een groot kerkhof herschapen zijn. De lijken van de helft der stad worden daar bijeengebracht om te samen begraven te worden. Vooral kinderen sterven er in grooten ge- taletengevolge van slechte voeding en algeheel gebrek aan mek.'! FRANKRIJK. De aanblik, dien Parijs oplevert, is bij uitstek treurig schrijft de correspondent van den Standard dd 12 Sept. De straten wemelen van soldaten mobiele en nationale gardes, in de verte zien wij dc rookkolommen die uit de fraaie, nu in brand gestoken, bossclieu opstijgen De menscheu die men tegenkomt zien er somber' en ernstig uit. Er zijn er nu zooveel vertrokken dat er weer plaatsen aail de stations te krijgen zijn Men exer ceert nacht en dag en kan niet voor zich uit zien door het stof, daar de straten niet meer besproeid worden. De straatsteenen zijn opgebroken en de winkels gesloten AlJe winkeliers die p ileum hebbenmoeten dat afg- en en al het voorhanden zijnde hout Wöfdt afin de oevers der Sein'- opgestapeld. Alles doet voorzien dat het beleg lang urig zijn zal en de positie van vreemdelingen, die nier in de ambulances gaan dienen zal zeer lastig worden. Nu reeds wordt ieder die geen uniform draagt scheef aangezien eu wat het worden zal als de stad eenmaal werkelijk belegerd wordt is moeie lijk te voorzien. Volgens den Reporter zou er te Mouzon een aanslag op het leven van den kroonprins van Salts en zijn geschied. Hij kwam den 30sten Augustus de9 avonds met zijn staf te Mouzon aan en betrok een oud kloostergebouw. Hij koos voor zich en zijne twee adjudanten twee kamers gelijkvloers. Eerst na midder nacht legde de kroonprins zich ter ruste ten twee ure werd hij door een geruiach gewekthij luisterde eenige minuten en hoorde ook fluisteren. Hij sprong op en wekte zijne adjudanten en daarop luisterden zij nogmaals aandachtigen naderden zoo behoedzaam mogelijk den kelderwaar gefluisterd werd. Eeu der adjudanten boog het hoofd met de grootste voorzichtig heid over het kelderiuiken zag daar zes personen, bij het flaauwe schijnsel van een lantaarn mauoeuvreeren met kleine tonnetjes. Een man stond op straat vóór het keldervenster die ontdekte dat de kroonprins wak ker géworden was. Hij waarschuwde de anderende lantaarn Werd weggeworpen eu zij poogden door het keldervenster te ontkomen. Intusschen maakten de adjudanten alarm de wachts kwamen op dc been de lieden werden in hechtenis genomen eu iu hunne tegenwoordigheid werd de inhoud der acht vaatjes onderzocht. Zij waren ge vuld met kruit, en er was eene lont aan verhouden die in eene andere straat uitkwam. Volgens de be kentenis dier lieden bestond het plan om het hoofd kwartier- van den kroonprius dien nacht in de lncht te doen springen. Behalve deze zes lieden werden nog acht anderen in hechtenis genomen en naar Landau overgebracht. In de officieele Gazetta van Florence leest men „Den 12 Sept hebben de pauselijke troepen Terracina ontruimd. In de provincie Viterbo werden de Italiaansche troepen met geestdrift ontvangen eeuige afdeeliugeu der gendarmerie werden ontwapend maar onmiddelijk in vrijheid gestelddaar zij hunne blijdschap te kennen gaven over de oplossing der Romeinschi quEestie. „De divisie Êerrero bezette cm drie uur 's middags de stad Velletri, zonder slag of stoot, en maakte 23 gevangen. „De voorhoede van Cadorna kwam om half vier voor Civita Castellaua en werd door de pauselijke zouaveu die zich iu het kasteel verschanst hadden met schoten ontvangen. De Italiaansche troepen waren genoodzaakt te riposteeren. Eeu daarna gaven de pauselijken zich over. De gevangen werden naar Spoleto gebracht. „Een deputatie uit Frosinone kwam bij generaal Angioletti en verzocht hem de stad te bezetten die door de pauselijke troepeu en autoriteiten verlaten was. Een patrouille van 27 man maakte zonder tegenstand te ontmoeten 42 gevangenen. „Corneto werd door de divisie Bixio bezet. Den 13 Frosinone door de divisie Angioletti. „Het vierde legerkorps verlaat heden (13) middag Civita Castellaua en marcheert naar Rome." Eenige landbouwers iu het departement der Be- neden-Seiue zijn op het denkbeeld gekomen een of meer der hoeven hunner paarden tot op het levend vleesch af te schaven of af te brandenten einde de dieren onbruikbaar voor den vijand te maken. Ten gevolge dezer operatie worden de paarden slecht3 eene maand buiten dienst gesteld. De tuin van het paleis e

Zierikzeesche Courant | 1870 | | pagina 1