Zaterdag 17 September Ufo. 75 1870 WOEISDAG El ZATERDAG. M." J. C. E. Baron van Lijnden. M.n J. C. E. Baron van Lijnden M.R J. C. E. BARON AAN LIJNDEN. Binnenlandsche Tijdingen. Buitenlandsclie Tijdin gen. Ingezonden Stukken. Schouwburg. TELEGRAMMEN. S 0. ZIERIKZEESCHE COUBAMT 0,30 0,30 PRIJS DER ADYEETENTIËN. Gewone 5 cent de regel. Geboorte-, Huwelijks- en Dood- berigtenvan 18 regels a f 0,50. VERSCHIJNT: A B O N N E M E N T S-P R IJ S. Per drie maanden 1,25 Franco per post f 1,50. Inzei) ding der Advertentiën daags te voren, vóór 10 ure 's morg De Redactie beveelt voor bet lidmaatschap der Provinciale Staten aan Aanltondiffingen van openbare besturen enz. De Burgemeester en Wethouders van Zierikzee ma ken bekend dat het IJkkantcor in deze gemeente voortaan voer het publiek zal geopend zijn, des Donderdags en'Vrij dags van elke iveek van des voormiddags negen tot des namiddags één uur, in plaats van des Donderdags, •en Zaturdags zooals vroeger was bepaald. De Burgemeester van Zierikzee verwittigt de belang- hebbeudeu, dat de patentbladen voor het loopend dienst jaar van deze gemeente ingevuld gereed liggen en ter Secretarie zullen worden uitgegeven van Maandag den 12drn tot en met Zaturdag den 17den dezer maand, en worden de patentpligtigc ingezetenen uitgenoodigd om in persoon hun patent te komen afhalen zullende -aan lien, die hierin nalatig mogten blijvenhet patent wordeii te huis bezorgd door den deurwaarder dei- directe belastingen, tegen betaling van 10 cent voor elk onafgehaald pateutblad ingevolge de wet. En op dat niemand hiervan onweteud zij zal deze worden afgekondigd eu in de Zierikzeesche Nieuwsbode worden geplaatst. Rechter in de Arrondissements-Rechtbaiik te Zieiikzee ■blijven wij voor het lidmaatschap der Provinciale Staten aan de kiezers in dit district aanbevelen, llij is voor deze betrekking de aangewezen man. Geen enkel be zwaar hebben wij nog tegen zijne candidatuur vernomen Bijna iedcieen erkent dat, behoudens eerbied en achting voor de zaakkennis den ijver de onpartijdigheid van zijne medecandidatende belaugen van dit district en van deze provincie, zoowel de algemeene als de bijzon dere hem met vertrouwen ter behartiging in de ver tegenwoordiging van Zeeland kuuneu opgedragen worden. Bekend met de administratie, dezer provincie met de behoeften der verschillende eilanden en polders is van hem te verwachten dat hij uitnemend zoude bijdragen tot bevordeiing van landbouw, handel en industrie en een der bekwaamste leden der Provinciale Staten zoude zijn. Wij hopen cn verwachten dat de kiezers getrouw ter stombus zullen opkomen en geleid door het besef dat kennis de beste aanbeveling voor deze betrekking is op 20 September aanstaande eenparig hunne stemmen zullen uitbrengen op s. Nadat men reeds eenigeu tijd verlangend naar zulk een maatregel heeft uitgeziendoet het ous ge noegen te kunnen mededeelen dat thans werkelijk bij de regeering het plan bestaat om de miliciens van twee lichtingen binnen kort huiswaarts te doen keeren. Naar men ons meldt zou. het ministerie overtuigd zijn dat het met betrekking tot onze veiligheid niet meer noodig is zulk een groot getal manschappen onder de wapenen te houdenen het daarom onverantwoor delijk vinden den tegenwoordigen toestand onveranderd te doen voortduren. Niet alleen is deze zeer bezwa rend voor 's rijks financiën, maar ook in andere opzichten nadcelig. In liet bijzonder gedurende de laatste dagen hebben de kampeerende troepen van het afwisselende weder veel te lijden gehad, en dit vooral moet dringen om niet meer manschappen dan volstrekt noodzakelijk is aan ongunstige invloeden blootgesteld te laten. A olgeris een nader schrijven zullen de miliciens der verschillende lichtingen, behalve die van 1870, in den loop der volgende week suecessivelijk met onbepaald verlof huiswaats keeren. De lieereu J. Spijker en F. C. Buhrmannte Amsterdam, hebben zich dezer dagen schriftelijk tot Z. M. den koning gewend rnet een bij hen opgekomen plan ter verzachting vau het lot van op hef slagveld gekwetsten hetzij doot het verleeaeu vau dadelijke afdoendé hulp hetzij tot vermindering vau lijden in afwachting dier hulp. Bedoold plau is aldus geformu leerd „1°. Nevens den wapenhandel en al wat den soldaat onderwezen wordt, geve men hem eeuig onder richt in het leggen van een voorloopig verband. 2°. Bij het te velde trekken voorzie men eiken soldaat van het noodige linnen, pluksel garen naalden en alles wat tot het leggen van een voorloopig verband noodig is. Deze benoodigdhedeu kan de soldaat bij wijze van goed gesloten borstlapmet zich voeren." De adressanten hebben dadelijk een schrijven van den mi nister vau oorlog ontvangenwaarin hun, onder dank- betuigiug voor de mededeeling van hun plan ter ken nis wordt gebracht„dat het onverwijld bij het hoofd bestuur van oorlog in overweging is genomen." Men leest in de Rolterdamsehe courant- Dezelfde hand die ons de vertaling vau Griinminger's lied toe/.oni verzoekt ons thans ook de volgende ont boezeming te plaatsen NAPOLEON III GEVANGEN Triomfneg eens triomf gezongen Het bruischond lied ontstroom' de borst Be rustverstoorder is bedwongen Die Duitschlands erf belagen dorst, llij zoud zijn dappere oorlogscharcn Naar de oevers van den vrijen Rijn Vergetend dat zijn adelaren Daar méér dan ééns getuchtigd zijn. Iloe vreeslijk heeft hij zich bedrogen! Hoe duur zijn wanbedrijf geboet Zijn Cesarglorie is vervlogen Gebreideld werd zijn overmoed, llij zelf beschaamd eu overwonneu Beikt aan den Koning 't krachtloos staal. IJoor in 't gebulder dei- kanonnen Verneemt hij Duitschlands zegepraal. Vloeit schatrend, blijde zegezangen! De kreet die Duitschland dreigt verstomt De Keizer geeft zich zelf gei augen De vrijheid rijst de vrede lcomt. DUITSCHLAND. Men beweert dat vou Bismarck zich uitgelaten heeftdat alle streken waar Duitsch gesproken wordt, tot. Duitschland moeten behooren. Dit zou Rusland wakker gemaakt hebben met het oog- op de Oostzee- Provincien. Naar men zegt zou de garde gevolgd door 130 bataillons op de grenzen gelegerd worden, itusland wil dan ook van gccne verkleining- van Frankrijks grond gebied liooren. Een Duitsch ooggetuige sdhrijfli het volgende uit Sedan „Het is mij bijna onmogelijk woordelijk woorden te vinden om eene besclnijviug van den toestand der stad 11a de capitulatie te geven men moest het penseel van een Rembrand hebben het was een groot nacht stuk met vreeselijke lichteffecten de geboorteplaats van den grooten Turenne is thaus de kweekplaats vau de pest. Reeds als men bij de buitenste vestingwerken kwam ontdekte men dat de lucht met de schadelijkste uitaampiugen bezwangerd wasoveral zag mcu doode paarden die reeds tot ontbinding overgingen en de droge grachten lagen vol met van de wallen afgestorte verhongerde paarden en daartusscken de door de ratten afgennaagde meuschelijke lijkeu. Men zou veeleer ge meend hebben in eene vesting te zijn die een belegering- van eenig-e maanden dan een insluiting van twee dagen bad doorstaan. Nog nooit in mijn leven heb ik in een stad zooveel modder en vuil gezien. De Pruissische kommaudant heeft terstond maatregelen genomen om de stad te desinfccteeren en den dreigenden hongersnood door toevoer van levensmiddelen af te wenden. De vreeselijke gevaarlijke miasinen die de lucht vervullen, worden door groote vuren die op verschillende plaat sen branden, vernietigd. Om de vuren te onderhouden verbrandt men alle overblijfselen van den krijgdie brandbaar zijn ledergoed chakots helmen zadels tuigen geweren kle e dings tuken enz. De modderdie een voet hoog- op de straten ligt en het vuile stroo wordt op lioopen gelegden alle karren en wagens zijn in bet werk gesteld om het vuil eu de cadavers weg te voeren. Ongeveer 100,000 Franscho keurtroepen hebben de stad gedurende vijf dagen letter lijk gepluudenl. Op den tweeden September liepen minstens twee derde der nog aanwezige doch ontwapende Fran- sche soldaten geheel dronken door de stad, eu ik zelf moest eCn artillerist die drie chevrons had alzoo 21 jarci. diensten die mij aangreep van mij afwerpen als een zak meel viel hij in den modder cu bleef daar liggen. De vrijwilligers behoort meu niet als soldaten maar als bandieten te behandelen waut de weinigen waarmede onze troepen iu aanraking zijn gekomen, hebben alleen hun moed bewezen door op transporten van gewonden of op enkele ordonuaucen te schieten." Volgens eene opgaaf van Duitsche zijde beeft de oorlogsbuit, die door de capitulatie van Sedan in handen der Duitschers is gevallen, eene waarde van 0 tot 8 rnillioen thalers of van ruim 10 tot 14- miliioen gulden. Men schrijft uit Berlijn 3jlu Frankrijk staan blijk baar Spaansclie toestanden vöor de deur, al klinkt een geruchtdat. Louis Napoleon zijn Iroon wel wéér zon kunnen innemen allerzonderlingst. Hij die de capi tulatie Van Sedan moest toelaten is in Frankrijk als souverein onmogelijk geworden. Volgens andere ge ruchten keurt men art. 2 der capitulatie ftfvolgens welke aau officieren de vrijheid is gegeven op Je bekende voorwaarde. Maar daargelaten dat ook vroegere capi tulation dergelijke bepalingen bevatten, was het tö voor zien dat de ministers daarvan gebruik zouden maken. De officiëele dépêches melden dan ook de krijgsgevan genschap van een groot aantal generaals die dit als eervoller verkozen hebben. „Frankrijk zal weldra iu den toestand van Paraguay komen, waar na den oorlog de wanorde zoo groot was, dat Brazilië niet wist met wien vrede te sluiten. De ijzeren nood intusseheu zal daarvoor te Parijs wel iemand doen vinden die op den grondslag van den ouvermij- delijken afstand Van grondgebied vrede zdl sluiten. De heer Jules Favre zal dan wel weer vergeten zijn. Met zijn circulaire heeft hij niet gelukkig gedebuieerd. De passage waar aan de proclamatie des konings vnn 11 Augustus allerlei wonderlijke dingen worden toegedicht, is van Belgische bladen overgeschreven wier ophitsin gen te dien opzichte reeds voor eenige dagen in de Kolnische Zeitüng zijn toegelicht en afgeweerd. „Die circulaire zal de ouzijd'ge mogendheden be zwaarlijk tot hulpverleening aanmoedigen. De toerus tingen te desavoueeren. „Men zal de oplossing der Fransche quaestie ten slotte \vp1 aan Pruisscn moeten overlaten. FRANKRIJK. Door het gouvernement is besloten dat de gasfa- briekeu te Parijs binnen ecu paar dagen zullen gesloten worden en de winkeliers alzoo op een audere wijze in de verlichting buuner winkels zullen hebben te voorzien. Des avonds zal ieder persoon die zijr.e woning verlaat, van een brandende lantaarn voorzien mocteu zijn. Bij het. dicreet van den gereraal Trocbu, waarin het verbranden vau alle groote en kleine bosschen wordt bevolen, wordt gezegd dat dit geschiedt omdat deze üadeelig zouden kuiiuen wezen voor do verdediging en aan den vijand gelegenheid zoudeu geven om zijne be wegingen te maskeeren* Overigens wordt bevolen dat de steden, dorpen, gehuchten en woonsteden behoorlijk te isoleeren en voor de vlammen te behoeden,, terwijl voorts de noodige voorzichtigheid behoort in acht ge nomen te worden bij het vervoer der brandbare stoffen. „Inwoners van Parijs-want op eenigzins zonderlinge wijze eindig', bet decreet in den vorm van een manifest -— uw geduld en uwe vastberadenheid zullen tegenover den vijand beletselen doen stellen, waarvan hij de uit werking niet kent. Bereidt hem de reusachtige ver rassing voor van eene hoofdstad welke hij ontzenuwd geloofd door de genietingen des vredes doch nu bij de rampen waardoor het vaderland wordt geiroff'ua geheel en al ten strijde toegerust ziet." - Met het in brand steken is men reeds aangevangen van Melun af. - Het dagblad le Volontaire meldt, als bewijs dat een leger van tachtig duizend man indien het goed gekommandeerd wordt, zich nooit behoeft over t.e geven dat bij de capitulatie van Selau het 3e regi ment zouaven halstal-rig weigerde oin zich krijgsgevan gen te laten maken. In gesloten kolonne rukte bet op de Pruisische troepen in en baande zich den doortocht. Drie honderd man slechts bleven van het regiment over. In Nancy hebben eenige Fransche vrouwen een verfoeilijken moord gepleegd op eenige gewonde Pruissen. In een huis aldaar lagen vijf zwaar gewonde Pruisische soldaten. In den avond van den 2Sen Augustus liet de ziekenoppasser ben eenigen tijd alleen toen hij tegen 1 uur 's nachts terugkwam vond hij de kamér met ko lendamp gevuld en do gewonden bij de deur op den grond liggen zij waren vrees el ijk mishandeld. Twee man van de garde die een wonde aan den voet had den waren verworgdvan een Uhlaan, die een schot in den hals had Was de sfchcdel opengespleten aart twee andere gewonden waren ontelbare messteken toe gebragtalle vijf waren dood» Tceil iucn de kamer nader doorzöcht, vond men in een hoek een jong meisje ligt. gewond in zwijn liggen. Toen zij weer was bij- gekomeu deelde zijonder bedreiging van doodgescho ten te worden als zij niet bekende mede dat acht vrouwen meisjes waaronder de eigenares van het huis met hare beide dochters en vijf andere burger vrouwen uit, wraak de Pruissen gedood hadden eerst hadden zij hen door kolendamp bfdwehnd en daarna om het leven gebl-acht. Deze vrouwen ook de drie meisjes van 17 tot 23 jaar, allen uit Nancy, werdeil door den krijgsraad tot deii strop veroordeeld» Dcli 27 Augustus werd het vonnis voltrokken. De voorstellingen in liet theatre des Variétés van den heer Vïcioft Driessens worden drilk bezocht en zeker zou het bezoek nog talrijker zijnindien het repertoire beter ware. De stukkell toch die werden opgevoerdhad men vroeger reeds in de Concertzaal gezien. Vooral heeft het de ontevredenheid van het publiek verwekt dat men deB titel van het stuk veranderde zooals 0. a. Woensdag avond toen men had geannonceerd »Clotilde, of Vader en Dochter" hetwelk bij de opvoering bleek te zijn het stuk dat vroeger onder den titel van »de Grafsteen" werd gegeven. Aan talent ontbreekt het anders dit tooneelgezelschap niet. Behalve de heer Driessens, wiens naam in de tooneelweïeld beroemd is verdient met lof te worden mel ding gemaakt van zijne dochter mej. E. Driessens. Zij belooft veel voor de toekomst daar haar spel veel aanleg verraadt. Hare ta lenten kunnen zich onder de leiding van haren vader voortreffelijk ontwikkelen. Ook de heer Van Kuijk dien we in »Jean Calas" voorliet eerst zagen optredenal had zijne rol niet veel te beduiden heeft daarin getoond een be kwaam acteur te zijn. Wij liopen dat hij in de gelegenheid zal zijn om zijne talenten meer te doen uitkomen, Indien in een volgend jaar de heer Driessens weder de kermis bezoekt dan zij zijne eerste zorg om in het bezit te zijn van een degelijker repertoire de titels dei- stukken niet te veranderen en zijn personeel met talentvolle Hollandsche artistes te verster ken dan zal gewis het publiek gaarne zijn salon bezoeken. „IS OÓDB KBÜI S" Door dc afdeclmg Zie-ikzee van het Ronde Kruis is oaf,vangen door tussckeukomst van J. L. van OcrT te Nieuwerkerk. a. vau de schoolkinderen aldaar f 6,97. benevens 5 kilo linnen en katoen. van eenige ingezetenen, ingezameld door den lieer A. Deij, benevens 4 kilo linnen en katoen. 21,14. Samen f 28,11 9 kilo linnen en katoen, Parijs 14 September» De regeering laat het fort "Vincennes ontruimenomdat het niet verdedigd kan "worden. Alle hoop op een wapenschorsing is vervlogen. Berlijn, 14 September. De Staatsanzeiger zegt lieden het volgende „Het Fransche volk heeft in den laatsten tijd maar al te dikwerf bewijzen gegeven van zijn diep zedelijk verval. De ondeugden en de bloeddorst van de Afri- kaansche regimenten zijn door de gedrochtelijkheden overtroffendie op Franschen bodem plaats hadden. De schanddaad van La011dat eerloos verraaddie zen lorg m root der iVen ge- irek r_ 1 ept. "j ihIg uit -en en er rer- oor len» 1 ;en. dat Hkll i ■ieiï rm len sen zal eie- sen sen des sen ree :er- reo ••ie "ST !1 zij uil Ier '1 ig- bii i Ulj en ÓY ,k- rd te 1 l| in 1 rd s 5 e- v e- i- fce A ie IU ite ;lJ

Zierikzeesche Courant | 1870 | | pagina 1