UK 74 Woensdag 14 September 1870 WOENSDAG EN ZATERDAG. M\ J. C. E. Baron van Lijnden. 11." J. C. BARON VAN LIJNDEN. Binnenlandsche Tijdingen. TELEGRAMMEN. Ingezonden Stukken. De Concertzaal. Schouwburg. Zeetijdingen. ZIERIKZEESCHE COURANT PRIJS DER ADVERTEN TIËN. Gewone 5 cent de regel. Geboorte-, Huwelijks- en Dood- berigtenvan 18 regels A 0,50. VERSCHIJNT: ABONNEMENTSPRIJS. Per drie maanden f 1,25 Franco per post 1,50. Inzen ding der Advertentiën daags te vorenvóór 10 ure 's morg De Redactie beveelt voor bet lidmaatschap der Provinciale Staten aan Aankondigingen yan openbare besturen enz. De directeur der burgeravondschool berichtdat de lessen dier school op Maandagden 3 October a. s. zullen aanvangen. Gelegenheid tot het inschrij ven Van leerlingen zal "Woensdag en Donderdag den 21 en 22 September, telkens van 7 tot 9 uur 's avonds in de h. burgerschool gegeven worden. Het toela tingsexamen is bepaald op Zaterdag 24 Sept. 's avonds te 6 unr. De Burgemeester en Wethouders van Zierikzee, bren gen ter kennis van belanghebbenden dat heeren commissarissen over de Armenschool in deze gemeenteeen zitting zullen honden in de Re gentenkamer van het Hervormd Diacouie-Armengestieht, op Maandag den 19 dezer maand, des avonds te 7% uur tot het ontvangen en beoordeelen der aanzoeken om plaatsing van kinderen op die schoolen worden ouders of voogden, die hunne kinderen daar wenschen geplaatst te zien opgeroepen om zich daartoe aan te melden aangezien tusschentijds geene kinderen op de school kunnen worden toegelaten. De aanstaande verkiezing voor de Provin ciale Staten van Zeeland. Op 20 September aanstaande zal de verkiezing van een lid der Provinciale Staten van Zeeland plaats moeten hebben ten einde te voorzien in de vacature ontstaan door het overlijden van den heer H. A. van IJsselsteijn. Verschillende kandidaten zijn reeds in dagbladen aan bevolen. Natuurlijk kan slechts één van hen gekozen worden. Wie zal het zijn Om die vraag te beantwoorden moet men beginnen hen onderling te vergelijken. Daarbij moet men alle persoonlijke kwesties ter zijde stellen zich noch door vooroordeelentegen of sympathien voor een bepaald kandi daat laten leiden en uitsluitend vragen wie hel best in staat zal zijn de belangen van provincie en district te behartigen. Men moet zich daarbij tegenover de candidaten op een neutraal standpunt plaatsenzonder aanzien des persoons handelen enkel afgaande op de eischen van het algemeene best. Het kan aldus dikwijls voor de kiezers moeijelijk zijn te beslissen, op wien zij hunne stem zullen uitbrengen, in zeker opzicht is dit ook thans het geval. De candidaten zijn allen in deze streken geacht en gezien, en zouden buiten twijfel eens gekozen zich beijveren de belangen van dit district en van deze provincie zoo goed zij vermogen te behartigen. Wij nemen volgaarne aan dat men dit van allen zeggen kan. Als goede ■wil en algemeene achting dus de eenige vereischten voor het lidmaatschap der provinciale staten waren zoude men in verlegenheid kunnen zijn wien aan te bevelen of te kiezen. De belangen van district en provincie eischen echter dat men vooral vrage wie gezegd of van wien althans ondersteld kan worden, dat hij de meeste kennis van algemeene en provinciale zaken heeft. Dat is de man op wien de keuze der meerderheid vallen moet. En nu willen wij aan de -kunde van geen der candidaten iets te kort doenevenmin als wij door groole woorden en allerlei opgeschroefde frasen beschrijvingen van kennis zouden willen geven die niemand bezitdoch wij gelooven •gerust 'te kunnen volhouden, dat de 'heer van Lijnden, wat de kundigheden betreftdie hier vereischt worden, boven zijne mede-candidaten gesteld moet worden. Allen die met hem in aanraking zijn geweest zullen •eenparig zijne bekwaamheden roemen. Iu de arroudis- sements rechtbank alhier, waarin hij sedert 1866 zitting 'heeft, bekleedt hij eene eervolle plaats en wordt hij om zijne rechtsgeleerde kennis naar verdienste gewaar deerd. in de zaken die het onderwijs betreffen is hij geheel en al te huis. Reeds in 1864 is hem van Z. M. den Koning op voordracht van. Thorbeckeden toenmaligen minister van Binnenlandsche Zakende buitengewone onderscheiding ten deel gevallen tot school opziener benoemd te worden van het schooldistrict Hulst. Twee jaren heeft hij met ijver en naauwgezetheid deze betrekking waargenomen, en was hij dus bijzonder in de gelegenheid zich op de hoogte te stellen van alles wat de belangen van het lager onderwijs betreft. Toen hij in 1866 lid van de rechtbank alhier werd5> meende hij om de bezwaren die er aan eene gelijktijdige waar neming verbonden zonden zijüzijne betrekking als schoolopziener te moeten nederleggen. De raad van deze gemeente, zijne kennis van onderwijszaken op prijs stellende., benoemde hem echter spoedig tot lid van de plaatselijke schoolcommissie alhier. Doch hij heeft het voorrecht gehadmet alles wat het huishouden van deze provincie betreftbijzon der bekend te kunnen worden. Na zijn vertrek van de academie in I860 zich te Middelburg als advocaat gevestigd hebbendeis hij gedurende zes jaren (tot 1806) werkzaam geweest op de griffie van deze provin cie. Onder de leiding van twee uitnemende mannen zijn vader, den heer Commissaris des Konings in deze provincie, en den in het vooijaar van 1870 gestorven griffier Mr. S. van der Stfalme beeft hij de provinciale administratie en den toestand van Zeeland op eene grondige wijze kunnen leereu kennen Men kan met recht van hem onderstellendat hij door dien laug- durigen arbeid over de belangen eener provincie in het algemeen en van deze in het bijzonder meer dan anderen in staat is een oordeel te vellen. "Vooral als men let op den eigenaardigen insulaireu toe stand van Zeeland ziet men hoe moeijelijk het is voor iemand hier in Zierikzee of in Schouwen en Duive- land woonachtig voldoende met de andere eilanden be kend te worden. Verkeer tusschen de eilandeu bestaat er ouderling betrekkelijk weinig en de behoeften loopen verbazend uiteen. Door dien arbeid op de griffie dezer provincie heeft de heer van Lijnden die van geheel Zee land kunnen overzien, en den toestand van al de eilanden en polders Ieeren kennen. Doorzijn vierjarige inwoning in deze stad heeft hij bovendien zich nog nader op de hoogte kunnen stellen van hetgeen in het bijzonder in het belang van dit district vereischt wordt. Als de kiezers dit in aanmerking nemen en een man naar de Provinciale Staten willen afvaardigen van wien men grond heeft te onderstellen, dat hij belialve met algemeene kennis, in het bijzonder met de kennis van de proviuciale huishouding en van den toestand en de be hoeften van Zeeland toegerust is gelooven wij dat zij niemand beter dan den heer van Lijnden kunueu af vaardigen. Hoeveel achting wij voor zijne mede-candi daten hebbeneu hoezeer wij eerbied hebben voor hun ijver en kundighedenwij beweren dat voor deze be trekking de heer van Lijnden in de eerste plaats be hoort in aanmerking te komenen wij bevelen dus met vol vertrouwen aan de kiezers in dit district voor het lidmaatschap der Provinciale Staten van Zeeland aau Iemand te Arum had zich in een andere gemeente schuldig gemaakt aau overtreding van een policie-regle- mentwaarbij verboden is op eigen grond te graven zooals men verkiest. Een booge boete of anders twee dagen gevaugeuisstraf werd hem daarvoor opgelegd. Hij koos het laatste en onderging zijn straf te Har- lingen. Toch kwamen eenigen tijd daarna twee policie- agenten hem halen, om hem te Bolsward gevangen te zetten. Hoe hij ook tegenpruttelde niets baatte hij moest mee. Eerst toen hij op eigen kostenaan den officier van justitie te Sneek getelegrapbeerd en ant woord ontvangen hadbleek datde justitie zich vergist had en de man op het punt had gestaan van zijne straf tweemaal te ondergaan. In plaats dat hem toen de gemaakte kosten vergoed werdenontving de met recht vertoornde burger op zijn beklag het lako- nieke- antwoord „Wij kunnen het niet helpen Aan wie dan de schuld In een Belgisch blad bespreekt een correspon dent de inrichting van het Pruisisch leger en roemt vooral de orde en krijgstuchtdie er heerscht. „Het gëheele leger zegt hijveronachtzaamt de krijgstucht nimmereu alles tot zelfs de paarden keuueu de reglementen en handelen er naar. Ja zelfs de paarden eerbiedigen ze.en kennen geen onnutte vurigheid. Wij hebben lauge rijen paarden iu rust eu vrijheid gezien, die zich toch steeds in -een rechte lijn bevonden en zoowel in de weicle als bij het voederen namen zij de bij de reglementen voorschreven afstanden in acht. Het Pruisische leger is het verschrikkelijkste vernielingwerk- tuig dat ooit bestaan heeften de vernieling geschiedt met eene regelmatigheid die het leger zelf niet in ge vaar brengt. Het is eeu uurwerk om te mitrallleeren." Graaf Bismarck over den Vrede. „Gisteren avond bad ik een gesprek met Bismarck en (laar Z. E. zeer goed wist dat hij tot uw corres pondent sprak en dat alles wat hij zeide „opgeieekend en tegen hem gebruikt zou worden," zooals meu bij de iustructie eener strafzaak zegt, meen ik de vrijheid te hebben u te melden wat hij zeide over de vredes voorwaarden die hij Frankrijk zou stellen „Wij zouden zeide de bonds-kanselier Lotharin gen en den Elzas tot een onafhankelijken neutralen staat kunnen maken die zich van Luxemburg tot Zwit serland uitstrekte en zoodoende onze gekeele westelijke grens tegen Frankrijk beschermen. Maar wie zou die neutraliteit waarborgen moeten P En dan nog zou het volk daar altijd weder met Frankrijk vereenigd willen wordenzooals het zoo lang geweest is. Wat het denkbeeld aangaat dat wij zelf den Elzas en Lotharin gen anexeren zouden daarvan zie ik volstrekt het voordeel niet in. Wij zouden een ontevredeu volk moeten regeeren en uitbreiding van grondgebied op zich zelf heeft voor Duitschland niets aantrekkelijks. V\ ij moeten veilig zijn voor een aanval van Frankrijk. Zoolang dat rijk Straatsburg behoudtbeiieerscht het geheel Zuid-Duitschland wij hebbeu geen vesting voor gij aan Ulm komt. Daarom zullen wij Straatsburg zeker en Metz zoo mogelijk ook in ouze macht houden, als onze wapenen blijven zegepralen. Straatsburg zal ous Gibraltar zijn. Gij zegt dat de Franschen ous zullen blijven hatenals wij bun twee beste vestingen wegnemen en dat zij voortdurend naar revanche zul len streven. Dat geef ik toe, maar het is ook waar dat zij toch reeds zoo woedend op ons zijn, dat zij zich graag zouden willen wreken. Het beste is dat wij bun de middelen ontnemen om ons kwaad te doen. De Duitschers dringen daarop aan. „Gij drukt de boop uit dat wij Nederland met rust zullen laten. Wij hebben nooit nadere planuen gehad. De Hollanders zijn geen Duitschers eu wij streven al leen naar de Duitsche eenheid. Ik verzeker u dat geen Düitscher er aan denkt om Nederland te annexeeren." Bovenstaand belangrijk beaicht komt voor iu de Pali Mail Gazette van 6 Sept. en is door den correspondent gedateerd 29 Aug. dus nog voor den slag bij Sedan. De schrijverdie ook in andere correspondentiën ge toond heeft zeer bekend te zijn met de hoofdpersonen in het Duitsche leger, geeft de volgende verklaring van de aanleiding tot dat onderhoud. De Engelsche bladen waren dien dag sedert veertien dageu voor het eerst in het Pruisische hoofd-kwartier aangekomen en toen Bismarck naar een Pall-Mall vroegwendde men zich natuurlijk tot den correspondent. Deze werd aan den kanselier voorgesteld en had daarop een gesprek met hem waaraan het bovenstaande ontleend is. (Rott. Ct.) Parijs 12 September. Het Journal officicl meldt dat de heer Thiers met eene diplomatieke zending naar Londen Sint Petersburg en Weenen vertrekt. Enge land beeft eene nota gerigt aan den koning van Pruis- senwaarbij nameus de onzijdige mogendheden een wapenstilstand gevraagd wordt. Florence, 12 September. Het- regeringsblad zegt, dat de koning op voordragt van den ministerraad ge last heeft dat de Italiaansche troepen de Romeinsche provinciën zullen binnentrekken. De bevolking te Viterbo is reeds iu opstand gekomen. Overal heerscht agitatie ten gunste vau de bezetting van Rome door Italië. Met steeds klimmend genoegen treedt men de Concertzaal binnen om er de matinees en soirees bij te wonen. De societeithouder Zant- voort is uitmuntend geslaagd in het engage ment van een gezelschap dat aan zooveel talent zooveel verscheidenheid paart. Indien er iets te wenschen overbleefhet zou zijn dat de Pransche en Duitsche komieken ook eens door een Hollandschen komiek konden afgewis seld worden want hoe excellent die komieken ook zijnvoor een groot deel van het publiek gaat door de vreemde taal veel van het effect verloren. Het publiek geeft bewijzen dat het de goede zorgen van den societeithouder Zant- voort waardeert, want men vindt het daar steeds in grooten getale vereenigd. De soirees vooral zijn rijk aan genot - het vioolspel van mil. Anna de Blank verwekt steeds veel bewon dering en geestdrift. De chansons en operettes oogsten steeds groot applaudissement zoodat het onder de zeldzaamheden behoort als er geen bis wordt verlangd. Dat gedurende de nog overige kermisdagen de kermisbezoekers zicli daarheen zullen begevenen de Concertzaal dus menigmaal het publiek niet zal kunnen bevattenwij houden het voor zekerwant waar de bijval zoo groot en ook welverdiend isdaar wordt ook op de vleugelen der faam den lof van het aldaar werkend muzijkgezelschap verbreid en dan is het alsof het publiek door magnetische kracht derwaarts wordt getrokken. Wij vertrouwen dus, dat het muzijkgezelschap zich door dien bijval zal aangespoord gevoelen om door verscheidenheid endoor keur van voordrachten het genot van het publiek te ver- hoogen. Wie voor het eerst de schouwburgtent van. den heer Driessens binnentreedtis zeker aan genaam verrast door den spiegelglans en de decoratien. De eerste indruk, dien wij gisteren avond ontvingenwas dan ook recht goed want niet alleen het comfortable der tent maar ook bet werkend personeel verwierf bijval. Het toen opgevoerde stuk Susanna, of de eer eens Vaders, al had men de rol van van Imkert ook door den heer Driessens meer en even meesterlijk zien spelen en al miste het daarom het aangename der nieuwheidhield de aan dacht van het talrijke publiek geboeid. Mw. VerstraetenLacqüet vervulde de zware rol van Susanna met veel talent. Vooral het natuurlijke in haar spel verdient lof. Het ensemble was vrij goed. Met belangstelling zien wij de verdere opvoeringen tegemoet. Verwerven zij denzelfden bijval als gisteren avond dan zal de heer Driessens zich in geen minder talrijk bezoek mogen verheugenals aan de heeren Boas Judels hier ten deel viel. zen ior& '•oot der Ven ge- >rek 2pfc, ale tlit- en, en er '.er- oor en, •en, dat I/UI ieil un en se li zal de- les •ie gij Brouwershaven Gearriveerd 9 Sept.. Jacoba Helena J Immerzeel Batavia 9 Patrino F. Lauro Taganrog 9 Guglielmo R. Trapani, NicolajeiF, allen naar Rotterdam. 9 Dresden (s.) N. Nab Leith 10 Anglian (s P. Walsh Genua 10 Ada, J. G. Wiebenga New-York allen van Rotterdam. 10 Martinus Henriette, (s.) E. C. Schot, Dordt Londen. 10 Isabella, P. StanhouseTaganrog 11 Noach 1, J. van Schelven, Batavia, beiden naar Rotterdam. 12 Norge J. Olsen, Akijab Zwijndrecht. 12 J antina R-oelfina, E. G. BroekemaCammillas naar Antwerpen (Bijlegger.) Uitgezeild: 8 Sept. Widgeon (s.) P. Nagle Liverpool. 11 Dresden (s.) N. Nab -Leith. 11 Anglian, (s.) P. Walsh, Genua, allen van Rotterdam. 11 Martinus Henriette (s.) E. C. SchotDordt Londen. 12 Irene, (s.) H D. Vermeulen, Rott. Palermo. Per het schip Jacoba Helenazijn als passagiers aangebrachtde heer Werner4 mariue matrozen en 2 militairen. Per het schip Noach 1, zijn als passagiers van Java aangebrachtde heeren Keilermanechtgenoote en 2 kinderenRavalstatechtgenoote en 3 kinderen Rijf, echtgenoote en 1 kindDavids echtgenoote en 1 kind 11 onderofficieren 51 schepelingen (marine) en een militair. rd m )e et L: ■r. eel

Zierikzeesche Courant | 1870 | | pagina 1