Woensdag 7 September WOENSDAGEN ZATERDAG. N°. 72 1870 Binnenlandsche Tijdingen. Buitenlandsche Tijdingen. Ingezonden Stukken. De KERMIS! ZIERIKZEESCHE COURANT PRIJS DER ADVERTEN TIËN. Gewone 5 cent de regel. Geboorte-, Huwelijks- en Dood- berïgtenvan 18 regels a 0,50. VERSCHIJNT: ABONNEMENTS-PRIJS. Per drie maanden f 1,25 Franco per post 1,50. Inzen ding der Advertentiën daags te vorenvóór 10 ure 's morg en 'Tg Meu leest in de N. Midd. Courant: Werd de opening der tentoonstelling van Zeeuwsclie oud- en merkwaardighedenin ons ncmmer van 3 Aug. reeds besproken en hulde gebracht aan de regelings commissie voor den gelukkigen uitslag waarmede hare pogingen zijn bekroondzoo gevoelen wij ons gedron gen na een daaraan door ons herhaald gebracht be zoek nog met een enkel woord het publiek te herin neren aan deze tentoonstelling. Eoevelen toch zijn er ook in deze provincie, die door omstandigheden buiten hunne schuld niet in de gele genheid waren zich door geschriften of onderzoekingen op de hoogte te brengen van hetgeen Zeeland in vorige eeuwen belangrijks heeft opgeleverd. De tentoonstelling nu komt u daarin te hulp; zij geeft u te aanschouwen, wat men anders slechts uit geschriften kan weten. Zij doet u o. a. door het tentoonstellen van eenige voor werpen een blik slaan in onze vroegere regtspleging de aanwezige oude wapenen zullen u doen zien dat men het in het vervaardigen van werktuigen om men- schen te dooden in onzen tijd helaas veel verder heeft gebracht eëue menigte andere voorwerpen op kunst en nijverheid betrekking hebbende bewijzen dat ook vroegere tijden kundige menschen hebben zien geboren worden de schilderstukken doen er mei eerbied denken aan mannen als de Ruijterde gebroeders Evertsen enz.het wiel van de Ruijter en zijn hertogmuts, kun nen leeren hoe burgerdeugd en dapperheid beloond wordt. Al het belangrijke en merkwaardige dat de tentoon stelling bevat, te bespreken is niet mogelijk. Met gerustheid sporen wij Zeelands en vooral Mid delburgs ingezetenen aan de tentoonstelling te gaan bezichtigen. De prijs van 25 cent toch zal niemand terughouden. De sluiting is bepaal"1 op 10 Sept. Uit Schiedam schrijft, meu dd. 27 Aug. „Het ras der chevaliers d' industrie is nog niet uit gestorven. Wel hem, die deze waarheid slechts be spiegelend keutals er ten minste gelukkigen bestaan die ze niet meermalen proefondervindelijk hebben leeren kennen. De heer L. was dezer dagen in oogenblikkelijke verlegenheid om f 4000. Te goeder ure, zoo hij meende, kwam hem eene advertentie in handen waarbij eene menschlievende Duitsche firma te Londen zich aanbood, geld tegen aannemelijke voorwaarden voor te schieten. Het redmiddel werd beproefd. Na eenige correspon dentie en nadat hij zelfs op verzoek van den voor- zigtigen geldschieter, zijn leven had verzekerd, ontving hij bericht, dat er nog slechts een paar formaliteiten te verrigten waren om welke te bespoedigen hij f 40 moest afzenden. Wat te doen De nood drong en het geld werd overgemaakt. Hierop ontving de afzender een brief, waarin de beloofde som? Neen, die aller- beleefst aanving met de woorden „Wir bedauern sehr." Men begrijpt het overige/' Volgens een bij het Utr. Dagbl. ontvangen be richt zit de koning van Pruissen vreeselijk in de klem wat hij met Napoleon moet uitvoeren. Als regeerend vorst en liefst als aanstaand keizer is 't toch wat al te gek voor hem een kameraad te outtroonen en zoo doende voor zich zelf 't voorbeeld te geven aan 't de- mokratische gezinde deel van Duitschlaud. Men zegt, dat hij Nap nog niet heeft durven toespreken, uit vrees dat ze samen een gek figuur zouden slaan. Hij heeft in 't geheim aan de Parijzen aars laten vragen of ze Nap terug willen hebbendezen echter antwoorden Tu l'as vouluGeorge Dandin Nu heeft Wilhelm aan zijne vrouw getelegrafeerd die zeker ook niet op zulk een logé gesteld is of ze den keizer der Pranschen wil ontvangen \f De aanstaande keizerin van Duitsch laud heeft nog geeD antwoord gezonden DUITSCHLAND. TTit het L e g e r k a m Een correspondent van een der Duitsche bladen schetst zijn bezoek aan het brigade-bureau van den generaal Stubbergin het dorpje Moscou in de nabijheid van Metz aldus „ln de huis- en tuinmuren zijn honderde openingen, terwijl in de tuinen nog rookende korenhoopen liggen tusschen overblijfsels vau landbouw-werktuigen en andere gereedschappen. Evenals op een paardenmarkt, staan de gezadelde paarden der stafofficieren van de ordonnancen en van huzaren op de met overblijfsels van roode dak pannen bestrooide straat met de teugels vastgemaakt aan de traliewerken van vroegere vensters. De muren, de behangsels en de muurschilderingen zijn zwart van den rook. Tusschen vier omgeschoten muren lag een vernield fornuis roosters en metalen keukengereedschap pen. Ik wilde naar het liukergedeelte dezer ruïnen gaan, doch stiet op eenige verbrande meuschenbeendercu uit de smeulende botten steeg nog eene scherpe vetlucht op. Een rijtuig waarop de aanwijzing stond „staf van de 30e brigade infanterie" wees mij den ingang van het zoogenaamde brigadebureau het eenige overgebleven vertrek van een bouwhoeve. De zoldering is zoozwart berookt dat het zelfs geen photograaf zou gelukken een lichte plaats daarop te ontdekken. In den dikken voor muur zijn drie schietgaten gebroken, waardoor de Pran schen den lSen op onze jagers hebben geschoten. Deze drie gaten laten licht en lucht door en dienen tevens voor bewaarplaats van het materieel van het bureau van couranten en van andere geschriften en als kasten om spek lampen en keukengereedschap in te zetten. De zitplaatsen voor het personeel van den staf en voor de dienstdoende ordonnancen zijn stroozakken, waaruit tallooze muizen sprongen en tusschen onze beeuen doorliepen, ln een hoek stond nog een ingemetselde ketel om veevoeder te koken met een kleinen oven er onder. Dit was het eenige stuk dat gespaard was terwijl in denzelfden hoek nog een granaat den muur had getroffen. De sluiting der vensters kan slechts ten halve geschieden zij bestaan voor een deel slechts uit half vernielde luiken. De schrijftafel bestaat uit een door kogels doorboorde halve deurdie uit St. Hubert hierheen is gevoerdzij is aan de eene zijde tegen den muur vastgemaakt en rust aan de andere zijde op een in den grond bevestigden boomstam. Daarop worden de schetsen voor den veldslag geteekend en de ver schillende orders geschreven. Een teekening van dit overwelfd vertrek zou meer doen denkeu aan de kamer van een alchimist dan aan een koninklijk Pruisisch staf bureau. Dezelfde ruimte bewijst ook de diensten van keuken en kelder, waardoor er zeer weinig plaats over blijft. Volgens den raad van een bataljons betaalmeester zal biauen kort een aanvraag in de couranten worden ge plaatst waarin voor huishoudingen van heeren zonder kinderen flinke meisjes worden gevraagd die een eeu- voudigen pot kunnen koken. De keukengereedschappen die hier te vinden zijn zullen zij echter tevergeefs in Davidis keukenboek zoeken een vierkant gat in de aarde ge graven, aan beide zijden een kruis van boomtakken en daarover een stok waaraan drie of vier blikken ketels hangenziedaar onze veldkeuken. Borden zijn een ongekend artikel van luxe." FRANKRIJK. Jules Pavre heeft in het Wetgevend lichaam een adres van tien duizend Elzassers ingediendhoudende protest tegen het bombardement van Straatsburg en hulp vragend voor die stad. Over den slag van Sedan op 31 Aug. schrijft de Gaulois het volgende dat met het oog op hetgeen er gebeurde op hetzelfde oogenblik dat het blad ter perse ging, veel heeft van een bittere satyre „De slag begon om 5 uur. De Pruisen gingen aan vallend te werk. Het geheele leger van PrederiJc Karei en dat van den Kroonprins werpen zich op het Pransche leger „"Wij wijkeu. De Pruisen begaan denzelfden misslag, die hun reeds te Metz zoo duur te staan gekomen is. Zij laten zich onder het bereik van het geschut der vesting lokken en lijden vreeselijke verliezen. „Tegen 12 uur beginnen zij te vluchten. „Een ordeloozc terugtocht! „Ons leger vervolgt de troepen van de beide prinsen hardnekkig. „Het van beide zijden aangerichte bloedblad is vree- selijk. „Om een uitdrukking te gebruiken die wij gisteren in een telegram vonden het terrein was een zee van bloed. „Op dit oogenblik, terwijl de Pruisen naar het Zui den terugtrekken kemt het door generaal "Vinoy ge- kommandeerde korps aanrukkenen valt hen in den flank aan. Dit maakt hun nederlaag volkomen. „Latere geruchten zeggen dat de Pruissen zich weder herzameld hebben en op nieuw een offensievo beweging trachten te maken. «Wij gelooven er niets van na hun vreeselijke ne derlaag die ook bevestigd is door een dépêche door graaf Palikao gedurende de zitting van het wetgevend lichaam ontvangen. Als tegenhangers van de gewone berichten over den toestand te Parijs geven wij hier het volgende geloofwaardige uittreksel uit een Belgisch blad „Er komen te Brussel nog altijd Parijzenaars aan. Hun denkbeelden over hetgeen in de groote stad voor valt zijn opmerkelijk. „Parijs," zegt een jougmensch een Pranscliman vau top tot teen, zeer vaderlandslievend zeer naijverig op den roem vau zijn land, maarte verstandig om te gelooven aan een voor de Pranschen geweuschten afloop vandentegen- woordigen krijg„Parijs is radeloos en redeloos. Zelfs zijn er nog lieden die gelooven dat er nog geen enkele Pruis in Frankrijk is en dat het Pransche leger dichter bij Berlijn is dan het Duitsche bij Parijs. Wat zal ik u zeggen 't Is hun schuld niet. 'tls al zoo lang ge leden sints zij waarheid hoorden. „Toch worden zij er un op voorbereid, tvant zij zien nu dat Parijs in staat van tegenweer gebracht wordt. Jadat zien zijmaar hoe Men gaat naar de vestingwerken zooals men eenige weken geledeu naar het bosch van Boulogne ging. Het is een wandeling die iu de mode is een pantoffelparade. Men ver koopt er siua's appelen en oorlogskaartjes en verbalen van „de heldendaden van ons dapper leger". Men vindt er cocottes met driekleurige bloempjes in hun chig nons en p e t i t s c.r v s in een vrijwilligerspakje het een al fantastischer dan het andere, 't Is of zij elkander den loef trachten af le steken. Die het meest op eene mooie held lijktwiiit het. „En generaal Trochu wat zegt die daarvan. Och houdt toch uw mond van Trochu roept een ander Parijzenaar uiteen neefje van Nurks. Trochu Een lawaaimakerEen generaal die elk kwartier de pen opneemt en adressen proclamaties en brieven aan de couranten schriift en anders niets. „Maar als hij niet alles doet wat hij gaarne doen zou is dit waarschijnlijk omdat hij niet vrij is en de minis ters hem in den weg zijn, Waarom blijft hij dan Waarom zegt een derde dat zal ik u zeggen omdat de keizerin hem ingepakt heeft. Hij had haar nooit ontmoet en zij heeft hem betooverd. Hij heeft tegen een keunis gezegd dat hij nooit zoo'n moedige vrouw ontmoet heeft. „En dan zou de linkerzijde hem steunen De linkerzijde Maar zwijg daar toch van „En de keizer De keizer, herneemt de eerste, die komt terug. Neen hij komt niet terug- En ik zeg u dat hij terug komt „En er volgt een woordentwist die tot geen resul taat voert." Yoor de spoorweg-beambten - aldus schrijft uit Sédan een correspondent van den Daily Telegraph - is dit najaar van 1870 een wezenlijk millennium. Zij kunnen zoo onbeleefd en onbeschoft wezen als zo ver kiezen en 't is smartelijk om aan te hooren hoe ze van die vrijheid misbruik maken dooi moedwillige ruwheid jegens de arme soldaten. Waarlijk - zoo ooit dan moet de soldaat thans tegemoetkoming bij den burger en den civielen ambtenaar vinden. Doch neen Daar liggen de arme duivels in of vóór het station doodmoe, bestoven zwaar beladen vaak gewond de een moet naar Sedan de ander naar Pelfort of Rkeims en als zein hun angst en gejaagdheid den heer beambte een vraag doen omtrent de aankomst of bet vertrek _dfcr treinen - dan loopen ze gevaartien tegen één van met een snauw en een grauwof zonder eenig .^.■fcwoord hoegenaamd afgescheept te worden. Toch - God weet hoe ze gevochten en gebloed bebben voor hun vaderland - Zoo Frankrijk vernederd werd - is 't hunne schuld niet. Maar nooit zag ik, waar en wanneer dan ookmenschen zoo verwaarloosd worden als de Pransche soldaten, 't Outbreekt bun aan alles. Ver warring - ziedaar wat bet land regeert. De. soldaat is vechtgraag genoegdoch hij is onverschillig omtrent alles: omtrent zijn tenue, zijn paard, zijn officieren alles wat hem lief moest wezen. Laatst ontmoette ik het 6e regiment linietroepen 't was nabij Mezières dus dicht genoeg bij den vijand welnu - de officieren reden in een groepje en de man schappen marcheerdenof lieversukkelden zóó onor delijk door elkanderdat een eskadron huzaren het gausche regiment gemakkelijk over de kling had kunnen jagen. - Aan moed en goeden wil (dat kan niet genoeg herhaald worden) ontbreekt het den Pranschen in tusschen niet. Met hun levée en masse waardoor 750,000 mau binnen een maand onder de wapenen kunnen gebracht worden hopen ze nog immer den vijand te verdrijven en te straffen. Helaas! ze vergeten dat elkeen die een geweer in de hand heeftdaarom nog geen soldaat is, Zoo het in 't leger aan tucht ontbreekt - hoe zal 't me de burgerkrijgers gesteld wezen 1 Oorlog en Kermis - welk een contrast! Zij hebben toch iets met elkander gemeennamelijk dat zij beiden uit 2 lettergrepen en 6 letters bestaan. Het verschil is anders zoo ontzettend grootdat liij, die vrolijk kermis wil vieren, moet beginnenden oorlog te vergeten of zijn gevoei geweld aan te doen en daar dit nu zeer velen niet zuilen kunnen, vloeit daaruit als van zelve voort r dat de kermis niet zoo vrolijk als anders zal zijn. Dat zij ook nu weer zal opleveren wat vreugde-- kan geven - we hebben het reeds uit de aan kondiging-van den soeieteitliouder Zandvoort en den hotelhouder van Veen kunnen bemerken ja het schijnt, dat deze hebben begrepen nu ook buitengewone krachten te moeten inspannen om het publiek tot kermisvreugde uit te lokken. Niet alleen toch, is het muziekgezelschap thans door den heer Zandvoort geëngageerd 2maal zoo talrijk als ten vorigen jare maar zal dit ook door de kunstverrigtingen eener koorddanseres worden afgewisselden niet alleen in getal maar ook iu talenten zal dit gezelschap dat van vorige jaren overtreffen, zoodat men daar veel vrolijks en aardigs en ook veel muzijkaal genot smaken zalterwijl de heer van Veen ook g-eene kosten heeft ontzienom door een talrijk gezelschap de meest mogelijke verschei denheid te verschaffen. Het programma is ver bazingwekkend. Men wordt er bijna duizelig van. Het bevat een amalgama van non pl-ui ultra's. Elk, die het leest en de kermis viert, zal zeker bij van Veen een bezoek brengen. Ookzalbij densoeieteithouderVERMUNT in Con cordia een muziekgezelschap werkzaam zijn en wel onder directie van den heer de Winter, het welk naar men verneemt overal veel bijval ver wierf, zoodat ook daar de kermisbezoeker genoege- lijke uren slijten zal. Het tooneelgezelschap van den heer Victor Driessens vroeger onder directie van de heeren Boas Judels - alhier gunstig bekend zal deze kermis bezoeken en naar wij vertrouwen de kermisvreugde verhoogen. Voorts zal zij weinig verschillen van vroegere en dus niet veel verrassingen aanbieden. Misschien kan aan onze kermis toch ééne verrassing zijn bereid, ééne die haar zou opluisteren meer dan alle publieke vermakelijkheden enkermisvertoouingen te zamendit zouden vermogen - het zou zijn - indien de tijding werd vernomen - dat de Vrede is geteekend. Als we u dus, lezerspleizierige kermis wenschenhoudt het er dan voordat we nog vuriger wenschendat het Vrede zal zijn, vóór dat de kermis ten einde is. TELEGRAMMEN. Brussel 4 September. De keizerlijke prins bevindt zicb te Chimay (provincie Henegouwen.) Men onderstelt dat thans van Engeland voorstellen tot bet sluiten van een wapenstilstand zullen uitgaan. Keulen 4 September. De Köluische Zeituug bevat het bericht dat Napoleon waarschijnlijk t.e Koningsbergen zal geïnterneerd worden. Men meent te weten dat de Pruissische legers reeds bevel hebben ontvangen om naar Parijs op te rukken. Pabus 4 September. Gisteren avond heeft de mi nister Palikao in het wetgevend lichaam medegedeeld dat, de pogingen van Mac-Mahon en Bazaine een onge- lukkigen uitslag hadden gehad, maar dat er van Pruis sische zijde nog ongunstiger berichten worden medege deeld en dat deze geen geloof verdienen. Iu elk geval, zeide hijzon Parijs tot het uiterste, verdedigd worden. Jules Pavre uam het woord om zijne instemming daarmede te betuigenmaar stelde tevens voorda. ek >t,, lo it

Zierikzeesche Courant | 1870 | | pagina 1