Zaterdag 3 September 1810 j\t°. n WOENSDAGEN ZATERDAG. Binnenlandsche Tijdingen. Buitenlandsche Tijdingen. ZIERIKZEESCHE COURANT. PRIJS DER ADVERTENTIËN. Gewone 5 cent de regel. Geboorte-, Huwelijks- en Dood- berigtenvan 18 regels a 0,50. VERSCHIJNT: AB O NNE M E N TS-PRIJS. Per drie maanden f 1,25 Franco per post 1,50. Inzen ;n ding der Advertentiën daags te voren vóór 10 ure 's morg rg De heer de Laat de Kantor heeft zijn ontslag genomen als lid van den gemeenteraad van Goes om dat er „personen in den raad zijn gekomendie van zienswijze met hem zeer veel verschillen, en eene goede zamenwerking z. i. onmogelijk schijntdaarom is hij van meening dat zijn plaats niet langer in den raad is." Een zonderlinge redenering die dunkt ons, alleen juist kan zijnwanneer de heer de Laat de Kanter toestemtdat de zienswijze der nieuwe leden beter is dan de zijne of althans dat zij meer strookt met de zienswijze van de meerderheid der kiezers. Anders is zijne plaats in den raadom de z. i. verkeerde zienswijze te bestrijden en staat het aan zijne kiezers om tusscheu hem en de leden van de andere zienswijze bij de eerste gelegenheid de beste uitspraak te doen. Zelfs al blijkt uit den uitslag van sommige verkie zingen dat de meerderheid tot eene andere zienswijze overheltdan die eenmaal gekozene de zijne noemt ..geloQven wij dat hij zijn mandaat mag en moet be houden al ware ljet slechts om de minderheid te ver tegenwoordigen die van de meerderheid, welke hem koos toch zeker wel zal zijn overgebleven. (U. D.) A.ls een bewijs hoe sommige gemeentebesturen •over het zorgwekkende van onzen tegenwoordigen toe stand denken, moge het volgende dienen "Voor eenige dagen melde de kommaudant der schut terij te Goes zich bij de vergadering van Burgemeester en Wethouders aan om, wijl hij, door de zorgen van het min. van oorl.even als de overige schutterijen van achterlaadgeweren voor zijn corps was voorzien, van de gemeente eene schietbaan te verkrijgen. Gevraagd naar de kosten van zoodanige inrigting gaf de kom- mandant te kennen, dat deze welligt f 1500 zouden kunnen bijdragen. Hierop kreeg hij ten antwoord, dat de gemeente „nooit of nimmer" 1500 centenlaat staan 1500 gulden, zou uitgeven voor zoodanige zaak. Als tegenhanhanger vau het bovenstaande kan dienen, dat de burgerij van Goes thans eene weerbaarheids- vereeuiging oprigt, waaraan bereids 45 personen hun deelgenootschap hebben toegezegd, terwijl het voorloo- pig comité rekent 70 a 80 man te zameu te zullen brengen. (A.D. v. N.) Donderdag werd te Hulst in de wapeus van Zee land de 7e algemeene vergadering der ondcrwijzers- vereeniging in het 6e schooldistrict van Zeeland ge houden. Met eene hartelijke toespraak werd deze vergadering geopend door haren voorzitter mr. J. "W. A. Schneiders van Greijffenswerlh. Met belangstellende aandacht werden de belangrijke redevoering van den heer S. J. Claassen hoofdonder wijzer te Hulst, en de gepaste bijdragen van de heeren P. Stroecken en H. van Wijngaarden te Axel aangehoord. Voor het eerst werd bij deze gelegenheid in dat district een wedstrijd gehouden in het voor de vuist spreken. Was de commissie van beoordeeling bij uitnemendheid te vreden over ieder der vijf mededingerszij moest den prijs van f 10 uitgeloofd door den weled. geb. heer dr. Vogelvangerdie deze bijeenkomst met zijn ©d. tegenwoordigheid vereerde, toekennen aan den heer Marletterwijl de premie van f 5 door het bestuur uitgeloofdwerd toegewezen aan den heer Lemson. De punten van beschrijving gaven aanleiding tot belangrijke gesprekken, vooral over schoolverzuim, school bibliotheken en vacantieD. De vergadering achtte schoolbibliotheken wcnschelijk, vooral ook als middel, om schoolverzuim tegen te gaan, door slechts aan de getrouwe bezoekers boekjes ter lezing te verschaffen. Zij sprak als haar gevoelen uit, dat voor gewoon lager onderwijs 4 uren 4 */2 uur per dag voldoende was; dat de avondschool eene herhalingsschool behoorde te zijn voor leerlingendie voldoend onderwijs op de dagschool hadden genoten en dat op iedere school minstens veertien dagen vacantie behoorde ge geven te worden, zoowel aan de leerlingen, als aan de ouder wijzers.. Omdat door ouders en invloedrijke personen krachtig tegen schoolverzuim kan worden gewerkt en door ge meentebesturen en schooleommissiën veel kan gedaan worden zoo tot de oprichting van schoolbibliotheken als tot verbetering van den duur der schooltijden en de regeling der vaeantien, waar zulks te wenschen over laat, besloot' de vergadering hare gevoelens hieromtrent openbaar t.e maken. De belangrijke werkzaamhedeu dezer vergadering werden afgewisseld door toepasselijke zangstukjes, welke de heer van Wijngaarden daartoe had vervaardigd en besloten met ecu vriendschappelijken maaltijd* De verkiezing van een lid voor de Tweede Kamer der Staten-Geueraal in bet hoofdkiesdistrict Eindhoven, zal geschieden op Dings dag 20 Sepf-ember a. s. Tot griffier bij het kantongerecht te TVledenblik is benoemd'mr. A. van Deinse thans griffier bij het kan tongerecht te Cortgene. DUITSCHLAND. Van het beleg van Met? verneemt men dd. 23 dezer dat de Prauschen 734 Pruiseische gevangenen uit de vesting gedreven hadden. Deze kwamen des nachts om één uur in het Duitsche leger aan. Deze verklaarden dat zij eerst eiken dag met hun beiden een brood ont vangen hadden doch dat. dit gaandeweg verminderd was en zij de laatste dagen er slechts een met. hun zessen konden krijgeu. Men maakt daaruit op dat de proviand begiut te ontbreken. Ook de belegeraars klagen over gebrek aan water en levensmiddelen zij troosten zich echter met. het denkbeeld dat zij er altijd nog beter aan toe zijn dan de belegerden. „V\ ij hebben alle hoop zoo schrijft er een dat zij ons geduld op zwaren proef zullen stellen. Wagen zij een uitval dan zullen zij eens gelegenheid hebben om te toonen hoe zij offensief te werk gaan. Tot nog t.oe zijn wij altijd de aanvallende partij geweest' en hebben zij ous in hunne sterke posit.ien afgewacht. Van daar dat al onze gekwetsten steeds aan het hoofd en in de beenen getroffen zijn." Beieren had een oorlogsleeniug van 15 millioen uitgeschreven en de geestdrift, om daaraan deel te nemen was zoo groot dat de verschillende bureaux van in schrijving te Alunchen letterlijk bestormd werden, zoodat de tusschenkomst der politie noodig was om de orde te handhaven. De Panjzer bladen zagen hierin een oproerdat zij toeschreven aan ontevredenheid over het gedrag van den kroonprins tegenover de Beiersehe troepen De feir.en zelf spreken dit echter tegen èn door de eensgezindheid die in het Duitsche leger heerseht èu door de houding van het geheele Duitsche volk. Alleen te Berlijn bijv. werd voor zevenmaal het bedrag der bedoelde leening ingeschreven en zoo bijna overal. tjet Journal de St. Pétersburg bevat: het volgende „Zondag 9 (21) Augustus, heeft de graaf vau Zuijlen van Nyeveltbuitengewoon gezant en gevolmagtigd minister van Z. M. den konii.g der Nederlanden de eer genoten door Z. M. den keizer te St. Petersburg in audiëntie te worden ontvangen. Z. keiz. maj. heeft hem bij die gelegenheid, in de vleiendste bewoordingen zijn dank betuigd voor de vriendschappelijke en heusohe ontrangst welke aan Z. kejz. H. grootvorst Wladjmir, gedurende zijn verblijf in Nederland van de zijde van den koning en de koningin der Nederlanden is te beurt gevallen." Aan the Times wordt uit Berlijn geschreven dat de eerste lijsten der gesneuvelden zijn uitgegeven. Zij bevatten nog slechts officierendoch uit hun aantal kan men eenigzins de verhouding opmaken. Deze lijsten zegt the Times zullen niet licht uit ous geheugen gaan. Een Pruisisch regiment op voet van oorlog bestaat nit drie duizend man en negen en zestig officieren. Op dit getal werden van het 74e regiment verloren dertig, van het 77e vijf en twintig van het 39e zes en twin tigvan het 82e veertien, van het 53e elf, van het 88e negen officieren alleen in den slag van Wissembourg. In den slag bij Worth is de verhouding nog ongun stiger. Daar verloor heb 58e regiment twee en dertig officieren, het 59e drie en twintig, het kouiuklijk garde regiment vijf en dertig, het 47e negenen twintig, het 46e drie en dertig, het 57e dertig, bet 6e acht en twintig, het 36e vijf en twintig. De grootste plachting onder het Pruisische leger had ecliter plaats te Spiciceren alwaar 27,000 man Pruissen zich tegenover 40,000 man Èransche troepen bevonden. Daar verloren de Pruissen 811 man aan dooden en 1486 man aan gekwetsten dus 1 man op de twaalf werd daarbij gedood of ge kwetst. Eenige compagniën verloren daarbij de helft der manschappen zoo ging de 5e compagnie van het 4Sc met 250 man in het vuur en kwam terug met slechts 129 mau. Aan Julius v. Wickede ontleent de Rotterdamsehe Courant het volgende Een koopman te Luneville schilderde mij met levendige kleuren de ontmoediging te Parijs waar hij twee dagen geleden van daan was gekomen, Tegen keizer Napoleon heerschte er de grootste verbittering en totaal onmogelijk was bet dat deze op den troon bleef. Wat er verder vau Frankrijk moest worden dat wist hij evenmin als de rest. „Voor den oogenblik houdt hun nationale trots eu de smart, dat wij, Duitschers vroeger zoo door hen geminachtze zoo geheel en al overwinnen, de Eransclieii nog eenigermate samen, anders zouden ze elkander al in een burgeroorlog verscheuren-. Welnuals wij onze oorlogskosten maar eerst van Eraukrijk hebben eu den Elzas en Lotharingen zoover de Duitsche taal reikt daarvan hebben afgesnedenkan het ons tamelijk on verschillig zijn wat er van het overige land wordt. Hoe. meer de Eranschen het met elkander aan den stok krijgen en zich daardoor verzwakken des te beter is het voor Duitschland want tussehen Eranschen en Duitschers komt het toch nooit te rechtdaarvoor ver schillen onze nationaliteiten onze wereldbeschouwing tc veeldat voel ik nu eerst recht duidelijk." In clen Slaats-Anzeiger leest men aan het hoofd van het niet officieel gedeelte en met eene in het oog loopende letter gedrukt, het volgend artikel: „In ernslige stemming heeft de bevolking van Berlijn de veroverde Èransche kanonnen zien inhalen waaraan de sporen van het bloed der overwinnaars en overwon nenen nog zichtbaar waren. Bij velen bestond duide lijk de bewustheid dat deze zegeteekenen nog slechts getuigenis geven vau ondergeschikte momenten in den grooteu kampstrijd. „Met welk een woest gejubel zou Parijs zulk een zegebuit hebbep begroet te midden van den kooitsigen angst voor 'de glorie der grande nation - die er cle eenige band is te midden der wilde partijwoelingeu. „Eerbiedig outblooten wij het hoofd bij de graven onzer gevallen helden wier stoffelijk overschot in den vaderlandsclieu bodem wordt nedergelegd. Met out blooten hoofde staan wij daar, even als onze wapen broederen bij de wijd© grafkuilen op de slagvelden. Wij gevoelen wat er bij onze thans gesneuvelde zonen iu de ziel omging, ioen zij zich voor koning en vaderland den dood ten offer gaven. Zij gevoelden het hartver heffende van te sterven voor eene groote eene schoone taak onzes volks „Maar die rustelooze natie die zoo dikwijls aan het spel der woeste hartstochten wordt prijs gegeven en die thans audermaal zooveel wee over Duitschland heeft gebracht,-die natie gevoelt niet dat zij zal worden ten onder gebracht door zedelijke machten, tegen welke de meest volkomen wapenen en de meest rooflustige soldaten-geest zich tevergeefs verzetten. „Terwijl dc bloem onzer burgerijde bloem van on zen adel met ridderlijken zin den offerdood te gemoet gaan zijn wij allen doordrongen van het bewustzijn dat het bier geldt: de Duitsche nakomelingschap te vrij waren tegen die „groote natie" met hare politieke en maatschappelijke verdorvenheid. Als zij iu onverzade- lijken rooflust de hand naar het erfgoed onzer vaderen uitstrektis het om ook ons dat verdorvene toe te deelen. „Eerbied voor God iu rechtschapenheid werkzaam z:j i naugezette plichtsbetrachting, getrouwe toewijding aan het vaderland in nood en doodziedaar de van ouds overgeërfde Pruissische deugden van onze vorsten eu ons volk. Daarin ligt de kern van die krachtige orde en tucht bij ons staatswezen en onze araiee. „Nog heeft geene Èransche verdorvenheid de grond slagen daarvan kunnen verzwakken. Integendeelhun zedelijke invloed vertoont en handhaaft zich op eene verrassende wijze in de groot.sche organieke werking onzer legerschareninzonderheid als wij zien hoe ook de andere Duitsche stammen meer en meer met ons Pruissisch staatswezen instemmen. „De Èransche natiedoor eigen schuld in een spel vau leugen en bedrog verward heefl zich iu ijdelen overmoed in den kampstrijd geworpen die door hare regeering was bewerkt en voorbereid. In den waan van groot en onoverwinnelijk te zijn gaat zij in haar zelf bedrog voortzelfs nu zij de de grootste xmheilen ziet naderen. „Met eene lichtzinnigheid zonder wederga verliest Eraukrijk thans den vorst uit het oogdien het eenmaal heeft gekozen eu trouw gezworen. De openbare opinie bij het straatpubliek begint reeds de eigenlijke helden en machthebbendën van clen dag aan te wijzen. „Reeds heeft dat volk zich gebrandmerkt door eene, aan de tijden van barbaarsehbeid ontleende berooving eu verdrijving vau vredelievende burgers eener andere nationaliteit. In weerwil van de formeele traetateu wordpn er de maatregelen tot hulp en verpleging van gekwetsten nauwelijks of niet in acht genomen. Niet alleen bij die troepen die alle woestheid en boosaardig heid in zich vereenigenmaar ook bij andere gedeelten der armee wordt gehande! i in strijd met alle gebruiken van het volkenrecht» "V\ eerlooze open steden worden in brand geschoten; parlementairs worden met schoten ont vangen en afgewezen zelfs de verbandplaatsen voor gekwetsten worden niet ontzien. „En terwijl die feiten voor geheel Europa openbaar zijnweten de Èransche agenten met Erausch geld deu haat jegens Pruissen en Duitschland aan te hitsen en den leugengeest wakker te houden. Reeds wordt langs dien weg iu dreigend waarschuwende bewoordingen verkondigd, dat de groote Èransche natie, ter wille barer verheven taak voor de wereldbeschaving uit den tegenwoordigen kampstrijd niet verzwakt of geschonden mag te voorschijn treden. „Doch wat ons betreft, wij leven in 't vooruitzicht dat deze oorlog, waaraan wij de edelste, krachten des volks besteden niet vruchteloos zal zijn voor de zekerheid onzer' toekomst. Zoo zeker als er eeue zedelijke we1 reldorde is zoo zeker verwachten wij ook dal; waar heid over bedrog, recht over aanmatiging zal zegevieren en dat de ware zedelijke zin de bovenhand zal behou den op de zedelijke verdorvenheid waaraan de oorlog thans meer en meer in dat land uitbreiding geeft. },Tlet uitgelezen deel onzer tegenwoordige mannelijke generatie moet niet ten offer zijn gebracht voor een oorlog zonder resultaat. "Wij weten allen dat liet er niet alleen op aankomt onzen erfvijand voor het tegen woordige ter i.eder te werpen maar ook onze volgende- geslachten tegen zijne aanvallen te beveiligen. „Vol vertrouwen vestigen wij onze verwachtingen op de wijsheid eu kracht van ous koninklijk legerhoofd wien God in Zijne genade nog a m den avond zijns levens eene zoo zware taak heeft opgelegd. Hij moge hem verder de overwinning geven, met Zijne almach tige ondersteuning en bescherming, opdat hij het werk tot een gelukkig beslissend einde moge brengen zonder menschenvrees, aan het hoofd van zijn getrouw volk hetwelk één is met onze dappere armeedie onder zijne leiding daarhenen gaat in nood en dood en met ons samenstemt in den kreetOnze, vaste burgf is onze God FRANKRIJK. Men verkeert te Parijs algemeen ouder de impres sie dat men weldra een tijding zal hoeren Waardoor de bestaande onzekerheid zal worden weggenomenmen vermoedt zelfs dat er sedert eenige dagen een strijd gestreden wordt aan de Maas, waarin de Duitsche légers met dat van Bazaine aan de eene en dat van Mae- Mahon aan de andere zijde slaags zijn. Volgens de Belgische Piécursenr echter zou men zich met een ijdele hoop vleien. Dit doorgaans zeer goed ingelichte en onpartijdige blad gelooft zelfs nier, dat er eenige communicatie tussehen de beide Èransche legers bestaatmaar zegt dat Steiuraetz versterkt met een gedeelte van het leger van den kroonprins naar het; noorden getrokken is en daar Mac 'Mahon opzocht, dat Bazaine geen de minste kans heeft om heelhuids uit Metz te ontkomen en dat al de versche Duitsche- troe pen direct naar het leger van deu kroonprins gedirigeerd worden en op Parijs aaurukken. De Gaulois ziet de zaken echter beter in en bespreekt den vermoedelijken uitslag 'vau den strijd die thans misschien reeds beslist is» lo. Als de Èransche wapenen zegevieren. Dan wordt „onze Erits" van de overige legers afgesneden en zit. tussehen het leger van Parijs en dat van den Rijn op gesloten. Binnen enkele dagen is hij dan genoodzaakt óf te kapituleeren en een schandelijke vrede te sluiten, waarbij aan Eraukrijk een gedeelte van Duitschland zal afgestaan worden óf het leger wordt tot den laatsteu man toe vernietigd 2o. Als de Duitschers deü slag winnen. Dan is er voor ons nog wemig verloren want de overwinnaar zouden dan toch zulke ontzettende verliezen geleden hebben en de lijken van onze driemaal honderdduizeud soldaten zouden hun den weg zoodanig versperren dal zij in de eerste weken er niet aan zouden deuken om het zuiderleger te hulp te komen. En iu dien tijd kon Frankrijk nog manschappen genoeg onder de wapen., roepen om een nieuw en even geducht leger sairien tr stellen 3o. Als de slag onbeslist blijftdat zou voor ons gelijk staan met een overwinning want de Duitsche legers lijden zoozeer door ziekte en gebrekdat zij het onmogelijk uog lang luimen uithoudeu en verloren zijn zoo zij niet spoedig een volkomen zegepraal behalen. Men ziet dat de Gaulois nog al niet pessimistisch is* Voor het eerst sedert veertien dagen vergeet het blad echter heden te meldendat het thans een boven allen twijfel verheven bericht gekregen heeft van de vereeni ging der legeis van Bazaine en Mac-Mahon. Blijkens eene door de Èransche dagbladen mede-

Zierikzeesche Courant | 1870 | | pagina 1