Woensdag 31 Augustus 10 1810 WOENSDAG EN ZATERDAG. Binnenlandsche Tijdingen. Buitenlandsche Tijdingen. j «I 'I ZIERIKZEESCHE COURANT. PRIJS DER ADVERTEN TIËN. Gewone 5 cent de regel. Geboorte-, Huwelijks- en Dood- berigten van 18 regels a 0,50. VERSCHIJNT: A B O N N E M E N T S-P R IJ S. Per drie maanden f 1,25 - Franco per post 1,50. luzen ding der Advertentiën daags te vorenvóór 10 ure 's morg G emeente-Kaad van Zierikzee gehouden de 21 S9 Augustus 1870. Afwezig waren de heeren Landsknegt wegens uitlan- digheid cn Labrijn wegens ambtsbezigheden. Na lezing en goedkeuring der Notulen van de vorige vergadering geeft de Yoovzitter kennis dat de nieuw benoemde Ontvanger de beer M. 3?. van den Tlioorn als borgtogt beeft gesteld een hypotheek op zijn woon huis ter som van f 4-100 en Inschrijving 4 pCt. Werk. Schuld nominaal f4500 makende tegen 80 pCfc. eene reële waarde van f 3600 en stelt voor tot zijne be- ëediging over te gaan, waartoe hij in deze vergadering is verschenen. Hiertoe overgaande legt hij de bij art. 83 Ier Groudwet en art. 108 der gemeentewet vermelde voorgeschreven eedeu in handen des Voorzitters af, die daarna eene gepaste toespraak hieldwelke door den beëedigde werd beantwoord. Is ingekomen een boekgeschenk van Jlir. "W. C. M. Jonge van Éllemeetwaarvoor de inzender zal worden dank betuigd en hetwelk ter visie van de leden wordt gelegd om daarna in de boekerij te worden geplaatst. Aau A. Teigeler wordt op zijn verzoek wegers ver trek haar elders voor 4 maanden restitutie vau Hoofd- omslag verleend tot een bedrag van f3,11. 1)0, rekening van de dienstdoende schutterij over 1869 wordt gesteld in handen eener commissie, best.aaude uit, de heeren Mr. Fokker, Labrijn en Koole tot onderzoek ril rapport. Bij monde van Mr. Moens wordt namens de com jriissie ad hoe rapport uitgebragt op de Genieentereke- ning over 1869, strekkende tot goedkeuring en mitsdien de Rekening bij voorraad vast te stellen in ontvang op f "124,320,22 uitgaaf -119,610,77 goed slot f 4,709,45 Aldus beslotenhebbende B. en W. zich hierbij van medestemming onthouden. 'Do.or 11. en YV. wordt aan den Raad aangeboden de Ciemecntebegrooting voor .1871, welke met de daarbij hehoorende begrootingeu der gesubsuëerde armbesturen en der dienstdoende schutterij voor 1871 wordt gesteld in handen der Jieeren Mr. Móens, Koole en Labrijn. VVprdfc 'goedgekeurd eene suppletoire begrooting der dienstdoende schutterij over 1870 in ontvang en uitgaaf bedragende f308. Wordt besloten op voorstel van B. en W. de ge meente eigendommen voor den tijd vau 7 jareu in het openbaar te verpachten behalve het terrein aan de oude Zelkehetwelk wordt voorgesteld aan J van der Jagt voor dezelfde som voor 7 jaren onderhandsch te ver pachten, waartoe wordt besloten zijnde tot laatstgemelde onderhandscbe verpachting na discussie met 6 tegen 5 stemmen besloten. Tot hulponderwijzer aan de school voor onvermogen- den is in plaats van van der Zalm met algemeene stemmen benoemd de eeuig voorgedragene P. Lakerman. Kómen ter tafel voorstellen van B. en W. tot voört- durende heffing van hoofdelijken omslag en van opcenten op de hoofdsom der personele belastingwelke tot onderzoek en rapport worden gesteld in handen derzelfde commissie als voor de begroeting. Tot leden van het bureau van stemopneming voor de verkiezing van een lid der provinciale staten worden benoemd de lieoren jbr. J. L. de Jonge en P. Labrijn en de overige leden als plaatsvervangers. Hierna wordt de vergadering gesloten. Zieeikzee 29 Aug. Gisteren had op Z. M. ge pantserde stoomkanonneerboot no. 1 liggende ter reede alhier een droevig ongeluk plaats. Bij het ophalen van het anker brak de ketting en dientengevolge een taud van het kamrad van het spilwaardoor een ma troos een arm brak van een ander het borstbeen en de kin werd gekwetst en van een derde de pols werd gekneusd. Twee hunner zijn nog denzelfden avond naar bet Herv. Diac. Armeneesticht alhier óvergebragt en in heelkundige behandeling opgenomen daar zich geen officier van gezondheid aau boord bevond. De drie gekwetsten zijn allen zeemilieiens, iu Dordrecht te huis hehoorende. Wij zijn verzocht het volgende te plaatsen „Het onlangs verschenen rapport van de j uiy der internationale tentoonstelling van Landbouw werktuigen Arnhem1870zegt betreffende „de gunstig bekende werktuigen uit de fabriek der Firma BECKÈR BUDDINGHhet vol gende „De hoogst nuttige en der jury als uitmun tend werkend werktuig bekende Veebascule behoefde naar het oordeel der jury geene aan prijzing meerdoch de ijzeren Snelweger met wijzerplaat kwam haar voor als een nieuw werktuig, dat vooral, nu meer en meer de granen bij het gewicht worden verkochtgroote diensten aan den landbouw zal bewijzen en daarom stelde de jurij voor om aan dat werk tuig toe te kennen een diploma van eer.'' "Vlissingen 26 Aug. Het Amerikaausche schip „Franklin" zal vermoedelijk nog deze week vertrekken en zoo men meentdoor twee andere bodems van die natie worden vervangen, iloe voordeelig ook voor de stad haarden die woelige gasten door straatgevechten ouder elkander neg al menig rumoer en keerden velen hunner met bebloede koppen naar boord terug en gaven der politie handen vol werk. Lenigen van hen maakten e.en uitstapje naar Middelburgwerden daar gearresteerd braken alles stuk wat zich in de gevange nis bevond en worden den volgenden dag geboeid in rijtuigen herwaarts gevoerd. De officieren zijn zeer wel levend en hoogst beschaafd. Zij hebben, een korps muzikanteu (meest Italiaanschc meesters) aan boord, en de muziek zelf is voortreffelijk. Buielle 25 Aug. Een treffend ongeluk had heden plaats te dezer stede. Eenige officieren vau het hier garnizoen houdende 3e bat. van het 3e regiment infan terie waren de Maas. uitgezeild om de torpedo's iu de vaarwaters voor de vesting te bezichtigen. Plotseling raakte het zwaard van den schokker waarop zij zich bevonden vast aan een boei of ander drijvend voorwerp het vaartuig verliest zijne vrije beweging en een hevige rukwind grijpt, de giek met dusdanige kr.acht aan dat zij ip stukken knapt en de uaastbijzijude officieren ernstig kwetst. Twee daarvan werden deerlijk gewond. De officier van gezondheid op de plaats des onheils tegeiir woordig nam dadelijk de noodige maal regelenzoodat hun toestand buiten gevaar is. ri - Utrecht,, -§7.,Aug.lij eei\i gister, gehouden verga dering heeft de direktie der Rijnspoorweg-maatschappij het vervoer van goederen afgezonden door lokale eoin- mitées van het „Roode Kruis" zoolang de corlog duurt, vrijgesteld vau het betalen vau vracht en tevens restitutie toegezegd van hetgeen sedert 1 Aug. voor dat vervoer reeds is betaald. Omtrent de komst vau Z. M.^dehykoniug in deze ^provinciewelks komst vau ^0 Aug. tot 3 Sept. om de fortenlinie te inspe.rieeren, gisler door het Dfcr. Dbl. werd medegedeeld verneemt men nog het volgende Sedert eeu 10tal dageu zijn de forten batterijen en lunetten geheel cn met zorg gewapend en toegerust; de bezettingen outviugen kennis van Z. M. komsten de noodige orders werden uitgereiktzoo zoude o. a. de artillerie bij de komst vau den vorst 5.L eu bij het vertrek 50 schoten lossen. Nog zegt men dat L. M. iu het kamp van de Biltde troepen schutterij en weerbaarheidskorpsen alhier zal inspecteeren. Z. M. zal vergezeld wordeu door de beide prinsende generaals von Preuseheu, v. d. Hart beek, Hardenberg, enz. Aangaande de Nederlandsehe bezending vau het Roode Kruis te Saarbriick luiden onze laatste berichten dat in de Uhlanen-Kazerne tliaus 194 gekwetsten liggen. Iu de hospitaaltent, die reeds een zekere vermaardheid onder gewonden gekregen heeft, ziju nog slechts twee sterfgevallen voorgekomen. Eeu gewezen varkenshok vlak tegenover de tent is tot keukeu ingericht. De verkwikkingen, waarnaar 't meeste vraag is, zijn poe- dcrchocolade limonade gazeuse au citronsuiker en veel sigaren. Ook naar bijbeltjes eu. naar. zeker stich telijk boek „Manna pour le Pélerin" wordt veel gevraagd. Neg ontleenen wij aan een brief uit Saarbriick het volgende „Gisterenavond kwamen 1500 gekwetsten van voor Metz deze moesten allen per spoor doorgevoerd worden beden moeten,-uog .4500 aaukomeu daarvan behouden wij de ergsten. Wat wij zien verrast ons nietwij wisten wat wij te gemoet giLgen doch het gaat, alle verwachting te boven; geen woord.is verschrikkelijk genoeg om die ellende uit te drukkeudie zware won den die soins geheel verbrijzelde ledematenhet is afzichtelijk." Dr. G. H. De Feyfer uit Hengelo schrijft ons nog „Iu den vroegen morgen van deu 13en Augustus kwamen doctor Sehoemaker en ik na een reis die met vele moeielijkbeden gepaard was gegaan, te Saarbrücken aan; wij vonden deze stad gelukkig geheel anders dan ous docr de dagbladen was afgeschilderd slechts een lmg-el van liet stationsgebouw was verbrand, en van enkele hoogstens acht huizen waren Je gevels door kanonkogels beschadigd. Yan Saarbrücken werden wij gezonden naar Sanr- gemüuden daar werd mijn collega Sehoemaker al dadelijk belast' met een transport gekwetsten naar Wetzlar; ik heb mij tot Donderdag den 18en Aug. onledig gehouden met het bezoeken der lazaretten te SaargemünJ eu Saarbrücken en heb alles daar in de uitstekehdste orde bevonden in ieder lazaret wareii twee geueesheeren, cn over al deze lazaretten tezamen eeii cónsulteerend hoogleeraar in de heelkunde dr. Bourot uit Koningsbergen. Niet genoeg kau geprezen worden de uitstekende hulp die allen aanboden docli iu de eerste plaats komt daar de zusters uit de kloosters de meesie lof van toe. Hulp was daar genoeg, eu niet Óen verwonde die daar op behoefde te wachten. De toestand der wonden was over het, algemeen uit stekend woudkoortsen weinig, het aantal typhus lijd eis gering. Zeer kan ik aau de verschillende afdeelingen van het Roode Kruis aanbevelen in plaats van flanel voor gipsverbanden, fijn gaas daarheen te zenden, daar dit laatste uitsluiteud daar gebruikt worclt. Donderdagavoud den 18en Aug. ben ik met een groot transport gewonden naar Keulen vertrokken en van daar weder naar mijne woonplaats teruggekeerd." Als voorbeelden van de vreeselijke gevolgen van den oorlog schrijft men De burgemeester van Elten heeft een gezin van vrouw, vier dochters en twee zoons de beiden laatsteu waren dienstplichtig vóór weinige dagen kwamen zij in de ouderlijke woning schrikkelijk verminkt van het slag veld terug. Den een was het eeue been zoo hoog mogelijk boven de knie en van het andere been de voet boven den enkel geamputeerd terwijl den tweeden zoon dc rechterhand is verbrijzeld die eveneens boven den pols is afgezet. .Men kan .zich de smart van dat gezin voorstellen; de moeder is radeloos. Van dc vier zoons van eenen welgestelden landbouwer uit dezelfde gemeente ziju drie gesneuveld en wordt de vierde vermist. In Emmerik zouden reeds ongeveer 60 vrouwen weduwen zijn gewordendie hunne eclitgenooten in den oorlog verloren het meerendeel heeft kinderen. Als in een paar gemeenten zulke verliezen wrorden geleden hoe groot moet dan de ellende over geheel Duitschland cn Frankrijk zijn en hoe ontzettend groot de verantwooi ding van hen die dezen oorlogdeze meiischenslachterij op groote schaal hebben in het leven geroepen. (N. Rott. Ct.) Enorme hoeveelheden levensmiddelen vooral rijst en slachtvee zijn in den laatsteu tijd per spoorweg uit Belgie naar Frankrijk vervoerd. De uitvoer van levens middelen is uiet verbodenFrankrijk heeft dus het recht zich op de Belgische markten te approviandeeren maar het diende althans de waggona terug, te zenden waarmede de levensmiIdelen worden verzonden, en daarin blijft het nalatig. Men zegt dat op dit oogen- blik 2500 Belgische spoorwaggons in Frankrijk worden teruggehouden waardoor de dienst in Belgie zelfs ern stig bedreigd wordt. De Etoile voorspelt, dat de Bel gische spoorwegmaatschappijen weigeren zulleu goederen naar Frankrijk te vervoeren zoolang de bedoelde waggon3 niet. zijn teruggegeven. DUITSCHLAND. In het Frankforter Journal wordt een schrijven opgenomen van een artilerist uit het belegeringskorps voor Straatsburg van 23 dezer waaraan wij het vol gende ontleenen „De slad is Ihans geheel omsingeld. Zoodra een Franschman op de wallen gezien wordt, wordt hij weg geblazen. Gistereu waren eenigen onzer manschappen, op fourageeren uittot dicht onder de wallen gena derd er werd met grof geschut op hem gevuurd, maar de kogels vlogen hoog boven hun hoofden weg. In deze geheele streek stellen de inwoners zich de Duit- schers niet audeis voor dan als roovers eu moordenaars; al hun bezittingen hun kinderen ook hebben zij naar Straatsburg in veiligheid gebrachtmaar nu hebben zij er berouw overwaut ze spreken allen Duitsch en zijn zeer voorkomend jegens onsen tegen de Franschen ingenomen, sedert ze met ons hebben kennis gemaak Onze rations per dag en per man bedragen 3 pond vleesch 1'/2 pond brood, 1/2 pond rijst, 2 lood koffie eu Va liter wijn, zoodat we geen honger lijden. Maar meer kunnen we dan ook zelfs voor geld niet krijgen." Volgens berichten die uit de vesting verwijderde vreemdelingen te Manheim hadden aangebrachtwas de stemming der inwoners zeer gedrukt. Zij worden tot allerlei werk aan dc verschansingen gedwongen en lijden natuurlijk de meeste schade door de branden die het vijandelijk vuur in de stad doet outstaan. Het garnizoen heeft zwaren geschutdienst waaraan zelfs do genie-troepen deel hebben vandaar dat uitsluitend bur gers voor de andere werken worden gerequireerd. De straten der stad waren gebarrikadeerd zelfs waren er maatregelen genomen om die straten die voor de troepenbeweging in de vesting moeten opengehouden worden terstond te kunnen barrikadeeren zoodra de vijand een bres mocht hebben gescholen In den aanvang hadden de militairen de burgers over tuigd dat de stad spoedig ontzet zou worden doch het uitblijven van de ontzelters en de berichten van de opvolger.de overwinningen der Duifschers hadden de Straatsburgers geheel moeleloos gemaakt. Van het derde Duitsche legerkorps. De kroonprins van Pruissen, van wieu in Parijs nie- maud iets gehoord had sedert zijn leger door Mac- Mahon volgens graaf Palikao Figaro en andere ge loofwaardige autoriteiten bij Commercy geheel versla gen was rukt in de grootste rust op naar Parijs. Zoolang de strijd om Metz nog niet beslist was trok zijn legerkorps slechts langzaam vooruitdoch sedert, den veldslag bij Gravelotte, en vooral sedert de Koning van Pruissen zelf zich met een gedeelte der Duitsche troepen bij hem gevoegd heeft, zal de marsch op Parijs waarschijnliik worden veisneld. Men seint uit Brussel reeds aan de N. Rott. Ct. dat de troepen Zondag voor de stad werden gewacht. De veldtocht wordt weinig verontrust. De onwil dien de troepen in den Elzas vonden en dien hei, uoodig was door krasse maatregelen te bestraffen, schijnt in dc meer binnenlands gelegen depaitementen niet in zoo groote mate te bestaan althans men hoort niet meer van execution wegens moorden op soldaten ge pleegd doch leest integendeel van proclamatiën waarin de Frauscue burgerlijke autoriteiten de bevolking aan manen de vreemde troepen goed te ontvangen, i De prefect van Nancy die zoodauigc proclamatie uitgevaardigd had, heeft ziju ontslag reeds gekregen. Echter schijnt zijn waarschuwing óf vrucht, gedragen te hebben óf de ctemmiug der bevolking juist weder te geven althans blijkens brieven in de Duitsche bladen was bet verblijf vau deu kroonprins aldaar op den 18e.n Augustus, deu datum van Gravelotte, kalm eu ongestoord. Het leger wachtte aldaar waarschijnlijk den uitslag der aanstaande ontmoetingen afwaut zoodra de slag gunstig voor de Duitsche troepen was afgeloopen, werd het hoofdkwartier opgebrokcu en ging de marsch op Parijs weder sneller voort. Nancy bezit, nog veel oudheden uit, deu tijd van het 31/otharingsch bestuur. De Place Stanislas naar den oud- koning van Polen, schoonvader van Lodewijk XV, Stanislas Leszinski aldus genoemd wiens monumenr. het plein versiert, is omgeven van eeuwenoude huizen die meestal den voor Franschen tijd nog hebben bijge woond ze was den 18 Aug. opgevuld met bivakkee- rende troepen losse paarden groepjes officieren en soldaten die in afwachting van de berichten die cv komen moesten hun kwartieren verlaten hadden. In de Rue de la Poissoniérewaar het hotel de Fran om gelegen is, het hoofdkwartier var. den kroonprins, voerde een Beiersch militair korps muziek nitdie door een talrijke menigte zoowel inwoners van de stad als mi litairen aangehoord werd. Des avonds te acht uur kwamen de eerste berichten vau het slagveld aan eu werden met onbeschrijfelijke, geestdrift door het leger ontvangen. De kroonprins verliet zelf het hotel en mengde zich onder de soldaten, die hij op bier deed onthalen, en met wie hij zich zet r minzaam onderhield. In den voormiddag had de Prins liet groote militaire hospitaal bezochtdat onder toezicht der militaire ge neeskundigen tot een lazaret voor Duitsche gekwetsten wordt ingericht. De prins liet zich de daarin reeds overgebrachte gekwetsten man voor man voorstellen en deelde hun den goeden uitslag mede van den slag van 16 Augustus. FRANKRIJK. Het geteisterde Frankrijk dobbert voortdurend tusschen hoop en vrees. De bladen bevatten soms be richten die spoedig een wendiug der fortuin zouden n 18 «I el !t ■h "1 il rdl et t ■T. et i-l h;

Zierikzeesche Courant | 1870 | | pagina 1