A0. 69 Zaterdag 27 Augustus *870 WOENSDAGEN ZATERDAG. Binnenlandsche Tijdingen. Buitenlandsche Tijdingen. ZIERIKZEESCHE COURANT. PRIJS DER ADVERTEN TIËN. Gewone 5 cent de regel. Geboorte-, Huwelijks- en Dood- berigtenvan 18 regels a 0,50. VERSCHIJNT: »r- A B O N N E M E N T S-P R IJ S. Per drie maanden f 1,25 Franco per post f 1,50. Inzen ding der Advertentiën daags te vorenvóór 10 ure 's morg Zooals wij reeds vermelden, is de Nederlandsche expeditie van het Roode Kruis Pingsdag avond laai te Saarbriick aangekomen en heeft ze haar werkzaamheden aangevangen met de verpleging van liet ontzettend groot aantal gekwetsten, dat ze daar bijeen vond, en dat het plaatsje letterlijk vulde. Pe verplegers zochten dan ook geen onderkomen in de stad, maar sloegen Ponderdag- ochtend te zeven unr een bivak op nabij het station waar ze hun maieriëel voor de eerste maal op het ter rein inwijden. Pe keukenransel van den kolonel van Tuijl bewees nu zijne doelmatigheid en onder de mede genomen levensmiddelen en ververschiugen bleek ook de goede hoedanigheid van het koffijextract uit de fa briek van de heeren Eijdman en Bakker t,e Schiedam waardoor menig gekwetste reeds gelaafd is. Ook de meêgebragte sigaren werden onder de verpleegden uit gedeeld en de flanellen kleedingstukken waarmede men het materieel der expeditie had verrijkt. Bij den eersten gekwetste, die verbonden werd, heeft men gebruik gemaakt van - hel pluksel door H. M. de koningin eigenhandig vervaardigd. Pe warme be langstelling en medewerking, die bet Roode Kruis van de waardige vorstin ontvangt, maakte het plichtmatig dat haar naam kon invloeijeii in de bede van dank zegging, die van de lippen van den allereerst verpleegden der Nederlandsche expeditie oprees. Pat er dankbaarheid bestond bewezen de veelvuldige betuigingen der gekwetsten o. a. van een Fransch soldaat, die bij herhaling verklaarde, met een sigaartje van het Roode Kruis in den mond jusque ici sommes parfaitera ent hien tiaités. Pe verpleegsters en verplegers wedijveren in ijver en bewijzen uitstekende diensten. Ook de docters zijn ijverig in de weer. Pe ivrigateurs doen hun goeden dienstieder hunner draagt er eeü om den hals. Een gekwetste die een kogel door den neus m den mond gekregen had, kon niet verbonden worden dan nadat hij een kwartrer uurs met den irrigateur gespoten was wat hem zeer veel goed deed. Bij de drukke werkzaamheden die de expeditie te doen vindt, endieua de noodlottige gevechten bij Metz van deze week ontzettend zullen toenemen klimt na tuurlijk de behoefte aan hulp eu hulpmiddelen met den dag. Zooals we reeds melden, heeft de expeditie reeds geseind om geneeskundigen en geld. Spoedig zal ook het materieel en de verplegingsmiddelen aanvulling behoeveuen we herhalen dus met aandrang tot alle landgeuootenhelptAanvankelijk heeft de Neder landsche expeditie van bet Roode Kruis nabij het slag veld van vijandschap en vernieling de laauweren geoogst van menschenliefde en van bewaring. Laat ons nn toonen, dat 't niet een klein groepje menscbenlievenden is die uit ous land ziju opgetrokken maar dat de expeditie geheel Nederland achter zich heeftdat alle landgeuooten haar steunen, ieder voor zooveel hij vermag. Geneeskundige hulp is reeds onderweg. Twee doc ters uit Amsterdam vertrokken, onder leiding van den ond-officier van gezondheid dr. van Hattem waarbij dr. Lang en de med. cand. Liernuren begeleid van eenige verpleegsters naar Saarbriickde overige ver pleegsters van het Haagsche comité drie in getalen een tweetal jonge dames die v; ij willig de taak van ziekenverpleegsters op zich genomen hebben, sloten zich daarbij aan en genoten de eer, heden ochtend per Bijn- spoorwegtrein van 10 uur 55 vertrekkende, door H. M. de Koningin en een groot aantal aanzienlijken aan het station teworden uitgeleid. Niet alleen te Saarbriick is echter hulp noodig. Het hoofdcomité van het Roode Kruis, dat volgens de statuten der vereeniging in tijden vau oorlog over alle plaatse lijke comité's en hunne hulpmiddelen beschikt, ontvangt van vele zijden aanvragen om bijstand. Pe veldslagen in dezen ooriog zijn zoo bloedig, dat meer dan gewone inspanning noodig is om te doen wat de omstandigheden vereischen. Gelukkig vindt de roepstem van het hoofdbestuur tot nog toe veel weerklank in Nederland. Prie Leidsche doctersde heeren van der Chijs vau der Horst en Veendam eu de doctorandus iu de medecijnen Callendat Huet zijn reeds naar Parijs vertrokken om hetzij daar, hetzij te Chalons en "Verdun hulp te bieden. En zoo zal ook spoedig hulp moeten geboden wor den aan den Rijnwaar van uit Pusseldorp een op roeping aan het Neerlandsch hoofdbestuur is gedaan. Paar liggen een twaalf-honderd tal gekwetsten in dc hospitalen, terwijl ze bij honderden tegelijk worden aangevoerd. "Vijf a zesduizend waren er reeds aange bracht., doch verder naar andere hospitalen vervoerd. Veel wordt er dus gevraagd, veel is er noodig. Dat Nederland toone hoe het de weldaden van den vrede waardeert door de rampen van den krijg te verzach ten V ad.) DTJITSCHIAKD. Het oordeel van een Franschman en een Duitsclier over den oorlog'. Julius von IVickede schrijft het volgende „Iu Hagenan maakte, ik toevallig kennis met. een zeer oud Fransch kapitein die nog ouder het eerste keizer rijk bij Leipzig had gestreden. Deze was door en door Franschman en ook een heftig Napoieouist, doch tevens een zeer verstandig man met wieu men zeer goed kon spreken. Hij verborg zijn smart over de herltaaide nederlagen der Fransche wapenen volstrekt nietwat hem iu mijn oogen tot eer verstrekte, en was vooral woedend over de overmoedige en daarenboven hoogst onverstandige wijze waarmede Lodewijk Napoleon den oorlog tegen Duitschland bad aangevangen. Hij liet zich daarover aldus uit„„Napoleon is eeu lomperd eu ik erger er mij aan dat hij den naam van onzen grooten keizer voertmet wien hij overigens niet? gemeen heeft, want, zooals iedereen weet, zijn vader was een Hollandsch admiraal. Hij zou anders niet zonder gereed te zijn er op 'os zijn gegaan. Toen de oorlogsverklaring tegen Pruissen kwam zeide i!c tegen mijn ouden vriend en krijgsmakker: „„Compère, geef acht, morgen mar- cheereu twee afdeelingen vau ons leger bij Straatsburg over den Rijn in Baden vier afdeelingen gaan er bij Wissembourg en Bitche over den Paltz in en nog een paar andere afdeelingen naar Saarbriick en dan zijn wij in een oogeublik midden in Duitschland. Dat kan goed want de Duitschers zijn verrast en nog niet voor den oorlog toegerusten ik weet zeker dat in Baden, in den Paltz en iu Zweibriickeu geeD 20,000 man troepen staan."" Zoo zou de eerste Napoleon gehandeld hebben; die zon des morgens na de oorlogsverklaring terstond Duitschland zijn ingerukt en zou zooals het behoort den oorlog op vijandelijken bodem gevoerd hebben. Ik ging opzettelijk met den spoortrein naar Straatsburg om er getuige vau te kannen zijn hoe onze brave soldaten over den Riju naar Duitschland marcheerden. Maar sacristie daar had ik lang kunnen wachten want deze lomperd van een keizer en zijn os van een majoor-generaal, die talmden en lalmdeu als een oud wijf, konden den weg over deu Riju niet vinden, die toch zoo gemakkelijk waseu wachten zoolang tot koning Wilhelm van Pruissen en zijn vrienden Moltke, Rooii en de groote graaf Bismarck die wij kennen als mannen met het hart op de rechte plaats en die weten wat zij willen, hun half millioen soldaten te zaraen hadden gebracht en nu op ons los gingenonze troe pen steeds versloegenhoe dapper zij zich ook ver dedigden en nn spoedig in Parijs zullen zijn om dezen „s a n s f a 9 o n" van den kleinen Napoleon naar den duivel te jagen." „Hoe meer ik zelf er rustig over nadenk laat von "Wickede hierop volgen blijft mij de handelwijze van Napoleon en zijne helpers een raadsel. Op de meest onredelijke gronden verklaren zij ons den oorlogeu in plaats van dan terstond met een leger van 80,00 J man in Duitschland te rukken en Saarbrück en den ganschen Rijupaltz te. bezetten wat zoo gemakkelijk geweest was, blijft het Fransche leger rustig in Frank rijk staan en wachten tot wij het met ons intusscheu spoedig bijeengebracht leger, aangrijpen en verslaan. Toen ik in de dagen van 20 tot 28 Juli herhaaldelijk langs de Puitsch-Fransche grenzen van Saarbrück naar Lauterberg reisde en zag hoe weinig Duitsche troepen in den Rijnpaltz en Baden waren opgesteld en bedacht dat er in de gunstigste omstandigheden toch nog zes tot acht dagen moesten voorbijgaan eer de groote legermassa's uit de oostelijke ptovinciëu hier geheel gereed waren samengetrokken toen overvielen mij ik wil het thans niet loochenen dikwijls zeer droe vige gedachtenen ik koesterde groote zorgniet zoo zeer voor het einde, als wel voor het begin vau den oorlog. Ik was er op gewapend ieder oogeublik den overtocht der Franschen over den Rijn in Badenhun intocht in den Rijnpaltz te zullen vernemen en ik wist dat wij nog geen vóldoende legermacht aldaar hadden om ze met kracht terug te drijveu. Maar niets van dat alles gebeurdeen alleen de inname van het zwak bezette Saarbrück was de eenige aanvallende be weging die het groote Fransche leger iu dezen oorlog gemaakt heeft." Deu Nordd. Allg. Zeitg. is verontwaardigd over den G.aulo's. Als bijdrage zegt zijtot de kennis der edele Parijsche bevolking diene bet volgende artikelje van deu Gaulois „Men vertelt dat gistereu middag verscheidene arbeiders aan de aarden wallen van de vestingwerken bij Montrouge, in zulk een woede geraakten over eenige uitingen van een Duitscher, die zich bij hen gevoegd had, clat zij hem met hun werkgoreedschap dood sloegen. Misschien was deze wijze van rechtspleging wel een beetje kras doch waarschijnlijk zal het lesje helpen." Erger kan het niet,roept bet Duitsche blad uit. Een brutalen moord op die wijze te vergoplijken dat is slechts mogelijk in Frankrijk dat aan „het hoofd der beschaving staat." De bekende, brief dieu koning Wilhelm aan den Paus beeft gerichtheeft een zeer guustigeu indruk gemaakt in Ierland. "Volgens de Daily News zijn de Katholiekenvroeger zoo ten gunste van Frankrijk ge stemd thans op de hand van Duitschland. FRANKRIJK. In den Progrès de Lyon dd. 17 Aug. leest men „Pe grootste wanorde heerscht nog heden in het kamp van Salbonay. Geen enkele maatregel is nog genomen, om het onderhoud te verzekeren van de 15,000 mobiele gardes die er sinds drie dagen zijn. Een groot aan tal heeft nog ge.en soldij ontvangen. Sommigen hebben 50 centimes of 1 franc gekregen. Pe minderheid heeft geregeld zijn franc per dag ontvangen. „Bovendien is het in de can tines peperduur. Het brood b. v. bost 75 centimes de kilogram. Een redelijk diner kost 2 a 3 fres. per hoofd. Pe arme drommel?, die geen welgevulde beurs hebbensterven letterlijk van hongerals hunne kameraden zich niet over hen ontfermen. „Pe mobiele gardes wier ouders te Lyon wonen kunnen alle dag thuis gaan eten. Maar dat gaat niet voor de op het platteland wonenden. Gevolg daarvan is dan ook dat er honderden heengaan nu hun geld op isze ontvluchten den hongersnood zeggende „Als men brood voor ous heeft, zullen wij terug komen." „Wat de ligging betreft daar is het niet veel beter meê. Het grootste gedeelte heeft geen stroo of dek. Yoeg daarbij dat het er wemelt vau wandgedierte. „En onder die jongelieden waarvan er toch velen aan comfort gewoon zijn, geen de minste ongeregeldheid. „Wel is er een beetje hevig gereclameerd bij de officieren. Maar deze weten ook al niet waar zij het zoeken moeten. „Nog zijn er geen wapens of kleeding uitgedeeld. Geen appel om te weten wie present is. Geen exercitiën. Zal dat lang zoo duren Het gerucht liep dat men de mobielen van het departement in de forten van Lyon zou verdeden om het kamp van Sathonay aan de verwacht wordende contingenten van het Isëre-de- partement af te staan. Iu het Journal de Roubaix leest men het volgende Een barbaavsch voorval had in onze stad plaats. Een muziekmeester. Harper genaamd, ging heel vreedzaam op weg naar het kanaalom er met den hengel te visschen. Eensklaps springeu eenige personen op hem toe die hem van top tot teen bekeken. Toen zij dat gedaan hadden schreeuwden zij„Dat is een Pruis In 't water met hem Onmiddellijk had Harper eene woedende menigte om zich heen al schreeuwende „'t Is een Pruis Pe muziekmeester zwoer hoog en laag dat hij een Frauschmau was. Het mocht niet baten. Bij wijze van antwoord regende het slagen op zijn lichaam terwijl zijne kleederen aan flarden werden gescheurd; en zeer zeker zon hij in 't water zijn ge worpen indien een pompier niet ter zijner hulp was komen aanschieten en de aanvallers de bajonet had voorgehouden. Harper werd intusscheu nog steeds door de razende menigte die hem beschimpte en uit jouwde op de hielen gevolgd. Een der ellendelingen had van de gelegeuheid gebruik gemaaktom Harper zijne porte-monnaie uit den zak te halen. Men schrijft van Epinal dd. 20 Aug. „Gisteren kwamen twee Pruissische officieren ongewapend voor de prefectuur te Epinalde komst aankondigen van een korps troepen. Zij vroegen den prefectom levens middelen daarvoor gereed te houdeneu maatregelen te nemen tot onmiddellijke betaling van een oorlogs contributie. Pe prefect weigerde, er bijvoegend'dat. hij, als die troepen kwamenzon zien wat hem te doen stond. Pe twee officieren verwijderden zich daarop. Pe aangekondigde troepen zijn er nog niet. „Waarschijnlijk behoorden de bier bedoelde troepen die op het oogeublik de Vogezen doorkruisentot het leger van den kroonprinsdie zijn strijdmacht moet hebben verspreid daar het hem onmogelijk is die op één punt het noodige voedsel te verschaffen." Zoodra het officiëel medegedeeld werd dat de com municatie van Bazaine met Parijs afgebroken was, zijn de Parijzenaars die alweder iu een toestand zijn dal zij aan geen tegenspoeden meer gelooven kunnen, gaan onderzoeken welke redenen de kommandant van het Bijnleger hebben kon om zoo iets t.oe te lat.en. Deze redenen waren dan ook spoedig gevonden, en de takt.iek van den maarschalk om een vereeniging van de drie, Duitsche legers te beletten werd even behendig als - doelmatig genoemd „Dank aau den heldhaftig geboden tegenstand zegt le Gaulois ligt het grootste en beste gedeelte, van bet Pruisische leger, aangevoerd door de twee bekwaamste generaals, prirs Frederik Karei en de oude Steinmetz, onder de wallen ^an Metz zonder in staat te zijn eenige beweging ten uitvoer te brengen. „Paar nn de nationale gardes, ondersteund door de linitroepen en de mariniers de Pruissische legers ge makkelijk tusschen de forten van Parijs zullen tegen houden heeft Mac-Mabou de banden ruim om hen in de flanken en van achteren aan te vallen." Gisteren morgen bevatte liet Journal Officiel echter een bericht, dat de communicatie was hersteld of dat er alfhans weder berichten waren aangekomen. Pit werd door graaf Palikao iu het "Wetgevend Lichaam bevestigd. „Heden morgen, zeide bij, hebben wij van maarschalk Bazaiue berichten ontvangen van 9 dezer. Die berichten zijn gunstig.1 Ik kan ze niet 111 de bijzonderheden me- dedeeleu maar alleen zeggen, dat zij het bewijs leveren van Bazaine's vertrouwen cn energiewaarin ook wij zullen deelen." De Minister voegde er bij, dat de werkzaamheden tot verdediging van Parijs goed worden voortgezet en dat men binnen weinige dagen gereed zal zijn, om eiken vijand te ontvangen die zich mocht vertoonen. Pe bedoelde berichten waren volgers de Patrie de volgende „19 Aug, 's avonds. Bazaiue houdt sterke stellingen bezet op den weg van Montmedy. (d. i. ten Noorden van Verdun.) „Hij beschikt over alle noodige hulpbronnen. „Pe vijand is gansch verslagen (accablé) door het gebeurde op den ISden. „Hij heeft een schikking willen treffen om ziju ge kwetsten naar Luxemburg en België te vervoeren. „Men heeft dit geweigerd dit voorstel werd naluur- lijic met geen ander doel gedaan dan om de wegen vrij te houden voor het vervoer van versche troepen." Ook meldt de Patrie nog dat het kamp te Chalons is opgeheven en dat Mac-Mahon zijn bewegingen voortzet. Welke deze bewegingen zijn meldt het blad niet. Pe Gaulois zegt echter dat hij de sterkste punten langs de Marne zal bezetten om het leger van den kroon prins dat Parijs in het Zuid-Oosten wil aanvallen tegen te houden. De Temps meldt eveneens dat het kamp te Chalons is opgebroken en het grootste gedeelte van het daar aanwezige materieel naar Reims is vervoerd. Overigens doen bijna alle gezaghebbende bladen door schemeren dat men alle linien van defensie zal opgeven en de troepen te Parijs zal concentreeren om daar den beslissendeu slag te slaan. Men ontveinst zich niet dat men zoodoende gewaagd spel zal spelen doch men vertrouwt zeker op een overwinning en berekent dat de positie van het Pruissische leger na daar den nederlaag geleden te hebben geheel onhoudbaar zal ziju "RphnlvP ftp inliolvfcjïigoix <3,o» lulxiioliOI' V all oorlog aangaande Bazaiue, viel er in het Wetgevend Lichaam nog een belangrijk incident voor. De heer de Kératry deed namelijk het volgende voorstel: „Het "Wetgevend Lichaam benoemt negen leden om aan het Comité tot verdediging der hoofdstad te worden toegevoegd. Pe vergadering verklaart dit voorstel urgent. Zij besluit de bureaux dadelijk tot de- benoeming der Commissie van onderzoek te doen bij eenkomen, eu de werkzaamheden der kamer te schorsen tot het rapport te dezer zake gereed is." Graaf Palikao antwoordde hierop „Namens het Gou vernement verwerpen wij dit voorstel van den heer de Kératry. Op ons rust de verantwoordelijkheid en v»ij willen dan ook vrije besckikkiug hebben over de mid delen tot uitvoering. Wij hebben het aautal leden ran het Comité van defensie met gpzet niet te groot, gemaakt, omdat zulks aanleiding kan geven tot ongelegenheden. Wij zijn er dus tegen om daaraan nog afgevaardigden toe te voegeu. Nu wij voor onze handelingen verant woordelijk zijn. willen wij die verantwoordelijkheid ook geheel en al op 011s nemen." Pe heer Picard drong er op aan dat. de bureaux" dadelijk zonden bijeenkomenen dat de natie aau de regeling barer aangelegenheden zou deelnemen.

Zierikzeesche Courant | 1870 | | pagina 1