WOENSDAGEN ZATERDAG. Binnenlandsclie Tijdingen. Buiteniandsche Tijdingen. I. PK IJS DER ADVERTENTIËN. Gewone 5 cent de regel. Geboorte-, Huwelijks- en Dood- berigtenvan 18 regels a 0,50. VERSCHIJNT: AB ONNEME NTS-PRIJS. Per drie maanden 1,25 Franco per post 1,50. Inzen ding der Advertentiën daags te vorenvóór 10 ure 's morg Aankondigingen van openbare besturen enz. De Burgemeester en Wethouders van Zierikzee maken [bekend dat de gewone jaarmarkt of kermis alhier zal aan- I vangen den laatsten Maandag in Augustus en gedurende [twee wek#n zal worden gehouden, zijnde van den 29 Augustus tot den 10 September aanstaande. De aanvraag voor de plaatsen van Schouwburgtenten zal uiterlijk vóór den 24 dezer maand moeten geschie- I den met vrachtvrije brieven bij den marktmeester alhier, I bij wien de kramers zich op dezelfde wijze zullen moe- I ten aanmelden. Ieder hunner zal van behoorlijk patent moeten zijn I voorzien, terwijl geene wanklankgevende orgels, tijfelaars I horoskooptrekkers of bedelaars op de kermis zullen wor- I den toegelaten. De Burgemeester en Wethouders van Zierikzee. Brengen ter kennis van de ingezeteneu dat tot het I herijken der maten gewigten eu weegwerktuigen door f den heer IJker in deze gemeente zal worden gevaceerd fin het IJklokaal op het Raadhuis vau den Isten tot j den SOsteu Augustus a. s.dagelijks des morgens van lü tot 12, en des middags van 1 tot 4 uur, op alle werkdagen en noodigen hen uit zicli deu opengestel- den termijn ten nutte te maken en vooral niet tot op f liet einde daarvan te wachten waardoor ongelegenheid wordt veroorzaakt. Het levensgevaar. lil no. 40 van de Nederlandsche gedachten verklaart I mr. Groen vau Prins fcerer waarin voor Nederland in de tegenwoordige omstandigheden het levensgevaar gelegen I is. Hij neemt het eene gevaarlijke illusie om met den lieer van Houten te meenendat er op dit oogenblik ^'geene redtn denkbaar is waarom wij met eenigen staat iu Europa in oorlog of in vijandschap zouden komen. Met het Oog op de antecedenten der Europeesche diplo matie kan men veel te onbezorgd zijn. De oorlogsvrees moge nu een schrikbeeld zijn de ontzachlijkheid van h liet levensgevaar waarmede deze krijg Nederland, of wel de Nederlanden bedreigt ligt niet in het begin maar aan het eindeniet in den oorlog maar in de vredes onderhandelingen. Dat de oorlogsvrees nu een schrikbeeld is is duidelijk. Eenc schennis van onze neutraliteit door een der oor logvoerende mogendheden zoude ongerijmd zijn want noch Pruissen noch Frankrijk zal in deze omstandigheden MmoedwiIIig het vijandelijk leger met cene krijgsmacht van 80 a 90000 man vermeerderen. De omstandigheden wijzen er op dat onze neutraliteit derhalve geen gevaar loopt. Doch het gevaar ligt voor ons dierbaar land in de toekomstbij de vredesonderhandelingen. W ij leven in een tijd waarin het recht op groote schaal meer dan ooit vertrapt wordt. Thorbeeke heeft er reeds in 1866 op gewezen boe wij sedert den Deenschen oorlog in buiten gewone omstandigheden verkeeren. Er is een algemeen gevaar waarin Nederland met zoo menigen staat van den tweeden rang verkeert. Gevestigde rechtsbetrekkingen worden uiet meer geteld. De ontwikkeling van consti- tutionele vrijheid en van zelfstandigheid der onderschei dene staten is niet meer het doel der diplomatieer is „een algemeen streven naar militaire grootheid dat op on derdrukking van de minder machtige staten moet uitkomen''' „Wanneer men mijzeide Thorbeeke met bittere ironie „de vraag doetwaarop nu noch te rekenentenzij op combinatiën die zoo ouzeker zijn als het weer ik weet geen antwoord te geven." Het recht vau den sterkste ligt tegenwoordig aan het volkenrecht ten grondslag en de revolutionaire diplomatie is dan ook, zooals Groen zegtniet bedacht op handhaving van het recht maar op regeling van het tot stand gekomen onrecht. Als de oorlog eens geëindigd zal zijn of liever als men over den vrede zal gaan onderhandelen is het vol strekt niet ondenkbaar of onmogelijk, dat de diplomatie om den vrede maar zoo spoedig mogelijk te bereiken, met lijdelijkheid het ergste onrecht zal aanschouwen. Met zijn scherpen blik wijst Groen op het uiet on waarschijnlijke hiervan. Men vergete toch uiet dat noch Frankrijk, noch Pruissen in een vernederenden vrede zal berusten. „Een spoedigen en een voor Frankrijk zoowel als voor Pruissen glansrijken vrede te verkrijgen, ziedaar het, niet ligt oplosbare en voor geheel Europa hoogst gewichtige probleem." De diplomatie weuscht eeu vrede te verkrijgen glans- ri]k en voor Pruissen en voor Frankrijk beide. Wel .zoude Frankrijk als het overwon de Rijnprovinciën Pruissen of Duitschland als het overwon de Elzas kunnen annexerendoch zulk een vredeglansrijk voor de overwinnende partij zoude niet duurzaam zijnen niet verkregen kunnen wordeu dan nadat de overwonnene geheel en al uitgeput was, en dat kan laug duren. Doch er is een uitweg te vinden men kan door vermees tering van vreemd eigendom een èn voor Frankrijk én voor Pruissen glansrijke overwinuiug verkrijgen. Noch Bismarck noch Napoleon zouden hier waar schijnlijk voor terugdeinzen. De annexatie vau Sleeswijk en Savoye liggen nog versch in ieders geheugen en thans ziju er twee Janden die bij uitnemendheid geschikt zijn om de hebzucht van hunne naburen te bevredigen. Fraukrijks liefde voor België is grootNapoleon zoude die parel gaarne aan zijue kroon hebben. Voor Pruissen behoeft een equivalent voor België niet ver van België gezocht te worden. „Het te noemen acht ik overtollig," zegt Groen. Toen hij het bovenaangehaalde nummer van zijne Nederlandsche Gedachten uitgaf (3 Augustus) was het tractaat tusschen Engeland Frankrijk en Pruissen tot handhaving vaE Belgies onzijdigheid oog niet bekend. Belgie loopt dus thans geeu gevaar meer „Voor onzen leeftijd is de zinspreuk gemaaktOmnia jam Jiunt Jieri quee posse negabam. (Wat onmogelijk schijut gebeurt.) Telkens geschiedt watvóór het fait accompli onmogelijk scheen." Zal Engeland als het tot stand komen van den vrede er van af'iangt het pas geteekend tractaat verbreken Wel foei wie kan zoo iets thans onderstellen Doch als de groote veldslagen ecus ge leverd zijn, als de sterkste overwonnen heeft en de vuist balt tegen elke mogendheid die zijn wil mocht weerstrevenwat dau Dan kan er groot gevaar liggen voor de Nederlanden voor België en voor Holland „in de beginsellooze eigenaardigheid der re volutionaire diplomatie in het geweld dat voor niets terugdeinst in de lijdelijkheiddie alles eerst aanziet en dan beaemt." Doch het tractaat beschermt enkel Belgiëen of Engeland Nederland mocht het aangevallen worden zal te hulp komenis minstens twijfelachtig. Sedert 1852 eu nog vroeger heeft Engeland de politiek waaraan het vrijheideerweivaart te dankeu had verlaten eu heeft, altijd om den vredet het gruwelijkst onrecht de ergerlijkste schending van tractaten stilzwijgend aangezienen het is geheel en al onzeker of het, zich herinnereude de naauwe betrekking waarin liet weleer tot Holland gestaan heeftals er soms eene alliantie tot annexatie daar is niet om den vrele van Europa te redden aan de Vercenigdc Mogendheden geheel en al vrijspel zal laten. Dau is .er voor Nederland groot levensgevaar. Doch hoe de revolutionaire stormen tegen de hulk vau onzen staat mogen woeden, wij zijn uiet machteloos. Nederland is sterk door eendrachtig verzet. Kleinheid is geeu beletsel ler uitoefening van zedelijke kracht. Het kleine Nederland stond eenmaal tegen Spanje en tegen Oostenrijk pal. Het kleine Nederland is in vroeger dagen tegen Frankrijk en Rome voor geheel Europa het steunpuut geweest. Door moedbetoou in 1830 en 1831 heeft het kleine Nederland toen het loopend revolutievuur aan onze grenzen gestuit werd op de Europescbe aangelegenheden niet geheel onbe- duidenden invloed gehad. Nederland is waar 't op zelfverdediging aankomt (1572, 1672 hebben het getoond) tegen de willekeur en het onregt ook eener vereenigiug van groote Mo gendheden bestand." Bruinisse, 12 Augustus. De ijzeren stoom boot Willem III, is op een half uur afstand van deze gemeente gisteren aau den grond ge raakt en kort daarna door midden gebroken. Een gedeelte der lading bestaande in suiker, palmoliearaklikeurenkaarsenolie, lever traan kisten met sabels en messenhuiden tabak, katoen, manufacturen, zwarte en gekleurde zijdekisten met omslagdoekenbijzonder groote spiegelsen moer andere goederen, is door de schippers van hier aau de wal gebracht, naar men gist bedraagt de waarde der aangebrachte goederen ruim ƒ90,000. Door dit voorval beerscht thans in onze ge meente een buitengewone drukte. Haamstede 15 Augustus. Ook alhier is eeu afdee- ling, van het Roode Kruis opgericht, die reeds een zeer aarzienlijk ledengctal bevatvooral als meu iu aanmerking ueemt dat ons dorp niet meer dan 1000 zielen telt. Meer dan 40 personen ziju tot het lid maatschap toegetreden. Het bestuur bestaat uit de heeren: ds. van den Broek, C. M. Bolle en II. W. Ferleman. 's Geayenhage 13 Augustus. Morgen vertrekt van hier een eerste bezending hulp naar bet krijgstooncel door de hier bestaande afdeeling van het Roode Kruis afgezonden. De heeren doctoren jlir. Pompe van Meer- dervoort Dumoutier eu Carstèn benevens de kolouel H. baron van Tuyll en de heer Merkusstaan aan het hoofd dezer menschlievenden die hulp eu verpleging die lafenis en troost gaan aanbrengen waar die 't meest zal noodig zijn. Een 12tal ziekenverpleegsters ook dames die zich aangeboden hebben cu waaronder men mevr. Merkus noemtvergezellen den stoetdie uit 34 personen zal bestaan en van zooveel voorraad voorzien isdat hij een halven spoortrein vullen kan. Het doel der reis is voorioopig de omstreek vau Metz. Overigens stelt zich de expeditie niet, ter beschikking van'eenig souverem of eeuig volk, maar van de lijdende menschheid waar zij die zal aautrefTen. Eere der Ilaagschc afdeeling van het Roode Kruis voor haar besluit eere den vrouwen en marnen die gaan trachten te leuigeu en verzachten de slagcö welke de wijsheid der volkeren nog niet vermag te weerhouden. DUITSCHLAND. De Bamburgscbe correspondent van de Daily News schrijft vau 6 dezer De Fransche vloot in de Oostzee komt in cene las tige positie. Na gisteren door de licit te zijn geko men was zij des namiddags op de hoogte van Korsoer. Zij bestond uit tien schepen, groote en kleineen zette koers naar het Zuiden zoodat men uog niet kan na gaan welke richt'ng zij verder zou volgen. Eenmaal door de Belt heen zijnde, kan zij of een aanval op Sonderburg of een coup de main tegen Kiel onder nemen of in de Oostzee opstoomenom een kans te wagen tegen Stettin Dantzig of KÖnigsberg. Wat nu Sonderburg betreftdeze plaats is sedert den Deenschen oorlog dat wil zeggen: sedert zij tot Pruissen behoort zoodanig versterktdat men cr voor geen aanval vreest. Bovendien is het garnizoen er' aanmerkelijk vermeerderd met troepen uit de zuide lijk gelegen plaatsen. "Vandaar dat het er thaus krioelt van soldaten en er bij menig burger 70 a 80 man in gekwartierd zijn. Zet daarentegen de vloot koers naar de haven van Kiel dan zal zij daar alles tot bare ontvangst gereed vinden. Vooreerst is de ingang der haven zoo versperd, dat het voor vijandelijke schepen onmogelijk is er binnen te loopen. "Verder wordt de oe\er verdedigd door eeue reeks van sterke forten gewapend met zwaar geschut, vooral langs de hoogten van Bellevue tot het fort F r e d e r i k s o o r d. liet eenige gevaar kan van de land zijde komen namelijk als de FranscbeD er in slaagden eene sterke troepenmacht aan wal te brengen eu langs een grooten omweg de stad van een anderen kant te bereiken. Doch het is bekend dat het bedoeld Frausch cscader geene landingstroepen aan boord heeft. Maar al had het biertoe een voldoend aantal manschappen dan zou het voor den bevelhebber nog al te gewaagd zijn zoo iets te ondernemen zonder artillerie- of am- munitie-wagensvooral zonder een goeden voorraad proviand en zonder de middelen om die te verkrijgen. Hij kan er op rekenen dat de boeren duizendmaal liever hunne wagens zouden vernielen en hunne paarden zou den doodendau ze aan de Fransehen ten gebruike af te staan. En gesteld dat de vlootonder begunstiging van het fraaie weder eerst een tochtje door de Oostzee doet zoo kan zij toch nergens aan land zonder te stuiten op de kustbatterijen. Er is dus nog niets te vreezen vau de bewegingen der vloot, die wel niets anders ten doel zullen hebben dan eene poos te kruissen tot voorloopige waarnemin gen. En al rekenen de Fransehen op de goede pant sering hunner schepen zoo is bet de vraag of die be stand zijn tegen de torpedo's welke langs de kust op verschillende puüteu gelegd ziju en door de zoogenaamde „Zeeweer" (aldus genoemd iu tegenstelling van de jandweer) flink bediend worden. De overwinning van de Duitschers hééft op dc Franschen een geweldigen indruk gemaaktde Fransch- manlijdt te veel aau zelfaanbidding om zulke slagen te kunnen verdragen slaat den spiegel stuk waarin hij gewoon is zich te bewonderen, en hij kan zichzelf niet. meer vinden. De gevangenen dragen al die kentcckenen van demo ralisatie die bij den Frauschman zoo licht hel gevolg is Vau een nederlaag; wanneer hij bedenkt, hoe hij gevlucht is, met achterlating van pak en zak het. grootste gedeelte zonder wapenen, dau verlaat hem zijn gewone vroolijkheidhet vertrouwen in zichzelf, dal gedurende 50 jaren in hem werd aangekweekt, Aan dien demoraUserenden indruk is het dan ook toe te schrijven dat het Fransche leger te Forbach in verwarring terugweek eu zooveel legervoorraad in handen van den vijand net. De weg naar Forbach bood gelegen heid aan om zich in goede orde terug t.e trokkendo weg is dicht met hout bezet, hier en daar vindt men een boerenwoning die licht tot verschansing kon dienen maar de terugtocht was niets anders dan een vlucht waarbij aan geen verdediging meer gedacht werd. De Pruissische cavalerie vervolgde den vijand den geheelen nacht door. Het slagveld leverde den volgenden morgen een oni- zettenden aanblik. De lijken lagen tegen de Spichcrer- hoogte als opgcslapeld. De gekwetsten werden naar Saarbriick vervoerd en grooteiuleels in dc kerk gebracht. waar dc eerste hulp werd geboden. Over den slag bij "VVörtli deelt een Badensch officier mede, dat de maarschalk Mac Mahon 80,000 man onder zijn beveleu hadtoon hij door het leger van den Kroonprins werd aangetast. De strijd heeft zich hier gekenmerkt niet alleen door hevigheid, maar ook door barbaarsche voorvallen. Het landvolk, door de fanatieke geestelijkheid aangehitstheeft zich op weerlocze ge kwetsten gewroken; van Duitsche zijde had dit ten gevolge dat geen pardon werd verleend en alles wat wederstand bood over de kling gejaagd 26 boeren warenvolgens de mededoeliug van den Badenschcn officier, door den krijgsraad tot den kogel veroordeeld het vonnis werd onmiddellijk voltrokken. De Turcos winnen het echter iu wreedheid van de Elzasser boerenvolgens den correspondent van de "Weser Zeit. hebben de wilde Arabieren acht Beiersohe gevangenen de handen afgesneden later door de Duitsche troepen ontzet zijn dc Aiabischc barbaren met dc bajonet afgemaakt. Niet overal in den Elzas is de stemming van ce Franschen even vijandig; bij de oorspronkelijk Duitsche bevolking was de verhouding soms zelfs zeer aangenaam. De Duitsche soldateu waren zoo zeer verbitterd op de Fransche Arabieren dat zij iu deu slag bij Wörth hel; eerst tegen ben hun kogels uitzonden met dat gevolg dat de Turcos uit het legerkorps van Mac-ïvlahon zoo goed als verdwenen zijn. FRANKRIJK. Een der Parijscho organen tracht de geestdrift der Fransche bevolking aldus op te wekken „Op hel; slagveld te midden van het kanongebulderterwijl de kruiddamp de lucht vervult en een kogelregen de regimenten decimeerthoort men de stem der officieren te midden van al dat wapengedruis slechts roepen -• sluit op sluit op En de manschappen richten zich telkens weder om voorwaarts te gaan, terwijl hun telkens weder herhaald wordtsluit opOok thaus te midden onzer benarde omstandigheden moet geheel Frankrijk tot lens kiezen sluit op 1 Dc vijand is op en een gedeelte van ons vaderland is door hen bezet. Weet gij wat de legerbefrclifceu der twee laatsto berichten voor Frankrijk zullen zijn, hoorde, ik zeggen op de boulevards. Honderd duizend vrijwil ligers meer .evenals in 1792 moet thans den vijand worden toegeroepen Tont est soldat pour vous combattre. Voorwaarts dus en sluit op De heer Ed. Texier redacteur van de Siècle, is getuige geweest van de verwarring in liet teruggedreven legerkorps van Mac-Mahon en van de vlucht der be woners van den Elzas voor bet zegevierende Pruisische leger. Hij verhaalt hoe hij Straatsburg verliet op hot vernemen van liet bericht dat de Pruissen de spoor weggemeenschap tusschen die stad en Ilagenau hadden afgesneden en hoe hij Saverne bereikte, nog juist voor dat ook dc spoorweg tusschen die stad en Straatsburg was opgebroken. Toen bij te Saverne kwam waar de troepen kampeerden die der. vorigen dag hadden ge streden, zag hij de bevolking in allerijl de vlucht nemen en was weldra genoodzaakt haar te volgen naar de defl 'hi rd m )e et

Zierikzeesche Courant | 1870 | | pagina 1