e©ie EEN WOONHUIS TELEGRAMMEN. Zeetijdingen. Advertentiën. E e n B o k he n w a g e n OPROEPING. en drie Tuinen, Beurs- en Marktberigten. Vervoer-middelen. zijn (de) Rijn, dan zijn wij hot volkomen eens." Wij laten deze beschouwing geheel voor rekening van den Düitschen schrijver. Wij wijzen er op als teekeuen van de stemming, die in Duitschland en voor een goed deel in Oostenrijk tegenover Keizer Napoleon bestaat. In het eind beslist, de volksstemming en niet het afge meten moeilijk te bepalen rechtnaar diplomatieke be scheiden uitgesproken, over de kracht vau den oorlog, en vau deze zijde gezien is het niet waarschijnlijk, dat de oorlog spoedig zal eindigen. Ook volgens particuliere berichten is de opgewondenheid, de haat en de verbit tering tegen Napoleon in Duitschland "tot eene beden kelijke hoogte gestegen. -(Vaderland.) Pil ANK RIJK. Pakjj. 6 Augustus. Gisteren hecrschte cr een groot e beweging op de boulevards Montmartve en des Ilaliens. De circulatie was belemmerd. De winkels van de gcld- vissclaars Dreher en Hirsch, in de rue Richelieu, waren gesloten, terwijl er een biljet was aangeplakt: „Gesloten tot dat Berlijn is ingenomen Het incident moet ver oorzaakt zijn door een bediende van Dreher die bi] het voornemen van de overwinning bij Weisenburg uitriep ,/at is de revanche van Saarbriick Leve Pruissen Geheel Parijs 'weergalmde van vaderlandsche kreten en liederen. TTct heeft een goeden indruk gemaakt, dat de offici- eele Pruisische déchêohe omtrent het gevecht bij Wis senburg ze.gt dat de aanvallende Pruissen veel sterker waren dan de Pranscheu. De Gaulois zegt, dat het verlies der Pruissen 7000 man bedraagt. Het telegram waarbij koning Wilhelm aangaande dc behaalde overwinning werd ingelicht, luidde: Zege praal, bloedig treurig. Het Journal Officiel deelt mede dat in bet gevecht bij Weissenburg 7 a SOOO Pranscheu tegenover twee vijandelijke legerkorpsen stonden, waaronder de keur benden van de Pruisische garde. Ondanks hun groote meerderheid hebben onze regimenten gedurende ver scheiden uren met een bewonderenswaardigen moed weerstand geboden. Toen zij terugtrokken, waren de verliezen van den vijand zoo belangrijk dat hij de onzen niet durfde vervolgen. Terwijl wij bij Saarbriick de Pruisische linie gebrokeu hebben, was dit met dc onze bij Weisseuburg het geval niet. De generaal Dcuaidie bij Weissenburg sneuvelde, is niet de bekende Felix Don-ai, kommandant van het 7e legerkorps die zich in Mexico en Afrika zulk een beroemden naam verworven heeft, doch een zekere Abel Do-uai een zeer verdienstelijk hoofdofficier doch veel minder bekend dan de «ndere. De door de Fransehen breed uitgemeten over winning te Saarbriick- krijgt een auder aspect in do Duitse he berichten. „De Pranscheu beet bet daar, hebben den 2 Augustus in tegenwoordigheid van Napoleon III en den keizerlijken prins, met drie divisiën Saarbriick bezet, en hebben oi ze daar staande drie compagniën vau bet 40st.e regiment na een tegenstand van meer dan drie uren tegen die groolc overmacht, op den rechter over der Saai' terug- gedroi.hen. Nauwkeurige bijzonderlieded over dezen zoo ongelijkeu strijd worden nog gewacht; maar reeds uit de ons geworden berichten on met name uit de Fransche berichten blijktdat dit wapenfeit van de Pranscheu eerder een nederlaag dan een overwinning is. „Tiet stemt volkomen overeen met hnu tot nog toe gevolgd gedrag op bet tooneel des ocrlogs onrust en geschreeuw zonder doel. Plet schijnt wel dat het hier hoofdzakelijk een coup de 1 he at re gold voor Parijs de mise en scène van een niet gevaarlijken vuurdoop voor den keizerlijken piins. Dit wijken onzer troepen is in ieder geval geen gebeurtenis van groote militaire be teekens integendeel is de taaiheid van deze langdurigen tegenstand eerder als een onderpand van volgende overwinningen op te vatten." Een particulier telegram der Köln. Zeitg. bevat hier over het volgende Snarlouis 3 Aug. De Franschen hebben gisteren met 3 divisiën en 36 stukken geschut het zwakke detachement van 750 man van het 40st.e regiment infanterie ie Saarbriick aangegrepen. De 5.1e, 6de en 7de compagnie met 2 stukkeu hielden den aanval van half elf tot 2 uur uit. Voor de overmacht, wijkend trokken zij op den rechter oever der Saar terug. Het Pruissische detache ment had order ontvangen voor overmacht terug te trekken. Ons verlies bedraagt 2 officiers en 60 man ondanks al het spektakel met de mitrailleuses. Het kommandement van Saarlouis meldt daar juist, dat de telegrafische verbinding met St. Johann (Saarbriick) hersteld is. GROOT-BRITTANNIEN In Engeland blijft voortdurend ongerustheid heer- scliv.n omtrent de houding der oorlogvoerende mogend heden ten aanzien van het neutraal verklaard België. Noch in de dagbladpers, noch in de regeeringskringen, noch onder de leden van het parlement gaat men daar omtrent zonder vrees de toekomst tegemoet. Na het berucht, ontwerp tractaat is deze vrees trouwens niet overdreven. Hoewel in Engeland reeds zooveel over Eelgië's neutraliteit gesproken en geschreven is heeft ■de lieer Jer.kenson in het lagerhuis eene nieuwe inter- pellalie gedaan omtrent de eventueele maatregelen der regeering t r uitvoering der overeenkomst van 18 39, in geval Frankrijk en Pruissen België's neutraliteit mochten schenden. De minister Gladstoue heeft echter geweigerd om zich uit te lateu omtrent de maatregelen, welke de vcgcering nemen zal tot bescherming van België. De zeer eenvoudige reden zal waarschijnlijk wezen dat zij die zelve nog niet weetr Een der Engelsche bladen bevat de volgende brief van een jonge dame Frankfort a/d AT. 1 Aug. 1870. Ik veronderstel dat gij wel alles van den oorlog weet meer dan wij hier "Wij wisten niet dat zij aan 't vechten waven vuur Zaterdag of Zondag. Tocu hoorden wij dn. er een slag geleverd was bij Saarbriick en dat, de Pruissen overwinnaars waren. lieden hoorden wij weder uit een andere bron clafc de regering er niet rond voor uit wil komen wat er gebeurd is. Heden zijn 40 ge wonde soldaten in Frankfort gebracht. Wij maken den geheel en dag piuksel om de gewonden te verbinden. Iedereen is bezig zulks te doen om de hospitalen te voorzien Gisteren zag ik den eersten trein met troepen aankomen. De avme lieden zaten in beestenwagens gepakt 40 man in iederen wagen. Officieren en soldaten zagen er allen goed uit. Wij spraken met eenigen en gaven er wel 3 a 400 dc ban 1. Zij mochten do wagens niet verlaten maar stonden op de treden. Zij schenen niet eens te weten wat er bij 't leger ge beurde en iedereen deed ons vele vragen. Die arme lieden Zij hadden sedert Donderdag gereisd maar waren toch nog al opgeruimd want zij zongen on schreeuwden De trein was bedekt met palmtakken terwijl er in één wagon een zeer goed portret van Napoleon g.eteekend was met een champagne flesch en oen stok. Wij konden niet te weten komen wat dit beteekende. Toen cr op de trompet geblazen werd gingen allen weder in de wagens. Toen kwam er ver andering in deze meusclien die bijna vergeten hadden waar zij heen stoomden. Een man zeide met een ge roerd hart Goeden dag dames overmorgen liggen wij allen docd. Een ander berispte hem en zeideOver 14 dagen zullen wij in Parijs zijn. Zij gaven ons den naam van hun regiment op en zeiden Gij zult eens zien hoe wij zullen vechten. De bevolking van Frank- forl nam iveimg notitie van de soldaten want zij hebben altijd nog een wrok tegen de Pruissen Er waren slechts 3 andere dames aan 't station en het comité tot verpleging van zieken en gewonden bestaat bijna geheel uit Eugelschen en de jongelieden die de soldaten verversclïingen toedienen zijn van het Engelsche consulaat. Bijna elke 10 minuten kwam er een trein voorbij en sommigen hadden meer dan 60 wagens en 3 locomo tieven. Het schijnt dezen avond nog drukker te zijn want ik hoorde zeer dikwijls op de trompet olazen. Ik wcnschte dat ik in Engeland was maar ik kan hier niet weg. Groote veldsla»' bij Woertli. Reu lijn 6 Augustus. (Officiële dépêche). „Bij Woertli hebben de Pruissen eene groote zegepraal behaald. „Het grootste gedeelte vau het leger onder bevel van maarschalk Mac Mahon is volkomen verslagen. „De Franschen zijn op Bitsche teruggeworpen. „Slagveld van Woertli4 '/2 uur 's namiddags. Frederik Wilhelm, Kroonprins van Pruissen." Woerth-sur-Sauer is eene Fransehe gemeente departement Nederrijn 2 '/2 uur ten Zuid-Westen van eissenburg. AJaintz 6 Augustus, 's avonds 9 uur. De voorhoede der Pruissische kolonne, ter vervolging der terugtrekkende Fransche 1 roepen is gisteren tot aan de Saar vooit- gcrukt. Heden morgen vroeg heeft generaal von Kameke de Franschen in eene sterke positie ten Westen van Saarbrüoken op de hoogte bij Spicheren aangetrolFcn. onmiddellijk liet hij den aanval doen. Op het kanon gebulder richteu eenige afcleelingen der divisiën von Bernekow en Stolpenagel onverwijld daarheen. Nadat generaal von Göbel de troepen onder zijn commande had genomen kwam het tot een hevigen strijd, waarin dc positie die door het Fransche corps onder Frossard was bezetten laatste bestormd werd. De generaal Fraufois is gesneuveld, de overste von Reuter gewond. Eenige houderds manschappen zijn gevangen genomen. Het was geheel donker toeu het gevecht eindigde. De Franschen wei den genoodzaakt af te trekken Door een krachtig kanonvuur hebben zij hun aftocht gedekt. Tegen den avond is geueraal von Steinmetz aange komen en heeft het kommaudo overgenomen. Vele officieren hebben wij verloren maar aan dc Fransche zijde zijn een groot- aaufal dooden gevallen. ATaintz7 Augustus. Het corps van Mac Alahou dat door den kroonprins grootendeels \erslagen is, was cloor divisiën van de corpsen der generaals de Tailly en Canrobert versterkt. Twee vaandels 6 mitrailleuses ongeveer 30 stak keu geschut zijn buitgemaakt. Het aantal gevangenen bedraagt wel 4-000 waaronder een lOOtal officieren. Generaal Boze is gewond. Generaal Kirchbach die bij de overwinning op de Franschen bij Weissenburg (4 Aug.) gewond was heeft zijn corps weder aangevoerd. Zware verliezen aan beide zijden. Prins Frederik Karei is met zijne troepen heden naar Blieskastel in Beijeren opgerukt. .Generaal Steiumetz bevindt zich met zijn coips tusschen Sulzbach en Saarbiiioken. Het hoofdkwartier is te Keizerslautcren. Maintz 6 Augustus, 's avonds 6 uur. Het Fransche leger heeft over de geheele linie rechtsomkeerd gemaakt. Ook hebben de Franschen na den beroemden slag tusschen 3 Fransche divisiëu (3000 man) tegen 3 Pruissische compag. (750 man) Saarbriick weder ontruimd, Voor dat zij den terugtocht bliezen, hebben zij deze opene en welvarende stad in brand gestoken. Bij hunnen terugtocht hebben zijvan af bet nabijgelegen gebergte het vuur door gloeijerde kogels gevoed. Parijs 7 Augustus. Er was gisteren avond eene aanzienlijke menigte op l et plein Vendóme bij het hotel van den minister van justitie bijeengekomen. Zij gaf liet verlaugeu te kennen z. exc. te spreken opc'at, de verspreider van het valsche gerucht datAlac Mahon Vrijdag eene overwinning behaald zoude hebben waarover men op bet punt gestaan lieeft te illumineren zoude vervolgd worden. De minister verscheen ophetbalcon en werd zeer goed door bet volk ontvangen. Het vroeg of de bedoelde persoon gearresteerd was. De minister antwoordde bevestigend maar wilde zijn naam niet noemen vóór dat zijn schuld voldoende was gebleken (Toejuichingen.) Dc minister zeide verder dat de re gering elke tijding onmiddellijk zal mededeelenbe halve over troepenbtwegingen. Hij eindigde: Laten wij in naam des vaderlands geduld oefenen en scheiden wij onder den kreet „Leve het Vaderland." (Her haalde toejuichingen.) Parijs 7 Augustus. Parijs is in staat van beleg verklaard. De Kamers zijn tegen den 11 Augustus bijeengeroepen. Het gevecht dat Mac Alahou verloren heeftheeft van 12 tot 6 ure geduurd toen is hij genoodzaakt terug te trekken. Bijzonderheden omtrent verliezen ontbreken. De geest onzer troepen is uitmuntend. Een veldsiag is onvermijdelijk. Pal ijs 7 Augustus. De ministeraad is permanent, verklaard. Rouher en Schneider zijn op de Tuilleriën ontboden. De Fransche troepen concentreren zich op Metz. De officiële dépêches betrekkelijk de nederlagen van Frossard en Alac-Alahon zijn in alle departementen aangeplaakt. Parijs 8 Augustus. Eene officiële dépêche uit het hoofdkwartier te Metz van gister avond half 10 ure meldt In het gevecht bij Wörth is generaal Colson chef van den staf van Alac-Alahon aan diens zijde doodgeshoten. Generaal Ragout wordt vermist. Onze artillerie heeft veel geleden. De communicatie tusschen Mac Mahon en generaal Faillij is vrij. In de vesting Aletz wordt alles tot eene krachtige verdediging gereed gemaakt. De plaatselijke komman dant heeft last gegeven dat de aldaar aanwezige Duil- schers zich van een verblijfkaart moeten voorzien. Do dijken die aangelegd waren om het water uit de bassins in de Vogezen en uit den Aioezel tegen te houden zijn doorgebroken. Brouwershaven Gearriveerd 4 Aug. Pero I. Wilson New-Castle 3 John Douse, J. Tallack, Liverpool, beiden naar Dordt. 5 Meuzaleh. (st.) T. Staples OdessaRott. 6 Kepier, (st.) C. Mohrke, Suuderland 8 Owen Wallis (st.) J. A. BainsNew-Castle. 8 Lady Beatrix, C. RackleySunderland, 8 Anuaudale, J. KuillSeaham, allen naar Rott. TE KOOP: (Walchers Model) met Tuig- en Kuif alsmede een complete Draaibank en dito Scltrijinverkers- Scliaafbank. Brieven francoonder letter B aan bet Bureau dezer Courant. De beneficiaire erfgenamen van wijlen den Heer F. de LOOZE overleden te Zierikzee ROEDES bij deze deszelfs Scliuldeiscliers op, om voorzien van hunne schuldbewijzente ver schijnen op Woensdag den 17 Augustus 1870, des voormiddags 10 ure in hot Logement „D E K R O 0 N" te Zierikzeealwaar Sickening en Verantwoording der nalatenschap van ge zegden overledene zal worden gedaan. ten voordcele der bijna voltooide KIÜOER-BE WA A R SCHOOI TE BROUWERSHAVEN. OP ZONDAG DEN 14 AUGUSTUS 1870 des namiddags te,, 5 ure in hut koor der kerk at,daad door de Manncn-Zangvcreejiiging „LUCTOK ET EMERGÖ" VAN ZIERIKZEE. De tekst der Zangstukken met metrische vertaling is a '20 Ct. verkrijgbaar bij den Heer DE LOOZE Cie. te Zierikzee en den Heer J. van ner BENT te Brouwershaven. Entree voor een Heer f 1 Dame - 0,50. 2c Rang 50 en 25 Ct. Plaatsen zijn te bespreken a 25 Ct. De Notaris J. M. BOUVINzal op Zaterdag den 20 Augustus 1870,'svoor- middags ten 10 urein de Herberg van Lasid. Koene te Bruinissemet rechterlijke machtiging, publiek presenteren te verkoopen staande en gelegen te Bruinissetoebchoorende aan de Erfgenamen van STOFFEL JUMELET, en BARTELINA WITTE. PRIJZEN DEK EEEECTEN TE AMSTERDAM den 8 Augustus 1870. Nederland. België. Spanje. Portugal. Rusland. Polen. Pruissen. Üostenriik. AIcxieo. Griekenland. Turkije Wencel. Schuld, dito dito dito dito Amort Sijndic. Ned. Hyp.-Bank Cert, bij Rothschild Obligation. Obligatiën. Obl. bij Hope en Co. dito 1828/29 Cert. 1810 Spoorweg-Acticn. AanHeelen 1835. Obligatiën J849 Obl. Met. in zilver, dito dito dito in papier dito dito Obligatiën Obl. Geldl. 1825, Binnenl. Oblig. 2«/a pCt. 3 4 3Va 4% 2% 2 V2 3 5 5 4 50% 57% 77% 24%, 27'/,. 196 V, 47 46% 40 40% 8% 39%. ROTTERDAM 8 Augustus 1870. Tarwe zeer llaauw 30 et. Rogge oui- Gerst 50 ci. eu Eiuvteii/ ?,5U pel- mud la rkoopbaar. e r Rest Thermometerstaad: te Zierikzee. des morgens ten 8 ure. Fahrenheit. 70 Aug, 6 7 8 9 70 66 65 Celsius 21. 21. 19. 18.5 Stoombootdienst tusschen Middelburg eu R otterdam Va n M iddelburg Van Rotter da» Boek- en Ooixx-SLiit-IFriaïïlcerïi Firma E JSÊ. VEN jN» de V O S. onveranderd. Jarige Zeeuwsche Tarwe f 11,00 k f 12.80 Nieuwe 1869 - 9.80 a - J 0.90 Rogge 1869 - 7.30 a - 7.70 Wintergerat - 5.7b a - C.25 Zomergerst - 5.25 a - 6.25 Inl. lange Haver - 3.50 h. - 4.50 korte - 4.50 a - 5.50 Kleine blaauwe Erwie 1869 - 8.00 a - 9.00 Groote - 10.00 a - 11.00 Bruine Boonen 12.00 k - 3.00 Witte - 14.00 a - 15.00 Zeeuwsche Paarden oouen - S.00 k 8.50 Vrijdag 12 'srnidd. 12.30 J Vrijdag 12 'smorg. 9. Zaturfag 13 i.J Zaturdag 13 9. De Diligence zal van Zierikzee 2 uur na de afvaart der stoomboot van Rotterdam naar Middelburg en van Aliddelburg naar Rotterdam een half uur na de Afvaart der stoomboot rijden. Stooiira TELEG JEU -A. A. F Dagelijksche Dienst met uitzondering van Zondag. VAAINT IS OTTEIS. DAM: 's morgens 8 u. 10 m. V -A IN" ANTWERPEN: 's morgeus 8 u. 10 m. DILIGENCE-DIENST „TELEGRAAF: De Diligence rijdt van Brouwershaven naar Zierikzee In correspond, met de stoomb. n. Rotterd. smorg. 8.45 In corresp. met de stoomb. naar Antwerp, 'smorg. 8,45 Van Zierikzee naar Zijpe. In correspond, met de stoomb. n. Rotterd. smorg. 10,30 In ooresp.mei de stoomb, n. Antwerpen 'smorg. 10,30 Wan Zierikzee naar Brouwershaven na aankomst der Diligence van Zijpe. Agent de Heer J. A. van der Halen.

Zierikzeesche Courant | 1870 | | pagina 2