LIK 63 Zaterdag 6 Augustus 1870 WOENSDAGEN ZATERDAG Binnenlaiidsclie Tijdingen. Buitenlandsche Tijdingen. ie IERIEZEESCHE COURANT PRIJS DER ADVERTENTIËN. Gewone 5 cent de regel. Geboorte-Huwelijks- en Dood- berigtenvan 18 regels a 0,50. VERSCHIJNT: A B O N N E M E N T S-P R IJ S. Per drie maanden f 1,25 Franco per post 1,50. Inzeil ding der Advertentiën daags te vorenvóór 10 ure 's morg Ziertkzee, 4 Aug. Gisteren, avoud bad er alhier in een locaal in het Hotel van Veen eene vergadering hu dames en heeren plaats, met het doel alhier eene afdeeling van het Roode Kruis op te richten. De ver gadering werd geleid door Ds. Gilïot, predikant bij de Hervormde Gemeente alhier, die iD eene treffende en boeijende rede het doel en het nut van de comités tot ïulp aan zieke en gekwetste krijgslieden schetste, en iet, groote belang dat er in gelegen is om alhier ook zulk een comité op tc richten, uiteenzette. Hij eindigde zijne rede met aau de vergadering voor te stellen het esluit te nemen, dat er te Zienkzee een comité tot hulp an zieke en gekwetste krijgslieden zal opgericht worden. NTadat hiertoe met acclamatie besloten was, verbonden !le aanwezigen zich om mede te werken door op t-EC daartoe bestemde lijst te teekenen. Een concept reglement door eene voorioopige commissie vervaardigd werd alsnu bediscussieerd en met algemeene stemmen langenoinen. Men ging daarna over tot het iezea van een bestuur, waartoe behalve de loden Ier voorioopige commissie, de Heeren Ds. H. A. Gillot, II. G. Mnluck Houwer, Mr. J. de Clcrcq van Meel, Mr. J. M. Isebree Moens en Mr. P. A. J. Bouvin pei.ozcii werden Mevr. de Clercq van Meel en Mej. A. Adrichcm. Allen verklaarden zich terstond bereid zich die keuze tc laten welgevallen. Hoewel de c.pkomst niet groot was, daar er in het geheel maar 28 personen ter vergadering tegenwoordig waren kali men toeti verwachten dat velen uit deze stad eu uit de omliggende dorpen zich nog aan zullen sluiten en zich bereid verklaieu lid te worden. Het bestuur v;an het comilé onder het Roode Is ruis alhier heeft r,evens de taak op zich genomen om maat regelen te nemen ten einde te voorzien in de behoeften van de achtergebleven betrekkingen van hen die uit getrokken zijn doch als zelfstandige commissie, en ge heel onafhankelijk van het comité onder het Koode Kruis. Met genoegen hebben wij vernomen dat de heer P. de Looze te Zierikzee, zich beijvert met het geven an onderwijs in het letterzetten aan jeugdige misda digers in het huis van arrest aldaar gedetineerd ten einde hen bij ontslag uit hunne gevangenis in staat te steller.om op eerlijke wijze hun brood te verdie nen. Aanvankelijk ondervind ZEd. van onderscheidene zijden veel medewerking. Ook wij hopen dat zijne moeiten in deze ruimschoots zullen beloond worden. (N. G. Ct.) Op eene vergadering der Baagsche afdeeling van het dames-comité van het Roode Kruis, welke door B. M. de koningin is bijgewoond, is reeds een costuum vastgesteld voorde dames die zich als verpleegsters hebben aangemeld.. De kleur is grijs met 100de uitmonstering. Men leest in het Dagblad van Zuid-Holland en s Gravenliage ...Van doctor Verweij ontvingen wij op ons verzoek eene opgaaf van hetgeen door vrouwen het doelmatigst aan het hoofdcomité der vereeniging van het Roodo Kruisof de comités in verschillende plaatsen zou toegezonden kuuuen worden Dit, zal voor velen eene zeer welkome inlichting ziju. Kleediug'^tukken Linnen slaapmutsen halsdassen hemden sokken onderbroeken pantoffels, zakdoekenhanddoeken VerbandmiddeleiiLakens van linnen of iatoeu servetten of doeken van die grootekompressen Van de grootte van servetzwachtsels van linnen en an flanel ter lengte van 8 a 10 meters bij 8 a 10 cen- ;im. breedte, van 5 meters bij 6 centim. breedte, en en van 1 meters bij 4 centim. breedte. revensterde kompressen van V4 tot l/2 meter in het vierkant. Deze worden zoo vervaardigddat men in engte en breedte om de, 5 a 6 draden er even zooveel uittrekt. PlukselDit moet liefst van ongeveer 1 a l'/2 palm lengte ziju en de draden geregeld geordend. Sponsen voor middelmatige grootte. Blikken doozen met gipsvau ongeveer 1 Ned. pond en goed sluitend. Flanellen zivachtsels van 5 meters lengte en 8 a 10 eentim. breedtemet gips ter deeg iugewreveu en in een blikken bus gesloten. Behalve lakens kussen- Jopen matraszakken met 2 a 3 lissen aan de kanten °ïn er stokken door te steken teneinde^r desnoods een lijder op te dragen matrassen gevuld met zeegras of stroo voor één persoonidem peluwen kussens en rolkussens. Dekens van wol of moltou voor een en voor twee personen. Stukken flanellinnen katoen molton laken baai, drilgutta-percha. Lucht- en waterkussens ijszakken. Men deelt uit den Haag mede: „Gisteren avond kwam voor Scheveniugenop de hoogte van het stedelijk badhuis, een Eranscli oorlogs stoomschip in het gezicht dat een boot mei een achttal mannen en een Eransch marine-officier naar het strand zond. Door de aan de kust aanwezige bezetting wer den oumiddelijk deze onverwachte bezoekers naar het dorp geleid. Zekere berichten omtrent het doel van die miniatuur landing zijn hier iü de stad niet te be komen. „Men beweerde aan de- eene zijde dat de Fransche officier had willen seinen naar zijn gouvernement en dit geweigerd zou zijn anderen meenen zeker te weten (en het laatste is rationeeler) dat meu het seinen ou middelijk heeft toegelaten maar de Bollandsche wacht hebbende officier gemeend heeft zich van den inhoud van het telegram te moeten vergewissen Bij het sehoone weder waren een aantal bezoekers op het terras van het Badhuis vereenigden geen wonder dus dat dit vooral cenige opschudding gaf, waaruit gevolgtrekkingen verden gemaakt. Intusschen zijn in den loop van den avond een paar batterijen artillerie het kustgnruizoen te Schcveuingen gaan versterkenwaarschijnlijk om de observatie zoo juist en zeker mogelijk te doen zijn. „Heden morgen te 4 uren is het Fransche schip weder vertrokken dat gelukkig rustig weer heeft getroffen maar anders door zijne dichte nadering van ons zee strand waardoor men bewijs gaf de kusten niet te kennen in groot gevaar had kunnen komen." BELGIË. „Een vesting als Antwerpen zegt de Pall Mali Gaz. „heeft misschien haar wederga in Europa niet. Er mogen grooter vestingeu zijumet zwaarder geschut gewapend of die zooals Coblenz, meer indruk maken maar Antwerpen heeft tweeërlei voor: Het is aangelegd door den beroemdsten en alligt den bekwaamsten inge nieur der wereld, kolonel Brialmout. Vervolgens zijn de vestingwerken geheel nieuw liet is dus geen ouder- wetscli bastiousysteem dat op de hoogte van de eischeu der nieuwere krijgskunde gebragt is maar het is een fonkelnieuwe toepassing door een meester in het vak van alles, wat de nieuwste verdedigingskunst geleerd heeft. De vesting is in vier jaren tot stand gekomen en pas voltooid. Zij is geheel op de werking der moderne artillerie berekend. Kolonel Brialinont heeft handig partij getrokken van de nabijheid der Schelde en de lage ligging van het land. Binnen een paar uur kan aan de eene zijde de geheele omtrek mijlen veronder water gezet worden. Een aanval is dan onmogelijk tenzij de vijand zooals Loclewijk XIV van Dendermonde, zeide over een leger van eenden beschikken kon. En Antwerpen kan niet, zooals Dendermonde, toen Marlborough het in 1706 innam, van dit verde- dingsmiddel beroofd wordenzoolang er water in de Schelde is. De zijde van Antwerpen die aan de Schelde ligt is verdedigd door forten en batterijen met liet zwaarst mogelijk getrokken geschut, eu door torpedos. Eu men kan zich moeijelijk voorstellen dat een vijan delijke vloot voor Antwerpen kan-komen vooral niet, wanneer men in het oog houdtdat zij eerst aan den mond der Schelde een Engelsche vloot zou moeten ver nield hebben. De belegeraar van Antwerpen vindt aan de eene zijde de ontzagwekkendste schakel vau vesting werken die er bestaaten aan de andere zijde heeft bij zoowel tegen water als tegen vuur te kampen. Ein delijk moet hij de Engelsche vloot bestrijden enheeft hij die verdreven dan stuit hij op torpedos versperrin gen en zware batterijenwaartegen geen pantsering bestand is. Dit is de noot, die iederdie de Belgische onzijdigheid schendt, te kraken zal hebben. Het is moeijelijk te gelooven dat Eranschen of Pruissen zich daaraan vrijwillig zullen wagen om niet eens te spreken van den tegenstanddrien het Belgische leger van 100,000 man, een vaderlandslievend en vrij volk eD de kleinere vestingen zouden kunnen bieden eer zij Aut- werpen bereikten. De clericalen hebben bij de verkiezingen de zege praal behaald. Te Gent, Antwerpen, Brugge, Ypereu, Hoey, Turnes, Neufchateau, Charleroi, Bastogne, Marche, Aalst en Oudenaarde hebben de liberalen het onderspit gedolven niettegenstaande er hoop bestond dat zij daar de bovenhand zouden behouden. Het is waar dat in vele districten door de clcricalen slechts eene uiterst geringe meerderheid van stemmen werd verworven; te Gent bij voorbeeld waar meer dan 6000 kiezers aan de stemming deel namen, verkregen de clericalcii maar 100 a 200 stemmen meer dan hunne tegenstanders. Te Brussel zijn al de candidaten van de liberale associatie (20) gekozen. De clericalen beschikken thans over de groote meer derheid in het Parlement. Zij zullen in de Kamer van afgevaardigden 73 leden sterk zijn tegen 51 liberalen, in den Senaat beschikken zij over 34 leden de libe ralen over 28. L'Echo rlu Parlement verwacht dat België binnen twee jaren een groot klooster zal ziju. DUITS G"H LAND. Uit Weenen zijn reeds 10 centenaars pluksel, 2 centenaars compressen en 2000 stuks verbanden naar het oorlogstooneel gezonden. Nieuwe bezeudingen liggen gereed. Uit Hanover, 28 Juli. „Dat was een reis van Berlijn hier naartoe, die me lang zal heugen. Vijftien uur waar men anders naauwelijks zrs over spoort. Een Vergoeding bood de onuitputtelijke humor onzer solda ten die onvermoeid in 't zingen dra met de zwarte uniformen drageude Bruuswijkers frateruiseerdendie wij onderweg opnamen. Een jong Brunswijksch officier sloot zich aau bij eenige officieren van gezondheid die zonder erg naar de plaats zijner bestemming informeer den. Eerstgenoemde verklaarde dat zijne instructiëu hem de grootste geheimhouding oplegden „Een der officieren van gezondheid vertelde van de opmerkelijke voorzorgen voor de gekwetsten genomen, liet geheele land was voor de gekwetsten in étappe- wegen verdeeld in iedere stadin ieder dorp waren de kwartieren vooruit aangewezen en de beschikbare ruimte was tot op den laatsten vierkanten voet bere kend om opeenhooping te voorkomen. „Als leidend beginsel is bovendien aangenomen, dat de licht gekwetsten zooveel mogelijk in de peripheric, d. i. zoover mogelijk van het hoofdkwartier zouden verwijderd worden maar de zwaar gewonden om hun de lasten van het transport te sparenin de onmiddel lijke nabijheid van het hoofdkwartier. „Ieder officier van gezondheid is voorzien van perka menten tablettes om die, na den gekwetste liet eerste verband te hebben gelegdmet zijne opmerkingen omtrent den aard van de wond, aau den patient vast te hechten. Op die wijze is de arts bij de komst van den patient J in het lazareth onmiddellijk op de hoogte van het geval. „Eindelijk draagt de soldaat eenp kleine kaart om den hals die de opgaaf bevat van het legerkorps waartoe hij behoortzijn regimentbataillou, compag nie en nummer. Deze maatregel is genomen ten gunste der betrekkingen om verwarringen te voorkomen. „In Hanover drijft de nationaal vaderlandslievende geest al meer en meer boven. Een Hanoveraan, die tot nog toe niet bijzonder veel met Pruissen op bad schonk aan generaal Vogel von Ealckenstein eene som van 100 roebels. De generaal, zeer verblijd over deze demonstratie van zuiver particularistischen kantheeft dit bedrag oumiddelijk als beloouing toegezegd voor de eerste daad van buitengewone dapperheid van een soldaat van het kustleger. Daarentegen wordt (van Duitsehe zijde) het hospitaal wezen der Fransche armee zeer onvolkomen genoemd. Van veld-hospitaleu en andere inrichtingen tot de eerste opname der gekwetsten was nog geen werk gemaakt en de ziekendragers waren er niet bekend. Ook de proïiandeering' wordt niet geprezen. Men troostte zich met de gedachteom zooals Napoleon Iop vijandelijk grondgebied het noodige maar te requireeren. FRANKRIJK. Volgens een Parijsck orgaan zonden de oorlogskosten in Pruissen p er da g vijf en twintig millioen franken bedragen en in Frank rijk per dag twintig millioen fi anken. De Gaulois deelt de volgende beschouwing mede van den Franschen generaal Soleillc „In tijd van oorlog zijn er drie wijzen van elkander te doöden het kanon het geweerhet blanke wapen. „Met het kanon hebben we 400 meters op de Pruissen voor. „Met de geweven zullen we den vijand op zoo'n eer biedigen afstand houden dat wena het schotde Pruissische kogels als China's appelen zullen kunnen oprapen. „Van het blanke wapen spreek ik maar niet eens Want het is spreekwoordelijk bij alle natiën van Europa dat het legerdat zich door de Eransche bajonetten laat benaderen, een verloren leger is. Er is geen voorbeeld van dat we in een gevecht man tegen man onze tegenstanders niet hebben verpletterd." Aau le Soir wor-dt van de grenzen geschreven „Van Metz naar Eorbach is de afstand ongeveer 16 a 17 urenj maar de trein die te 5 uren moest ver trekken is te 8 uren nog niet gereed. Niets is angstiger dan de reis in den nacht; van afstand tot afstand ziet men witte tenten, hoort mm de toonen eenertrompel verder het gekletter van een sabeldie over de steencn sleept. Iedereen waaktoplettend en angstigmen is in de nabijheid der grens op twee kilometers afstand van den vijand rnen ziet zijue voorposten wandelen met de bajonet op het geweer. Van tijd tot tijd knalt een schotbet is van een soldaat die nutteloos een patroon verschieteen lid vau liet groote koor van vijf honderd duizend vuurmonden waaraan hij tc vroeg wil deelnemen. „De trein vordert langzaam liet schijnt dat men ergens voor vreest. Men huivert onwillekeurig; als zich eens voor ieder portier het hoefd van een uhlaan ver toonde met de groote knevels en de donkerblaauwe oogen een twee of zes zou van weinig belang ziju wij hebben onze revolvers maar een compagnie Ieder oogenblik wordt de grens door patrouilles over schreden sommigen willen de t-elegraafda len afsnijden anderen de rails opbreken de meestcn verlangen niets liever dau de kas der grensbeambten te nemen. He'; is de vaudeville vóór het drama. „Dat alles beweegt zich, gedekt door de duisternis, als slangen. Yoor de voetknechten is dat mogelijk maar de cavalerie vreest bij iedere pas eei.e verrassing met de sabel in de rechterhand het pistool in de lin ker de teugel tusscheu de tanden doet zij hare ont dekkingstochten in den nacht, en onderzoekt de bossein 11 en heuvels. Somtijds ontmoeten twee patrouilles elkan der en dan storten de vijanden zich op elkander als wilde dieren. „Als wij te Forbach zijn gekomen is onze eerste zorg om een kamer te vragen. Eene kamer Een alge meen gelach beantwoordt deze vraag. Men begrijpt dat het geen tijd is om lastig te ziju. Eindelijk na lang overleg biedt men ons aan een \arkenshok. „liet denkbeeld om den lacht met deze belangwek kende dieren door te brengendie ik alleen in den vorm van carbonade achting toedroeg, lachte mij weinig toe. „Bedaar was het antwoord de varkens zijn er niet meer die zijn al lang op. „Ik verzuimde eenige tranen te storten over het lot. der arme dieren: een weinig vroeger of later, het kan niet anders worden wij ook opgegeten. „Betdiok is ruim drie dozijn slapers hielden er reeds hun gemakmaar zij sliepen niet. De varkeus ziju er niet meermaar zij hebben souvenirs nagelaten die mij langen tijd zullen heugen." X>o Fransche troepen op niarseli. Het kamp is opgebroken en het in de verte wegster vend geluid van trommels eu trompetten is alles vat er nog overblijft van die witte teutenrijen welke nog een uur geleden de vlakte bedekten, zoover liet oog reikte. In oorlogstijd moet een leger op het eerste signaal ge reed zijn en niet alleen marschvaardigmaar ook slag vaardig wezen. M'ie zegt of niet straks plotseling op rechter- of linkerflank, door heuvelen of hakhout ge-dek i de vijaud zich vertoonen zal. Vandaar overal vooruit eu op de flanken die éclaireurs, welke onophoudelijk liet tei- rein onderzoeken en zorgen dat hunne krijgskumcraden niet onvoorbereid door een vijaodclijken aanval woiden verontrust. Het zijn uitgelezen officieren en manschappendie daarvoor worden aangewezen want niet de vermetele dapperheid, die zich blindelings in 'tgevecht begeeft, is de waardeerbare eigenschap van den éclaireurmaar juist kalmte overleg en vastberadenheid. Hij heeft te zoeken naar den onzichtbaren vijaud die zich en tirail leur hier achter een boom, daar achter een stuk rots, giuds in een halfdrooge slool verbergtden onzichtbaren vijand die zijue aanwezigheid zoo lang mogelijk verbor gen houdt om de voortrukkende kolouncs te bespieden of te harceleeren door onophoudelijke kleine aanvallen. De éclaireurs deployeeren zich gewoonlijk in twee liniënde manschappen der eerste linie houden zich een twintigtal ellen van elkander. De manschappen der tweede linie zijn meer bijeen en dienen als reserve of wel als centrum waarop de éclaireurs der eerste linie zich desnoods kunnen terugtrekken. Op een bekend hoornsignaal repliceren de manschappen der eerste linie zich in allerijl op de tweedewelke laafste zelve zich des noods terugtrekt op de uiterste voorhoede. De jagers van Yincennes of wel de Afrikaansche jagers worden dikwijls hiervoor gekozen terwijl hun groene unifoim zich zeer goed daartoe leentdaar zij hierdoor minder uitkomen op den groenen achtergrond van het landschap. De legende van het eerste bataljon jagers verhaalt \an een Oostenrijksch soldaatdie uitgeput van vermoeijenis, in de schaduw van het- hout, zich nederwierp op een groene zodenbank gelijk hij meende maar terechtkwam op den rug van een éclaireur.

Zierikzeesche Courant | 1870 | | pagina 1