V Balansen^ Bascules VOLKSLEERREDENEN Zeetijdingen. Advertentiën. Slachtoffers van den Oorlog. THEE-SOORTEN Versche GIST, Beurs- en Marktberigten. Vervoer-middelen. Welferding aan de Saar vooruit was gerukt en daar met ongeveer 1500 man een bivouac had opgeslagen. De verkennende onderofficier noemt zelfs de nommers der regimenten. Op een ander punt waren de Eranschen tot Gross-Blittersdorlf vooruitgekomen met28 stukkenjook de zouaven. „De brug van Saargemünd is door de Eranschen aan bunne zijde- ondermijnd. „Ofschoon hitr slechts een 500 man infanterie en wat Ulanen den voorpostendienst doenweigerde v, Petsel versterkingzeggende dat hij het wel klaar zou spelen. „Dat de vijand voornemens is in -den Paltz te dringen, bewijzen .al zijn bewegingen. Ik spits mij al op de aankomst van het 3de legerkorps en zijn nadere kennis making met dc zouaven. Dat zal een interessante strijd zijn tusschen de Parijsche en Berlijnsche jongens. Ik ben overtuigd dat de intelligentie en de sluwheid onzer Berlijuers het met de brui-apen in Afrikaansohen dos klaren zal. De Oostcurijksche jagers hebben hun in den Italiaunschen oorlog een geduchte les gegeveneu toen Napoleon bij Villafrauca vrede slootwas er van zijn veelgeroemde zouaven bitter weiuig overgebleven. W el is waar waren sommige regimenten jagers ook totaal in de pau gehakt. „De veldpost -is nu georganiseerd. Ik zal dus inde gelegenheid zijn u op de boogie te houden. Wij staan in naauwe aansluiting met het zuidelijk legermen zegt dat Erederik Karei bij onze voorposten verwacht wordt, en dan zal het er wel op los gaan. Het wordt tijd voor het ongeduld onzer lieden, die naar het oogenblik verlangenom voorwaarts naar Parijs te gaau. Het kommando der Eranscbe officieren klinkt ous als dat vau eeu dansmeester iu de ooreu veel gesehreeuw eu weinig wol cancan als in Mabile. We zullen hun op de Duitsche maat leereu dansen Julius v, W ickede eindigt een overzicht van het Duitsche staande leger op voet van oorlog met cle volgende cijfers infanterie. Noordduitsche Boud 39-1,000 man Baden 10,000 Beieren50,600 Wurtemberg16,000 171,200 man kavalar1e. Noorlduitschen Boud. 53,500 man Baden2,800 Beieren5,800 Wurtemberg2,200 61,300 artillerie. Nourdduitsehe Bond 51,000 man, 1212 stukken Baden1,800 51 Beieren 7,000 192 "Wurtemberg 1,800 51 61,600 man, 1512 stukken. Pioniers 20,000 man. Bovendien blijven 187,000 man van alle wapens met 231 strikken geschut iu de dépots achter, tot aanvul ling vau het legor.. Hoezeer -de Eranscbe diplomatie misgerekend heeft als zij hoopte op dc verdeeldheid van Duitschland kan hieruit blijken In Beieren heeft Sepp de bekende chef der ultramontaansclie partij in de kamer de volgende proclamatie voorgelezen door hem uit Frankrijk ont vangen „Ik verwacht dat de Zuidduitscke legers met ons zullen strijden want onze zaak is dezelfde beperkiug van Pruissens macht. Onbegrijpelijk is de domheid vau ettelijke Duitsche regeeringen die het offer willen worden vau de Pruissiscke adelaren. Gelukkigerwijze is het volk er nog oin daar orde op te stellen. A bon entendeur salut De heer Sepp deed daarop de volgende verklaring „Alleen de mogelijkheid van zoo iets aan te nemen schijnt ons toe een smet op de natie geworpen een verraad jegens het vaderland. Ik verzoek en bezweer •mijne vrienden -. geen bekrompen denkbeelden op dit oogenblik. Laat ons zonder afdingen de middelen voor den oorlog toestaan het moetIk neem van ganscher harte de verantwoordelijkheid op mij van de woorden die mij daar ontsnapt zijn. God geve de overwinning aan de Duitsche wapeneu J" FRANKRIJK. Paris-Journal geeft het volgende verslag van eene woorstelling in de operas Het was half twaalf en liet vierde bedrijf van de Muette was nog niet begonnen. Wat was er gebeurd f Ongeloofelijke diugeueen leven om hooren en zien te doen vergaaueen herrieom de zaal te doen instorten 1 Eaure had dc Marseillaise voor de tweede maal ge zongen. De Rijn roept de zaal als een tweeduizend- mondige stentor. De régisseur verschijut De Rijn is niet gerepeteerdmen zal liern eerst Vrijdag kunnen zingen. De Rijn dc Rijn dadelijk Eaure de Rijn Wij willen den Rijn Eaure vei outselluldigt zich. Men wil niet naar hem luisteren. De Rijn de Rijn De Girardin spreekt uit zijn loge het volk aan. Vergeefs. De Rijn door Sass de Riju door Villaretde Rijn het doet er niet toe door wien als we den Rijn maar hooren Eindelijk overwint de furia francese. Dames eu heerenzegt de regisseur de repetitie van den Rijn zal onmiddellijk plaats hebben. Bravo bravo En zoo wordt de Rijn door Eaure Iden koning der bary tonenmet de muziek voor zicb en het koorde scboone bladzijde gezonger. van Charles Delioux, prachth door ziin vriend Leo Delibes georkestreerd. GROOT- BRIT TANNIEN Nu de correspondenten der Engelscbe bladen ge zien hebben dat zij niet zonder levensgevaar in den omtrek van hef Eranscbe leger kunnen vertoeven, doen zij reisjes in den omtrek om huu lezers bekend te maken met de plaatsen die willicht binnen kort een hoogst treurige vermaardheid zullen krijgen. Een hunner schrijft het volgende over Luxemburg. „Van dit groothertogdom bad ik in de laatste jaren zooveel gehoord dat ik dacht daar een soort van aardsch paradijs te vinden overvloeiende van geld kostbare producten en knappe mannen die naijverige volkeren elkander benijdden. Nu ik er zelf geweest beu, geloof ik eigenlijk dat deze natiën alleen zoo verzot zijn op dit kleine landje om er een hunner museums van curio siteiten mede te kunnen versieren. „Even als in België schijnt men ook hier in volko men vrede en gerustheid te leven. Alleen ziet men hier en daar borden, waarop aangeplakt staat dat het gou vernement niet dulden zal dat de bevolking op eeni- gerlei wijze zijn svmbatbie met een der oorlogvoerende partijen zal aan den dag leggen. Alleen om dit te voorkomen blijft het leger nog behoudenhoewel de groothertog bevolen heeft het geheel af te danken. „Dit geduchte leger telt 300 man en het gouverne ment vreesde dat het niet geheel tegen de legers dei- strijdende mogendheden zou opgewassen zijn. Om dus een fiasco te voorkomen en de neutraliteit zoo volledig mogelijk te bandhaven wilde men de manschappen eenvoudig naar huis zenden toen de volksgeestdrift op het gerucht dat de Eranschen iu aantocht waren te buitensporig werd om zulk een cordaat besluit te nemen. Zij blijven dus voorloopig nog mobiel." Londen, 29 Juli. Lord Granville heeft, in antwoord op de interpellatie van lord Malmesburyde dépêche voorgelezen van graaf von Bismarck aan den beer Bern- storff, heden morgen door de Engelsche bladen openbaar gemaakt. Hierna deed hij nog de volgende mededeeliug: De heer Lavalette heeft mij inzage gegeven van een schrijven van den heer de Gramont, betreffende het door de Times gepubliceerd ontwerp-traetaat. Iu dat schrijven, van deu 2S dezer, zegt de heer de Gramont, dat de vorm van het document en de woorden daarvan dui delijk den oorsprong verraden. Sinds 1865 heeft von Bismarck onophoudelijk getracht zijn plannen te ver wezenlijken. Hij verklaarde toeu reeds den heer Lefèvre, dat Pruisen aan Erankrijk het recht toekende, om zijn grenzen uit te breiden over alle landstrekenwaar de Eranscbe taal inheemsch is; bij doelde dus op België en cenige Zwitsersche kantons. De Eransche regeering weigerde intussclien in die voorstellen te treden. Na den slag vau Sadowa betuigde von Bismarck aau deu heer Lefèvre dat de Erausehe regeering zich tot den koning der Beigen moest wenden en dezen duidelijk maken hoe, met. bet oog op de onrustbarende vergroo ting van Pruisen's grondgebied, bet beste behoedmiddel tegen mogelijk gevaar zou wezen om België bij Erankrijk te vereenigen. Iu 1866 hernieuwde von Bismarck zijne aanbiedingen; doch andermaal weigerde de keizer; en ofschoon er later sprake was van een rectificatie der grenzen wilde de Eransche regering niet eens dat de naam van Belgie genoemd zou worden. NadeLuxem- burgsche qnajstie was het eveneens. Kojtom zoo besluit het schrijven de Eransche regering belast den heer Lavaletteom aau het kabinet van koniugin Vic toria te verzekerenhoe het. initiatief tot al die voor stellen enkel van Pruissen is uitgegaan. De beer Lavalette verklaarde verderdat het door de Times openbaar gemaakte document door den heer Benedetti was geschreven volgens dictaat van graaf von Bismarck. Nadere inlichtingen zouden aan den Engelse hen gezant worden gegeven. Historische A anteekeningen. 27 Juli 1820. 28 Juli 1708. 29 Juli 1454, 30 Juli 1798. 31 Juli 1667. 1 Aug. 1190. 2 Aug. 14-10. 3 Aug. 1S09. 4 Aug. 1831. 5 Aug. 1573. 6 Aug. 1797. De bouwvallen van het beroemde in 1385 te Sluis gestichte kasteel voor afbraak verkocht. Inval der Eranschen in Staats-Vlaanderen. Kareigraaf van Cbarolaiszoon van hertog Philips van Bourgondiëverklaart de heerlijkheid Haamstede ten behoeve van den graaf verbeurd. Het interimair uitvoerend bewiud van het Bataafsche gemeenebest \erzoekt machti ging om f 37,809 te mogen liquideren ter voldoening der kosten van het arres teeren en bewaren van politieke gevange nen sedert 22 Januari van dat jaar in hechtenis gesteld. De vrede van Breda gesloten. Eloris III, graaf vau Holland en Zeeland, overlijdt te Antiochië(4e kruistocht.) De steden van Holland en Zeeland komen overeen vier convooischepen ter besoher- ming der haringvisscherij uit te rusten. De vice-admiraal Keats bevelhebber der Engelsche landingsvloot op Walcheren doet requisitiëu in Zierikzee en Schouwen. Tiendaagsche veldtocht. (212 Augustus.) De Zeeuwen ender Boisot en Junius nemen 't kasteel Rammekius in. Overmoedige handelingen van Eransche soldaten verwekken ongeregeldheden te Noordgouwe. Brouwershaven Gearriveerd 29 Juli Kepier(st) C. Mohrtee SuuderlaudRott* 29 Pallas E. Smith Shields Dordt. 1 Aug. Mary Niton (st) W. GrieveCardiffRott. 1 BulgersteinJ. H. v. WijngaardenSunds- wall Dordt. Uitgezeild: 29 Juli Ousel, (st) P. NagleRotterdam, Liverpool. 29 Martinus Henriette (st) E. C. SchotDordt, Londen. VEBEENIGI ING o m hulp te verleen en aan de De ondergeteekenden roepen liendie lid wenschon te worden van het alhier op te richten „comité tot linlp aan gekwetste en zieke krijgs lieden onder het Roode Kruis," en allen die in deze Vereeniging belangstellen optot bij woning van eene Vergadering, welke te dier zake op WOENSDAG 3 AUGUSTUS aanstaande, des avonds te 6% nrein het HStel „van Veen" op de Oude Haven te Zierikzee zal gehouden worden zullende er alsdan tevens maatregelen genomen woiden, om onderstand te verleenen aan de achtergebleven betrekkingen van hen die uitgetrokken zijn. Zij drukken hun vast vertrouwen uit, dat een talrijke opkomst niet alleen van mannen maar ook en bovenal van vrouwenzonder wier medewerking deze zaak nimmer aan haal dool zal kunnen beantwoorden, het bewijs zal leveren dat men ook hier ter stedezooveel men kanwil medewerkenom do onheilen des oorlogs te verzachten. Mevr. de Clercq van Weelgeb. van der Lek do Clereq. Mevr. Isebree Moensgeb. Voorbeijtel. Mevr. Mulock Houwergeb. Hoogenboom. Mevr. Gillot, geb. Moquette. Mej. F. J. Ochtman. Mej. H. M. Cau. Mej. A. de Crane. H. G. Mulock Houwer. Mr. J. de Clercq van Weel. Mr. J. M. Isebree Moens. H. A. Gillot. Mr. P. A. J. Bouvin. WEKELIJKSCHE van Ned. Hervormde Predikanten die als het eenige fondament ter zaligheid predikenJezus Christus en dien gekruisigd. Vijfcents per Leerrede. Do Prospectus en Proefaflevering van den vijfden jaargang, met Naamlijst van 62 HH. Medewerkers, zijn verkrijgbaar in alle Boek winkels en bij den uitgever J. A. MULDER te Delft. alom bekende (J. 15 U O It I I R'S worden alleen vervaardigd en zijn te bekomen bij de Fabriekanten BECKER BUDDINGH te Arnhem. Mede contant verkrijgbaar bij den Depot houder W. van SCHELVEN in Ijzerwaren op den Dam te Tjierilczee. Aan de onderstaande en verder bekende Depothouders is verzonden eene nieuwe bezending van alle uit het Magazijn van VAN IIOUWENINGE en VISSER, welke zicli zoowel door veel verbeterde kwaliteitals lage prijs, bijzonder aanbevelen. Afgewogen in verzegelde Pakjes van vijftwee en een half en een Onswaarop liet Nummer eu de Prijs van af f 0,90 tot 7*3,00 zijn vermeld. Bij hoeveelheden van minstens 15 Ned. ponden worden dezelve desverkiezende in met lood bekleede kistjes afgeleverd. Prijs-Couranten zijn gratis verkrijgbaar: Axel Job. Veenhuizen. Brouwershaven J. v. Brabant. Goes G. van den Hoek. Hontenisse H. Tassaert Neuzen J. C. vanSprang.. St. Annaland J. de Graaf. Sfcavenisse Joh. de Jong. Middelburg J. A. Goethals. Sluis J. C. A. Mets. Sas Van Gent Wed. J. Stubbe. Vlissingen E. H.Mets Daane, Zierikzee J. Ochtman, Jobz. Dao;elijksch oBrermengde ïl f Ojöö per Nederl. pond te bekomen bij W. ABELS te Zierikzee. Deze GIST is van eene firmabehoorende tot de Contractanten tot wering der Gistver- mengmg. PRIJZEN DER EFEECTEN TE AMSTERDAM den 1 Augustus 1870. Nederland, België. Spanje. Portugal. Rusland. Polen. Pruissen. Oostenrijk. Mexico. Griekenland, Turkije Wencel. Schuld, dito dito dito dito Amort Sijndic. Ned. Hyp.-Bank Cert, bij Rothschild Obligatiën. Obligatiën. O bi. bij Hope en Co. dito 1828/29 Cert. 1810 Spoorweg-Actiën. Aandeelen 1835. Obligatiën 1849 Obl. Met. in zilver, dito dito dito in papier dito dito Obligatiën Obl. Geld]. 1825. Binnenl. Oblig. 2% pCt. 3 i 3% D/i 2% 2% 3 5 5 4 49 »/a 56% 73% 23%, 26% 86 190' 45% 44% 38% 38% 8% 38 ROTTERDAM 1 Augustus 1870. Bij ruimen aanvoer was Tarwe 75 et. en Rogge-25 cllager, terwijl zeer veel onverkocht bleef. Jarige Zeeuwscbe Tarwe f 12.00 h f 13.00 Nieuwe 1869 - 10.00 a - 11.00 t> R.ogge 1869 - 7.30 a - 7.70 Wiutergerst 0.00 a - 6.50 t> Zomergerst - 6.00 a - 6.50 Xnl. lau ge Haver - 3.50 a - 4.50 korte - 4.50 a - 5.50 Kleine blaauwe Erwten 1869 - 10.00 a - 11.00 Groote - 11.00 a - 12.00 Bruine Boonen - 12.00 h - 13.00 Witte - 14.00 a - 15.00 Zeeuwscbe Paardenboonen - 8.00 a - 8.50 Thermometerstaud te Zierikzee. des morgens ten 8 ure. Juli. Fahrenheit. Celsius 30 65 18.5 31 72 22.5 1 Aug. 72 22.5 2 67 19.5 Stoombootdienst tusschen Middelburg en Rotterdam Fan MiddelburgVan Rotterdam Vrijdag 5 'smorg. 6.Vrijdag 5 'smorg. 10.30 Zaturiiag 6 7.j Zaturdag 6 'smidd. 12.15 De Diligence zal van Zierikzee 2 uur na de afvaart der stoomboot van Rotterdam naar Middelburg en van Middelburg naar Rotterdam een half uur na de Afvaart der stoomboot rijden. Stoomjagten TELEGRAAF Dagelijksche Dienst met uitzondering van Zondag. VA 1ST ROTTERDAM: 's morgens 8 u. 10 m. VAN ANTWERPEN: 's morgens 8 u. 10 m. DILIGENCE-DIENST „T E L E G R A A F.", De Diligence rijdt van Brouwershaven naar Zierikzee In correspond, met de stoomb. n. Rotterd. smorg. 8.45 In corresp. met de stoomb. naar Antwerp, 'smorg. 8;4-5 Van Zierikzee naar Zijpe. In correspond, met de stoomb. n. Rotterd. smorg. 1030 In coresp.met de stoomb. n. Antwerpen 'smorg. 10^0 Van Zierikzee naar Brouwershaven na aankomst der Diligence van Zijpe. Agent de Heer J. A. van dee Halen. -*■ - Boeli- ©ii Courant-Drukkerij ITirimia,E JES VEN A. <3 e V O

Zierikzeesche Courant | 1870 | | pagina 2