1 h'°. Woensdag 3 Augustus 1870 WOENSDAG EN ZATERDAG. tl. Binnenlandsche Tijdingen. Buitenlandsche Tijdingen. iM BV, 3% IERIKZEESCHE 3 6% Vê 51 ?WS 89 *Vf 8 7»/» [7% ide. 8.50 16.00 12.00 00.00 10.00 00.00 15.00 00.00 00.00 den. 25.50 24.50 00.00 25.50 24.50 00.00 l 25.50 24.50 00.00 i 00.00 i 6.00 i 5.00 PRIJS DER ADVERTENTIËN. Gewone 5 cent de regel. Geboorte-Huwelijks- en Dood- berigtenvan 18 regels k 0,50. VERSCHIJNT: A B O N N E M E N T S-P R IJ S. Per drie maanden f 1,25 Franco per post 1,50. Inzen ding der Advertentiën daags te vorenvóór 10 ure 's morg Jelsius 11.21 [18.5 .7.5 9.- 9.- Aanlsondigm^en van openbare besturen enz. De Burgemeester en Wethouders van Zierikzee maken bekend dat aan de openbare lagere school voor onvermogen- Iden (Armenschool) in deze gemeente thans open is eene I plaats van Hulponderwijzer, waaraan eene jaarwedde van J driehonderd gulden is verbonden. Zij roepen allen, die voor die betrekking in aanmerking Iwenschen te komen, op, zich met overlegging hunner I stukken ten spoedigste aan te melden bij den Burge- Imeester dezer gemeente. I Maatregelen ter bewaring der oxi- zydigheid gedurende den oorlog. De Burgemeester van Zierikzee; Gelet op de Circulaire van den beer Commissaris des [Konings in deze provincie van den 22st.en Juli II., |A no. 4776, 3de afdeeling (Prov. blad no. 89); Brengt ter kennis van de ingezetenen dezer gemeente j de volgende twee beschikkingen betreffende het bewaren I der onzijdigheid gedurende den ontstanen oorlog de I eerste van Hunne Excellentie de Ministers van Buiten- I landsche Zaken van Justitie en van Marine de tweede I van Zijne Excellentie den Minister van Biunenlandsehe I Zaken Ministerie van Buitenlandsche Zaken. Bij gelegenheid van den uitgebroken oorlog waar - schuwen de Minister van Buitenlandsche Zaken de Minister van Justitie en de Minister van Marine, daartoe door den Koning gemagtigd, bij deze alle ingezetenen des Rijks om zich in geenerlei wijze met de kaapvaart in tc laten en geeue vreemde kaperbrieven aan te nemen, zullende Nedeilandersdie op zoodanige stukken de kaapvaart mogten uitoefenen of daartoe de hand leeuen, voor den Nederlandschen regter worden vervolgd ter zake van zoodanige daarbij gepleegde feiten als waartegen de wet straffen bedreigt. 'a Grayenhage den 20 Julij 1870. De Ministers voornoemd (get.) Roest van Limbukg. van Ltlaar. Brocx. Ingevolge de bevelen des Konings brengen de Minis ters /van Baiteniandsehe Zakenvan Justitie en van Marine ter kennis van elk dien zulks zoude mogen aaugaan dat ter bewaring eener volkomene onzijdigheid gedurende den oorlog in de voorgaande waarschuwing vermeld de volgende bepalingen zijn vastgesteld. Art. 1. Geene oorlogschepen noch kapers aan een oorlogvoerende mogendheid behooreude, zullen met prijz en in de Nederlandscbe havens of zeegaten mogen binnenkomen, noch aldaar op de reede verblijven, uitgezonderd de gevallen van blijkbaren nood, als zee ramp en gebrek aan levensmiddelen. Zij zullen zich, zoodra de oorzaak van hun verblijf opgehouden heeft ten spoedigste moeten verwijderen. Art. 2. De verkoop, ruiling, wegschenk'ng van alle prijzen of van voorwerpen daarvan afkomstig en van buitgemaakte goederen, zijn in de Nederlandscbe havens of zeegaten verboden. Evenzeer zijn in die havens verboden het onttakelen en de verkoop vau oorlogschepen of kruisers der oorlog voerendepartijen, alsmede van kaperschepen (voor zooveel deze laatsten worden toegelaten)tenzij de Regering in buitengewone omstaudigheden van oordeel zij dat die verkoop zonder bezwaar met het oog op de neutraliteit van den Staat kan plaats hebben. Art. 3. Kapers worden ook zonder prijzen in de Npderlandsche havens of zeegaten niet .toegelaten uitge- 'hnderd de gevallen vermeld in art. 1, Het slot van j^doeld artikel is op hen van toepassing. Ja Zij mogen geene meerdere proviandering innemen dan j5or hun onmiddelijk gebruik vereisckt wordt; van steenkolen slechts zooveel als noodig is om 24 uren in hunne behoeften te voorzien. Art. 4. De oorlogschepen der oorlogvoerende partijen zullenmits zich onderwerpende aan de volkenregtelijke bepaling op hunne toelating in neutrale havens, voor ombepaalden tijd in de Nederlandscbe havens en zeegaten, mogen verblijven; zij zullen zich mogen voorzien van levensmiddelen en de hoeveelheid steenkolen noodig voor reisnaar de naastbij gelegen haven van het land waartoe het schip behoort. Art. 5. Wanneer schepen van de oorlogvoerende par tijen (hetzij oorlogschepen, kapers of koopvaarders) zich gelijktijdig in dezelfde haven, op de recde of in de territoriale wateren van den staat mogten bevjndep zal er eene tijdruimte van minstens 24 uren moeteu verloopen tusschen het vertrek van een schip eener oom logvoerende partij en het opvolgend vertrek van een schip aan de andere partij toebehoorende. Dat tijdsverloop zal naar de omstandigheden door de maritime autoriteiten der haven, kunnen worden verlengd. Art. 6. Het is verboden aan oorlogschepen der oor logvoerende partijen wapenen of ammunitie te leveren als ook om hun op eeuigerlei wijze behulpzaam te zijn in de vermeerdering hunner bemanningwapening of uitrusting. 's Gravennage 20 Julij 1870. De Ministers voornoemd,. (get.) Roest van Limburg. van Lelaar. Brocx. De minister vau Buiteulaudsche Zaken acht zich ver plicht bij den oorlog die is uitgebroken de aandacht van scheepsbevelhebbers reeders en inladers te vestigen op het gevaar en de nadeelen waaraan zij zich zou Ien blootstellen, door in strijd met de pligten aan onzijdige mogendheden opgelegd eene werkelijke blokkade niet te eerbiedigen of oorlogscontrabande militaire en voor eene der oorlogvoerende partijen bestemde depêche te vervoeien. In deze gevallen toch zouden de belanghebbenden aan alle daaruit voortvloeiende gevolgen blijven ouder worpen, zonder op eeuige bescherming of tusschenkomst, welke ook van zijner Majesteit regering aanspraak te kunnen maken. Ook zal tegen het uitrusten hier te lande van oor- loga- of gewapende schepen ten behoeve der oorlog voerende partijen of de deelneming daaraan door Ne- derlauders alsmede tegen den verkoop van oorlogs- of gewapende schepen aan de vijandelijke partijen en tegen het bouwen voor- en toevoeren aan de oorlog voerende partijen van transportschepen, door de regering ten strengste worden gewaakt. s Gravenbage 20 Julij 1870. De Minister voornoemd (get.) Roest van Limburg. Zierik'/.jje I Augustus. Het Xllde Nederlaudsch Taal- eu Letterkundig Congres zal blijkens eene circu laire der regeÜDgscommissie gedagteekend 2S Juli 1S70 niet doorgaan. De uitgebarsten oorlog is hiervan de rede. Het reeds vastgesteld programma zalbehoudens noodzakelijke wijzigingen van kracht blijven, terwijl de commissie zich vleitdat zijdie zich thans hebben willen belasten met de behandeling van eenig onder werp of het houden van eeuigerlei voordracht daartoe ook een volgend jaar bereid zullen zijn. Het corps scherpschutters alhier heeft jl. Zaterdag zijne oefeningen hervat. Hoewél de opkomst niet talrijk wasmag men zich vleijen datten gevolge van de ijverige en onvermoeide pogingen van den waarnemenden Kommandantde deelneming meer en meer zal toene men waartoe voorzeker niet weinig zal bijdragen de vergunuing van den Kommandant der stedelijke schutterij alhier om zoodra het vrijwilligerskorps een distinctief zal aangenomen hebben inet de schutterij te excerceren. Op de bijeenkomst jl. Zaterdag gehouden is dan ook besloten een soort uniform aan te nemen, bestaande in een grijze jas met rood afgezet, en een grijze of zwarte pet met eene roodo kokarde. (Rood omdat dit de kleur is van het stedelijk wapen.) Het uuiform, dat zeer een voudig .is munt vooral uit door goedkooptezoodat bijna iedereen het zich zal kunnen aanschaffen, terwijl het voor hen die de kosten niet kunnen betalen, uit de kas van het corps zal betaald worden. "Wij herinneren aan art. 5 der statuten waarbij be paald is, dat zij, die den ouderdom van 17 jaren bereikt hebben werkend lid van de vereeniging kuunen zijn. Er is dus nog een geheele klasse van personen die om hunne jaren noch militie- noch schutterpliclitig zijn, die Op deze wijze zich kuunen vormen tot weerbare mannen, en wie deze gelegenheid zeker zeer welkom zal zijn. Uit Goes schrijft, men dd. 29 dezer aan de Midd. Ct. „Het ziet er hier duister uit. Zooals u bekend is hebben de Goesche gasverbruikers in grooten getale een grève gemaakt (en ouder hen is er ongetwijfeld menig een die de grèves der arbeiders hoogelijk afkeurt) met het doel om den prijs van een kubieken meter gas van 1G op 13 cent te brengen. De len Augustus begint de strijd van dat oogenblik af zullen de verbondenen geen gas meer gebruiken. hier echter om andere redenen „Het ziet duister uit. ,.De toenemende oppositie, die de inrichtingen voor middelbaar onderwijs bij een groot gedeelte van den gemeenteraad ondervinden, heeft zich thans weder op eene wijze geopenbaard die eindelijk al de leden der commissie van toezicht op het middelbaar onderwijs genoopt heeft hun ontslag te nemeu. „Die commissie toch had met eenparigheid van slem- men in overleg met den inspecteur van het middel baar ouderwijs voor de opengevallen betrekking van directeur der inrichtingen voor middelbaar ondeiwijs alhier met warmte aanbevelen den ieeraar Huizinga maar zonder dat zij van hare handelwijze reden g< eft kiest de raad met 0 tegen 5 stemmen een anderen Ieeraar tot die betrekking. „Deze naar ik meen onbedachte handeling der oppositie heeft tengevolge gehad dat al de leden der com missi e hunne betrekking hebben nedergelegd. „Hoewel ik dus met recht u meld dat wij hier in het duister zitten, zoo laten wij den moed niet zakken, overtuigd dat op den duur het licht toch zal doorbreken." Middelburg 27 Juli. Bij de gisteren plaats gebad hebbende herstemming voer een lid der Prov. Staten in Zeelandkiesdistrict Sluisis verkozen de heer mr. E. J. Brevet met 267 van de 352 uitgebrachte geldige stemmen. De heer G. Verdooren vereeuigde 85 stemmen op zich. Nieuw Appelscha, 26 Juli. Gister ou vau daag heerscht er op nieuw een verschrikkelijke brand in de veenderij alhier. Ecu groote massa turf is reeds door het vuur verteerd waardoor aan de respectieve eigenaars belangrijke schade wordt veroorzaakt. Men is met alle kracht bezig, om den brand te blusscheu dat tot nog toe wegens den harden wind niet is gelukt. Dikke rookwolken stijgen uit de veenderij op en de brandende turfhoop verspreidt op een belangrijken 'afstand een ontzaggelijke hitte. Als de wind niet spoedig vermin dert dan zijn .de gevolgen ongetwijfeld onberekenbaar. Een verveener verloor binnen een uur voorflOOO aan lange turf. De Kerkelijke courant van heden bevat het m hoofdzaak reeds medegedeelde besluit van de algcmecne synode der Nederlandscbe hervormde kerk, ten aanzien van het verplichtend gebruik der gewone doopformule. De overwegingen zijn de volgende „De algemeeue synode" enz. „Overwegende vooreerst, dat, aangezieu de Nederlandscbe hervom- de kerk, van haren oorsprong af, geen anderen Chris- telijken doop gekend heeft dan die op de ook thans nog meest gebruikelijke wijze geschiedt, eeu nadere wetsbei aling daaromtrent in onze kerkelijke reglemen ten voor overbodig mag gehouden worden ten anderen dat de willekeurige afwijkingen van de aan Math XXVIII: 19 ontleende formule bij de doops- bedieniugwaartegen voorziening bij de wet verlangd wordt, zoo veel haar bekend geworden is, te weinige in getal en te onbeduidend zijn om zulk een nadere wetsbepaling te wettigen ten derdedat de bedoelde wetsbepaling" ook daar om overbodig isomdat gezegde overoudedoor hare oudheid eerwaardige en in de algemeeue Christelijke kerk tot dusver vrij eenparig gebezigde doopsformule ofschoon verschillend opgevat, bij mannen van de meest uiteenloopende richtingen op den duur voorspraak en goedkeuring vindt en zelfs zij die tegen de vaststel ling eener wetsbepaling ijverenvan die formule niet alleen zelve getrouw gebruik makenmaar ook prijs stellen op het behoud der verlangde eenparigheid eindelijk dat ook onder de thans bestaande kerke lijke wetgeving de gelegenheid niet ontbreekt om waar die omerhoopt noodig zijn mochttegen elke doops- bediening die op eeuigerlei wijze niet beantwoordt aan het Christelijk karakterde hooge beteekenis en het heilige doel dier plechtigheid bij het bevoegde kerkelijk bestuur in verzet tc komen en haar voor het vervolg te weren heelt besloten aan do voorloopig aangenomen aan vulling van art. 14 lo. vau het synodaal reglement voor de kerker aden geen verder gevolg te geven." Te midden van den ernst een komisch tooneel- tje. Een Belg ging te heulen in een scheerwinkel- Toen de barbier hem ingezeept had en het mes bij den strot brachtvroeg hij hem met een dreigenden blik „Sind Sie ein. Franzose?' „Nooit," schrijft de Belg, „heb ik zoozeer mijne nationaliteitsrechten doen gelden als in dat hachelijk oogenblik." (hl. Ct.) De Nederlandscbe correspondent van het Parijsch dagblad le Temps schreef dezer dagen „de verstan dige lieden in Nederland hopen dat de Fransche trcepen overwinnen zullen omdatindien Pruisscn zegepralend uit den strijd trad het de dominerende mogendheid in Europa worden zou en Nedcrland's voortbestaan slechts van haar zou afhangen." Een uitvoerig artikel van den hoogleeraar Opzoomer, in het Utrechtsch dagblad opgenomenis gericht tegen de bewering van het Noorden dat onze stadgenoot, dr Béville de correspondent van le Temps in deze zou gewees". zijn. De heer Opzoomer beweert op verschillende gronden dat dr. Réville iets dergelijks nieten vooral niet anoniem, heeft kunnen schrijven. Vooral keurt hij al' dat de ongenoemde schrijver zich als dc tolk der ver standige lieden opwerptterwijl toch dc Nederlandsche natie volstrekt niet Erauschgezind is. Sprak de schrijver alleen van zijn persoonlijk gevoelen dan had hij daarloe rechteven als de heer Opzoomer zelf niet schroomt om zijn volle en warme sympathie tc belijden voor Duitschland en onze Gerinaausche stamgenooten. Ten slotte herinnert de hqogleeraar aan de bepaling dat de vreemdelinggevaarlijk voor de publieke rust, op last des konings kan worden uitgezet. (Rolt. Ct.) 's Gravenhag'5 30 Juli. Eene belangrijke aanbe steding van voor de korpsen der landnngt bcuoodigde lakens had heden aan het departement van oorlog plaats. De bcnoodigde hoeveelheden ziji: respectievelijk voor donker- en voor lichtblaauw ordinair laken 50,0ÜU en 30,000 meters terwijl de levering' werd bedongen binneu twee maanden na den dag der toewijzing en de aanbesteding geschiedde per kaveling van 3000 meters. Er werd ingeschreven (voornamelijk door Tilburgsche en Leidsche fabrikanten) tot een gezamenlijk bedrag van 48,000 en 18,000 meters der beide lakensoorteu en meest alle inschrijvers schreven in voor f4,50 per meterwat de laatste soort betreft was dit de eenige inschrijving. De Minister van Oorlog heeft zich de toewijzing vooralsnog voorbehouden. Leiden, 29 Juii. Heden deed zich alhier een soort gelijk geval voor als onlangs van elders in verschillende dagbladen werd vermeld. Een 77jarig, nog krachtvol man bood zich aan als vrijwilliger bij het leger en be weerde gemakkelijk nog 4 a 5 uren daags te kunnen marcheeren. Hij nam reeds deel aan de krijgsverrich tingen van IS 13 cn 1815 ten gevolge waarvan zijn borst met het zilveren kruis is versierd. Vermoedelijk zal ziju aanbod echter met worden aangenomen, maar zal men ook hier den wil voor de daad nemen. Zutfen, 28 Juli. Naar men verzekert, zal dr. Ph. S. van RonkelIlerv. predikant te Zutfen wanneer van wege de Synode officieel bevestigd wordt, dat de doops - formule niet langer verbindend is, ziju ontslag als pre dikant bij de Zutfensche gemeente verzoeken om of daar ter plaatse een eigen gemeente op te richtenof zich in eene gemeente beroepbaar te stellen die voor haar zelve de doopsformule verbindend stelt. De Ridderzaal op het Binnenhof te 's Gravenbage is door den minister van binnen! zaken tot centraal - magazijn voor „hef Roode Kruis" afgestaan. Bij voortduring bieden zich velen in den dienst van „het Roode Kruis" aau en daaronder behooren verschil lende geestelijken. Een aantal personen waaronder een hoofd-officier hebben zich aau de strijd voerende mogendheden als gewone zieken-verplegers voor de beide legers aangeboden. Dagelijks worden geschenken ontvangen materieel is nog niet iu het bezit van 't hoofdbestuur. TJit Saarbrück 25 Juli wordt o. n. geschreven „Dag en nacht trekken de patrouilles langs de grenzen, de voorpostenketen wordt met angstvallige aandacht getrokkendc ordonnances rijden onophoudelijk heen en weer Ik zelf die hier naast den kommandant majoor v. Petsel woon doe naauwelijks een oog meer toe. Dc majoor komt sints een week niet meer in zijn bed; er komen den geheelen nacht estafetten aan. „Onze lieden zijn al ongeduldig zich niet den vijand te meten. Gisteren avond zocht een eskadron van den ritmeester v. Luck bij Gersweiler hem weer over de grenzen te lokken. Dc vijand vertoonde zich niet. „De Eransche voorposten zijn zeer timide en laten zich met ons niet in. De geest der troepen is uitmuntend. „Dat de Fransche troepen al gebrek aan fourrage hebbenbewijst hun strooptocht naar Gersweiler, Te Bitsch liggen 30,000 mandie zeer gebrekkig ver pleegd wo'-deu. „Tegen middernacht ontving de kommandant liet bericht, dat de vijand van Saargemünd tot aan het dorp

Zierikzeesche Courant | 1870 | | pagina 1