Zaterdag 30 Juli. WOENSDAGEN ZATERDAG 1870 Bui tenia n dsche Tijdingen. van >este N°. 61 ZIERIEZEESCHE COURANT PRIJS DER ADVERTENTIE N. Gewone 5 cent de regel. Geboorte-, Huwelijks- en Dood- berigtenvan 18 regels a 0,50. VERSCHIJNT: ABONNEMENTS-PRIJS. Per drie maanden f 1,25 Franco per post 1,50. Inzen ding der Advertentiën daags te vorenvóór 10 nre 's morg BIniienlandsche T ij d i n ge n 7.— 9.— Feest te II e nesse. De 27 Juli zal voor de gemeente Renesse onvergetelijk zijn. Een feest, zoo prachtig en aangenaam, als men daar, zoo ver men hengt, nog nimmer hoeft aanschouwdmogt men toen vieren. Reeds lang te voren werd het aangekondigd lang te voren ook vereisehte het een tal van zorgen en bemoeijingendie alleen zij kunnen beseffendie ooit met het regelen van volks feesten belast waren en die toch niet altijd den goeden uitslag waarborgen. Het is daarom dat wij met blijdschap melding maken dat het feest door het heerlijkste weder werd begnnstigd. Toen ten vorigen jare te Zierikzee met mede werking van de soeieteit Tot nut en Genoegen eene harddraverij werd gegevenen daaraan fcestelijken luister door een optochtmuziek illuminatie en vuurwerk werd bijgezet, het geen zulk een goed resultaat opleverde, deed een lid van de soeieteit Tot Nut en Genoegen de heer mr. J. A. Bolle het voorstel om een dergelijk feest in eene der gemeenten ten platten lande te geven. Dit voorstel heeft tot gevolg gehad, dat de directie dier soeieteit hare mede werking en het verleenen van hulp en raad heeft toegezegd. Aan den heer Bolle komt dus de lof toe van den eersten ontwerper van dit feest te zijnen dit niet alleenz. ed. heeft tot het tot stand brengen van dit feest geen zorg en moeite ontzien. De commissie van de soeieteit Tot Nut en Genoeger die zulke goede diensten aan dït feest he bewezen en zich uitmuntend van hare ta: üeeft gekwetenbestond uit de heereu J. A. van der Halen, J. Lammers M. L. VoonLOOP en A. J. Wansink. Hoogst gelukkig is men geweest in de keuze der plaats voor de harddraverij. Ik geloof niet dat men eene betere keuze had kunnen doen. Zij werd gehouden op het lusthof ,,'t Huis Grol" toebehoorende aan den heer J. Hoogenboom Bz., burgemeester te Renesse, die dit daartoe bereid willig had atgostaan en in wiens warme belang stelling en medewerking het feest een krachtigen steun heeft gevonden. Ten 2 ure begaf zich de feestcommissie met dc rijders begeleid door het harmonie-gezelschap „Knnst en Eer" van Zierikzee en eene eorewacht te paard, in optogt van het gemeentehuis naar het feestterrein. Aan de harddraverij namen deel de Gjarige merrie Madame, behoovende aan en bereden door den heer S. J. de Bruijne te Noordwelle; de 9jarige vos ïuin Keesbehoorende aan den heer N. E. Soetermeer te Haamstede en bereden door C. M. Bolle Lz.; de Sjarige bruine ruin Victor, behoorende aan C. de Oude te Dnivendijke en bereden door J. van den Bos de 9jarige bruine ruin Csesar, behoorende aan W. Voorbeijtel te Bruinisse en bereden door L. W. Voorbeijtelde 17jarige bruine merrie Zéphyr, behoorende aan den heer C. Ilocke Hoogenboom te Zonnemaire en bereden door C. J. Hocke Hoogenboom; de öjarige bruine ruin Zéphyr, behoorende aan den heer L. Boogerd te Noord welle en bereden door L. Boogerd Jr.de Sjarige bruine merrie Mieto, behoorende aan de Wed. S. Vis te Noordgouwe en bereden door L. Vis de 14jarige bruine ruin Pier, behoorende aan den beer Jobs. de Glopper te Ellemeet en bereden door J. de Glopper; de 12jarigo bruine merrie de Truibehoorende aan den 'lieer A. Moolen- burgh te Eikerzee en bereden door M. Moolen- burgh; de 15jarige vos ruin Ras, behoorende aan den heer J. M. de Glopper te Ellemeet en bereden door L. de Glopperde lOjarige bruine ruin Zephirebehoorende aan den heer P. Hoogenboom te Renesse en bereden door J. Bakker. Omstreeks 6 ure was do strijd geëindigd cn werd door de commissie van beoordeeling be staande uit de lieeren M. L. de BruijneM. Schalkwijk, N. de Bruijne, S. Krepel, M. Bolle Lz. en P. Hoogenboomde prijszijnde eene pendule ter waarde van 50 toegekend aan het paard Madametoebehoorende aan en bereden door den heer S. J. de Bruijne voornoemd en de premie, zijnde een lepeldoos met zilver ter waarde van f 30 toegekend aan de ldjarige ruin Pier, toe behoorende aan en bereden door den heer Jobs. de Glopper te Ellemeet. Des avonds had er illuminatie plaats en werd er vuurwerk ontstokenhetgeen een heerlijk schoon effect maakte, terwijl het genoemd harmo nie-gezelschap door voortreffelijke muziekstukken, het feestgenot verhoogde. Was het wonder dat daar, waaraan zooveel natuurgenot, „want'tHuis Grol mag met regt oen lusthof heeten" nog het kunstgenot zich paarde, de feestgenooten in de aan genaamste stemming verkeerden, terwijl er boven dien goede zorg was gedragen, voor spijze en drank. Ligt te begrijpen is het dan ook dat men tot laat in den nacht te zamen bleef en niet dan uoode huiswaarts keerde, en dat dit feest de aangenaamste indrukken hoeft achtergelaten. Het zal voorzeker ook door allen die daaraan hunne zorgen hebben gewijd de genoegelijkste herinneringen opleveren. De uitmuntende uitslag van het feest is gewis hunne beste belooning. Zierikzee, 27 Juli. Op verzoek eervol ontslag ver leend als plaatsvervangend lid van den geneeskundigen raad voor Zeeland aan F. P. J. Was te Oosterlaud, en als zoodanig benoemd dr. H. Goemaus jr. alhier. Uit Amsterdam meldt men van 25 Juli. „Hoe een kus een binnenlandschcu oorlog hngevolge kan hebben. Zaterdag 23 dezer wandelden eeaige jonge lui der marine door de Batavierstraat. Plotseling krijgt een hnnner een beeldschoon Israëlitisch meisje in liet oog 'waarop hij stormpas loopt en haar ferm kust. Dit kon het Oostersche bloed niet verdragen het meisje rukte zicli met geweld los riep hare familie op waarop het tot een gevecht kwam waarbij de kinderen Israels de overhand behielden en een der mariniers voor dood werd weggedragen. Doch de zee van drift bruischte in het hart der jongeliedeu en in veel sterker aantal kwamen zij gister de Jodenbuurt in, cu sloegen een Israëliet bijna dood zoodat het nu ecu algemeene kloppartij werd. De politie kwam tusschcnbeidc doch dit baatte nietdaar verscheidene politieagenten gewoud werdeu een zelfs zeer ernstig en zij niet tegen de nv.Tiigte opgewassen waren. De Breestraat was zwart van mensehen en vechters. Toen ik gisteren te 6,30 Amsterdam verliet was alles nog aan den gang. W ij betreuren dit voorval daar men in den tegenwoordigen tijd niet vragen moet: „Zijtgij dit of datmaar eenvoudig zijt gij Nederlanderklopt uw hart voor onzen koning Wilicm III, voor het huis van Oranje voor 't vaderland (U. D.) Men verneemt dat Yrijdag 5 schepen uit Engeland naar Botterdam onderweg waren, geladen met in dat land door Pruissen opgekochte paarden. Het plan was ze verder over ons grondgebied naar Pruissen te ver voeren. De Pruissische gezantgraaf de Perponcber, om inlichtingen gevraagd verzekerde dat het zoo wascn men heeft hem medegedeeld dat de uit voer vau. paarden verbodeu zon worden zoodat dc Eugelsche paarden wel in maar niet uitgevoerd konden worden. Goede raad was duur Telegrafeeren aan de op zee zijnde schepen kon graaf de Perponcber niet en er werd dus een stoomboot uitgezonden die de schepen op zee praaide en hun het voorgevallene mededeelde. In plaats van naar Botterdam te varenhebben zij thans koers noordwaarts gezetwaarschijnlijk met het doel om de paarden to Einden of in een andere Noord- Duitscbe haven te debarkeeren. Men leest in dc nieuwe Midd. Ct. „Zal de oorlog langdurig zijn W7at men er ook van schrijven of telegrapheren moge dat de groote niet oorlogvoereude, mogendheden partij gekozen hebben betzij voor Frankrijk of voor Duitsch- laudwij zijn na een maalstroom van valsche berich ten er thans zeker van dat, noch Rusland noch En geland, noch Oostenrijk, noch Italic opeulijk en oificieel partij gekozen hebben. Wijselijk en het is of zij het onderling geheel eens zijn hebben zij besloten den oorlog te localiseren, dat heet dien aan de beide krijg voerende partijen over te laten. Tot dus verre hebben de onzijdige mogendheden al het mogelijke gedaan om den oorlog te keeren zij hebben op de bestaande trac- taten gewezen en hebben niet bet allerminst hunre moreele kracht aangewend om de bestaande geschillen te beslechten. Maar niets heeft, gebaat. Frankrijk wil van geen Pruissischen Prins op den Spaanschen Iroon ook voor de toekomst weten cu acht zich beleedigd door het gedrag zijn gezant aangedaan cn Pruissers koning acht zich insgelijks beleedigd door verklaringen van hem te eischen die hij niet, geven kan. Wat zal men nu daarvan zeggen W;ij wel het allerminst, maar de geschiedenis zal eenmaal haar onpartijdig oor deel uitspreken. Zal de oorlog langdurig zijn? Het komt ons voor, dat, wij iu de vrelelieveudc houding der vier genoemde neutrale mogendheden ecu verblijdend teekeu mogen aanschouwen. Blijven zij het gene de Voorzienigheid geve, aan hun opgevat beginsel 'getrouwdan kunnen één of twee hoofdgevechten veel beslissen en de we- derzijdsclie wrok der beide vijandelijke natiën is wel- ligt geboet. Immers hebben beide partijen verklaard geene vermeerdering van grondgebied te beoogeu. Dc diplomatie is daar om dan bij eeuige beslistheid tussclien beiden te komen en de dan nog overblijvende geschil len met wederzijdsch goedvinden uit den weg te ruimen. Op die wijze zou de zaak binnen eeuige weken be slist kunnen zijn. Verlaten echter de toeziende mogendheden hun on zijdig beginsel en staan zij hem bij, die eene nederlaag- geleden heeft, ja dan is de duur van den strijd niet te berekenen want dan is de oorlog niet meer lokaal maar algemeen en wordt een Europesche. Dat dit niet tot de onmogelijkheden behoort, wordt intusschen ver klaard door de bepalingen die men aau zijne neutra liteit gevoegd heeftwant men heeft gesproken van eene afwachtende en van ccne opmerkzame neutraliteit. Hopen en wenscben wij echter, dat de uitkomst dei- te leveren veldslag of a eldslagen zoodanig moge uit vallen dat de afwachtende en opmerkzame mogend heden weldra hunne pogingen met een spoedig guusti- gen vrede mogen bekroond zien. Het is intusschen niet tc loochenen dat de strijd der partijen hevig zal zijnwant, beiden hebben nij eene nederlaag van den overmoedigen overwinnaar alles te vreezen alles te duchteu. Het zal dus eeu krijg zijn tusscben twee mogendheden zoo als er zelden elkan der ontmoet hebben „wantzegt de.Times „Napoleon weet heel goed dat hij bij eene nederlaag zijne dynastie op het spel zetdaar hij dezen oorlog begonnen is zonder naar de vcrloogen zijner naaste boiidgenooten te luisteren bij zal er dus op uit zijn om een aantal schitterende overwinningen te behalen en daarna vrede maken en den koning van Pruissen is het mede niet onbewust, dat hij bij eene nederlaag de Rijn-provinciën zou verspelen daar het den Franschen om den Rijn te doen is en eenmaal verloren zijndezou het Pruissen niet gemakkelijk vallen dien wederom te her winnen." Nog eens dus de strijd zal lievig zijn. Mogt het echter bier gaan zoo als in de natuurwaar eene ge weldige onweersbui spoedig voorbij is, terwijl langzame regens zich dagen en weken achter elkander herhalen. Mogt het hier geene langdurige en herhalende bui wor den en vooral geene buidie ook elders afdrijft. Het orchest van den lieer Stumpff heeft zich op verschillende plaatsen iu België met veel bijval doen hooren en alom zijn goeden naam waardig gehandhaafd. Uit Brussel schrijft men o. a. aan het Iland. bl. dat het met liet concert in den zoölogischen tuin aldaar waarvan we reeds melding maakten, een schitterend en zeldzaam succes heeft behaald. Wat inzonderheid de aandacht trok was de scliooue voordragt der verschil lende solisten wier hoedauigheden door het met zorg gekozen programma bijzonder uitkwamen. De koning en de koningin der Belgen bobben dit concert met hunue tegenwoordigheid vereerd na de uitvoering vau het tweede nominer verschenen de vorstelijke personen en werden door het orchest met het Belgische volkslied begroet. Duizeuden kreten van bijval deden zich hoo ren en de koning deed aan den lieer Stumpff weten, dat Irj de uitvoering verlangde van het Nederlandsche volkslied. Plet een en ander werd gebisseerd en het kostte eeuige moeite om de geestdrift van de duizende en duizende toehoorders tot kalmte te brengen. Na bet voordragen van dit nummer rigtte de konii.g eenige vleijende woorden tot den beer Stumpff. Jl. Woensdag heeft liet bof var. assises van Brabant ivtspraak gedaan in de zaak van Authonisscn beschul digd van zijn bediende Georts om. het leven gebracht te hebben en de dadei te zijn van een in het vorig jaar te Brussel gepleegden moord in de rue de Brabant op de daincs van de Poel. Aan het eerste feit door de jury wel en aan het tweede met-schuldig verklaard is hij door het hof ter dood veroordeeld. i Jl. Dingsdag zijn te Utrecht langs den Rijn spoor-j weg acht Duitschers vervoerd die door twee rijksveld wachters naar de grenzen werden gebracht, teneinde in hun vaderland aan de dienstplichtigheid tc voldoen. m d.) Gedurende de afgeloopen week zijn nog vijt en dertig bomschuiten te ScheveningPii ter haringvisschcrij afgevaren. Nog verscheidene maken zich voor die vis- scherij gereed om bij gunstige gelegenheid onderzeil te gaan. Tot hiertoe is tengevolge van het ouder de wapenen roepen van miliciens-verlofgangers nog genie stremming in die visscherij ontstaan. De opengevallen plaatsen werd dadelijk door bejaarde visschers die hadden opgehouden te varen, vervuld. ■Aardenrurg 25 Juli. Te midden der oorlogsbe richten werden we heden aangenaam verrast door een manifestatie van zeer vreedzamen aard en die hier veel genoegen zal geven. Zooals bekend is werd Aarden burg in Nov. 1830 door de Belgische troepen onder bevel van den bekenden kolonel Eernest Grégoire be zet. Bij die gelegenheid bezochten ons een aantal in gezetenen uit Maldeghem. Veertig jaren liggen tus sclien ou3 en die gebeurtenis. Wij moeten dus rle redenen die ben daartoe noopten, zooals zij verklaren, aannemen. De kolonel gaf last aan de ingezetenen al de voorhanden zijnde wapenen in te leveren. Onder hen die daaraan voldeden behoorde ook de lieer J. C. Ie Grandkommandaut der burgerwacht. Dezen was de zoogenaamde stadsdegen (een staticdegen met zilve ren gelest) toevertrouwd en hij meende zich ook van dat wapen te ontdoen. Hij gaf het. iu bewaring aan dhr. v. Nieuvenhuise, te Maldeghem die het met zich nam. Deze heer moest zich weldra bij de gardes civi- qnes als kwartiermeester in dienst begeven zoodafc de degen te zijnen huize bleef berusten. Lang reed3 had ge melde heer het voornemen opgevat, den degen aan Aarden - burg terug te geven, doch was het niet eens op welke wijze. Gisteren eindelijk schonk hij dien aan onzen archivaris G. P. Hoos met lastdezen als Zeenwsche merkwaar digheid naar de tentoonstelling- te Middelburg op in zenden om dien daarna het bestuur van Aardenburg ter hand te stellen ten eiude ten raadhuize bewaard te worden. Wij komeu later op dit feit terug en hopen dat de degen naast dien van Beekman in deze dag-en meer dan een belangstellend 1 en toonstelling bezoeker- zal iu 't oog vallen en spreken van Vaderland en Vorst,. De degen draagt op de stootplaat de volgende inscriptie Anno 17%35 is binnen de stadt Aardenb. ingehaalt Willem de Vijfde, Prins van Orangie stad houder der vercénigde Nederlanden als burgemeester vau schepenen was Frederik Koenitz omgordt met dit zeijdtgewecr. Wij laten hier de oorspronkelijke tekst volgen van het ontwerp-tractaatdat volgens de Times tusscben Frankrijk en Pruissen eeu onderwerp vau onderhandeling heeft uitgemaakten nu onlangs wederom door bet, kabinet van de Tuileriën aan dat van Berlijn zoude aangeboden zijn als voorwaarde voor bet behoud van den vrede. „Artikel 1. Z. M. dc keizer van Frankrijk neemt aan en erkent de uitbreiding van groudgebi d, die Pruissen ondergaan heeft 1en gevolge van den oorlog, dien het tegen Oostenrijk heeft gevoerd. Art. 2. Z. M. de koning vai Pruissen belooft aan Frankrijk het verkrijgen van Luxemburg tc vergemak kelijkenin dien zin dat Z. M. in onderhaudeliug zal treden met den koning der Nederlanden, om dezen over te halen, ten behoeve van den Franschen keizer afstand te doen van zijn souvereine rechten op het groother togdom tegen zoodanige schadeloosstelling als billijk zal geacht worden, of wel, op voorwaarde dat dc keizer zich zijnerzijds verbindt, borg te blijven voor de geldelijke uitgaven die met deze transactie gepaard zouden gaan. Art. 3. De keizer der Franschen zal zich niet vel zetten tegen een federalen bond tusscben de Noord. O S.

Zierikzeesche Courant | 1870 | | pagina 1