Woensdau 27 Juli. WOENSDAGEN ZATERDAG. if0. 60 1870 Het Roode Kruis. Binnenlaiïdsche Tijdingen. Buitenlandsche Tijdingen. w4 55 I sr% 26% 185 ZIERIKZEESCHE PRIJS DER ADVERTENTIËN. - Gewone 5 cent de regel. Geboorte- berigtenvan 18 regels a 0,50. Huwelijks- en Dood- VERSCH IJ NT: ABONNEMENTS-PRIJS. Per drie maaiideu f l,2o Franco per post 1,50. Inzen ding der Advertentiën daags te vorenvóór 10 ure 's morg 2.30 6.— 25 50 24.50 00.00 25.50 24.50 00.00 25.50 24.50 00.00 00.00 G.üO 5.00 Aankondigingen yan openbare besturen enz. De Burgemeester en "Wethouders van Zierikzcc maken aan de ingezetenen bekend dat de rekening der ge meente over het jaar 1869 ingevolge art 219 der ge meente wet van 18 Juli af gedurende 14 dagen voor oen ieder ten inzage op de secretarie is nedergelegd en tegen betaling der kosten verkrijgbaar gesteld. De Burgemeester en Wethouders van Zierikzee maken bekend dat Z. M. de koning bij besluit van den 3en dezer no. 25 ouder anderen heeft bepaald dat maximums van het handgeld hetwelk aan ieder recruut die zich voor niet minder dan zes jaren voor den mi litairen dienst in de koloniën en bezittingen des rijks in andere werelddeeleu verbindt, kan worden uitbetaald, is verminderd en voortaan tot weder opzeggeus toe zal bedragen lionderd -vijftig,- gulden (f 150) wanneer hij Nederlanderen honderd tw in tig gulden 120) wanneer hij vreemde ling is. De Burgemeester en Wethouders van Zierikzee ma ken bekend dat aan de openbare lagere school van onvermogen- den (armen school) in deze gemeente thans open is eene plaats van hnlpond erwyzoi- waaraan eene jaarwedde van clviehoiicleï-ci gulden is verbonden. Zij roepen allen die voor die betrekking in aan merking wenschen te komen op, zich met overlegging hunner stukken ten spoedigste aan te melden bij den Burgemeester dezer gemeente. In de laatste jaren hebben zich bijna in alle landen van Europa vereenigingen gevormd wier doel is hulp te verleenen aan gekwetste en zieke strijders in tijd van oorlog. De leden dier vereenigingen stellen zich voor, zoo dikwijls er ergens oorlog is de gewonnen en hen die door uitputting en zielsaandoeningen krank geworden zijn, de verpleging, de lafenis en de toespraak te doen vinden die geene legerzorg, hoe goed ook georganiseerd, hun verschaften kan. Zij hebben tot herkenningsteeken aangenomen een rood kruis op een witten armband voor personenen in een witte vlag- vergezeld van ieders nationale vlag voor plaatsen. Zoo wapperde dan ook het vorige jaar in het scherpschutterskarap aan de Bilt van eene tent eene witte vlag met een rood kruis en daarnaast de ÏÏollandsche driekleur. Het is het symbool eeuer over eenkomst van volken onderling om wanneer zij ge dreven worden met elkander te vechten niet. te vergeten dat al die strijdende menschen broeders zijnen de lijdenden onder hen als broeders moeten behandeld worden. Te Genève werd daartoe den 26 October 1863 een congres gehouden om te onderzoeken door welke mid delen men de rampen des oorlogs zoude kunnen lenigeD, en daarna wird 22 Augustus 1864 iu diezelfde plaats door de gevolmachtigden van 12 regeringen, waaron der "ook van de onze eene conventie gesloten waartoe achtereenvolgens alle regeringen van Europa zijn toege treden. Door dat tractaat heeft de vrije en veilige uit oefening van meuschlicvend hulpbetoon op alle oorlogs - tooneele» de sanctie van het volkenrecht verkregen. Militaire hospitalen ambulanceu en particuliere woningen waarin gekwetsten zijn en elk persoon die tot verpleging of verzorging van gekwetsten werkzaam iszijn voor onzijdig verklaard en tegen elke vijan.Jigc handeling gewaarborgd. Als een teeken nu van sauvegarde dient het roode kruis op een witten grond van vlag of armband. Vooral de vereenigingen van particulieren zijn thans in de mogelijkheid om hulp in den oorlog te verleunen. Zij nemen steeds toe eu voor hare oprichting is onze eeuw dan ook bijzonder gunstig. Door de snelle middelen van gemeenschap is de tijding van een veld slag niet meer de nagalm van eene afgeloopene gebeur tenis de avond dat een schitterend wapenfeit bekend wordtweet men zeker dat nog duizenden liggen te zieltogen, om dikwijls met het aanbreken van den dag met de doodeu in één kuil geworpen en bedolven te worden. Het oorlogstafreel wordt al aanstonds door het vreesselijk lijdcu dat daar gebeurt, met een rouwfloers omhuld. Het gebrek op het slagveld werkt vernielen - dcr dan het vijandelijk lood zoodat de statistiek aan getoond heeft dat er driemaal meer soldaten door ge brek aan verzorging dan door den slrijd zelf omkomen. Onze Koning heeft bij besluit van 19 Juli 1867 om de pogingen van bijzondere personen en vereenigingen tot verzachting vau de rampen des oorlogs zoo veel mogelijk te hulp te komen ,,eene Nederlandselre voree- niging tot hen verleenen van hulp aan zieke eu gewonde krijgslieden in tijd van oorloghetzij Nederland er al dan niet in betrokken isdaargcst.eld. Er is een hoofdbestuur door den Koning benoemd. Overal in het land moeten groepen van mannen en vrouwen zich be reid verklaren van die Nederlandsche vereenigimg afdee- lingen te worden. Zij voeren den naam van „comités tot hulp aan gekwetste en zieke krijgslieden." Blijkens de statuten der hoofdvereenigiug kunnen tot leden der comités worden toegelaten zij „die geschenken geven of eene vaste jaarlijkschc contributie betalen, en zijdie zich verbinden door hunne talenten ervaring, nijverheid vervoer van personeu en goederen of door persoonlijke diensten in tijd van oorlog als genees:-un- dige verpleger of verpleegster van ziekenhelper of helpster in hospitalenambulances hospitaalschepen of vaartuigen enz. tot bereiking van het doel der vereeni ging te zullen medewerken. „De comités kiezen hun eigen bestuur en de wijze, waarop zij wenschen tot het doel der vereeniging mede te werken. „Zij hebben de goedkeuring hunner inrichting noodig van het hoofdcomité om als afdeeling der vereeniging te worden erkend. „Het hoofdcomité treedt ingeval van oorlog, voor de behoeften der Nederlandsche zee eu land macht in over leg met. de ministers van oorlog en marine. „Ingeval van oorlcg waarin Nederland niet is be trokken bepaalt eu regelt liet hoofdcomité in overeen stemming niet de betrokken autoriteiten de hulp door de vereeuiging aan gekwetste en zieke krijgslieden van oorlogvoerende natiën te verleenen." Wij juichen de pogingen zeer toe die er hier ter stele gedaan zijn, om eene afdeeling van de Nederlandsche vereeniging tot het verleenen van hulp aan zieke en gewonde krijgslieden in tijd van oorlog op te richten, en hopen dat meu naar wensch daarin zal skigen. Moeijelijk- liedeu van verschillenden aard zal meu te overwinnen hebben vooral zal men met laauwbeid en egoisme te kampen hebben. De vraag wat het geven zal, werkt bij den een krachtig genoog om zich aan alle deelneming te onthouden een ander zal zich wel wachten zoo dwaas te zijn door hulp aan gewonde krijgslieden vau andere naties, (menschen die echter als slachtolfers van de eerzucht van enkele machtigen geveld liggen)te verleenen, mede te werken hen het leven te behoudendie misschien later gedwongen zullen worden de wapenen tegen ons land te keeren. Wij vertrouwen dat het gebod „hebt uwe naasten lief als u zelf" krachtiger zal werken dan dergelijke redeneringendie wij ons niet de moeite zullen geven te weerleggen. Y\ ij zullen ze liever met minachting behandelen. Als allen het bespottelijk vondendat men zich ver- ecnigf om aan de slachtolfers van den oorlog hulp te verleenen zouden wij er haast toe komen te zeggen „„e'est que les hommes sont iusensés et que c'cst une sorte de folie d'etre sage au milieu des fousOn n'a qu' a considérer les effets du mal, les ravages etautres calamités de la guerre l'influence immorale et perui- cieuse dn régime du sabre les prétextes souvent fut.iles et détestables de la politique. Les guerri-s ne pren- dront fin et la paix ne pourra se consoliderque par l'amériolation des relat,ious socialcs 'et in Ier national es." Als de volken zich verbinden om elkanders rampen te helpen lenigen zullen zij steeds meer door een broederband omstrengeld worden. Men mag strijden om groote beginselenzoo als voor eenige jaren in Amerika oin de slaven te bevrijden een krijg om zulke „prétextes futiles et détestables" als de tegenwoordige, enkel uit overdreven hartstocht en eerzucht van eenige weinigen die hunne macht over liet volk misbruiken, ondernomen moet steeds minder mogelijk wordenen hot misdadige er van zich voortdurend scherper teekenen. Alles wat daarom de internationale betrekkingen der volkeu kan bevestigen en versterken moet men bevor deren. Alom is men verplicht daartoe mede te werken. Het is een eisch van het Christendom aan vijanden wel te doen, en dus evenzeer hen die het eens kunneu worden. Allen die door de rampen des oodogs getroffen wor den te hulp te komen er zoo zorgvuldig mogelijk te doen behandelen is het schooné streven der vereenigingen ouder Inet Roode Kruia. Men leze de brochure van Dr. J. BosschaHet lloodo Kruis. „„Dat komt omdat de menschen dwaas zijn, en het eene soort vau waanzin is wijs te zijn te midden der dwazen." Meu heeft maar te letten op de gevol gen van het kwaad, op de verwoestingen en de andere onheilen des oorlogs, op den onzedelijken en verderfelijken invloed van de heerschappij van het zwaard, op de zoo me nigmaal beuzelachtige eu verfoeijelijke voorwendsels van de politiek. De oorlogen zullen uiet ophouden en de vrede zal zich niet kunnen bevestigen tenzij door verbetering der maatschappelijke en internationale betrekkingen." G. G. Yreede. 's Ghayenhage 24 Juli. Z. M. de koning heeft aan de vereeniging alhier onder „HET HOODE IvROIS" eene gift van f9000 gedaan en later nog eene kosl- bare verzameling verband eu verplegiugsmiddelen. De secretaris van liet hoofdcomité tot hulp aan gekwetste en zieke krijgslieden in tijd van oorlog dr. Yerwey is benoemd tot ridder van de Leopoldsorde. De lieer van Naamen van Eemnes lid van de Tweede Kamer der Staten-Geueraal heeft één van zijne paarden aan de regering voor het leger ten geschenke aangeboden. De luitenant-generaal Knoop die daar hij het bevel van een onzer legercorpsen heeft op zich gen om mi, vederom in actieve dienst is getreden moet ingevolge de grondwet zijn lidmaatschap der Kamer neder!eggen. Z. Exc. de minister van biniienlandsche zaken heeft dientengevolge oepaald dat de stemming voor een lid dier Kamer voor het hoofdkiesdistrict Alkmaar op den 16en en de herstemming zoo noodig op den 30en Augustus zal plaats hebben. De Staats-Courant brengt in herinnering het ver bod om oorlogscontrabande naar ééne der strijdende mogendheden uit te voeren. Daaronder verstaat men ammunitie, kruit, zwavel, salpeter en lood. Men leest in de Rotfcerdamsche Courant Met leedwezen hebben wij gezien dat de Minister vau Eiuanciëu goed gevonden heeft in dit oogenbük eu op die wijze zijn denkbeeld van een inkomsten-belasting te willen ingang verschaffen. Ook wij willen in dit tijdsgewricht dit ministerie steunen zoo veel het slechts kun. Onverantwoordelijk noemen wij echter in zulk een I moment een diepingrijpende eu veelomvattende maat regel te uilJen doordrijven wier invoering het meest kalm overleg vordert-. Het tot stand brengen van iets dergelijks op zulke wijze en onder de pressie vau tijdelijken nood tot een dergelijken stap te dringendat geeft aan een anders wettige en misschien zeer wenscheiijke omwen teling op 't gebied van 't staatsbestuur een onbetwist baar revolutionair karakter. Het verheugt ons dat blijkbaar de 'Tweede Kamer ons gevoelen heeft gedeeld daar in de afdeelingen de vraagof onder de tegenwoordige omstandigheden, het ministerieel voorstel moest worden in overweging ge nomen ontkennend beantwoord is. Eene belasting op de inkomsten is bij onze wet gevende magt ingediend! Wij hebben het vroeger reeds gezegdde regering wenscht daartoe te komenouder den schijn vau de oaregtvaardigheden van het paton t- regfc weg te nemen maar baar eigenlijk doel is liet beginsel dier belasting vast te stellen om daarop voort te bonwen en bij vervolg van tijd die draconische be palingen van het wetsvoorstel van den minister van Bosse van 1849 door te drijven. De Nederlandsche vertegenwoordiging zie wei toe nu percent, liet vol gend jaar één percent- en zoo vervolgens tot dat de belasting op de inkomsten alle anderen verdringen zal. En wat zal bet gevolg er van zijn Verarming der nu hebbenden geen meerdere welvaart voor de nu niet hebbenden die alleen baat kunnen vinden bij de wolvaart der eersten. De inkomsten-belasting rust op het meest zuivere socialistische beginsel. Daarom ai is liet maar één half percent, priucijiiis obstaj! N. M. C. De volgende ministerieele bekendmaking is opge nomen in de Staatscourant van beden „De minister van oorlogmet welgevallen de geestdrift opgemerkt hebbende waarmede officierenonderofficieren en man schappen van de korpsen gevormd uit vereenigingen tot vrijwillige oefening in den wapenhandel, zich aan bieden om vrijwillig in den militairen dienst te treden ,„Gelet dat cle meeste van lien, die een rang of graad bekieeden, hoezeer volkomen bereid daarvan afstand te doen en hunne rang- of oudersclieidingsteekenen ter zijde te leggener evenwel hoogen prijs op stellen om ook in de gelederen van het leger de uniform kleeding tebcho.iden, die zij met toestemming van den koning dragen „Gezien het koninklijk besluit van den 1 Sen dezer no. 9 waarbij de gelegenheid is opengesteld voor man nen van 17- tot 50jarigen leeftijd om zich voor onbe- paalden tijd als soldaat bij ecnig korps van het leger te engageren „Heeft bet genoegen, bij deze, ter kennis 1c bren gen van alle leden dier bovenbedoelde vereenigingen en daaruit gevormde korpsen dat bet Zijne Majesteit behaagd heeft te vergunnendat ziidie zich als vrij williger bij een der korpsen van het leger voor onbe- paalden tijd verbindendes verk'czendc de uniform kleeding blijven dragen, welke zij met toestemming des koniugs hebben aangenomen. J. J. van Muiken." De groote drukte die de tegenwoordige tijdsom standigheden met zich brengen, heeft de aarddrijks- kundige kennis van liet Fransch dagblad 1' histoire eenigermate in verwarring gebracht. Zoo zegt liet he den Het Algemeen Handelsblad bevat eenige berich ten omtrent de militaire maatregelen in „Denemarken" Daarop volgen eenige berichten van dezen aardde vesting Delfzijl is in staat van verdediging gebracht. De garnizoenen vau Middelburg en Ylissingcn zijn per stoomboot naar Brielle eu Helvoetsluis overgebracht, enz Niet zekerder van zijn zaak is een berichtgever van le Temps die dezer dagen van een overtrekken van den Rijn bij Groningen gewaagde. Het korks koninklijke scherpschutters te Rotter dam is in den tijd van vier dagen met 145 nieuw toegetredenen versterkt. Jl. Zaterdag morgen bij de oproeping van do schutterplicbtigeu had te Groningen een onaangenaam incident plaats. Eenige personen uit de arbeidende klasse die opgekomen waren om zich te laten inschrij venverbitterd door liet schijnbaar onnoodige lange wachten en het verlies vau huu kostbaren tijd begon nen baldadighedenzoodat de politie aanrukted:e weldra met de arbeiders handgemeen werd. Nu ont stond een gevecht met de blanke sabelzoodat menig handwerksman verwond werd eu een inspecteur van politie onder den roet kwam en getrapt weid. Nadat, de hulp van de militaire macht was ingeroepen werd de orde spoedig hersteld. (Het Yaderl.) DUITSCHLiND. De koning van Pruissen heeft een buiteugewoiien algemeenen bededag uitgeschreven voor aanstaanden Woensdag. In de daartoe uitgevaardigde proclamatie verklaart hij dat het hem „voor God en de menschen eene groote geruststelling is tot den oorlog geen aan leiding te hebben gegeven." „Van der jeugd af aan" zegt hij vei der „heb ik geleerd te vertrouwen dat aau Godes genadige hulp alles gelegen is. Op hem blijf ik hopen en ik verwacht datzelfde vertroun en bij mijn volk te vinden. Ik buig mij voor Godin de erkenning zijner barmhartigheid en ik beu verzeker.1 dat mijne onderdanen en mijne landslieden dit met mij zullen doen. Hierbij wordt de bevolking aangespoord om dien dag alle werkzaamheden en allen arbeid te doen stil staan voor zoover dit bij den dringenden nood des tijds mogelijk zal zijn. Aan het slot wordt verordend dat, zoolaug de oorlog duurt in elke openbare gods dienstoefening zal gebeden worden om de zege der Duitscke wapenen een Christelijk gedrag jegens den vijand en herstelling van den vrede tot een duurzamen waarborg voor Duitschlands eer en onafhankelijkheid. Terwijl men zich tot de Tanden wapent om wel licht op verschillende punten zijn slag te slaan hoeft liet bloed reeds gevloeid en is het eerste offer van den oorlog in bet open veld gesneuveld. Gisteren in den vroegen ochtend, zoo meldt men uit Saarbrück dd. 21 dezer had het volgende op de grenzen plaats. Een Erausch infanterist op ongeveer 1000 schreden van een Duitsche voorpost staande, lag op laatstgenoemde aan, vuurde ziju Chassepot af, maar trof zijn man niet. Onder het laden stapte hij voorttoen hij op 400 schreden was genaderd lag hij weder aanmaar nu niet alleen; ook het naaldgeweer werd in de behoorlijke positie gebracht en voor het Chassepot den Pruis kon treffenhad het naaldgeweer de concurrentie beslecht want, de aanvaller stortte onmiddellijkna gevuurd te hebben doodelijk gewond neder.

Zierikzeesche Courant | 1870 | | pagina 1