«er fl°. 59 Zaterdag 23 Juli. 1810 WOENSDAGEN ZATERDAG. DE KONING ROEPT H E II IJ K Kennisgeving. Aan de Zeeuwsche vrouwen in Schouwen en Duiveland J Binneiilaiidsche Tijdingen. ruik van iet bi 50 80 Vu 23", 25 90% 194% 47% 48% 39% o o g e r, f 12.00 - 9.00 - 7.J0 5.75 - 5.75 - 3.75 - 5.10 - 10.00 - 12.00 - 13.50 - 13.50 - 8.10 ZIERIKZEESCHE GOH •Boe PRIJS DER ADVERTEN TIËN. Gewone 5 cent de regel. Geboorte-, Huwelijks- en Dood- berigtenvan 18 regels 0,50. VERSCHIJNT: A B O N N E M E N T S-P R IJ S. Per drie maanden f 1,25 Franco per post 1,50. Inzeil ding der Advertentiën daags te voren, vóór 10 ure 'smorg De minister van oorlog Gezien hebbende Zijner Majesteit besluit van den 18den dezer no. 9 houdende onder andere bepaling dat mannen van 17 tot 50 jarigen leeftijd tot eene vrijwillige verbintenis voor on- bepaalden tijd doch minstens zoolang de militie buitengewoon onder de wapenen wordt gehou den worden toegelatenen wel bij zoodanig korps van het leger waarop zij hunne keus vestigen en waarvoor zij geschikt worden bevonden Brengt zulks mits deze ter algemeene kennis, onder verdere mededeeling, dat zij die als on derofficier of korporaal bij het korps mariniers, do landmacht of de koloniale troepen gediend en den dienst op eervolle wijze verlaten hebben, dadelijk in hunnen vorigen graad en voor on- bepaalden tijd kunnen worden aangenomen. De minister acht het met het oog op de tegenwoordige tijdsomstandigheden overbodig hier iets bij te voegendaar hij zich overtuigd houdt dat met geestdrift gebruik zal worden gemaakt van do door den Koning aangeboden gelegenheid om op eene practische en doeltref fende wijze te voldoen aan art. 177 der grondwet, volgens hetwelk het dragen van wapenen tot handhaving van de onafhankelijkheid van den staat en tot beveiliging van zijn grondgebied een der eerste plichten blijft van alle ingezetenen. Dappere Zeeuwen! De Koning roept! Het land is nog wel in geen in gevaar, wel hebben de strijdende machten schriftelijk verklaard onze neutraliteit te zullen eerbiedi gen maar daartoe moeten wij haar dan ook kunnen handhaven. Niet zoozeer den vijand te verslaanals wel hem te werenis thans de roeping van alle Nederlanders. Kunnen wij dat niet, dan kan ons land in nood komen. Onder belofte ons te willen hel pen zou dan wel eens een legér de Hollandsche velden kunnen binnentrekkenen onder de liefelijkste betuigingen van vriendschap (de Franschen hebben dat meer gedaan) ons inpakken. Wij willen niet ingepakt worden. Wij willen vrij blijvenvan Noord tot Zuid van Oost tot West. Nederland is ééngeen voet breed grouds mag door Franschman of Duitseher bezet wor den. Wij willen geen Duitschen -wordenveel minder Franschenin geen geval een bond genootschap met hen aangaan wij willen neu- traal zijn en blijven. In de handhaving onzer neutraliteit ligt voor het oogenblik de handhaving onzer vrijheid en onafhankelijkheid. Komt Zeeuwenwilt gij vrij en onafhankelijk blijvenopgestaan de wapenen omgord en voegt u onder de Oranje vanen. Elke weerbare Nederlander toone thans dat hijkomt de nood aan den manzijn bloed voor den dierbaren geboortegrondhet erf onzer vaderen veil heeft. De Koning roept! Reeds zijn tarlijke scharen miliciens naar de grenzen vertrokken. De dienstdoende schutterijen hebben ten deele bevel gekregen zich te gaan oefenen en ver eenigen zich weldra met hunne officieren om zoo noodigden ouden roem van Nederland te handhaven. De plattelands-schutterijen zullen weldra ge organiseerd worden om eveneens de wapenen te leeren hanteren en Goddank nog is de kracht van Nederland niet uitgeput. Alle manschappen van 17 tot 50 jaar worden thans opgeroepen om zich vrijwillig aan het een of ander corps zoolang de militie buitengewoon onder de wapen wordt gehouden aan te sluiten. Talrijke scharenin den Haagin Utrecht Amsterdam, Rotterdam, enz. hebben zelfs reeds vóór deze oproeping geschied waszich ter be schikking der regering gesteld. Komt Zeeuwsche Waterleeuwen, die uwe oevers zoo fier tegen overstroomingen der zee weet te verdedigenblijft gij vooral niet achter; toont thans dat gij onze grenzen als het van u geëischt wordt tegen een stroom van vijanden weet te beveiligen. Het is uw roepinguw heilige plichtde hoogste plichtdie op den staatsburger rust en die door de grondwet u is voorgeschieven. Gij moogt dien niet verzuimen. De schutterij zal alhier binnen kort meermalen bijeenkomengij kunt beginnen met u aan hare gelederen aan te sluiten. De Kommandant de Officieren en het Kader zullen u met blijd schap aan de oefeningen laten deelnemen en met de meeste bereidwilligheid tot flinke weer bare mannen makenja a's gij in voldoen den getale opkomten wat kan men anders van u verwachtenafzonderlijke exercities met u houden. Toont dat de oude liefde van Zeeland voor Vaderland en Koning niet verslapt islaat ónzen Zeeuwschen trots op de dapperheid van onze eilandbewoners met kracht herleven. Oranje roept w op Oranje heeft zich aan hel hoofd der dap peren gesteld Zeeuwen sluit u aan aan het heilig verbond van Vorst en Volk Aankondi{j;mo;en van openbare besturen eiix. van MATEN en GEWIGSEN. De -BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zier ik zee. Brengen ter kennis van de iugezetenen dat tot het herijken der matengewigten weeg- werktuigen door den lieer IJker in deze ge meente zal worden gevaceerd in het gewone IJklokaal op het Raadhuis van den lsten tot den 20stcu Au- gostus as. dagelijks des morgens van 9 tot 1 2 en des middags van 1 tot 4 uur op alle werkdagen en noodigen hen uit zich den opgestelden termijn ten nutte te maken en vooral niet tot op het einde daarvan te wachten waardoor ongelegenheid wordt veroorzaakt. Opening der jagt op Waterwild. De COMMISSARIS DES KONINGS in de Provin cie Zeeland Gezien het besluit yau heeren Gedeputeerde Staten van den 15 Juli 1870, no. 90 Gele'; op art. 11 der wet van den 13 Juni 1857 (Staatsblad no. 87) maakt bekenddat de opening- der op "Water-wild, bedoeld in artikel 17, laatste lid der Stalen is bepaald op Woensdag den 27 Juli aansfande. Deze kennisgeving zal in het Provinciaal blad ge plaatst en zullen afdrukken iu plano aan de gemeente besturen ter aanplakking gezonden worden. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zie- rikzee maken bij deze aan de Ingezetenen bekend, dat de Rekening der Gemeente over het jaar 1869 inge volge art. 219 der gemeente-wet, van heden af, ge durende veertien dagenvoor een ieder ter inzage op de Sec-etarie is nedergelegden tegen betaling der kosten verkrijgbaar gesteld. Aan belanghebbenden wordt berichtdat er neg tot den 2 September a. s, gelegenheidis tot het doen iuschrb" v en van nieuwe leerlingen, bij den Heer Secretaris der Commissie van toezicht op het Middelbaar onderwijs Dr. J. K. de BRUIJNE. Het toelatings-examen zaleven als de herexamensplaats hebben op Maandag 5 September a. s. 's morgens te 11 ure, in het gebouw der Hoogere Burgerschool. Zierikzee 18 Juli 1870. De Directeur O. KOK Jr. G eni eente-Baad van Zierikzee gehouden den 18 Juli 1870. Iu deze zitting waren afwezig de heeren mr. Moens, Koole en Zuurdeeg. Na lezing der notulen van dc vorige vergaderiug welke worden goedgekeurd wordt medegedeelddat zijn in gekomen 3 missives van Ged. Stateu houdende goed keuring van Raadsbesluiten en toezending van het ko hier van den Hoofdei, omslag voor 1870 welke voor kennisgeving worden aangenomen de rekening van de commissie voor de grindwegen over IS68, en, het verslag der commissie voor het fonds tot aan moediging en ondersteuning van den gewaperden dienst welke tor inzage van de leden worden gelegd en in het archief zullen worden gedeponeerd. Wordt magtiging verleend aan het R. K. armbe stuur tot het doen van af- en overschrijving op de begrooting over 1869. Op daartoe gedaan verzoek wordt aan B. K. van der j Zalm eervol ontslag verleend als hulponderwijzer aan de armenschool. Een verzoek van H. van Driel om te worden benoemd tot lijkdrager wordt aangehouden. Een adres van den heer C. A. Brouwer te Oosterlaud waarbij aan de gemeente wordt aangeboden f 395,45, voor het geval de gemeente bereid is een weg over liet verste Sas aan te leggen en te onderhouden en indien dit aanbod niet mogt kunneu worden aangenomen verzocht wordt den weg zelf te mogen aanleggen terwijl het overschot alsdan aan de gemeente zal worden gegeven om te gemoel te komen iu de kosten, van onderhoud van dien weg wordt ter inzage van de leden gelegd en de behandeling lot eene volgende vergadering aangehouden. Op daartoe gedaan verzoek wordt de heer A W Stellwagen riéfn.itief benoemd tot leeraar in de Neder- landsche. taal- en letterkunde aan de hoogere burgerschool en in de Nederl. taal geschiedenis en aardrijkskunde aan de burger avondschool. Wordt magliging verleend tot het doen van af- en overschrijving uit den post van onvoorziene uitgaven op dien van voo schot ten behoeve van het rijk of gewes telijk bestuur de som van f 200 daar aan de tot de werkelijke dienst opgeroepen verlofgangers van alle ligtingen reisgeld is. moeten worden verstrekten de op den post uitgetrokken som daartoe niet toereikende is. Burgem. en V\ eth. bieden aan den raad de gemeente- rekening over .1869 met de belagen aan, welke in handen eener commissie worden gesteld van welke als leden worden benoemd de heeren mr. Moens Labrijn en Koole. Hierna wordt de vergaderiug gesloten. Vrouwen in in deze eilanden gehuwd of ongehuwd, geschokt door de vreesselijke tijdingdat de oorlog is uitgebar sten zijt gij reikhalzend uwe liefderijke hulp aan de ongelukkige slachtoffers te verleenendie weldra met hun bloed de \eldcn zullen drenken. Gij kunt het zwaard niet voeren dankt God daar Door het maken van pluksel en het levereu van verbanden kunt gij, zonder uwe woonplaats te verlateu, of uit uwen kring gerukt te worden reeds veel doen. Gij wordt daartoe door ceue commissiedie zich reeds gevormd heeft om raad te geven en zich met ontvangst en verzending te belasten, bij eene advertentie opgeroepen. Zij zal zich met dc Vereeniging „het Roode Kruis" in betrekkiug stellen of hier eveneens eene afdeeliiig oprichten. Ons blad stelt zijne kolommen gratis open voor ad vertentiën en oproepingen eu zal om het doel der Ver eeniging „het Roode Kruis" zooveel mogelijk te bevor deren in het volgende nummer de statuten bekend maken. Zierikzee, 21 Juli 1S70. Wij ontvingen lieden de volgende circu'aire van den minister van binuenlandsche zaken. „In de gewichtige omstandigheden waarin ons vader land thans verkeertis het van het hoogste belang dat aau de maatregelendie door de departementen van oorlog en marine genomen worden geene openbaarheid worde gegeven. Ik meen daarom een beroep te mogen doen op uwe vaderlandsliefde en u beleefdelijk te verzoeken van nu af gecue melding in uw blad te maken van bewegingen van Nederlaudsche troepen en andere maatregelen van militairen aard die binnen onze grenzen door de om standigheden mogten geboden worden. Ik houd mij overtuigd dat de publieke pers hier te lande, die hare gewichlige roepipg begrijptgereedelijk aan dit verzoek zal willen voldoen." Wel zeker! wij zullen uw verzoek opvolgen. God gevedat ons land buiten den oorlog blijve. Moeten wij strijden welnu dan hopen wij dat ons leger het buiter.landsch geweld op eene. verrassende wijze ver- nietige. Men leest iu de Ro lordamselic Couraut van 20 Juli. Een nieuwsbericht meldt ons dat een Eransche oorlogsstoomboot nabij het Nieuwe Diep of Texel aan den grond geraakt, onzerzijdsch hulp is verleend, niet om bedreigde menschenleveus te reddenzooals ten allen tijde plicht blijft tegenover wien ook, maar om het oorlogschip door ontladen vlot te brengen. Terwijl wij bij onvoldoende kennis van zakenover deze handeling nog geen beslissend oordeel durven voor. In den oorlog is u een schooner taak bereid. De smarten van uwe eehtgenooteu zonen, broeders en verloofden kunt gij helpen lenigen. Moge dit echter niet noodig zijn. Moge Nederland buiten den strijd blijven. Doch, wij weten het, uw verlangen om wel te doen, strekt zich verder uit, dan Nederland. Gij wilt ook de wonden, waarmede spoedig Duitschlnnds en Erankrijks zonen bedekt zullen wordenhelpen verzachten. Gij wilt niet alleen uwe landgenooten de liefderijke liauii toesteken, maar zelfs hen die, wat God vei hoede, cci is de vijanden van uw Vaderland kunnen worden. Volle liefde is echter het scherpste wapen tegen do gruwelijke misdaad die thans wederom de wereld doei. sidderen. Welnu wij roepen u te wapen. Volgt het voorbeeld van uwe zusters in de residentie en elders na. Ter zijde de handwerkenzij vereischeu geen spoed Vormt eene vereeniging om de gekwetsten in den oorlog te hulp te komen. Vreessclijker dan ooit zal het moorddadig vuur ont branden; talloos zullen clc slachtoffers wezen; ontznche- lijk veel hulp wordt vereischt: ook van u! Wij zijn geen Duitschers; wij zijn geen Eranschcn wij sterven liever dan ons aan Duitsche of Eransche ketenen te laten binden. Maar iu Duitschland en Frank rijk wonen toch onze medemenschen. Zorgt een schitte rend contrast te stellen tegenover de wreedheid, die dezen oorlog heeft doen ontbranden. Komt iedereen te hulp. Verre van Frankrijk of Duitschland te moeten vree- zen zult gij dan die landen aan onzen geboortegrond verplichten. - Gij strijdt aldus met het edelste wapen voor onze onafhankelijkheid en vrijheid geen scherper geen dat juister treft; het is het eenigste waarop iu waarheid llooger zegen kan rusten. Airaut waar liefde woont gebiedt de Heer den zeger. Wij bidden u, helpt dien zegen voor Nederland be reiden en strijdt aldus mede voor de vrijheid van uw Vaderland.

Zierikzeesche Courant | 1870 | | pagina 1