fo. 58 Woensdag 20 Juli. 1810 WOENSDAGEN ZATERDAG. EDAM 53% 65% 83 25% 30 92% '210% 51% 52 44% 43''/,, 10 43% leu Mudde. u f 8.00 i - 14.00 I - 11.00 ea - 00.00 - 9.50 - 00.00 - 00.00 I - 00.00 00.00 S08/ /(SO- Panden. 0 5 27.00 25.50 00.00 27.00 26.50 Qü.no 27.00 25.50 10 ÜU.00 10 k 00.00 ;o a 8 oo 6.00 Celsius 18.5 18.5 21. 1. 1 N IERIKZEESCHE COURANT PB IJS DEB ADVEBTENTIËN, Gfewone 5 cent de regel. Geboorte-, Huwelijks- en Dopd- berigten van 18 regels k f 0,50. VEBSCHIJNT: A B O N N E M E N T S-P B IJ S. Per drie maanden f 1,25 Franco per post 1,50. Inzen ding der Advertentiën daags te vorenvóór 10 ure 's morg BI i j f één!! In deze dagenwaarin misschien wat God ver hoede de ramp des ocrlogs Nederland boven het hoof hangtgeldt boven alles die spreukwaarmede onze voorvaderen in nog veel benarder tijdsomstandigheden neuigmaal hebben pal gestaan„Ee>Aic3.ï*t&elit maakt Macht." Blijf één blijf één mijn Vaderland Blijf één en ongeschonden. GeeD staatspartij geen godsdiensttwist Verscheure door geweld of list Wat God heeft saam verbonden. Blijf één blijf éénmijn Vaderland Laat niets die kracht u rooven. Schraag, als een eeuig man den troon En meng geen wanklank in den toon Van 't oud Oranje Boven Blijf één blijf één mijn Vaderland Laat niets die vreugd verbitteren. Blijf 't kleinst maar roemrijkst volk der aard Door orde en rust de vrijheid waard Die nw gelaat doet schitteren. Blijf één blijf één mijn Vaderland Laat niets die deugd verflauwen. Wroet in geen eigen ingewand! EnLeeuw van Neerlandtoon geen tand Dan tegen vreemde klauwen. Neen geen vreemde klauw, noch van Pruissen noch van Erankrijk, zal naar Nederland grijpen, als het volk eendrachtigin 't staal tot de tandentoont dat boven bet, biped van onze edelste zpnen, onze vrijheid, onze onafhankelijkheid gesteld wordt. Eere vorst en regering die daartoe reeds krachtige maatregelen hebben genomen, en vreemde hulp fier hebben afgeslagen. Eere bet leger dat met geestdrift naar de grenzen vertrokken is. Eere aan Neêrlands schutterij, die voorzeker met blijdschap bet bevel vernomen heeft zich zoo spoedig mogelijk te gaan oefenen. Eere de talrijke vrijwilligers die gereed staan op de perste roepstem zich bij het leger aan te sluiten. Eeje alle Nederlanders. Lepe de vrijheid! Leve de onafhankelijkheid! ORANJE BOVEN! Nicolaas Beets. De Oorlog. Voor 14- dagen was alles nog stil en rustigniemand dacht aan de mogelijkheid van een oorlog thans zijn de omstandigheden van dien aard dat een Europesche krijg mogelijk is. Er loopen reeds geruchten dat Rus land zich tegen Erankrijk verklaard heeften dat Italië bet voorbeeld van Rusland volgen zoude. Deze geruch ten vereischenevenwel eeue nadere bevestiging. België, Nederland en Denemarken zullen eene strikte neutraliteit bandhaven, evenzoo Engeland, Zweden en Noorwegen, en Vermoedelijk Oostenrijk. Omtrent de bonding van Spanje valt niets met zekerheid te zeggen. De .oorzaak van den oorlog is door Ollivier in het wetgevend Lichaam zoo goed hij kou uiteengezet, doch bij heeft haar niet kunnen rechtvaardigen. De grijze Thiers beeft de handelingen van het mmis- - .j-j - terie met kracht bestreden. Hij zelf verklaart dat de Bransche regering den oorlog heeft gezocht, en door de slechte wijze waarop zij onderhandeld heeft onver mijdelijk gemaakt, daar zij aan Pruissen eischen gesteld heeft die men niet had behooren te stellen en wier inwilliging eene vernedering voor die natie zoude ge. weest zijn. Men heeft den oorlog om een vorm van etiquette gemaakt. Hij heeft gesproken zooals geheel Europa denkt en al moge bet Eransche leger zich in bloedige zegepralen verbeugen dat kan tegen de zedelijke nederlaag die Erankrijk reeds in Europa geleden beeft niet opwegen. Geen dagblad, behalve de Eransche, of men leest er eene diepe verontwaardiging inover zulk een laag hartig spel met het lefen van duizenden en de welvaart en het geluk van millioenen. De sympathie die de tegenwoordige Eransche regering in het buitenland ge noot is vervlogenen zelfs zij die vroeger voor Erankrijk tegenover Pruissoa partij kozenkunnen niet laten den weusch te uiten, dat een tweede Leipzig en Waterloo voor goed de bloeddorst der onmenschelijke Galliërs moge verzadigen. Er zijn tijden in de wereldgeschiedenis waarin men onwillekeurig vraagt of er geen gerechtigheid meer is. Men moge zich op de Tuileriën daar niet om bekom meren, te Munchen te Stuttgart en Baden beeft men reeds getoondboven oude veten de handhaving vau het recht der volken te stellen. Oorlog'kan soms onvermijdelijk eu noodzakelijk zijn, en wel dan als hij onder den bijval van een hartstoch telijk en zedelijk verdorven natie nergers anders danoni een luim, een gril van een vorst gevoerd wordt. Dan moeten die volken, die de kracht daartoe -hebben za- menspannen om zulk goddeloos spel voor altijd te voor komen. Mogen de geruchten bewaarheid worden dat Ruskud en Italië aan Duitschlaud de hand zullen reiken. ^SSSeJ1- i 1 1 in i ULLÜ-J ïliiinenlandsclie Tijdingeri. Utrecht, 10 Juli. Gisteren heeft lijst bestuur der Utrechtsche vereeniging tot bevordering van 's lands weerbaarheid zich vereenigd om met het oog op de tijdsomstandigheden, te beraden wat te doen stond. Al dadelijk werd besloten don .minister van oorlog te vragen of genoegzaam bruikbare geweren ter beschikking aan wezig zijn, en hoe de minister zal willen handelen met de leden der yereeniging die noch bij de militie, noch bij de schutterij behooren, noch zich bij een vau beiden vrijwillig wenschen aan te sluiten. Intusschen was de weerbaarheid gisteren avoud op geroepen en is aan de leden bekend gemaakt dat voortaan dagelijks des avouds ten 6 ure gelegenheid zal worden gegeven om zich iu de excercitie te oefenen: kan het iu het Sterrenbosch. Vele leden wenschten des morgens teu 4 ure in den velddienst onderrigt te be komenwaarvoor de heer Salomon zich .welwillend aanbood. Het bestuiir was piet afkeerig om aan dien wenscb te gemoet te komeu zoo werd beslotendie vroege oehtendoefeniugen ook te doen plaats hebben. Docr den heer Klokke werd een woord tot opwekking gesproken, terwijl Prof. Vreede de verzekering gaf, dat, wanneer de nood aan den man kwam ook bij niet aarze len zou, zich bij de gelederen aan te sluiten. Hcclcu xnorgen te .4 ure trok voor bet e.ersfc eene compagnie naar den Hommel, en ly.erdeu ouder bevel van luitenant Salomon eenige veldoefeningen gehoudeD. Die excercitfen worden nu geregeld voortgezet en bet is te wenschen dat velen aan een van beide gaan deel nemen. "Reeds beeft het bestuur aan de vereeniging bij annonce, eene algemeeue oproeping gedaanen zal aan een ieder d.us de gelegenheid geopend .worden, om zich in den wapenhandel te bekwamen. De studenten vereeniging voer de "Weerbaarheid beeft zich onder bevel van den heer Straatman ter beschik king van den Minister van Oorlog gesteld. Ook verneemt men dat bet scherpsphut terskorps de Zwijger plan heeft, zich bij de Utrechtsche weerbaar heid tot oefening in den wapenhandel aan te sluiten. Wij vernemen dat een Hamburger stoomboot, Maandag morgen van Antwerpen naar dc Noordzoe ge stoomd de vlucht heeft genomen voor Eransche oor logschepen en te Nieuwedicp is binnen geloopen. Ouwerkerk .1.9 Juli. Gisteren namiddag te half 3 uren brak er een herige brand uit in dc schuur van den landbouwer B. Jonker, onder deze gemeente, iu welke zich ongeveer een 20tal voer hooi bevonden. Iu een oogenblik lag de gebeele schuur ter neer. Aan de ijverige bemoeiingen der brandweer van Ouwerkerk en Nieuwerkerk is het te dankendat het huis is ge spaard gebleven. De gebouwen zijn verzekerd bij de ZceuwscheMaat schappij doch het hooi was volstrekt niet geassureerd. Men leest iu de Rotterdamsche Courant naar aanleiding van den ernstigen toestand van het oogeublik. „Wat wij te doen hebben in dat dringend gevaar l5éü weg is aangewezen die door ons ministerie aan vankelijk schijnt gevolgd en waarop tot den einde met kloeke welberadenheid moet worden volhard. Wij moeten onze neutraliteiteerlijkevolkomen neutrali teit, bewaren en handhaven kan 'tniet anders dan met de wapenen in de hand. „Je Maintiendrai" van ons Oranjehuis moet, met betrekking tot die neutrali teit van onzen grond thans in vollen ernst en nadruk toegepast worden. Dat alleen is de ware weg. Want wij zijn neutraal. Wij hebben als Nederlanders geen sympbatien voor de een of ardere partij. Wij kunnen noch Prinssisch- noch Eranscb'-gezind zijn. Onze geschiedenis ons volhsbcstaau verleden en toekomst beiden verbieden bet ons. In de Eranschen duchten wij onze erfvijanden en onderdrukkers van weieer, in Pruissen de aangroeiende macht van een nabuurwiens grootheid wy niet inet leed aanzien zoolaug hij licei- sclien wil alleen op Duitschen grond. Maar op eigen grond willen wij meester zijn bet dierbaar erf van onzen kleinen dunrgekochlen grond willen wij onge schonden geëerbiedigd zien en wij weten bij eigen er varing maar al te wel wat een bondgenootschap met een machtigen staat een klein land kan kosten. Wij hebben er ons steeds bet best bij bevonden, steunende op Gods hulp ei; eigen éenheid eu kracht nici op anderemogeudheden, gelijk eens een Willem van Oranje met den Potentaat der Potentaten een vast verbond te sluiten. Als bondgenoot zwak kunnen wij sterk zijn door onderlinge eendracht, sterk op eigen grond sterk in ons goed recht tegenover ieder die het zon willen aanranden. Staan willen wij op onzen post in t gevaar, niet om mede te strijden een boozen'een onverant- woordelijken krijg, maar om, mocht het noodig zijn dien post te verdedigen en af te weeren eiken aanval die onze vrijheid en zelfstandigheid aanranden zou. Eu ieder die haar aanvalt wordt ons een vijand. Zelfs door onze trouwste boudgenooten wenschen wij haar geëerbie digd niet gewaarborgd te zien. Maar dan moen er ware éendracht zijn, en daarom ook die gedachte ligt ons nog op 't hart daarom ook ware neutraliteit, zoo veel mogelijk, op een ander, op iunerlijk gebied. In deze oogenblikken moet elke binnenlandscbe partijstrijd zwijgen. Vragen moet tlians ieder Nederlandscb burger wat eischt het heil van den Staat En dat bewind dat het roer van het Staats schip met goed beleid en vaste hand voert moet door „alle man" worden gesteund. Die zich liberaal wil noemenvrage met echte libe ral if eit niet of het aftreden van een of ander minister schade zou kunnen doen aan zijn partij maar of 't be vorderlijk zijn zou aan het welzijn yau het land, en zijn politieke tegenstander ontboende zijn steun niet aan hem, die de belangen van Vvaderland behartigt met trouw en beleid, al zag hij overigens liever een ander in zijn plaats. Nu voor 't oogenblik geen andere poli tiek dan die der echte loyale vaderlandsliefde. Tegenover een mogelijk dreigend gevaar mag Neder land niet in twee kampen verdeeld zijn of het zon mceten wezen dat er écu ten Zuiden en éen ten Oosten gevormd werd om des noods twee aanranders het hoofd te bieden door innerlijke eendracht sterk. Geen inmenging van onze zijde in den oorlog der krijgvoerende Mogendheden, ook niet om de schoonste beloften of meest dringende vertoogenmaar evenmin stranding van ons grondgebied of onze rechten door wïén 't.,zij- De wapens gereed, maar ter zelfverdedi ging alleen. Dat is de eenige gedragslijn door plicht en eigenbelang hier voorschreven aan het kleine Ne- derlaud, dat slechts binuen de grenzen van eigen land, binnen de grenzen van zijn goed recht, groot eu on- verwinlijk kan ,zijn." De bladen beiatlen het volgende protest van de leden der internationale arbciders-vcreeuiging van ruim drie-honderd liandteckcningen voorzien Aan de werklieden van alle landen. „Werklieden. „Andermaalonder voorwendsel van Europeescli even wicht, van nationale eer, wordt door politieke eerzucht de wereldvrede bedreigd. „Eransche DuitsclieSpaansclie werklieden dat onze stemmen zich vereenigen tot een kreet van af grijzen tegen den oorlog. „Tegenwoordig kan de maatschappij geen anderen grondslag hebben dan voortbrenging en billijke vcr- deeling daarvan. „De verdeeling van den arbeid door dag aan dag de noodzakelijkheid van ruiling te vermeerderenheeft gemeenschap van belangen voor de verschillende na tiën in 'i leven geroepen. „De oorlog ten gunste van een quaestie van over wicht of dynastie kan in de oogen der werklieden niet anders zijn dan een misdadige ongerijmdheid. „In antwoord op het oorlogzuchtige geschreeuw der genen, die zicli aau de belasting des bloeds onttrekken of die iu de pubhelce rampeu een bron van nieuwe speculatie vinden protesteeren wijdie vrede willen arbeid en vrijheid. „Wij protesteeren „Tegen de stelselmatige vernieling van het mensche- lijk geslacht; „Tegen de verspilling va;i het geld des volks dat alleen dienen moest tot deu bloei van landbouw eu industrie „Tegen het bloed, tot voldoening vergoten van ijdcl- keid eigenliefde monarchale eerzucht. „Jamet alle kracht protesteeren wij tegen den oorlog, als mcnschen nis burgers, als werklieden. „De oorlogis het ontwaken der dierlijke neigingen^ van nationalen haat. „De oorlog is een bedekt middel der regeerders om de openbare vrijheden te smoren. „De oorlog ls de vernietiging van den algemeenen rijkdomdoor onzen dagelijksclicn arbeid iu 't leven geroepen. „Duitsclie broeders „In den naam des vredesluistert niet naar de be taalde of slaafsche stemmen, die u willen om den tuin leiden aangaande den wareu geest in Frankrijk. „Leeut het oor niet aan onzinnige uittartiugen want de oorlog tusschen onszou een broederkrijg zijn. Blijf kalm, gelijk een groot, sterk en moedig volk dat doen kan zonder te kort te doen aan zijn waardigheid. „Onze verdeeldheid zou aan beide zijden van den Rijn slechts den volkomen triumf vau hot despotisme tengevolge hebben. „Spaansclie broeders „Ook wij, nn twintig jaar geleden, wij dachten den dageraad der vrijheid te zien gloren. De geschiedenis onzer dwalingen strekke u ten minste ten voorbeeld. Meester thans van uw lotbuigt niet als wij het hoofd onder een nieuwe voogdij. De door u veroverde onaf hankelijkheid reeds door uw bloed bezegeld is het hoogste goed. Het verlies daarvangelooft onsis voor meerderjarige volken de bron van bitter berouw van pijnlijke wroeging. „"Werklieden uit alle lauden wat er van ons ge meenschappelijk streven worde wij voor wie geen grenzen meer bestaan wij brengen u als onderpand van onverbrekelijke solidariteit, der Eransche werklieden wenschen en groet." Ook dat zal echter niet baten. De Etoile Beige bevestigd dat de regering uit Berlijn en uit Londen zoowel als uit Pnrijs voldoende verzekeringen heeft ontvangen omtrent de handhaving van België's onzijdigheid. De Indep. bevestigt hetgeen onze Bmssclsche corres pondent reeds heeft medegedeeld omtrent de vorming van twee legercorpsen resp. uit twee en drie division bestaande. Het blad meent verder te weten dat alles gereed is zoo noodig drie ligtingen onder de wapenen te roepen. Brussel. Er zijn hier veel geruchten in omloop omtrent de krijgsbewegingingen der Eransche en Pruissische troepen doch met zekerheid is daaromtrent niets bekend. In een gisteren gehouden ministerraad waaraan de ministers van staat deelnamenis besloten dat de verkiezingen voor leden van de kamer van afgevaardig- tocb zullen plaats hebben en de zitting in de eerste dagen van Augustus zal worden geopend. V O S-

Zierikzeesche Courant | 1870 | | pagina 1