1816 WOENSDAGEN ZATERDAG Binnenlandsche Tijdingen. 10. 56 oensda» 13 Juli. 56'/, 6 85 V. 32%, 94% 221 55 V,. 54% 47% 47% *7% QURAN Celsius. 15.5 19. 19.5 PRIJS DEB ADVERTENTIËN. lewone 5 cent do regel. Geboorte-Huwelijks- en Dood- berigtenvan 18 regels a 0,50. VERSCHIJNT: ABONNEMENT S-P R IJ S. Per drie maanden f 1,25 Franco per post 1,50. Inzen ding der Advertentiën daags te vorenvóór 10 ure 's morg' 14.00 12.00 00.00 9.50 00.00 00.00 00.00 00.00 laakondigingen van openbar» besturen enz. e Burgemeester en Wethouders van Zierikzee, jverwegende dat de voorzorger 0vii brandgevaar irachtdadig behooren te worden gehandhaafd. Jelet op de bepalingen der verordening tot voorko- ig en blussching van brand iü deze gemeente door den Raad vastgesteld den 21 Julij en 5 November 1855. Op voorstel van de Directie der brandweer. Hebben Goedgevonden. 1°. Tot keurmeesters over het opgeslagen hooi of weldgewassen in deze gemeente te benoemen de Heeren t.L. Kloek, C. van den Bout Cz, W .van Westen Wz. aan welke keurmeesters bij deze de zorg wordt opge- ^en om naar aanleiding van art. 21 der verorde ning tegen bet broeijen van opgeslagen hooi behoorlijk e waken en zich omtrent de vereischte rondgangen tot inspectie bij de in- en opgezet enen te verstaan met Directie der brandweer. 2°. De in- en opgezetcnen te heiinneren nan de trschriften van meergemeld art. 21 luidende „Die in de bebouwde kom der gemeente of op de ieicle dijken tot aan bet Sas in eenig gebouwhooi oi' veldgewassen opslaanmoeten gedoogen dat een meer ijzers ter lengte van twee ellen of naar ge- y der localiteit, daarin gestoken worden, die zonder [toestemming van brand- en brandspuitmeesters der wijk, niet mogen worden verwijderd en,ten allen tijde voor lieu toegankelijk moeten zijn. Indien bij broeijing, naar Rening van dezegevaar voor brand bestaatis men gehouden hunne bevelen tot verwerking als anaerzim cp te volgen." Weigering of overtreding van een of ander wordt gestraft met eene boete van tien gulden behoudens be voegdheid van Burgemeester en Wethoudersom ten Ikoste van den weerstrevigen eigenaar des noods, met geweld te doen verrigten wat zij in bet belang der algemeene veiligheid noodig oordeelen. En zal deze worden geplaatst in den Zierikzeeschen Nieuwsbode, terwijl afschriften zullen worden gezonden aan ieder der benoemde keurmeesters mitsgaders aan Directie der brandweer, respectivelijk tot aanstelling en uitvoering, en aan den beer Commissaris van Politie, met last om de naleving dezer bepalingen te handhaven, daartoe uitgenoodigd, de keurmeesters op hunne rcud- .ngen te vergezellen en tegen de overtreders te ver- iliseren. De Burgemeester en Wethouders van Zierikzee breu- l gen ter kennis van belanghebbenden: dat de openbare bveiling der Tiendevrucbten, aankomende deze gemeente, [voor den jare en oogst van 1870, zal plaats hebben op 'Donderdag 21 Julij 1870, des voormiddags te 10 uur, op bet Raadhuis dezer gemeente. De commissie van toezicht op bet middelbaar onder wijs maakt bekend dat bet jaarlijkscb EXAMEN van de leerlingen dier schooldat ook voor belangstel lenden toegankelijk is, zal gehouden worden op Woens dag, Vrijdag en Zaturdag den 13den 15den en löden Juli e. k.telkens des morgens ten 9'/2 ure. i iZierikzee12 Juli. Hedenavond zal er een totale j maansverduistering plaats hebbenbij ons te lande ■zichtbaar. f De maan komt ten 7 ure 30 min. op in het Z. O* Ten 9 ure 11 min.middelbare tijdneemt de ver- liatering een aanvang doordien de naar het oosten keerde rand in den schaduwcirkel der aarde treedt. Juist één uur later of ten 10 ure 11 min. is ook de andere rand tot dien schaduwcirkel genaderd en de geheele maan verdwijnt alzoo in de schaduw der aarde. I' De totale eclips zal tot 11 ure en 51 min. duren, wanneer de linkerzijde der maan uit de schaduw te j voorschijn komt en verder zichtbaar wordt. Allengs treedt de maanschijf meer in 'tlicht; ten 12 ure 51 min. is zij geheel uit de schaduw getreden en daarmede i/de eclips geëindigd. De totale eclips duurt van 10 ure J1 min. tot 11 ure 51 min. en alzoo 1 uur 40 niiu. Gewoonlijk blijft de maan ook in de schaduw der aarde flaauw zicht- j baarmaar verspreidt geen licht en vertoont zich als een donkerroodekoperkleurige schijf. In de klassikale vergadering van Goes zijn her kozen voor bet klassikaal bestuur als scriba dr. E. Mollpredikant te Goesen secundus de beer A. J. J. Warnsinckpredikant te Kloetingen als leden de heeren jr. Meerburg Snarenbergpredikant te Kruiningen en l".s secundus dr.. G. J. Vos, predikant te Goes, en lr,. A. E. van Disboeckte Heinkenszand en secun dus de heer„A.~.«L_J. Fransen van de Putte, te Goes. In de vergadering der classis Zierikzee zijn alle af tredende leden en secundi van bet provinciaal kerkbe stuur herkozen. Middelburg 9 Juli. In de gisteren gehouden zit ting der. Prov. Staten heeft de heer J. H. Bijbau be dankt voor zijne benoeming tor lid van Gedep. Staten en is in zijue plaats benoemd de beer II. J. van Deinse die de benoeming heeft aangenomen. Heden is o. a. aangenomen het voorstel van Gedep. Staten aan gaande bet adres der Spoorbootmaatschappijstrekkende om aan die maatschappij over 1871 weder eene bij drage toe te zeggen van ten hoogste f 12000. Vlissikgen, 7 Julij. Den 27 dezer zal door bet do mein worden aanbesteed bet sloopen der Rainmekens- poortbenevens het leggen van twee kapitale aarden dammen door de beide vestinggrachten, die in verlenging moeten worden gebragt van den Nieuwen Weg naar Middelburg, die van Vlissingen derwaarts leidt en den afstand tusschen beide plaatsen met ruim een kwartier verminderd. Moerdijk, (Willemsdorp) 6 Juli. Door verschillende dagbladen werd bet bericht verspreiddat Leden de derde overspanning onzer groote spoorwegbrug zou gelegd worden. Geen wonder dat vele belangstellenden en nieuws gierigen herwaarts gelokt werden om een schouwspel te zien, dat allermerkwaardigst is en aantoont tot welke hoogle de waterbouwkunde thans gestegen is. Zij rekenden echterbelaas buiten den waard hier het weër dat vermelde operatie niet beslist of liever niet zou toegelaten hebben wanneer de wind beden evon onstuimig was te werk gegaan als gisteren. De ingeneurs en- aannemersde weêrsverandering niet voorziende, hadden zich niet voorzien van de boo ten bij meerbedoelde werkzaamheid noodig die dus heden niet kon plaats hebben. De belangstelleudenwaaronder zelfs verschillende leden van bet schoone geslachtdie manhaftig binder nissen regen en wind trotseerdenkonden met een nat pak huiswaarts keeren, zonder iets gezien te hebben. Neen ik vergis- me. Ze zagen een grootscbeen reuzenwerkdat met de doorgraving van den „Mout Cenis" c. a. zeer ze ker onder de meest trotscbe ondernemingen der 19e eeuw mag gerangschikt woiden en der Nederlaiidscbe natie tot eer verstrekt. Dc Engdscbe ingenieurs der maatschappij tot doorgraving van Holland op zijn smalst, die ik, met onze ingeneurs Kool, Waltrop den adj. des kor.ings Dumouceau en nieren onder de aanwe zigen opmerkte gavennaar ik verneemdan ook menigmaal hun bewondering te kennen over de energie en kunde waarvan du aanvangde zoo spoedige en zoo gelukkige vooruitgang van dit werk de duidelijkste blijken gevenvoor een en ander komt voorzeker alle hulde toe aan den heer van dei Berghden bekwa men eerstaanwezen d-ingenieur, met de leiding der werk zaamheden belast. In de „Wekker" leest men het, volgende iuge- zonden, stuk Mijnheer de Redacteur Onlangs werd de naburige gemeente Sint-Annaland in diepen rouw gedompeld door den dood van haren hooggeschatten hoofdonderwijzerden heer Jacob van der Bel. Als vriend van den overledene gevoel ik mij genoopt om eenige regelen aan zijne nagedachtenis te wijlen,, Hij bereikte den ouderdom van ruim 60 jaren, waar van hij er ongeveer 45 besteedde aan 4e opvoeding van het jonge geslacht. Dertig jaren lang beklee.dde hij den post van hoofdonderwijzer aan de openbare lagere school in genoemde gemeentemet den meesten ijver en de nauwgezetste plichtsbetrachting. Van een geslacht van onderwijzers afstammende, (zijn vader en groot vader vervulden vóór hem die betrekking te Sint-Anna land) was 't onderwijs zijn lust en zijn leven. Van der jeugd af daarbij werkzaamwas bij er als 't ware mee vereenzelvigd en meende bij zich in zijn stand alleen gelukkig te kunnen gevoelen. Dat bij met zijn vak veel op badblijkt ook hier uit, dat bij zijn beide zonen daarin opleidde. Zijne scholieren hadden hem lief en bij verdiende die liefde ook ten volle; want bij was hun welmeenende vriendben te onderwijzen was hem niet genoegbij wilde ook bun opvoeder zijn en was dit werkelijk voor velen. Met genoegen kou ik somtijds naar hem luif- tertn, als bij hen met den ernst en de gemoedelijkheid, hem eigenvermaande en tot deugd en plichtsbetrach ting aanspoorde. Doch niet alleen werd hij door zij tie leerlingen bemind; hij genoot ook de achting van Rder die hem kende. En geen wonderwant hij ging- docr 't leven, altijd helpende, waar bij kon, steeds dienende, waar zijne diensten werden gevraagdimmer nederig en bescheiden jegens iedereen. VoOTffJTrïïelijk óm zijne welmeencndlieidzijne nederigheid en zijne oprechtheid gevoelde ik mij tot hem aangetrokken en koesterde ik de warmste vriendschap \oor hem. Naar waarheid kan men van hem zeggen, dat bij was „oprecht gelijk de duiven ja, nimmer kende ik iemand bij wien het hart zoo op de tong lag en die zoo wars was van valschheid onoprechtheid en van alles wat men met den naam van intrigue bestempelt. Kortomhij was een edel en rechtschapen menschdie zijnen stand tot eer en der maatschappij tot sieraad verstrekte. Jammer, dat hij aan deze en aan zijne geiielde betrekkingen en vrienden zoo vroeg moest ontvallen. Doch al scheidde hij lichamelijk van ons, zijn. geest blijft onder ons voort leven en het goede zaad dat hij in vele harten heeft uitgestrooidzal vruchten dragen en hem voor de eeu wigheid renten. M. S. -Men leest in het N. Isr. TV. „Dun bewonderaars van de thans hier ter stede zich bevindende Siameesche tweelingbroeders zal het wellicht niet onwelkom zijn te vernemen, dat. dit natuurwonder in de geschiedenis niet zonder voorbeeld is. Het bestaan van zoodanige geboren tweelingzusters leest men in het (uit het Arabisch \ertaald) liebreeuwscli. Werk Canon Hagadolgeschreven door den beroemden doctor (Ibn Ali el-Hosscin) ibn Sina (Napels. 52521491), later overgenomen door docter Tobia Cohen Norel in zijn uitmuntend Hebr medicinaal werk (Venetië 5467:1704), (Jesuits 54884728) van den volgenden inhoud „In Iudië werden tweelingzusters geboren, wier lichaam, als hoofd armen en beenen gescheidennogtans op de hoogte der lendenen aan eikander verbonden warer. Na verloop van tijd verlangde de eene in het huwelijk te treden de andere -echter had er geen behagen in zij verzette zich ook nadrukkelijk tegen het voornemen van hare zuster. Gene liet zich echter daarmede niet afschepen maar bracht haren eisch voor den rechter deze laatste liet ze plaats nemen en na eene poos ge zeten te hebben beval hijdat de verweerdster bet- eerste zoude opstaan. Hare poging echter mislukte omdat de medehulp van de andere ontbrak. Nu gebood hij dat de eiseheres dadelijk zou opstaan. Zij deed dit zeer vlug de andere onwillekeurig mede opnemende. De rechter besliste nu, dat eischeresse het volle recht had naar welgevallen te handelen. Dit berokkende ds andere zooveel verdriet dat zij kort daarna stierf. De trouwlustige zuster moest ïvu het doode lichaam barer zusterdat weldra tot ontbinding overging met zicli i dragenhetgeen kort daarna ook haren dood ten gevolge had. Zoo werden zij wederom in den dood vereenigd." JJefhebbers van gevaarlijke kunsten en vau voor stellingen waarbij de minste onvoorzichtigheid de vree- selijkste gevolgen kan hebteu, vindt men overal. Voor hem geveu wij hier een vertaling van een bericht uit een blad, dat te Middletown in Missourie (N. Amerika) verschiint. De directeuren van een reizende menagerie hadden iets nieuws bedacht op hot gebied der muziek. Zij lieten hun muzikanten namelijk zitten op de kooi waarin de gedresseerde Numidisehe leeuwen opgesloten wa ren en dat wel ondanks het feit, dat deze kooi reeds lang. dienst gedaan had en aan stevigheid wel iets te wenschen overliet. Zoo trokken zij dezen morgen (12 Mei) met vol muziek onze stad binnen. Bij liet-inslaan van een straat geraakten: de paarden op hol en slin gerde de groote wagen tegen een steen aan, waardoor hij zoodanig beschadigd werd dat de kap instortte en de muzikanten naar beneden vielen. Een enkel oogen- blik was ieder verpletterd door den sein ik doch wel dra verhieven zich zulke noodkreten als misschien nog nimmer gehoord zijn. De menigte-moest het aanzien hoe de leeuwen de arme slachtoffers in stukken scheur den en vernielden. Drie muzikanten slaagden er iu over de wanden der kooi te klimmen en werden ge red; men zag de zeven anderen in een hopeloozeu strijd tegen de verwoede dieren bezwijken. Een ijzerwinkel in de nabijheid gaf de menigte gelegenheid om met hooivorken en ijzeren staven te wapenendoch toen men aan alle zijden het bekleedsel van den wagen af nam zag men de dieren rustig liggen en met hun gioene oogen de menigte aanstaren tusschen armen beeuen en andere 'erminkte overblijfselen van de arme musici, wier fiaai costüum nog diende om het akelige van het toon eel to verb oogen. Op dit oogenblik kwam Professor "White de man die de leeuwen gedresseerd had, en nadat hij verschei dene goed gewaper.de mannen elk een plaats had aan gewezen begaf hij zich onverschrokken in de kooi en haalde drie der ongelukkigen die noch teekenen van leven gavennaar buiten. Toen hij echter ook de overblijfselen der anderen wilde verwijderen sprong de grootste leeuw vreeselijk brullend op hem aan, sloeg zijn klauwen en tanden in zijn schouderen zijn nek en wondde hem op een gruwelijke wijze. Tot driemaal toe poogde hij het monster van zich af te schudden doch telkeDS te vergeefs. Toen gaf hij bevel te schieten en door vier kogels getroffen stortte de leeuw ter neder. In weerwil zijner wonden en de te genwoordigheid van nog twee leeuwen die hij door zijne blikken in bedwang 1 ield ging hij loeu met zijn werk voort en hij verliet de kooi niet voor hij elk menscbe- lijk overblijfsel er uit verwijderd had. "Vier der muzi kanten hadden er den dood gevonden en hun onher kenbare lijken werden denzelfden dag in één kist ter aarde besteld. Men wanhoopt aan het behoud van de anderen. De Europesche politiek wordt op het oogenblik onverdeeld beheerscht door de kandidatuur van den Prui- sischen prins Leopold von IIolieiizollern-Sigmaringen voor den Spaanschen troon. De agitatie te Parijs ter zake van die kandidatuur van Leopold von hohenzollern-Sigmariiige.n neemt toe, Een correspondent vaD de Kölnisctie Zeitung zegt daar van: „Het is onmogelijk een Fransch staatsman te overtuigen, dat de Pruisische politiek er volstrekt geen belang bij heeft, om ten pleiziere vau Spanje onaange naamheden met Frankrijk te krijgen, dat het elemen tairste gezond verstand graaf Bismarck verbiedt eene intiigue met Prim uit te spinneu, die tot een geweldig conflict tusschen Frankrijk en Duitschland zon kunnen voeren." Hoe het zij de Franschen van de verschillendste partijen, zijn liet daarover eens, dat het een ontzettende smaad voor Frankrijk zou zijn een Pruisischeu prins op den Spaanschen troon te zien, nadat men vroeger al het mogelijke gedaan heeft om een Italiaanschen prius te weren. Het hotel van den Spaanschen gezant werd belegerd door de equipages van zijne diplomatieke collega'sdie allen inlichtingen kwamen vragen. De lieer Oluzaga kon intnsschcn niemendal verraden, om de eenvoudige reden, dat hij er niet veel van wist. Doch hij gaf niet onduidelijk, te verstaan, dat de animositeit der Fransche pers tegen prins Leopold moeielijk een ander resultaat bij zijne landgenooten kon hebben, dan genoemden prins populair te maken. Men meent thans te weten, dat het eeiste denkbeeld van deze kandidatuur aan den hertog van Saldanah te danken is, dfe eerst koning Don Ferdinand van Portugal en vervolgens generaal Prim daartoe heeft overgehaald om op die wijze door een Portugeésche prinses (de vrouw van Leopold) de Iberische unie voor te berciaen. TT'at nu Pruiseu's houding betreftin diplomatieke kringen is men van gevoelen dat het eene volstrekte onzijdigheid in acht zal nemen. Dat is wel de wijsfo partij en het Berlijnsch kabinet, zich niet direct in de zaak gemengd achtend houdt het niet voor noodig verklaringen te geven. Dat zal men bij kalmer over denking ook te Parijs wel inzien. Misschien ook dat het niet te pas komtom van Spanje te eischen de koningskeuze van een soort van Francehe investituur afhankelijk te maken, vooral met het oog op het dogma der volkssouvereiniteit, waarvan Frankrijk de wieg en bakermat is en dat Dij een naburig volk niet miskend mag worden. Doch deze kalmer beschouwingswijze is nog ver van regeering, pers, publiek. Op te merken valt hoe slecht de Fransche regeering door hare diplomatie ingelicht werd, nu men weet, dat de kandidatuur van prins Leo pold geenszins een op zich zelf staande intrigue is ge weest van generaal Prim, maar dat deze in vereenigiug met Serrano en de ministers gehandeld heeft. Te ver wonderen is het dat de heer Mercier de Lostendede Fransche gezant te Madrid, de eerste tijding Zaterdag II. uit de Madridsche bladen El Tiempo en Ènoca vernam, en dat hij eerst ten gevolge der mededeelingen dier bladen, het bericht naar Parijs kon melden. Het Italiaansche blad dc Opinions maakt gewag van een gerucht, houdende dat de Pruisische prins zijn kandidatuur zou ingetrokken hebben. Hoe het zijde goedkeuring van het hoofd der familie de koning van Pruisen, is nog niet verleend. Volgens de Vossische Zeitung zou die goedkeuring als regeerings- daad door graaf Bismarck gecontrasigneerd moeten worden. Engeland, Italië en Oos'enrijk moeten verklaard heibei dat zij de zienswijze van Frankrijk nadrukkelijk te Madiid en Berlijn zullen ondersteunen. Rusland had zich nog niet uitgelaten, terwijl Pruisen niets van zich liet liooren. Deze houding wordt door de Nordd. Allg. Ztg. ver dedigd. De qnaestie, zegt het blad, hangt van de beslissing der Cortes af. De Duitsche regeeringen beschouwen Spanje

Zierikzeesche Courant | 1870 | | pagina 1