i\o. 55 Zaterdag 9 Juli. 1870 WOENSDAG EN ZATERDAG. T, igten. Binnenlandsche Tijdingen. iiuitenlandsclie Tijdingen. gde )osd Uenkzee. behoorende 11' Gistver- IER1KZEESCHE TJÏB.DAM. >Ct. 56'/.. 67% so»/,, PRIJS DER ADVERTENTIËN. Öewone 5 cent de regel. Geboorte-, Huwelijks- en Dood- berigten van 18 regels a 0,50. VERSCHIJNT: ABONNEMENT S-P R IJ S. Per drie maanden f 1,25 Franco per post 1,50. Inzen ding der Advertentiën daags te vorenvóór 10 ure 's morg 30% 32% 94»/.. 221 55% 56 48% 4S% 11% 49 oopiuat was f 11.65 - 9.15 - 7.00 5.7 5 - 5.75 - 3.80 - 5.10 - 10.40 - 12.00 - 13.50 - 13.50 - 8.1» Celsius. 14. 15.5 16. 17. de afvaart urg en van uur na de N: A F.'\ Zierikzee norg. 8.45 iorg. 8,45 Drg. 10,30 org. 10,30 )ten. en. DT5 VOS 1 Men leest in de Goesche Courant „Het ontwerp tot afkoopbaarstelling der tienden ver klaart alle vóór de invoering van het burgerlijk wetboek gevestigde schuldpligtigheid van tienden afkoopbaar. De vordering tot afkoop kan zoowel door den heifer als door den plichtige worden gevorderd alzoo het beginsel van wederkeerigheid welk beginsel zich ook uitstrekt tot de zoogenaamde bloktienden. De plichtige beeftindien de heffer afkoop vordertde keus om öf den prijs dadelijk te voldoenóf den heffer hypo theek te geven op het goedwaarvan de schuldplich tigheid is afgekocht. Van den afkoopprijs rentende 5 ten honderd 's jaars te rekenen van den dag dat de tiend het laatst is ver schuldigd geweestkan volgens art. 10 de voormalige tiendheffer thans schuldeischer van eene bepaalde door hypotheek verzekerde geldsom, gedurende de eerste tien jarenbij behoorlijke betaling der renten geene aflossing vorderen. Na dien tijd moet telken jare slechts één tiende der schuld worden voldaan terwijl langere termijnen bij overeenkomst tusschen heffer en 'plichtige alleen dan kunnen worden bepaald wanneer vroeger ingeschreven hypotheekhouders daarin hebben toegestemd voor hen toch is het van veel belangdat de inschrijviug ten behoeve van den heffer aan welke de voorrang boven hunne hypotheken is toegekend weder verdwijne binnen den tijd door de wet bepaald. Door deze regeling die voorzeker aan den plichtige geen grooten last oplegtmaar hem integendeel on middellijk van het groote bezwaar der tienden ontheft, dit namelijk dat naarmate hij zijn land verbetert de tiendiast drukkender wordt, worden ook de regten van den heffer op voldoende wijze gew aarborgd. Die waarborg bestaat voor hem in de hypotheek cp het schuldplichtig goed. Zal echter die waarborg in alle opzichten voldoende zijndan moet hij verzekerd zijnin elk geval uit de opbrengst dier hypotheek het bedrag van den afkoopprijs te kunnen innen. Dit doel nu is slechts te bereiken, wanneer aan gemelde hypot heek gelijk art. 9 bepaaltde voorrang wordt toege kend boven alle anderedie reeds op het goed mog- ten gevestigd zijnvermits in het tegenovergestelde gevalzoodra het tiendplichtige land met hypotheek van eenig aanbelang bezwaard was het hoogst moeij- lijk zoude zijn den heffer volkomen zekerheid te ver strekken van den afkoopprijs. Dcor dezen voorrang worden de rechten der vroegere hypotheekhouders geenzins benadeeld. Immers zij kun nen slechts aanspraak maken op de waarde van het met tienden belaste land. "Wordt nu het land tiendvrij dan vermeerdert de waarde met een bedrag dat men ge- 'lijk mag stellen met de som waarvoor de tienden zijn afgekochteene nieuwe hypotheek ten bedrage van den afkoopprijs kan dus de regten der vroegere hypotheek houders niet schadente minder daar de bedingen van artt. 1223 en 1254 burgerlijk wetbcek hun uitdrukke lijk verzekerd blijvenen niet door den heffer te hun nen nadeele kunnen worden bedongen. Hierbij heeft men slechts te zorgen, dat het bedrag ter verzekering waarvan de hypothecaire inschrijving ten behoeve van den heffer wordt genomen niet te boven ga de waarde van het tiendrecht. Dit te voorkomen is de strekking der art, 11 en 12 van het ontwerpdie vorderen dat de hypothecaire schuldeischers steeds door den plichtige bij deurwaarders exploit tijdig in kennis worden gesteld van het bedrag «■■van den afkoopprijs cn hun een regt van verzet ver- leenen tegen de inschrijving der nieuwe hypotheek ]wauneer zij meenen dat het bedrag waarvoor deze is frerleendiu strijd met huune] belangende waarde «n het tiendregt overtreft." In boeverre deze wet de belangen van tiendheffers tiendplichtige gelijkelijk behartigt als mede die van vroegere hypotheeken worden hopen wij later eens te onderzoeken. Het hier boven medegedeelde oordeel der poesche Courant deeleu wij onder deze reserve mede. In den avond van Dingsdag 12 Julij zal eene totalehier te lande zigtbare maansverduistering plaats hebben. Het begin der verduistering is 9 uren 8 min., het midden 10 uren 57 miD., het einde 12 uren 47 min. 's Gkavenbage 5 Juli. HH. KK. HHprins prinses Hendrik zijn heden ochtend per Rhijnspoor ^van Soestdijk in de residentie teruggekeerd. Ter gelegenheid van den gebooitedag van H. K. H. Prinses Marie is op het huis de Paanw receptie ge houden. Door het garnizoen der residente werd een parade gehouden. Van de openbare en vele particuliere feebonwen waren vlaggen uitgestoken en gedurende de ochtenduren liet het klokkenspel zijn feesttoonen hooren. Dordrecht, 4 Juli. lieden morgen is voor deze stad geankerd Zr. Ms monitor Tijgerkomende van Rotterdam. Dit vaartuig zal naar men verneemt morgen naar Hellevoetsluis verl rekken. Amsterdam, Juli. De fraaie reeks eenhoevige zoog dieren, iu onze diergaarde Natura Artis Magistra ver tegenwoordigd, werd verrijkt door een prachtig exemplaar, de echte Zebra namelijk, zoodat voor belangstellenden tot het vergelijk der soorten, tot dit geslacht behoorende, een schoone gelegenheid openstaat. De verzameling des Genootschaps bestaat alsnu uitde Zebra (Equus Zebra) de Dauw (Equus Burchelli) met haar pasgeboren veulen, de Quagga (Equus quagga)de Dsckiggetai (Equus hemione) een dergelijk exemplaar, mede uit Midden- Azie herkomstig, wellicht van gemengd ras. Bovendien zijn de tamme rassen, in het bezit der inrichting, vrij talrijkzooals de reusachtige Maltheser Ezelhengst de "Witgeboren Ezelhengst, een geschenk van deheeren Roding alhier, de Muilezel, het Muildier, Pony's van IJsland en Java, Werkpaarden van Engelsch, Pruisisch en Russisch ras, enz. Scheveningen, 1 Juli. De kerkeraad alhier heeft zijn twintigste beroep gedaande beroepene is ditmaal de heer L Kan de Beer te Arnemuiden. Naar men beweertkomt in het testament van wijlen den heer Barbes een bepaling voorwaarbij aan de armen der residentie een gift van 30,000 francs wordt geschonken. Legerplaats bij Milligen 30 Juni. Bij herhaling heeft het kampeerend personeel nog de eer genoten Z. M. den koning en Z. K. H. prins Alexander in zijn midden te zien. Hedenavond omstreeks 71/2 uur arri veerden de vorstelijke personen weder om het door onderofficierenkorporaals en manschappen te geven assaut op verschillende wapens met hun tegenwoordigheid op te luisteren. Met zichtbaar welgevallen woonde Z. M. dit militair- schouwspel bij en gaf na verschillende wèl uitgevoerde nommers van HD. goedkeuring bliik. Omstreeks 9 uur vertrokken de vorstelijke personen met gevolg weder van hier (Onder de Z. M. vergezellende heeren was ook onze begaafde landgenootde schilder Ch. Rochussendie op het Loo genoodigd is om vaü de cantine en andere inrichtingen voor het scherpschutterskamp op de Weis- selsche heide teekeningen te maken. Naar men verzekert, wordt dit kamp op inderdaad vorstelijke wijze in orde gebracht Het behoeft niet gezegd te worden dat ook nu weer op de anders zoo eenzame heide de luide kreet gehoord werd Leve de Koning Een der officieren van de commissie der uorraaalschiet- schoolde le luitenant S. M. S. de Rauitz mocht bij een vorig bezoek uit 's kouiugs mond vernemendat hem de onderscheiding was toegedacht tot Zr. Ms. ordonnans-officier te worden benoemd. De weersgesteldheid schijnt allengs iets beter te zullen wordenhoewel de wind nog vrij hard blaast en af en toe nog malsche regenvlagen neerkletteren. Algemeen wordt hier zeer naar droogte verlangd die na zooveel nat op den gezondheidstoestand zeker gunstig zou werken en den dienst minder bezwaarlijk zou maken. Ontvangst der nieuwe ministers ten paleize door deu -koning aflegging van den eed ministerraad on der voorzitterschap des konings ziedaar wat de Bel gische Moniteur ons van het nieuwe ministerie mededeelt. Daarbij voegt bet blad een in hare beknoptheid zeer duidelijke waarschuwingin verband met de commen taren der clericale pers over de komst aan het bestuur van d' Aiiethan. Het blad zegt „Verscheidene bladen hebben arti kelen gegeven, die wel eens beschouwd konden worden als het programma van het nieuwe ministerie. Die artikelen hebben hoegenaamd geen officieel karakter. Het kabinet heeft en erkent geen ander orgaan dan den Moniteur." Op den eersten Paaschdag heeft de heer L. W. C. Keuchenius met ziju gezin het protestantsche kerk gebouw te Batavia verlaten waar de morderne predi kant Paber voor het eerst in Nederl. Indië was opgetreden, ten einde zoodoende te protesteeren tegen de van den kansel verkondigde leer, dat de onsterfelijkheid der ziel berustte op het menschelijk iustinct, en dat de opstan ding van Jezus niet had kannen plaats hebben. Hij geeft van zijn handelwijze rekenschap in een hoofdar tikel in het Bat Hbl. Staten-Generaal. TWEEDE KAMER, Maandag 27 Juni 11. zijn de beraadslagingen over het wetsontwerp tot regeling van bet veeartsenijkundig staatstoezicht enz. voortgezet, die deu volgenden dag ten einde zijn gebracht waarvan het ontwerp ten slotte met 32 tegen 30 stemmen is aangenomen. Onder de aangenomen bepalingen maken wij opmerkzaam op art. 24 houdendedat bij onteigening voor verdacht vee de volle waardevoor vee door eene besmettelijke ziekte aangetast de helft der waarde dien in gezonden toestand zou hebben wordt berekend op art. 27 houdende dat de aanspraak op vergoeding vervaltwanneer geene behoorlijke aangifte en afzondering van het vee heeft plaats gehad en op art. 32 bepalende dat de burgemeester tusschen zons- op en ondergang bevoegd is de weiden stallen en woningen der eigenaars houders of hoeders van vee zelfs zonder hunne vergunning binueu te treden ter uftwering van de bepalingen dezer wet. De zitting van Woensdag was hoofdzakelijk gewijd aan de interpellatie van den heer Nierstrasz betreffende den toesland van den Indischen spoorweg van Samarang naar de waterlanden. Eene motie door de interpellant naar aanleiding vaii de door den minister van koloniën gegeven antwoorden voorgesteld is door den voorstel ler weder ingetrokken. Op de voordracht ter vervulling van de vacature van het lidmaatschap der algemeene rekenkamer zijn ge plaatst de hh. W. A. van Rees jhr. mr. C. L. vau Beyma thoe Kingma en L. M. van Koster. Vau de wetsontwerpen tot bekrachting van overeen komsten met de gemeenten Maastricht en Bergen op Zoom gesloten betrekkelijk den afstand van terreinen behoorende tot de vroegere vestingwerken is het eerste met 40 tegen 18 stemmen verworpen, het tweede aan genomen met algemeene stemmen. Nadat in de zittingen van "Vrijdag en Zaterdag eenige wetsontwerpen van verschillenden aard zijn aan genomen is de Kamer tot latere bijeenroeping gescheiden. DUITSCHLAND. De schouwburg* te Brunnde hoofdstad van Moravië, is den 23en Juni afgebrand. De brand ontstond niet lang vóór den aanvang der voorstellinger waren echter nog slechts wei nige toeschouwers aanwezig. Ongeveer veertien dagen te voren had de brandweer als oefening het blusschen van een schouwburgbrand voor gesteld. Die oefening mocht thans niet baten; de brand nam zóo snel in omvang toe, dat aan geen blusschen te denken viel en men zich tot het behoud der aangrenzende gehouwen moest bepalen. Er zijn geen menschen by het onge val om het leven gekomen. FRANKRIJK. Prim op eigen hand of door Cortes of regent gemachtigd heeft volgens den hierover zeer ver wonderden Cons'itutionnel Spanje's kroon aan den prins van Hohenzollern aangeboden die zich bereid zou ver klaard hebbeu haar te aanvaarden. JLJe Parijsche bladen zijn eenparig van gevoelen, dat die aanvaarding lot ernstige verwikkelingen zou kunnen leiden. De ministers zouden bijeenkomen om over die kan didatuur te beraadslagen. De Carlisten ziju intusschen erg in hun schik met het mannelijke oir van hun don Carlos, zij hebben zich gehaast den jonggeborene den titel te geven van prins van Asturië. Die lieden zijn geduldig. Al 35 jaar leven zij van illusien. Er is geen enkele reden "waarom dat nn op zou bonden. In een theater te Toulouse had een eenvoudige landman plaats genomen. Voor het eerst van ziju leven bezocht hij de comedie. Er werd een stuk met verscheidene dramatische incidenten opgevoerd, onder anderen, eeu hevige storm. Het tooneel dat eene zaal in een oud kasteel voorstelde was somber en donker. Eensklaps verlicht de bliksem de zaal. De man maakt volgens 's lands gewoonte een kruis en herhaalt dattoen de donder begon te rommelen. Op eens komt een der acteurs op doornat van den gevallen hagelmet den uitroep „welk een vreeselijke hagelslag De boer kan het nu niet J anger uithouden en staat op om heen te gaan al jammerende „O onze arme wijnstokken onze arme oogst." In de straat gekomen verwonderde hij zich niet weinig over het heerlijke weder en het prachtige maanlicht dat zich vertoonde. De ondervonden ont roering noopte hem niet den schouwburg eene volgende maal te bezoeken. De arme man was te zeer geschokt. Hij bleef voortaan bij zijnen geliefden wijnberg te huis. In de laatste helft der vorige maand zijn vijf roovers der bende van Oropos geëxecuteerd. Een der andere veroordeelden heeft men den dood nog niet doen ondergaan, omdat men hoopt van hem het een en ander te weten te komen aangaande zaken, die aan de justitie nog duister zijn. Bij de instructie ziju steeds twee Engelsche regisgeleerdeu tegenwoordig; na het sluiten van het procesverbaal doen zij nadere vragen aan de persoon, die gehoord is. Ten einde nu niet den schijn te hebben, dat daardoor in strijd met de voorschriften der wet gehandeld wordt, die beveelt dat het onderzoek geheim is, verwijdert zich de regter van instructie terstond na het sluiten vau bet procesverbaal. Bij de executie gaf het volk een volledig bewijs van instemming met de toegepaste straf. Gewoonlijk keereu zich de veroordeelden, als zij het schavot beklimmen, naar het publiek en spreken dan deze woorden uit „vergeef mij en dat God u vergeveOok nu deed dit de eerste toen hij het schavot had bestegen. Doch in plaats dat uit het volk, gelijk gewoonlijk, gehoord werd „dat God u vergevewerd hem een zee vau vervloekingen naar het hoofd geslingerd door de menigte die bij het schavot geschaard stond. Vox populi vox Dei "Wil laten hier eene vertaling volgen van eeu brief door een der Griekscbe roovers, kort vóór zijne executie aan zijn broeder geschreven. Het oorsproukelijke vau den epistel verscheen in het Helleeusch blad Phos „Broeder Nikolakiik groet u. Broeder, ik smeek u dat ge vijftig drachma's schenkt aau de kerk vau St. Paraskeyi, in het dorp Limogarthiverder dertig drachma's aau St. Joen van Palcochorie. Schenk een stoop olie aan de kerk van Neochorie; en een andere sloop aan St. Nicolaas van Diori. Schenk ook een stoop olie aau de maagd van Xenotissaenzoo ge naar onze ge boorteplaats terugkeert, schenk dan aau al de armen wat u goeddunkt, voor het heil mijner ziel. Broeder, ik laat u mijn zegendoch mijn vloek laat ik u zoo gij hier blijft, in plaats van naar ons dorp terug te gaan. „Schrijf allereerst aan onze moeder en meld haar dat ik sterf. Doe haar echter niet weten, dat mijn dood een zóó schandelijke is. Laat mijn kindje met hier blijven. "Wikkel hel in een doek en breng het naar onze moeder. Geef het niet aan een vreemde in handen. En zoo mijn vrouw riet. besluiten mogt op nieuw te huwenneem haar tot uen behandel haar als uwe zuster. Want zie ik koester de stille hoopdat zij geen anderen man na mij zal liefhebben. Wenscht zij echter te huwenontneem haar dan de z'lveren ver sierselen niet, die ik haar gaf; laat haar alles behouden behalve den trouwring, waarop mijn naam gegrift staat. „Maak een bloemkrans, schrijf mijn naam er op, eu kroon daarmede het hoofd van St. Nicolaas iu onze kerk „Zoo mijn vrouw wenscht te huwen, scheuk haar eene gift, naar u zal goeddunken. „Wees niet zoo dwaas om te twisten met onze vijanden. Gij zoudt zoodoende den naam van onzen vader geheel te schande maken. Iutegendeel zoo gij hen ontmoet buig u vriendelijk voor hen neder: want ik heb hun vergeven en God alleen zal hen oordeelen. „Toen ik een knaap nas, heb ik uit de kerk de heilige boeken van pater Yeta gestolen, eu hij heeft mij daarvoor gevloekt. Gij moet dus naar een priester gaan en hem bij mijn graf brengenom het te zegenen. Anders, vrees ik, zal mijn ligchaam onveranderd blijven. Zoo ge in ons dorp zult zijn teruggekeerd bied dau een feestmaal aan mijne makkers om mijn huwelijk te gedenkeu bij welks viering zij niet tegenwoordig waren. Mogt het ooit bij u opkomen, om hen, die mij lastig vielen, te beleedigen zoo zij mijn vloek over u te wachten „Tracht, zoo ge kunt, mijn ligchaam te verkrngeu en begraaf het naast dat van onzen meesier, le Limo garthi. Tracht in elk geval mijn hoofd weg te nemen. Zoo gij er in slaagt, mijn ligchaam te verkrijgen eu het te begraven gelijk ik het u voorschreef, zoo moet ge mij dekken met een zerk waarop mij naam zal ta lezen staan. En als gij twee of drie jaren in onze ge boorteplaats vertoeftzoo neem mijne beenderen in uwe woning Wanneer gij bedelaars ontmoet, zoo ontvang hen en help hen naar uw vermogenopdat God mijne ziel niet verderve. „Yerzoek mijne peet en mejufvrouw Vasilike en al de bedienden, mij uit den grond van hun harten te ver geven. Yerzoek pater Athanasidat hij naar mijn graf komeen er een langen zegen over uitspreke. Yerzoek bovendien al de boeren van Limogarthidat zij mij vergevenuit den grond hunner harten. „Ik heb mijn horloge iu handen van Rizo-ManoB

Zierikzeesche Courant | 1870 | | pagina 1