Woensdag 6 Juli. 1810 WOENSDAG EN ZATERDAG. 5°. 54 Binnenlandsche Tijdingen. Buitenlandsche Tijdingen. •11DAM 56 67 V, 86%, 29"/.. 32% 94% 65"/., 56V, 49 «'/a 9% 49%, Mudde. in f 8.00 - 14.00 - 12.00 en - 00.00 - 10.00 - 00.00 - 00.00 - 00.00 - 00.00 ZIERIKZEESCHE COURANT PRIJS DER ADVERTENTIËN. Gewone 5 cent de regel. Geboorte-, Huwelijks- en Dood- berigten van 18 regels 5 f 0,50. VERSCHIJNT: A B O N N E M E N T S-P R IJ S. Per drie maanden f 1,25 Franco per post 1,50. Inzen ding der Advertentiën daags te vorenvóór 10 ure 's morg Celsius. 15. 15. 16. Middelbuhg, 1 Juli. Dé commissie voor de tentoon stelling van zeeuwsehe oud- u merkwaardigheden al hier maakt bekenddat deze zal gehouden worden op de bovenzaal van bet Raadhuis en geopend zal ziju maandag 1 Augustus tot Zaterdag 3 September. Allen, welke voorwerpen tot bovengemeld doel geschikt voor eenigen tijd zouden willen afstaan, worden ver zocht die voorwerpen voor 15 Juli a. s. aan een der leden van de commissie ie doen toekomen. Een vroegere opgaaf der te zenden voorwerpen wordt hoogst wenschelijk geacht in hei belang van den samen te stellen catalogus. De transportkosten worden door de commissie vergoed, terwijl voor een zorgvuldige behandeling en verzekering tegen brand bij een soliede maatschappij zal gezorgd worden. Dingsdag namiddag circa half een arriveerde Z. lM. de koning, vergezeld van B. D. adjudanten, aan liet oude stationsgebouw te Arnhem ten einde de al daar gehouden tentoonstelling van landbouwwerktuigen in oogenschouw te nemen. Z. M. werd opgewacht door H. D, commissaris in Gelderlandde militaire autori teiten en de commissie der tentoonstelling. Een aan tal nieuwsgierigen was om en in het tentoonstellings gebouw zamengekomen die Z. M, bij aankomst en iertrek met een leveudig leve de koning begroetten. Zijne Majesteit vertrokna alles zoo naauwkeurig als de tijd zulks toeliet bezichtigd te hebben omstreeks 2 uur in zijne calèche om een toer rond de stad te maken en daarna bij HD. commissaris een collation te gebruiken. Z. M. is omstreeks 5 ure weder naar liet Loo ver trokken. De voorstelling van 't modern laudbouw-faillissement door het gezelschap Eloquentia te Arnhem heeft alge meen voldaande rol van Mieke werd door eene dilettante uit Deventer met even veel begaafdheid als welwillendheid vervuld. De toespelingen in 't stuk vonden weerklank, en dit was-'t-boofddöel van den schrijver, Deze werd ten slotte op het tooneel geroepen; de voorzitter van 't congres sprak hem eenige woorden van hartelijken dank toe. Bij de bijeenkomst in Musis Sacrum onder de muziek der veld artillerie werd. aan 'tgez. Eloquentia, namens't congres bes tuur, een zilveren bokaal vereerdook der dilettante werd ;en geschenk als hulde aangeboden. De int. tentoonstelling van landbouw-werktuigen is Dingsdagin tegenwoordigheid van eenige genoodigden door den voorzitter van het 24e Nederl. iandhuishoud- kundig congres baron van Voorst tot Voorst geopend. De jury bij deze tentoonstelling heeft bijna hare taak olbragten diploma's van eer toegekend o. a. aan 'e bh. Becker en Budding, te Arnhem; voor de in- wdingen der firma's Th. Corbettte Shrewsbury Lyckeby Gjuterite Carlskrona Marshall Sons Co. Gainsborough; wed. J. C. Masée Zn., te Goes; J, Ooimante VoorstJ. Peignat Co.te Am-, iterdamJ. B. B. v. Bovente UtrechtSamuelson Co. :e Banbury G. Stoutte TielJ. Th. Thomassente \rnhem Jobn Warner Sons te Londenhet Noorden ermeld ook de firma Landré Glinderman, te Amsterdam. Men schrijft van goed onderrigte zijde „De schade oor den brand te Bodegraven en Zwammerdam ver- iorzaakt, is zoo aanzienlijk, dat ze met geen millioen ;ulden te dekken is. De ev.-luth. predikant J. L. F. de fieijere heeft bijna alles verloren. Zijne woning werd li korten tijd verwoest. Behalve de kerkelijke papieren iet zilver voor den doop en het. avondmaal in gebruik jijn eigen zilver en eenig schrijfwerkis hem letterlijk jiets overgebleven, niets is kunnen gered worden. Geen iikel boek van zijne gedurende vijftig jaren steeds |ermeerderde en kostbare bibliotheek. Van een en ander 'ordt de schade op f80,000 a f90,000 begroot." Men schrijft uit het westelijk gedeelte van Zuid- BevelandNa den gevallen regen kunnen wij nog een rijken oogst verwachtendaar over het algemeen de vruchten heerlijk te velde staan; op kleine uitzonderin gen na, laten tarwe, rogge, erwten en boonen zich uit muntend aanzienenis er weinig hooi gewonnen mangels en wortelen kunnen nu na den regen goed ontwikkelen en grootendeels in de behoefte van den vee houder voorzien. Ook de aardappelen hebben in jaren f j^er gestaan; mogen wij, gelijk tot hiertoe, verschoond blijven van de bekende ziekte in dat gewas, dan kan men op een meer dan voldoend product rekenen. 7~ -M-en leest in de Bott. Courant Aan het eerste gedeelte der jaarlijksehe statistiek fwan handel en scheepvaart van en op 1869 ontleenen wij het volgende In 1869 bedroog dc algemeene invoer een waarde van f 575 920,713; de invoer tot'verbruik f461.160.753; de algemeene uitvoer f 507.290.378 de uitvoer uit het vrije verkeer f 391.207.534 en de doorvoer f 1 16.082.844. Bij vergelijking met 1868 blijkt, dat de algemeene invoer is verminderd met bijna !/2 P^t. de invoer tot verbruik met bijna 2 pCt, de algemeene uitvoer daar entegen toegenomen met bijna 7 pCt.de uitvoer uit het vrije verkeer met ruim 6 pCt. en de doorvoer met ruim 10 pCt. "Van de voornaamste voortbrengselen van landbouw en nijverheid werden in 1869 meer uitgevoerd: boter 3.632,550 kilogr. kaas 4.212.968 kilogr. gedistilleerd 3.402.332 liters; slachtvee: rundvee, 28 718 stuks, schapen 91,677; hiiiker geraffineerde, 7.714.791 kilogr.; vlas ruw, 4.534006. Minder werd van die artikelen uitgevoerd: meekrap, alizari101,253 kilogr. onbe- roofdefijne enz. 2,714.992; garaneine en colorine 1.930 593; slachtvee, varkens, 22.948 stuks; suiker, ruve677,719 kiligr. Goud en zilver werden in 1869 ingevoerd voor een waarde van f 6,200,495 en uitgevoerd f 16.481,265. Na aftrek hiervau had me i dus een waarde van den algemeenen invoer van f 570.720.218 en van den algemeeuen uitvoer van f 490,809,113. De Belgische mmisteriöele ciisis heeft een einie genomen- Piet Journal de Bruxelles bevat de namen van het nieuwe ministerie.' Het zijn de heeren d'Auethanminister-president en buitenlandsche zaken; Cornesse, justitie; Kerwijn, bin nenlandsche zakeu; Tack, financiën; Jacobs, openbare werkenGuilleaume, oorlog. Gisteren heeft de koning de nieuwe ministers in particuliere audiëntie ontvangen. Het blad verzekert „dat de geest, die bij de samen stelling van het nieuwe bestuur heeft voorgezetentwee ideën in zich sluit: de een, liberaal in den goeden zin van het woord; de andere, het beginsel van eendracht, dat ons vrij en onafhankelijk heeft gemaakt. Volgens den Echo du Parlement zou het clericale ministerie dadelijk tot de oit"finding der Kamers overgaan. De indépeiidance drirgt aan op onverwijlde bijeen- roepmg der Kamer, te meer daar men niet recht weet wat baron d'Auetban nu eigenlijk zal vertegenwoordigen. „Is het de politiek van het classieke clericalisme, de slaafsche onderwerping aan het episcopaat, waarvan hij weleer een der vlagvoerders was „Is het de hervormingspolitiek der clericalen van de nieuwere school, leniger en handiger dan de oude, zoo niet meer te vertrouwen? „Of is liet heel eenvoudig die dorst naar het bewind, die het clericalisme al zoo lang verteert? „Het land weet er niets van, zelfs de clericalen niet. Deze zijn wel in hun schik met de benoeming van d'Anethan, maar zij zijn het alles behalve eens over zijn plannen. De pers is verdeeld. Terwijl le Bien public den nieuwen minister ais de personificatie beschouwt van het geloof der vaderen zonder naar het andere te vragen, schijnen andere bladen veel meer belang te stellen in zijn politiek programma. De conservatieve vereeni- gingen zijn niet eensgezinder dan de bladen. Te Brussel MechelenAntwerpen droomt men louter van hervor mingen. Te Namen denkt men er niet aan. „Het is noodig dat men wete, welke partij het nieuwe ministerie zal kiezen. De bijeenroeping der Kamer uit stellen zou dus misbruik van vertrouwen zijn." Een bankiershuis te Weenen is op 't einde der vorige week opgelicht voor de som van bijna honderd envijftigduizend gulden. Op Donderdag den 23n dezer kwam te twaalf uren een persoon aan het wisselkan toor dier bank en bood ter disconteering aan een lot in de hertogelijk Brunswijk-Luneburgsche Loterij-Lee- niug, Serie 3944 no. 20, welk lot in de Seriëntrekkng van 2 Februari 11. en in de nummer-trekking van 31 Maart was uitgekomen met den hoogsten prijs vau 80,000 thalers. Die persoonzoo wat dertig jaren oudklein van statuurbleek en mager van uiterlijk t scheen een kieerenmaker te zijnte oordeelen maar de vele naaldeprikken aan zijn lange vingers opgemerkt; hij noemcle zich Franz Scliolz. Toen het lot was aan geboden zond men er dadelijk mede naar de firma Dutschka en Co. ais vertegenwoordigers van de Darm- stadtsche Bank om er de echtheid van te staven. Het advies luidde gunstig. Inlusschen zat Scliolz rus tig m 't kantoor te wachten. Tegen 1 uur ging hij met een der kantoorbedienden naar een naburig koffie-, huis,: waar bij den kellner betaalde, zeggende„"Dat is voorloopig mijn laatste geldBij zijn terugkeer was de zaak in orde de prijs van 80,000 thalers was er op gevallenwat volgens den koers van dien dag een bedrag uitmaakt van 141600 Oostenrijksche florijnen; na aftrek van het disconto a 3907 florijnen 40 kreut- zerwerd hem uitbetaald de som van 138692 flor. 60 kr. Men vroeg hem wat hij met zooveel contant geld zou aanvangen, en men ried hem aan om een gedeelte althans in solide fondsen te beleggen. Scliolz deed alsof hij naar dien raad luisterde en kocht op staauden voet effecten ter waarde van 100000 flor. Deze effec ten heeft hij zooals gebleken is terstond te gelde ge maakt aan de Escompte-bank. Bij ziju vertrek gaf hij het bediendenpersoneel een geschenk van tienduizend flor. Men bood nu het lot aan de heeren Dutschka en comp. ter betaling aan. Dezen geven daarvan advies aan de bank Darmstadvan daar kwam echter het bericht dat '1 hoogste lot reeds was uitgèkeerd en dus het bewijs van aandeel, dat te Weenen was gepressen- teerdvalseh moest zijn. Aanstonds werd dit naar Darmstad opgezonden, waar men eerst na aanwending van een loupe (sterk vergrootglas) tot de zekerheid kwamdat er vervalschiug had plaats gehad. De politie doet thans ernstig onderzoek doch tot rog toe te vergeefs. (R- C.) Gisteren morgen is te "Vlissingeu brand ontstaan in eene bakkerij in de Korte Nieuwstraatdie echter gelukkig door de spoedige werking der brandspuiten in den aanvang bedwongen is kunnen worden. Naar het Noorden verneemt is eene vulsche pro messe die onlangs door de Nederlandsche bank is gedisconteerd riet eenig in haar soort. Er moeten voor niet minder dan f 80,000 van dergelijke gediscon teerde promessen van andere handelshuizen nog bij de bank aanwezig zijn. Eu wie weet zegt het blad hoe velen nogzoo de aandacht daarop is gevestigd zul len aan den dag komen. De drukkerij van den beer van der Veen Oom- keus te Wageningen, is gesloten, daar zijne werklieden den arbeid hebben gestaakt. Tot Zaterdag waien twee haringjagers te Viaar- diiigen binuenge'eomen. FRANKRIJK. De beambte op het spoorwegtelegraafkantoor op de lijn tusschen Parijs en Orleans wiens arm bij bet verrichten zijner bezigheden dcor den bliksem ge troffen werd heeft de door hem tegen de spoorweg maatschappij ingestelde procedure géwonnen. Hij ont vangt alzoo als vergoediug voor dé verlamming vau zijn rechterarm en tevens als belooning voor het mèt gevaar zijns levens redden eeuer passagierstrein eene som van 3000 franken De droogte blijft te Parijs zoozeer aanhouden dat 't stedelijk bestuur gemeend heeft te moeten waken opdat men met matigheid gebruik zou maken van de boeveelheid water die aan iedoren geabonneerde op de waterleidingen verstrekt wordt,- De beambten van. po litie en der maatschappijdie bij het reglement- ge machtigd zijn om binnenshuis toezicht te houden op de verdeeling van net waterhebben dientengevolge bevel gekregen de kraan te sluiten in ieder huis waar mis bruiken geconstateerd worden. De Parijscke politie beeft zich wederom meester gemaakt van een der talrijke speelholenwaartegen zij zulk een hardnekkigen strijd voert. Op liet oogenblik dat dc politie de zaal binnendrong hadden de houders der inrichting de voorzichtigheid alle lichten uit te dooven. De verwarring die toen in de diepste duis ternis ontstond was onbeschrijfelijk te midden van een geweldig leven hoorde men vrouwenkreten en het geraas van gebroken glas- en aardewerk. De politie, ontstak echter spoedig licht en narn de houders en croupiers in hechtenis. Dezer dagen werd voor een der Fransclie hoven van assises eene zaak behandeld welke eenigermate aan die van de Krakauer non herinnert. Op het laatst van April van dit jaar kreeg de justitie kennis van het feit dat bij een der landlieden te Romagny, in het departe- ment la Manche, een krankzinnige door zijne familie opgesloten werd gehouden. Bij het daarop ingesteld onderzoek vond men in een klein vertrek, grenzende aan de keuken, op een bed waarin slechts stroo en morsig heid te vinden was, een grijsaard van drie en zestig jaren uitgestrekt. Hij bad lakens noch ander deksel en verkeerde in den meest afzicbtelijken toestanddaarbij was hij schier geheel naakt, en zijne armen en beeuen waren ineengegroeid en stram. Niet minder dan 40 jaren was de man clan ook op-gesloteu geweest. Uit hot ge rechtelijk onderzoek bleek daaromtrent het volgende. De ecktgenooten Bouillaud bewoonden in bun leven de hoeve la Biflandois. Vier kinderen hielpen hunne ouders in hun bedrijf. De familie genoot een schier on gestoord geluk toen in den loop van liet jaar 1830 de jongste der kinderen, Julicu die zijn 22 jaar bereikt had, teekeneu van verstandsverbijstering gaf, waarvan een schrik de oorzaak was. De vader besloot toen den jongeling op te sluiten iu het kamertje waar hij nu onlangs gevonden werd. Met behulp van een zijnet- zonen bond hij den ongelukkige met koorden op een bed vast, Eenige jaren later, in 1845 verdeelden de cchlge- nooten Bouillaud, oud gewovden, hunne goederen onder hunne drie kinderen, waarbij bepaald werd dat bij den dood der ouders de erfgenamen aan bun broeder «Tullen eene lijfrente van 200 franken zouden verstrekken. Teen Julien Bouillaud, de vader, in 185 2 overleed, was ziju zoon reeds gedurende twee en twintig jaren opgesloten geweest. Na den dood van het hoofd der familie ging de oudste zoon, Jacques, voort met de opsluiting en vastbinding van zijn broeder. Eerst iu 1864toen de ongelukkige niet meer in staal; was een enkele bewe ging te maken, werd hij van zijn boeien bevrijd doch steeds nog opgesloten gehouden. Hef gerechtelijk geneeskundig verslag omtrent den toestand van den opgeslotene bij zijne ontdekking uitge bracht, verklaart dat de ongelukkige door eene verstands verbijstering getroffen en deze onder den invloed zijner langdurige opsluiting toegenomen was. terwijl bet; gemis van beweging een verstijving in de lioogere en lagere deelen des lichaams teweeggebracht hadzoodat. de toestand thans ongeneeslijk was. De oudste zoon werd onmiddellijk in hechtenis geno men. Bij zijn verhoor bekende hij zijn misdaad doch trachtte haar te verzachten door te zeggen dat hij slcshts voortgezet had wat zijn vader begonnen wasterwijl hij overigens verklaarde daartoe genoodzaakt, ie zijn door dien de krankzinnigheid van ziju broeder een gevaarlijken aard had. Na het verhoor der getuigen op de terechtzitting heeft de procureur des keizers in een merkwaardig reqirsitoir- de beschuldiging ontwikkeld, waarbij hij ten slotte dc bescbermiug inriep vöor het groote beginsel der men- sehelijke vrijheid. De beschuldigde werd verdedigd door den advocaat Delang, die trachtte te betoogen dat in deze zaak geen arglist aanwezig was. De pleitrede, kort maar schitterend, heefr op de ge zworenen een diepen indruk gemaakt. Het verdict luidde dan ook niet-schuldig, waarop hij door het hof vrijgesproken werd. Jacques Bouillaud, onmiddellijk in vrijheid gesteld, werd door de bevolking, onder welke hij zeer geacht is, met de levendigste gelukwenscheu ontvangen. G R O O T- B R I T T A N N I J< N Het jaarverslag van 't armwezen constateer' dat er op den Isten Januari 1870 in Engeland en 'l prins dom Wallis 469,471 personen waren die van den armen bedeeld werden in armhuizen en 915,727 die onder stand verkregen aan huis, dus een gezamenlijk bedrag van 1,085,198 personen. De vermeerdering van dit cijfer sedert 1 Jauurri 1858 is 86,953, dat wil zeggen 3%. Het getal gezonden en volwassen die geholpen worden is 191,862, met een vermeerdering van 10.700 dus 5,8%. De verschillende afdeelingen warenMannen in de werkhuizen 58,079, aan huis 176,693, vrouwen iu de werkhuizen 50,379 aan huis 492,054; kinderen (be neden 16 jaar) in de werkhuizen 56,869, aan huis 335,257 zonder vaste woonplaats in de werkhuizen 4,117, buiten 1,283, Zieken, niet geclassificeerd, 439. De vermeerdering van 't pauperisme is dit jaar vooral ziojhtbaar in Londen en in de omstreken even als iu eenige graafschappen in het zuiden in Durham. Even- zoo is vermeerdering opgemerkt in het zuideu van Wallis, maar in 't noorden van 't zelfde land heeft een aan- merkelijke vermindering plaats gehad. Te Cork in Ierland iiaddeu weder betreurens waardige tooneolen tengevolge eener werkstaking van kleermakers en timmerlieden plaats. De huizen dei- bazen zijn grootendeels vernield geworden terwijl de tusschenkomst dér troepen aanleiding gaf tot \e!e arrestatien. De werklieden aan de havens hebben zich am de anderen aangesloten. Barrikaden werden in menigte opgericht. Op de de diamantvelden aan de Yaalrivier heeft zich eene georganiseerde volkplanting van delvers gevestigd. Ongeveer 100 blanken werken daar. Diamanten wor den gevondeu aan beide zijden der Vualrivier en ook op eenigen afstand van de tegenwoordige delverijen,

Zierikzeesche Courant | 1870 | | pagina 1