«O. 51 Zaterda» 25 Juni. 1870 WOENSDAGEN ZATERDAG. Binnenlandsche Tijdingen. ZIERIKZEESCHE COD PRIJS DER ADVERTEN TIËN. Gewone 5 cent de regel. Geboorte-Huwelijks- en Dood- berigtenvan 18 regels a 0,50. VERSCHIJNT: A B O N N E M E N T S-P R IJ S. Per drie maanden f 1,25 Franco per post 1,50. Inzen ding der Advertenticn daags te vorenvóór 10 ure 's morg Gemeente-Raad van Zierikzee gehouden den SS Juni 1870. Al de leden zijn tegenwoordg behalve de heer mr« Moolenburgh. Na resumtie en goedkeuring der notulen van de vorige vergadering wordt medegedeeld dat zijn goedge keurd de Raadsbesluiten tot heffing van begrafenisregten tot verhooging van subsidie aan het burgerl armbestuur cn tot het doen van af- en overschrijving. Wordt gelezen een missive van Ged. Staten berigtende dat zij op de reclame van den heer J. M. Bouviu tegen zijn aanslag op het kohier van den hoofdei, omslag over 1870 gunstig hebben beschiktmet verzoek dat kohier dienovereenkomstig te wijzigen. Hieraan wordt voldaan» zullende het aldus gewijzigde kohier aan hh. Ged. Stalen Ier goedkeuring worden teruggezonden. De gemeente-verslagen van Middelburg en Goes werden voor de leden ter lezing gelegd en zullen daarna in de boekerij worden geplaatst. Op voorstel van Burgemeester en Wethouders wordt besloten tot het doen van af- en overschrijving begrootiug 1869 als te kort op de kosten van verpleging in de bedelaars-kolonie, behoudens goedkeuring van Ged. Staten. Komt ter tafel, de voordragt van Burgera. en Weth. ter vervulling der vacante betrekking van gemeente ontvanger waarop zijn geplaatst de heeren M. F. van den Thoorn, te Zierikzee en A. A. van de Yelde, te Velsen.. Wordt gelezen het rapport der commissie van fabri cage op het verzoek van M. van den Ende aannemer der hoogere burgerschool tot kwijtschelding der boete wegens te late oplevering strekkende om dit aan te houden tot- de al geheele oplevering van het werk in Augustus of om, indien de Raad reeds nu daarop wenschte te.besluiten de boete, van f 855.te verminderen tot f 500 in aanmerking nemende de vele regenachtige dagenen de eigenaardige bezwaren die aan dat werk waren ver bonden. Overeenkomstig het voorstel van Burgem. en Weth. wordt het rapport ter visie gelegd voor de léden om daarop in eene volgende vergadering te beschikken. Worden vastgesteld de staten van oninbare posten op het kohier van den hoofdei, omslag voor 1866, 1867 •en 1868 ad f 61.80 en voor 1869 ad f 197.91 voor de bon- denbelastiug voor 1868 adf 3.75 en voor 1869 ad f 17. Bij monde van mr. Eokker wordt namens de com missie ad hoc rapport uitgebragt op de rekening van het Evang. Luth. armbestuur, van het harmonie-gezelschap .„Kimst en Eer" en, van commissarissen over den straat weg van Zierikzee naar Brouwershaven over 1869 strekkende totgoedkeuring. Aldus besloten. Bij monde van den heer Koole wordt namen3 de ,commissie ad hoe rapport uitgebragt op de rekening der stads-comraercie werf over 1869 strekkende tot goedkeuring. Aldus besloten. Op. eope vrgag va»den heer. Mulo.ck Houwer of. de schippers wel bekend zijndat zij ingevolge vroeger raadsbesluit bij het aanbrengen van water uit de ge meentekas eene premie genietengeeft de Voorzitter inlichting en wordt ten einde allen twijfel daaromtrent weg te nemen op voorstel- van mr. Eokker besloten even als vroeger bij het aanbrengen van water de daar voor bepaalde premie toe te kernen. Na- nog eenige discussie over de middelen die zouden kunnen aangewend worden ter voorziening in of voor koming van watergebrek wordt de vergadering gesloten. -—•Met genoegen vernemen wij dat eeneNederduitsche vertaling van Disraeli's Lothair bewerkt door mr. A. H. Verster, thans in afleveringen het licht ziet bij de uitgevers Gebroeders Kraay te Amsterdam. Wij ver trouwen dat deze gelegenheid om kennis te maken met dien merkwaardigen en veelbesproken roman van Eugelands gewezen Eersten Minister zeer velen welkom zal zijn. Aau het overzicht van jhr. mr. C. de Jonge in de Nieuwe Midd. Courant va i de gemeentebelangen, ontleenen wij het volgende De kosten van het lager onderwijs beliepen m 1869 f 24,356,48 waartegenover stond eene ontvangst aan schoolgelden van f 12,501. Ten laste der gemeente bleef dus een cijfer van f 11,S55,48Va- De specificatie levert de volgende resultaten op De kosten van Meisjes school A (99 leerlingen). 4479,27% B (66 2571,16% Burger C (106 - 4623.85 11 (10 a 30 - 1763,25 Va E (85 - 2005,97% Minvermogenden (510 - 5195,89 Onvermogenden G (521 - 3710,77'/, f 21356,18 De schoolgelden van school A f 5332,— ji »J I. B - 1326,25 I. JJ II i> c IJ V II D - 591,50 II II II E - 150,— II 11. II I. F - 1360,25 II If. II I. G - f 12501, Indien aan het bedrag van f 11,856,48 de kosten der stads-bewaarschool ad f 1076,37 en die der gym- nastieksekool ad f 645,2-8, beide na aftrek der schoolgelden worden toegevoegd dan verkrijgt men het cijfer van f 13,577,13 Vj als de kosten welke voor het voorbe reidend lager en uitgebreid lager onderwijs ten laste van stadskas de. komen.' Vergelijkt men dit bedrag met andere plaatsen, b. v. Utrechtwaar voor dezelfde categorie van inrigtingen over 1869 eene som van f 20,511,25 teil laste der gemeente kwam dan is het nadeel niet aan de zijde van Middelburg daar erkend moet wor.den dat het bijzonder onderwijs in gemelde plaats zeer bloeijende is en de kpsten van het openbaar onderwijs dus beduidend zouden vermeerderen indien het bijzonder onderwijs aldaar minder bloeide. De bijzondere scholen te Utrecht toch werden in 1869 bezocht door 5045 de openbare door 2136 kinderen zoodat de verhouding in omgekeerde reden tot die te Middelburg staatwaar ruim 1400 kin deren de openbare en 673 de bijzondere scholen bezochten. De burger-avondsphoplhoofdzakelijk bestemd tot wetenschappelijke vorming en opleiding van ambachts- en handwerksliedenwelke onder de inrigtingen van middel baar onderlijs behoort en „allengs kens eenigzins aan hare bestemming begint te beantwoorden (verslag bl. 99) kostte de gemeente na aftrek van f 84 aan schoolgelden f4614,26 (bl. 105.), Het voorbereidend onderwijs voor het bezoek der academie op het gymnasium aan 16 leerlingen gegeven, vpreischle een zuiver bedrag van 3667,60. (JN. M. C.) De lijst van de te. behandelen zaken in de zo mervergadering der provinciale staten van Zeeland welke den 6 Julij a. s. zal worden geopend bevat, behalve een vijftal koninklijke besluiten en een minis- terieele kennisgevingde volgende mededeelingen van gedeputeerde staten a. dat niets is aangewezen op den post ter beschikking van hun college van f600 voor onvoorziene uitgaven, gebracht in de enkel provinciale en huishoudelijke begróotiugen van .1869 en 1870, voor behoeften van enkel provincialen en huishoudelijken aard, voor zoover die hare omschrijving niet vinden in de artikels dier begrootingen; b. nopens de uitvoering van bet besluit der staten van 5 November jl. tot be vordering en aanmoediging van het schoolgaan en meer getrouw schoolbezoek, zoowel op de openbare als bijzon dere scholenc. van den uitslag van het onderzoek omtrent de verhooging van den steiger te Kortgene d van den uitslag van het onderzoek omtrent het maken van een steiger te Walsoorden en e betreffende den uitslag van bet onderzoek omtrent het maken van een steiger te Kattendijke aan het Katsche veer. Voorts komen daarop voor zes voorstellen van ge deputeerde staten., betreffende de inrichting der notu len van het verhandelde in de provinciale stater-ver gaderingen en de uitgifte van een afzonderlijk verslag daarvan tot verpachting van het overzetveer aan het Sloe; tot wijziging van de begrootiug van enkel pro vinciale en huishoudelijke inkomsten en uitgaven voor 1870 tot opneming van den Oranjepolder (Biervliet), voor het zuidelijk gedeelte, in het waterschap der sluis aan de Wielingeneindelijk een voorstel met nieuw ontwerp, voor een reglement op het berijden der wegen bij dooiweder. Verder moeten behandeld worden de verantwoording van gedeputeerde staten wegens de enkel provinciale en huishoudelijke inkomsten en uitgaven over lb68 benevens de begrootingen voor 1871 en het daarmede gepaard gaande voorstel van gedeputeerde staten om trent de te heffen opcenten op de grond- en personeele belasting. Het rapport der commissie in zake de grensscheiding tussehen Noord-Brabant en Zeeland. Vijf adressen, met daartoe betrekkelijke voorstellen van gedeputeerde statenzijnde van het bestuur der spoorbootmaatschappij te Middelburg om voortdurend subsidie van de Middelburgsehe maatschappij van stoom vaart en van Verweij Cie. te Rotterdam om ver mindering der helling van rechten voor het gebruik van de provinciale steigersvan den gemeenteraad van Bruinisseom een provinciaal subsidie voor de ver betering van de haven dier gemeentevan den ge meenteraad van Haamstede, houdendende verzoek om een renteloos voorschot uit de provinciale fondsen voor de vernieuwing der haven te Burghsluisvan den ge meenteraad van Yerseke, houdende verzoek om een renteloos voorschot uit de provinciale fondsen voor den aanleg eener nieuwe haven en eindelijkeen adres van het hoofdbestuur der maatschappij ter bevordering van landbouw en veeteelt in Zeeland om ondersteuning van een namens hen aau den minister van justitie ge richt verzoek tot wijziging der jachtwet. Tevens moet de benoeming plaats hebben van een lid en van een buitengewoon lid van gedeputeerde Staten. (M. C.) Het bestuur der spoorbootmaatscliappij van Middel burg heeft zich den 31en Mei jl. bij adres tot de staten dezer provincie gewend met verzoek om verlenging van het tot ui to. December a. aan die maatschappij verleende subsidie/op den bestaauden voet over 1871. Daar de waarschijnlijkheid bestaat dat de spoorweg tot Middelburg tegen het einde van 1871 zal "worden geopend, bij de toeneming van het verkeer zoowel van Zierikzee op den spoorweg als van Middelburg en Zie rikzee onderling, en bij de uitbreiding welke dat twee ledig verkeer door den spoorweg zal erlangen, verzoekt het tevens om te willen voorzien in mogelijke eventu- eele uitbreiding van den dienst door een tweede stoom boot zoodat deze het dubbele aantal reizen zou kun nen doennamelijk twee- a driemaal daags naar saizoenvan elke plaats Middelburg en Zierikzee. Indien de maatschappij daartoe gesteund wordt door subsidie gedurende zes jarenzou zij trachten in staat te komen om met 1872 een tweede boot in de vaart te brengen, en vraagt zij alsdan daartoe eene subsidie van f 12.50 per reis tot een maximum van f 20,000 'sjaars en tegen korting der helft van hetgeen als bruto vraciit-ontvangst zal bevaren worden boven f 32,000 in het jaar.. Het vermoeden wordt hierbij geuit, dat laatstgenoemde som spoedig zou bereikt worden indien eene aanleg plaats te Katsche veer werd gemaakt, waardoor aan Zierikzee voor personen vee en goederen een doel matige verbinding met den spoorweg zou verzekerd zijn. Naar aanleiding van dit adres wordt door gedeputeerde staten aan de provinciale staten voorgesteldaan de spoorbootmaatschappij over 1871, onder de tegenwoor dige "bepalingenweder eene bijdrage toe te zeggen van ten hoogste f 12,000. "Wat echter dc gevraagde mede werking betreftom met 1872 aan den dienst uitbreiding te geven, in de verwachting dat alsdan de spoorweg tot Middelburg zal geopend zijn achten gedeputeerde staten evenals ten vorigen jare het niet raadzaam ten deze beschikkingen te nemenwier werking van lange- ren duur dan één jaar zou zijn. (M. O.) De Einanciëele Commissie van den "Weerbaar- lieidsbond beeft een circulaire rondgezonden tot oproe ping om medewerking en geldelijke ondersteuning voor de zaak van den natior.alen schiedwedstrijd op het Loo. Wij hebben reeds met een enkel woord van die circu laire melding gemaakt. Een ieder, die met onzen ge liefden Koning de oefening in den wapenhandel en het schieten houdt voor een werk, dat vooral in een klein land als het onze aanmoediging verdient, en ieder daarenboven, die ingenomen is met nationale landelijke zamenkomsten, gelijk de schietwedstrijd gewoonlijk is die blijve niet achter om het zijne bij tc dragen tot een zaakwaarvoor door Z. M. den Koning en ook door particulieren zooveel wordt gedaan. Naar wij ver nemen toch, zal Z. M. het prachtige. Park op liet Loo gedurende den tijd, dat het weerbaarheidskamp betrokken is, voor een ieder toegankelijk stellen. Ja zelfs de Ko- kinklijke ijskelders zullen, zegt men, ter beschikking gesteld worden om te voorzien in de behoefte aan ijs in het kamp, een verkwikking, die bij dc zomerwarmte in een kamp bijna een levensbehoefte mag heeten. Ook voor de voeding der manschappen en der kampbezoekers wordt ten einde voor hen groote onkosten te vermijden veel gedaan vooral door den heer E. N. Boer, den stichter der gaarkeukens te Rotterdam. Uitstekend is het denkbeeld om de ménage voor de scherpschutters dat wil zeggen goede soep met brood dos morgens, en des middags aardappelen met groente en vleescli verkrijgbaar te stellen voor f0,25. Voor het bemiddeld publiek, dat met de zaak ingenomen is, mag de tijdiup, dat enkelen veel doenniet een reden zijn om zich terug te houden, maar veeleer om ook dc behulpzame hand te bieden. Omtrent de zaak der aanhouding van een Neder- landsch schip op bevel der regering van Venezuela en het vertrek van den Nederlandschen zaakgelastigde uit Caracasbevat de Staats-C'ourant de volgende mede- deeline. De, eenige weken geleden, Caracas bemachtigd hebbende partij der Cuzmans waarvan de leiders zich op Curapao bevonden, smeedde naar het scheen, eenigen tijd te voren aldaar den thans gelukten aau- slag. Vertoogen daartegen waren geschied door de toen aan het bewind zijnde regering van Mouagas, en tengevolge dier met bewijzen gestaafde vertoogen werd aan het met de neutraliteitsverplichtingen van Nedcr'and strijdige verblijf der Guzmans op Curapao een einde gemaakt. Vandaar de wrok der thans te Caracas heerscheiule partij tegen den heer Rolandus die zijns ondanks natuurlijk bij 's konings regering dc tolk had moe,en zijn van de klachten des vorigen kabinets van Caracas. Die wrok gaf zich at dadelijk lucht op eene wijze die voor de veiligheid van den heer Rolandus veront rustend scheen. Daarbij kwam de omstandigheid dat de te Caracas heerschende partij op een alïezms wille keurige wijze eerst de Nederlaudsclie pakeiboot Uoufleur te Laguaira aanhield, onder voorwendsel dat die boot. in dienst der republiek wasen later een Nederlandschen schooner in beslag nam en den eigenaar het vertrek naar Curapao beletteop grond eenar tegen alle regelen van volkenrecht uitgeschreven sluiting der havens die nog in handen der vorige regeering ziju. Dc vertegen woordigers der vreemde mogendheden protesteerden collectief tegen de aanhouding van dc pakketboot, doch zonder eenig gevolg, en toen dc heer Rolandus daarna krachtig daartegen opkwam werdop eens iedere verdere discussie met hem afgebroken door de aankondiging op 9 Mei jl.dat de regeering der Guzmans alle betrek kingen met hem afbrak deze aankondiging was in zulke onvoegzame termen gestelddat hij zicli genoodzaakt vond om in overeenstemming met het eenparig ge voelen zijner collega's zijne paspoorten te vragen. Toen die paspoorten na lang dralen aan den hoer Rolandus waren verleend is hij op weg zijnde naar Laguairazoo het schijnt op geheimen last van den presidentaangehoudendoch toeu het gansche corps diplomatique tegen deze handelwijze protesteerde, werden door den minister van buitenlandsche zaken aan den heer Rolandus verontschuldigingen gemaaktcn volbracht deze, onder geleide, zijnen tocht naar Laguaira, alwaar hij zich aan boord van den Kijkduin iuschecpte de bescherming der Nederlandsc'ie onderdanen aan den interimairen zaakgelastigde van don Noord-Duitschen bond overlatende. Door dezen is na het vertrek van den lieer Rolandusdoch te vergeefs geprotesteerd tegen de inbeslagneming van de Sarah en de aanhouding van den heer Jesurun. In dezen stand van zaken is het fregat Admiraal van Wassenaar terstond naar "Venezuela afgevaardigd met algemeene instructien ter bescherming van Ncder- landsche onderdanen en bezittingen in afwachting dat nadere instructien zullen worden gegeven ter erlanging van de aan Nederland verschuldigde genoegdoening. De regering heeft inmiddels tot haar genoegen reeds van onderscheidene bevriende mogendheden mededeelin gen ontvangen waaruit blijkt dat door de vreemde vertegenwoordigers de handelwijze van den heer Rolan dus evenzeer werd beaamd, als die van het bewind te Caracas afgekeurd. Men mag dus onderstellen dat de door 's konings regeering te nemen maatregelen bij de bevriende mogendheden bijval, misschien ook wel onder steuning zullen vinden. Het laatste nommer van de Brusselsche Moniteur des Intéréts Matériels bevat onder het opschrift Les

Zierikzeesche Courant | 1870 | | pagina 1