I I Woensdag 22 Juni. WOENSDAGEN ZATERDAG r. Headmk SCHOO Jz. Binnenlandsche Tijdingen. zt. 67 86 V, 30 32 'V 91 66'/,, 56'/,, 49% 60% ZIERIKZEESCHE COURANT •*ws PRIJS DER ADVERTENTIÈN. Gewone 5 cent de regel. Geboorte-, Huwelijks- en Dood- berigten van 18 regels a f 0,50. V E R S C II IJ N T ABONNEMENT S-PR IJ S. Per drie maanden 1,25 Franco per post 1,50. Inzeil ding der Advertentiën daags te voren vóór 10 ure 's inorp A-aalionclx^iiiffeix vo i: openbare besturen OÏSSZ;. Mudde. n f 8.00 - 14.00 - 12.00 ui - 00.00 j - 9.50 - 00.00 - 00.00 - 00.00 - 00.00 De gewone jaarlijksche collecte ten behoeve van liet „Eonds tot aanmoediging en ondersteuning van den „gewapenden dienst 221 de .Nederlanden" zal te Zierikzee aan de huizen der ingezetenen worden gehonden op Woensdag 22 Juni a. s. Burgemeester en Wethouders noodigëu do ingezetenen uit, die vaderlandsche instel ling die aan de algemeene hulp bij voortduring drin gende behoefte heeftook thans krachtdadig te onder steunen en bevelen haar daartoe in hunne belang stelling aan. Woensdag22 Junides namiddags 1 ure openbare vergadering van den Gemeenteraad. .9 Woensdag 8 Juni was voor de Gemeente Ouwerkerk in Duivelard een dag van algemeenen rouw en diepe verslagenheid. Onverwachts toch en ondanks bloeiende gezondheid en kracht was er een man getroffen door de hand des doods wiens verscheiden aller harten met smart en weemoed vervulde, 't Zij ons vergund een enkel woord te wijden aan de nagedachtenis van dien ontslapene, die ook hier ter slede zoovele vrienden telde* Hendrik Schoo Jz. werd geboren te Overveen bij Haarlem den 5 'Februari 3 807. Zijne opleiding als onderwijzer genoot hij óp de kweekschool van den ver maarden P. J. Prinsen te Haarlem. Den 2 Januari 1829 aanvaardde hij zijne betrekkiug als hoofdonder wijzer in de gemeente Ouwerkerk eu het werd hem gegund die een-en-veertig en een half jaar te fcekleeden. Zijne vrienden hebben hem meermalen hooren verklaren dat bij toen met schroom zijn werk opvattezich ten volle bewustdat bij als twee-en-twintig-jarig jongeling nog die ervaring en levenswijsheid moest afwachten die voor de richtige vervulling der nederige maar ge wichtige taak die hij had op zich genomenzoo onmis baar zijn. De uitkomst heeft dat goede begin met eere en glans gekioond. Uit den nederigen begaafden jongeling ontwikkelde zich de degelijke praktische in zoovele opzichten uitstekende man. Zoo ooit van afgestorvenen kan gezegd worden dat zij blijven voort leven m de vruchten van hun arbeid dan is 't gewis hier. Voor velen was Schoo een zegen. Talrijk is de sckhre van mannen in allerlei eervolle betrekkingen geplaatstdie hem hunne opleiding te danken hebben. Zijne beide zoo gunstig bekende zonen waren hein eene eerekroon in den dag des ouderdom s. De .gemeente van Ouwerkerk was hem niet alleen een geliefde werkkringmaar veeleer een vriendenkring eene familie in welker algemeene achting en liefde hij .zijn gkfóÜsf.è levensgenot vond; En wel w'a's hij die algemeene sympathie waardig. Zijne keurspreük was „werken zoolang 't dag isen anderen ten zegenen wie Scnoo gekend heeft in zijne onvermoeide rustelooze werkzaamheidweet Hoe weinig rust hij zich zeiven gunde en hoe hij steeds bezig was tot nut van anderen Veelzijdig waren dan ook zijne bemoeiingen en bezig heden, hetzij ter opleiding en vorming der jeugd, hetzij ter behartiging van openbare en bijzondere belangen. Dat de dorpsonderwijzer, die zijne roeping goed begrijpt, een zegen kan zijn voor zijn kring, dat beeft Schoo getoond. Geen wonder dan ook dat hem bij gelegenheid van zijn veertigjarig jubilé den 2 Januari 1869 zoo talrijke en ongeveinsde Mijken van erkentenis en sympathie, ook van wege de booge Regeering ten deel vielen. Voor zijne ambtgenooten was Schoo inderdaad een broeder. Niet alleen dat hij door zijn hupschen en ge- zelligen omgaiig aller vriend was, maar jaren lang bewees hij ook als ijverig bestuurslid van de onderwij zersvereniging in het 2de en 8de district van Zeeland, aan zijne ambtsbroeders en het onderwijs de uitnemendste diensten. Gewis hebben ook zij hem een stille traan gewijd toen zij zijn plotseling afsterven vernamen en zal hij voortleven in hunne herinnering. Geheel Ouwer kerk schreide aan de open groeve van den mandie zoo algemeen bemind was als uitstekend onderwijzer werkzaam en nuttig burger, belangloos vriend, liefheb bend en zorgvol echtgenoot en vader. Hem zij eenmaal de kroone der eere bereidgelijk wij zijne nagedach tenis met stillen weemoed huldigen- Zierikzee, 20 Juni 1870. Wij vestigen ten zeerste de aandacht van HH. landbouwers eu van allen die den bloei van den land bouw willen bevorderen en ter harte nemen op het onderstaande De heereu dr. L. Mulder te Arnhem O. J. Geert- eema te Zuidbroek en J. B. Snellen te Moordrecht haddén tijdens het XXTIIe Nederlandsch Landbuishöud- kundig Ccngres in 1809 te Kampen gehouden op zich genomen -pogingen aan te wenden tot het oprigten een'er Algemeene Landbouw-Vereenigingen deden daaromtrent voorloopige mededeeiiugeu op genoemd congres met de toezegging daarop terug te komen. In eene door ben rondgezonden circulaire doen zij de grondslagen kennen waarop, een algemeenen bard tusschen de landböuwei'3 van Nederland (niet tusschen de verschillende L'andbou'w-Vereehigingen) zon moeten en kunnen gevestigd worden. Het doel der vereeniging - waaraau zij den naam ciïïb wenschen te geven ter onderscheiding van de vele bestaande provinciale en plaatselijke maatschappijen, genootschappen en vereenigingen ten onzent moet naar hunne meening zijnbevordering van den vader- landschen landbouw in den ruimsten zinen het voor staan zijner belangen zoowel bij de hooge als bij de provinciale als plaatselijke regeringals overal waar zulks wenschelijk mogt zijn. Tot die belangen behoort in de eerste plaats al wat liet laiidbouw-ouderwijs aan gaat, de veeartsenijkunde, de waterschappen de land- bouw-wetgeving op 't stuk der tienden der jagt en der grondbelasting, de mestverzameling de statistiek enz enz. De officiële zetel van de Club zij Utrechtbet mid delpunt des rijks, wadr de veeartsenijschool en het rijks kabinet vain landbouw-werktuigen gevestigd zijn. De leden zouden op voordragt van het bestuur door de algemeene jaarlijksche vergadering të benoe men zijn Leden 'vaii eerwaartoe enkele buitenlanders be noembaar zijn Leden van verdienstein Nederland wonende Gewone ledentegen eene contributie van f 10 per jaar. Bovendien moet *de Club op huu verzoek toelaten Medestichters tegen eene storting in eens van f 250 en Donateurs en Donatricestegen eene jaarlijksche contributie van f 25. Als tijdèlijkeD maatregel wordt elkeendie zich daartoe aanmeldt bij den heer dr. L. Mulder te Arnhem of bij het voorloopig comité tot uit0. December 1870 als gewoon lid aaiigehomén. Door de algemeene vergadering zullen waarschijnlijk op voordragt van het bést"ur in elke provincie twee of drie corresponderende leden benoemd wórden wier werkkring bij huishoudelijk reglement geregeld wordt. Bet bestuur behoort te bestaan uit vier en twintig leden zooveel mogelijk te kiezen uit de verschillende provinciën des rijks. Het kiest uit zijn midden een eersten en een tweeden voorzittereen secretaris en een penningmeesteren wordt bijgestaan door een be zoldigden adjunct-secretaris -> diens salaris door de al gemeene vergadering nader te bepalen. Jaarlijks treden eenige bestuurders af, en zijn eerst na verloop wan een jaar weder benoembaar. Aan het bestuur behoort eene eënigzins ruime bevoegd heid toegekend te worden. Talrijke vergaderingen der Club mogen onnoodig en bijkans onmogelijk geacht worden. Daarom behoort het bestuur bij magte te zijntusschentijds voor de belangen van den lan lbouwwaar dit noodig .mogt wezen op te treden. Do bovengemelde TIeeren ouderteekeuaars der cir culaire meeusudat de Club clan-ook—vols'aan lean (buitengewone omstandigheden daargelaten) met éénmaal 'sjaars te vergaderen. Zij achten het wenschelijkdat de jaarvergadering gehouden worde daags voor het Nederlandsch Laudhuishoudkuudig Congres ter plaa-tse, waar dit bijeenkomt immers in elk geval beurtelings ia de verschillende provinciën des Rijks. Wenschelijk schijnt liet, dat de leden der Club kosteloos ontvangen een der bestaande periodieke land bouw organen eu bove ïdien het Tijdschrift der Club, op onbepaalde tijden uit tc geven eu uitsluitend voor de leden verkrijgbaar. De gelden der Club zullen moeten dienen tot dekking vin alle huishoudelijke uitgaven (reiskosten van liet bestuur, salaris van den adjunct-secretaris honorarium voor auteurs in het Tijdschrift en dergelijke meer). Daarenboven kunnen aan bestaande maatschappijen genootschappen en vereenigingen ondersteuningen worden, verleend tot liet nemen van proeven hot houden van tentoonstellingenhet uitschrijven van prijsvragen liet doen schrijven van verhandelingen door desbevoegden al hetwelk niet legtstrecks tot den werkkring der Club behoort. Overtuigd van de belangstelling in het plan, dat zij beoogennoodigen genoemde Heeren bij deze ieder beleefdelijk uit zich op bovenstaande grondslagen met ben te vereenigen en daarvan door franco-^opgave aan den eersten hunner zoo spoedig mogelijk te doen bliiken. Zij voegen daarbij den weirsch alle deelnemers tegenwoor dig te zien op de eerste zamenkomstte houden op Maandag, 27 Junij aanstaande, des namiddags ten half twee ure, in een der localen boven het Stations gebouw fe Arnhem. Zij achten liet voorts geraden reeds nu in overwe ging te geven op deze eerste vergadeiing 1° te besluiten aan Z. M. den Koning eerbiedig te verzoeken het beschermheerschap der Nederlandsche Landbouwers Club te aanvaarden en aan Z. K. H. den Prins van Oranje het Eerevoorzitterschap aan te bieden 2° over te gaan tot het benoemen van een voorloo pig comité eu 3° aan eene commissie liet ontwerpen van statuten en een huishoudelijk reglement op te dragen, Op franco aanvrage zijn bij genoemde Heeren nog enkele exemplaren dezer circulaire te verkrijgen. Uit den Haag wordt aan de Middelb. Ct. gemeld, dat aldaar een particulier bericht is ontvangen dat een Nederlandsch schip met passagiers en goederen op de kust van Venezuela zou buit gemaakt zijn; om welke reden dit geschied is schijnt niet bekend te z:jn. Or aan dit bericht eenige waarde is te hechten laat het blad geheel buiten beoordeeling. Omtrent den stand der veldgewassen iu het voor malig vierde district der provincie wordt ons het vol gende gemeld ,,De tarwe staat allerwege uitmuntend. „De gerst en rogge beloven ter uitzondering van enkele veel goeds. „De haver staat aanvankelijk heel wel. „De paardenbooncn staan vo'.op in bloeidoch over 't algemeen vrij kort. Niettemin verwacht men dat zij meer beschot zullen opleveren dan verleden jaa»*. „Op al deze nichten heeft de aanhoudende droogte tot heden niet den minsten nadeeligen invloed uitge oefend. Een heerlijke dauw steil eenigszins voor het gebrek aan regen schadeloos. Wanneer het weer voor de opgenoemde vruchten gunstig blijft zullen zij die van den oogst van 1868 in deugdzaamheid evenaren misschien in rijkdom overtreffen. „De erwten, die bij partijen zeer schoon slaan, heb ben op sommige plaatsen zóó van de droogte geleden dat zij waarschijnlijk: verloren zullen zijn. „Het vlas valt over 't algemeen niet mede. Oumid- delijk na den zaaitijd is het weer te guur geweest om zijn eerste wasdom, dat het fondament van het product iste bevorderen. Daarbij beeft het naderhand aan genoegzaam vocht or.tbrokèn zoodat puike partijen dit jaar, zelfs in nieuw bedijkte polderseene uitzon dering zijn.. „Het koolzaad heeft veel geleden door de late voor- jaarvorstwaardoor vele landbouwers het toen hebben uitgereden. Zij die er een goede verwachting van hadden zijn bijna allen teleurgesteld. Meest overal staat hetmager. „De klaversdie hier voor een groot gedeelte de- weilanden vervangenkunnen althans voor de eerste suede als mislukt worden beschouwd. Zij zijn bene den het middelmatige. „De aardappelen laten zich goed aanzien. Reeds zijn hier en daar kleine hoeveelheden iekoop gepresen teerd die als eerstelingen wel voldoen. Van een gering of ruim beschot valt iiog niets te zeggen." (Al. C.) Men leest in de Raarl. Courant en iu het Han delsblad de volgende aa: hondigbig „De ondergeteekende zegt hartelijk dank aan allen die van hun belangstelling hebben doen blijken, en geefr tevens kennis, dat hij 2Ü dezer zijn praktijk weder zal aanvaarden. „NB. Alle hoe's, wa.t.'s en waarom's, tot hem gerigt, zal hij zoo spoedig- mogelijk in d;uk trachten te be antwoorden. 3")r. Eelix Ski'Ts. Elders." „Haarlem 15 Juni 1S70." Toen het lijk van Dickens Dingsdag op zeer eenvoudige wijze in "Westminster Abby was bijgezet, bleef het graf tot den avond, open staan en duizenden maakten van deze gelegenheid gebruik om een blik te werpen op de eenvoudige eikenhouten kistwaarin de geliefde, schnjver rustte. De moesten wierpen het bloempje, dat zij in hun knoopsgat droegen, in het; graf en tegen den avond was de gelieole kist bedekt met deze een voudige teeltenen van de liefde, die men den overledeuo zoo algemeen toedroeg. Omtrent dien schrijver worden natuurlijk nog vele bij zonderheden uit zijn leven medegedeeld. Een van deze is een schets die hij in 1863 gaf van zijne eerste on dervindingen op zijn loopbaan als verslaggever. Toen ik, zegt hij, een jongen van 18 jaren was, ging ik voor het eerst als verslaggever naar hel. huis der ge meenten. Ik heb die betrekking waargenomen onder omstandigheden waarvan mijn gildebroeders mijn op volgers zich geen begrip meer kunimn maken. Ik heb dikwijls uiterst belangrijke redevoeringen waarbij de strikste nauwkeurigheid noodzakelijk was en waar in een fout rniju carrière bedorven zou hebben opge steld uif. mijne aanteekcniugeiiterwijl ik op de palm vau mij 11 baud, bij het onzekere licht, van een la n1aa rn schreef, in een postwagen met vier paarden bespannen, in het holle van den nacht, door een woeste land streek vliegende met, een spoed van 15 mijlen per uur. Ik heb eens te Excter een verkiezingsrede van mijn edelen vriendlord Russclgerapporteerd terwijl ik in het midden van ceiï levendig gevecht van ai de landloopers van het graafschap mijn aan teek eniugen maakte, onder een stortregen zoodat twee goedhartige collega's een zakdoek boven mijn notitieboekje hielden als een troonhemel bij een kerkelijke processie. Ik heb de kiiieën mijner pantalons versleten door er op te schrijven in de oude galerij van het oude buis der ge meenten ik heb mijn schoeisel versleten staande in dat elle..dige kot, waarin journalisten weleer in liet huis der lords moesten staan. Terugkeerende van staaf. - kundige vergaderingen in de provincie, ben ik omgevallen met elk soort van rijtuig, dat denkbaar is. Ik ben soms 's morgens vroeg op 40 of 50 mijlen afstand van Londen in den modder blijven steken met een wagen, waarvan de wielen waren afgeloopcn en toch kn a i ik bijtijds te Londen. Nooit heb ik de bekoorlijkheid, de aantrekkelijkheid van mijn oud beroep als journalist, vergeten en soms volg ik nu nog vervelende redevce- ringen of preeken, alsof ik er verslag van te geven had." (M. C.) Statera-G-OMeira.Ql. TWEEDE KAMER. De beraadslagingen over de postwet zijn in de afge- loopen week ten einde gebracht, en het geheele ontwerp is ten slotte met 61 tegen 8 stemmen aangenomen. Omtrent de aangenomen bepalingen meen en wij opmerkzaam te moeten maken op art. 80 dat bepaali; dat vrijstelling van briefport alleen wordt toegestaan voor onderwerpen van briefwisseling de openbare dienst betreffendeterwijl alle andere vroegere verleende vrijstellingen vervallen. Een voorstel van den heer Eokker om als beginsel bij de wet aan te nemenomop liet, voorbeeld van Engeland, daar, waar het noodig mocht zijn spaarkas sen met de jiostkantoreu te verbinden werd met 46 tegen 23 stemmen verworpen. 3'c hoofdbezwaieu tegen het voorstel ingebracht waren het, nadeel dat door het oprichten van dergelijke spaarbanken aan den algemeenen ondernemingsgeest en de bestaande spaarbanken zonde worden toegebracht, het gevaar dat voor de inleggers en den staat zonde ontstaanen het weinig afdoende van het voorstel. Door den minister van finantiën is de verzekering gegevendat hij de aanneming van het voorstel van den hser Fokker niet als een bepaalden der regering

Zierikzeesche Courant | 1870 | | pagina 1