Zaterdag 18 Juni. WOENSDAG EN ZATERDAG. ur°. 49 1870 Binnentandsclie Tijdingen. Buitenlandsche Tijdingen. ZIERIKZEESCHE COURANT PRIJS DER ADVERTENTIE N. Gewone 5 cent de regel. Geboorte-, Huwelijks- en Dood- berigtenvao 18 regels k f 0,50. VERSCHIJNT: ABONNEMENT S-P R IJ S. Per drie maanden f 1,25 Franco per post f 1,50. Inzen ding der Advertentiën daags te vorenvóór 10 ure 's morg Aankondigingen van openbare besturen enz. De burgemeester van Zierikzee maakt bekend dat het executoir verklaard kohier van liël patentrecht4e quartaal 1800/10 op 13 Juni aan den betrokken ont vanger. ter invordering wordt ter hand gesteld. De Burgero. v. Zierikzee maakt bekend, dat bet executoir verklaard primitief kohier voor de belasting op liet personeelno. 8 dienstjaar T8t0/71, op 15 Juni aan den betrokken ontvanger ter invordering wordt ter hand gesteld. Burgem. en Weth. maken bekenddat de alphabetische naamlijsten der voor de schutterij ingeschreven van 17 tot 24 Juni op liet Raadhuis voor een iegelijk ter inzago zullen liggen, dat de loting voor de klasse 1870 zal geschieden op'25'Juni 's namiddags 7 ure; dat dade lijk na de loting de naloting,. zoo nóodig zal gehouden worden dat bij de loting opgave der reden van vrijstelling kan gedaan worden. UITSLAG der openbare Aanbesteding door Burgemeester en Wethouders van Zierikzee op 15 dezer van het doen van eeuige ver nieuwingen aan de gebouwen en andere werken der gemeentemet het gewoon jaarlijks onderhoud in elf perceelen. Per ceel. Omschrijving der perceelen Minste inschrijver. Aanne mingssom 1 Openbare gebouwenwaar onder de torens en poorten, de vloedplanken, stads brand en vroonpaden. L. Geers. f 2195 2 Kaaimuren. J. Lammers 569 3 Beschoeijingen &Paalwerken C. Wisse. 2300 4 Leveren van materialen, leg gen van'winterkrammat en maken van steenglooijingen. J.vd.Linden 1375 5 Bruggen enz. C. Wisse. 700 6 lliolen SlootenPutten en Waterleidingen. G. Aleman. 169 7 Wegen Voetpaden Straten J vd. Linden 799 8 Pompen en Banken in de Wandelingen, A. Anker. 483 9 Begraafplaats. J. v. Diike. 439 10 Groote Toren. J. Lammers 588 11 Schoolgebouwen. J. v. Dijke 625 Totaal f 18242 Al de perceelen zijn aan de minste inschrijvers res pectievelijk gegund. Zeeeik2ee,, 17 Juni.» Heden wordt - alhier, de' ver jaardag van H. M. onze geliefde koningin op de ge bruikelijke wijze door hefc-uitsteken van vlaggen en het hespelen van het carillon gevierd. H. M. in 1818 ge boren viert alzoo heden haar 52ste jaardag en is heden tevens 31 jaar met onzen koning-gehuwd. Zierikzee 10 Juni. Eergisteren werd te Schudde- beurs onder Noordgouwe de 24ste algemeene vergadering der gewestelijke vereeniging Zeeland van hetNederlandsch onderwijzers genootschap gehouden. Zij werd behalve door den heer Dr. P. J. Andreieschoolopziener van dit distrietdie de vergadering leidde en den heer ïnr. Schneiders van Greyffenswerthschoolopziener in het 4e schooldistrict van Zeeland bijgewoond door 36 leden waaroiider enkele gasten. Bij de opening der vergadering hield de voorzitter eene gepaste toespraak, waarop hij op treffende en aandoenlijke wijze hulde bracht aan de nagedachtenis van het hoogst verdienste lijk lid dezer vergadering den heer H. Sehoo hoofd onderwijzer te Ouwerkerk die in den afgeloopen nacht op het aller onverwachtst aan eene beroerte was over leden hetgeen op al de aanwezigen een diepen indruk maakte. De heer van Dijk hoofdonderwijzer te Neuzen, die de redevoering zou hebben moeten houden was door treurige omstandigheden verhinderd de vergadering bij te wonen. Na afloop der huishoudelijke werkzaamheden werd een wedstrijd gehouden in het lezen en kaart.tee- kenen waaraan alle hulponderwijzers konden'deelnemen. Acht hulponderwijzers hadden zich voor het lezen bereid verklaard en zes voor het kaarttëekeneu. Voor deii prijs van bet lezen was uitgeloofd de som van f 5 en ■v oor premie f 3, voor het kaartteekenen f 6 als prijs en f 4 als premie. Voor iie't lezen zou de prijs toegekend zijn geworden aan den heer A. J. Bethehulponderwijzer te Oud- Beijerland doch daar deze als geen lid van het ge west Zeeland zijude buiten mededinging naar deii prijs aan den strijd had deelgenomen viel de prijs ten deel aan no, 2 de heer Z. Z. Buissonje hulponderwijzer te Middelburg en de premie aan no. 3, de heer J. H. Leizer, hulponderwijzer te Zierikzee. Voor het kaart teekenen verwieif de heer J. H. Letzer de prijs en de premie de heer Baaij hulponderwijzer te Dreischor. Nadat nog eenige rapporten betreffende eén uitge schreven prijsvraag en de werking van het schoolver bond en andere pogingen om het schoolverzuim tegen te gaan in de verschillende districten van het gewest waren uitgebrachtwas het uur te vergevorderd om de punten van bespreking te behandelen zoodat de Voor zitter met een gepast woord de vergadering sloot. GoEs10 Juni. Voor de verk ieziiig van een lid der provinciale Staten waren uitgebracht 720 stemmen Van onwaarde 14, geldige stemmen 706; volstrekte meerderheid 345. Van dit getal zijn uitgebracht op de hêerenJ. P, Kakebeeke 38'6 stemmenmr. W. G. de Knokke van der Meulen 154'. mr. C. P. Lenshoek 59 mr. C. van Citters 50 D. P. Dominions 35 B. Vermande 19 en W. J. Jansen 2 stemmen. Voorts bekwamen nogJ. K. Kakebeeke P. J. Kakebeeke J. P. F. van de Putte P. ïl. van Lis D. Windhorst, A; Kakebeeke, 'Adriaan V-aar, H. van Sictersiedèr ééne stem en is alzoo gekozen de heer J. P. KAKÉBEËKE. Dat er hiér t'e lande nog verscheiden afstamme lingen in de vrouwelijke linie van den admiraal Mich. Adr. de Ruyter worden gevondenis vrij algemeen bekend maar dat er bovendien nog andere nakome lingen uit hetzelfde geslacht b'eSta'anzal voor'velen nieuw zijn. De admiraal de Ruyter had een jonger broer, die vader was van verscheiden kinderen, waar van eenAdriaanhet petekind van zijn beroemden oom huwde met'1 mejufvröuw Pecstéen een damè uit een aanzienlijk"' geslacht te' Brügge. Uit dezen echt ontsproot een dochterdie den doopnaam Adrienne ontving en in 1761 huwde met dr. Lodewijk Taeleman. Hun eenige zoon Philips, geb. in 1771 werd op wijn 12de jaar naar Weenen ter studie gezonden. Hij diende later als officier van gezondheid in het OOstehrijksche léger tijdens' den bloedigen krijg', métFrankrijk'. In den slag van Hohehlindèn viel hij. in handen derFran- schen en werd geplaatst aan bet militaire hospitaal te Parijs, Generaal Moreair trachtte te vergeefs hem te bewegen in fransehen dienst over te gaan. Na een krijgsgevangenschap van' 15 jaren keerde hij naar België terugin dien tijd was zijn vader overleden en zijn moeder hertrouwd met den controleur Jamin te Assenede. Op aandrang zijner moeder vestigde Taeleman zich al daar en begaf zich in den echt met mejufvröuw Jouret, de dochter van den maire van Bornhem. In de revo- lutièdagèn van 1830 bewees Taeleman uitstekende diensten aan burgers en militairenzonderonderscheid1 of 't Belgen waren of Hollanders. Op den 7en Mei 1863 stierf hij te Brussel in de armen van mevrouw Poelmande jongste zijner dochters. Dordrecht 13 Juni. Met genoegen kunnen wij mededeelen dat gisteren namiddag ten 4 V2 ure de eerste overspanning der spoorwegbrug over het Hollandsch Diep met goed gevolg op de pijlers nos. 6 en 7 is overge bracht en gesteld. Gelukkig, mogen wij er wel bijvoegen, want reeds in den nacht van V:rijdag op Zaterdag was het gevaarte van de paaljukken afgenomenop de pontons geplaatst en hadden de"ingenieurs der bh. Paul van Vlissingen Dudok van Heel, de kb. C. W. Beelen- karap en J. C. Ceuvel zich daarmede op de rivier be geven ten eindé de overspanning reeds Zaterdag naar de pijlers over te brengentoen men door den storm werd overvallen welke dien gr-heelen dag gewoed heeft. Aan overbrenging van het gevaarte viel toen niet te deuken. Slechts moest men op middelen bedacht zijn, om de spanning tegen den wind te behouden waarin dan ook de genoemde heeren ingenieurs door een doel matige aanwending Van ankers en de kracht van vijf stoombooteu geslaagd zijn krachtdadig in hun pogingen geholpen door de heeren D. en A. Volkeraannemers der pijl'érsy die zoodra zij het gevaar zagen» waarin de overspanning verkeerdealle mogelijke hulp verleend hebben om haar te behouden. Indrukwekkend was het óogeublik toon- die eerste spanning langzamerhand naar mate zich de pontons met water vulden, op de pijlers neerkomende, eindelijk daarop gesteld stond. Een luid hoezee ging. allervvege' op ook van de menigte toeschouwers, die met allerhande vaar tuigen waren aangekomen om hetschouws'pël te zien. Vlag- genontrolden zich, zoo van de pas gestelde overspanning als van de verschillende bootenwier stoomfluiten daarbij haar schel geluid deden hoorau. Het was op dat oogénblik' een riórverilóovend leven. Bij gunstig weder zal deze week nog een tweede overspanning naar de pijlers worden- overgebracht. De Twéedé Kamér heeft-in-har'e zitting van Dings" dap de behandeling' der postwët' ten einde gebracht* Na verwerping met 46 tegen 23 stemmen van een amendement van den heer Fokker strekkende tot ver binding van staatsspaarbanken aan de postkantopreu welk denkbeeld de minister evenwel nader' in overwe ging wenscht te nemen is het wetsontwerp met 61 tegen 8 stemmen aangenomen. De werkzaamheden der kamer gedurende het overige van deze week zullen gewijd zijn aan het onderzoek in de afdeelingen van verschillende wetsontwerpen. Tot ons groot genoegen kunnen wij mededeelen, dat van af 1 Ju lij c. k. er aan do spoorbrug over'liet kanaaleene halte zal gevestigd worden ten behoeve der reizigers voor Sckore en VlakeWemeldinge en Iians weert. Naar wij vernemen zal daar zoodra er passagiers zijn bij eiken trein worden opgèhouden. Yoorloopig schijnt er echter geen halte-gebouw geplaatst te worden. Dit zal eerst geschieden wanneer blijkt dat er genoeg zaam gebruik van die balte zal gemaakt worden. Iets dat wij li'et betwijfelen. N. G. C. Amsterdam, 13 Juni. Het provinciaal ge rechtshof heeft heden in een talrijk bezette zitting uitspraak gedaan in zake van dr. F. S. Elders uit Haarlem en hem vrijgesproken van de hem ten laste gelegde valschheid in de ge ïncrimineerde door hem afgegeven geneeskundige verklaring ten aanzien van den zielstoestand van mr. S. G. Wiersma. Het hof heeft o. a. overwogen dathoewel in het algemeen het ten laste gelegde feit kan vallen in de termen van de strafwettoch in easu met het oog op de verschijnselen die zich na het ontslag uit Mee- renberg bij den heer Wiersma hebben voorgedaan, en de daaromtrent door deskundigen prof. van der Lith en dr. Ramaer afgelegde verklaring, niet allen twijfel wordt weggenomen omtrent den zielstoestand van den heer Wiersma, en dat deze de beschuldigde bovengemelde verkla ring uit een wetenschappelijk oogpunt heeft kunnen afleggen. Het hof heeft mitsdien zijne invrijheidstelling gelasttenzij daartegen bij het O. M. bezwaren mochten bestaan. Het O. M. heeft zich daaromtrent de beslissing voorbehou den doch dr. Elders bevindt zich thans weder op vrye voeten. Bij de verkiezingen voor de Kamer iau afge vaardigden hebben de liberalen in België voor hét eerst sedert 1857 de nederlaag geleden, zoodat gij zelfs niet meer de meerderheid hebben. In plaats van oene meer derheid der régeering van 24 steramen, heeft dc oppo sitie thans eene meerderheid van 4 stemmen. Te Gent zijn van de 7 verkozen afgevaardigden 6 clericalenalleen de graaf van Kerckhove van Denter- gliem is als liberaal afgevaardigde gekozen. De minister van Buitènla'iidsche Zaken van der Stichelen en de hoer d'Elhoungneeen der leiders der liberale partij zijn er gevallen. Te Bergen is de heer de Brouckeie, Minister van staat, gewezen lid van het narionale congres met eene minderheid van 700 stemmon tegen den beer Defuisseau, een progressist gevallen. To Soignies hebbende liberalen één stem verloren. Te Charleroi is bij eerste stemming de Minister van Binnenlandsche Zaken Pirmez met twee clericalen ge kozen. Bij de ballotage van tweo vacanto plaatsen overwonnen de liberalen. Te Verviers werden 3 clericalen gekozen. De liberale partij verliest 14 stemmen in hét geheel. Wat zal het ministerie doen? Blijven? De meerder heid is er tegen gekant. Gaan De oppositie zal geeuo meerderheid krijgenwant zij bestaat uit verschillende fracties. Er wórdt dan ook eene ontbinding van dc Kam Cf te gemoet gezienofschoon dit waarschijnlijk voor dc re gering geen gunstige resultaten zal opleveren tenzij de liberale en de progressistische partij zich kunnen vér eenigen. Dc Koning schijnt op de hand der regering te zijn. Hij heeft onder meer de volgende cerefceekenen uitgereikt.:, het grootkruis der Leopoldsordo aan don heer Steven. Rogier, Minister van staat, en aan Dolez, den president der Kamer van afgevaardigden tot grootofficier benoemd de Baroii de Terbecqtot kommandcurs de heeren d^Elhoungnevan Kerckhove van Deuterghem en Al- lard en tot officieren de heeren JacqucmijnsAnsiau» Julliot, Thonissen, Muller en Sabatier. De hoop der regeringspartij dat het proces Langrand- Dumoncau haar zoude begunstigen is niet verwezenlijkt. De clericalen zijn geslepen zij hebben de schare weten wijs te' maken dat liet er nieti toe deed of Ac onder nemingen van Langrand-Dumoneau slecht warenen geheel en al in de lucht hingen als hot maar niet uitgekomen was! Het ministerie is de hef boom geweest waardoor die ondernemingen in duigen zijn gevallen, en deze hadden kunnen blijven bestaan, als men d j knoei- jerijen waardoor men do menigte het geld ontfutseld had maar niet aan het licht had gebracht. Het resultaat der verkiezingen-te Gent heeft aanleiding gegeven tot groote agitatie. "Woensdag avond was er een talrijke menigte op de been en zijn in verschillende clericale sociëteiten de glazen ingeslagen. Verscheidene personen werden daarbij in mindere of meerdere mate gekwetst. Donderdag nacht le half twee uur was de rust echter weder hersteldwelke sedert niet meer is verstoord geworden. DUITSCHLAND. Europeesche slavenhandel. 't Volgende is zoo nuchter mogelijk meegedeeld ieders fantasie mag' 't kleurennaar welgevallen doch liefst zco zwart mo gelijk. Voor zeer korten rijd werd Anna Kafka in Moraviëeen zeer schoon meisje van zeventien jaren door een weduwe geëngageerd voorzooals 't heetc een koffikuis te Baden. Tot dat doel werd zij gevoerd naar een zekere vrouw te Weenen die haar begeleidde naar Baden. Te Baden gearriveerd vernam Anna Kafke dat van die betrekking niets kon komen maar dat er te Griiz een voordeeliger plaatsing was aange boden. Met een dergelijke misleiding werd zij later van Griiz overgebracht naar Triëst, waar zich een in dividu met zeer ongunstig uiterlijk opdeed. Op ecu pleiziertochtje naar Capo d'ïstria werd het meisje aan boord van een schip achtergelaten dat weldra koers Zette naar Alexandrië. Na onbeschrijflijk veel mishan delingen te hebben verduurd en getrotseerd vond ze gelegenheid om te ontvluchten, doch na nagejaagd en op gevangen te zijn bracht men haar aan handen en voe-' ten gebonden huiswaarts. Maar eindelijk kwam er uit komst. Een reusachtig Arabier wierp haar in zijn woede het venster nit. Bijna ongedeerd viel zij in de straat nederwaar een menigte me.ischen te hulp schoten., Het ongeval kwam ter kennis van het Oostenrijksche Consulaaten Anna Kafka had haar vrijheid fcerrugge- vonden. De Oostenrijksche regeering heeft bevolen dat de zaak ten nauwkeurigste zal worden onderzocht. Een nader bericht deelt mede dat Anna Kafkaden 3en Juni te Weenen in welstand is aangekomen. In de nabijheid vau Lauenburg is Zondag 11. ongeveer te half twaalf, een nitroglycerinefabriek in de lucht gevlogen. Tot op zes mijlen afstand waren de on1 ploffingen hoorbaar. Den volgenden dag zouden 40 dazend pond nitroglycerine naar Amerika worden ver scheept. Het gebouw is geheel vernield geen steen staat meer op den ander. Ofschoon bet lokaal waar de ontplofbare stof gemaakt werd, geheel door hooge Tralie^

Zierikzeesche Courant | 1870 | | pagina 1