I¥°. 47 Zaterdag 11 «luni. 187!) WOENSDAGEN ZATERDAG. Binnenlandsche Tijdingen. üuitenlandsche Tijdingen ZIERIKZEESCHE COURANT nsm PBIJS DEK ADVERTEN TIÉN. Gewone 5 cent de regel. Geboorte-, Huwelijks- en Dood- berigtenvan 18 regels A f 0,50. VERSCHIJNT: ABONNEMENTSPRIJS. Per drie maanden f 1,25 Franco per post 1,50. Inzeu ding der Advertentiën daags te vorenvóór 10 ure 's morg Aankondiging-en van openbar© besturen enz. Burgemeester en Wethouders van Zierikzee maken bekend dat op Woensdag den 22 Juni a. s. eene al- gemoene schouwing zal plaats hebben over al de buurt wegen en voetpaden iu deze gemeenteen worden de wegplichtigen of gelanden mitsdien aangezocht om ieder voor het zijue te zorgendat op den bepaalden dag de wegenvoetpadenslooten heulen en duikers in behoorlijken staat van onderhoud bevonden worden overeenkomstig de bepalingen van het reglement op het beheeronderhoud en Re policie der buurtwegen en voetpaden in deze provincie goedgekeurd bij kon. besluit van den 4 Augustus 1838 no. 106. Burgemeester en Wethouders van Zierikzee maken bekend: dat op Zaturdag den 18 Juni e. k. eene in spectie op de straten in deze gemeente zal gehouden worden en noodigen de ingezetenen uit om ieder voor zijne woning of erfde straten paden stoepen en goten rein en zindélijk te houden en alzoo de be palingen van het policie-reglement behoorlijk na te leven opdat de strafbepalingen niet zouden behoeven te worden toegepast. De Burgemeester van Zierikzee maakt bekenddat het kohier voor de belasting op liet personeeldrie maanden regtno. 8 van deze gemeente!, dienstjaar 186D/.0 den 2 Juni 1870 door den heer prov. inspec teur der dir. bel. enz. in deze provincie executoir ver klaard op heden aan den heer ontvanger der directe belastingen alhier wordt ter hand gesteld ten fine van invordering en dat ieder verplicht is zijnen aanslag op den bij de wet bepaalden voette voldoen. De Burgemeester van Zierikzee maakt bekend dat bet kohier voor de belasting op het personeel no. 1 van deze gemeente, dienstjaar 1870/71 den 4 Juni 1870 door den heer prov. inspecteur der dir. be lastingen enz. in deze provincie executoir verklaard op beden aan den heer ontvanger der directe belastin gen alhier wordt ter band gestold ten fine van invor dering, en dat ieder verpligt is zijnen aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. Burgemeester en Wethouders van Zierikzeezijn voornemens op Woensdag 29 Junij a. s.des namid dags te 1 uur, op het raadhuis aanfcebesteden Het bouwen van eenen duiker in den Westhavendijk. Aanwijzing op Dingsdag 21 Juni a. s., des voor middags te 11 uur. Inlichtingen zijn te bekomen bij den Gemeente-Bouw meester, bij wien de teekening en het bestek ter inzage ligt. G emeente-Baad van Zierikzee gehouden den 4 Juni 1870. In deze zitting zijn afwezig de heeren mr. Moolenburgh ongesteldMulock Houwer en Zuurdeeg. Na lezing en goedkeuring der notulen van de vorige vergadering wordt medegedeeld dat zijn ingekomen: a. de jaarverslagen der gemeenteu Hoorn en Vlissingen welke in de boekerij worden geplaatst. b. de rekeningen van het Evang. Luth. armbestuur, van het harmonie-gezelschap „Kunst eu Eer" van com missarissen van den straatweg naar Brouwershaven met en brief van die commissarissen der commissie van het beheer der stads-commerciewerf over 1869 welke worden gesteld in handen eener commissie be staande uit de heeren mr. Fokker Koole en Labrijn tot onderzoek en rapport. c. een adres van den heer M. F. v. d. Thoorn, sol liciterende naar de betrekking van gemeente-ontvanger hetwelk tot de benoeming wordt aangehouden. '700rz^er geeft kennis dat bij de openbare aan- esteaiug van bet bouwen eener nieuwe tussclienschool aan den Westelijken vleugel van de voormalige calieots- fabriekminste inschrijver is geweest L. Geerstim merman te Zierikzee voor de som van f15148 en stelt namens Burgem. en Weth. voor dit werk aan genoemden minsten inschrijver te gunnen. Aldus besloten. Bij monde van mr. van Dongen wordt namens de commissie ad hoe rapport uitgebragt op het voorstel der plaatselijke schoolcommissie betreffende het geven van onderwijs in nuttige haudwerken aan de jonge meisjes op de openbare school voor minvermogenden en de openbare avondschool, met hetwelk de commissie verklaard zich in het algemeen te vereenigen behoudens enkele kleine wijzigingen. De Voorzitter doet voorlezen een adres van de di rectrices der brei- en naaischool naar aanleiding van bovengenoemd voorstel der plaatselijke schoolcommissie waarvan zij de bedoeling in hoofdzaak toejuicheu doch er op wijzen dat dit onderwijs zich'slechts tot de eerste beginselen zal kunnen bepalen en het ouderwijs aau een zoo groot aautal leerlingen door een zoo klein personeel slechts oppervlakkig zal kunnen zijn eu ofschoon dit oppervlakkige niet van belang ontbloot achtende het te bejammeren zou zijn als ter wille daarvan het wer kelijke degelijke onderwijs op de Ihans bestaande schooi werd opgeheven. De adressanten geven voorts hare afkeuring te kennen over de wijze waarop door de leden der plaatselijke schoolcommissie de bestaande school wordt veroordeeld. Zij verzoeken om bij het aannemen der voorgestelde regeliug der algemeene brei- en naaischool ook de oude zoo nuttige inrigtiug niet op te heffen waartoe zij nog eenige motieven bijbrengen. Dit advies wordt met het rapport dier commissie op voorstel van Burgem. en Wethouders in handen der plaatselijke schoolcommissie gesteld ten fine van rapport. Komt in behandeling het voorstel van Burgem. en Weth. om het bedrag en den aard vast te stellen van de borgtogt door den te benoemen gemeente-ontvanger en aan Gedep. Staten voor te stellen om de jaarwedde van den gemeente ontvanger te verhoogen met f '200. Op het ie gedeelte vau dit voorstel wordt besloten overeenkomstig het voorstel van Burgem. eu Weth. Betrekkelijk het 2e gedeelte oustondeu langdurige discussien. In stemming gebragfc zijnde wordt het ver worpen met 6 stemmen tegen 4. Overeenkomstig het voorstel van Burgem. en Weth. wordt besloten tot het doeu van af- en overschrijving van den post van onvoorziene uitgaven op H. 8 afd. 4 art. 6. Kleeding en wapening der veldwachters voor de som van f 5 waartoe bij de begrooting casu quo magtiging is verleend. Hierna sluit de Voorzitter de vergaderiug. Gorinchem 6 Juni. Heden middag ten 3% ure barste boven deze stad een verschrikkelijk onweder los gevolgd wordende door storm en stortregen. Als men bedenkt dat deze plaats op den 2en Pinksterdag door duizenden vreemdelingen bezocht wordtdan kan men zich eenig denkbeeld vormen van de yerwarring welke op de drukst bezochte strateu heerschtte het welk evenwel alles zonder ongelukken veroorzaakt te hebben is afgeloopen. Utrecht 7 Juni. Heden nacht is even na een uur brand uitgebroken in het logement Hotel de 1' Europe van den 'heer Buwalda op het Vreeburg, Nog laat in den avond was er een Duitsch.heer uit Zeist om logies gekomendezede heer Frans Padteratz oud 34 jarenwas naar zijn kamer gegaan: terwijl de logementhouder nog met een paar gasten bij het heer lijk weder voor het hotel zat te praten zag hij plot seling de vlammen uit die kamer op de bovenste ver dieping komenalle drie stormden naar boven maar intusschen was de heer Padteratz uit zijn bed gevlo gen en uit het raam gesprongen hij stortte op de steenen nederin bloed badendebehalve brandwon den had hij nog andere kwetsuren o. a. breuk van zijne kaakbeenderen bekomenlater naar het gasthuis vervoerd was zijn toestand heden morgen nog niet zonder zorg. De andere logeergasten en de bedien den werden middelerwijl opgeroepentoen de heer Buwalda de kamer waaruit hij de vlammen had zien komen, instoof, was die reeds geheel in vuur, en moest hij haastig terugkeeren. Half of bijna niet. ge kleed redden echter zich allenwaarbij de keliner W. van Hoben26 jaar oud, nog brandwonden bekwam, zoodat ook deze naar het gasthuis is overgebragt. Tegen drie uur was men den brand meester. De heer Padteratz is zooals men verneemt in het ziekenhuis te Utrecht den volgenden dag overleden. Vrijdag had te Leiden een droevig ongeval plaats. Omstreeks 4 uur in den namiddag waren eenige jon gens op de Heerengracht bezig met spelen. Een hun ner een knaap van omstreeks 6 jarendie zich te dicht bij het water begafstortte er al spelende in met dat ongelukkig gevolg dat hij weldra te ver van de wal verwijderd was om bereikt te worden. Een aantal menschen schoten op het hulpgeschrei toe, doch geen hunner dorst het wagen den reeds gezonken drenkeling bij te springentoen plotseling de heer J. A. van Dijk, hoofdonderwijzer aldaar, zich te water begafenzelf niet kunnende zwemmenbijna het slachtoffer zijner voorbeeldige moed was geworden. De heer J. A. van Dijk nu bijgestaan door de lieer J. Plemp, ingenieur der grofsmederijwerd gelukkig zonder veel moeite uit het water gehaald maar het knaapje ein delijk met. een dregge opgehaaldbleek bij geneeskun dig onderzoek reeds dood te zijn. De lieer J. A. van Dijk komt allen lof toe en wij hopen dat er meer zulke edelmoedige menschen in Leiden gevouden worden. De heer I. Kooyonlangs te Amsterdam over leden bezat, op het buitengoed Berkenhoven aau den straatweg naar Zeistop de Biltsche en Zeister grens, een zeer fraaie bloemverzameling en daaronder 2 oranjeboomen sinds 22 jaren door deu tuinbaas Sik- king met bijzondere zorg gekweekt. Op bloeme '.ten toonstellingen te Amsterdam 's Hage en Utrecht be- haaldén die boomen prijzen. In de residentie wenschte de kon. familie ze aan te koopen de heer Kooy kon er niet' van scheiden bij zijn overlijden heeft hij ze echter aan H. M. de koningin vermaakt. In de afge loopen week heeft Sikking ze naar 't Huis ten Bosch gebracht, waar B. M. ze dadelijk in oogenschouw nam. Sikking mocht van H. M. een gouden horlogie tot aan denken erlangen. Na aftrek van het geassureerdebegroot men de scbade door den brand te Bodegraven veroorzaakt op circa f 420,000 132 huisgezinnen zijn van woning en voor een groot deel van hun goederen beroofd. Arnhem, 2 Juni. Tot uitwonend directeur der kweekschool voor onderwijzeressen is benoemd de heer M. Leopold fhans directeur der hoogere burgerschool te Goes; tot inwonende directrice mej. C. Mallinckrodt, "hoofdonderwijzeres thans adjunct-directrice. Alen schrijft uit Vlaardingen Fraaijer lotgevallen kan een dief vóór zijn veroordeeiing niet hebbendan onze stadgenoot B. S.die reeds vroeger 5 jaar te Leeuwarden heeft gezeten en later nog eens 6 maanden te Utrecht. Deze liefhebber had ZoDdag nacht in de herberg „Emaus"op den weg naar Kethel, eenige flessehen likeureen hangklok en eenige porceleinen voorwerpen gestolentoen een kussensloop opgezochtze daarin gedaanein delijk alles gewikkeld iu het billartlaken en was zoo op reis gegaan naar Kethel. Onderweg snoepte hij echter zoo lustig van den parfait- amourdat hij beschonken in een sloot terecht kwamdaaruit weer opgekrabbeldkon hij Kethel bijna bereikendoch viel aldaar bij zijn vrachtje in slaapwaar hij 's morgens door den veldwachter gevonden en in verzekerde bewaring gebracht werd. Die bewaring was echter niet verzekerd genoegwant terwijl de veldwachter naar den burgemeester van Vlaardingen was gegaan brak de gevangene een plank van den trapwaaronder hij was opgeslotenaan stuk en stapte alweder met zijn vrachtje de wijde wereld in. Ondertusschen beraadslaagde de burgemees ter wat te doen. Niemand in de gemeente had geklaagddat hem iets ontvreemd wasen reeds was last gegeven om den heschonkene als hij bekomen wasweer vrij te laten 't geen reeds niet meer noodig was toen de eigenaar van de herbergdie daar gewoonlijk niet overnacht, zijne aangifte kwam doen, en nu zou men dan den inmiddels ontsnapten dief aanhouden en ook eens zienwat er in de zak was't geen de veldwachter met bijzondere be scheidenheid tot nogtoe niet had gedaan. Aan de Kethel gekomen vond de burgemeesterge lijk wij zeidendeu dief gevlogenwaarschijn lijk naar Delft. Naar Delft dus ging de bur gemeester en vond daar niemand want de ontnuchterde liefhebber van parfait-amour had meer behoefte aan rust dan aan vermoeije- m's gehaden had midden in een weiland zich toegedekt met zijn biljartlaken en was in slaap gevallen. Hij werd daar echter gevonden en nu eindelijk voor den burgemeester gebragt hij bekende en is naar Rotterdam getransporteerd. DUITS CHL A N I). Volgens, de „ïndustriel Alsaeieu' is öen gedeelte f van Duitïichland door een verschrikkelijk onweder gc- teisterd. Te Grosbrun (Zevenbergen) zijn de regens j zoo hevig geweestdat huizen en bewofters door den f stroom zijn medcgesleept. Een getal van veertig doorjeu was met' een menigte vee teruggevonden vau de zes- tig huisgeziunenwaaruit die gemeente bestond, waren slechts tien overgebleven. Te Nazy-Kun waren tachtig woningen weggerukt en vermiste men zestig person eu Te Erfurt viel de bliksem op verscheidene plaatsen i onder andereu op deu kerktoren een brand bij Pu,U, J niet ver van Heinsberg gelegen vernielde drie en twintig 1 woningen. Eenige dagen geleden had er tusschen Reisinger een danser in de opera te Berlijn en den graaf de j Sarcilly een duel op Amerikaausche wijs plaats dat i degene der partijen die zonder handschoen aan de linkerhand gezien zou wordenzou zich zeiven deu I dood geven. Men was het overeengekomen, dewijl een gewoon duel tusschen deze twee personen zoo verschillend iu stand niet kon plaats hebben. Na de gemaakte afspraak zorgde ieder der duellisten dat zij I steeds van handschoenen voorzien waren. Op eene wandeling echter ioen Reisinger zich van de linker I handschoen maar niet wilde ontdoen en zijue verloofde I hem hierover plaagde waaraan hij niet langer weerstand kon bieden ontdeed hij z'ch van de noodlottige hand- j schoen. De Sarcilly ontmoette hem kort daarop met i twee zijner vrienden en deed hun dit opmerken. Des I avonds schoot Reisinger zich dood. FRANKRIJK. Te Parijs is dezer dagen de heer Du val overleden een mandie eene groote mate van populariteit bezat. Hij was de uitvinder der volksgaarkeukens. In plaats van de ellendige krotten waar een groot deel der be- j volking zijn middagmaal moest zoeken stelde hij in- 1 richtingen in de plaatsdie op gemakkelijken en zelfs J weelderigen voet ingericht warenen waar voor alle beurzen bevrediging te vinden was. Na lang en mot onvermoeide vlijt tegen vele bezwaren geworsteld t.e i hebben gelukte hem eindelijk zijne onderneming zoo dat hij bij zijn dood eigenaar was van achttien groote i gaarkeukens, die meer dan 1500 personen bedienden. Jaarlijks werden ongeveer 4 millioen maaltijden uitge geven. De beer Duval was gewoon om nu en dan met vrouw en zoon een zijner etablissementen onver wacht te bezoeken ten einde zich in persoon te over tuigendat alles in orde was eu de bezoekers op be hoorlijke wijze werden behandeld. Twee-en-zeventig personen zullen voor liet. hoog gerechtshof te recht staan de mecsten beschuldigd van complot tegen de veiligheid van deu staat en tegen het leven des keizers een aantal tegen de veiligheid van den staatdrie van plundering van privaat eigen dom gewapenderhandGustave Flonrcns van poging tot plundering; Prost van poging tot moord; Mégy van moord Gromier en Felix Pyat van ophitsing tot een aanslag op het leven des keizers en van medeplich tigheid aan die misdaad. Anderen, waarvan bet, grootste gedeelte voorloopig op vrije voeten gesteld was, zijn vrijgesprokenen degenendie nog in de gevangenis zaten onmiddelijk in vrijheid gesteld. Onder de beschuldigden zijn er die voortvluchtig zijn. De begrootings-commissie heeft volgens de Fram-e, op drie militaire kommando's Parijs Lyon eu Nancy bezuinigingen voorgesteld doch niet zooveel als men wol dacht. 20,000 fres. voor ieder der twee eersten en 12,000 fres. voor het laatste. De soldij van het militaire kommandc van Parijs bedraagt 130,000 fres. van Lyon 100.000 van Nancy 72,000 fres. Guillaume Bayon de man die den heer Alexandre Lubanski in een spoorwegrijtuig heeft vermoordis te Valence onthoofd. Tot op het laatste oogenblik heeft de misdadiger de grootste ongevoeligheid aan den dag gelegd. Op weg

Zierikzeesche Courant | 1870 | | pagina 1