Woensdag; 8 Juni. WOENSDAGEN ZATERDAG. Ef°. 46 1870 Binnenlandsche Tijdingen. Buitenlandsche Tijdingen. ZIERIKZEESCHE COURANT PK IJS DER ADVERTENTIËN. Gewone 5 cent de regel. Geboorte-Huwelijks- en Dood- berigtenvan 18 regels a f 0,50. VERSCHIJNT: ABONNEMEN TS-PRIJS. Per drie maanden f 1,25 Franco per post f 1,50. Inzcn ding der Advertentiën daags te vorenvóór 10 ure 's mor;: Te Apeldoorn werd jl. Maandag door de inge zetenen gevlagd bij gelegenlieid dat de état-major van de stoomschepen de Amstel en de Viee-admiraal Koop man aan 'skonings tafel was genoodigd als eene kulde voor de krijgsverrichtingen te Commendah. De disch werd opgeluisterd door de muziek van het korps huza ren uit Deventer. Z. M. de koning bracht een toast aan het gansche korps der expeditie en nadat daarop door den kapitein-kommandant was geantwoord vroeg de koning aan den kommandant der landingsexpeditie, den officier ten Boschals een aandenken aan dien tocht zijn degenwaarvan hij zulk dapper gebruik ge maakt had, te mogen bezitteu. Genoemde officier gespte toeu zijn degen los en overhandigde dien aan Zijne Majesteit, in ruil waarvoor hij van den koning diens prachtigen generaalsdegen ten geschenke ontving. Omtrent de overbrugging aan de Moerdijk ont vangen wij het volgende bericht „In den rivierbodem zoo meldt men ons„schijnen daar ter plaatse blijkens verrichtte peilingen, belangrijke veranderingen te zijn ontstaan zoodat onmiddellijke voorziening ook der groote spoorwegoverbrugging nood zakelijk is geworden ter voorkoming van ontgronding. Buitengewoon diepe stroomingen schijnen vooral die wijzigingen met ongewone snelheid te hebben veroor zaakt. Bereids is een aanvang gemaakt met staking der No or der-b eb eiiu g en en zijn een aantal zware zink- stukken gezonken en op het rivierbed geplaatst. Men verneemtdat een commissie van deskundigen uit den waterstaat enz. spoedig een onderzoek in loco instellen zal." Onmiddelijk hebben wij per telegraaf geïnformeerd en kunnen tot ons groot genoegen onzen lezers de verzekering geven dat de tijdingdiegelijk wij ver moeden aan meerdere bladen zal medegedeeld zijn zoodanig overdreven is dat de werkelijkheid daarachter nauwelijks te herkennen is. De zaak is deze, dat tussehen pijler no 13 en het noorder landhoofdde bodem tot op zekere diepte is uitgesckuurd. Die gleuf moet gedichl worden en men is daaraan met hei aflaten van ziukstukken reeds be gonnen. "Vaderland. Mei-pel, 3 Juui. Een merkwaardige vondst is bier in de buurt gedaan. De arbeiders van den landbouwer K. Smit, in de naburige gemeente Nijeveen ontdekten in het veen een vreemd voorwerp onder den grond. Bij nader onderzoek bleek het een vaartuig der grijze oud heid een kanote zijn die uit een eikenboomstam was vervaardigd en ruim 5 voet wijd en 11/2 voet diep was de zijden waren ongeveer 1 decimeter dik. Men heeft het nog niet geheel kunnen opgravenzoodat de lengte nog niet opgegeven kon worden. Het hout is nog vrij gaaf. Wellicht dagteekent dit vaartuig van den tijd der oude Batavieren. Niettegenstaande het vergevorderde jaargetijde heeft men in de omstreken van Assennog zooveel last van nachtvorsten dat verschillende te veld staande vruchten er groote schade door geleden hebben. In de Noordelijke Provinciën des lands onder vindt men veel schade van eene kleine zwarte rups- soort die reeds vele boomen geheel kaal hebben ge vreten. Zieetkzee 6 Juni. Aan de kanaalwerken in de nabijheid van Beverwijk had jl, "Woensdag een ver schrikkelijk ongeval plaats. Zekere Grayopzichter over de locomotieven een jongmensch van 24 jaarzag dat de locomotief, waarop zijn broeder machinist was bij het aankomen zijn stoom liet vliegen en de machine dus niet in orde was. Zooals men dit veelal doet, wilde hij, terwijl de loco motief nog in gang wasdaarop springentoen juist een der vlampijpen sprong en alles in een wolk van stoom werd gehuld. Dientengevolge stapte hij mis viel tussehen de wielen en werd zijn lichaam overreden en verpletterd. De ongelukkige was natuurlijk dadelijk een lijk. Het ongeluk geschiedde in bijzijn van zijn vaderwiens wanhoop onbeschrijfelijk was. Hoorn 3 J uni. Alweder een treurig gevolg van het misbruik van sterken drank. Twee boeren zonden heden huiswaarts rijden na zich alvorens nog eens ter dege te goed gedaan te hebben aan het Schiedammer nat. Even buiten de poort op een hoogen dijk geko men begonnen zij met elkander te kibbelen over het jesturen van het paard met dat gevolg datdoor aan e verkeerde leidsel te trekken de wagen kantelde en f» p6n ?eu h°0geu dijk afviel en op de plaats 00 "leef. Zijn reisgenoot echter wandelde heel be daard weder naar de herberg in de stadwaar zij zooëven gestald haddenliet nog eens de flesch met jenever vullenwaaruit zij tc voren zamen onder het wegrijden nog gedronken haddenen zeide tot den waard in de herberg dat hij wel eens naar zijn maat mocht gaan zien daar hij geloofde dat het niet te best met hem was. Toen deze met nog eenige anderen op de plaats van het onheil kwam was de ongelukkige, naar men verneemt vader van een talrijk gezin reeds een lijk. Omtrent de ramp te Bodegraven verneemt men nog het volgendeDe brand is ontstaan in eene brood bakkerij naar men wil tengevolge van het droogen van houtspanen in of op den oven. Ten half vijf ure uitgebroken werd de brand ten zeven ure reeds over het geheele dorp verspreid. Ontstaan aan de westzijde van den Rijn sloeg hij spoedig over naar de Brug straat en het oostelijk gedeeltehet geheele dorp door. Aangewakkerd door den feilen windverspreidden de vlammen zich zoo snel dat er geen tijd kon gevon den worden om iets van belang te redden. Onder de vernielde panden telt men ook de kostschool van den heer van Buren, wiens pensiocaires naar hunne be trekkingen zijn teruggekeerd alsmede het weeshuis waarvan de verpleegden in de kerk zijn gehuisvest. De Protestantsdie en R. K. kerken zijn gespaard. Op geringe uitzonderingen navertoont het dorp één puinhoop terwijl van alle kanten bezoekers toestroo- menom de verwoesting te aanschouwen. Vele der verbrande gebouwen zijn tegen brandschade verzekerd. Het zon echter vooralsnog gewaagd zijneen cijfer over het geheele bedrag der schade op te geven. De Middelburgsche Courant bevat- omtrent bovenge melde ramp nog de "\olgeude meer uitgebreide bijzon derheden De brand ontstond des namiddags te 4 uren bij den broodbakker Molwiens huis in de zoogenaamde Tochttegenover 't postkantoor gelegen eigenlijk tot Ziwammerdam behoort, ofschoon het als 'tware in de kom van Bodegraven staat. De ware oorzaak van het ontstaan is nog niet bekend men deukt dat het droogen van houtspaanders in of op den oven. den brand heeft veroorzaakt terwijl anderen beweren dat de oven in geen goeden toestand verkeerde. De vlam men deelden zich spoedig uit het genoemde huis aan een nabijgelegen hooiberg mede. De Zuidwesten slag winden dreven de brandende hooiwissehen door de lucht en op de daken waarvan vele met riet gedekt waren. De vlammen tastten eukele panden naast het eerstgenoemde aan en sloegen toen plotseling naar de overzijde overzoodat de woningen van de genees kundigen Erederiks en dr. Veldt spoedig vernield waren de groote Roomsch-Catholieke kostschool van den heer van Buuren waarin zich 62 kostleerlingen bevonden stond weldra in laaije vlammende geheele Brugstraat deelde spoedig hetzelfde loten daaronder de woningen van den manufacturier van Eeuwen en van den apotheker Douwes Dekker. Gelijktijdig ver spreidde zich in de gemeente het vuur in de richting van de Zuidwestzijde van het dorp en tastte ook de overzijde den noordoostkant van den Rijn aanwaar de voorname Kerkstraat van beide zijden den vuurgloed vermeerderde. Tegen 7 uren was de geheele dorpzijde een felle vuurzee. De woningen van den notaris Gor don van den ontvanger van Beeresteinvan den Lutherschen predikaat dc Meijere van den handelaar in koloniale waren Mooivan den tabakshandelaar Rolman van den burgemeester van Dam met diens kaaspakhuizen dc Luthersche kerk het weeshuis (waarin een 20tal verpleegden waren) en de reeds ge noemde kostschoolhet groote logement van van Haaf- tenwaarin zich de secretarie bevond alles werd verzwolgen zonder dat aan redding van huisraad of andere voorwerpen te denken viel. Van de notarieele akten zijnnaar men gelooft eenige verloren gegaan; de ontvanger heeft met groote tegenwoordigheid van geest een aantal zijner papieren in een ijzeren kist geslotenanderen in een aardap- pelkist bijeengeworpen en in veiligheid trachten te brengen van de akten vun den burgerlijken stand is ook een groot deel gered maar tot dusver was er nog geen gelegenheid alles juist na tc gaan. De spaar kas is gelukkig behouden daarin bevonden zich vele beleende buitenlandsche effecten, geborgen in een trom mel in een ijzeren kist welke geplaatst was in den kelder van den heer van Haaftenmen heeft de pa pieren wel zeer warm en nat, maar ongeschonden daaruit gehaald. In het geheel hebben achttien brandspuiten gewerkt. Tegen X uur des nachts kon men den brand gestuit achten en tegen 4 uren was men het vuur geheel meester. Met vrij groote zekerheid kan men zeggen dat 122 perceelen vernield en een 200t.al gezinnen van woning beroofd zijn. De kom der gemeente be staat uit ruim 300 huizen. Als bedrag der schade werd f 300,000 genoemd doch hiervan is mets met zekerheid bekend. Voor de van woning beroofden zullen tenten worden verstrekt. Voorloopig worden zij bij bekenden of betrekkingen en ook iu de kerk ge legerd terwijl een aantal van alles beroof len onder den blooten hemel iu het veld vertoefden. Daar alle bakkerijen zijn afgebrand was er gebrek aan brood. Dit Gouda werd Woensdag 600 kilogram aangevoerd en uit Leiden werd ook verwacht. Te Zwammerdam en Bodegraven zijn hulpcommissiën opgericht, die en kele konderde guldens voor de eerste behoeften bijeen brachten. De lieer van Opheusden zond f 500. Twee slachtoffers zijn bij den brand omgekomen vrouw Koenekoop verbrande in bare woning en de winkelier van den Hoorn, die steeds iets wilde redden, werd door een invallend stuk muur gedood. Nog wer den eeu man en een kind vermist, maar men meende dat die bij familie konden zijn. Verschillende huizen en inboedels waren tegen brand verzekerd naar men zegtvooral bij de verzekering- maatschappij te Loenen. De minister van binnenlandsche zaken heeft met den secretaris-generaal het terrein bezocht. DUITSCHLAND. Een gieiigaard zooals Molière in zijn classiek iooneelwerk zich zelfs uiet heeft voorgesteld is onlangs te Pesth gestorven. De in de gansche stad voor mil- lionnair gehouden wordende doch tevens als voorbeeld van gierigheid bekende Pausenberger bereikte een hoogen ouderdomzijn woning bestond uit een zeer naauw kamertje en keuken terwijl hij alle meublement voor zoo overbodig hield dat hij behalve een ellen- dige tafel en stoel niets bezat. Zijn bed 1 estond uit louter vodden zonder kussen en het dek des woekeraars was zijn jas. Een kleine kagchel stond bij het bed doch werd sleclts eenigzins gestookt om zicb het hoofd wat te verwarmen. Een soort barricade van planken omgaf het bed en een dergelijk beschot verdeelde de geringe ruimte in keuken en kamer. Daar Pausenber ger die als cynisch philosoofhet reinigen des Jigcbaams voor overbodig hieldzich dikwijls in jaren niet wiesch zoo werd ook sedert dertig jaren zijne woning niet uitgeveegdgelucht of op andere wijze gezuiverd hij ging in goedkoope gaarkeukens eten dat wil zeggen liet zich daar gewoonlijk eene portie van het goedkoopste voedsel geven waarvan hij de helft als teerkost voor den volgenden dag in een blikken bus naar huis mee nam. Deze blikken bus maakt dus ook nog eeu deel zijner nalatenschap uit. Hoeveel geld en geldswaarde de gierigaard eigenlijk nalaatzal de geregtelijke inven tarisatie uitmaken die echter de grootste voorzigtigheid iu acht neemtdaar Pausenberger zijn vermogen in muurgaten plankennaden en verborgene hoeken verstak. Voorloopig werden in de lompen van zijn bed 30,000 florijnen aan coupons van verschillende effecten gevonden. Daar Pausenberger ook te "VVeeneu een klein verblijf er op nahield werd ook daar eene huiszoeking gedaan en in zijn kamertje dat in tweeën afgedeeld was om het gemakkelijker te kunnen verwarmen in een kagchelpijpdik met stof bedekteenige pakketten obligation gevonden ter waarde van ongeveer 54,000 florijnenallen zonder coupons. Het gansche meuble ment met toebehooren werd op 5 florijnen geschat. Men vermoedt dat hij ook nog vele onroerende goederen heeft bezeten waarnaar eveneens een onderzoek wordt ingesteld. ERANKRIJK. Men leest in een Eransch blad na de mede- deeling dat in Parijs de pokken nog in vrij hevige mate heerschen hoe een zeer nuttig geneeesmiddel daartegen zou zijn een afkooksel van Sarracenia pur purea. Zekere Theodore de Grave herinnert hoe de geneesheer Morriszijne ondervinding omtrent dit ge neesmiddel mededeelt in het geneeskundig tijdschrift American medical Times. Deze Morres had gezien hoe dit geneesmiddel sinds menschen geheugenis steeds met goed gevolg door de Indiaansche stammen in Amerika werd aangewend. Hij diende het daarop ook in Frankrijk toeen on dervond o. a. in ruim 500 gevallen te Bourges er de beste resultaten van. Bij de Indianen werd dit afkooksel gedurende pok- epidemien ook als voorbehoedmiddel gebruikt. Dr. Morris verhaalt voorbeeldendat wanneer in eenig huisgezin de pokkeu waren uitgebrokende overige leden die 4 a 6 glaasjes van dit afkooksel gebruikten niet aan getast werden. In berichten uit Italië wordt voortdurend gewag gemaakt van nieuwe troepjes oproerlingen zoo o. a. in den omtrek van Napels en op Siciliëook zouden een dertigtal roovers in Calabrië gelaud zijn. Al die bewe gingen schijnen echter geheel op zichzelf te staan en van weinig beteekenisin Italië, waar de geheime genootschappen van ouds als paddenstoel en den grond bedekkenmoet men buitendien minder dan elders aan die oproertjes hechtensoms schijnen die genootschappen door een onweerstaanbaren lust gedre ven te worden om eens van zich te laten hooren. De Zwitsersche regeering heeft meer afdoende maat regelen genomen om haar grondgebied niet, langer te laten gebruiken als een stookplaats tegen het Italiaansche gouvernement. De vluchtelingen wor len ontwapend op de grenzen en zullen voor de Zwitsersche rechtbanken terechtstaan. Zwitserland heeft die maatregelen waar schijnlijk genomen uit eigen bewegingzonder pressie van do li aliaanscke regeeringzij heeft er belang bij met Italië op een goeden voet te blijven zoolang de subsidie voor de Gotthard-spoorweg niet door het Ita liaansche gouvernement is goedgekeurd. Ramp te Yeve-y. De Kooriuaatschap-pij van Vevcy had zich naar Gruycrons begevenen zou langs de schoone vallei van Allières terug keeren. Nu is er iu de vlakte van Jam en een he1 der meer. Daarbij geko men waagden zicb een 30-tal leden der koormaatschappij op een der visschersvlotten. In het midden van het meer gevoelden onze zangers plotseling het vlot onder hunne voeten uiteengaan en zinken. Terstond verdween een twintigtal hunner, niettegenstaande bijna alleu goede zwemmers waren in dc diepte van het meer. De geheele stad gaat gebukt onder deze verschrikkelijke ramp. Omtrent de opligting van vier Engelschen waar onder Bonnell en zijn neef, bij Gibraltar vermeldt men het volgende De aanvallers hebben hen goed gebonden op muil ezels, die steenkolen naar Gibraltar gebragt hadden, weggevoerd. Om ze aan liet gezigt van anderen te onttrekken hebben zij dekens en stroozakken over hen heen geworpen. De strengste orders zijn door het be stuur ie Cadix gegeven om de daders te ontdekken. Tot nn toe was alles te vergeefs ook is nog geene vraag om losgeld geschied. Men maakt daaruit op dat hier niet gehandeld is uit winzucht. Men vreest ookdat de roovers besloten hebben de ge" an genen te vermoorden, ten einde ontdekking voor te komen. Volgens de „Impartial" zijn zij in den strik geloopcu door het geschreeuw eener vrouw, die zij wilden bijstaan Zij werden in het huiswaar die vrouw zich bevond opgesloten en weldra stonden zij tegenover vijf personen, die hunne hulp verzochten om hunne schulden te betalen. Bonnell kreeg daarop last om het geld te halen de neef zou achter blijven tot het gebragt was. De oom weigerde diten beloofde het geld van Gibraltar te zullen zenden. Onderwijl kwam de knecht van Herrera de Linea met zijne dochter op een muilezel voorbij. Ook deze werden opgesloten. De roovers vroegen 5000 piasters. XXistoxrisclxe .Aasitee>ïi e>rr.ïng-en 8 Juni 1S06. De Eransche generaal Monnct maakt be kend dat hij niet kan instaan voor de bewaking der 200 galeiboeven die hij ter uitdieping van het dok te Vlissingeu van Antwerpen derwaarts heeft doen overkomen. 9 Juni 1161. De abdij Epternach wordt door Paus Vic tor IV bevestigd in hare bezittingen op Schouwen. 10 Juni 1305. De vertegenwoordiging van het Bataafsche gemeenebest schrijft het houden van een algemeenen dank-bede- en boetedag voor. 11 Juni 1660, Begin van den vierdaagsehen zeeslag. Admiraal de Ruijter verslaat de Engel- sche vloot.

Zierikzeesche Courant | 1870 | | pagina 1