W°. 44 Woensda*» I Juni. 1870 WOENSDAGEN ZATERDAG. Binneniandsche Tijdingen. DAM 55»V„ 67% 86'/, ZIERIKZEESCHE PRIJS DER ADVERTENTIËN. Gewone 5 cent de regel. Geboorte-Huwelijks- en Dood- berigtenvan 1-8 regels a 0,50. VERSCHIJNT: ABONNEMENT S-PR IJ S. Per drie maanden f 1,25 Franco per post f 1,50. Inzen ding der Advertentiën daags te vorenvóór 10 ure 's morg Aankondigingen vaa openbare besturen enz. Door Burgemeester en Wethouders van Zierikzee is Pieter Duson benoemd tot graanmeter binnen die G emeente-K aad van Zierikzee gehouden den S7 Mei 1870. In deze zitting waren afwezig de heeren van der Grijp en jlir. J. L. de Jonge beiden uitlandig en mr. J. Moolenburgh ongesteld. Na resumtie en goedkeuring der notulen van de vo rige vergadering komen ter tafel a. eene missive van Gedeputeerde Staten, begeleidende het goedgekeurde kohier der hondenbelasting over 1870. Voor kennisgeving aangenomen. bidem houdende vergunning tot het maken van een duiker in den Westhavendijk onder zekere voorwaar- den waaronder dat de Itaad verklare die voorwaar den aan te nemen. Op voorstel van Burgemeester en Wethouders wordt dienovereenkomstig besloten. c. de jaarverslagen der gemeenten Utrecht Botterdam Gorinchem Amersfoort en Tielwelke in de boekerij zijn geplaatst. d. een schrijven van jhr. mr. M. J. Schuurbeque Boeije berigtende dat hij de benoeming tot regent van het burgerweeshuis aanneemt. Voor kennisgeving aan genomen. e. een adres van A. Ankerbetrekkelijk van hem ge vorderd havengeld van het casco van een zeeschip. Op voorstel van Burgem. en Weth. wordt besloten den adressant te kennen te geven dat de Raad on bevoegd is om hierop eene beschikking te nemen, ais. zijnde eene zaak van belastingen. f. eene missive van de kamer van koophandel en fa brieken te Bergen-op-Zoom betrekkelijk de concessie voor den spoorweg van Wcensdrecht naar Antwerpen. Is besloten adhsesie te betuigen. De Voorzitter deelt mede dat de gemeente-ontvanger mr. H. A. van IJsselsteijn overleden is en dat door Burgem. en Weth. de tijdelijke waarneming dier betrek king is opgedragen aan den heer M. E. van den Thoorn. Is ingekomen een adres van den heer A. A. van de Velde, kandidaat-notaris te Veisen om te worden be noemd tot gemeente-ontvanger hetwelk wordt gedeponeerd tot de benoeming. Op voopstel van Burgem. en Weth. wordt besloten de erven van den voormaligen gemeente-ontvanger te dechargeren vermits op den dag des overlijdens de kas en boeken des gemeente-ontvangers zijn opgenomen en in orde bevonden. Komi, in behandeling een voorstel van Burgem. en Weth. om het bedrag en den aard vast te stellen van de borgtogt door den te benoemen gemeente-ontvanger te stellen en om Ged. Staten voor te stellen de jaar wedde van den gemeente-ontvanger te verhoogen metf 200. Over de 5 laatste jaren bedroegen de ontvangsten voor zooverre zij in aanmerking komen bij het berekenen van den borgtogt gemiddeld jaarlijks f77290,34 zoodat een tiende hiervan bedraagt 7729,035. Het bedrag van den borgtogt wordt mitsdien voorgesteld op f8000 hetzij in hypoteek tot 80% van de koop waar dehetzij in inschrijving op het grootboek der 2% 3 of 4% Nat. Werk. Sculd tot een bedrag van 50 60 of 80% van de nominale waarde. De beslissing op dit voorstel wordt aangehouden tot eene volgende vergadering. Op voorstel van Burgem. en Weth, wordt besloten tot toekenning eener gratificatie aan den commies ter Secretarie P. W. Loewerad f 25 voor de buitenge wone werkzaamheden van het verkiezingswerkgedurende het eerste halfjaar 1869. Wordt overeenkomstig het voorstel van Burgem. en Wethouders aan den bedieude van de hoogere burger school eene toelage verstrekt van f 25 voor het ïe halfjaar 1870 en f200 'sjaars van af 1 Julije. k. om zich de noodige hulp te kunnen verschaffen. Een voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wijziging der gemeente-begrooting voor 1870 wordt gesteld .in handen van eene commissie bestaande uit de heeren Koole Labrijn en mr. Moens tot onder zoek en rapport. Komt in behandeling de gewijzigde begrooting van het burgerlijk armbestuur dienst 1869 met voorstel tot verhooging der subsidie voor dat jaar met f 500. Zij wordt in handen gesteld eener commissie be staande uit de heeren HouwerKoole en mr. Moens die staande de vergadering rapport uitbrengtstrekkende tot goedkeuring. Aldus besloten. Het voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het doen van eenige af- en overschrijvingen van en op begrootingspostcn van IS69 wordt goedgekeurd waarop voor zoo veel nood de goedkeuring van Gedeputeerde Staten zal worden gevraagd. Namens de commissie brengt mr. Pokker rapport uit op de rekening der bank van leening, strekkende tot goedkeuring der rekening in ontvang op f 33985,555 in uitgaaf op f 33452,06® in goed slol f 533,49. het borderel aanwijzende de winst of hot verlies op eene winst van f 90,13. En de rekening van het reservefonds in ontvang op f 168,27, in uitgaaf op f 167,42, saldo in kas f 0,85. zijnde het geheele reservefonds thans groot f 4800. Idem op de rekening der brei- en naaischoolstrek kende tot goedkeuring in ontvang op f 238,645 in uit gaaf op f 183,45 goed slot f 55,19®. Dienovereen komstig worden genoemde rekeningen goedgekeurd. Na omvraag des Voorzitters of iemand der leden nog iets voor te stellen heeftvraagt de heer Koole naar aanleiding eener interpellatie in den gemeenteraad te Middelburg, om inlichting nopens de verzekering tegen brandschade van eigendommen dezer gemeente bij de Brusselsche Maatschappij. De Voorzitter ant woordt dat hij onderzoek bij den alhier gevestigden ageut heeft gedaanvan wien- hij de gunstigste mede- deelingen heeft ontvangen zoqdat bij het dagelijksch bestuur geen bezwaar bestaatom bij gemelde maat schappij te blijven verzekeren. Hierna sluit de Voorzitter de vergadering. Wij ontvingen voor eenige dagen eene circulaire van de nieuw opgerichte vereeniging GewetensvrijheidV1 met verzoek die iu ous blad over te nemen. Voor ons klein blad is de circulaire te groot. Wij bepalen ons met het volgende er uit mede te deelen. „Onder den invloed vau drie overwegingen 1°. dat een anti-Protestantsche geest het Protestan tisme bedreigt en daardoor de gewetensvrijheid belaagt 2°. dat er in den tegenwoordigen toestand der Pro testantsche kerkgenootschappen nog zooveel is wat het vrije godsdienstige leven belemmerend in den weg staat en alleen, door naauwere aaneensluiting van gelijkgezin den kan worden gewijzigd of weggenomen 3°. dat de leden der gemeenten, over 't algemeen, weinig zelfstandig deelnemen aan den strijd voor de vrijheid op godsdienstig gebied en aan 't geen daarvoor door hun voorgaugers gedaan wordtheeft eene verga dering van modernepredikanten in het najaar van 1869 te Leeuwardenaan eene commissie uit haar midden den last opgedragen om, ten einde eene naauwere aaneensluiting der inlividueel strijdenden voor vrijheid en ontwikkeling op godsdienstig gebied te verkrijgen, een voorstel om dit te verkrijgen te doen. Het gevolg is geweest dat op een vergadering op 18 Maart 11, gehouden de leden dier commissie eenpa rig hebben geadviseerd tot oprichting eener Protestantsche vereeniging voor gewetensvrijheid waartoe met groote meerderheid is besloten. Eenige gemeenteleden werden ter vermeerdering der cojnmissie aan haar toegevoegd die in eene vergadering op 1 April 11. het volgende ont werp heeft voorgedragen „I. De vereeniging stelt zich ten doelde bevorde ring en handhaving van de volstrekste gewetensvrijheid in de protestantsche kerkgenootschappen. II. Ieder kan lid van de vereeniging worden die zonder eenig voorbehoud, verklaart tot haar doel te willen medewerken. III. De vereeniging tracht haar doel te bereiken vooral door a naar de verbetering der kerkelijke wetgeving en de geleidelijke hervorming der protestantsche kerkge nootschappen te streven b, aanmoediging en ondersteuning van alles wat het godsdienst-onderwijs meer aan zijn doel kan doen beantwoorden cde verspreiding van geschriftendie haar begin sel voorstaan te ondersteunen d op te wekken tot de vrije uitoefening van het kerkelijk kiesrecht; ehet houden van meetings. IV. Aan het lidmaatschap >s verbonden een jaar-' lijksche contributie van f 1 Op de beginselen in art. I en II uitgesproken, volgens welke niemand wordt uitgesloten dan hij die zich tegen volstrekte gewetensvrijheid verklaartzal de ver eeniging rusten. Op dezen grondslag wordt medewer king van allen zonder onderscheid gevraagd." „jLaat ons" leest men in de circulaire „met kracht doen waarvoor 'I. nu nog tijd is. Wij gelooven aan de zegepraal van waarheid en vrijheid en we willen haar ook zoo gaarne gehuldigd zien in de Kerk." Het voorloopig comité voor de oprichting der ver- eeiiigiug „Gewetensvrijheid" bestaat uit de heeren Gar- pentier Alting Balsem, ColenbrauderCorstius eu Zaalberg moderne predikanten iu verschillende gemeen ten in Priesland en uit de heeren J. C. eu W. A. BergsmaBaron van Harinxma thoe Slootenvan der Veen en do Vries gemeenteleden op verschillende plaatsen in dezelfde provintie woonachtig. Zij die tot de vereeniging wenschen toe te treden worden verzocht zich te vervoegen bij den president den heer A. S. Carpentier Alting te Doclcum. Wij hopen aldus aan het verlangen der commissie voldaan te hebben en de aanstaande vereeniging ge wetensvrijheid voldoende bekend gemaakt te hebben. Vele dagbladen zullen daar een woord van aanbe veling bijgevoegd hebben wij willen anders doen wij ontraden alle welgezinden aan deze vereeniging deel te nemen. Om verschillende redenen. De oprichting van deze vereeniging gaat uit van moderne predikanten dus van de moderne richting. Het aanhoudeud onrecht door haar alhier te Zierikzee nu al gedureude tal van jareu tegen de Hervormde gemeente en tegen de orthodoxe richting alhier gepleegd, doet ons, op grond vau ervaringvan die vereeniging al bezigt zij de leus „Gewetensvrijheid", niets anders dan verdrukking vau andere richtiiigen en miskenuiug van het recht der Hervormde gemeente verwachten. Leuzen hoe schoon ookleveren toch niet den minsten waarborgdat dienovereenkomstig gehandeld zal worden. „Vrijheid en Geweten" evenzeer eene schitterende leus is de naam van de moderne kiesvereenigiug alhieren wat hebben wij, ook door haar invloed, tot iiu toe alhier gezien? Tyranuie en, als me kon, heerschappij over het geweteu der orthodoxe minderheid. Wij lezen in de overwegingen „Een unti-Protestantsche geest bedreigt het Protes tantisme eu belaagt daardoor gewetensvrijheid." Let wel op, door wie dit gezegd wordt. Want de oorsprong geeft de verklaring van dit gezegde aaii de hand: de anti-Protestantsche geest is hier de geest van hen, die aan het historiesch Protestantisme vasthouden en protesteren tegen een Protestantisme, dat ruim genoeg is, om Mahomedanen Joden, Heidenen, Atheisten enz. te bevatten, doch de belijders van het ware Protestantsche geloof buiten de Kerk stoot. En daardoor belagen zij gewetensvrijheid! Als iemand ten onrechte in uw huis gedrongenis, en gij hem verwijderen wiltzal hij in naam der vrijheid rnet even veel recht u verzoeken te blijven, en, omdat hij voor zich absolute vrijheid begeert, als hij zijn kansje veilig ziet, in naam der vrijheid u. er uitwerpen. Wie zich hiertegen verzet schendt de vrijheid Deelneming aan deze vereeniging door hen, die hier gezegd worden een anti-Protestantische geest te be zitten, zoude met. zelfvernietiging gelijk staan. Wij lezen in die overwegingen dat nóodig is „naauwere aaneensluiting van gelijkgezinden." Al wederom door moderne predikanten wordt het gezegd de gelijkgQzm- den zullen dus wel modernen zijn. Als zij nu zich gezind betoonden, om ook de gewetensvrijheid van an deren te erkennen, zoude eene aaneensluiting ook van anderen ten minste denkbaar zijn, maar nu uict. Nu kunnen wij zelfs die modernen, die op waarachtige ge wetensvrijheid gesteld zijn, niet aanraden toe te treden, want uit de geheele circulaire blijkt met geen enkel woorddat meu gezind is de gewetensvrijheid der niet modernen te eerbiedigen. Ware men hiertoe genegen nu het stuk van modernen uitgaatzoude het wel der vermelding waard geweest ziju. In plaats hier vau onbestemde uitdrukkingengroote woorden holle frasen, als „het wegnemen van de belemmeringen van het vrije godsdienstige leven„bevordering en handhaving van volstrekte gewetensvrijheidwoorden zoo ruim dat men volgens hen elke richtingja zoude kuuuen erkennen maar die ookjuist om de onbestemdheid toelaten om volgens de Jesuitische spreuk „het doel heiligt de middeleuin afwachting van de zooals men hoopt eindelijke zegepraal vau eigen richting (ieder van zijn standpunt noemt die waarheid en vrijheid) wel eens later te denken aan het recht van het geweten van hen, van wie men zegt dat zij geene gewetensvrijheid eerbiedigen omdat zij het geweten niet willen toestaan, wat recht is te schenden. Wat wij vroeger betoogd hebben herhalen wij W\i zouden wenschen dat de verschillende richtingen in de kerk elkander erkenden, zonder dat daarmede ver nietiging van eenige richting gepaard ging. Doch om tot deelneming aan te sporen aan eene vereeniging die onder de leus van „gewetensvrijheid" niet den minsten waarborg levertdat eenige andere richting behalve die waarvan zij uitgaatgeëerbiedigd zal wordendaarvan kan nimmer sprake zijn. Wij staan vrijheid van allen, van elke richting voor en hopen dat op dien grondslag eens eene oplossing der kerkelijke kwestie zal tot stand komen- Dreisciioe, 25 Mei. Jongstleden Zondag had alhier een zeer treurig geval j laatsdaar de persoou van Joh. der Weduwen arbeider alhier zich met een pistool in een paardenstal nabij zijne woning van bet leven beroofd heeft. Het schot ging door zijn mond en ver brijzelde zijn verhemelte en hersens zoodat hij oumid- delijk dood was. Men gist naar de reden sommigen deuken dat armoede hem tot deze noodlottige daad gebracht beeft. De geneeskundige raad van Zeeland hield Don derdag eene openbare vergadering waarin betrekkelijk den gezondheidstoestand werd medegedeeld dat in de laatste maanden geene ziekten eene bepaalde epidemische uitbreiding erlangd hadden met uitzondering van de pokziekte welke thans aan de grenzen van Staats - "Vlaanderen min of meer beerscheude kan genoemd worden. Op Hemelvaartsdag vierde de Nederlandsche Zendings-Vereeniging te Rotterdam haar jaarlijksche zendingsdagen vergaderde daartoe met afgevaardigden van verscheidene vereenigiiigen en belangstellenden in het gebouw „Verscheidenheid en overeensteminming." Gewichtige vragen op het gebied der zending werden ter bespreking aau de orde gestelden zullen zeker gewenschte vruchten diageu. Des namiddags sprak ds. J. D. B. Brouwer van Leiden in de Groote ICerk de zen dings re de uit naar aanleiding van Mattii, VI10. „Uw Koninkrijk kome welke rede door de talrijke schaar met aandacht werd aangehoord. Gisteren vergaderden bestuurders met 46 afgevaar digden vertegenwoordigende 19 afdeelingen. Totpraeses dezer vergadering werd gekozen Ds. J. O. Nouhebel van Middelburgtot secretaris de heer J. J. Vis van Amsterdam. De vereeniging heeft 8 zendelingen waarvan 5 op 5 verschillende zendingposten op Java werkzaam zijn -t terwijl 3 hunner de reis naar de plaats hunner bestem ming hebben aangevangen. Sedert de najaarsvergadering is het getal afdeelingen met 4 vermeerderd. De uitgaven hebben bedragen met inbegrip van het te kort over 1868 f 27334,62 de ontvangsten f 26157,77, sluitende alzoo met een te kort van f 176,85 ferwijl de vereeniging iu 1869 onder zekere voorwaarden eeu kapitaal van 10 mille ten geschenke had ontvangen, Staten-Generaal. EERSTE KAMER. Door deze Kamer zijn in de afgeloopen week onder meerdere wetsontwerpen aangenomen die tot regeling der grondbelasting tot. wijziging der wet op het arm bestuur en tot aanvulling en verhooging der begrooting van het departement van binuenl. zaken voor verbete ring van de haven van Harliugen. TWEEDE KAMER. Dingsdag den 24 Mei 11. zijn in de Kamer de be raadslagingen aangevangen over het wetsontwerp houdende goedkeuring van sommige artikelen der over eenkomst van 27 November 1869 te Manheim gesloten betreffende gemeenschappelijke bepalingen op de visscherij in den Rhijn. Na zeer uitvoerige beschouwingenzoc- wel dien dag als den daarop volgenden gevoerd over zalmteelt en zalmvisscherij en nadat het ontwerp door de ministers van buitenlandsche zaken van finantiën en van justitie was verdedigd is art Ide verklaring inhoudende nopens de goedkeuring met 34 tegen 31 stemmen verworpenwaarop het voorstel door de re gering is teruggenomen. Na aanneming van twee wetsontwerpen van minder belang zijn Yrijdag de beraadslagingen begonnen over VOS.

Zierikzeesche Courant | 1870 | | pagina 1